FINALE IN FEIJENOORD .VLAMT' SiSi Sinas of SiSi Cassis Hasil was de gelukkigste Alleen Celtic blokkeert nog de weg Europa-cup ,Wij zijn in Milaan ook niet kansloos' allebei natuur lijk! Rotterdammers verzuimden Legia verpletterend te verslaan maar: Zesdaagse Groningen wat neemt u? WK VOETBAL: 15 REPORTAGES Juniorenvoetbal Onrustbarend Strateeg Winning mood Zorgwekkend 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 APRIL i9?. ROTTERDAM (ANP) Ontsta*) door journalisten gaf Ernst Happd zjjn ploeg, door te zeggen dat h(| nlst harder kon spreken dan 7,(jn elftal ge- werkt had, het mooiste compliment ,Ik ken mijn spelers, daarom heb I» ook altjjd vertrouwen gehad In mijn elftal. Ik weet dat zij op het juiste moment de goede mentaliteit op kun nen brengen. Dat is wel duidelgjk ge bleken'. Happel had lof voor ai le spelers: ,Z* hebben allemaal voortreffelijk ge speeld. Natuurlijk ls de één weleïu wat minder op dreef, dan de ander, maar dat kan gebeuren. Eén uitzonde ring wil ik echter maken: Wim van Hanegem. Hij heeft werkelijk voortref felijk gespied. In deze wedstrijd is ge bleken dat hy eigenlijk een uitzonder- lijk mens is. Het lijkt wel of hj dra paardelongen heeft. Ongelooflijk, zoalJ hij gewerkt heeft'. Ook over Kindvall waa de Oostenrijker uitzonderlijk tevreden. ,Ove heeft ver schrikkelijk hard gewerkt. Hjj gaf d« Poolse verdediging handen vol werk. Kindvall en Wery moesten profiler» van de kansen, die Van Hanegem M Moulijn schiepen. Daarom was hei jammer voor Kindvall dat hj weinig gelukkig was met zyn schoten. Het snelle openingsdoelpunt van Va: Hanegem had Happel duidelijk deug) gedaan. ,We hebben weken moeten wachten op zo'n doelpunt. Het kwar. psychologisch uitstekend van pas. ïïa hadden direct zelfvertrouwen en daaru draaide het voortreffelijk. Evenals c Warschau hadden wj in de eerste hel*, de wedstrijd volledig onder control* En na die goal van Hasil was de zask natuurlijk bekeken. Daarom speelden wij in de tweede helft ook niet meer zo agressief. We konden onze krach ten sparen'. Het sparen van de krachten bleek voce Happel uitermate belangrijk. De fi nale van de Europacup is pas over dra weken. Daartussen moeten we nog et kele wedstrijden voor de competllii spelen en die zijn zeker zo belangrijk als de wedstrijd in Milaan. Aan Celtc gaan we pas later denken. Over de officiële waarschuwing voor Wim van Hanegem, die door scheid»- rechter Howlcen ver in de tweede heul werd opgeschreven, maakte Happ« zich geen zorgen'. Lnseroms heeft er In Warschau ook een gehad. Waarschu wingen zijn in een Kuropaoupwedstr^ louter een formaliteit. Alleen wanned een speler eruit gestuurd wordt heeft het consequenties. De gelukkigste man in de. Rotterdam» ploeg was ongetwijfeld Franz Hasil, Dt n 7 j i c Oostenrijker die' in Warschau lil Dol van vreugde bespringt. Wim Jansen de maker van het, eerste Feije- ,.usL vervangen word door Geels: ,Na- noord-doelpunt, Wim van Hanegem (op de rug gezien). Daartussen Wery. tuurlijk was ik gelukkig met die goal- Maar wie was dat nu niet. HapptJ heeft In Zeist verscheidene malen mtt mij op afstandschoten geoefend. Toen ik die bal kreeg, dacht ik: die moet Dj de linkerhoek. Natuurlijk geeft een ver schot altijd risico's, de bal kan naast gaan, maar vliegt-ie er toevallig m- aan is het meestal een fraaie goal. D« geluk heb ik nu gehad'. BRUSSEL (ANP) De internationa le beroeps wiel rennersfederatie (FICr) heeft woensdag in Brussel bepaald, dat de zesdaagse van Groningen vol gend jaar van 3 tot 9 maart wor* gehouden. Over het al of niet door- gaan van de zesdaagse in Rotterdam wordt door de Europese unie van wur terbaandireclies beslist. HILVERSUM (ANP) De NOS-sr- levisie zal in mei en juni vijftien vol ledige reportages en zeventien gatnen- vatnngen van wedstrijden om het we reldkampioenschap voetbal in Mexico uitzenden. Elf wedstrijden zullen rechtstreeks worden uitgezonden. Tus sen 31 mei en 21 juni zal in totaal 32 uur zendtijd aan het wereldkampl- MIDDELBURG Het voetbalpro gramma in groep A 1 van het Zeeuw se juniorenvoetbal vermeldt voor dit weekeinde de volgende wedstrijden: Vlissingen A I - Vogelwaarde A I (14.45). Arnemuiden A l-Zeeland Sport A 1 (16.15). Middelburg A 1-Zierikzce A 1 (14.45). Terneuzense Boys A 1 Steen A 1 (14.30). oi-nschap voetbal worden besteed. De elf rechtstreekse reportages zullen op werkdagen om 22.55 uur worden uitgezonden (twee keer gevolgd door nog een rechtstreekse reportage) en op zondagen om 18.55 uur (eveneens twee keer met nog een tweede repor tage). De uitzendingen woilden door Herman Kuiphof en Koen Verhoeff van commentaar voorzien. De wedstrijden, die rechtstreeks den uitgezonden, zijn: Mexico - Rus land, Roemenië - Engeland, Tsjecho Slowakije - Brazilië. Rusland - België, eland - Brazilië, Peru - West Engela Duitsla kije, 'n kwartfinalewedstrijd, een hal ve finalewedstrijd, de finale en de strijd om de derde en vierde plaats. Niet rechtstreeks, maar wel geheel worden uitgezonden: Uruguay - Italië, Bulgarije - West Duitsland, een kwart- finalewedstrijd en een halve finale wedstrijd. toen Van Hanegem reeds in de derde minuut uit een door Israël genomen vrije trap (precies bij de tweede paal) de bal in het doel kopte. De vloed van kansen kwam vooral tussen de 20e en 40e minuut. Eerst knalde Kindvall naaste na een combinatie tussen Van Hanegem en Moulijn, daarna kopte Kindvall weer rakelings naast, na een voorzet van Moulijn en na weer een voorzet van Moulijn en een terugkop bal' van Wery schoot Kindvall met een achterwaartse salto net overj Precies in de dertigste minuut kwam de wondergoal van Hasil: uit een: scrimmage voor het doel trapte Kind- I vall de bal met een hoge boog weg. Hasil legde van ver aan en scoorde met een effectvol boogschot: 2-0. En men weet het: de tweede helft werd min of meer een formaliteit. Het grote karwei ligt nu in Milaan te wachten! JOOP VAN DEN BERG. Daar tegenover staat ook een onrust barende conclusie! Namelijk deze: de Rotterdammers hebben een schrikba rend groot aantal kansen nodig om te doelpunten. Vooral de acties van de briljante Coen Moulijn hebben dat ont luisterend duidelijk aangetoond. De tengere vleugelaanvaller van Feijen oord was weer eens de ongrijpbare schim (alleen unfaire tackels konden hem afremmen). Met explosieve korte wegingen manoeuvreerde hij die tegen standers in kansloze posities. En tien tallen malen kon hi.j de bal dan ook met voorzetten-op-maat en decimeter- zuivere crosspasses naar het centrum van de aanval sturen. Maar uit al die tientallen voorzetten en crosspasses kwam niet één doelpunt! Toegegeven: Kindvall had pech (rakelings over en rakelings naast). Maar het was en bleef onrustbarend dat uit al die door Moulijn zo briljant aangedragen mu nitie niet één voltreffer kwam. De makers van de beide Rotterdamse doelpunten Hasil (I.) en Van Hane gem klinken op hun succes. Niettemin was dio 2-0-zege ruimschoots voldoende om als tweede Nederlandse club (na Ajax) de finale van de Europacup te bereiken. En als er gisteravond in de heksenketel die het Feyenoord-stadion heet spionnen van Celtic zaten (en wie twijfelt daaraan) dan mag er ook op gerekend worden dat deze .ver spieders' alles zullen doen om bij de spelers van de Schotse kauipioensploeg iedere vorm van onderschatting uit het hoofd te praten. Want Feyenoord be leefde gisteravond een langdurige periode (de laatste 25 minuten van de eer ste helft) waarin de vuurkracht vlamde' zoals men het van de Rotterdammers in dit Europa cupvoetbal alleen maar eerder had gezien tegen een volslagen kansloze als Reykjavik (u weet het nog: 12-2 en 4-0). Het was een ondoorgron delijk wonder dat die periode van nauwelijks onderbroken stormlopen op het Poolse doel en een reeks van nauwelijks te missen kansen maar één doelpunt opleverde. En zelfs dat doelpunt paste helemaal in de feer van het mirakel en het onbegrijpelijke, Hasil namelijk scoorde uit een ogenschijnlijk kansloze positie (van buiten het strafschopgebied) met een raadselachtig schot: de hal scheen ver over te gaan maar werd plotseling met een vreemde curve ais het ware <n het doel gezogen Er is geen twijfel mogelijk: Feijenoord liet gisteravond twee gezichten zien. Daar was dan in de eerste plaats de onverzettelijke, nauwelijks of alleen koelbloedige killer die zijn slachtoffer volkomen zijn wil oplegt. Maar daar ook een Feijenoord dat n| dekking van de tegenstander. En de vraag is nu maar: welk gezicht Moulijn hier op de knieënmaar veel vaker rende hij moeiteloos langs zijn bewakers. zal dit Feijenoord laten zien in zijn tot nu toe meest historische wedstrijd, het finaleduel tegen Celtic? Als Feijen oord in staat is zijn vuurkracht weer zo te laten .vlammen' als gisteravond in de laatste periode van de eerste helft, zal Celtic tenminste een gelijk waardige tegenstander tegenover zich vinden. Maar als Feijenoord net zo te vergeefs zoekend gaat spelen als meestal in de tweede helft gisteravond, lijkt de finale een vrij uitzichtloze on derneming. Maar er zijn conclusies te trekken die tot optimisme aanleiding kunnen ge ven. Zo is het absoluut duidelijk dat Feijenoord in deze Europa-cupwedstrijd de heftige prikkel nodig heeft van nog een job te moeten klaren. De jongste geschiedenis heeft het bewezen. Het begon met de sensationele uitschake ling van AC Milan. De Rotterdammers hielden in de uitwedstrijd tegen de Italianen de schade beperkt tot een 10-nederlaag. En wat gebeurde er in de thuiswedstrijd tegen de Milanezen? Wel, de Rotterdammers kwamen het veld op met de wetenschap dat er nu werkelijk werk aan de winkel was. Die prikkel bleek de inspiratie voor een grandioze wedstrijd en een grandioze 2-0-zege. De geschiedenis herhaalde zich (zij het minder overtuigend) tegen Vorwarts uit Berlijn. Weer een 10- nederlaag in de uitwedstrijd en weer de wetenschap dat er werkelijk duchtig aangepakt moest worden voor de be legde boterhammen. De Rotterdammers deden het tegen Vorwarts in Rotterdam wat verkrampt, maar klaarden de job opnieuw. Weer een 20-overwinning. Gisteravond wachtte de heren profes sionals weer die job. Ondanks een zeer vroeg doelpunt (Wim van Hane gem scoorde met een felle kopstoot al in de derde minuut) kwamen de Rotterdammers wat stroef uit de start blokken. Maar plotseling zo rond de twintigste minuut kwam de inspi ratie en werd Legia vlot onder de voet gelopen (jawel: vlot. ook al leverde het ontstellende offensief maar één doelpunt op). Wederom hadden de Rotterdam se broodspelers een 2O-overwinning Het is nauwelijks nieuws als we we derom berichtten dat een zekere Wim van Hanegem opnieuw de grote stra teeg van ae aanval, opnieuw de groot ste stoorzender van de vijandelijke combinaties op het middenveld en op nieuw de grootste instinctieve kansen ruiker was. Met zijn verrassend krom me passes bracht hy steeds weer on verwachte wendingen in de aanvallen van Feijenoord en hij was door geen Pool (zelfs door bikkelharde Deyna niet) van de bal te verwijderen. En dan het vraagteken Ove Kindvall! Hoewel hij niet scoorde, zyn we toch rust (maar ook vaak !n de tweede helft) was hij uiterst actief, voortdu rend gevaarlijk en dat liy niet scoorde hadden de Polen niet zozeer te danken aan hun afweer als wel aan een stom geluk. Zijn optreden wekte op een ge geven moment zoveel indruk dat het legioen (natuurlijk met 65.000 man voor een uitverkocht huls zorgend) scandeerde: Van Hanegem-Kindvall- Van Hanegem-KindvnJI. Dat zegt ge- geluk scoort hy De defensie van Feijenoord is maar zel den werkelijk onder druk gekomen en daarbij bleeic het kwartet Haak-Lase- roms-Jsraël-Van Duivenbode weer uiterst sterk. Zorgwekkender was dat Treytel twee blunders maakte: een maal timede hij een sprong verkeerd, greep half onder de bal door, raakte net leer nog wel, maar het het weer vallen en in de slotfase kreeg hy een hard (maar met zeer hard) schot niet klemvast. Bij de eerste fout schoot een Pool rakelings naast en by de tweede fout kon Treytel zelf met een felle re actie voor herstel zorgen. Niettemin bleek het opnieuw: Eday Treytel heeft het niet in zich ook geconcentreerd te blijven als er voor hem maar zelden werk is in een wedstrijd 1 oor een niet gering deel heeft op nieuw liet stuwende publiek aan de ze ge bijgedragen. Al meer dan een uur voor de wedstrjjd schalden de strijdlie deren over het veld en voor de rest was het er allemaal weer: onophoudelijk geloei van toeters, vuurwerk, geratel, Legia-liahaha. Kortom: demoraliseren van de tegenstander. Het werd helemaal een heksenketel (DOOR COEN MOULIJN) ROTTERDAM .Het is praktisch helemaal uitgekomen wat ik verwacht had. Dit Legia was niet geroutineerd genoeg, speelde te weinig professioneel om ons le kunnen kloppen. Met een beetje geluk hadden we zelfs met een nulletje of vijf kunnen winnen. Neem alleen de kansen maar, die we in de eerste helft gehad hebben. Zit het mee, dan staan we bij de rust toch al met 3-0 voor. Na de rust liep het niet meer zo lekker als in de eerste helft. Toen liet de af werking nogal wat te wensen over. Aan de andere kant hadden we toen mis schien wat meer moeten gaan drukken. Wie weet, hadiden we ze dan overspeeld. Maar ja, dan loop je weer het risico van een tegendoelpunt bij een uitval. En dat risico mochten we, nu er zo ontzettend veel op het spel stond, toch niet nemen. Maar al met al kan ik er wel inkomen, dat het publiek toch niet voor 100 procent tevreden was. De mensen willen nu eenmaal veel goails zien en vergeten alles als die niet vallen. Ik zei het dus al, Legia speelde zoals ik verwacht had. Ben sterk middenveld, waarop men de bal van voet tot voet Met gaan. Verder een niet zo hechte voor hoede, al was die verdediging bij najder inzien wellicht niet eens zó slecht. Nee, het meesit stelde mij de aanval van die Polen teleur. Wat is daar nu uitgeko men Toch praktisch niets Zelfs een wanhoopsoffensief dat ik toch eigen lijk gedacht had kwam er niet uit. Wat Feijenoord betreft, ik geloof dat we echt wel tevreden mogen zijn. Alle jongens hebben er keihard voor gewerkt. Achter zat het weer potdicht, ons middenveld deed niet voor dat van Legia onder integendeel en vóór heb ben we toch volop kansen kuimen scheppen. Alleen jammer dat er maar twee goals uit voortvloeiden. Over mezelf ben ik dat mag ik loeh wel bescheiden zeggen? ook tame lijk tevreden. Het .buitenom passeren' lukte zo nu en dun ook verdraaid aardig. Nu had ik wel het geluk, dat mijn directe tegenstander Stachurski niet bepaald een straffe mandekking toepaste. Eigenlijk tot mijn grote verbazing. Ik ben zoiets vrijwel niet meer gewend. Maar nu kon ik weer eens met de bal aan mijn voet opkomen. En zoiets ligt. mij nog steeds het beste. Daardoor kon ik myn oude schijnbewegingen weer eens toepassen. Sommigen vonden die Stachurski te hard. Ach, ik had er niet zoveel last van. Die jongen was enthousiast. Maar vuil? Nee, ik dachit van niet. Zoals ik heel Legia niet te hard vond. Trouwens, bij ons lopen er ook een paar rond, die je beslist niet met lieverdjes placht te betitelen. Goed, we hebben dus Milaan gehaald. Tegen Celtic dus. waarvoor lk een lichte voorkeur had boven Leeds. Maar moeilijk zal het In Milaan natuurlijk voor ons wel worden. Ai kun je zeggen: wat heet tegenwoordig moeilijk? Ais je de tinalc van de Europacup gehaald hebt. moet je toch over een sterk elftal beschikken, dat voor niemand bang hoeft te zijn. Met andere woorden: wy zyn ook in Milaan niet kansloos. We kunnen er voor een grootse triomf zorgen ROTTERDAM In de psychologische oorlogs voering die Feijenoord zonder twijfel staat te wachten vóór de meest belangrijke krachtme ting uit zijn historie de Europacupfinale te gen Celtic op woensdag 6 mei aanstaande in Milaan in die koude oorlog dan is het wel licht goed dat de Rotterdammers gisteravond verzuimden wat ze als .full-professionals wél hadden moeten doen: het povere Legia uit War schau (vaak defensief zo lek als een emmer zonder bodem) een verpletterende nederlaag toe te brengen in de orde van grootte van 6 a 7-0. Feijenoord (kansen missend als zelden te voren) moest zich nu tevreden stellen met een .magere' 2-0-zege. En dat kan voor die psycho logische oorlogsvoering belangrijk zijn want de kans is niet gering dat de Schotse kampioen Celtic in die weinig stralende Feijenoord-over- winning aanleiding ziet om de Rotterdammers nog wat meer te onderschatten. En men weet het: onderschatting kan, vooral in professioneel voetbal, rampzalig zijn bereikt. Als die eerste helft vijf minu ten langer had geduurd hadden de werknemers van Nederlands tweede profclub (na Ajax) ongetwijfeld nog wel één A twee keer gescoord (want ze waren in de winning mood). Maar in de rust kwam ongetwijfeld het besef bij de Rotterdammers dat liet werk al gereed was. De prikkel was weg. De inspiratie verdween. En derhalve werd de tweede helft zoals dat dan heet, een formaliteit. Niet dat de Rotterdammers het nu wel geloof den, maar de bezieling die aan de voet ligt van de absolute topprestatie, was verdwenen. En geloof het: die bezie ling, dio prikkel, die inspiratie noem het zo n wilt zal er wis en waarachtig wel weer zijn tegen Celtic. Want, de Rotterdamse voetbalvakmen sen hebben dan opnieuw een karwei uit te voeren. Daarin schuilt de grote kracht van de Rotterdammers. z Met een fraaie kopbal brengt Wim van Hanegem het eerste Feijenoord- doelpunt op zijn naam. Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruitl Lekkerl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 12