Vrachtwagen ramt huis in Sluis: grote ravage FLEX? De Zeeuwse meao niet in Middelburg maar Goes Stadsuitbreiding bij industrie vergt stedebouwkundig een diepere studie Lading schoot los: vijf ton glas in scherven op rijksweg Tweede agente' bij politie Middelburg zeeuws BRANDJE IN BRIEVENBUS Spelavond Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel DADERINBRAKEN IN TERNEUZEN AANGEHOUDEN Bewoners waren toevallig niet in huiskamer; baby speelde in de gang Tentoonstelling over Veere zaterdag voor het laatst wat een makkelijke verf Signatuur mag niet louter protestants- christelijk zijn Sneeuwschuiver schoof glasberg sloot in: weinig stagnatie Vele taken in korp s voor vrouw ALMANAK SPOEDPASFOTO'S FOTO VERSCH00RE PRAKTIJK GEEFT AANLEIDING TOT ZEER KRITISCHE OPSTELLING' ,GEEN INTENTIES BIJ GEMEENTE' 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 APRIL 197^ Door baldadigheid gingen poststukken verloren MU)DELBURG Baldadige jonge- lni hebben woensdagmiddag legen vijven een brandje veroorzaakt in een PTT-brievenbus bij het Dom burgs Schuitvlot te Middelburg. Er gingen enige poststukken verloren. Slel een schulmbliLsapparaat uit een politie-patrouillewagen werd het vuur snel geblust. De politie speurt naar de daders. VLISSENGEN Het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel houdt zaterdag een studiebijeenkomst in de grote zaal van het YViÜibrordcollege te Goes. Drie werkgroepen van het ZCA zullen onder leiding van de toneeladviseur. Ad Noort, eigen voorstellingen geven. Do werkgroep Middelburg speelt ,Je droom of je leven' van Albert Mauri ts, de werkgroep Nieuwdorp omspeelt het thema /goed en kwaad' en de werk groep Zlerikzee speelt de eenakter .De toekomst ligt in de eieren' van Eugene ïonesco. Deze vooretellingen Bullen niet op het toneel worden opgevoerd, maar al3 pros- oeniiumtoneel in de zaal worden gezet. Dit speelprogramma begint om acht uur. Voorafgaande aan de stiudiebijeen- Lente wint het van de winter VUSSINGEN In de tuin van de heer M. Goedegebufe in 's-Heer- Arendskerke heeft een merelpaar ondanks het abnormaal koude weer van de laatste weken toch kans gezien een nest met eieren uit te broeden waaruit vier jonge vogels zijn gekropen. Het merel gezin maakt het volgens de heer Goedegebure uitstekend en hoe wel de vogels vanaf het trottoir goed zichtbaar zijn laten zij zich niet storen door voorbijgangers of spelende kinderen. Een lezer uit Middelburg berichtte dat hn woensdag een zanglijsternest vona waarin zich ook al jongen bevon den van ongeveer drie dagen oud. De hoofdlichttorenwachter, de heer A. de Kam uit Westkapelle, meldde dat een ooievaar in de nacht van zaterdag op zondag had geslapen boven op een televisie- antemie midden ln net dorp. Waarschijnlijk is dit dezelfde ooie vaar. die zondag plotseling in VUssingen opdook en die voorlief de schijnt te hebben voor televisie- antennes. De heer T. Riemslag uit Biervliet deelde mee dat hij boven een kreek enkele kilometers ten zuiden van de Braakman vijftien zwaluwen heeft zien rondcirkelen. In Westenschouwen werd begin deze week de eerst koekoek ge signaleerd. TERNEUZEN Een serie van acht Inbraken ln bedrijfsgebouwen aan de industrieweg te Teraeuzen, alle gepleegd tn de nacht van 9 op 10 april iyt>9, zijn opgelost. De dader blijkt een zekere W. R. J. die door de politie in Rotter dam is aangehouden. J. werd al geruime tijd gezocht. In ver band daarmee was hij naar het buiten land uitgeweken. Bij zijn aanhouding bekende J. een groot aantal misdrijven, waaronder de inbraken in Terneuzen. Onderzocht wordt nog. of hij ook be trokken Is geweest bij inbraken elders in Zeeuwsch-Vlaanderen. ADVERTENTIE SLUIS Een ontzettende ra vage met ais gevolg duizenden guldens schade ontstond woens dagmiddag in Sluis toen een vrachtwagencombinatie van de firma Vooruit v/h Oosterbaan uit Breskens, bestuurd door de MIDDELBURG De tentoonstelling van stukken uit het gemeentelijk ar chief van Veere, die gehouden wordt in het rijksarchief in de St-Pietersfraat te Middelburg, is de laatste week inge gaan. De expositie van deze nog nooit eerder in het openbaar getoonde stuk ken, die werd samengesteld door de archivaris van Veere, de heer N. Veld huis, heeft tot nu toe reeds zo'n 300 bezoekers getrokken. De topdagen lagen wel in de paasvakan tie, terwijl vooral de derde paasdag veel mensen een bezoek aan de tentoon stelling kwamen brengen. Ook de NOS- radio-uitzending op maandagmiddag 6 april (in het programma .Zoeklicht op Nederland' werd toen aandacht aan Zee land besteed en zo passeerde ook de expositie .Bladzijden uit Veere's verle den' de revue) heeft ook het nodige effect gesorteerd, want in de dagen na de uitzending was een duidelijke toe name van het bezoekersaantal merk baar. Aanstaande zaterdag ie de ten toonstelling tussen half tien en half één voor het laatst geopend. De overi ge dagen kan men er nog terecht tui sen half tien en half één en tussen half twee en half zes 22-jarige J. H. uit Breskens, met flinke vaart een woonhuis in de Hoogstraat binnen reed. De gevel van het pand, bewoond door de familie Van de V. werd finaal ver woest. Het voorstuk van de combina tie kwam in de woonkamer tot stil stand en ondersteunde zo de boven- etage dreigde in te storten. Terwijl het voorstuk nog in de woon kamer stond kon het pand worden gestut. Het 17 maanden oude kindje van de familie Van de V. speelde juist ln de gang en ontkwam daardoor aan de mogelijke ernstige gevolgen. Ook de heer en mevrouw Van de V. wa ren op het rampzalige tijdstip juist niet in de woonkamer. Alleen een medepassagier uit de vrachtauto, J. I. H. uit Breskens raakte licht gewond, zodat de arts G. de Meyer eerste hulp moest ver lenen. De ravage in de woonkamer was kolossaal: het volledige meubi lair moest het ontgelden. Het gebeu ren veroorzaakte ook een enorme pa- niekituatie onder de omwonenden, temeer omdat het hele pand dreigde in te storten. De bestuurder van de vrachtwagencombinatie kwam uit de richting België gereden en heeft de bocht Nieuweweg - Hoogstraat te ruim genomen, zodat hij de macht over het stuur verloor. ADVERTENTIE RAAD GOES: MDINGSGEBIED ZEELAND VRAAGT OM EEN ECHT CENTRUM' GOES De grote beweging in de raadsvergadering van Goes, woensdagavond in hotel ,De Ko renbeurs', kwam in de staart via een motie van de onderwijscom missie die zei ,met grote teleurstel ling kennis genomen te hebben van een bericht in de PZC van maandag 23 maart 1970, waaruit blijkt dat de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen voor nemens is een opleiding voor mid delbaar economisch en administra tief onderwijs te verbinden aan de scholengemeenschap voor christe lijk lager en middelbaar midden- standsonderwijs te Middelburg.' De commissie stelde de raad voor als zijn oordeel uit te spreken dat niet in Middelburg maar in Goes een dergelijke opleiding maar dan op basis van sa menwerking tussen openbaar, protes tants-christelijk en rooms-kathoiiek onderwijs dient te worden gevestigd. De raad nam deze motie eenstemmig aan, na kennisgenomen t hebben van de overwegingen door de commissie in de motie neergelegd. Deze hebben tot strekking: ,dat de stichting van een school voor middel baar economisch en administratief on derwijs, met voldoende kansen op le vensvatbaarheid. volgens onderwijsdes kundigen slechts mogelijk is in een schoolgbied met 400.000 inwoners: dat als gevolg daarvan, rekening hou dende met het inwonertal van de pro vincie Zeeland per 1 januari 1970, in Zeeland slechts één opleiding voor mid delbaar economisch en administratief onderwijs gevestigd zal kunnen worden; meao in Zeeland een protestants chris telijke signatuur krijgt, tengevolge waarvan indien aan her voornemen van de staatssecretaris uitvoering wordt gegeven belangrijke bevolkingsgroe pen in Zeeland ernstig geschaad wor den in de vrije schoolkeuze voor hun kinderen: c. het bezwaar van het ernstig schaden der belangen van belangrijke bevolkings groepen in Zeeland niet aanwezig is, indien bewust gekozen wordt voor een samenwerkingsschool naar het voor beeld van de scholen, uitgaande van de Stichting Samenwerkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoge lijkheden in de provincie Zeeland; d. de mogelijkheid tot samenwerking reëel aanwezig moet worden geacht, omdat gebleken ls dat bij grote groepen van de bevolking de gedachte aan sa menwerking leeft en dat voorts uit niets blijkt dat deze vorm van samen werking op het gebied van een oplei ding voor meao nieit mogelijk zou zijn; e. van diverse zijden pogingen in het werk zijn gesteld om een oplossing in de onder d. bedoelde zin te bewerk stelligen. welke pogingen de steun van de overheid behoren te hebben; f. gezien de terzake geldende normen de gehele provincie Zeeland voor een meao-opleiding .voedingsgebied' moet vormen; Signatuur De commissie is voorts van mening dat 'a. de Zeeuwse onderwijsbelangen het beste zjjn gediend met een meao school, waarin alle richtingen van on derwijs samenwerken; b. het opnemen van een opleiding voo: meao in de scholengemeenschaj voor christelijk lager en middelbaar mid denstandsonderwijs te Middelburg in fei te betekent dat de opleiding voor BI] KRABBENDIJKE KRABBENDIJKE Vijf ton glas, (in platen), bestemd voor een fabriek in Tiel, viel woens dagavond op rijksweg bij Krabbendijke aan diggelen toen een vrachtauto van de firma Hartman uit Tiel, die de breekbare lading vervoerde, door een flauwe bocht reed. De chauffeur van de vrachtauto, J. J. uit Tiel, had het glas in België opgehaald en reed op de spoorweg- overgaing ln de Oostpolder naar Bergen op Zoom, toen de glasparty in de flauwe bocht plotseling los schoot en met veel gerinkel op de linker weghelft, op het rijwielpad en in de naast de weg gelegen sloot terecht kwam. Om zo snel mogelijk de enorme puinhoop op het wegdek kw|jt te raken, werd de hulp ingeroepen van de vrij willige brandweer en gemeentepersoneel met een sneeuwschuiver. Binnen korte t|jd had men de glas scherven in de sloot geschoven, waar ze vandaag weggehaald worden. Het verkeer ter plaatse werd niet noemenswaardig ge hinderd omdat dit over de strook voor langzaam verkeer aan de andere kant van de weg gelid kon worden. J Zeeland bezwaarlijk als A'ocdingsgobitf kan fungeren.' Schalt De motie werd door de raad niet instemming begroet. Alleen de heer"» Maljaars (sgp) had bezwaren tegen j, formulering .belangrijke bevoDünn groepen die ernstig geschaad zX worden.' Hij was van mening dat dige samenwerking nimmer niogelin- zou zijn en zag ook in het geval i puur protestants-christelijke slgnatm» zou worden losgelaten ernstige gcluji voor andere groepen. ..e motii en zei er blij mee te zijn. Hij gaf heer Maljaars ter overdenking de ti schaden bevolkingsgroepen te kwantlf. ceren, waarbij dan zou blijken dat in de motie voorgestelde oplossing aar- zienlijk meer in het belang van tt- algemeen is. De bezwaren van de heer Maljaars git gen overigens niet- zover dat hij g» stem aan de motie wilde onthoudt waarmee van .eenstemmig' kon words gesproken. Goes staat vanaf gisteravotj op de bres voor een algemene meas in Goes. BURGEMEESTER NAM EED AF MIDDELBURG De Zeeuwse hoofd stad heeft er gisteren een tweede vrouwelijke politie-ambtenaar bijge- kregen. Dit nieuwe korpslid, mej. J. B. den Butter, werd woensdagmid dag tijdens een bijeenkomst m de kantine van het politiebureau be ëdigd door burgemeester, drs P. Wol- ters. De nieuwe burgemeester van Middel burg, die op deze dag ook officieel kennismaakte met het Middelburgse politiekorps, zei het passend den, dat in deze tijd voor de vrouw dezelfde beroepen open staan als voor de man. .Maar het is even juist, dat ook de salariëring tussen man en vrouw geen verschillen meer ople vert'. Burgemeester Wolters zei voorts bij zonder blij te zijn, dat de ervaringen met een vrouw als ambtenares van politie in Middelburg zo gunstig zijn uitgevallen, dat nog geen twee jaar na de benoeming van de eerste waarmee Middelburg in Zeeland de primeur had opnieuw een vrouw tot de gelederen kon toetreden. Bur gemeester Wolters wenste tenslotte imej. Den Butter nog veel succes in haar verdere loopbaan toe. .Commissaris, dr D. van Ooijen, stelde vervolgens dat de vrouw ook in het politiekorps wel degelijk thuishoort. .Ofschoon het voor velen een nog wat vreemd beroep voor een vrouw lijkt, zijn er juist vele werkzaamheden bij de politie die uitmuntend door haar kunnen worden verricht', aldus de heer Van Ooijen die hierbij onder meer wees op de begeleiding van jeugd, de opleiding van verkeersbri- gadiertjes enz. Nadat de commissaris tenslotte nog een .welkom in het korps' had laten ho ren kon mej. Den Butter en haar ouders, die de beëdiging bijwoon den. vele gelukwensen, ook van haar nieuwe collega's, in ontvangst ne men. Mej. Den Butter (19) afkom stig uit Kapelle-Biezelinge, ontving haar opleiding aan de opleidings school voor gemeentepolitie te Leus den. Daar behaalde ze onlangs ook het politiediploma. Foto: mej. Den Butter tijdens de eed aflegging. Autobotsing in Rilland-Bath RILLAND-BATH Bij een autobo:- sing op de rijksweg 58 onder Rilland- Bath ontstond woensdagmorgen om streeks kwart voor tien ernstige scha de aan twee auto's, respectievelijk be stuurd door C. A. J. M. v. d. W. uit Roosendaal en M. J. van H. uit Scher- penisse. De botsing ontstond toen v. d. W vri] onverwacht stopte voor de stopstree? bij de verkeerslichten, van H. reed zij: auto aan de achterzijde aan. Beide auto's reden in de richting Goee. eeuwse Vanzelf Gisteren offreerde dit dagblad zijn lezers een •speciale bijdrage', ge wijd aan wotien, werken en u>in heien op Walcheren, De bijlage kreeg derhalve als titel ,WWW' wat velen heeft doen verbleken. We hebben immers al AOW, WW, AWW en WAO en nu kun je wel denken nou WWW kan er ook nog roei bij: het lelijke is dat het er allemaal af gaat, aan het eind van de week of maand, mooi ge specificeerd. op het loon- of sa larisstrookje. WW dus, maar dat pakte gelukkig minder kostbaar uit. 't. Was geheel gratis, De bijlage voerd evenwel minder goed ontvangen bij de mensen, die er het meeste werk voor hadden verzet, het technisch personeel van deze krant, de zetters, de opma kers, de stypeurs en de druk kers. Op de voorpagina werden de samenstellers genoemd, de mede werkers, de fotografen zelfs de lay-out man was niet vergeten. Vaar geen woord over al die zwoe gers 'tn de catacomben van het kokende en stollende lood. Ze heb- 1 oerkers heeft een ereplaatsje ge kregen op het publikatiebord in de zetterij en men heeft zich be perkt tot een kort. in zwierig handschtft geschreven commen taar: JEn de rest kwam, zoals al tijd, vanzelf'. MIDDELBURGS ARCHITECT IR A. ROTHUIZEN: ADVERTENTIEl f»7W////////M//////////////////////« MIDDELBURG ,Met betrek king tot de stadsuitbreiding in de omgeving van industriege bieden zal er stedebouwkundig veel harder en dieper natuur lijk wetenschappelijk gestu deerd moeten worden dan tot nu toe het geval is geweest. De praktijk geeft alle aanleiding tot een zeer kritische opstelling rond het vraagstuk van stede- bouw en industrie'. Aldus de Middelburgse architect ir A. Rothuizen, die het dan ook vol komen terecht vindt, dat de af deling Middelburg van de PvdA dit probleem aan de orde heeft gesteld. Zoals gemeld (zie de PZC van woensdag) heelt deze Middel burgse afdeling in een aantal .suggesties' voor het gemeentelijk verkiezingsprograiii 1970-1974, onder gesteld, dat "ezien de hui dige onzekerheid omtrent de in vloed van de industrie op het leef milieu, verdere stadsuitbreiding van Middelburg in de richting van het Sloe, niet gewenst is. De heer Rothuizen zei niet direct te kunnen beoordelen, of het inderdaad thans een eis is, dat verdere uitbouw van Middelburg naar dit snel groei ende industriegebied onmiddellijk wordt gestopt. Wel achtte hij het een voorwaarde, dat de gemeente Middelburg in samenwerking met al le betrokken instanties waaron der op de eerste plaats de provin ciale planologische dienst de pro blematiek zoveel mogelijk .uitdiept'. Naar de mening van de heer Rot huizen is een dergelijke aanpak al leen op zijn plaats gelet op .voor beelden' als Hoogvliet, die hij een duidelijke planologische vergissing noemt. ,Men constateert nu dat daar de woningbouw veel te dicht tegen de industrie aanzit, maar wie had een aantal jaren geleden verwacht dat men daar zo in de knel zou ko men te zitten?' Aldus de heer Rothuizen, die ook weinig waardering heeft voor de gang van zaken in het Moerdijkge- bied. waar de ontworpen industrie terreinen aanvankelijk veel beschei dener van opzet waren. .Onder de druk van Shell zijn hier de planolo gen opzij geschoven en heeft men tot een veel groter industriegebied be sloten. Ook dat schept voor de bevol king een sfeer van onzekerheid.' De "heer Rothuizen verwijst in dit verband ook naar de gang van zaken in het Sloegebied. Ook daar is het voortdurend de vraag of de grenzen van het industriegebied blijven zo- Wethouder Baars: MIDDELBURG .Waarom zou men beducht moeten zijn voor inten ties, die helemaal niet bij het gemeentebestuur van Middelburg aan wezig zijn De uitbriedingspiannen, goedgekeurd door de gemeenteraad, strekken zich voor wat betreft Middlburg-Zuid uit tot rond 1974. Het ligt toch zich voor wat betreft Middelburg-Z uid uit tot rond 1974. Het hgT toch voor de hand dat we voor verdere stadsuitbreiding weer eens aan een andere kant van de stad zullen denken. Aldus zei de Middelburgse wethouder van gemeentewerken W. Baars, naar aanleiding van de suggestie, van de PvdA-afdeling Middelburg om gezien de huidige onzekerheid omtrent de invloed van de industrie op het leefmilieu geen verdere uitbreiding van Middelburg ln de rich ting van het Sloe tot stand te brengen. Naar de mening van de wethouder miste deze opmerking dan ook wer kelijke grond en moest naar zijn opvatting eerder als niet reële ver kiezingspropaganda worden opgevat. De heer Baars zei voorts nog moeilijk te kunnen geloven, dat de PvdA zich op grond van deze stelling, zich nu zou keren tegen een verster king van de kern Nleuwiand. De wethouder onderstreepte voorts, dat het gemeentebestuur wel de gelijk de ontwikkeling in de problematiek van de milieuhygiëne volgt en ook de gemeenteraad daarvan op de hoogte zal houden. Hij herinnerde ln diit verband nog aan een desbetreffende verklaring van de zijde van b en w in de jongste begrotingsvergadering, vooral met betrekking tot de vestiging van Pechiney, waaruit bleek, dat het college op het punt van mogelijke verontreiniging zeer zorgvuldig te werk gaat. ais ze aanvankelijk waren getrok ken. Zo stelt de heer Rothuizen, die er op wijst, dat het terrein van Pe chiney eerst niet verder zou reiken dan de huidige Sloeweg, doch dat men thans weer bezig is om een stuk terrein in de noordelijk van de weg gelegen Quarlespolder op te spulten, terwijl er ook al weer plannen zijn om hier nog meer gronden tot - dustriegebiea te bestemmen. De Middelburgse architect wil ze ker wel erkennen, dat de verant woordelijke instanties bij het bepa len van wat woongebied en wat v erkgebied moet worden, wel dege lijk trachten om alle .componenten' tot hun recht te laten komen. .Toch is er een .missing link' ln dit samenspel. De oorzaak daarvan kan in de dynamiek van de industriële ontwikkeling zelf liggen. De fabrie ken groeien sneller dan vernacht worden in kort# tijd twee of drie maal zo groot en beginnen ook geheel nieuwe produkten te fabrice ren. Als men een bepaalde ontwik keling niet k&n voorzien dient men zich tegelijkertijd wel bewust te zijn van de risico's die dan worden ge lopen.' Zo betoogt de heer Rothuizen, die het dan ook als een ge\aar zou zien indien de .stern van de kritiek' op standigheid, dat men zich na het aan vankelijk alleen maar Juichend bin nenhalen van de eerste nieuwe in dustrieën ln Zeeland, men zich nok In kringen van provinciale sta ten wat gereserveerder begint op te stellen. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking niet nu en dan motregen, meest matige wind tussen zuid en zuid west. Iets hogere temperaturen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag tijdelijk regen, ook opklaringen en vrjj zacht. Weersvooruitzichten ln cijfers gemiddeld over Nederland, tfoor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 6, min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp. 0 tot 5 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minsten» 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minsten» 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: procent. Normalen voor 16 tot 20 april: min. temp. max. temp. Den Helder 6 11 Eetlde 3 13 De Bilt 4 14 VUssingen 6 12 Vlv. Zuid-Limb. 5 14 17 april Zon op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2