275" ZELANDICA KOKMEEUWEN: OPRUIMERS haarkleurspoeling kent u een betere? Karakter vogels van het Deltagebied Commandanten van 1° RAAD WISSENKERKE VERKOCHT GROND VOOR BEJAARDENTEHUIS Oostkapelle won districtswedstrijd EHBO DE BEVELANDEN WOENSDAG 15 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (ADVERTENTIE) op crèmebasis 2 behandelingen per lube 26 sprankelende tinten Ti-r -T-\"p "X T A 7' I If "TT" TT\ ken Is aan het feit dat de kok- BIEZELINGE He afdeling Zeeland I X I I J L/ IX I /l I I I I I LJ meeuw een gToot aanpassingsvermo- van de Nederlandse vereniging *an I XI J I j I XI n I IJl) &en heeft en zoals we boven al za- brandweercommandanten, hield dezer JL. 1 «e U -i- v X. J. _4. XV gen dank zij de gestegen welvaart, dagen in restaurant ,De Caisson' een enorme afwisseling in zijn dage-1 te Biezeiïnge haar algemene jaarver- lijks voedsel heeft. Buiten de be- nadering. Voorzitter H. den Hartog uit; bouwde kom houden zij zich ook opl Heinkenszand sprak er zijn grote vreug-l en dan vinden we ze langs de zee-i de over uit, dat met de benoeming van1 reep, op weilanden en op de akkers,: de heer Ch. H. J. Brauers tot hoofd vooral als daar geploegd wordt, watinspecteur voor het bmndweerwezen, allerlei gedierte naar boven brengt, er voor deze hoofdleidende functie er. Ook voor de landbouw is deze vo-1 nu eindelijk eens iemand gekozen is uit het brandweerwezen. Voor zijn be de lieer Brauers werk gelsoort erg nuttig. Broedkolonies Een van onze beste milieureinigers Tot de opruimers in de natuur behoren onder andere de kraaiachtigen en de meeuwen. Eén van deze bijzonder nuttige vogelsoorten willen we deze keer eens in' het (voorjaars) zonnetje zetten namelijkde kokmeeuw. Een meeuwesoort die in ons land het algemeenst voorkomt, zowel vlak langs de kust (ze worden ook wel zee meeuwen genoemd) als diep in het binnenland; overal voelen deze gewiekste vliegers zich thuis. Van het najaar tot diep in het voorjaar bezoeken ze met honderden tegelijk de vijvers, grachten, vesten en havens van onze dorpen en steden. En het is met name hier waar ze hun opruimingstaak optimaal uitbuiten, daarbij geholpen door de mens. voedsel in zomer- wentaal zoiets moet zijn van: ,nou jongens kom vlug, het is weer smul len geblazen' want weldra komen ze van alle kanten aangevlogen waar bij ze zich gulzig op het voedsel storten dat onder luidkeels gekrijs naar binnen wordt geschrokt. Op tafelmanieren wordt met gelet en kieskeurig zijn zc allerminst. De meest afschuwelijke combinatieprak- jes worden onder het zelfs bij vo gels bekende: .vieze varkens worden niet vet' in de kortste keren naar binnen gewerkt, ook op patates fri tes zijn ze blijkbaar dol, gezien hun alom tegenwoordigheid in de nabij heid van patatkramen. Al met al ruimen deze vogels enor me hoeveelheden afval op. berekend over geheel Nederland en per jaar, moeten dat duizenden tonnen zijn! De kokmeeuw is daarmee één van onze beste milieureinigers. En de soort gaat het als een van de wei nige nog redelijk goed in Neder land. De aantallen zijn nauwelijks verminderd, ja, plaatselijk zelfs toe genomen; wat ongetwijfeld te dan- Zeeland broeden (nog) dui zenden kokmeeuwen. Onder an dere zijn grote kolonies op .de Hom pelvoet', het .Dijkwater' op Schou wen, de beroemde Schouwse inla gen herbergen er veel, de .Goud-, plaat' de .Katseplaat'. alsmede de, .Middelplaat' op het Veerse Meer. .Del Kaloot' op Zuid-Beveland (1968 nog 500 paar), ,De Braakman' en op het Verdronken land van Saeftmge i plm. 1000 paar) Reden temeer deze bijzon der waardevolle terreinen te sparen, daar er tevens vele andere vogel soorten broeden als kluten, eenden, visdiefjes en dwergstems enzovoort. Dat alles volgens onderzoekingen van de vogelwerkgroep voor het Deltagebied, gevestigd op het .Delta Instituur voor Hydrobiologisch Onder zoek' te Yerseke. Tot slot het signa lement van de kokmeeuw: lengte 38 cm, verenkleed: in de winter witte kop met zwart vlekje vóór het oog en eentje achter het oor (.koptele foon'). In de zomer diep bruin ge kleurde kop die scherp afsteekt bij het witte verenpak. De vleugels zijn mooi blauw-grijs, poten en snavel van het jaar .verkleuren' de volwas sen kokmeeuwen van 't winter- naar het broedkleed. vliegers. Ze kunnen urenlang hoog Goede vliegers Kokmeeuwen zijn uitmuntende vlie gers. Ze kunnen urenlang hoog in de lucht zeilen in grote cirkels zoals buizerden dat kunnen doen. laag over de golven scheren op in- insektenjacht, gelijk zwarte sterns, .biddend' stilstaan in de lucht als torenvalken en steil omhoog i gen als een helikopter. Deze gewone huis-tuin en keuken vogel die zo algemeen voorkomt dat bjj wijze van spreken .niemand' hem meer op merkt. blijkt bij nadere beschouwing zeer veel boeiends te bezitten, cn bovendien is hij nog nuttig ook! Een herwaardering van deze meeu wesoort is dan ook zeker op zijn plaats. Het is immers een van de karaktervogels van het deltagebied Alleseters Alles wat er na 't tafelen overschiet aan etensresten en dat bulten wordt gestrooid, daar komen ze op af. Nog maar net bent u buiten de deur en minstens één meeuw heeft u al in de gaten en voor u hem ziet, geeft hij een schreeuw wat in kokmeeu- Provinciale brandweer wedstrijden te Vlissingen BIEZEI.INGE De provinciale brand wcerwedstrijden zullen dit jaar gehou den worden op zaterdag 27 juni te Vlis singen. Deze. plaats is gekozen in ver band niet het feit, dat deze afdeling dit jaar vijftig jaar bestaat. De districtswedstrijden zullen plaats vinden voor Zeeuwsch-Vlaanderen op 23 mei te IJzendMke, voor de Bevelanden op 6 juni te Kapelle. voor Walcheren op 30 mei te Vlissingen en voor Schou- wen-Duiveland eveneens op 30 mei te EHemeet. Van dit wedstrijdprogramma werden mededelingen gedaan tijdens de dezer dagen ln restaurant ,De Caisson' te Biezelinge gehouden jaarvergadering van de afdeling Zeeland van dé Neder landse vereniging van brandweercom mandanten. Uitbreiding van ,Vredestein' Nieuw raadslid H.G.deFeijter ADVERTENTIE WISSENKERKE De raad van Wis- senkerke heeft maandag ten behoeve van uitbreiding van het bejaardente huis Vrede,stein' aldaar aan de diako- nie van de hervormde gemeente te \Y senkorke een perceei grond aan de Jciï- anastraat verkocht voor 27.861. In deze vergadering werd het raad H. G. de Peijter toegelaten en beëdigd als raadslid en daarna toegesproken. Hij is de opvolger van het lid J. H. Zuid- weg. die voor gemeentebelang zitting had in de raad. De heer Zuidweg is overleden. De raad keurde een wijziging in de bezoldigingsregelmg voor de ge meentesecretaris en de gemeenteontvan ger goed. Per 1 januari dit jaar werd de vergoeding van het brandweerpersoneel als volgt vastgesteld: vaste vergoeding commandanten 300. plaatsvervan gend commandant 200. chauffeur-ma chinist 250 per jaar. De variabele ver goedingen werden voor alle personeels leden in geval van brand vastgesteld op 7,50 per uur en voor alle perso neelsleden ten behoeve van deelname aan oefeningen op 2.50 per uur. Aan de heer E. M. van der Maas werd een gedeelte van het bestemmingsplan Wissenkerke dat de gemeente nog niet nodig heeft verpacht. De heer A. P. MeuLenberg (chu) informeerde of niet een gedeelte van het grasland als speel terrein voor de jeugd kan worden be schikbaar gesteld. Volgens de raads voorzitter js dit niet mogelijk. Maa achter de nieuwbouw wordt een ter rein opgespoten en ingezaaid. Dit zal in de toekomst als speelveld voor kinde ren ter beschikking (kunnen) komen. Behoudens goedkeuring van de pacht- kamer werd aan de heer J. de Kam te Kamperland vier hectare grond gelegen langs het havenkanaal verpacht voor 100 per hectare per jaar. De termijn is één jaar. omdat deze grond is be stemd voor industrieterrein. noenung zaani als commandant telijke brandweer te Haarlem. Hij treedt voorts op als voorzitter van de lande lijke vereniging van brandweercomman danten. De heer Den Hartog deelde voorts me de. dat de heer D. Taekema vice-voor- zitter van de Zeeuwse afdeling is ge worden, terwijl de heer E. L. de Vriend uit Sas van Gent als secretaris optreedt. Enkele verordeningen waaronder ook de rechtspositieregeling verkeert in de laat ste fase van overleg. Enkele medede lingen werden er voorts gedaan over het congres dat gehouden wordt van 8 tot 13 mei, de branclweerdag die plaats vindt op 6 juni en het vervoer van ge vaarlijke stoffen, waarvoor nu een wet in werking is getreden. Over de ontwik keling en de invloed van de brandbe strijding zei voorzitter Den Hartog, dat de brandweerraad reeds eerder gepleit heeft voor het vormen van grote brand- weereenheden. Een zaak. waarvan hij zei dat verwacht mag worden, dat mede ook met de herindeling van gemeenten, dit de volle aandacht zal krijgen. Spre kend over de hulpverlening, zei de af delingsvoorzitter, dat hierover een der de interimrapport is verschenen en dat men bij het lezen daarvan zich afvraagt, of er niet eerder aan het vormen van regionale brandweren gewerkt had moe ten worden. Uit het jaarverslag van secretaris de Vriend bleek, dat het le dental met 2 is gedaald tot 114. Penning' meester C. Janse uit Vlissingen kon me dedelen. dat de rekening is afgesloten met een batig saldo. De begroting voor het nieuwe jaar was sluitend verkre gen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren E. L. de Vriend, Sas van Gent en A. L. de Vin, Terneuzen, herkozen. In de vacature van de heer H. F. Bo gaard. Sluis, werd voorzien door benoe ming van de heer A. J. Vesseur, Ter- Na de pauze mobilifoon-ext NV te bezichtigen. Er werd met de ap paratuur ook een demonstratie gegeven nadat er eerst een korte toelichting was gegeven door een functionaris van dit bedrijf. ZEEUWSE OUDERLINGEN- CONFERENTIE ZAAMSLAG ZAAMSLAG De ouderlingenconferen tie vera de Zeeuwse gereformeerde kerk is zaterdag 25 april aanstaande in Zaam- slag gewijd aan vernieuwingen in de kerk. Op de bijeenkomst, die om kwart over tien in de gereformeerde kerk te Zaamslag begint, zal prof. dr J. T. Bak ker 's-morgens spreken over nieuwe vormen in de liturgie. In de middagver gadering zal ds P. van Dijk uit Halste ren spreken over de kerk van morgen in Zeeland. worden genomen als materiaalopslag. De raad ging akkoord met een afkooprecht van 3.0Ö0 aan de heer A. Schipper die het recht bezat daar auto's te stallen. Geen bezwaar was er tegen het gs-voor- stel om de wethouderssalarissen te ver hogen tot 3216 per Jaar. De verhoging van het presentiegeld voor de stembu- vuor reautata, zag de heer Zaadcc graag ,EHBO h|rtl] dezer di£ea dë di- vastgesteld op anderhalf maal de hui- trïotsuwutriwi i» Ha dige presentiegelden. Hij kreeg .leun WiddelSlrlC, d£° S.WM £Jd van de heer De Feijter. B en w deelgenomen door Noord- en Zuid-Beve- e??.aV<?£0f£5 £i.L4»° ,LeVi- lland- Tholen, Walcheren en West- h h a 1|<1-Zeeuwsch-Vlaanderen. Tholen werd ver- I tegenwoordigd door de i behoudens goedkeuring van gs. Aan de NV Technisch burei chinefabriek De Buck uit Dongen :Coiijnsplaat Zuid-Beveland door's-HeeV- werd een perceel grond gelegen aan Hendrikskinderen. Walcheren door Oost. erfpacht gege- kapelle en West-Zeouwsch-Vlaanderen Scheepsbouw De heer A. Zandee (ar) vond de hier bij gebruikte procedure met voordelig, hij zou een dergelijke verpachting per advertentie bekend willen maken. Hij kon overigens wel zijn goedkeuring ge ven aan de persoon en de pachtprijzen. De animo is gering, aldus de voorzitter, vanwege de pachttermijn per jaar. De heer De Feijter meende dat in der gelijke gevallen b en w als gedelegeer den zo mogelijk grond moeten kunnen toewijzen. opdat dan geen kostbare tijd verloren gaat. Dit zal in b en w wor den besproken. Daarna volgde een bespreking over de vaststelling van een nieuwe subsidiere geling voor het onderhoud van wonin gen. Voor de in gebruik zijnde molen stel den b en w voor 25 procent van de werkelijke jaarlijkse onderhoudskosten i met een maximum van 875. Dit werd door de raad aanvaard. De schuur achter het pand Veerweg 158 zal door gemeentewerken in gebruik het havenkanaal ven voor 1 pe* ni2. Er komt een gemechaniseerde botenbouw- en re- paratictinrichting. Een toegevoegd agendapunt betrof een eenmalige bijdrage ad 1.000 aan de kerngroep jeugdsoos Wissenkerke voor een eigen clubhuis. Aan de Dorpsdijk zal een onbewoonbaar verklaarde wo ning door de jeugd worden verbouwd. De heer A. v. d. Maas (sgp) kreeg de verzekering dat de soos zondags niet open Is. De raad ging daarna akkoord met het beschikbaar stellen van de wo ning. Bij de rondvraag vroeg de heer A. P. Koole (pvda) om elektrifikatie van de lieren op de jachthaven. Dit zal op kor te termijn in orde zijn, aldus de raads voorzitter. De heer A. Meulenberg (chu) vroeg om een openbare telefooncel in Wissenkerke. Er komt er een in Kam- erland, voor Wissenkerke zal dit bij I "T aanhangig worden gemaakt. De heer v. d. Maas zag graag een trottoir langs de twaalf bejaardenwoningen ln Geersdljk. Volgens de burgemeesters is de weg er vrij smal, nochtans zal deze zaak worden bekeken. De hee: Groote (chu) informeerde naar de vrije woningbouw. Dit plan is in een verge vorderd stadium, zodra de kostprijs be kend is zal er bekendheid aan worden egeven, ook aan werknemers buiten Wis senkerke. Gas De heer A. Zandee (ar) vroeg de aan dacht van het college voor de plannen waarbij de doorgaande provinciale we gen wat het onderhoud betreft aan de gemeente zullen worden overgedaan dooi de ruilverkaveling. B en w zegden toe er aandacht aan te besteden. Op een vraag van H. G. de Feljt (gem. hel.) verklaarde de voorzitter dat van de Gasunie, bericht is ontvangen dat Wissenkerke en Geersdijk dit jaar op het gnsnet zullen worden aangesloten. Kamperland komt in 1971 aan de beurt. .VOLKSBELANG' BOUWT 204 WONINGEN MIDDELBURG De woningstichting .Volksbelang' te Middelburg gaat 204 woningen met bergingen bouwen. De bouw zal worden gerealiseerd door Bouwmaatschappij Sohrijver.en Zn NV uit Goes. door Waterlandkerkje. De vijf ploegen kregen de opdracht een woning binnen te gaan waar de man des huizes experiment eerde met ontplofbare stoffen hetgeen zijn hobby was. Bij het samenstellen van twee stoffen explo deerde een fles met inhoud. Gevolg: een schaafwond aan het achterhoofd en di verse snijwondjes In het gelaat en aan de handen. De grootste verwonding is echter in de linker clleboogsplooi waarin een diepe snijwond is veroorzaakt door een glasscherfslagaderlijke bloeding en peesletsel. Zijn vrouw die binnensnelt valt over een op de grond liggende fles wat haar een bloedlip (aan binnen- en' buitenzijde) oplevert en heeft flauwte. De werktijd voor de ploegen was 15 mi nuten. Slachtoffer werd gespeeld door de Lotus-groejj vereniging uit Goes, o.l.v. de heer M. Knuist. De jury bestond uit de doktoren J. Geldof uit Driewegen (Z.- Bev.). W. J. Klein Wassink uit Colijns- plaat, A. C. Kousemaker uit Seroosker- ke en het kaderlid mevr. A. G. M. de ts-Draaisma uit Middelburg. Voor de aanvang van de wedstrijd sprak de voor zitter van de kring Zeeland, dokter J. Geldof. een welkomstwoord tot de vele aanwezigen en in het bijzonder tot de Belgische collega's die speciaal voor de ze wedstrijd uit Brugge waren overgeko men. Hierna werd de wedstrijd voor de ploegen gehouden. Het aantal te beha len punten bedroeg voor de groep 275 voor de leider 100 pnt. De jury deel- na afloop mede dat door alle ploegen teveel aandacht was besteed aan d» echtgenote die een geringe verwonding had (rloch dit was echter erg mislei dend). daartegenover moest bij de man sneller ingegrepen worden om bloedver bes te voorkomen, hetgeen in vele geval len te lang duurde. De uitslag was: le Oostkapelle met 183 punten, leider 66 Sunten, 2e Colijnpslaat met 179 pnt. lel- er 80 pnt, 3e Sint-Annaland met resp. 173 en i3 pnt, 4e 's-Heer-Hendrikskin- deren met resp. 144 en 55 pnt. en 5e Waterlandkerkje met resp. 138 en 60 punten. Op 9 mei a.s. zal de vereniging Oostka pelle Zeeland vertegenwoordigen op de landelijke wedstrijd te Haarlem, welke groep gevormd werd door de heren J. Vos (leider). L. Bimmel en P. Schoe. Dokter Geldof bracht na afloop dank aan de vereniging Middelburg voor de organisatie, de Lotusgroep, aan de dis trictsbestuurders, de jury en dokter P. J. Bom uit Oostkapelle als vertegen woordiger van het hoofdbestuur. VLISSINGEN Op de te Bergen op I Zoom gehouden examens voor het prak-1 tijkdiploma machineschrijven, slaagden:: Uit Bieizelinge: mevrouw M. A. de Jonge -van Velzen; uit Sohore: mejuffrouw W. P. Sanderse: uit Wemeldinge: me ijuffrouw A. Rijlaarsdam en de heren A. v. d. BoogaartA. L. Hartog: J I. van Klink en J. Witte: uit Yerseke: de dames J. M. Bakker: C. Goemans: 1 R. C. Jasperse; W. de Koeijer; E, W.| de Leeuw; J. D. Pékaar; R J. van Put ten; J. C. Timmerman; M. P. J. Veria- re; K. D. C. Westrate; A. J. Cijsomv; J. M. Aclriaanse (met lof) p. C E. Bak ker; J. Duinkerke-Fraanje; M. L. de Koeijer: M. L. M. Lok: K. L. M. Lok; A. J. Mol: J. de Munck (met lof); J. P. de Munck; M. E. Pekaar (met snel heid); A. M. E. Pols; C. v. d. Vliet; C. M. v. d. Vrede; W. Zuijdweg; J. J. Salm (met lof); en J. P. Paauwe en de heren L. F. Kosten, W. H. Lamper; J. M. Poleij: F. D. J. van Schaik en I. J. de Wee; uit Kruiningen: mejuf frouw J. Dieleman; uit Rilland-Bath: mei-rouw J. A. Paauwe en de heer H.j J. Paauw. De vólgende kandiaten slaagden voor I het diploma van bekwaamheid in ste-1 nografie: uit Kruiningen: mejuffrouw j P. M. Riedijk en M.C. Waverijn. Allen werden opgeleid door de heer K. Koetdijk, ïejtaar steno-typen staats- diplcma VLISSINGEN Op het te Breda ge-I houden examen voor het praktijkdiplo ma machineschrijven slaagden: Uit Krabbendijke: de dames E. D. Brou wer; N. J. C. Geense; C. A. Kaan; J. Kriekaard: J. L. Nieuwenhuizen; L. j Nieuwenhuijzen; J. Sinke: J. J. Sinke; M. Zuidweg; P. A. Adam; J. Hage; C. J. Nagelkerke; D. J. Nagelkerke; W. M. Neels en J. J. ,T. Zuidweg en de heren J. Francke; C. J. Griep: J. van Houte; A. F. Kuzee; H. H. Nagelkerke: M. C. Traas; G. van Velzen: J. J. Bos man: D. H. Kok: J. A. Langendijk:; A. W. Koeman en K. H. Wagenaar: uit Kruiningen mejuffrouw H. E. Slim; uit Oostdijk de dames M. Meeusen; Z. de Bat; E. Nieuwenhijse en de heer C. Versehuure: uit Rilland-Bath me- Juffrouw E. Imanse en de heren A. Bu- ijn; M. J. Westrate en C. P. M. Polder man; uit Waarde de dames J. M. Jobse: I. F. de Leeuw; J. C. Westveer: J. C. Goud; B. L. Kootstra en N. A. Nagel kerke en de heren M. de Goffau; J. M. Houtekamer en C. B. Goud. Allen werden opgeleid door de heer K. Koetsdijk. staatsgediplomeerd leraar ma-1 chinesch rijven. Vrijgemaakte jeugd op congres in en op Zoom Vooi de tweede wereldoorlog droeg Walcheren zoals reeds hiervoor werd geschreven het luisterrijk predicant ,de tuin van Zeeland'. Net w icel zeker, dat het hoge grondwaterpeil er destijds sterk toe bijdroeg, dat Walcheren e toen inderdaad als een groen lusthof uitzag'. In de pas verschenen Avifauna van Walcheren, door B. J. Smul ders en A. Joosse (Wetenschappelijke Mededelingen van de.Ko' ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, no 82) wordt vermeld, dat de in 1929. 1936 en 1938 op Walcheren in werking gt- stelde gemalen, hebben gezorgd dat het grondwaterpeil aanzienlijk daalde. Dit had weer tot gevolg dat de stand van tureluur en kie vit achteruitging door de afwezigheid van de vroeger zo natte wei landen. De inundatie van Walcheren in 1944 en de daarop gevolg de herverkaveling hebben tot gevolg gehad dat vogelsoorten ver minderden. Door de grote kavels die door de herverkaveling ont stonden verdwenen broedgelegenheden van de patrijs, fazant en wil de eend. .Gezien de opkomst en de ontsluiting van Zeeland als re creatie- en industrialisatie is er weinig reden de toekomst voor de vogelwereld met optimisme tegemoet te zien'. H:er is weer het di lemma dat de maatregelen door de mens genomen hun terugslag hebben op de natuur. Maar bemaling is nodig, herverkaveling is no dig en een bepaalde mate van industrialisatie is nodig. Het is de mens die er voor zorgen moet dat zoveel mogelijk het evenwicht in stand wordt gehouden of hersteld. Gelukkig hebben bijvoorbeeld de patrijzen en fazanten in de duinen en beboste gedeelten gelegen heid om te broeden. De schrijvers wijten de gunstige stand van deze vogels aan de weinig intensief beoefende jacht. De Avifauna van Walcheren begint met een algemeen over zicht der geografische en landschappelijke gesteldheid van het voormalige eiland. Dan volgen de landschapstypen als slikken, schorren, stranden, duinen, weigebleden, kreken, buitenplaatsen en bossen. Wat de nummering en benaming in deze Avifauna betreft is de volgorde aangehouden van de door de Commissie voor de Ne derlandse Avifauna samengestelde lijst. Door het ontbreken van een register wordt het de gebruiker wel moeilijk gemaakt een be paalde vogel snel te vinden. Bij de aalscholver en blauwe reiger zul len we zien dat vóór en tijdens de inundatie nog kolonies van deze vogels aanwezig waren met vrij grote populaties. .Door de verzoute binnenwateren en het rooien der dode nestbomen zijn deze soorten na de inundatie als broedvogel geheel verdwenen. Ornithologisch interessant zijn thans vooral de duingebiedn waarin de waterwim- plaatsen zijn gelegen (Valkenisse en Oranjezon)....' Het is goed dat er met deze avifauna een basisbeeld wordt gegeven van de huidige toestand omdat ook. zoals in de aanhef van de samenvatting wordt gezegd, de uitvoering in de levensomstandigheden van plant en dier zal teweeg brengen. Elk vak heeft zo zijn eigen tss' 'en benamin gen: onder nr. 129 kunne we lezen dat een bokje een winstergast is en bekend staat als vuurtorenslachtoffer van Westkapelle. On der nr. 137 vinden we het witgatje, een doortrekker waarvan hel overzomeren niet bekend is. Bergi BERGEN OP ZOOM Omstreeks hon derd jongeren van de afdeling Zeeland van de gereformeerde jeugj (vrijge maakt) hebben afgelopen weekeinde doorgebracht in de jeugdherberg Kla vervelden te Bergen op Zoom, waar de afdeling onder voorzitterschap van de heer A. C. Rïnn uit Axel haar jaarlijkse congres hield. Studie en ontspanning gingen op dit con gres hand m hand. Wat het eerste be treft had het bestuur de heer P. van Leeuwen ing. uit Berkel uitgenodigd, die een voordracht hield onder de titel .Ons dagelijks werk. opdracht of nood zakelijk kwaad'. Hij kwam tot de stel ling dat de visie op het dagelijks werk bepaald wordt door een principiële ach tergrond. Het uitgangspunt voor de be nadering van het werk is voor gerefor meerde mensen bijbels gefundeerd. De cultuuropdracht uit Genesis hoort vol gens de heer Van Leeuwen onverbreke-1 lijk bij het mens-zijn. De cultuuropdracht de aarde te ontwik kelen geldt alle tijden door en geldt' voor iedereen. Niet een pragmatisch! nuttigheidsprincipe, maar de goddelijke opdracht bepaalt de v.sie op het went. .Het .werk' meer dan alleen arbeid namelijk ook evangelisatie en recreatie is de zin van het menselijk bestaan dat dooi' God gegev-m is', aldus de heer Van Leeuwen. Na zijn uiteenzetting volgde een geani meerde discussie waarin zaken als zon- dagsarbeid, medezeggenschap in het be drijf, automatisering en specialisatie aan de orde werden gesteld. De zaterdag werd besloten met een ont spanningsprogramma. bestaande uit een kort solotoneel en hét optreden van een zangduo. Zondag werd voor de congres leden een dienst gehouden in de luther se kerk 's avonds verzorgde de heer Van Leeuwen een interessante voordracht over de nieuwe ontwikkelingen van de havens in de Maasstad. Het beloog werd toegelicht, met een serie instructieve kleurendia's. PROVINCIALE LANDDAG VRIJZINNIGE HERVORMDEN GOES De provinciale landdag van de vrijzinnige hervormden in Zeeland en westelijk Noord-Brabant zal zondag 24 mei worden gehouden te Goes. Begonnen wordt met een kerkdienst in de"Maria Magdalenakerk te Goes; de voortzet-' ting van de landdag zal geschieden te] Kruiningen in het recreatiecentrum .Den Inkel.' Veilingvereniging Walcherenvergadert MIDDELBURG De coöperatieve vei lingvereniging .Walcheren' te Middel burg houdt op donderdag 23 april in de afmijnzaal van de veiling te Middelburg een algemene vergadering. De agenda vermeldt onder andere ae periodieke verkiezing van bestuursleden. Ook wor den er nieuwe leden gekozen in de raad van toezicht. In de vacature van de heer J. Dop kan worden gekozen de heer H. Kesteloo of de heer J. T. van Soelen. in de vacature van wijlen de heer A. de Pachter, de; heer G. Baas of de heer C. Bakker en in de vacature van de heer C. Franse, de heer A. in 't Anker of de heer D. Jo- ziasse. De vergadering begint om half acht. s-HEERENHOEK KWADENDAMME Hengel wedstrijd ,De Leeglopers' Op zondag 19 april houdt de henge laarsveren i ging .De Leeglopers' uit 's-Heerenhoek haar 1-ste wedstrijd. Er zal gevist worden met één werphen gel. De hengels zullen worden uitgewor pen vanaf de zeedijk Duinkenkó.-i bij Borssele. De wedstrijd zal 's morgens om elf uur aanvangen en 's middags om twee uur eindigen. Ook niet-leden kunnen aan de ze wedstrijd deelnemen. Alle deelnemers kunnen zich om half elf melden bij het bestuur op de plaats waar gevist wordt. De prijsuitreiking zal 's middags om vier uur plaats vinden in café ,De Kroon' te 's-Heerenhoek. NIEUW DORP Uitvoering .Tuni* De turnvereniging TUNI te Nieuwdorp gaf haar jaarlijkse uitvoering in het ver enigingsgebouw te Nieuwdorp. Na het openingswoord van de voorzitter de heer A. de Jager werd met het programma begonnen. Heel leuk was het kabouter- sprookje van de kleuters onder leiding van mevrouw C. Imanse. Verder werd op toestellen gewerkt, afgewisseld door vrije oefeningen, wat heel erg in de smaak viel. Twee meisjes, Lenv Buteyn en Inke Rottier, dansten op de muziek van het plaatje .Venus' van Shocking] Blue. De oefening hadden ze zelf ge maakt. Rinus Filius uit Souburg die de leiding heeft van een groep meisjes en een groep jongens, gaf zelf nog een demonstratie op de lange mat. Aan het eind van de avond sprak de heer De Jager een dankwoord. De al gehele leiding van deze avond berustte bij de heer P. Verhulst uit Middelburg. De heer Verhulst. Filius en mevrouw Imanse kregen als dank een aardige attentie aangeboden. Verder werd me vrouw De Jonge en de dames Mulder en Duvekct een bloemetje aangeboden voor hun hulp aan het tot standko- men van deze avond. Voor deze avond bestond zeer goede belangstelling. KRABBENDIJKE Filmmiddag bejaarden Vanmiddag, woensdag. 15 april worden in het cultureel centrum te Krabben dijke voor de algemene bond van be jaarden films gedraaid. Nieuwe leden zijn altijd welkom op de bijeenkomsten. KLOETINGE Jaarvergadering .Excelsior' Maandagavond hield de muziekvereni ging .Excelsior', te Kloetinge zij het wat laat in het jaar. haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord herinnerde voorzitter A. J. Blok aan het bijzonder succesvolle jaar. dat 1969 voor .Excel-1 sior' is geweest. Hij blikte terug op heti behalen van het Nederlands kampioen-j schap. Het hoogtepunt van 1969 wasl echter de deelname van .Excelsior' aan de wereldkampioenschappen in de Royal Albert Hall te Londen. Na het voorlezen van de notulen doori secretaris Wonöergem kwam het jaar- verslag van 1969 aan de beurt. Daar-, in werd nogmaals hulde gebracht aan Wlm van Boven, die in dat jaar Zeeuws kampioen werd Op het jaarverslag van penningmeester G. den Toonder was geen enkele kritiek. Als bestuurslid werd de heer W. van Boven herkozen Voorgesteld werd om een verloting te houden met als hoofd prijs een personenauto De voorgestelde contributieverhoging tot 3,- per maand werd met algemene stemmen aangeno men. SCHIETING De handiboogvedenigilng .Victoria' te Kwadendamme hield een schieting op de liggende wippen bij de heer P. Doene. Er waren 49 schutters van 14 verenigin gen aanwezig. De uitslag van de eerst© w.p: Hoofdvogel: O. S'.eenaert van Voor uitgang uit Kwadendamme. 1ste zijvo gel: P. Traas van Vios uit 's-Heeren- noek. 2de zijvogel; L. Meyaard van Edele-Handboog uit Oudelandv. 1ste bo- venkal; C. van Weele van Juliana uit Oudelande. 2de bovenkal: J. Rijk van Willen-Tell uit Ovezande. 1ste onderkal: A. van Loo van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk. 2de onderkal; C. Steen bakker van Victoria uit Kwadendamme. lste klep; P. de Koever van Diana uit Yerseke, 2e kllep; C. D. Raas van Voor uitgang uit Kwadendamme. 3de klep: j. de Koever van Diana uit Yerseke. Mees te kleine vogels: F. Koens van Spes- Nostra uit Ovezande. 6 stuks. Uitslag van de tweede wip. lste hoofdvogel; W. de Jonge van ADLM uit Kwadendamme. 2de hoofdvogel: Jac. Doene van Victo ria uit Kwadendamme. lste zijvogel: K. van Steenbergen van Willem-Teil- uit Ovezar.de. 2de zijvogel: Leo de Jong© van ADLM uit Kwadendamme. 3de zij vogel; C. Bek van Soranus uit Hein kenszand. 4de zij'vogel: B. Looy van Victoria uit Kwadendamme, 1st?' kal: Looy voornoemd, 2de kal; C. Westdijk van Vios uit 's-Heerenhoek. 3de kal; H. A. Mol van Jacoba van Beieren uit Goes. 4de kal: J. JeJnse van Vios uit 's-Heeren hoek. beide laatsten bij loting. Meeste kleine vogels; F. J. Ossewaarde van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk. 6 stuks, e vliegende vogeïprijs was l n,t kampen voor P. de Koeyer van Diana uit Yerseke. KRUIDINGEN Huishoudschool presenteert lentefestival De huishoudschool .Prinses Beatrix' in Kruiningen presenteert woensdag 22 april aanstaande een lentefestiva! van half zeven tot negen uur 's avonds. Op deze avond die in de school wordt gehouden kunnen belangstellenden kijken naar een modeshow en een ten toonstelling van leerlingen- en cursis- t en werk. Op het programma staan verder een aantal demonstraties door de huishou delijke voorlichting ten plattelande in Zeeland. De leerkrachten van de school vestigen er de aandacht op dat ook de heren hartelijk welkom zijn. WALCHEREN Groene Kruis Aagtekerke vergaderde De afdeling Domburg-A3gtekerke van de Vereniging Het Groene Kruis hield dezer dagen haar algemene vergadering in de zaal Kodde te Aagtekerke" Na hét openingswoord van de voorz tter de heer C. Minderhoud. volgden enkele hamer stukken als ingekomen stukken en jaar verslag 1969 van de secretaris de heer B. Goedbloed. De rekening 1969 werd door de verga dering akkoord bevonden. In de commis sie tot nazien der rekening 1970 namen zitting de heren IQeinepier en De Vis ser Wzn De begroting 1970 werd goed gekeurd. Bij de verkiezing van bestuurs leden werden de leden mev:-."w P e- terse-Adriaanse en dhr C. Minderhoud herkozen. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering de contributie voor 1970 te verhogen van 14.tot 116,—.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7