.MIDDELBURGSE BINNENSTAD MOETEEN TREFPUNT BLIJVEN' VLISSINGEN WIL EEN CENTRUM WAAR HET GOED TOEVEN IS' INTERVIEW MET BURGEMEESTER DRS P. WOLTERS EN WETHOUDER W. BAARS De binnenstad van Middelburg is sinds vele eeuwen een koopcentrum voor het gehele eiland en wijde omgeving Het is er de Zeeuwse hoofdstad alles aaii gelegen om die bevoorrechte positie tot in lengte van jaren te bestendigen. Eerste voorwaarde daar voor is natuurlijk, dat de ondernemers niet stil zitten. Tot hun taak behoort het niet alleen om de vooral in de laatste jaren snel veranderende koop gewoonten van het publiek bij te benen maar ook door eigen initiatief nieuwe .markten' te veroveren. Het effect van de goed opgezette winkelzaken komt uiteraard pas ten volle tot zijn recht als ook de di recte .entourage' van het koopcentrum dus de ge hele binnenstad voldoende aantrekkingskracht op het publiek uitoefent. Voor het gemeentebestuur van Middelburg is het een uitgemaakte zaak, dat het centrum ook inderdaad het .trefpunt' van de stad dient te blijven. ,Een gemeentebestuur mag er natuurlijk geen hob by van maken om het alleen maar de winkelbedrij ven naar de zin te maken. Van belang is dat de gehe le bevolking graag in de binnenstad vertoeft. Daar voor moei een binnenstad over reeks aantrekkelijk heden, waarvan een goed winkelbestand er één is. kunnen beschikken' Dat stelt de Middelburgse wet houder van openbare werken W. Baars. Hij acht het dan ook een voorwaarde van goed bestuur, dat de gemeente zich tijdig bezint over de vraag hoe het centrum van de stad er in zijn totaliteit in de toe komst za.l dienen uit te zien. Het antwoord op die vraag zal in eerste instantie moeten bestaan uit een afgerond structuurplan, dat de gehele binnenstad zal beslaan. Wethouder Baars koestert de verwach ting, dat dit plan nog dit jaar aan de raad zal kun nen worden voorgelegd. Voorop staat bij dit alles het streven naar een evenwichtige ontwikkeling van de binnenstad. Daar mee zijn natuurlijk niet alleen stedebouwkundige aspecten en de genoemde zorg voor een goed koop centrum gemoeid, maar dienen ook zaken als wo ningbouw, een goede verkeersdoorstroming, parkeer ruimte op plaatsen waar die werkelijk nodig is, dienstverlening, het horeoawezen enz. de volle aan dacht te krijgen. contact Primair bij de vaststelling van deze .grote lijnen' acht de heer Baars, die in dit streven volledig wordt gesteund door Middelburgs nieuwe burgemeester drs P. Wolters, een nauw overleg met alle betrokkenen. Burgemeester en wethouder prijzen zich gelukkig, dat in Middelburg inderdaad kan worden gesproken van een intensief contact tussen het gemeentebe stuur en de totale detailhandel, dus ook met het grootwinkelbedrijf. De aldus verkregen informatie over de wensen en problemen, die bij de onderne mers leven, levert een belangrijke bijdrage bij de uiteindelijke bepaling van wat er in de toekomst in de binnenstad dient te geschieden. Zo verzekert de heer Baars. Deze .inventarisatie' strekt zich na tuurlijk nog verder uit. Zo is ook aan het econo misch technologisch instituut voor Zeeland gevraagd om een reeds in 1962 over de binnenstad gepubli ceerd rapport weer aan de actualiteit aan te pas sen. Burgemeester Wolters beklemtoont, dat het er voor Middelburg om gaat de .verzorgende functie' van de binnenstad ook ten opzichte van de buitenwijken te behouden en verder uit te bouwen. Ofschoon zijn burgemeesterschap van Middelburg nog in weken is te tellen, blijkt dat de heer Wolters zich toch al een duidelijk .planologisch' beeld van zijn gemeente heeft gevormd: ,Van belang vtnd ik vooral dat in de stad het centrale punt, het marktplein als het oudiromeinse .agora' is bewaard'. Burgemees ter Wolters betoogt, dat koopgewoonten voor een belangrijk deel ook koopwensen zijn. Om aan de i van die kopers de toeristen rekent hij hierbij tot een zeer belangrijke categorie te kun nen voldoen, dient naar zijn mening in de binnen stad vooral de nadruk te worden gelegd op de ver koop van duurzame levensbehoeften. Wethouedr Baars is het met deze opvatting volstrekt eens: ,Wat wij nodig hebben is een .diepte-assortiment'. Dat kunnen wij in de binnenstad alleen bereiken met een zo groot mogelijke concentratie van ge specialiseerde winkels waar de koper ook dat .bij zonder" kan kopen. De heer Baars stelt overigens, dat er in het cen trum, of in ieder geval aan de rand daarvan ook plaats dient te zijn voor enkele, goede, grote wa renhuizen Het streven van een aantal grootwinkel bedrijven om zich in bepaalde gemeenten om ver schillende redenen, een eindweegs buiten het cen trum te vestigen acht de heer Baars te veroorde len. ,De binnenstad wordt op the manier .uitgehold'. Door het weggaan of wegblijven van deze waren huizen neemt het concurrente-element af. Daarmee zijn de kopers volstrekt niet gebaat'. Aldus de heer Baars, die stelt dat de bouw van super markets van dergelijke omvang bulten het centrum alleen wenselijk moet worden geacht, als de kern .krachtig genoeg" is, met andere woorden als het inwonertal 150.000 tot ongeveer 200.000 beloopt. Dat is noch met Middelburg noch met Vlissingen het geval. Het gemeentebestuur van Middelburg is dan ook weinig gelukkig met de onverwachte ontwikkeling van het niet ,zo ver" van Middelburg gelegen V! issingse in dustrieterrein waar in plaats van vooral ambachte lijke bedrijven enz. zich nu het ene na het andere grootwinkelbedrijf vestigt. Men is er zich in Mid delburg namelijk terdege van bewust, dat dit nieuwe winkelgebied ook op kopers uit Middelburg, niet op de laatste plaats op bewoners uit de buitenwijken en kernen als St-Laurens aantrekkingskracht zal uit oefenen. ,Op deze manier loopt men ook de kans, dat geldt natuurlijk ook voor Vlissingen, dat aan een aantal, dikwijls al marginale bedrijven, vooral in deze buiten het centrum gelegen wijken de .boter ham' wordt ontnomen'. Aldus de wethouder, die er op wijst, dat de kwes tie van dit industrieterrein ook door het Middel burgs gemeentebestuur ter sprake is gebracht in dubbelstadsbijeenkomsten met b en w van Vlissin gen. ,Men heeft daar gezegd te zullen trachten de zaak te zullen terugdraaien. Maar het kwaad is ge schied'. zo concludeert de heer Baars. krachtcentra Eten zeer belangrijk onderdeel van de toekomstige ontwikkeling van de Middelburgse binnenstad wordt gevormd door het winkelplan Geere, dat door wet houder Baars graag wordt betiteld als een compo nent van het winkelcentrum Lange Delft en omge ving. ,Op die manier ontstaan twee .krachtcentra', diie natuurlijk een duidelijke onderlinge verbinding zuillen moeten krijgen', aldus de heer Baairs. Het plan Geere wordt begrensd) door de Beenhouwers singel. Gortstraat, Langevlele en Koestraat. De sloop van de oude panden is er al geruime tijd ln volle gang. Het aankoopbeleid van de gemeente was er op gericht om nog in de loop van dit jaar tot de bouw van de eerste winkelbedrijven ln het plan Geere te komen Wethouder Baars heeft er alle ver trouwen in, dat dit ook Inderdaad zal lukken. Welke bedrijven zich zeker of waarschijnlijk in dit .nieuwe' deel van de binnenstad, dat naar verwachting bin nen de tien jaar zal worden gerealiseerd, zullen ves tigen, kon de heer Baars nog niet meedelen. ,De meeste onderhandelingen verkeren namelijk nog ln het stadium van het vooroverleg*, zo stelde de wet houder. De uit bepaalde middenstandskringen wel gehoorde stelling, dat Middelburg ,al genoeg' winkels heeft, wijst de heer Baars met beslistheid van de hand: ,Het gaat erom, dat je bij de tijd blijft. Men kan nu wel besluiten om in het plan Geere in plaats van winkels alleen maar woningen te bouwen, maar dan zou je straks Middelburg heeft over vijftien tot twintig jaar zijn Inwonertal wellicht al verdub beld die huizen weer moeten afbreken om plaats te maken voor winkels*. toeziend oog In de stadsdelen bulten het centrum, dient naar de mening van het gemeentebestuur meer het accent te worden gelegd op het stichten of in stand houden van winkels voor directe levensbehoeften, zals le vensmiddelen enz. Onder het .toeziend oog" van het gemeentebestuur is op dit punt vooral de stichting bedrijfspanden Middelburg actief. Deze stichting had niet alleen zijn bemoeienis met het tot stand komen van het winkelcentrum .Welsinge' in de Magistraat- wijk, maar doet nu ook het nodige om een derge lijke koopgelegenheid in Dauwendaele ,van de grond' te krijgen De gedachten gaan er overigens wel naar uit om dit laatste .buurtwinkelcentrum' te laten uitgroeien tot een .wijkwinkelcentrum' waar men zich ,iets moer', dan alleen de dagelijkse behoeften kan aanschaffen. Voorts zijn er onder meer plan nen voor een buurtcentrum in Griffioen n, het betreft hier een geheel particulier initiatief ter wijl ook plannen in de maak zijn voor een super market voor Klarenbeek, die natuurlijk ook zijn diensten zal kunnen verlenen aan de inwoners van St-Laurens. Wethouder Eaars zegt trots te zijn op de .stan ding' van de Middelburgse winkelbedrijven, vooral in de binnenstad. Natuurlijk merkt ook 'het gemeente bestuur, dat hier en daar winkelpanden leegstaan. Naar zijn mening komt dat in de meeste gevallen door structurele ontwikkelingen binnen het winkel bedrijf. De westhouder heeft er dan ook alle vertrou wen in, dat die panden weer spoedig een nieuwe functie zullen vervullen. Na ook nog te hebben gewezen op plannen van Middelburgse ondernemers om te komen tot de stich ting van een eigen middenstandswarenhuis, komt de heer Baars zonder weifelen tot de conclusie: De Middelburgse middenstand (,We spreken tegenwoor dig van de ondernemers ln het midden- en kleinbe drijf') is kerngezond- INTERVIEW MET BURGEMEESTER DRS D. ROEMERS EN WETHOUDER I. FILIUS Het nieuwe winkelcentrum in de oude Vlissingso binnenstad zit nog volop in de groei. Slopers hebben nog maar nauwelijks ruim baan gemaakt of de bou wers staan gereed om weer een nieuw pand neer te zetten. De Lange Zelke lieeft zijn vorm gekregen, de eerste contouren van de nieuwe Spuistraat be ginnen zich af te tekenen. Wat wel wordt genoemd de eerste sanerïngsfase van de binnenstad wordt van papieren blauwdruk tot stenen werkelijkheid. Het gemeentebestuur ziet die ontwikkeling met welge vallen aan. Dat is niet- zo verwonderlijk, want het heeft sinds jaar en dag voor een nieuwe opbloei van dit oude stadsdeel geijverd. ,Ons streven is erop gericht een binnenstad te schep pen waar het goed is te toeven. Voor wat de winkel stand betreft is van groot belang, dat voor dat doel een concentratie ontstaat van goede speciaal zaken. Daarnaast moet er natuurlijk ook plaats zijn voor enkele grotere warenhuizen.' Ln de andere delen van de stad, de nieuwe wijken als Paauwenbuirg en het nog aan te leggen Lammerenburg zal men zich zoveel mogelijk dienen te beperken tot de verkoop van benodigdheden voor het dagelijkse gebruik.' Dit standpunt van de Vlissingse burgemeester drs D. Roemers wordt ten volle onderschreven door wethouder I. Filius, die stelt dat het zaak ls dit .evenwicht' zoveel mogelijk te bewaren. Het gemeen- tebestuui ls zich intussen goed bewust, dat een re cente ontwikkeling een bedreiging voor dat even wicht oplevert. Die onverwachte ontwikkeling deed zich voor op het aan de stad grenzende indus trieterrein. Wat aanvankelijk was bedoeld als een vestigingsplaats voor kleinere vooral ambachtelijke bedrijven, garages enzovoorts begint zich thans re gelrecht te ontpoppen als een gebied waar grote win kelbedrijven zich bij voorkeur willen vestigen. eerst aarzeling Burgemeester Roemers zegt over deze ontwikkeling': ,De vestiging van deze ondernemingen op het Indus trieterrein is geen gevolg geweest van een bewuste politiek van het gemeentebestuur. Het was veel eer der zo, dat wij aanvankelijk aarzelend stonden te genover de eerste aanvraag om daar een supermar ket, die er nu alweer enige tijd staat, te mogen oouwen. Het bestemmingsplan bood de mogelijkheid tot een dergelijke vestiging. Als gemeentebestuur wilden wij, op grond van de bepalingen van dit plan, hier met een speciale bestemming van de grond .doordrukken.' Men kon er bovendien van uitgaan, dat bij weigering onzerzijds de aanvrager door de rechter toch in het gelijk zou zijn gesteld omdat Inmiddels ook al aan een autohandel en een meubel- handel toestemming tot vestiging was verleend. Na dat zich nog enkele grootwinkelbedrijven hadden aangemeld, hebben wij besloten om deze ontwikke ling af te remmen. Daarvoor is een zogenaamd voor- bereidingsbeslult genomen waarbij is bepaald, dat geen grond op het industrieterrein meer zal worden verkocht aan degenen die hier een detailzaak willen beginnen.' De heer Roemers voegt hieraan nog toe ervan overtuigd te zijn, dat bij weigering door het Vlissings gemeentebestuur, enkele van deze winkel bedrijver zich toch beslist elders op Walcheren zou den hebben gevestigd. Dit nieuwe winkelgebied blijkt een niet geringe aantrekkingskracht op het kopers- publiek uit te oefenen. Dat levert naar de mening van wethouder Filius voor de winkelstand in andere delen van de gemeente, dus ook de binnenstad, be slist niet alleen nadelen op.' Nu al is gebleken, dat men zelfs vanuit de Bevelanden hier zijn inkopen komt doen. Vele van deze kopers, die vroeger zelden of nooit in Vlissingen kwamen, gaan nu ook ver-der de stad in om zich bepaalde zaken aan te schaffen.' Aldus de wethouder. De uiteindelijke ontwikkeling van dit .koopcentrum' op het industrieterrein zal natuurlijk ook in niet geringe mate de aanpak van andere geprojecteerde of nog te projecteren nieuwe winkelcentra, bijvoor beeld in het aangrenzende Lammerenburg, bepalen. In zeker opzicht geldt dat ook voor het Burgplan in Oost-Souburg, dat nog steeds in het stadium ran voorbereiding verkeert. onderzoek Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft, zoals be kend, inmiddels aan het economisch technologisch instituut voor Zeeland (ETI) opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan win kels. In dit onderzoek zullen natuurlijk ook onder werpen aan de orde komen als de vraag hoe de ver houding dient te zijn tussen het aantal kopers en het aantal winkels, de behoefte aan parkeerterrein in of bii de centra enz. Het gemeentebestuur hoopt, ook met deze gegevens, een .handvat' te krijgen voor de bepaling van het verdere beleid. De Vlissingse binnenstad ligt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Mid delburg, bepaald excentrisch ten opzichte van de meeste overige stadsdelen. Wethouder Filius vindt die situatie bepaald niet exceptioneel. Hij wijst daarbij op soortgelijke .groeivormen' in andere ste den. zoals in Terneuzen en zelfs ook in Amsterdam Wat de wethouder in een situatie als deze wel van groot belang acht is. dat men via ruime toevoerwe gen gemakkelijk de binnenstad in en weer uit kan komen. In dit verband wijst de heer Filius onder meer op de nieuw ontworpen Spulstraat, die de be zoeker, dus ook de koper, niet alleen tot in het hart van de binnenstad zal brengen maar hem bovendien ook nog een ruime parkeergelegenheid zal kunnen bieden. Het gemeentebestuur zou overigens graag wat meer vaart, dan nu om verschillende redenen mogelijk is, willen zetten achter de nieuwe .profile ring* van dit stadsdeel, ook al om hier een rom melige aanblik te vermijden. .inslapen' Op het Vlissingse stadhuis ls men er beslist van op de hoogte, dat er onder de ondernemers, zeker in de binnenstad, bepaalde zorgen leven. Zo is men ook be kend me* de vrees, dat de oude stad door een ver dergaande ontvolking zal .inslapen.' De beste remedie hiertegen is, zo wordt aangevoerd, het bouwen in het centrum van een voldoende aantal nieuwe woningen. Burgemeester Roemers, die wijst op reeds ondernomen initiatieven op dit terrein zoals de bouw van 85 nieuwe flats aan de Boulevard De Ruyter rekent de realisering van een 800 tot 1000 nieuwe wooneenheden. Die zeker zo'n driedui zend nieuwe bewoners van dit stadsdeel kunnen her bergen, bepaald niet tot de onmogelijkheden. Hij waarschuwt er overigens wel voor, dat deze uitbrei ding van het woningareaai zéker niet voor 1975 tot stand zal kunnen worden gebracht. ,Veel ligt hier nog in de .schoot der toekomst' verborgen zoals de doortrekking van de boulevard in de richting van de Oranjedijk en ook de vraag hoe het saneringsgebied van bijvoorbeeld de Palingstraat en omgeving er uiteindelijk zal gaan uitzien.' Aldus de heer Roe mers. Sprekend over deze zorgen zegt wethouder Filius ook de overtuiging te zijn toegedaan, dat .naarmate men sterker staat in een bedrijfstak men ook meer tegenwind zal kunnen verdragen.' ,In de koopgewoon ten van het publiek heeft zich vooral in de laatste jaren een duidelijke verschuiving voorgedaan. Opval lendst daarbij is de duidelijke scheiding die zich be gint af te tekenen tussen enerzijds de massadistri butie en anderzijds de .traditionele zaken.' Toege spitst op goed uitgeruste gespecialiseerde bedrijven gelooft de heer Filius niet alleen in de mogelijkheid van een goed florerende winkelstand in de binnen stad. maar is er zelfs van overtuigd. daA in het groeiende Vlissingen vorig jaar nam het inwoner tal met achthonderd toe steeds meer de behoefte zal worden gevoeld aan een versterking van dit win kelareaal. He: Walcherse verzorgingsbeleid, met .uitlopers' naar de Bevelanden' kan nu reeds worden geraamd op zo'n honderdduizend mensen. De twee polen in dit gebied worden gevormd door de stadscentra van Vlissingen en Middelburg.' Daar komt nog bij dat Vlissingen wat de groei van het inwonertal betreft de wind eindelijk weer mee heeft. (Vorig jaar nam de bevolking met achthonderd toe). .Alle reden dus om ook in de Scheldestad met krachtige winkelbe drijven tot een zo aantrekkelijk mogelijke opzet te komen', aldus wethouder Filius.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 49