Nieuwe taak voor de Zeeuwse waterschappen Tamme eenden ten onrechte voor consumptie gebruikt Broers vochten familievete met ploegen en tractoren uit Zeeuwse Joffers' tonen kunstwerken 13 Economische Kroniek over maart '70 EX-KLANT MAAKT OUWERKERKER UITZINNIG vandaag bg heetman goudsmeedkunst uitFinlaiid heetman HISTORIE VAN HET KUNSTMUSEUM IN HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT GOEDKEURING ONTHOUDEN AAN BESTEMMINGSPLAN WESTDUIN' STRAF EVEN UITZITTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groene boekje' nog altijd meest redelijke benadering voor zeehavenontwikkeling Bij de overdracht van de tweede dubbeldekker voor bet traject Kruinlngen-Perkpolder aan de provincie (ruim 20 minbleek dat de beslissing over de bouw van een derde nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Wel worden enige voorzieningen uitgevoerd aan de stei ger in Breskens. Nog voor eind 1971 zal de Traktaatweg ten oosten van het Kanaal Gent-Temeuzen in gebruik worden genomen. Als industrieweg is deze zeer belangrijk. Onder het Ka naal door Zuid-Beveland zal een tunnel worden gebouwd als kruising voor de dubbelbaans rijksweg 58. Deze zal in 1973 gereed moeten zijn. De minister van verkeer en waterstaat heeft wederom meegedeeld dat de Ooster- schelde zal en moet worden afgesloten. De kabelbaan boven het 1300 meter brede sluitingsgat over het Ha ringvliet draait op volle toeren. Half mei moet de stort- dam gereed zijn en voor het overige moet deze op de de finitieve hoogte van 18 NAP zijn. De Zeeuwse wa terschappen krijgen een nieuwe taak: de zuivering van het water, nu de wet op de waterverontreiniging nog dit jaar in werking zal treden. Zeehavens In tegenstelling tot andersluidende foutieve berichten ziet het er niet naar uiit dat een onderzoek van het Centraal Planbureau zal uitwijzen dat het nodig is de zeehavenontwikkeling buitensporig moet worden gesti muleerd. Naar ons inzicht is de benadering van het .groene boekje' van Z-W-Nederland nog altijd de meest redelijke. In het Sloe wordt momenteel geheid voor de bouw van de alum iniumfabriek voor Pechiney Neder land NV. Wat betreft de vestiging van de olieraffinaderij vam Total komt alleen nog Vlisslngen-Oost in aanmer king. Voor de aanvoer van ruwe olie komt een pijplei ding van Europoort naar Vlissingen in aanmerking. De regering zal het initiatief nemen voor het tot stand komen van een leidingstraat Pernis-Klundert-België en Zeeland waarin bundelingen tot stand kunnen komen. Prof. Krul heeft gesteld dat de raffinaderij met een ho ge schoorsteen, en bij slecht weer met gebruikmaking van zwavelarme brandstoffen, voldoende waarborg biedt voor een wijde spreiding van luchtverontreinigende stof fen. Ook d einspraak van de mensen van .milieuhygiëne, biedt waarborgen. De PZEM heeft voor de financiering van de kernener giecentrale een krediet aangevraagd bij de Europese Investeringsbank. De Vltrlte te Middelburg bouwt op 4,8 ha van het grote Industrieterrein een bedrijfsge bouw voor de opslag en expeditie 2,5 min). Dit ter rein en Vlissingen-Oost hebben ook meegedongen naar de vestiging van een bedrijf van de Amerikaanse Gene ral Electric voor kunststoffen. Dit bedrijf met een in vestering van 145 min is tenslotte in Bergen op Zoom terechtgekomen. Arbeidsmarkt Op de arbeidsmarkt is de invloed van de gunstige economische omtwilkkelmg duidelijk merkbaar. De haven van Rotterdam raakt langzamerhand de Zeeuw se en Brabantse handel kwijt. Vooral de bouwsector in Zeeland kent een grote vraag. In de metaalnijverheid neemt de vraag eveneens toe. Wat het onderwijs betretf verdient melding de vestiging van een middelbare eco nomische en administratieve opleiding en wel aan de christelijke middelbare detailhandelvakschool in Mid delburg. Dit zal de enige in Midden-Zeeland zijn. Ruilverkaveling Tegen het ruilverkavel togsplan Ki-oldrecht, ten zuiden van Hulst (3800 ha, ƒ18,9 min) zijn bezwaren gerezen. Vijfentachtig pet van de grondeigenaren heeft bezwaar gemaakt. Waarschijnlijk zal het noordelijke deel uit de verkaveling worden gelicht (1350 ha). Verschillende landbouwTTi aatschappij en, waaronder de ZLM hebben in een nota verklaard dat de fruitcrisis moet worden op gelost door het rooien ook in andere EEG-Landen te be vorderen en door doeltreffende structuurverbeteringen. De samenwerking of fusie tussen de Zeeuwse veilingen zal door de inkrimping vam het aantal aldus de heer P. J. J. Dekker meer en meer noodzakelijk worden. Voor fusies worden nu extra rijkssubsidies gegeven. De aanslag van een jachthaven in Breskens zal wor den vertraagd doordat rijkswaterstaat een gelijk tijdige overdracht van alle havens aan de gemeente eist. B en w en gs beschouwen dit als twee afzonderlijke za ken. Westerschouwen gaat een opdracht geven voor het ontwerpen van een rioleringssysteem. De kosten bedra gen 12 min. De dekking hiervan is nog niet rond. In Domburg is een nieuw plan gemaakt ter vervanging van het Badhotel. Het gaat om een hotelafdeling met 50 bedden en om 248 flats, ten dele als tweede woning. De bouwkosten bedragen 12 min. Enkele diversen: De eerste damplank voor de voorlopige vissershaven in Eveneens to Vlissingen is het winkelcentrum Paauwen- burg geopend met vijf zaken. In Terneuzen komt een verpleegtehuis voor langdurig zieken 12 min en 160 bedden). Een nieuw ontwerp streekplan voor Schouwen-Duive- land komt op 33.000 inwoners in 1990 (1970: 24.000). Het accent valt onder meer op de recreatie aan de Gre- vel togen en de Oosterschelde, op het lamdsohapsschoon, het streekcenruim Zierikzee en op de udtbouw van het wegenstelsel. Drs M. C. Verburg. Eerste damplank voor vissershaven Vlissingen Tweede dubbeldekker overgedragen. POLITIERECHTER BEHANDELDE UITEENLOPENDE ZAKEN DEN HAAG De kroon heeft bü ko ninklijk besluit alsnog goedkeuring ont houden aan het bestemmingsplan West duin' van de voormalige gemeente Kou- dekerke. De beroepen, daartegen inge- teld door L. en S. Kluijfhout en I. M, en A. Verhage werden bij hetzelfde ko ninklijk besluit gegrond verklaard en de beroepen van burgemeester en wethou ders van Vlissingen, burgemeester en wethouders van Valkenisse cn van F. en •J. Huvers, D. en P. Jobse, A. Brasser, G. Brasser en A. Kluijfhout, werden on gegrond verklaard. In de motivering op dit koninklijk be sluit zegt de kroon, dat met het plan is beoogd recreatiemogelijkheden te scheppen, mede voor de bevolking ter atse en voorts verblijfsacccmnv-'Wi" stand te brengen voor toerisme. De kroon kan zich gelet op de belan gen van de betrokken grondeigenaren met de strekking van het plan vereni- een gebied van ongeveer 95 ha, het oosten begrensd door de Zwaanweg en de Burgemeester van Woelderenlaan en in het zuidwesten door de kust var Walcheren zijn onder meer de bestem mingen .recreatiegebied', .Zomerhuister rein', kampeer-gebied en parkeerterrein •gelegd. Gea. staten v MIDDELBURG Drie verdach ten, de broers L. M. G. F. en W. C. L. F. uit Bergen op Zoom en K. W. R. A. werden donderdagmorgen voor de Middelburgse politierech ter ter verantwoording geroepen voor bet feit dat zich hadden ver grepen aan zes tamme eenden. Het drietal had van de eenden, die rondscharrelden bij een watertje bij de camping ,De Pluimpot' te Scherpenisse, een smakelijk maal bereid, zulks tot ergernis van de eigenaar van de eenden en tot er gernis van andere bewoners van de camping, die zelfs van dieren mishandeling spraken. De verdachten voerden tot hun verdediging aan, dat zij in de me ning verkeerden te maken te heb ben met wilde eenden. De officier, mr. Th. Lebret, stelde daar tegen over dat ze dan nog schuldig zou den zijn geweest aan een strafbaar feit, namelijk aan stroperij. Hij noemde de gang van zaken hoogst kwalijk en vorderde tegen ieder 50,boete. Het vonnis van politierechter J. W. Mui den boete moesten de verdachten nog optellen bij het bedrag dat ze als ver goeding voor de eenden kwijt waren. Een bedrerigtag en belediging van ie mand kwam M. v. d. M. uit Ouwerkerk te staan op een boete van 100. De be bloed van onder zijn nagels gehaald. Hij had M. een boot willen verkopen en had zich erg ingespannen om het M. naar zin te maken. Het was stank voor dank geweest en M. had van de koop afge zien. Enige goederen van M. die reeds aan boord waren van het schip, had V. d, M. zolang in een loods opgeborgen. Toen M. op gegeven moment naar die goederen kwam kijken en insinueerde dat V. d. M. tets daarvan had ontvreemd, ontstak de laatste in hevige woede, waarin hij M. uitzinnig van drift toe riep hem van kant te zullen maken, om vervolgens zijn jasje uit te doen en zijn mouwen op te stropen. Daar schrok M. toen erg van en hij is naar de politie ge gaan. aldus de lezing van de verdachte. De officier en de politierechter vonden echter dat V. d. M. zich beter had moeten beheersen. Een zeer ingewikkelde zaak betreffende een ongeluk op de splitsing Postweg- Snabbeweg by Poortvliet, waarbij net Belgische dame zeer ernstig gewond werd, werd terug verwezen naar de rechter-commissaris, nadat men voor de politierechter een wiel, foto's, een brief wisseling tussen de verdachte C. C. F. uit Tilburg en de Belgische automobi list; en enkele ingewikkelde theorieën over de toedracht van de zaak had uit gestald. Paspoort Verder kwam er een zaak van ver valsing van een paspoort voor, C. M. van W. uit Zierikzee ontving voor het vergrijp een boete van ƒ100 na een eis van 200. Van W. had wat met de oijfertjes gelcnoeid to de me- giümatiebewiigs echter tegen een an der wilde inruilen, kwam de verval sing uit. M. P. L. uLt Kloosterzande kreeg con form de eis 400 boete omdat hij met een vrachtwagen met een vals kente kenbewijs had gereden. J. F. S. werd conform de eis van de officier tot een boete van 200 en vier maanden ont zegging van de rijbevoegdheid veroor deeld wegens grove schuld aan een aan rijding met een brommer. Een boete van 15 kreeg J. F. de K. uit Terneuzen, conform de eis van mr Lebret, voor zijn verzuim zijn hond te meiden de hondenbelasting H. H. D. uit Sas van Gent kreeg het gewone tarief voor liet rijden onder in vloed van alcohol: één week gevange nisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hetzelfde gold G. P M. uit Brouwershaven. Hij had na gen a elf pilsjes, dat wist hij niet meer precies, met een auto zonder licht door net middernachtelijk Terneuzen gereden. ng niet nan de streep zat. De politic- echter hielp hem van dat verkeerde idee af en wees hem er op, dat men al bij een promillage van 0.5 iets van de invloed van alcohol gaat merken: ,U had het dubbele van het gemiddelde.' Als ad vies kreeg De M. nog mee naar huis, zijn vrienden te vertellen wat hij van de politierechter had geleerd. Journaliste houdt lezing voor Goese Alliance Francaise GOES Vrijdag 24 april aanstaande houdt de Franse journaliste Sabtoe Ber- ritz een lezing in het Goese lyceum, op uitnodiging van de Alliance Franc;aiise in deze plaats. Onderwerp van haar le zing: Un siècle de journalisme Femindn: De Delphtoe de Girardin Marie-Claiire'. De avond begint om kwart over acht. ADVBRTBNTIB) Wij ontvingen zojuist een kleine, maar bijzonder boeiende collectie Lapponia sieraden uit Finland. Elk Lapponia sieraad is een miniatuur kunstwerkje, ontworpen door Björn Weckström. Hij kreeg diverse beroemde internationale onderscheidingen, waaronder de Grand Prix in Rio de Janeiro 1965 en de Lunning Prijs 1968. Lapponia sieraden zijn o.a. te zien in het Victoria en Albert Museum in Londen en in het Röhsska Museum in En nu dan ook bij Heetman Wij zullen u deze magnifieke goud- graag tonen. Komt u eens langs? Gothenburg, in Rotterdam, smeedkunst Prijzen van f45.- tot f500.- en hoger ■Ml edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. rotterdam lijnbaan 92 tel. 116670 fit. oostzeedijk 155 In het 2de nummer, 20ste jaargang Uitspraak van de kroon Op aantal punten herzieningen nodig - De kroon heeft b|| li alsnog goedkeuring oi bestemmingsplan ,Wei delijkst geprojecteerde kampeerterrein to dit plan te verwezenlijken. Hun bezwaren zijn dan ook gegrond. Dit brengt met zich mee. dat net plan dit punt moet worden gewijzigd', al- s de Kroon. Ook hadden I; M. en A. Verhage geprotesteerd tegen het feit. dat er op hun terreinen bestemmingen waren gelegd, waardoor het hen onmo gelijk werd gemaakt hun kampeerbe- drljven uit te oefenen. Ook hun bezwa ren acht de Kroon gegrond. Dit alles in overweging nemend meent het plan, dat het door gedeputeerde sta ten goedgekeurde plangedeelte op een aantal punten herziening behoeft. Voor de ontworpen parkeerterreinen in het westelijk plandeel moet tevens andere laats worden gezocht. Daarom dient van Zeeland hebben pla net gehele plan alsnog goedkeuring i 'den onthouden, aldus ae Kroon. Van de hand van A. M. Dumon Tak Het tweede nummer van de twintigste jaargang van het .Zeeuws Tijdschrift' opent ditmaal met een boeiend en interessant artikel over ,Ilet kunst museum te .Middelburg' van A. M. Dumun-Tak. De geschiedenis van het uit een spon taan initiatief onstane kunstmuseum kent weinig glorieuze hoogtepunten, het heeft zich, blijkens het artikel, voortgesleept langs do paden van middelmatigheid. Toch had men aan vankelijk heel andere verwachtingen. In 1865 was in Middelburg de vere niging ,Uit het Volk Voor het Volk' opgericht, die zich ten doel stelde allerlei culturele manifestaties te sti muleren. Deze vereniging organiseer de in 1880 de eerste tentoonstelling van schilderijen van levende mees ters. Het succes van deze expositie leidde tot het denkbeeld om een ten toonstellingsgebouw op te richten. De commissie die de plannen hier toe moest bespreken, stond onder lei ding van de bekende Middelburger mr G. N. de Stoppelaar. Op zijn kosten werd to 1886 een ten toonstellingsgebouw gebouwd to de tuin van het Schuttershof der Con frérie van Sint Sebastiaan. Bij aan besteding waren de kosten ƒ7.200.-. De publieke belangstelling voor het museum, dat in 1887 gereed kwam. viel in de eerste jaren al tegen. In het eerste jaar kwamen er 112 be zoekers, wat men toen nog bevredi gend vond, maar tot 1895 kwam het jaarlijkse bezoekersaantal slechts een maal boven de 130 en in 1897 en 1898 bedroeg het niet meer dan on- r'eer 30. De heer Dumon Tak merkt zijn artikel op dat de juiste in stelling voor het begrip kunst niet bij iedereen aanwezig was. wat blijkt uit een verzoek van een gebouw voor haar wekelijkse oefe ningen te mogen huren. De schilde rijen mochten blijven hangen! Een ander bedenkelijk punt ten aanzien van het museum was dat er hoofd zakelijk middelmatige werken wer den aangekocht. De belangrijkste aanwinst van de he le verzameling werd in 1936 door een legaat verkregen: 'n rietpentekentog van Vincent v. Gogh. .Gezicht vanuit het gesticht St-Pol-de-Mausole te St.- Dezc tekening komt schap van mejuffrouw D. van den Broecke (1868-1932), de stichtster van het Zeehospitium Zonneveld te Ooatkapelle. Aan de, door de heer Dumon Tak uitgebreid weergegeven geschiedenis van het kunstmuseum komt tenslotte op 15 november 1961 een eind. als de vere niging wordt ontbonden. Alle bezit werd overgedragen aan de in 1960 in het leven geroepen .Zeeuwse Mu- eeumstichting". Er zijn momenteel plannen om de tekening van Van Gogh te verko|>en aan het rijksmuseum ,KrüIler-.MUI- ier te Otterloo. lit de opbrengst zal het Mejuffrouw Van den Broecke- fonds' worden gesticht, waaruit werk van kunstenaars zal worden aange kocht. dat een sterke relatie ver toont met Zeeland. Het Zeeuws Tijdschrift biedt in dit nummer voorts een commentaar van de heer A J. Kaland op artikelen van de heren J. van Malde. C. de Schipper en S. P. van der Zee. die ieder weer voor een naschrift zorgen. Discussiepunt is de industrialisatie. Aan Jacques Bloem wordt een arti kel gewijd door de heer J. C. van Schagen. dat hoofdzakelijk gestoeld i3 op vluchtige en korte ontmoetin gen die de schrijver met Bloem heeft gehad. Drs C. de Schipper van het ETI voor Zeeland schreef voor dit nummer over ,De dienstensector in Zeeland'. Hij merkt onder meer op dat het aandeel van de dienstensector in de mannelij ke werkgelegenheid in Zeeland vrij hoog is in vergelijking imet andere provincies. André Oosthoek staat op twee blad zijden stil bij de nieuwste bundel van Hans Warren .Tussen Hybris en Vergaan', terwijl drs P. van Rompuy een korte bespreking geeft van het boek .Nederland in de Economische Ruimte' van drs M. C. Verburg. De heer F. Th. Dijckmeester doet een aantal interessante feiten uit de doeken die aan het Jicht zijn geko men bij de restauratie van het slot Haamstede. In de Zeeuwse kro niek besteedt de heer M. P. de Bruin aandacht aan de predikant dr F. P. J. Sibmacher Zijnen, die veel heeft bijgedragen tot de oprichting van de Vrijzinnig Godsdienstige vereniging De Reservekas te Middelburg. In het Zeeuwse prentenboek tenslotte staan de heren L. W. de Bree en M. P. de Bruin lang stil bij de lotgevallen in en om het dorpje Sint- Anna ter Muiden bij Sluis. breedte variërend van 100 - 170 meter roedkeuring onthouden met het oog op Ie toekomstige verbetering van de zee wering. Ged. 3taten zijn daarbij van mening, dat langs de krust van Walcheren een beibouiwii ngsgrens dient te worden vast gesteld. De kroon is met ged. staten van mening, dat het belang, dat met een versterking van de zeewering wordt diend, zodanig is, dat daarmee bij beschouwen van de recreatieve belan gen in beslissende mate rekening dient te worden gehouden in dier voege, dat bebouwing en omvangrijke te verharden parkeerterreinen ter plaatse dienen te worden geweerd. B en w van Vlissingen en Valkenisse zijn weliswaar van me ning, dat aan het besluit van ged. sta ten een te vage motivering ten grond slag ligt en zeggen, dat niet vaststaat, of ter plaatse ooit werken aan de zee wering zullen worden uitgevoerd. ,Het is ons gebleken dat de versterking van de zeewering omstreeks 1980 zal kunnen zijn verwezenlijkt', aldus de kroon. De kroon vindt het daarom Juist, dat een bebouwtogsverhod buiten de Hjn van 335 m uit de laagwaterlijn door ged. staten is opgelegd. Met het oog hier op kan de kroon niet meegaan met de bezwaren van F. en J. Huvers, dat hun pension-café-restajurantbedrijf ligt in de strook bestemd voor de kustwering en niet kan worden uitgebreid, waardoor zij in hun financiële belangen worden geschaad. De heren D. en P. Jobse hadden be zwaar tegen het feit, dat zij hun land bouwbedrijf zouden moeten opgeven ten bate van de recreatie en dat nun geen genheid wordt geboden om zich door exploiteren van een kampeerterrein een nieuwe bestaansmogelijkheid op te ibouwen. De kroon zegt hierover, dat in het plan rekening moet worden gehou den met de behoefte aan verschillende vormen van recreatie. Omdat er ver schillende terreinen in het plan reeds zijn bestemd voor kampeerterrein, kan san de bezwaren van de appellanten niet worden tegemoet gekomen. De heer A. Kluijfhout was van mening, dat zijn woning zou moeten verdwijnen voor de aanleg van een parkeerterrein. .Omdat gs aan dit deel van het plan goedkeuring hebben onthouden, kan KANTONRECHTER LEGDE TREKKERCHAUFFEURS GEEN BOETE OP MIDDELBURG ,'t Is niks als een familie-ruzie, waarvan wy het slachtoffer worden', liet één i de drie verdachten weten, die zich deze dagen voor de Middelburgse kantonrechter moesten verant woorden voor het feit dat ze gedu rende de bietencampagne met een trekker hadden gereden over het met tarwe ingezaaide land van L. M. de J. uit Heinkenszand, tenein de bieten van het land van de broer van De J. af te voeren. Om dat bietenlandje te bereiken was er een toegangsstrook van drie meter breed over het land van L. M. de J., die echter volgens de ver dachten, N. J. B. uit 's-Heer-Abts- kerke, B. L. uit Kapelle en J. M. uit 's-Heer-Abtskerke was omge- hiervan geen sprake zijn', zegt de Kroon. De heren L. en S. Kluijfhout hadden geklaagd, dat op hun grond een dusda nig» bestemming is gelegd, waardoor hun geen mogelijkheid wordt geboden een modern kampeerterrein te exploi teren. ,De Kroon zegt, dat is gebleken, da. er een grondruil is toegepast tussen de gemeente en de appellanten in die zin, dat de appellanten hun gronden in het plan Paauwenburg n en m het plan Westduin, voor zover daarop niet de be stemming kamipeergetoied ligt, zullen overdragen en daarvoor in ruil zullen krijgen een gedeelte van een perceel, waardoor ziij in staat zullen zijn het zui- Gouden bruiloft in Sint-Jansteen SINT-JANSTEEN Onder enorme bel langstelling vierden de heer en me vrouw R. Hesters-Van Puyenbroek te Sint-Jansteen donderdag hun 50-jarig hu welijksfeest. Het feest werd voorafge gaan door een heilige mis uit dank- taarheid ra de parochiekerk te Sint- - --t is1.. echtpaar hun gelukwensen aanboden en deze bezegelden met een bloemetje of een geschenk. De heer Hesters is een bekende in vlasserskrtogen. Onder de ve le aanwezigen waren onder meer pastoor W. van Leeuiwe urit Stot-Jansteen en oud-tourgeme ester mr J. L M. Reuser. ploegd, zodat er geen gebruik van kon worden gemaakt. De drie mannen hadden daar gereden in opdracht van de broer van De J.. Volgens hun verklaringen wisten zij van de toegangsstrook niets af en kozen zij zoals gebruikelijk de kortste weg. Vol gens de verdachten had De J. (van het tarweveld) hen pas verteld hun gerij over zijn land niet op prijs te stellen, nadat het grootste deel van de bieten van het land van De J. (van de bieten) waren afgevoerd. ,Had hij het maar eer der gezegd', verzuchte verdachte M, ,dan haduen we ze het zelf eerst uit laten vechten.' De familietwist leverde de drie tractor- chauffeurs tenslotte géén boete op. De officier, mr C. W. Mouton, achtte de feiten wel bewezen maar vorderde ont slag van rechtavervolgiiing voor de ver dachten. Kantonrechter, mr A. Veen- hoven verklaarde hen schuldig maar zonder oplegging van straf. Hij wees er op dat het vonnis mogelijk gevolgen zal hebben voor de broer van De J. ,Kan ik die straf niet even uitzitten', wilde de Rotterdamse vrachtwagenchauf feur B. van B. weten, toen hij het von nis 80,- of zes dagen hechtenis tegen zich hoorde uitspreken, waarmee mr Veenhoven overigens nog een aanzien lijk bedrag had afgedaan van de 150,- boete, die de officier had geëist. Van B. stond terecht omdat hij op rijksweg 58 met een zware vrachtwagencombi natie was gaan inhalen om zich ver volgens op gevaarlijke wijze tussen een reeks personenauto's in te voegen, waar door één van die auto's krachtig moest remmen en naar rechts uitwijken om een botsing te voorkomen. Van B. zou er vermoedelijk niets meer van gehoord hebben als er politiemensen in een van de Ingehaalde wagens geen foto van zijn gevaarlijke manoeuvre hadden gemaakt. Verschillende personen hadden weer niet genoeg van ae gaspedaal kunnen af blijven. Dat kostte A. L. uit Vlissingen een boete van f 20,-, na een eis van f 25,- L. J. te Goes kreeg wegens te snel rij- OP TENTOONSTELLING IN GOES OOK FOTO'S VAN ZEEUWSE VROUW GOES Volgende week zal in de wandelgangen van de Goese Grote Kerk het werk zien van negen Zeeuwse kunstenaressen. Op de expositie zullen schilderijen, sculp turen, wandkleden, poppen en ke ramiek te bewonderen zijn. De ten toonstelling is ontstaan uit een initiatief van de echtgenotes van Goese leden van de Rotaryclub, en is gedacht als omlijsting van de districtsconferentie, die de Rota rians op vrijdag 24, en zaterdag 25 april in Goes houden. Ofschoon het oorspronkelijk niet de opzet was heeft men de deelname aan de tentoonstelling beperkt tot vrou welijke kunstenaars uit deze pro- je van ons', vernamen wij van één der organisatrices, .want er zijn ook ge huwde dames bij deze .joffers' De deelnemende artiesten zijn de schil deres Liesbeth Binkhorst uit Middel burg, de schilderes Do Groenewegen uit Zierikzee. Met schilderwerk en beeld houwwerk komt ook Cora van Citters uit Haamstede. Liesbeth Messer Vlissingen toont bronzen sculpturen. Liesbeth Durivou uit Souburg komt met figuratieve wandkleden, en Anneluus Kappers uit 's-Heer-H endrikskinderen vertoont wandkleden in abstracte stijl. Artistieke poppen worden tentoonge steld door C. Blaas uit Middelburg, en R. Vermeulen uit Terneuzen. Voor ce- ramisohe werken zorgt Tessa Braat uit Zierikzee. De tentoonstelling gaat woensdag 22 april open en zal duren tot en met zaterdag 25 april. De expositie is gedurende die dagen te bezichti gen van 's-morgens 10 uur tot 's-mid- dags 5 uur. Zaterdagmorgen is de tentoonstelling geopend van 9 tot half elf. Tijdens de expositie-uren zal het Marcussen-orgel van de gro te kerk worden bespeeld. De heer M. P. de Bruin, archivaris te Middelburg, heeft zijn medewerking toe gezegd voor het inrichten van de expo sitie, die in de wandelgangen van dé grote kerk mede gezien de goede lichtval daar een aantrekkelijke ruimte heeft gekregen. Ook de Goese gemeente-archivaris, deheer L. J. Abel man, zal de inrlchtsters van de tentoon stelling van advies dienen. De expositie zal de naam dragen van JJe Zeeuwse Joffers', .een speelsigheid- Foto's Tezelfdertijd met de expositie van ,De Zeeuwse Joffers' zal ook de Vereniging van Amateurfotografen in de wandel gangen exposeren Deze vereniging heeft een aantal werkstukken van léden inge zonden, onder de titel ,De Zeeuwse Vrouw'. Zoals gezegd is de tentoonstelling idee van echtgenotes van Goese R rians, die hun idee echter verwe lijken to samenwerking met de kerk voogdij van de Nederlandse hervormde kerk en met de gemeente. Vrijdagmiddag half vijf zullen de con ferentie-houdende Rotarians op de ten toonstelling, die dan e en een besloten karakter krijgt, worden ontvangen. De volgende dag zal de expositie weer voor iedereen toegankelijk zijn. den 6 nadat 75,- tegen hem zou hebben gereden, waar De R. in de be niet op gerekend had. De geëist. P. M. uit Vlissingen was voor hetzelfde vergrijp 40,- kwijt, waarmee de kantonrechter nog een tientje af deed van het geëiste l>edrag. Een boete van 150,- kreeg H. J. uit Middelburg wegens te snel rijden in het gehucht Buttinge bij Middelburg. De eis van mr Mouton was f 170,- geweest. J. C. P- uit Bergen op Zoom ontving een boete van 65,- voor te snel rijden. Het gé- eiste bedrag was 90,-. Inhalen waar het niet mocht kostte P. J. R. uit Vlissingen 30, conform de is. Er waren verzachtende omstandig heden aanwezig omdat hij gedacht had een voertuig dat wilde stoppen ia te halen. De verdachte wist duidelijk te maken dat voor die gedachte alle reden was. Geen voorrang verlenen aan Iemand on de voorrangsweg kwam M. A. de R. uit Souburg te staan op 35. Het ver weer van De R. was dat de auto met te hoge s gerede bouwde kom i eis van mr Mouton was" 50 boete. A. E. S. uit Middelburg had zonder het te merken op het Molenwater be Middelburg een dame op een fiets geschampt waardoor die was komen te vaillen en verwondingen had opgelopen. De dame en haar echt genoot, die achter haar had gere den bij het ongeluk, waren als ge- buigen komen opdagen, om alles nog eens te reconstrueren. De ongeluk kige manoeuvre kwam S. te staan op 45. Mr Veenhoven meende dat S. niet roekeloos maar wel onoplet tend had gereden. De eis was 60. P. A. F. uit Hoedekenskerke was met zijn vrachtwagencombinatie op de Ka naaldijk te Belmerswaal in botsing ge komen met een hem van achteren na derende personenauto, waarvan de be stuurder volgens F. moet hebben zitten slapen, toen hij met zijn combinatie iets naar links was uitgeweken om een bocht naar een inrit rechts van de weg te maken. F. had tijdig aangegeven wat hij van plan was, werd gesteld. De ver meende slaperigheid van de achteropko mende chauffeur kostte F. tenslotte 40 conform de eis. Een zelfde soort aan rijding maar dan tussen twee personen wagens te Veere kostte C. de B. uit St-Laurens 45 na een eis van 50. Een verlaat kerstgeschenk to de vorm van een boete van 30,- na een eis van 40,- boete, ontving E. C. T. omdat hij op eerste kerstdag op de kruising van éen van de twee opritten van de weg van Middelburg naar Nieuwland en de Waaldammerweg tegen een andere wa gen was geslipt, waarvan de bestuur der ter zitting aJs getuige was ver sohenen. Over en weer werden verwij ten uitgesproken dat de andere partij te snel had gereden, waarbij de ge- tuge, die op de bewuste dag van de op rit kwam gereden en die aan T, die over de Waaldarrtmerweg reed, naar T. beweerde, slechts op het allerlaatste mo ment voorrang verleende, de wagen van de -verdachte vergeleek met een .torne- dootje dat plotseling een sleetje werd'. Twee verdachten moesten zich verant woorden omdat ze in een ondeugdelijke auto hadden gereden. P. W. T. uit Mid delburg had een wagen waarvan het stuur en de remmen niet geheel func tioneerden zoals verwacht mocht wor den. Het kostte hem in het totaal 115,- boete. Het geëiste bedrag was f 150,-. G. J. S. uit Zierikzee merkte de dag van de aankoop nog dat hij zich toch niet zo'n beste wagen had laten ver kopen. Bij de 400,- die de auto had gekost, moest hij nu nog 110,- boete optellen voor het niet voorrang verlenen, waardoor een botsing was ontstaan en voor een ondeugdelijke stuurinrichting, slechte remmen, foute uitlaat en een gladde band. Zijn wagen werd aan het verkeer onttrokken. De officier had voor het geheel aan gebreken ƒ185,- geëist

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13