van zuid-limburg naar Walcheren ,we hebben geboft met Walcheren' ,hier gebleven goed weggekomen' provinciale zeeuwse courant i §g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii J. BREMMERS, HOECHST: J. F. HARRYVAN, HERCULES: lllSlllllIillllllll P. WATTEL, NV DEN HERDER: I I.J-JTXwJjl i - qfc jjg wonen, werken en winkelen op Walcheren i^mmmmÊÊÊÊmËimmÊaÊÊÊm Op deze pagina: drie mensen over het wonen op Wal cheren. Drie mensen, die vinden, dat ze het eigenlijk nogal getroffen hebben op Walcheren. Twee van hen kwamen van elders: de heer J. Bremmers verhuisde van Heerlen naar Vlissingen, de heer J. F. Harryvan woonde in de Verenigde Staten voor hij in Middelburg produktie- chef werd bij Hercules, de heer P. Wattel is gebleven WOENSDAG 15 APRIL 1970 waar hij is getogen: in Serooskerke. In de gesprekken op deze pagina hun indrukken over wonen, werken op Wal cheren. Van Zuid-Limburg naar Walcheren: 't was voor de heer J. Bremmets (41), nu chef van de afdeling inkoop bij Hoechst Vlissingen een héle overgang. .Drie jaar geleden had ik er ei genlijk niet over gedacht naar Zeeland te gaan.' Hij zit er nu wél, verhuisde van een flat in Heerlen naar een totenflat in Paauwen- burg. En heeft het met zijn gezin in het Wal- cherse eigenlijk best naar de zin. Drie jaar geleden was de heer Bremmers technisch inkoper bij de staatsmijnen, bij de DSM. Toen speelden de moeilijkheden bij de staatsmijnen, de sluitingen dreigden, Zuid- Limburg schakelde om. Bremmers besloot mo gelijke gevolgen van de sluiting vóór te zijn en solliciteerde. Hij werd aangenomen bij Hoechst-Vlissingen, als chef inkoop. Sinds juli 1967 werkt en woont hij op Wal cheren, reisde de eerste acht maanden alleen in de weekends naar Heerlen. Bremmers: .Die eerste tijd was niet zo'n probleem, 't was zo mer en m'n vrouw ging nogal eens mee, naai strand. De familie woont nu bijna twee jaar in Paauwenburg. Torenflat Van Raaltestraat. Zevenhoog. Aan de ene kant: de Westerschel- de. de Noordzee, schepen, kust, duinen. Aan de andere kant: een panorama over heel Walche ren, de duinen naar het noorden, de dorpen, het land, bij helder weer tot aan de tv-toren van Goes. Bremmers: .Eén ding is wel zeker zo'n uitzicht krijgen we nooit meer.' Houdt van wandelen, had daarvoor in Zuid- Limburg veel mogelijkheden. Vindt, dat die er op Walcheren óók zijn, maar: ,ln de zomer is het hier op de wegen nogal gevaarlijk. Je hebt hier wel het strand, maar daar kun je met een kind van tweeënhalf jaar nog niet altijd voor de volle honderd procent van profiteren. Dat komt nog. We moeten trouwens nog veel din gen ontdekken.' Ontdekkingen, die al zijn ge daan: Domburg, Oranjezon, en laatste aan winst het Ritthemse bos. Bremmers heeft het in de Paauwenburgse to renflat best naar zijn zin, ook al wordt er nieuw voor hem gebouwd. ,Zo'n flat is niet gek, ze is ruim ingedeeld, maar systeembouw heeft wel bezwaren, die je begint te merken als je er langer in woont.' Maar hij vindt, dat het er leuk wonen is en gaat alleen weg, om dat hij de kans had nieuw te bouwen. ,We krijgen er nog een slaapkamer bij, kunnen we nog wat meer gasten uit Limburg ontvangen.' Heeft in de afgelopen jaren een aantal kennis sen opgedaan, waarbij relatief weinig Zeeuwen zitten. Bremmers ,Dat komt ook door het werk. Er werken bij Hoechst vrij veel men sen, die van buiten Zeeland komen. eJ hebt elk aar leren kenne in die eerste tijd, toen je samen in de woonflat van Hoechst zat. Maar ik moet zeggen: Zeeuwen kijken de kat wat uit de boom, maar als ze loskomen, vallen ze wel mee.' Grote verschillen tussen het wonen, leven in Zuid-Limburg en op Walchren? Zuid-Limburg heeft door z'n ligging tussen twee andere landen nogal wat mogelijkheden, Je kutnt makkelijk alle kanten uit. Op Walche ren zit je toch aan een paar kanten ingeslo ten door het water. Daar moet je even aan wennen. Heerlen heeft zich de afgelopen ja ren nogal ontwikkeld tot een koopcentrum, je had daar alles bij de hand, hier ga je sneller naar Roosendaal of Rotterdam.' Vindt, dat iets dergelijks ook voor de cultuur geldt. ,Als je uit wilde gaan, of naar een con cert en er was in Heerlen niets bijzonders, dan woonde je nog alijd dicht bij Aken, of Luik, of Maastricht. Limburg heeft z'n eigen symfo nieorkest, Heerlen gaf daar nogal wat subsi die aan, en dat was gekoppeld aan een be paald aantal concerten. Je zit op Walcheren wat minder gemakkelijk. Er komt bij, dat je, als je uit Vlissingen naar een voorstelling in Middelburg wilt gaan, vaak geen kaarten meer kunt krijgen. Walcheren is wat cultuur be treft geloof Ik nog niet zover als sommige an dere gedeelten van het land, al bedoel ik dat niet denigrerend. We hadden in Zuid-Limburg gewoon meer mogelijkheden bij de hand.' Het zijn geen verschillen, die Bremmers doen besluiten om weer naar Limburg te gaan. ,Ik zie niet, dat we snel uit Walcheren weg zul len trekken. We zijn Limburg in die paar jaar wel ontgroeid.' En carnaval Bremmers: M'n vrouw is in verwachting, we konden er dit jaar niet heen. Dat was wel een gemis, er voor de eerste keer niet bij te zijn. Vorige jaren ging ik altijd. Hoechst had ge lukkig een carnavalsavond georganiseerd, in Vlissingen. Heel leuk. Ik hoop, dat ze het hier ook leren J. F. Harfyvan (47), produktïechef bij Hercu les, woont sinds anderhalf jaar aan de rand van Middelburg en het is hein in die betrek kelijke korte tijd wel duidelijk geworden: .We hebben geboft met Walcheren. In 1967 kon ik een functie krijgen bij een van de raf finaderijen in het Europoortgebied, Nu was de positie op zich niet onaantrekkelijk, maar het gebied trok me niet als woonstreek. Al realiseerde ik me, dat we een kans van negen tig procent hadden om er toch terecht te ko men. Waarom geboft met Walcheren De heer Harryvan bracht een groot deel van zijn jeugd in Indonesië (Oost-Java) door, werd na zijn studie in Delft voor een raffinaderij opnieuw naar dit gebied uitgezonden, emi greerde in 1957 naar Canada, werkte bij een raffinaderij in Montreal, emigreerde vijf jaar later van Canada naar de Verenigde Staten, werkte op het research department van een oliemaatschappij in New Yersey en be sloot medio 1968 toch terug te komen naar Nederland. ,Ik had de indruk, dat ik in Hol land met m'n opleiding meer mogelijkheden zou hebben'. Maar: waarom geboft met Walcheren Harryvan: ,Wel, ik zat eerst in Oost-Java, daar kende men het grote stadsleven eigen tijk niet. In Canada woonden we buiten de stad Montreal, dus ook buiten de drukte, en in de VS was de situatie eigenlijk hetzelfde, woonde we in Pitman: als ze kunnen zoeken Amerikanen het .buiten wonen' en bij New Yersey zaten we in een vrij landelijke omge ving. Dus u begrijpt: wij aarden hier wel. We zijn blij, dat we buiten de randstad hebben kunnen blijven, toen ik in contact kwam met Hercules'. Vindt, dat het gezin vijf kinderen ook ge boft heeft met het huis aan de Middelburgse Europalaan: de huizen waren bij zijn komst in oktober in aanbouw .ruim, vijf slaapka mers' en enkele maanden later te betrek ken. ,Het past allemaal keurig in elkaar. Het zou misschien op dit moment zo gemakkelijk ~- niet meer zijn om zo'n huis te krijgen'. Het had allemaal moeilijk beter gekund, vind de heer Harryvan. ,We hebben de scholen vlakbij, hebben de ruim te, hebben het noorden van Walcheren wat verkend, gaan 's zomers nogal eens naar het strand bij Zoutelande we zitten er erg naar onze zin. En je hebt ook België - Brugge bijvoorbeeld als achterland'. Hij heeft geen moeite gehad met het leggen van contacten, zit in een bridgeclub met" een gezellige sfeer' en vindt: ,We hebben het ln de buurt erg getroffen en ik heb ook verder niet het gevoel, dat ik een vreemde eend in de bijt ben hier. De Zeeuw is wat gereser veerd en dat is ook mijn geaardheid, dus dat past wel'. Kan zich voorstellen, dat een grote groep men sen, die van elders is gekomen, in Walcheren niet helemaal aan zijn culturele trekken komt, maar vindt de activiteiten voor zichzelf vol doende. Het heeft hem wel verbaasd, dat in Zeeland bijvoorbeeld blote verschijningen tij dens popconcerten al waren doorgedrongen: .Ik, wil niet preuts zijn, maar voor mij hoeft het niet'. Mist hij iets op Walcheren? ,Nee, ik niet. Mijn vrouw mist weieens grote winkelcentra, loopt soms stad en land af voor een japon, die haar aanstaat, als we naar Den Haag of Utrecht gaan slaagt ze meestal zo. Een keer in de paar maanden gaan we meestal de rich ting van de randstad uit, ook al voor familie bezoek. 't Is plezierig om dat voor een week end te doen en 't is ook erg plezierig om van die drukte dan weer in het Zeeuwse te rug te komen...' wmitiH,, Piet Wattel uit Serooskerke \indt, dat hij heel goed ,is weggekomen'. De in Seroosker ke geboren en getogen Piet Wattel zou niet graag willen verhuizen naar bijvoorbeeld de randstad. Hij werkt bij de machinefabriek NV Den Herder in Serooskerke, waar hjj chel van de werkplaats is. Hoe groot de gebonden heid van de heer Wattel aan .zijn' dorp wel is blijkt als hem de vraag wordt voorgelegd wat hij zou doen als de heren Den Herder zou den besluiten hun bedrjjf naar de randstad te verplaatsen. Eerst aarzelt de heer Wattel nog wat met zijn antwoord. Een kennis, die op de fiets door de Van Wou westraat rijdt en zijn hand opsteekt, is de di recte aanleiding tot het zeer besliste ant woord: .Kijk zoiets heb je in een stad niet t Is daar allemaal veel onpersoonlijker. Ik zou tóch niet weg gaan. Ik zit hier nogal in het verenigingsleven, ik ken hier iedereen. Nee in een stad zou ik niet tieren'. Toch is de werk kring van de nu 39-jarige Piet Wattel anders dan hij ooit zou hebben vermoed. Immers, wel ke toekomstmogelijkheden had voor 'de oorlog een zoon van een landarbeider, zoals Piet Wat tel er een was? Het zou niet meer dan nor maal zijn geweest als ook hij landarbeider was geworden. Piet Wattel was een van die vele plattelandskinderen, die daar al vroeg hun scholing voor kregen. Een praktijkschohng. Dikwijls moest Piet Wattel uit een gezin met zes kinderen voor en na schooltijd mee helpen op het'land. .Eigenlijk heb ik door het water geluk gehad. Ik kwam in '44 van school het was toen normaal dat je acht jaar op de lagere school zat en toen stond Walche ren onder water. Er was dus helemaal geeD sprake van, dat ik op het land kon gaan wer ken. Ik ben toen maar bij de toenmalige smidse van Meijers gaan werken om wagen; en landbouwwerktuigen op te knappen. U heb mezelf daar eigenlijk het vak geleerd. Wi hadden daar van alles te doen: paarden be slaan, goten leggen, sanitair, landbouwwerk tuigen, noem maar op'. Piet Wattel deed hei toen niet alleen maar meer in de praktijk Hij werd ook theoretisch geschoold. Eerst o) de 5-jarige avondambachtsschool en later volg den er cursussen voor hoefsmid, landbouw werktuigenmonteur en elektrisch lassen. ,Hei was wel afwisselend. Daar ben ik wel een voorstander van. Ik als chef van de werk plaats bij Den Herder probeer ik altijd om de mensen niet te lang achtereen hetzelfde te laten doen'. Na elf jaar bij de smid te heb ben gewerkt kwam .baas' Jo den Herder' met het verzoek of Piet Wattel niet bij hem wil de komen werken: ,'t Was toen alleen nog maar een sproeïbedrijf en wij deden vrij veel reparaties voor hen. Dat wilde Den Herder in eigen hand houden en daar had hij natuurlijk een monteur voor nodig. Ik heb het gedaan Niet dat ik zo graag weg wilde bij de smid, maar ik kon bij Den Herder 80 gulden pei week verdienen en dat was een tientje meei dan ik op dat moment had. Eerst was ik bij de gebroeders Den Herder voor onderhouds werkzaamheden en ook wel voor het sproeien Langzamerhand is het bedrijf uitgegroeid. Ei kwam graafwerk bij. En toen kwam het idee van de maaikorf van baas Jo. Ik heb er aan meegewerkt om dat idee - 'n nieuwe uitvinding, waar ook octrooi op is verleend - uit te wer ken in de praktijk. Dat was hetzelfde met de uitvinding van de aardappelinjector, waar mee je ingekuilde aardappelen kunt bepoede ren. zodat ze geen scheuten krijgen. In die tijd ben ik veel meegeweest met demonstra ties, die we gaven in het buitenland. Nu ben ik chef van de werkplaats. Aan technisch per soneel is er 17 man. In tijden van topdrukte is dat weieens opgelopen tot 30, maar nor maal werken we toch met een man of 16-17'. Piet Wattel woont met zijn gezin in een nu lien jaar oude woning in de Van Wouwestra^t. Een vrij modern huis in een dorp, waar Piet Wattel aan zit vastgebakken. Voor hem is hel al moeilijk te verteren, dat Serooskerke geen zelfstandige gemeente meer is: .Serooskerke is Serooskerke niet meer. We zitten nu ondei de gemeente Veere en ik geloof, dat met name net verenigingsleven daaronder te lijden heeft Ik ben onder meer bestuurslid en lid van de elftalcommissie vein de voetbalvereniging Als je dan weet, dat we hier acht elftaller ïebben en dat we staan te modderen op éér veldje... De gemeente heeft geen geld. is hei antwoord. Maar dan vraag ik me toch af hoi ze dat in andere gemeenten klaarspelen. Dat zelfde geldt voor de zaalruimte. Er is hiei voor ons helemaal geen gelegenheid voor zaal training. We gaan hier nu ook trimmen, maai waar moet dat 's winters gebeuren'?. Zo ti noren een man. die duidelijk ontevreden is met de gang van zaken in zijn woonplaats Maar ook een man. die zich betrokken weel bij de samenleving in Serooskerke. Een man die vindt, dat Serooskerke z'n eigen brandwee; moet houden: .Ze zitten van het gemeentebe stuur nu te aarzelen of ze het korps in Se rooskerke of Vrouwenpolder zullen stationeren Maar dat is toch geen punt? Wij hebben hiei een prima uitgerust en goedlopend korps met voldoende actieve vrijwilligers en dat kunnen ze in Vrouwenpolder niet zeggen. Waarom zou je die zaak dan naar Vrouwenpolder moeten verplaatsen?' Overigens: de heer Wattel is commandant van de brandweer in Seroosker ke. Er deugt van alles niet. Er wordt hart grondig gekankerd op verschillende dingen. Maar toch... als er iemand door de straat komt en hij ziet Piet Wattel zitten dan wordt er gewuifd. mmsssmsm l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 41