AMERIKAANSE CIA REGEERT IN f. FEITE GRIEKENLAND DRQSTE KANSEN ASTRONAUTEN Milieuhygiëne is belangrijker dan economische groei' Noodlanding Apollo 3 VERVOLG KANTLIJN AL EERDER TEGENSLAGEN IN BEMANDE RUIMTEVAART Twee chauffeurs gedood bij ontploffing UITBREIDING HERCULES ZWIJNDRECHT L. LENTE IN AANTOCHT BAKKER WIL INTERPELLATIE PHILIPS-NKF AMERIKANEN BIDDEN VOOR ASTRONAUTEN Radio dag en nacht in ether voor Apollo WOENSDAG 15 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SERVAN SCHREIBER ONTDEKTE IN ATHENE: (Van onze correspondent) PARIJS De secretaris-generaal van de Franse Radikale Partij, Jean Jacques Servan Schreiber, zal vandaag in Straatsburg de raad van Europese ministers verslag uitbrengen van de bevindingen die hij afgelopen weekeind in Athene bij de ,kipnapping' van de Griekse componist Theodorakis heeft opgedaan. Servan Schreiber zal echter, zo is intussen in Parijs uitgelekt, tegenover de Europese ministerraad vooral de Amerikaanse geheime dienst, de CIA, voor de militaire dictatuur in Griekenland aansprakelijk stellen. Dat Amerikaanse NAVO-officieven drie jaar geleden een gewichtige en zelfs be slissende rol hebben gespeeld bij de staatsgreep van de Griekse kolonels was al lang een publiek geheim. Maar uit de verschillende gesprekken die Servan Schreiber In Athene met premier Papa- dopoulos, ministers, maar ook met ver zetsleiders heeft gevoerd, moet hij nu evenwel de conclusie hebben getrokken dat de Amerikaanse militairen vandaag in feite de daadwerkelijke macht in Griekenland nog uitoefenen. Om die redenen zou Servan Schreiber de Europese ministers ook willen waar schuwen het contact met Athene, niet geheel en definitief te verbreken. De enige mogelijkheid een constante more le invloed in Athene uit te oefenen, zo meent Servan Schreiber, is Griekenlatnd binnen de Europese familiekring te hou den. Het is onwaarschijnlijk dat de vroe gere directeur en oprichter van het weekblad l'Express nu ook voor zou willen stellen de uitsluiting van Grie kenland buiten de Raad van Europa maar weer ongedaan te maken. culose lijdt, sinds maandagmiddag is op genomen nog altijd streng geheim ge houden. Servan Schreiber had in Athe ne de Griekse regering de garantie ge geven dat Theodorakis zich in Frank rijk van iedere politieke activiteit zou onthouden. Om die reden schijnt Ser van Schreiber ook te willen voorkomen dat Theodorakis in contact treedt met zijn landgenoten in Parius. De rol die Servan Schreiber in Athene heeft gespeeld en deze week nog verder Servan Schreiber heeft ook nog ver zekerd dat Mikis Theodorakis die vroeger de communistische partij in het Griekse parlement vertegenwoor digde, zijn inzichten met betrekking tot de huidige situatie en de toekomst van zijn vaderland volledig deelde. Theodorakis die sedert jaren met Servan Schreiber bevriend was. had hem in het vliegtuig toevertrouwd nu geen communist meer te zijn. Garantie PPR-KANDIDATEN UIT PARTIJ ROTTERDAM (ANP) In verband met de moeilijkheden die zijn opgetre den bij de verkiezingen voor de kandida tenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen van Rotterdam, beeft de lijsttrekker voor de Rijnmond raad voor de PPR, de heer I.. .1. B. van Geffen. zijn kandida tuur Ingetrokken en tevens voor het lidmaatschap van de PPR bedankt. Met hem bedankte tevens de voorzit ter van het actiecentrum .Groot-Rijn mond'. de heer A. G. C. van den Berghe uit Zwijndrecht, en voorts de heren A. Robben en W. Mich els en mevrouw T. L H. van Geffen-Vaas. allen kandidaat voor de Rijnmondraad. Ze doen dit. om dat voor de bestaande moeilijkheden door het hoofdbestuur van de PPR geen bevredigende oplossing werd gekozen, en ook uit verbondenheid met de kandida ten voor de Rotterdamse gemeenteraads verkiezing. De heren J. Tuk en E. Meima en mevrouw H. H. M'.chels-Jacobs, die reeds eerder bedankten voor hun kan didatuur en die thans ook hun lidmaat schappij van de PPR beëindigen. VERKEERDE VERBINDING Een Israëlische vrouw, die maandag haar moeder in Londen wilde opbellen, heeft volgens de Israëlische radio enige tijd een verbinding met Cairo gehad. Volgens het radiostation ontspon zich de volgende conversatie .Hallo Cairo, hoe is het met u De Egyptische telefoniste antwoordde: ,Wij wachten op nog meer bombarde menten van jullie'. De Israëlische vrouw, echtgenote van een rabbijn, zei daarop ,U weet dat u niet gebombardeerd hoeft te worden' .Vertel dat maar aan Mosje Dajan' luidde het Egyptische wederwoord. .Misschien kunt u dat beter vertollen', zei de Israëlische. Op dat ogenblik werd de conversatie verbroken, omdat Londen aan de lijn kwam. De radio kon geen uitleg voor dit onge wone gesprek verschaffen. Israël heeft geen telefoonverbindingen met de Ara bische landen. i Nasser geest van: .Dat doen wij, de kleinere Industrielanden van Europa'. Maar nog maals: een dergelijk voorbeeld is over bodig, want óók de omringende landen kennen hun verantwoordelijkheid. Ten derde en tenslotte: als uitvlucht voor het met opstellen van het werkprogramma wordt het befaamde economische motief genoemd, we zouden hier in een toestand van concurrentievervalsing komen. Maar dat is nu net het motief, dat het Nederlandse volk niet meer wenst te aanvaarden: de economische groei mag geen doel op zichzelf zijn. Te dien aan zien zijn de afgelopen maanden enige boeiende artikelen verschenen in Econo- misch-Statistische Berichten, waarin drs R. Hueting van het Centraal Bureau voor de Statistiek uiteenzet hoe men tot een kwantificering dient te komen van milieuverslechtering en waarin hij tegelijkertijd een meer ,all in' produktie- begrip bepleit. Op zichzelf bevatten die beschouwingen al genoeg materiaal voor de Beneluxregeringen om tot het op stellen van een breed werkprogramma te kunnen komen. De slotzin van het antwoord op de vragen van de sociale commissie doet helemaal de deur dicht: de re geringen hebben namelijk toegegeven .dat het tempo, waarin naar een rege ling wordt gestreefd, versnelling behoef de'. Dat is heel mooi. Maar het zou nog mooier zijn als men deze opmerking nu eens met een vliegende haast in de prak tijk zou gaan toepassen Dan zou er ten minste nog iets van de Benelux terecht komen. Iets beters dan dit gebeuzel In een parlementaire raad die toch geen vuist kan maken. De verslagen van die raad zijn meestal voorzien van een vrien delijk zacht-groen omslag. Laten ze het voortaan maar zwart maken, dat is de kleur die er b(j past. denkt zullen spelen is in Parijs in tussen al het object van een tamelijk onsmakelijke controverse geworden. Het Gaullistische partijorgaan Ia Nation heeft de radicale leider de verdiensten van zijn interventie in Athene zelfs pn- hlickelijk durven bestrijden. En liet mi nisterie van buitenlandse zaken publi ceerde gisteren een communiqué waarin verklaard werd dat de invrijheidstelling van de Frans-Griekse journalist Jean Sta ra kis die vorige zondag tot 18 jaar( gevangenisstraf veroordeeld werd en die Servan Schreiber nog deze week Athene hoopt op te kunnen halen voor zijn proces door de Griekse rege ring aan Parijs was toegezegd. Het Griekse kolonelsregiem heeft inmiddels 332 politieke gevangenen vrijgelaten die sinds de staatsgreep van april 1967 vast zaten, zo is uit gezaghebbende bron in Athene vernomen. Het besluit vloeit voort uit de reeds vorige week vrijdag gedane aankondiging dat artikel 10 van de Griekse grondwet weer van kracht wordt. Dit artikel betreft de bescher ming van Grieken tegen willekeurige ar restatie. LEIDEN (GPD) De Ame rikanen hebben al eerder te genslagen in de bemande ruimtevaart moeten incasse ren. Bij iedere vlucht is er wel eens iets mis gegaan en vooral in het beginstadium moesten lanceringen telkens weer worden uitgesteld als gevolg van technische storin gen. Over het algemeen heeft men van het begin af aan erg zitten sukkelen met de brandstofcellen, waarin ook nu weer een ditmaal zeer ern stige storing is opgetreden. de Mercury-vlucht van Grissom in juli 1961. Het ruimtevaartuig zonk, na het openen van het luik. waardoor Grissom voor zijn leven moest zwemmen alvorens hij aan boord van een reddingsloep uit: de Atlantische Oceaan kon worden gevist. Het ging op kleiinede storingen na zonder moeilijkheden tot Ann- strong en Scott in Maart 1966 een vlucht maakten in de Gemini-8. Na het enteren van een doelraket begon de capsule wild te wentelen, Slechts met moeite kon men zich uit deze benarde situatie redden, waarna tien uur, in plaats van drie daven. na de start een nood landing moest worden gemaakt in de Pacific. Zeer ernstig was het ongeluk dat het Apollo-programma en de eer ste maanlanding bijna twee jaar heeft vertraagd. In januari 1967 ging de eerste Apollo, die een be mande vlucht om de aarde zou ma ken. verloren In een felle brand. Grissom, White en Chaffee kwa men bij deze noodlottige generale repetitie voor de in februari voor genomen vlucht, om het leven. Sindsdien zijn talloze verbeterin- fen in de capsule aangebracht. De oop dat men de kinderziekten van de capsule en brandstofcellen nu te boven was is met de moeilijk heden van thans wel grondig de bodem ingeslagen. Vermoed moet dan ook worden dat hetApollo- programma met minstens zes maanden wordt vertraagd. Overigens hebben ook de Russen met tegenslagen te kampen ge had. Officieel zijn daarvan slechts enkele voorvallen bekend gewor den. Zo maakten Beljajew en Leo- now in maart 1965 een verkeerde landing, waardoor zij ternauwer nood het leven behielden. De kos monaut Komarow kwam in april 1967 bij een mislukte landing van de Sojoez-I om het leven. Verder is uit alles duidelijk geble ken dat de drieling-Sojoezvlucht met 7 kosmonauten in oktober vorig jaar een mislukking is ge worden. De Russen plegen het doel van een ruimtevlucht niet te vo ren bekend te maken, waardoor achteraf niet duidelijk is gewor den wat er mis is gegaan. De ze ven kwamen behouden terug uit de ruimte zonder daar iets zinnigs te hebben uitgevoerd, behalve éen klein experiment. ife-» - ROTTERDAM (GPD) Op het ter rein van de firma Pijping aan de Wel- plaatkade in Botlek heeft zich gister middag een ontploffing voorgedaan, waarin twee chauffeurs om het leven zijn gekomen. Het zijn de 31-jarige A. L. de Man uit 's-Gravendeel en de 24- jarige A. P. Stam uit Ridderkerk. Het ongeluk gebeurde toen beide chauf feurs een lading gasflessen die bij het lassen worden gebruikt, losten. Toen de heer De Man, die op de auto stond, een van de flessen aangaf, barstte deze door onbekende oorzaak open. Door de enor me luchtdruk werd hij ruim 20 meter weggeslingerd en kwam op het dak van een schuur 1 e recht. Ook de heer Stam werd vele meters weggeslingerd. Beiden zijn met zware verwondingen aan buik en hoofd naar het Zuiderzie kenhuis gebracht. Bij aankomst bleken zij aan hun verwondingen te zijn be zweken. DEN HAAG (GPD) De directie van Hercules NV in Den Haag heeft plannen bekend gemaakt om op korte termyn de cellulose-etherfiibriek in Zwijndrecht uit te breiden. Dit betekent dat de bestaande capaciteit aanzienlijk wordt vergroot. Met dit project is een investering van ettelijke miljoenen guldens gemoeid. De fabriek voor de produktie van hy- droxythylceilulose (natrosol) en gezui verde natriumcarboxymethylcellulose (eme) werd in 1965 in bedrijf gesteld. De nieuwe produktie-voorzieningen. waarover volgend jaar kan worden be schikt, worden geïnstalleerd om te voor zien in de snel groeiende behoefte aan deze in water oplosbare polymeren, die wrden gebruikt in latex-verven, bouw materialen met cement en gips als grondstof, emulsie-polymerisatie-syste- men, cosmetica, farmaceutische "pro- dukten, voedingsmiddelen, tabak, enz. De nieuwe installatie zal worden gebouwd op het terrein van de bestaande fabriek van Hercules in Zwijndreciht. Dit be drijf produceert momenteel harsen en kunstharsen voor de papierindustrie, harsemulgatoren voor de synthetische rubberindustrie, kunstharsen voor be schermende .coatings', kleefstoffen, inkt. vloerbedekkingen en vele andere pro- du kten voor de Westeuropese indus trie. Met de geplande uitbreiding van de fabriek in Zwijndrecht, verwacht Hercules over voldoende capaciteit te beschikken om aan de huidige en toe komstige vraag naar eme en natrosol voor de eerstvolgende jaren te kunnen voldoen. HILVERSUM (GPD) Ongeveer 1)00 scholiere» ron het Comenius College te Hilversum hebben gis terochtend tussen 8 uur en holf negen de oostwest-rondweg door en langs Hilversum geblokkeerd met fietsen en brommers, om kracht bij te zetten aan hun eis voor een fietspad. De ruim 800 leerlingen van de school en vele honderden leerlin gen van nog twee middelbare scholen moeten tweemaal per dog binnen de tijd van ongeveer een kwartier gebruik maken van een fietspad van anderhalve meter breedte, dot dan nog in beide richtingen bereden moet worden. Foto: Honderden scholieren blok keerden het zeer drukke kruis punt. Een v rachtwagencha uffeur kreeg moeilijkheden, toen hij fiet sen ging wegsjouwen. Er werd geen politie gezien. BONBONS Nieuwe gebloemde dozen vól met de bloem van de echte Nederlandse bonbon-kunst keuze uit drie cadeau-verpakkingen 5,85 Slot van pagina 1 lander (Aquarius) en de Service Modu le (SM). In de SM bevinden zich raket motoren. brandstof daarvoor, brand stofcellen voor de energievoorziening van de SM en voorraden zuurstof voor de Odysseus, benevens vele andere ap paraten die nodig zijn voor de vlucht van de combinatie en de terugkeer naar de aarde. De Odysseus is het verblijf van de bemanning tijdens de reis naar de maan en naar de aarde terug. Al leen dit deel kan door de dampkring terugkeren voor een behouden landing zee. De Aquarius, die bestemd is twee bemanningsleden, heeft eigen leef apparatuur aan boord: zuurstofener- giebronnen en een raket met brandstof om de eigenlijke maanlanding en de terugkeer naar de Odysseus mogelijk te maken. De primaire moeilijkheid is dat van de drie reeksen van 31 in serie gescha kelde brandstofcellen er twee volledig zijn uitgevallen. Waardoor is nog een raadsel. Wellicht vindt men de oplos sing daarvan nooit, zoals uit de veniere uiteenzetting zal blijken. De SM kan namelijk niet geborgen worden. Problemen In deze brandstofcellen worden vloei bare zuurstof en vloeibare waterstof sa mengevoegd. Door chemische reacties ontstaan elektriciteit, water en warm- Door het uitvallen van tweederde van deze energiebron treden er de vol gende problemen op: De hoofdmotor van de SM en derhal ve van de combinatie kan met meer gestart worden. De lekken in de zuurstoftank bren gen de zuurstofvoorziening voor de ademhaling in gevaar. Door gebrek aan energie kan de door ademen verbruikte lucht in de Odys seus niet meer worden geventileerd en gezuiverd. Door het uitvallen van twee brand stofcellen en de benodigde energie wordt onvoldoende water voor de as tronauten geproduceerd. (Van onze weerkundige mede werker) DEN HAAG (GPD) Deze week gaat liet gebeuren. De lente, die zondag al voorzichtig een poging in de goede richting deed, gaat het nu serieus aanpakken. De barometer is sterk gaan stijgen, zodat wij nu boven West- en Mid den-Europa na lange tijd een ho- gedrukgebied krijgen met zon en stijging van temperatuur. Gisteren profiteerde een deel van ons land al van de opklaringen en de tem peratuurstijging. vandaag zal dit in het gehele land merkbaar wor den. Daarbij zal het kwik voor het eerst sinds 12 november in ons land belangrijk boven de 12 graden komen; in de meeste provincies kan al 15 graden of meer worden gehaald. Sinds 1865 is het nog nooit zo lang zo koud gebleven. De apparatuur van de Odysseus kan slechts spaarzaam worden gebruikt en onder moeilijke omstandigheden omdat tot het uiterste op energie moet worden bespaard. De ziiver-oxyde-zink-batterijen die na het afstoten van de SM vlak voor de landing als energiebron voor deli cate operaties met de stuurraketten en andere instrumenten van de Odys seus stroom moeten leveren kunnen niet tot de volle capaciteit worden opgeladen. .Kraanwagen' Deze moeilijkheden zijn voorlopig on dervangen door de maantaxi Aquarius als een soort zuurst of tent en als sleep boot of zo u wilt kosmische kraanwa gen te gebruiken om de lamgeslagen Odysseus naar de aarde terug te bren gen. Deze maantaxi Aquarius heeft eigen zuurstofbronnen, raketmotor en brand stof. water en apparatuur voor het in standhouden van een leefbaar milieu. Van hieruit kan door een verbindings tunnel ook de Odysseus door pompen van zuivere lucht worden voorzien. De terugreis naar de aarde zal in ieder ge val door twee. af en toe misschien door dne astronauten, in deze Aquarius wor den afgelegd. Met behulp ran de raketmotor van de Aquarius, bestemd voor de maanlan ding en gevoed door eigen brandstof voorraad, wordt de combinatie nu naar de aarde teruggezonden. De zuurstof- voorraden aar." boord ran dc Aquarius zijn ruim voldoende voor de bijna vier dagen van deze operatie. De brandstof voorraad is eveneens voldoende. Men kan bovendien het onderste deel van de maanlander nog afstoten en da.n de stijgraket van de Aquarius met eigen brandstofvoorraad gebruiken om de combinatie in de richting van de aarde te sturen. Wat het meeste zorg zal bie den is de voorraad drinkwater en de voorziening met verse ademtucht voor de Odysseus in het uur dat deze los van dê Aquarius de dampkring nadert en doorboort. Er is, zoals in Houston door deskundigen is verklaard, nog geen zinnig woord te zeggen over de moge lijkheid deze problemen te overwinnen. Dat hangt allemaal af van hoe de si tuatie over een paar dagen zal zijn. Er zijn nu nog onvoldoende gegevens ora die situatie tot ln details te kunnen voorzien. Op een gegeven moment moeten de astronauten de Aquarius verlaten, in de Odysseus gaan en deze lucht dicht afsluiten van de Aquarius. Zonder luchtventilatie en verversing kunnen zij deze situatie 45 minu ten volhouden zonder bedwelmd te raken door zuurstofgebrek. In die tijd moet het tussenluik gesloten worden (vijf tot twintig minuten). De SM en de Aquarius worden dan afgestoten en de daling door de dampkring zijn volbracht. Er is geen kijk op of dit lukt. In het notmale vluchtschema wordt de SM na scheiding van de Odys seus door een raketstoot op eigen kracht ergens het heelal ingestuurd om geen gevaar op te leveren voor de terugvallende bemande capsule. Wanneer de raketmotor van de SM dan nog door energiegebrek niets doet ontstaat er botsingsgevaar. In geval dat de SM in de directe nabijheid van de Odysseus in de damp kring duikt en daar door wnjvings- warmte vethrandt. waarbij de nog vele aanwezige brandstof ontploft, levert dit dan gevaar op voor de Odysseus? Hebben de astronauten na hun lan ding in de oceaan nog voldoende zuurstof aan boord om de luiken ge sloten te laten tot de reddingsvlot ten in de buurt zijn cf moeten de luiken eerder open met het risico van water en het zinken van de ca bine, waardoor de toch al zeer ver moeide en emotioneel geladen ruim tevaarders voor hun Teven moeten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het communistische tweede-kamerlid Marcus Bakker heeft aan de kamer toestemming gevraagd de minister van economische zaken le mo gen interpelleren over de wijze waarop de Nederlandse Kabelfabriek is overge nomen door Philips. Daarbij wil hij dan ook vragen stellen over de positie van de NKF in het nieuwe verband en over de positie van het personeel Tenslotte wil de heer Bakker bij deze interpellatie de positie bespreken van drs De Poua, de voorzitter van de So ciaal Economische Raad. die zowel bij de NKF als bij Philips een commissa risfunctie vervuld. De tweede kamer zal vanmiddag om een uur over het ver zoek van de heer Bakker beslissen. WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse senaat heeft gisteren een resolutie aanvaard, waarbij een op roep wordt gericht tot alle Ame rikanen, om dinsdagavond om 9 uur te bidden voor de behouden te rugkeer van bemanning van de Apollo 13. De resolutie werd ingediend door senator George Murphy uit Cali- fornië. en meteen unaniem aange nomen. RAPPORT WERKGROEP D'66 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij het opstellen van plannen voor industriegebie den dient van te voren rekening te worden gehouden met de eisen die worden gesteld door de moder ne inrichten van milieuhygiëne, gezondheidsbescherming, gezond heidszorg, ruimtelijke ordening en aanverwante wetenschappen. Bo vendien zal de bevolking door in spraakprocedures tevoren moeten worden geraadpleegd. Dit stelt de landelijke werkgroep ge- zondheidsbescheiming van D '66 in een zojuist verschenen rapport. Tot nu toe ia ln ons land de hoogste prioriteit ver leend aan de economische groei. In de komende decennia, aldus de werkgroep, zal naar een gecoördineerd nationaal industriebeleid moeten worden gestreefd waarbij men doelbewust voorkeur moet geven aan industrieën die naast econo mische welvaart ook bijdragen aan het Het zijn allemaal vragen die pas in het laatste uur van de ongelukkig verlopen vlucht beantwoord zullen worden. Zoals nien thans in Houston zegt: alles is on zeker. De kans is redelijk, maar wat noemt u redelijk. Het is de ernstigste situatie waarin het Amerikaanse ruim- tevaartprngramma zich heeft bevonden en de uiteindelijke oplossing zal pas zijn de landing in de Stille Oceaan, vrij dagavond om 19.00 uur. Factoren Die problemen van de terugkeer door de dampkring zijn afhankelijk van vele factoren. We willen er enkele opsom men. maar deze reeks is niet volledig: Kan de maanlander Aquarius de Apollo-combinatie, die met meer over de daarvoor bestemde hoofdmo tor van de SM de beschikking heeft, in de zeer precies luisterende lan dingsbaan brengen? Kan de Odysseus met de dne astro nauten m de juiste stand in deze baan worden gebracht Kunnen SM en daarna de Aquarius door de Odysseus worden afgesto ten zonder dat laatstgenoemde cap sule te grote baan- en standafwij king krijgt? Zijn de reservebatterijen aan boord van de Odysseus voldoende opgela den om de laatste verfijnde baan- en sta.ndcorrecties ulit te voeren? Slot van pagina 1 verwijderd was. De afstand tot de aarde bedroeg 334.400 km. Na een door de televisie uitgezonden inspec tie van de maansloep door Lovell en Haise, waarbij alles in orde was be vonden, klonk er een luide knal en riep Lovell uit: ,Hé, er is wat aan de hand'. Houston, dat zich op een rus tige nacht had voorbereid (het pro- moeilijkheden deden zich voor, toen de Apollo begon te slingeren. ,Wij slingeren, ik kan het niet stoppen', meldde één der astronauten. De slingerbewegingen werden mogelijk teweeggebracht door het wegstromen van zuurstof uit het lek in de tank. Het lukte tenslotte de Apollo te stabili seren. De maanlander werd na dit inci dent officieel afgelast. lagenoeg ilt u dat herhalen', waarop Lovell: ,WH heb ben een probleem, de hoofdveraeler b is uitgevallen'. Even later voegde hij eraan toe dat dit met een .tamelijk luide knal' gepaard was gegaan. Toen tijdens het onderzoek het hele systeem uitviel, hoorden journalisten door de luidspreker in de perskamer de geprikkelde opmerking ,nu heb je het systeem helemaal verknoeid', en na een ogenblik stilte zei iemand .dood'. Nieuwe Reddingsplan In Houston werk men koortsachtii een reddingsplan. Gisteravond werd nog overwogen de terugtocht te versnellen, maar dit plan werd later opgegeven. Voor een versnelde terugkeer zouden de niet meer te gebruiken hoofdmotor en het dienstcompartiment moeten worden afgeworpen. De technici zijn echter bang dat het hit teschild na afstoten beschadigd zou wor den tijdens de lange reis door de ruimte. Het hitteschild is onmisbaar voor de lan ding. Bij vorige landingen werd het dienstcompartiment pas even voor de te rugkeer in de atmosfeer afgestoten. Nog niet besloten is wanneer alle drie de astronauten in de stuurcabine moeten te rugkeren voor de landing en ook nog niet •elk tijdstip de maanlander en het dienstcompartiment zullen worden los gelaten. Men is van plan de reserve-bat terijen in de stuurcabine op te laden met behulp van die van de maanlander, voor dat deze wordt afgeworpen. Dat afsto ten gebeurt door kleine explosies waar voor slechts weinig stroom nodig is. In de commando-capsule zullen de drie ongeveer 45 minuten lang voldoende zuurstof hebben. De tijd tussen sluiting het deksel tussen maanlander en stuurcabine en het openen ran de capsule in zee na de landing mag dus niet lan ger dan drie kwartier duren. President Nixon heeft zich dinsdag naar het ruimtevaartcentrum Goddard in Ma ryland begeven om zich op de hoogte te laten stellen van de manier, waarop de drie ruimtevaarders naar de aarde moe ten worden teruggebracht- Het ruimtevaartcentrum Goddard is het J knooppunt van de radioverbindingen met ruimtevaarders in het heelal. Marilyn Lovell en Mary Haise hebben dinsdag thuis het laatste nieuws vanj .Mission Control' via een relaissysteem gevolgd. Zij willen niets «eggen, evenals de ouders van John Swigert. geestelijk en lichamelijk welzijn van d« bevolking. Dit betekent dat industrieën die op welke manier dan ook in belangrijke mate water- en luchtverontreiniging in de hand werken zeer kritisch moeten wor den bekeken. De leefbaarheid van de mens moet een belangrijkere plaats in nemen dan de economisch groei al leen. Bij het zo nodig nationale beleid voor industrieplanning behoort vol gens de werkgroep van D '66 ook een nationaal beleid voor de gezondheids bescherming. Er moet aan ook een doelmatig gebruik van de ruimte worden gemaakt. Tevens zal het als absolute eis moeten worden gesteld dat de vervuiler van het milieu zal moeten betalen voor het schoonma ken ervan. Er worden enorme hoeveelheden veront reinigingen in lucht, bodem en water afgevoerd, aldus het rapport. Deze hoe veelheden zullen niet alleen streng ge controleerd en weer verwijderd moeten worden maar daarbij zal het ook nood zakelijk zijn een controlerend lichaam in te stellen. Hiervoor wordt genoemd een raad voor milieu-wetenschappen waarin deskundigen op alle mogelijke terreinen zitting moeten hebben. Maar waarin ook voor de burgerij een plaats moet zijn ingeruimd. Het rapport staat vol voorbeelden, sche ma's, overzichten en wetenschappelijke citaten en bronvermeldingen. Br wordt ook gepleit voor een absoluut verbod van chemische bestrijdingsmiddelen. Het rapport meent dat deze vervangen moe ten worden door biologische middelen, In een eenvoudig voorbeeld vertaald betekent dit dus slakken niet meer be strijden met een chemisch verdelgings middel, maai- ze laten verwijderen door hun natuurlijke tegenstanders in de bio sfeer. Het rapport had eigenlijk enkele weken geleden al gereed moeten zijn zodat het begin april tijdens het programma-con gres van D '66 in Rotterdam had kun nen worden behandeld. Er staan ver schillende suggesties voor het partij programma in. Deze zullen binnen kort in algemene vergadering aan de orde komen. Of de vergadering in de loop van mei hiervoor gebruikt zal wor den moet onwaarschijnlijk worden ge acht. VOORZITTER LDC TREEDT AF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De voorzitter van het Liberaal Democratisch Cen trum. een studiegroep binnen de VVD, heeft in het afgelopen weekeinde teza men met enkele geestverwanten zijn lidmaatschap van de WD en daarmee van het Liberaal-Democratisch Cen trum opgezegd. HTÏ.VERSFM (GPD) Om de defecte stroomvoorziening zoveel mogelijk te sparen, zullen televi sieuitzendingen uit de Apollo IS achterwege blijven. In verband daarmee zal het zwaartepunt in de berichtgeving op de radio val len. De radionieuwsdienst komt elk uur dag en nacht op Hilversum-! met een nieuwsbulle tin. Elke dag zal de NOS-staf. die met deze uitzendingen is belast, de stand van zaken opmaken en over nieuwe uitzendingen beslissen. In ieder geval wordt er zonodig ook vannacht en in de nacht van don derdag op vrijdag uitgezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3