PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOUSTON VERWACHT VOLMAAKTE LANDING IN STILLE OCEAAN Storing in maanlander slechts loos alarm ,In Zeeland staat men voor de keuze: chemische industrie of geen industrie' Astronauten deden voor het eerst weer een oog dicht Cambodja slacht Vietnamezen af Vandaag in de krant... Staatssecretaris van justitie LEERST0EL0NDERWIJSKUNDEAAN ZES UNIVERSITEITEN NODIG MOEITE GEDAAN VOOR KRIJGEN VAN PECHINEY Alternatief Commissie Swigert krijgt uitstel van belastingdienst 213e jaargang - no. 90 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 april 1970 Voor 5 Ion geluk op rijksweg 58 Pagina 2 •n f. B. Ben Boer. HooldreBectlei C. A. Be Kok. Akonn.prllt S.05 pot moon i. 2751). Mid delbur,. Merkt 51, lal. 7(51 (k I red. 2078/3169. edv. 6248). Goee, Grol ■t mm Minimumprlje por advertentie f 6.—. ln,o»ndon mededelingen 2y4 X tor. AMSTERDAM: Aan de Diemer- i zeedijk is woensdagavond een gro- te loods van het watersportbedrijf Oost i» vlammen opgegaan. De schade bedroeg een half miljoen. HOUSTON (DPA, AFP, RTR) Het opflikkeren van een alarmsignaal op een van de vier batterijen in de maanlander heeft om half een afgelopen nacht bijna een uur lang grote ongerustheid teweeggebracht in het ruimtevaartcentrum in Houston. Lovell die het incident meldde, kreeg opdracht de batterij uit te schakelen omdat men vermoedde dat die door oververhitting was uitgeschakeld. Dit zou een energie verlies van 25 procent hebben betekend met als gevolg complicaties bij het instellen van de maanlan dermotor voor de koerscorrectie, die om 5.43 uur vanochtend Nederlandse tijd zou plaatsvinden. Te gen half twee vanochtend, meldde het grondstation in Houston, dat het een loos alarm was geweest, vermoedelijk door het uitvallen van de temperatuurmeter op de bewuste batterij. Lovell kreeg advies alle signaallampjes op de batterijen uit te schakelen, zodat die geen nieuwe paniek zouden kunnen ver oorzaken. Het incident deed zich voor aan het eind van een dag die nieuwe hoop op een behouden terugkeer der drie astronauten opleverde. Houston verwacht mits alles verder goed gaat een vrijwel volmaak te landing 900 kilometer ten zuiden van Samoa. RIVIER VOL DODEN NEAK LEUNG (AP, RTR) Honderden lijken van geëxecuteer de Vietnamezen dreven woensdag de Mekong af en waarnemers ver klaarden dat van vele lijken de handen op de rug waren gebonden. Het laat zich aanzien dat dit de grootste slachting is die in Cam bodja tot nu toe heeft plaatsge vonden. De stank van rottend vlees hing over de brede rivier en passagiers in de veerboten werden onpasselijk terwijl de schepen zich een weg baanden door de lijken. Een politieman in Neak Leung, dat 60 km ten zuidoosten van Phnom Penh langs de Mekong; ligt, verklaarde zeker 400 lijken te hebben geteld. Bij de lijken waren die van een aan tal vrouwen maar niet veel. De mees te waren van mannen die niet an ders aan hadden dan "n zwart broek je. De mee6te slachtoffers waren neergeschoten. In Prasaut zijn vrij dag ongeveer 73 Vietnamezen in een kamp gedood door Cambodjaanse mi litairen. Zaterdag werden er bij kam pong Trabek minstens 7 geëxecu teerd. Misschien zijn de lijken die de Mekong afdreven afkomstig uit het gebied bij kampong Cham waar grote rubberplan tages liggen die onder Franse leiding worden gedreven door Vietnamezen. In wonen platgebrand. Cambodjaanse militairen waren de Viet namezen met de Vietkong uit de dorpen gevlucht. Twee rooms-katJholieke kerken zijn in brand gestoken. De Vietname zen zijn voor het merendeel katholiek, de Caimbodjanen boeddhist. Paus Paulus heeft reeds bij de regering in Phnom Penh geprotesteerd tegen de aanvallen op de kerk en zijn bezorgdheid uitge sproken over het lot van de katholieken in Cambodja. In Cambodja, dat 7 mil joen inwoners telt. wonen naar schat ting 600.000 Vietnamezen. Een derde der Vietnamezen woont in Phnom Penh en heeft daar grote invloed In het economi sche leven. Tweede MIDDELBURG kreeg zijn twee de agente. De vrouwelijke politie ambtenaar legde de eed af in handen van burgemeester Wal ters, die gisteren bij de politie te gast was. (Pag. t) MEAO DE school voor middelbaar eco nomisch en administratief onder wijs hoort in Goes te komen, meent de raad van deze gemeen te, mede gezien «Ie geografische ligging. (Pag. 2) Griekenland S ERVAN SCHREIBER ls ver geefs naar Straatsburg gereibd. Hij werd niet toegelaten in de ver gadering van de Raad van Euro pa, die gisteren de situatie in Griekenland veroordeelde m een speciaal aan dit land gewijde zit ting... (pag. 3). Examens DE EINDEXAMINANDI der middelbare scholen hebben giste ren weer flink gezweten boven de examenopgaven, nu met de na druk op maatschappij en weten schap... (pag. 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 7 Sport: pagina's 12 en 13 Financieel nieuws: pagina 17 Radio en tv: pagina 15 Hulp Zo groot was gisteren het vertrou wen in de afloop van dit ruimte- avontuur, dat het Witte Huis mee deelde dat geen behoefte bestaat aan de door vele landen aangebo den hulp. De Apollo 13 bevond zich afgelopen naeht in een baan, die .wanneer ze gehandhaafd zou blij ven, geen landing op aarde moge lijk zou maken. De astronauten zouden de aarde op 150 kilometer missen en in een elliptische baan om de zon komen. Daarom werd voor vanochtend een koerscorrec tie geprojecteerd. Intussen is in het landingsgebied alles gereed. De storm, waarvoor was ge vreesd is gaan liggen en de zee zal mor gen naar men verwacht, tamelijk kalm zijn. Lovell, Swigert en Haise, die na de ge heimzinnige explosie van dinsdagoch tend geen moment hadden geslapen, hebben dat woensdag bij toerbeurt wel gedaan. Lovell en Swigert kropen in de donkere, koude (de verwarming is uit om energie te sparen) commandocap sule om hun rust te nemen en Haise sliep in de maanlander. Lovell ontwaak te na vier uur door de koude die in de capsule heerst, maar zijn collega Swigert had daar blijkbaar minder last van en sliep zeveneneenhailf uur. Haise rustte meer dan zes uur. Na zijn ontwaken, liet Lovell een bandje muziek afdraaien, hetgeen hem van de aarde de opmerking be zorgde: ,Hé, hebben jullie daar een vrouw'. Eén van de bemanningsleden antwoordde: .Daar kan ik geen ant woord op geven'. Het was een bandje van .The age of Aquarius' uit de musical ,Hair'. (Aquarius is ook de naam die de maanlander heeft ge kregen). Woensdag eerder op de dag hadden de ruimtevaarders nieuwe moeilijkheden ondervonden toen in de maanlander een teveel aan koolzuurgas ontstond en ont dekt werd dat uit het dienst comparti ment opnieuw gas ontsnapte en deeltje® Jongen in badlokaal door muur gedood HOENSBROEK (ANP) In de lagere technische school St.-'Jozef te Hoens- broek heeft zich woensdagmiddag een ongeval voorgedaan, dat aan de 16-ja rige I>. Talsnia uit deze gemeente het leven heeft gekost. De jongen was tegen een muurtje in het badlokaal geklommen. Hij viel met zijn hoofd op een voetwasbak. Daarna viel ook de muur om. waardoor de jongen met zijn hoofd bekneld raakte en ter plaatse overleed. Cambodja heeft India cn Indonesië be naderd over mogelijke hulp voor de be strijding van de Vietkong, zo Ik in in gelichte kringen In Phnom Penh gezegd nadut president Lon Nol had meege deeld van onverschillig welk land liulp te wijlen aanvaarden voor de verdrij ving van indringers van Camliodjaans gebied. Men zegt dat Cambodja vooral van de niet gehonden landen wapens en oorlogsuitriisting wenst. Cambodja zou geen prijs stellen op de hulp van vreemde troepen hij de strijd. Militair omgekomen tijdens oefening NilNSPEET (ANP) Tijdens een oe fen rit op de Elspeter heide is de 24-jari ge gehuwde korporaal technischspeeia- list K. T. Boddeke uit Apeldoorn gister morgen met zijn pantserrupsvoertuig over de kop geslagen. Ilij kwam onder het voertuig terecht en overleed ter plaatse. Hij behoorde tot de 12e pantser genie compagnie uit de legerplaats Nunspeet. DEN HAAG (ANP) Op voorstel van de minister van justitie, mr C. H. F. Po lak, heeft de minister-president aan hare majesteit de koningin voor de benoeming tot staatssecretaris van justitie voorge dragen prof. mf K. Wiersnia te Leiden. Dit heeft de minister-president in een brief aan de voorzitter van de tweede kamer gistermiddag meegedeeld. De brief van de heet De Jong vervolgt: .aanleiding tot het doen van deze voor dracht is het nadrukkelijke medische ad vies, dat de heer Polak heeft ontvangen om de omvang van zijn werkzaamheden te verminderen tot een normale dag taak. Aanvankelijk wilde minister Po lak daarom zijn portefeuille ter beschik- werkzaamheden voort te zetten, heeft het kabinet de heer Polak bereid gevon den deze oplossing te kiezen. Over d« specifieke taken die de heer Wiersma zal vervullen zal mededeling worden ge daan in de Staatscourant, aldus de brief van de minister-oresident. DIRECTEUR STICHTING ONDERZOEK ONDERWIJS: UTRECHT (ANP) Gezien het gebrek aan onderwijskundigen moet er, mogelijk aan alle zes de universiteiten, een speciale leer stoel in de onderwijskunde komen. De aanzetten voor deze oplei ding zijn reeds in de universiteiten aanwezig, maar zij staan vrij wel los van elkaar en ontwikkelen zich te langzaam. Aldus drs C. J. M. H. Souren. directeur-secretaris van óe stichting voor on derzoek van het onderwijs. Hij sprak op de woensdag in Utrecht gehouden algemene jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Schoolraad. De nieuwe opleiding zal drie specialisaties kennen: research, innovatie en onderwijsadministratie, zo verwacht drs Souren. Hij constateerde dat het on derwijs heeft nagelaten om de opleiding van eigen kader te verzorgen. Een oorzaak daarvan is de onderschatting van de deskundigheid, die voor het vervullen van kaderfuncties momenteel m het onderwijs is vereist. Drs Souren pleitte tevens voor intensivering en continue verzorging van on- derwijsvoorlichting, niet alleen aan de ouders, maar aan alle bewoners van ons land. Deze onontbeerlijke voorlichting zou kunnen worden verzorgd door een team van deskundigen uit de journalistieke wereld, radio- en tv-kringen, reclame en onderwijs. metaal, waaronder één van tien centi meter, werden gezien. De kwestie met het koolzuurgas werd opgelost door meer tabletten te gebruiken die het gas Zie slot pag. 3 kol. 5) ftantlijh PAGO PAGO: Het Amerikaanse vliegdelcschip Jwo Jima' dat als bergingsvaartuig is aangewezen, tijdens een oefening met. een mo del van de Apollo 13. MR J. VAN AARTSEN OP NVV- BIJEENKOMST IN ROOSENDAAL: ROOSENDAAL .Schone in dustrie is een prachtige leus, maar zy is in Zeeland toch niet te realiseren. Rond de nieuwe havengebieden vestigt deze in dustrie zich niet, maar wel che mische, petrochemische en me tallurgische industrieëenbe drijven, die behoefte hebben aan diep vaarwater. Wij staan voor de keus: deze industrieën of geen industrie'. Dit zei de commissaris van de koningin in de provincie Zee land, mr J. van Aartsen op de voorlichtingsbijeenkomst van het NW-Cöntactorgaan Zuid- West-Nederland, woensdag in Roosendaal, waar de commissa ris als gastspreker optrad. Mr Van Aartsen behandelde het on derwerp .Zeehavenontwikkeling in Ziiid-W'est-Nederland.' H(j belichtte dit onderwerp .vanuit de Zeeuwse hoek', zoals hij zei. en besteedde, na een uitvoerige schets van de haven en industrieontwikkeling in Zeeland uitvoerige aandacht aan verschijnse len van lucht- en waterverontreini ging, en do bezwaren die er in Zee land in een aantal kringen tegen In dustrialisatie en de gevolgen daar van bestaan. ,De gedachte dat het provinciaal be stuur zich niets van de vrees voor water- en luchtverontreiniging aan trekt is onjuist', betoogde de heer Van Aartsen. .Zeeland staat vooraan met zijn raad voor de luchtveront reiniging. Zeeuwsch-Vlaanderen kent hiervoor zijn commissie, de gemeen te Vlissingen heeft haar commissie voor de toepassing van de hinder wet. Daarnaast bestaat het conve nant met de nieuw gevestigde be drijven. Op dit punt wordt door de provincie en het rijk grote zorgvul digheid en waakzaamheid betracht. Wij «tellen alle voorzorgsmaatrege len in het werk', aldus de commis saris. Mede met het oog hierop was hij dan ook niet bevreesd zoals som migen voor de recreatieve func tie van de provincie Zeeland. ,WiJ trachten industrie- en haven- ontwikkeling gespreid en geconcen treerd tot stand te brengen. Er is geen enkele aanleiding te vrezen dat niet onze bedoeling heel Zee land vol te stoppen niet industrieën. .Alleen al uit nautische overwegin gen la daarvoor alleen maar plaats de in verband met het diepstekende schip.' De commissaris betoogde dat zij die zich naar zijn mening op zichzelf terecht inzetten voor de milieuhy giëne. wel dienen te beseffen dat geen industrievestiging in Zeeland ver grijzing van de bevolking en achter blijven op sociaal-cultureel gebied tot gevolg heeft. .Daarom is industrie hier nodig, maar ik he.rhaal: met alle waarborgen vóór voorkoming en bestrijding van wa ter- en luchtverontreiniging', aldus de heer Van Aartsen. De commissaris wilde het Baalhook- kanool en de daarmee in verband gebrachte inpoldering van het Land van Sneftinge wel als een mogelijk alternatief zien voor het Reimers- waalplan. «Maar noch Saeftinge. noch Reimein- waal kunnen een alternatief ztfn voor het Sloe of Terneuzen.' De heer Van Aartsen achtte het te vroeg nu al te gaan strijden over de vraag:, óf Reimerswaal óf Saef tinge. H:j achtte het overigens be grijpelijk dat men in Brabant aan het Reimerswaalplan vasthoudt, me de gezien de toezegging van de re gering. ,Maar ik heb wel enige kri tiek op de gemeente Bergen op Zoom, over te wisselen, ofschoon het hier toch om Zeeuws gebied gaat', zei mr Van Aartsen. Hij richtte zich tot enkele afgevaar digden van het Algemeen Belgisch Vakverbond ABW, die deze NW- bijeenkomst bijwoonden en aan de discussies deelnamen en vroeg hen Belgische instanties te wijzen op de hinder veroorzaakt door vanuit de Belgische industriegebieden naar het noorden waaiende verontreinigde lucht: een gevaar, dat toe kan ne men als straks de industrialisering van de Antwerpse linker Schelde- oever wordt gerealiseerd. ,Ik wilde (Zie slot pag. 7 kol. 4) Men struikelt tegenwoordig in deze provinc.e over ra- p-i den en commissies en allemaal hebben zê iets te vertellen, al- ÏJ iemaal moeten ze hun zegje j doen. Zo bestaan er in het ka- (]Pr van het opbouworgaan de stichting Zeeland - een Zeeuwse raad voor het maatschappelijk werk. een culturele raad, een Jeugdraad, een sportraad. Buiten dit verband is er (ala zelfstandige instelling, bij de wet voor geschreven i een provinciale gezond heidsraad. Voorts is er een raad voor de recreatie, daarnaast zijn er diverse com missies: voor de beroepenvoorlichting. voor de bejaardenoorden en wat niet aL Deze week is er weer een nieuwe com missie aangekondigd, namelijk voor on derwijszaken. Kennelijk hebben gedepu teerde staten behoefte aan een vast ad viesorgaan voor de onderwijssector. Dat moet tegenwoordig, het beleid kan niet zonder adviezen, het kan geen stap meer doen of er is wel een commissie of een raad die er haar of zijn oordeel over moet geven. Het is een nieuwe vorm van inspraak, zij het een tijdrovende: al die raden en commissies moeten iramen vergaderen. Niettemin, adviesinstellingen zijn on vermijdelijk en tot op zekere hoog te gewenst. Deze gecompliceerde tijd lijkt immers steeds meer op een porse leinwinkel, waarin niemand meer met on deskundige klompen mag rondstappen: dat zou de grootste ongelukken veroor zaken. Onvermijdelijk dus. Toch moet men zich langzamerhand wel afvragen of een normalisatie en vooral stroom lijning van allerlei adviesorganen niet gewenst zou zijn. Er kan vermoedelijk hier en daar heel wat vereenvoudigd worden. Om een voorbeeld te noemen: er is een redelijke samenwerking tussen de raden, die zijn ondergebracht in het geheel van de stich ting Zeeland, de se cretariaten kunnen «nel gegevens uitwis selen, er behoeft niet omstandig te worden gecorrespondeerd. De recreatieraad ech ter staat daar weer buiten, het secreta riaat bevindt zich ter provinciale griffie. Toch zijn er reeksen raakvlakken op te sommen van dit recreatie-college met de andere raden. Dat zelfde geldt ook voor de nieuwe onderwijscommissie. Waarom bier niet een verbinding gelegd met bij voorbeeld de culturele raad? Men zou zo zeggen, dat een dergelijke relatie voor de hand ligt, het is zelfs denkbaar om de nieuwe onderwijscommissie te laten fungeren als onderdeel van de culturele raad, zodat enige coördinatie met anders culturele sectoren bij voorbaat is ge waarborgd. Ook al zou dat niet mogelijk worden geacht, dan nog ware te over wegen de nieuwe commissie als zelfstan dige eenheid in te voegen in de reeds bestaande structuur van het opbouwor gaan. Gedeputeerde staten hebben dat niet nodig geacht, zoals ze het blijkbaar evenmin nodig hebben gevonden de nieu we commissie een brede samenstelling te geven. Onze onderwjjsmedewerkster wees deze week reeds op enkele hiaten: het basisonderwijs is niet in de commis sie vertegenwoordigd, evenmin is dat het geval met de lagere technische scholen en met een specifieke tak van hoger technisch onderwijs, de zeevaartschooL Wel echter is een vertegenwoordiger van de Zeeuwse muziekschool in de com missie opgenomen, het muziekonderwijs wordt blijkbaar belangrijker geacht dan bepaalde technische categorieën. Voorts valt op dat bij de adviserende leden geen enkele onderwijsinspecteur is te vinden. Zo kan men doorgaan met het opsom men van hiaten. Men kan er bijvoorbeeld niet aan voorbij vast te stellen, dat er de laatste tijd in Zeeland allerlei onder wijsactiviteiten zijn ontplooid waarvan een dergelijke commissie zeker zal moe ten kennisnemen, we denken in het bij zonder aan het pedagogisch centrum, dat sterk op de voorgrond treedt. En hoe is de relatie met de beroepskeuze voorlichting? We zouden zo denken dat ook hier een duidelijke relatie met het onderwijs ligt. Om over lom- en blo- scholen maar niet te spreken. We kunnen ons vergissen, maar we geloven niet, dat de instelling van de commissie althans in de nu aan gekondigde vorm als een belangrijke gebeurtenis op Zeeuws onderwijsgebied kan worden gekwalificeerd. Dat zou wel het geval zijn geweest als bij voor baat de commissie als coördinatie-or gaan zou zijn opgezet, als een soort ,on- derwijs-parlement', waar allerlei initia tieven aan de orde kunnen komen. Mis schien komt dat niettemin nog: de com missie heeft immers een ruime taakstel ling gekregen. Ze kan die wellicht zo in terpreteren, dat er iets heel anders uit de 'dus komt ook wat samenstelling betreft dan gedeputeerde staten op dit ogenblik voor ogen zweeft. Als dat echter niet gebeurt, dan wordt de com missie niet veel meer dan een pagina in de provinciale almanak. Dat is na tuurlijk wel gewichtig, maar levert wei nig resultaten op. HOUSTON (RTR) De Ame rikaanse belastingautoriteiten hebben invaller-astronaut Jack Swigert woensdag de helpende hand toegestokenhij hoeft rijn inkomstenbelastingformulier pas vrijdag, de dag waarop de Apollo moet landen, op te sturen. Officieel was gisteren de laatste dag waarop de Amerikanen zon der een boete te riskeren hun for mulier naar de belastingdienst kunnen opsturen, maar Swigert. die op het laatste ogenblik moest invallen, was dat helemaal verge ten. Houston stelde hem vandaag namens de belastingdienst gerust. Swigert antwoordde op zakelijke toon: .Ja. ik heb iemand horen zeggen dat "je 15 dagen uitstel krijgt als je m het buitenland bent'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1