zorgen, dat je wat vóór blijft' walcneren: plus 2000 middelburg en vlissingen: 1050 woningen STEDEBOUWKUNDIGE KARAKTERISTIEK IR L. D. HUISMAN, VOLKSHUISVESTING ■■ilM wonen, werken en winkelen op Walcheren WOENSDAG 15 APRIL 1970 vVie ïr Li. O Huisman naar zijn indruk vraag-, aver de stedeboüwkundige opzet van de Walcher- dorpen en steden, krijgt deze karakterstiek. Walcheren heeft nog een sterk overzichtelijke schaal De nieuwe wijken zijn nauw bij het be staande dorp betrokken Het landelijke, de ge- dachti te leven in het dorp, is gebleven in bijna alle gevallen In Arnemuiden is de Indruk var Geslotenheid gebleven, ook in de uitbreiding. De nieuwbouw in Serooskerke, Vrouwenpolder, Oost napelle, Domburg en WestkapelJe heeft die dor pen opgevuld, in Domburg .nerk je nauwelijks dat er gebouwd is Zoutelande lijkt Iets buiten s'n voegen getrokken, maar niet opvallend. En noewe! in Koudekerke de uitbreiding omvangrij ker is, is de band met het oude dorp passend ge bleven. Voor Mellskerke, Grijpskerke en Aagte- kerke geldt eigenlijk, dat de nieuwbouw in het dorp is verweven. in Middelburg zal er wat meer ijd verheen gaan, vóór Zuid is geïntegreerd in de stad, al be gint het nu toch wat aan te spreken. Oud en nieuw zijn in Middelburg duidelijk verschillend, mede door de scheiding via het kanaal, maar ik denk dat de tweede brug de integratie zal ver gemakkelijken. Vlissingen zal daarmee meer moeite hebben, nu Souburg bij de gemeente ls getrokken en nu de nieuwbouw zich daar afspeelt. Ik zie Vlissingen ïooit die stedebouwkundige eenheid krijgen als vliddelburg: de delen zullen altijd te onderschei- len blijven. Uiteindelijk echter zie ik Middel- ourg en Vlissingen stedebouwkundig als één ge- neel, al wil ik het in bestuurlijke verhoudingen nest als twee gemeenten blljven zien fi» S® i (58) ia sinds 1 maart 1962 hoofd- van de provinciale directie voor ie volkshuisvesting in Zeeland. Hij begon zijn amb telijke loopbaan op 1 februari 191)6, bij het minis terie van openbare werken en wederopbouw, als waarnemend hoofd van het streekbureau Rijk van Nijmegen-Land van Maas en Waal en werd in 1958 plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zuid-Holland. Op 6 april 1912 werd ir Huisman geboren te Zeven bergen. Nadat hij het diploma voor civielingenieur had behaald en na de vervulling van zijn dienst plicht trad hij in dienst als bedrijfsingenieur bij NV Hollandse Basaltine-Tegelfabriek Kort na het begin van zijn loopbaan bij het ministerie van open bare werken en wederopbouw, in 1946, werd hij weer in dienst geroepen en vertrok naar het voor malige Nederlands-Indiè. In 1949 kwam ir Huisman weer in dienst van het ministerie van volkshuis vesting Het plezierige i n zijn Zeeuwse werkkring vindt de hid van het Zeeuwse bureau van de volkshuisves ting de vele onderlinge gesprekken met gemeenten en provinciewaarin de opine wordt bepaald over de richting, die men met de woningbouw in Zee land utt wil. Gesprekken .waarin je misschien wat meer invloed hebt dan anderen omdat je dagelijks met de woningbouw bezig bent'. Vindt het van be lang blijvend aandacht te schenken aar wat er is. Vindt ook, dat men aanvragen ,niet al te straf moet beoordelen om zo weinig mogelijk weerstanden te wekken'. ,Er zijn vorig jaar in Zeeland veel minder woningen gereedgekomen, beschikbaar gekomen voor bewoning dus, dan in 1968. Toen waren het er 4250, vorig jaar kwam Zeeland op 3100. Je hebt in de bouw soms situaties, dat alles meeloopt en Zeeland heeft in 1967-1968 een culminatie punt bereikt met onder meer de bouwstromen. Nu zijn die cijfers voor het Zeeuwse geval niet ongunstig. Een aantal van 4200 woningen per jaar is voor Zeeland op dit moment veel te veeL De jaarlijkse behoefte is nog niet groter dan 3400 tot 3500. En dat geldt ook de komende twee jaar nog wel, al zullen we incidenteel te maken hebben met een samenballing van de vraag'. Aan het woord: Ir L. D. Huisman, hoofdingenieur- directeur van de provinciale directie voor de volks huisvesting in Zeeland, die niet zwaar tilt aan het lagere bouwoijfer van 1969: ,Als je het gemiddelde over die twee jaar pakt, kom je nog cp een woning totaal van 3600 per jaar, voldoende om wat woningen van mindere kwaliteit buitenspel te zetten.' Vindt, dat de interesse in oudere hulzen In Walcheren, Zee land, minder is geworden, maar ziet op dat punt een moeilijkheid in de huursltuatie. ,Voor Zeeuwse be grippen' zitten we nu met de huur voor nieuwe volkswoningen wel aan een topniveau. Wat dat be treft is er weinig soelaas voor mensen die uit slech te huizen naar nieuwe woningen gaan. Een moge lijkheid zit nog wel in de doorstroming en daar zit in Zeeland toch veel meer beweging in dan ge woonlijk aangenomen wordt.' Van het nieuwe Zeeuwse woningbestand in 1969 wer den er volgens CBS-cijfers 286 in de Walcherse dorpen en 1048 in Middelburg en Vlissingen ge bouwd. Is de concentratietendens van de woning bouw volgens deze cijfers voldoende? Ir Huisman: ,Ik geloof niet, dat de concentratie in verhouding nog sterker moet worden. Als je je met de woningbouw nog meer zou richten op de grotere kernen, loop je het gevaar, dat een heel gebied alléén in die kernen leeft, terwijl het leven m de totaliteit van zo'n streek moet worden gehandhaafd Je moet dorpen niet met onnatuurlijke middelen gaan stimuleren, maar veel dorpen groeien wel en die tendens moet er in blijven Een zekere spreiding van de bevolking is nodig je moet voorkomen, dat de Industriewer ker in de stad woont en de agrariër op het platte land. Dal is een ongezonde scheiding.' Trouwens, veel mensen, die tn de stad werken zoe ken om te wonen de rust van het platteland Wat we wel moeten doen is: waken tegen een te sterke drang in deze richting Het hele Gooi leeft van Amsterdam dat is de tendens te ver doorvoeren. Je kunt er wat tegen doen door de bestemmingsplannen in die kleinere kernen niet te fors aan te zetten Specu latieve Bouw moet je daar niet stimuleren om de plaatselijke situatie niet te verwringen. We hebben op Walcheren in Nieuwland een voorbeeld: er zijn 60 woningen gebouwd voor mensen, die dicht bij hun werk op Scheldepoort moesten wonen. Zo'n min of meer gedwongen woonsituatie heeft een nadelige invloed op een dorp, de mensen horen er eigenlijk niet, kunnen er moeilijk v OVERGANG Meent, dat we met de huren in e< tuatie' zitten, dat ze door de rentestijging en an dere kostenverhogingen wat meer zijn doorgescho ten dan voordien gebruikelijk was. .Iedereen moet wennen aan hogere prijzen, maar die gewenning loopt niet parallel met de huurstijging.' Hoewel hij enerzijds van mening ls, dat de huren voor nieuwe woningen langzamerhand aan de top zitten, vindt hij ook, dat alle nieuwbouw moet zijn aangepast aan de toekomstige behoefte ,Er is nog steeds een opgaande lijn ln de wélvaart, en dat brengt met zich mee: hogere eisen aan de bouw Als je nu goedkopere woningen zou neerzet teen. dan bouw je de krotten van de naaste toe komst. Er wordt naar gestreefd woningen ,aan de bovenkant' te bouwen. Je kunt globaal onderschei den de volkswoning, de middenstandswoning, de top- woning De verhouding van de nieuw te bouwen woningen 13 niet evenredig san de categorieën van het Zeeuwse bestel. Je kunt zeggen, dat 80 pro cent van de mensen in aanmerking komt voor een volkswoning. Als we gaan bouwen denken we meer aan een verdeling 50-60 procent volkswoning, 25 procent middenstandswoning, 15 procent topwonlng. Ir Hulsman vindt, dat de inhoud van het begrip .woningnood' voortdurend verandert. ,Tot voor kort was het met name het verschil tussen vraag en aan bod, en dat verschil is ln leder geval ln Zee land vrijwel opgelost. De toegenomen welvaart zorgde voor een grote behoefte aan een bepaalde kwaliteit woningen. Dat geldt zeker voo> Zeeland. Aan veel oudere hulzen zijn al wel verbeteringen aangebracht, ze zijn aangepast, maar op een. gege ven moment is dat niet meer mogelijk Dan wil men toch naar een andere woning, die meer past in het pa/troon van wensen. In dat opzicht zal er altijd wel woningnood, dat is woningbehoefte, blijven bestaan.' BELANGSTELLING zal in Zeeland een aantal van 3300 nieuwe woningen kunnen worden bereikt, maar er komen nu ook nog honderden woningen van vorig jaar klaar: het zit er wel In, dat er dit jaar meer huizen gereed zullen zijn dan in 1969. We streven ernaar wat voor te blij ven op de vraag, vooral met het oog op de ont wikkeling, die de provincie nu meemaakt: fluctua ties bij industrieën kunnen nogal explosief zijn en dan is het zaak wat achter de hand te hebben.' Zeeland heeft de laatste jaren nogal wat bouwstro men gehad, biedt die vorm ook voor de toekomst mogelijkheden? Ir Huisman: JDe mogelijkheden zijn er wel, maar ln mindere mate dan ln het verleden. We zijn wat hui verig voor de sterke uniformiteit binnen de stromen. Er zijn series van meer dan zeshonderd woningen ge weest, ln Zeeuwsch-Vlaanderen, maar dat zit er niet meer in. Wel series tussen de 120 en de 200 huizen. Met die omvang bereik je wel niet een ideale effi ciency, maar heb je toch betere vooruitzichten dan wanneer gemeenten allemaal apart bouwen. De be doeling is ook in komende bouwstromen niet steeds hetzelfde type woning te kiezen. Voor de Zeeuwse woningbouw ziet hij de toekomst optimistisch in. .Bouwcapaciteit is ln ruime mate aanwezig. Er Ls bij beleggers een veel duidelijker belangstelling voor dit gebied dan vroeger, vooral ook op Walcheren.' Ziet de verdeling van het bouw volume voor de provincies als een ,vaak moeizame aangelegenheid.' Licht toe: ,Als er een bepaalde ver deling is, als er een bepaalde lijn vaststaat, wordt iedere afwijking moeilijk. Bouw je meer, dan bouw je mogelijk tegen de klippen op en niet naar de be hoefte ln de aansluitende periode. Nu wordt een flink deel van de woningpot in reserve gehouden en naar behoefte verdeeld. Voor Zeeland ligt de zaak ook weer niet zo ontstellend moeilijk. We zitten aan de kant van de kleine getallen, duizend in de wo ningwetsfeer, twaalfhonderd in de premiesfeer. Als je er dan honderd woningwetwoningen bljkrljgt, is dat tien procent meer, maar haalt dat landelijk r niet één p VARIATIE ,Voor Zeeland proberen we de zaak zo uit te stippe len, dat we kunnen voldoen aan de zich aftekenende behoefte. Er zijn vorig jaar 3700 woningen .inge pompt', er zijn er 3100 gereedgekomen. Dit jaar Wat wordt er gedaan om meer variatie ln de wo ningbouw te brengen ,Er worden wel pogingen gedaan om van het geijkte type huls af te komen, om ze er anders te laten uitzien, ze ook anders in te delen. Als je afgaat op het huishoudelijk bedrijf, dat zich binnenskamers af speelt, dan kom je toch weer snel bij eenzelfde soort woningbouw terecht. Er wordt wel naar iets nieuws gezocht, maar de eerste resultaten zajn niet zó geweldig. De Meanders in Middelburg doen het wat beter en Vlissingen heeft nieuwe pijlen op de boog voor Lammerenburg. Er wordt gestreefd naar een scheiding tussen het autoverkeer, de parkerende auto en het loopver keer Je kunt in Lammerenburg woonvormen krijgen, die iets afwijken van het aller- gebruikelijkste. Maar het is de vraag of ze bij ieder een in de woonbeleving altijd goed zullen aanslaan.' Vindt, dat Walcheren .geografisch gelukkig geschei den' is in een industrieel en recreatief gebied en is benieuwd of dat gehandhaafd zal worden. Is van me ning, dat de recreatie-accommodaties op Walcheren bijzonder sterk gericht is op kamperen, caravans, zomerwoningen, maar dat er ten aanzien van de ho telaccommodatie .eerder sprake is van een achteruit gang ten opzichte van voor de oorlog in verhouding tot het toenemende aantal vakantiegangers'. Hij meent, dat er weinig mogelijkheden tot vermaak bij slecht weer zijn en acht de tendens om de jeugd te weren ,wat tegennatuurlijk': ,Wil Walcheren zijn re creatieve plaats behouden, dan moet het ook wat meer voor deze categorie van gasten kunnen bieden.' KIEZEN Een en ander brengt het gesprek op de afgeket ste plannen voor een riant hoogbouwhotel in Domburg Ir: Huisman: Jk heb erover gezegd: wat je ook doet, je moet je bewust zijn dat je aan het kiezen bent. Als er een dergelijk hotel zou komen, zou het huidige Domburg van de kaart gaan, bij wijze van spreken. De rest van de voorzieningen zou zich daarop moeten richten.' Hij is ervan overtuigd, dat zich op Walcheren wel wat nieuws zal voordoen en zou een botel, uitlopend in het Veerse Meer toejui chen. ,Er zullen een aantal voorzieningen bij moeten komen, ook al gaat men er van uit, dat op Walche ren de familie-recreatie gehandhaafd wordt.' Heeft over een groot deel van het Jaar onbewoonde recreatiewoningen in Zeeland alleen zorgen, voor zo ver ze binnen de bestaande kernen leeg staan. ,Dat haalt het leven uit een dorp, je ziet het 's winters in verschillende Walcherse plaatsen. Maar als het gaat om de inrichting van bijvoorbeeld oude land arbeidershuisjes buiten de dorpen mijn zegen heb ben ze. Als die woninkjes verdwenen, zou dat een zekere verarming voor het landschap zijn, nu worden ze in vele gevallen fleurig opgeknapt. De cijfers tonen aan, dat in Zeeland het aantal twee de woningen duidelijk groeit. In 1965 had Zeeland 1261 zomerwoningen, vorig jaar waren het er 2900. Walcherse cijfers: 325 en 580. Ir Huisman: ,Het doet rich vooral voor in de kustplaatsen. We hebben het eens onderzocht: meer dan de helft van het aantal tweede woningen is als slecht te kwalificeren. Veer tig procent van die slechte woningen staat in de strandgemeenten, tachtig procent van de meer vol waardige recreatiewoningen staan daar ook. Van de verschillende streken ln Zeeland groeide Walcheren vorig jaar het hards! Er woonden op Walcheren eind decern her 2018 mensen meer dan eind 1968, intotaal 89.766. Daarniet boekte het gebied 53 proeent van de Zeeuwse groei, die 383) inwoners beliep en zo het totale inwonertal van de provincit op 305.644 bracht. Walcheren had vorig jaar een vestigings oveersehot van 1079 inwoners (er vestigden zich 6211 mensei en er vertrokken er 5132) Er werden op Walcheren 1701 baby's geboren en er overleden 769 mensen. Arnemuiden eind 1969 3018 zielen was de enige van de acht Walcherse genieenten, die terugliep met één in in wonertal; er was een geboorte-overschot van 48, maar eei vertrekoverschot van 49. Domburg groeide met 47, tot 3154 mensen omdat zich 47 mensen in de gemeente vestigden ei het aantal geboorten en overlijdens elkaar met 39 in even wicht hield. Mariekerke steeg met 31 zielen, door een geboor te-overschot van 46 en een Vertrekoverschot van 15; totale inwonertal 2601 Het inwonertal van Middelburg sprong met 863 omhoog tot 10.197, omdat er 310 inwoners meer werden geboren dan er jverleden, terwijl het vestigingsoverschot 553 beliep. In Val- venisse overleden acht mensen meer dan er werden geboren, naar door een vestigingsoverschot van 67 steeg het aantal inwoners met 59, tot 4311 zielen. Veere: 113 inwoners meer, jeboorte-oversehot 35, toename door vestigingsoverschot 78, otaal inwoners eind I960: 3822. Vlissingse cijfers: totaal in wonertal 40185, verkregen door een geboorteoverschot van 174 en een vestigingsoverschot van 383, een totale winst lus van 857 Inwoners. Westkapelle had eind vorig jaar 1478 inwoners, een groei van 49, als gevolg van een geboorte- *en een vestigingsoverschot van respectievelijk 34 en 15 zielen. Bij het begin van 1970 telde Middelburg 690 woningzoeken den, van wie er bij de gemeente 285 als urgent te boek ston den .Daarbij worden ook 79 saneringsgevallen gerekend. In Middelburg werden vorig jaar bijna duizend woonvergunnin gen verleend: 179 hadden er betrekking op een flat, 379 op een eengezinswoning voor zover het inwoners betrof van de ver gunningen aan nlet-ingezetenen hadden er 106 betrekking op een flat en 309 op een eengezinswonig. In Middelburg werden in 1969 in totaal 532 woningen ge bouwd: 106 woningwetwoningen, 302 premiewoningen, 34 woningen tn de vrije sector en 86 bejaardenwoningen. Er werden 58 panden gesloopt en twee onbewoonbaar verklaard. De Middelburgse woningvoorraad bedroeg per 1 januari van dit jaar 10.150. Er waren toen 862 woningen ln aanbouw, waaronder 154 bijzondere eenheden. Vlissingen kwam in het jaarverslag over 1969 tot een bouwproduktie van 585: 17,2 woningwetwoningen, 320 pre- miewoningen en 43 ongesubsidieerde woningen. Er waren eind vorig jaar 540 woningen bi aanbouw en de verwachting was, dat ln 1970 een begin kan worden gemaakt met de bouw van 1320 woningen, met name in Souburg-Noord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 37