Toeristisch gezien was 1969 voor de horeca een rampjaar' Stof tot nadenken in beatmanifestatie SOIAfl» ;ja Co PfcUS-SlAG AFSCHEID VAN DIRECTEUR W. HUIBREGTSE NW-VR0UWENB0ND VLISSINGEN ONEENS MET CENTRAAL BESTUUR Aanbesteding bij Brede Watering' Popshow in Zuidlandtheater van Terneuzen SCH0UWSE BOLLENKWEKERS WILLEN ZELF EXPORTEREN JAARVERGADERING MUSEUM VOOR ZUID- EN NOORD-BEVELAND VRAGEN KAMERLEDEN OVER PLAN INDUSTRIE IN H0EKSCHE WAARD .MOLENKWARTIER' AXEL HIELD OPEN HUIS i moer voor HKtmmmai vm m urn mMHERMm V OF TONIC wwim gm IP AN4IMS wkttaUDKUKOK 2P KIFKSSEP .,- BUCKET Éfa HAZELNOOT OF, KOFFIEKOEKEN JOSD'CRANSE 30 GEHAKT M nE. 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 APRIL 1970 VOORZITTER VL1SSINGSE VVV: VLISSINGEN Het toeris tisch jaar 1969 werd bij de ope ning van de algemene ledenver gadering van de Vlissingse VW, dinsdagavond in hotel Britannia te Vlissingen, door de voorzitter, de heer F. v. d. Vel de, gekarakteriseerd als ,een rampjaar', vooral de horeca- sector. In zijn openingswoord zei de voorzitter voorts zeer ver ontrust te zijn met betrekking tot de lucht- en waterverontrei niging. Reeds enkele jaren ge leden had de WV in een brief aan het gemeentebestuur van Vlissingen de verontrusting uit gesproken met het oog op de vervuiling van de Westersehel- de. Vlissingen had toen het plan om de riolering verder in zee U> laten uitmonden en, zo zei de voorzitter, dat gaat ook gebeu ren. De heer Van de Velde zei niet kapot te zijn van het Belgische rapport over de vervuiling van het zeewater voor de diverse badplaatsen. Erger vond hij het dat vele Belgen dit rap port onder ogen zullen krijgen en dat zal Vlissingen als badplaats mo gelijk niet ten goede komen. Over de factoren die hadden geleid tot het niet al te beste resultaat i de zijde van de VVV weinig aan te veranderen viel: ,Wat wij gedaan hebben, is ons apparaat draaiende houden en service verlenen aan de vreemdelingen.' De secretaris van de Vlissingse VW, de heer A. van Fraassen, merkte in zijn jaarverslag op dat 1969 een stil stand te zien had gegeven ten op zichte van een teleurstellend (slecht weer) 1968. Hij zei dan ook dat on derzocht zal moeten worden welke wensen de toeristen hebben en welke voorzieningen er getroffen dienen te worden. Op 31 december telde de VW 482 leden. Er waren er 90 bij gekomen, maar een aantal kamer verhuurders hadden het lidmaat schap opgezegd. De onlangs uitgeko men plattegrond van Vlissingen noemde de heer Van Fraassen een lang gekoesterde wens. Uit de zaal werd gewezen op het hand over hand toenemen van .runners', die na slui tingstijd van het VW-kantoor ka mers en dergelijke aanbevelen. Zeeuwse WV is uitgebracht is men bezig te herschrijven. Dit zal be handeld worden in een besloten le denvergadering. De heer Wage legde voorts enkele persoonlijke gedachten in het midden van de vergadering met betrekking tot de taken van de VW. Zo moet de taak van do ontwikkeling op alle niveaus plaatsvinden, de re ceptieve taak hoofdzakelijk op plaat selijk niveau, maar ook op streek- niveau, terwijl de promotionele taak, die erg belangrijk is, in de eerste plaats op provinciaal niveau dient te worden uitgevoerd. Hij dacht hier bij aan een .moeder'-folder van de provincie Zeeland, waarop .dochter'- folders van de verschillende plaatse lijke VW's makkelijk kunnen aan sluiten. Belangrijk vond de lieer Wa ge dat bij propaganda voor Zeeland als geheel financiële steun verkregen kan worden van het Nationaal Bu reau voor Toerisme. Voorts wees hij erop dat de provin ciale WV een dergelijk commercieel karakter moet gaan krijgen dat men zichzelf kan bedruipen. Voor de streek-VW's zei hij een stichtings vorm te prefereren, daar dat de deel name voor gemeenten, waterschap pen en dergelijke aantrekkelijker maakt. Er zal financieel evenwel geen mogelijkheid zijn voor een streekdirecteur. Tenslotte merkte de heer Wage nog op dat de interne public relations van de VW meer aandacht verdient dB_n ze krijgt. In de rondvraag deelde de nieuwe di recteur, de heer Van Dijk, nog mee dat het ernaar uitziet dat het ko mende seizoen gunstiger zal verlo pen. Er zijn al heel wat reserveringen geplaatst. Voor 75 procent zijn dat Duitsers, voor 20 procent Nederlan ders en voor 5 procent Belgen, Fran sen en Engelsen. Ook in andere de len van Zeeland blijken de vooruit zichten gunstiger te zijln. De heer Van Dijk zei voorts op zoek te zijn naar een alternatief voor het uitval len van de .Barracuda', tot nu toe evenwel zonder resultaat. Tijdens de rondvraag werdi verder nog geïnfor meerd naar casino's. Van de zijde van de VW wordt daar wel achterheen gezeten, maar de daarvoor benodigde wetswijziging zei men tijdens dit ka binet niet meer te verwachten. Een ander punt waarvoor nog de aandacht werd gevraagd was het gebruik van het internaat van de zeevaartschool voor diverse doel einden, zoals bij de ingebruikname van de dubbeldekker en ter on derbrenging van de bejaarden uit Deal. Voorzitter Van de Velde meende óat daar weinig of niets tegen te doen viel. Vooral de di recteur van Britannia, de heer G. v. d. Veen, verzette zich daar fel tegen, hij meende zelfs dat deze zaak in de tweede kamer behan deld diende te wordlen. In deze vergadering wenden de af tredende bestuursleden E. T. Oos terhuis en P. Ventevogel bij acclama tie herkozen. Jaarverslag Ook de voormalige directeur van ile VVV-Vlissingen, de heer W. Hui bregtse, las nog een jaarverslag over 1969 voor. Met ingang van 1 oktober van het vorige jaar werd de heet Huibregtse benoemd bij de Coöpera tieve Baiffeisenbank te Utrecht. Ook hij noemde het afgelopen jaar ma tig, vanuit toeristisch oogpunt ge zien. Door gebrek aan statische ge gevens zei hij dat .matig' slechts met empirische gegevens te kunnen mo tiveren. Een verder voorkomen van stabilisa tie van het toerisme zag de heer Huibregtse in een drastische veran dering vam de traditionele wervings methoden. Deze stabilisatie blijkt zich het afgelopen jaar overigens niet alleen in Vlissingen of in Zeeland, maar langs de hele Noordzeekust te hebben voltrokken. Door middel van het reserveringssysteem heeft de Vlis singse WV in het afgelopen jaar 4100 toeristen ondergebracht. De ge middelde verblijfsduur bleek 4,2 dag te zijn (in 1968 was dat 5,1 dag en in 1967 zelfs 7.2 dag). Er werden in totaal 17.300 overnach tingen geregistreerd. Met betrekking tot de evenementen merkte de heer Huibregtse op dat er voor de avond rondvaarten op de Westerschelde 5000 passagiers waren geboekt, een reecordaantal. Ruim 4900 sportvissers hadden een geslaagde visdag op het sport vissersschip .Barracuda', dat nu evenwel uit de vaart is genomen. De reden hiervan was dat de stij gende kosten en de steeds minder wordende visvangst op de Wester schelde de exploitatie onverant woord maakten. Gedurende de drie 14.000 deelnemers. Betreffende de ledenwerving stak de heer Huibregtse een pluim op de hoed van de heer Kamphuis. Een vraag van wethouder I. Filius of het VW-kantoor in het seizoen ook op zondag (voor enkele uren) geopend kan zijn, zal door het bestuur wor den bekeken. In antwoord op een op merking betreffende het verdwijnen van de klederdrachten meende de voorzitter van de provinciale WV. de heer J. P. de Regt, zelfs dat de klederdracht eigenlijk helemaal uit de propaganda geschrapt dient te wor den. Afscheid In deze vergadering werd tevens of ficieel afscheid genomen van de heer Huibregtse, die inmiddels is opge volgd door de heer Van Dijk. Voor zitter Van de Velde memoreerde dat de ïieer Huibregtse op 11 november 1963 in dienst kwam. Als aandenken bood hij hem een oude foto van voor 1910 van het Bellas mypark aan. Namens het personeel van het VW-kantoor bood de heer Van Dijk de scheidende directeur een fles whisky aan. De heer Huibregtse sprak een dankwoord. De vergadering werd besloten met een lezing door de provinciaal voorzitter van de WV. de heer mr E. Wage. Hij sprak onder meer over het op 1 januari 1969 in werking getreden Nationaal Bu reau voor Toerisme, dat zich had ontwikkeld tot een allerplezierig ste partner om mee te werken. De structuurcommissie op lande lijk niveau had in een boekje ge titeld ,VW in opbouw', volgens de heer Wage gedachten neerge legd die iedereen eigenlijk al wist. Dit rapport krijgt evenwel op directieniveau een vervolg. Het rapport dat door de provinciale VIJF MEI-VIERING IN MIDDELBURGSE SPORTHAL MIDDELBURG Beat, oorlog en vrede, stof genoeg om over na te praten, als de grote vijf-mei jon geren manifestatie zal zijn afge lopen, en ook thema's, waarover men nooit raakt uitgesproken. In de Middelburgse sporthal zal het .Trefpunt' op de avond van de vijf de mei dan ook deze drie thema's samen brengen in een groot con tinu cultureel gebeuren, dat duurt van acht tot twaalf, en dat zicb zal voltrekken in een sfeer, waarin vooral jonge mensen zich thuis voelen. Zo is althans de bedoeling van de organisatoren, die met de mani festatie (een aaneenschakeling van muziek, film, dia's, poëzie en experimenteel toneel) willen be reiken dat het pubiek na afloop .denkend weggaat.' In de Middelburgse gemeen teraads-ver- gaderiug van 23 maart zijn vragen ge rezen naar aanleiding van de 8.800 {pil den, die voor de manifestatie waren uit getrokken en die men nogal veel vond voor een gewone beatmanifestatie. Ach teraf blijkt echter geenszins sprake to zijn van een gewone beatmanifestatie' maar van een gebeurtenis, die door de opzet veel meer geld vergt dan een .ge woon beatfeest.' Wat staat er precies te gebeuren op de vijfde mei in de Middelburgse sporthal Midden in de sporthal komt een grote regie-toren' te staan, die uit steiger-ma terialen is opgetrokken. Op die toren komen twee filmprojectoren en twee dia-projectoren, die tussen de muziek en de andere gebeurtenissen door, om de beurt beelden werpen op kollossale pro jectieschermen. Voorts worden in twee uiterste hoeken van de sporthal twee po diums opgesteld, waarop de beatband een plaats krijgen en waarop ook ex perimenteel toneel zal worden gespeeld, Drie beatbands zijn voor de manifesta tie aangetrokken, te weten de Belgische band van Ferre Grignard, de band Jtit- Naturel' uit Amsterdam en de Mid delburgse band .Sint Gilles System.' Verder zijn er 40 a 45 films gehuurd, waarvan sommigen geheel, anderen slechts gedeeltelijk worden gedraaid. Bij die film zijn keiharde realistische oor logsfilms, die men dan weer stelt tegen over geromantiseerde commerciële oor logsbeelden of geheel geen oorlogsbeel den maar .liyve-platen.' Scherpe con trasten dus. Het geheel ls gebonden aan strenge regie, van af de toren. In de zaal komen geen stoelen. Het publiek kan zich vrijelijk door de hal bewegen. Het trefpunt is verantwoordelijk voor de organisatie, waaraan overigens ook mensen van het vrijetijdscentrum heb ben meegewerkt. Nieuwe bond in oprichting Tegenactie van centraal bestuur AMSTERDAM/VL1SSINGEN Er is een conflict ontstaan tussen het bestuur van de afdeling Vlis singen van de Vrouwenbond van het NW en het centraal bestuur van de NVV-vrouwenorganisatïe. In een pamflet, dat in Vlissingen is verspreid wordt meegedeeld dat het bestuur van de Vlissingse af deling zich heeft teruggetrokken, omdat het 't niet eens is met het beleid van het centraal bestuur van de NV V-vrouwen bond. Door het dagelijks bestuur van het wa terschap ,De brede watering van Zuid- Beveland' is op 14 april 1970 aanbesteed het verbreden en verdiepen van water leidingen in het afwateringsgebied Krab- bendijke. De inschrijvers en de bedragen zijn: 1 aann.-bedrijf J. Hoogesteger, Wemel- dinge 188.500: 2 P. E. Roos NV. Nieuw- Vennep ƒ148.000; 3 aann .-bedrijf voor heen M. v. d. Velde en Zn. Bruinisse 146.000: 4 firma J. de Ruiter en Zin, Noordgouwe 144.000; 5 Smit Vijfhui zen NV, Vijfhuizen 143.000; 6 aann.- bedrijf K. Pliegcr NV, Lexmond 142.900; 7 firma De Jonge. Zierikzee f 142.500: 8 aann-bedri'f Duvnhouwer NV. 141.000; 9 B. I. Nusselder, Eist f 141 000; 10 aann.-bedrtlf A- C. van Beuningen NV, Oss ƒ140.500: 11 A. M. Zevenbergen en Co., Heitnenoord f140.000: 12 NV aann.-bedrijf voorheen firma J. D. Janse. Middelburg 140.000: 13 NV aann.-be<¥rijf voorheen firma B. M. va.n Noorrlenne en Zonen. Hardinx- veld-Oiessendam ƒ138.000; 14 aann.-be- driif .Zeeland' NV, M-ddelburg 136 900: 15 firma gebroeders J. en M. Moerland en Zonen, Sint-Annaland 136.900: 16 firma De Ruiisseher Zn, BI er VI iet f 136 000: 17 NV Deenhouts' aann.-be drijf, Sluis 135 000; 18 firma F. Duijtt- houwer jr CV, Kloetinge 133.000; 19 firma K. T. de Oude, Biervliet ƒ130.000; 20 NV Biesbosch. Nieuwendrjk 129,500: 21 aann. verhuur en handelsbedrijf T. TXil, Middelburg ƒ129.000: 22 aann.-be- driif S. Ziiflstra NV. Anrlel ƒ128.000; 23 J. C. Voogd, Grijpskerke ƒ124 900: 24 firma Aarts Uytdewilligen, Steen bergen 89.900. T>? bedragen zijn exclu sief omzetbelasting. De gunning werd aangehouden. Tingel Tangel' bracht Axel niet tot enthousiasme AXEL Cabaret .Tingel Tangel' heeft een nog niet voor de helft gevulde zaal in de Axelse .Halle' dinsdagavond nau welijks tot enthousiasme weten te bren gen. Het programma .Proost, cheers, santé, gezondheid en dat u er maar lang getuige van mag wezen' bleek het Axel- se publiek niet best te liggen. Marijke en Sieto Hoving, Tineke van Leer en Frits Lambrechts zagen hun pogingen om contact met de zaal te leggen dan ook compleet stranden. En daarmee werd het Axelse optreden van .Tingel Tangel' voor beide partijen een teleur stelling, temeer omclat veel van de tek sten achter in de zaal niet verstaanbaar TERNEUZEN The Hearts of Soul, The Dream, Peter Blanker, The Machine en een lichtshow: programmapunten van de popma nifestatie die aanstaande vrijdag avond onder auspiciën van de sa menwerkende culturele instellin gen wordt gehouden in het Ter- neuzense Zuidlandtheater. Het op treden van The Machine (vroeger: The Swinging Soul Machine) be tekent overigens een wijziging vn de oude opzet. Aanvankelijk zou den Cuby and the Blizzards ko men, maar deze formatie liet het wegens optreden elders af weten. Vergadering telers Week eerder dan andere gebieden NOORDGOUWE In hotel Van der Weijde te Noordgouwe vergaderde de vorig jaar opgerichte afdeling Schou- wen-Duiveland van bloembollencultuur onder voorzitterschap van de heer A. Neele uit Sirjansland. Voor deze bij eenkomst bestond goede belangstelling en tijdens zijn openingswoord stelde de heer Neele, dat de vergadering min of meer in het teken stond van een drin gende reorganisatie van het bloembol lenvak. ,De areaalbeperking bij de tul pen is afgeschaft met als gevolg, dal men in een lange barre winter tereent is gekomen, waardoor een groot deel van de glans van het vak verloren is gegaan. Een medespeler in dit spel is ook wel het surplus bij de tulpen want deze hadden gelijktijdig met het af schaffen van de areaalbeperking moe ten verdwijnen. De surplusprijzen fun geren in veel gevallen als maatstaf voor de te bepalen inkoopprijs. Van een ze kere prijsvorming door middel van .Het voormalig bestuur is overtuigd van een grote aanhang en van het vertrou wen. van vele leden, zo staat in het pam flet te lezen. De leden van de NW-vrouwenbond Vlissingen worden uitgenodigd om don derdagavond een oprichtingsvergadering van een nieuwe groepering, de .Vlis singse Vrouwen Bond', bij te wonen. Al les zal volgens het pamflet op de oude voet worden voortgezet. De vergadering zal worden gehouden donderdagavond om 8 uur in het ge bouw vam de speeltuinvereniging aan die Bloemenlaan in Vlissingen. Het pamflet, dat de uitnodiging bevat, is ondertekend door mevr. T. Cappon- i de zjjde van het centraal bestuur van de NW-vrouwenhond heeft men nu ook de Vlissingse leden van die bond uitgenodigd om dezelfde dag een verga dering te bezoeken. Deze vergadering, belegd' door* het cen traal bestuur, wordt donderdagmiddag om 2 uur gehouden in het wijkgebouw ,Het Anker' aam de Bonedjjkestraat in Vlissingen. De landelijk voorzitster van de NW-vrouwenbond. mevrouw A. Bak ker-ten Hagen, en de landelijk secreta resse, mevrouw J. Zwanepoel, zullen daar het standpunt van het centraal bestuur verdedigen en hun visie op achtergronden vain deze zaak geven. Het centraal bestuur dist-anti eeert van de Vlissingse pogingen om tot een nieuwe organisatie te komen. Eén der punten waarover onenigheid bestaat is volgens het NW-hoofdbureau in Am sterdam het financiële beleid van de af deling Vlissingen. Samenwerking maatschappelijk werk OOSTBURG De kop boven het be richt over de samenwerking tussen de drie instellingen voor maatschappelijk werk en gezinszorg in West-Zeeuwsch- Vlaanderen (PZC van dinsdag) wekt ten onrechte de indruk dat er sprake zou zijn van een algehele fusie. Het gaat om samenwerking met behoud van eigen identiteit. Het gemeenschappelijk kantoor is gevestigd Zuidzandsestraat 6. Oostburg, telefonisch bereikbaar onder 01170-2810. vraag en aanbod is hier zeker geen sprake meer', zo stelde hij. Het is als zelfstandig ondernemer niet meer mogelijk een eigen standpunt in te nemen inzake teelt- en prijsvorming teneinde deze te bepalen. Dit zal ook in de nabije toekomst met of zonder steun van overheidswege geen haalbare kaart schouwing gelaten, zal het voor de goe de ondernemer een harde dobber v den. Tijdens deze geanimeerde vergadering kwam van diverse kanten de vraag naar voren of men de eigen export zelf niet zou kunnen gaan verzorgen. Men zit op Schouwen-Duiveland in het zuidwes ten en dat houdt onder meer in, dat men voor de vroegbloei bij de tulpen altijd een week eerder komt dan telers uit andere gebieden. Die ene week is een groot voordeel en kan men ons moeilijk ontnemen, aldus de vragenstel ler. Alleen de verwerking en aflevering van de produkten op Schouwen-Duive land moet secuurder worden. Kwaliteit wordt ten alle tijde betaald. In zijn antwoord op deze exportvragen zei voorzitter Neele, dat men vorig jaar was begonnen met het van start gaan van een gladiolentelersvereniging. Die iprichting kwam vlot tot stand en hier aan werd van de zijde volledige mede werking ondervonden terwijl verdere steun werd toegezegd. Maar van een fusie betreffende de af zet tussen de telers is totaal niets te recht gekomen. Wanneer dit wel zo ge weest zou zijn, had men volgens de voorzitter in januari 1970 de overvloe dige aanvoer van gladiolen op de vei lingen wel een bepaalde spreiding kun nen geven, zodat een te sterke prijsda ling waarschijnlijk voorkomen had kun nen worden. Men hield zich tijdens deze vergadering ook nog geruime tijd bezig met het on derwerp .marktonderzoek' waarvan men veel verwachtte en men de gegevens van de veilingen wel betrouwbaar acht te. Tot slot sprak de heer A. E. Stien- stra over gladiolenopbrengsten van de laatste jaren, welke gebaseerd waren op voorverkoopprijzen. Hij waarschuw de tenslotte nog tegen spuitschade ln de tulpen, welke veroorzaakt kan wor den door een voorjaarsbespuiting in granen. In Goes Lezing B. Oele over gesc/iiedenis Zeeland V. JES Onder voorzitterschap van burgemeester F. G. A. I-lubcr van Goes hield de vereniging .Museum voor Zuid en Noord-Beveland' maandagavond een bijeenkomst en tevens algemene verga dering in hotel ,De Korenbeurs' te Goes. Enkele markante punten uit het jaar verslag van secretaris F. J. A. L. Vis ser waren dat hot ledental enigszins was gedaald tot 146. Er werden zeven ten toonstellingen gehouden. De heer L. J. Abelman, conservator van het museum, leverde hierin een belangrijke bijdrage, Verder vermeldde het jaarverslng dat diverse voorwerpen in het afgelopen jaar aan het museum waren gesclion ken. Het jaarverslag van de penningmeester notaris M. E. J. F. van Dissel liet een batig saldo zien van 1658,75. De be groting sluit mede in verband met het verplaatsen van het museum met een nadelig saldo van 4350,00. De voorzit ter deelde mede dat contact is opgeno men met het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, ten einde te trachten deze kosten te dek ken. ,Als aan zekere voorwaarden wordt voldaan,' aldus de voorzitter, ,is er foede kans dat hierin tegemoet zal v en gekomen.' Bij de bestuursverkie zing werd de periodiek aftredende me vrouw D. J. Slurm-Noteboom herkozen terwijl de heer K. Goudzwaard de plaats innam van dr A. Schaper, die zich niet herkiesbaar stelde. De heer Abelman gaf een uitvoerige definitie van het mu seum in zijn nieuwe gedaante aan de Singelstraat. Er is nog heel wat aan te organiseren maar hij hoopte dat het op 1 juni aanstaande geopend zou kun nen worden. De voorzitter bracht de heer Abelman hulde voor zijn vakkun dige indeling. Na dit huishoudeilijk gedeelte was het woord aan de heer B. Oele te Kapel- Ie, die een lezing hield over ,10.000 iaar bewoningsgeschiedenis van Zee land.' Hij besprak de geleidelijke planten- en bomengroei vanuit de te genwoordige Noordzee, die toen nog geen zee was en die in Zeeland zeer bosrijk gebied opleverde. Uit de in middels ontstane zee kwamen in de Romeinse tijd enkele doorbraken waardoor geulen ontstonden die uit eindelijk weer eilanden vormden. Hij besprak verschillende vondsten uit de middensteentijd, de late steentijd en uit de bronstijd. In Aardenburg ie het oudst bekende menselijke geraamte ge vonden dat naar schatting 2000 jaar oud is. Voordat de burchten gebouwd wei-den zoals Aardenburg, Domburg, Oostburg. Middelburg, kortom alle plaatsen d'ie mo menteel op burg eindigen, was Zeeland onbewoond. Men kan niet met zekerheid zeggen aldus de heer Oele of deze ves tingen gebouwd waren als verdedigings werken tegen eventuele vijanden of ter bescherming tegen het water. Domburg was de eerste grote nederzetting van de Romeinen. Het jaar 1800 was een goud mijn, vooral aan de Walcherse kust voor wat de kostbare vondsten betreft. Zeeland i3 van oudsher een landbouw bevolking volgens bevindingen in de ja ren 800. Burchten waren geïsoleerde vvoongelegenheden, daarbuiten was prak tisch geen of heed weinig bevolking. Al le andere dorpen zijn in het jaar 1100 ontstaan. Er kwam toen een grote be volkingstoename, waardoor die dorpen, geleidelijk soms zelfs uit één familie uitgroeiden tot dorpskernen. Er werden dijken aangelegd tegen bescherming van de zee. Kerken werden gebouwd ln de 11e en 12e eeuw. In de 16e eeuw ging er door overstroming veel land verloren dat echter in de 17e eeuw weer werd te- rugveroverd op de zee. uitgezonderd en kele geheel verdronken gebieden zoals Reimerswaal en Duiveland. Na deze le zing lichtte spreker nog een en ander toe met dia's waaruit bleek dat na de burgten de kastelen verrezen. Het ge- heel gaf nog aanleiding tot enkele vra gen uit het publiek die de inleider be antwoordde. De voorzitter dankte de heer Oele voor zijn boeiende causerie en bood hem een geschenk aan onder couvert, waarna hij de vergadering on der dankzegging sloot. 1C1 WIL 200 HECTARE Minister verwijst naar Delfzijl VLISSINGEN De eerste-kamerleden M. C. Verburg (uit Middelburg) en Ver sloot (beiden pvda) hebben de minister an economische zaken vragen gesteld ver ed plannen die Imperial Chemical Industries (JCI) zou hebben met Hoeksehe Waard. Z(j informeren of persberichten juist zijn inhoudende onder meer dat. dit Britse Chemische concern 200 hectare industrie- ii in <1. 11,,,-ksilu- Waard uil ver in en voorts dat dit besluit ter ken- gebracht van bet. departement van economische zaken en van het gemeente bestuur van Rotterdar Zo ja, aldus willen de kamerleden weten, doet zoals deze persberichten voorts vermelden het departement van de bewindsman inderdaad pogingen het be drijf voor Delfzijl te interesseren 7 Kan de minister, aldus vraag drie, het ln dezelfde berichten weergegeven stand punt van ed directeur van ICI-Holland ter zake billijken, namelijk waar deze het volgende stelt: .Zelfs Moerdijk is ons te ver, want dan moeten wij van de uit breiding een aparte vestiging met een eigen staf maken. Dat wordt veel te duur. Terreinen in de Hoeksehe Waard en in de Botlek kunnen onder één leiding blijven?'. Kan de minister wellicht veeleer de me ning delen, dat de voor het nieuw te verwerven terrein in de Hoeksehe Waard noodzakelijke investeringen die w; schijnlljk even omvangrijk zullen zijn als te zijner tijd in de Botlek, d.w.z. dat deze een bedrag zullen vergen van 1 1,5 miljard gulden medebrengen, dat hiervan een afzonderlijke bedrijfseenheid sprake is, die, zij het binnen een inte graal ondernemingsverband, doch op eer afzonderlijke vestigingsplaats kan func tioneren. Is ook de minister van oordeel, zo vra gen de kamerleden verder, dat, afgezien van het in vraag vier gestelde, zich in de weergegeven mededeling van de di recteur van ICI-Holland, de tegenstelling openbaart tussen de .eventuele' voorde len voor een onderneming enerzijds en de reeds nu vaststaande planologische- im plicaties anderzijds. Is de bewindsman pereid in overleg te treden met zijn ambtgenoten van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van verkeer en waterstaat, teneinde te dezen het ondcr- nemingsbelang in te passen in een meer omvattende visie van ruimtelijke orde- minister bere.id de namen van de andere gegadigden voor een terrein in de Hoeksehe waard, voorzover deze zich bij hem hebben gemeld, bekend te maken? Is hij voorts bereid een handelwijze als omgeven in vraag 5 op de bedrijven be doeld in vraag 6 toe te passen? Wil de minister bevorderen dat, gezien betrokkenheid van de Hoeksehe Waard en van Moerdijk bij de onder de vragen 1 en 6 genoemde ondernemings initiatieven het voordeel van het Over legorgaan Zeehavenontwikkeling Zuid west Nederland over deze aangelegen heden wordt gevraagd? Aldus vragen de eerste-kamerleden Verburg en Ver sloot aan minister Nelissen. AXEL De deur van huishoudschool .Molenkwartier' in Axel stond dinsdag middag en -avond wagenwijd open voor iedereen die geïnteresseerd is in de pres taties van de leerlingen. Mnar liefst een vierhonderd mensen hebben van hun De 8chooltentoonstelling was tot in de puntjes verzorgd en gaf een uitstekende Indruk van de verscheidenheid va.n vak ken op de school en de aantrekkelijke waarop op de school les wordt gege ven. Zo worden "bijvoorbeeld de lessen in Engelse taal verlevendig met be hulp van bandrecorders, dia's en song teksten van John Lennon. Op een mo deshow toonden de meisjes als .vol waardige' mannequins nachthemden, dusters, hansopjes en wat dies meer zij. De Marijke's, Anneke's en Marliesje's bleken zeeir op de hoogte van de nieuw ste modetrends bij hun creaties voor de dag. Verschillende keurig en water- m-de-<mo®d-krijgenlg gedekte tafels ga ven een beeld van de verrichtingen op de kookles. Een tafel waarop aanschou welijk werd voorgesteld hoeveel bade- rieën allemaal in vuile lepels, vuile kam men, geldstukken en de lucht van een klas kinderen zwemmen en een. tafel waarop de gevaren, verborgen in een elektrisch strijdkijzer visueel werden aangetoond, lieten zien dat het onder wijs erop gericht is de meisjes hun door directrice E. H. ten Harkël en haar staf docenten aangeleerde vaardigheden lang in de praktijk toe te passen. Op de foto een gedelete tafel, zoals die ook in ,Het Molenkwartier' was te vinden- Oud-pastoor van Goes overleden GOES In Goes is zondag overleden de heer R. M. A. Nieveen van Dij'kum. Hij was van 15 maart 1940 tot 5 sep tember 1958 pastoor van Goes en deken van Middelburg. Op 15 augustus 1915 werd hij in Haarlem tot priester gewijd. Voor cle overledene wordt woensdag, vandaag, om 7 uur 's avonds in de Pa rochiekerk een eucharistieviering ge houden. De uitvaartdienst is donderdag 16 april om 11 uur ln de Parochiekerk van de Heilige Maria Magdalene, waar na de begrafenis plaatsvindt op het rooma-katholi ek kerkhof in Goes. ADVERTENTIE ■MOUBAPPISe A* GEZINS-FL&SSEN GROTE POT rZÜGfimjétM* van eoooeeiNerreN 'W MEP 51013 massa import, pnjs-slag prijs ■uterbuk BcoRDeux eeuuiD met stukjes EXTRA VOORDELIGE DIEPVRies! 1900 GEAM 11800 GfêA/YÏ let. opt duidelijte'prijsoeKSohil 2 soorten voor eenheidsprijs ONZE BEKENDE F€R RAK banket bakkeRS. kwaliteit <tef massauerióop a,wwdel«j! BUK 60 GRAM unox/KT soepmilenM wcfr h/kuialiteifVoordie prijs1 GeziNS-FLES isooor-wi Allerbeste, 3D 6RftM M4LSE ROSBIEF zon FIJNE STERKE JONGCNS- SPJKElëROEK' (mre n 404, we, 428.440,152,464 zo doen wij dat in de prijs-slce IFIACOD a 100 WASSINGEN X&&A JAC. HERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4