wijkcentra voor alle activiteiten van crèche tot bar en jeugdsoos toe NOG VEEL WENSEN OP WALCHEREN: iconen, werken en winkelen op Walcheren ■■■■I1III1III1IIIHD1 WOENSDAG IJ APRIL 1970 Tien leerlingen van de basisschool ,De Zuid- burch' uit Middelburg-Zuid hebben vorige maand bij het Middelburgse gemeentebestuur gepleit voor een visvijver, een rolschaatsbaan, een echte' speeltuin, brede trottoirs en ande re speelruimten. Het commentaar van een van die tien na afloop was, toch wat teleur gesteld: ,Voor alles klaar is, zijn we 18'. Een bewoner van de Vlïssingse wijk Paau- wenburg zei desgevraagd: ,Ik woon hier nu al drie jaar en al die tijd heb ik wekelijks een biljartavondje, zoals ik dat vroeger kende, gemist. En myn kinderen missen hun clubjes en verenigingen; ze mogen van mij namelijk niet 's avonds zo'n eind naar en van de stad fietsen of lopen. We zouden doodsangsten uitstaan'. De heer J. J. T. Beurskens, eerste en voorals nog enige opbouwwerker in Walcheren met als stand- en werkplaats Middelburg: ,In de nieuwe wijken begint men met het bouwen van series huizen; de woningen en de flats worden de grond uitgestampt en alle voor zieningen zoals winkels, gymnastieklokalen, wijkcentra etcetera kunnen pas in een veel later stadium worden gerealiseerd.' Dat waren dan drie mensen en drie meningen. Het komt erop neer dat men vindt dat er nogal wat mankeert aan het voorzieningen- peil op Walcheren. De jeugd schreeuwt om een kunstijsbaan, de oudere jeugd vraagt om meer vrijetijds- en ontmoetingscentra, ouders willen crèches en kinderdagverblijven, een aantal inwoners van de nieuwe wijken rond Middelburg en Vlissingen wil een bar, ande ren willen een bioscoop en weer anderen wil len ook in de eigen wijk een restaurantje. Verenigingen willen een comfortabele verga derruimte: een vrouwenvereniging, een zang vereniging, een amateurtoneelvereniging, een muziekvereniging, een dam- en schaakvereni ging en ga zo nog maar een poosje door. HANDICAP De neer Beurskens, een klein kantoortje rijk in hot .Zuiderbaken' 't wijkcentrum voor Middelburg-Zuixt: ,Ik begrijp heel goed dat men in een nieuwe wijk eerst voor bewoners wil of moet zorgen maar het is toch wel treurig dat in een wijk als Dauwendale bijvoorbeeld de eerste noodwinkel pas twee jaar na de eerste series bewoners is geopend. En zo heeft elke nieuwe wijk te kampen met een tekort aan ac commodaties: en dat betreft dan meestal in de eerste plaats een winkelcentrum, in de tweede plaats een accommodatie voor sociaal-culturele activiteiten zoals een wijkcentrum en in de derde plaats de sportac commodaties. En dan bedoel ik niet alleen de velden en terreinen die er voor de georganiseerde sporten moeten zijn, maar er bestaat ook behoefte aan ruim ten waar men buiten clubverband terecht kan. En zo zijn er ook nog andere zaken: ,In Middelburg- Zuid staat een gymnastieklokaal, er is een winkel centrum en er is het wijkcentrum .Het Zuiderbaken". Dat alles is toch echt niet voldoende; een bar zou bijvoorbeeld geen overdreven luxe zijn (de bar in het Zuiderbaken kan helaas niet als openbare gele genheid gebruikt wordenook de sportverenigingen (bijvoorbeeld voor tafeltennis en judo) kampen met ruimtegebrek. Ik besef dat het nealiseren van meer voorzieningen veel geld kost en dat er ten aanzien van de besteding van dat geld prioriteiten moeten worden gesteld. Maar Middelburg-Zuid is nu een maal door zijn geografische ligging enigszins ge ïsoleerd en op zichzelf aangewezen'. 1EUGDWERK De voorzieningen voor het jeugdwerk op Walcheren zijn ook vrij miniem. De heer Beurskens: ,In Mid delburg is er vooral voor de oudere jeugd een gebrek aan ruimte. Het vrijetijdscentrum, waarover nu zo drui gediscussieerd wordt, dat móet echt van de ftrond komen. Ik ben alleen van mening dat de hele opzet tot nu toe verkeerd is geweest: er is niet ge noeg rekening gehouden met de diverse groeperingen onder de jeugd, men zou zich wat ruimer op moeten stellen. Maar ook al komt dat centrum dan van de grond, dan nog moeten er meer mogelijkheden ko men, er moet toch een keuzemogelijkheid zijn. Op net ogenblik is er verder alleen het Trefpunt en het sociaal-cultureel centrum voor Zuidmolukkers op Walcheren. In Dauwendaele zal een winkelcentrum annex so ciaal-cultureel centrum van de grond komen. De opzet is dat er ook een ruime sport- en speelruimte komt en daaronder een kelder voor het instuifwerk. Ik heb zelf veel contact met die plancommissie, zodat we zo onze ervaringen met het Zuiderbaken kunnen doorspelen. Op deze manier is er wel degelijk sprake van inspraak'. De heer Beurskens is als opbouwwerker in dienst van de stichting maatschappelijke opbouw te Mid delburg en fungeert als schakel tussen de bevolking en de gemeentelijke overheid en andere instanties. Wat het jeugdwerk elders op Walcheren betreft: Paauwenburg krijgt straks ook een wijkcentrum waar enige ruimte voor dergelijke activiteiten be schikbaar zal zijn. Op het ogenblik is er in de Vlis- singse binnenstad verder plaats voor de jeugd in .Search for the sun', .Globe', ,Het Buut' en Walk- Inn'. Bovendien zijn de plannen voor een vrijetijds centrum in een vergevorderd stadium. De andere gemeenten van Walcheren komen wat achteraan en hoe kan het ook anders. Elke dorps kern is eigenlijk te klein om iets op touw te zetten, en de kernen liggen ook eigenlijk weer té ver uit elkaar om een jeugdsociëteit of iets dergelijks ergens te realiseren. ,Komt daarbij nog de financiële kant van de zaak. Willen een aantal gemeenten gezamen lijk dit ter hand nemen, dan moeten ook alle be trokkenen er voor honderd procent van overtuigd zijn dat het noodzakelijk is, want er zal geld voor op tafel moeten komen', aldus de heer Beurskens. ONDERZOEK Binnenkort publiceert de Stichting Zeeland de resul taten van een onderzoek naar de functie van dorps- en verenigingshuizen in Zeeland. Directeur dr G. J. Smallegange van de Stichting Zeeland: .Die dorps huizen worden opgezet voor het verenigingsleven, maar ik kan me voorstellen dat er ook mensen of groeperingen buiten verenigingsverband gebruik van zo'n ruimte zouden willen maken'. Ds D. M. van den Broecke: ,Ook op het platteland van Walcheren stelt men steeds hogere eisen aan het levensniveau. Zowel de autochtone bevolking als de mensen die van elders komen, gaan de vergelijking met de steden en gemeenten elders maken. Overigens komt men op het platteland van Walcheren achterop bij de rest van Nederland wat betreft de hoogte van het gemiddelde inkomen. Die hogere eisen die men stelt betreffen dus in de eerste plaats het inko men, maar daarnaast ook de sociaal-culturele voor zieningen. De autochtone bevolking neemt een vrij conserva tief standpunt in ten aanzien van sociaal klimaat: men kent er de aloude gezagsverhoudingen, de so ciale controle en de traditie. Maar door de invloed van elders, van de industrialisatie en de recreatie komt ook in die behoeften een verschuiving. Naar mijn idee, maar dait is een persoonlijke opvat ting, is er sprake van een te weinig duidelijk beleid. Mijns inziens zou de beste oplossing deze zijn: en kele dorpskernen uit laten groeien tot een zelfstan dige woongelegenheid met een centraal wijkcentrum met een functie voor de omgeving. De andere dor pen zouden op hetzelfde niveau moeten blijven met dien verstande dat men wel regelmatig de oude wo ningen laat vervangen door nieuwbouw. Eén belang rijke voorwaarden is dan wél: goede verkeersvoorzie- .ïingen met de grotere kernen met een verzorgings- 'unctie RECREATIE Vrijwel alle plattelandsgemeenten op Walcheren zijn voor eec aanzienlijk gedeelte aangewezen op de re creatie. Wat ligt dus meer voor de hand dan het creëren van voorzieningen, zowel voor de recreanten als voor de eigen bevolking? De heer C. de Vos, se cretaris van de recreatieraad, zegt daarover: ,Ook de recreatieraad is bezig met een grootscheeps onder zoek naar de bestaande voorzieningen en de behoef ten van zowel autochtone bevolking als recreanten En natuurlijk is het mogelijk voorzieningen met meerdere functies te maken. Dat gebeurt nu ook al Het beste voorbeeld is een grote overdekte speelruim te die volgens de recreatienota in Vlissingen gerea liseerd za! kunnen worden. Voor de Vlissingse bevol king alleen was dit project met haalbaar; dat geldt ook voor de recreanten, dit is inderdaad een school voorbeeld van hoe het zou moeten. Mogelijk komt men in de toekomst ook tot dergelijke samenwerking bij de bouw van verenigingshuizen, dorpshuizen, speel- centra, crèches en het aanleggen van sportaccommo daties' SAMENLEVINGSOPBOUW Er bestaat een stichting .Samenlevingsopbouw', on dergebracht in de stichting in de .Stichting Zeeland5. De stichting houdt zich bezig met de verbetering van de woon- en leefsituatie. .Centraal staat, aldus drs H. J. Verdier, ,dat dit gebeuren moet in samenwer king met de bevolking. Het gaat om de zelfwerk zaamheid en om <le zelfverantwoordelijkheid van de mens. De ontwikkeling op maatschappelijk en so ciaal-cultureel terrein zal niet van buiten en van bo venaf aan een bevolking opgelegd mogen worden'. Eén van de belangrijkste functies van deze stichting is naar mijn mening dat het een communicatiecen trum en overlegcentrum tussen gemeentelijke over heid en particulier initiatief is. Iedereen spreekt over inspraak, iedereen wil inspraak. Wel, wil die in spraak werkelijk goed functioneren, datn moet ook die zelfverantwoordelijkheid en de mogelijkheid daar toe worden bevorderd! aldus de heer Verdier. ,Er is sprake van een apathie in de samenleving. Men redeneert al gauw van: 't heeft allemaal geen zin'. Tegen die houding moeten we vechten. De be volking is namelijk wel degelijk geïnteresseerd als men de zaken maar betrekt op een bepaalde situatie van een bepaalde groep. Een voorbeeld: In St-Lau- rens was behoefte aan een speelvoorziening voor kinderen. De wijkvereniging nam hierover contact op met de opbouwwerker van de stichting maat schappelijke opbouw Middelburg, die op zijn beurt contact met de gemeente zocht. In nauwe samen werking werd een plan gemaakt dat aan b en w en de raad is aangeboden. Dit plan bleek duur te zijn en financieel moeilijk haalbaar. Na overleg met de wijkvereniging bleek de bevolking van Sint-Laurens bereid het graaf- en spitwerk voor haar rekening te nemen: de gemeente leverde de speel werktuigen. Door deze aanpak (mét inspraak én zelfwerkzaam heid) kon het speellterrein 11 april in gebruik wor den genomen. INDUSTRIALISATIE De invloed van de toenemende industrialisatie op de Walcherse samenleving is niet gering en zal steeds meer toenemen. Dr Smallegange over deze proble matiek- ,Door het industrialisatieproces zal er ook een pro ces van modernisering op gang komen met duide- Lijke veranderingen op sociaal, economisch en psy chologisch terrein. De jongere generaties worden in dat proces ingebed, de ouderen zullen er meer moei te mee hebben. We krijgen ook te maken met een verstedelijkingsproces en daarmee samenhangend een totaal veranderende visie op diverse problemen' Bij alle zaken die ongetwijfeld zullen veranderen komt ook een toename van het aantal sociale pro blemen, een toenemend onbehagen en ontevreden heid. Die tendens tot verandering zullen we echtei niet als een kwaad maar als een culturele waardr moeten aanvaarden', aldus de heer Smallegange. WELZIJNSBELEID Er is behoefte aan een duidelijk welzijnsbeleid. Op de onlangs gehouden provinciale dag was als thema dan ook gekozen .Welzijn'. De heer Smallegange: Een sociaal-cultureel welzijnsbeleid dient ander an dere gericht te zijn op: het welzijn van de individuele persoon, van groe pen en op de Zeeuwse samenleving in zijn totaliteit: het psychisch-geestelijk welzijn van de bevolking; het lichamelijk welzijn; het bevorderen van de wooncultuur; vooral de bestemmings-, structuur- en streekplannen verdienen de aandacht. Het ruimtelijk beleid dient een struc tureel element te zijn van een welzijnsbeleid, zowel naar inhoud als met betrekking tot inspraak en par ticipatie van de bevolking; het bevorderen van materieel welzijn: werkgele genheid, inkomen, etc.; het bevorderen van de geestelijke cultuur: waai den en normenstelsels, wetenschappelijke denkbeel den, uitingen van kunst, vormen van maatschappijbe schouwingen dienen juist te kunnen ontwikkelen; het bevorderen varn sociale cultuur: nieuwe vor men van organisatie, bestuur, onder andere in ver band met de schaalvergroting. Er dient meer oog te komen voor de totaalproblema- tiek van Zeeland, zowel op sociaal-cultureel terrein als met betrekking tot sociaal-economische en pla nologische vraagstukken. De grote behoeften op ve lerlei terreinen en de schaarse middelen noodzaken hiertoe, aldus dr Smallegange. De heer Beurskens: .Willen we de mensen mee la ten praten over hun eigen samenleving, willen we allemaal naar een prettig bewoon- en bewerkbaar gebied, dan zijn die dorpshuizen, verenigingsgebouwen en wijkcentra gewoon nodig. Dan zouden er meer voorzieningen getroffen kunnen of moeten word-. - Maar de bevolking kan zelf ook met een initiatiei komen. Zoals de tien leerlingen van de Zuidburch- schooi In Middelburg. VerC IT Cii cp WatlcVsQ ra» Dorpshuis Verc n i g i'n ge hou in voor barei-eh'ng ?>chouwhur2 Cor>e. qaW. "brilt i.rm'(* Scheldeh*.l El 0 fwj O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 43