is het goed werken' ,met zeeuwen zeeland trok wel' ,geen spijt van vlissingen' S. DE JONG, PZEM: W. B. F. MONTENARIE, HERCULES: E. F. FRANCOIS, DE SCHELDE: VLISSINGEN ,De mensen moeten inspraak hebben, dal is domweg noodzakelijk.' ,De verhouding tot het hogere personeel is min of meer Amerikaans, het is vrij gemakkelijk.' ,Zo was het al in mijn jeugd, als je hier ging werken, dan ging je hier werken omdat je ervan overtuigd was dat je dan vast werk kreeg, dan was je een beetje geborgen.' Dit zijn drie uitspraken van drie willekeurige mensen, met wie een gesprekje werd ge voerd over de werksfeer in hun bedrijf op Walcheren: de heer S. de Jong ing. (53), hoofdingenieur bij de PZEM te Vlissingen, de heer W. B. F. Montenarie (32), hoofdoperator bij Hercules te Middelburg, en de heer E. F. Francois (56), sous-chef personeelsza ken bij de nv ,De Schelde' te Vlissingen. Drie Neder landers ze werden respectievelijk geboren in Leeuwarden, Rotterdam en Vlissingen), die het op Walcheren best naar hun zin blijken te hebben. VLISSINGEN De beer S. de Jong (53), bedrijfsingenieur bij de PZEM, is Leeuwarder van geboorte, maar heeft er geen enkele spijt van van dat hij zich in april 1952 in Vlissingen heeft gevestigd. De heer De Jong doorliep in Leeuwarden de hls en begaf zich ver volgens voor 14 jaar (van 1938 tot 1951) naar Nederlans-lndië, waar hij in de suikerindustrie werkzaam was. Toen hij in 1952 naar Vlissingen kwam, was hij al voorbestemd om bedrijfschef van de nieuwe centrale in Vlissingen te worden, die toen in aanbouw was en in 1954 in gebruik werd genomen. De heer De Jong heeft tot taak om het bedrijf gaande te houden. Daarnaast heeft hij zich ook met de uitbreidingen, zoals de water- fabriek in Terneuzen en de kerncentrale in Borssele, bezig moeten houden. De hoofdzaak is evenwel de bedrijfsvoering van de centrale Zeeland. Als hts'er is hij uiteindelijk hoofdingenieur bij de PZEM geworden, een functie die normaal door Delftse ingenieurs wordt bekleed. ,Een hts'er kan uiteindelijk hoofdambtenaar worden of hoofdambtenaar-afdelingschef, maar al die rangen heb ik doorlopen en ben ik hoofdingenieur geworden. Dat komt over het algemeen niet zoveel voor.' De heer De Jong heeft met zijn gezin vijftien jaar in een woning bij de centrale gewoond en heeft nu sinds anderhalf jaar een huis in Paauwenburg II. ,Wij hebben hier altijd prettig gewoond. Mijn vrouw vindt het hier prettig, mijn, kinderen hebben het hier altijd bijzonder prettig gevonden en hangen ook aan Vlissingen. Ik bedoel het zijn geen Friezen meer mijn vrouw komt ook uit Friesland dat zijn ze, ook doordat we door die Indië-tijd wat internationaler zijn gaan denken, helemaal ontgroeid. Het zegt ons natuurlijk wel wat waar we wonen en hoe we wonen, maar als ik op een andere plaats terecht was gekomen, dan had ik mij daar natuurlijk ook aangepast. Maar de aanpassing hier was toch wel erg gemakkelijk.' Als èèn van de aangename bijkomstigheden van Vlissingen noemt de heer De Jong het strand. ,Ik ben nou helemaal geen strandman, maar mijn vrouw en kinderen natuurlijk wel. Ook de stad vinden mijn vrouw en kinderen bijzonder aardig, zeker in de zomer natuur lijk.' NIET DRIFTIG Ook wat de sfeer in zijn werk betreft, kan de heer De Jong pret tige geluiden laten horen. Hij kan heel goed opschieten met de Zeeuwen in het bedrijf en dat kost hem ook geen moeite. ,Ook al omdat het heel rustige mensen zijn, met driftig en opvliegend.' Al die jaren dat hij nu in Vlissingen zit, zijn de onderlinge verstand houdingen altijd goed geweest. ,en dat kan natuurlijk nooit alleen aan mij liggen.' De heer De Jong merkt op dat men voor het werk op een bedrijf als de PZEM een bepaalde instelling moet hebben. ,En dat hebben de mensen hier. ze zijn oplettend en blijvend attent.' Dat de Zeeuw honkvast is, noemt de heer De Jong een voordeel voor het bedrijf. Een facet dat van belang is voor de hele werksfeer is naar de mening van de heer De Jong het feit dat er steeds meer gewerkt zal gaan worden in continudiensten. Bij de PZEM bestaat al jaren de verde ling in nachtdiensten, middagdiensten en ochtenddiensten, maar in geheel Zeeland komt het nog betrekkelijk weinig voor. Een voor deel van deze continudiensten Is dat men in wezen veel meer uren vrij heeft dan iemand die in dagdienst werkt, al vallen deze vrije uren dan wel vaak anders dan men gewend is. Bij de PZEM heeft men geen moeite gehad om voor deze continudiensten mensen te vinden. Onder de nieuwe industrieën die zich in Zeeland vestigden zijn er diverse die in volle continudiensten werken, wat met zich meebrengt dat vele mensen ln Zeeland deel zullen uitmaken van die contmuploegen. En dat zal volgens de heer De Jong echt wel ver andering met zich meebrengen. Bij de PZEM kent men al jaren Inspraak van de werknemers. Zo zegt de heer De Jong bijvoorbeeld over de verschillende diensten: ,Of de diensten bij ons veranderd moeten worden, laten we aan de mensen over. Als zij vinden dat het nodig is, doen wij het zonder meer.' Inspraak is er bij de PZEM langs verschillende wegen: ,Ec is hier inspraak door het georganiseerd overleg, door de chenstoommis. sie en er is een dagelijkse inspraak via de mensen die naar ons toe Komen als er bijzonderheden zijn. Over de inspraak: Men kan het willen vergroten, men kan het terrein waarover de Inspraak gaat willen vergroten, maar de inspraak als zodanig bestaat eigen lijk al jaren op dit bedrijf. En het werkt goed. Er zijn natuurlijk wel eens moeilijkheden maar die worden opgelost. Inspraak moet er gewoon zijn, je moet het bedrijf gezamenlijk draaiende houden, in spraak is domweg noodzakelijk." Wel meent de fceer De Jong dat de wijze waarop momenteel de wens om inspraak naar voren wordt gebracht niet altijd even juist is. Hij zegt het ook niet altijd even eens te zijn met wat er in de studentenwereld gebeurt, maar wel eens is hij het met de lespraak als zodanig. PERSONEEL Een ander belangrijk facet voor de werksfeer 13 een actieve perso neelsvereniging. En dar heeft de PZEM. De heer De Jong is zelf voorzitter van de sportclub. ,Elk jaar hebben we een interprovin ciale sportdag, die om beurt bij de verschillende prov.nciale elektriciteitsbedrijven wordt gehouden Vorig jaar was het hier, dit jaar gaan we naar Groningen.' Bij de PZEM bestaat dan ook ruim de gelegenheid om sport te beoefenen: ,Bij het 50-jarig jubileum van het bedrijf hebben we een sporthal in Middelburg gekregen met een prachtige kantine erboven. Die sporhai werd ons geschonken door de directie.' Tot slot merkt de neer De Jong nog op dat de landelijke omgeving op Walcheren zeker opweegt tegen het misschien enig gebrek aan stedelijke accommodatie ,En dat kan behouden blijven. Men heeft het nog niet zo gek bekeken met die industrieën, alles ligt daar in het oosten van Walcheren en dan is zelfs een stad als Goes ervoor gevrijwaard. Bij een bepaalde wind zou Goes, als het al te gek wordt, nog wel eens last van de een of andere industrie kunnen hebben, maar Ik zie dat echt niet. Ik geloof dat de plannen die men momen teel met de industrie heeft, lang niet gek zijn, dat gaat werkelijk wel, dat kan echt wel samengaan met goede levensomstandigheden. En zeker hier op Walcheren. Er is dacht ik nog wel ruimte voor.' wonent toerden en winkelen op Walcheren WOENSDAG 15 APRIL 1970 MIDDELBURG Hoewel de heer VV. B. F. Montenarie (32) hoofd operator bij Hercules te Middelburg, in Rotterdam is geboren, blijkt hij in Zeeland best te kunnen aarden. Ongeveer 25 jaar woonde hij in zijn geboorteplaats voordat hij ging werken als operator in een kaarsenfabriek te Gouda. Hij had het daar best naar zijn zin, maar er bleek geen toekomst voor hem in te zitten: ,Het gat voor mijn neus was dichtgegooid' Zeeland trok hem wel, de familie Montena rie is van oorsprong afkomstig uit Middelburg. Zo solliciteerde hij bij Hercules, waar hij nu alweer zo'n drie jaar werkzaam is. ,Ik ben hoofdoperator, dat is een toezichthoudende functie. Ik houd toezicht over het hele procesgebied waar de produktie loopt, boven de andere operators. De andere operators hebben allemaal een be. paald gebied. Er zijn natuurlijk wel specifieke werkzaamheden die ik moet doen, maar ik heb naet een bepaald gebied waar ik voor moet zorgen, ik ga meer over het geheel' Natuurlijk wijst de heer Monte narie erop dat hij beslist geen baas is. ,Ik ben meer een ervaren ope rator, zou je kunnen zeggen'. De Nederlandse naam voor een opera tor is een bedieningsvakman, iemand die afsluiters, pompen, moto ren en dergelijke bedient De heer Montenarie is in dit vak gekomen zonder een speciale opleiding. Toen hij er eenmaal in verzeild was, volgde hij een opleiding voor chemisch vakman, waarvoor hij het diploma behaalde, en momenteel is hij bezig met een opleiding che. misch bedrijftechnicus ,De Zeeuwen waren mij niet onbekend', vertelt de heer Montenarie, en wat dat aangaat is het mij niet tegengevallen. Je wordt hier ge accepteerd. zeker op het werk. Buiten het werk is het iets anders. Ik heb niet zo gek veel contact met andere mensen buiten mijn werk. Ik ben nogal zelfstandig wat dat betreft, ik heb genoeg aan mijn eigen gezin. Op het werk loopt alles gesmeerd, je kan overal aan meedoen en iedereen doet ook overal aan mee, voor zover dat moge lijk is natuurlijk'. Op het bedrijf heerst een prettige sfeer. Er zijn veel Zeeuwen werk zaam en, vooral wat het lagere personeel betreft, is de heer Monte narie één van de welnlngen die van buiten Zeeland komen. De onder linge verhouding is evenwel prima. ,Dat manifesteert zich ook in het feit dat de personeelsvereniging, zoals die hier is opgezet overi gens door mensen die van buiten Zeeland zijn gekomen een na genoeg volledige toetreding kent, bijna iedereen is lid. Er wordt veel gedaan, er zijn vijf of zes avonden per jaar, er is een kerstdiner, er zijn een paar contaotavonden, er is een voetbalvereniging, een vol leybalvereniging, een k 1 averjasvereniging en men is bezig met een badmintonvereniging. Het is eigenlijk wel wat veel voor een bedrijf waar zo'n 150 180 mensen werken.' Ook de verhouding met het hogere personeel noemt de heer Montenarie bij Hercules goed. ,De verhouding is min of meer op z'n Amerikaans, het is vrij gemakke lijk. Zelf heb ik zitting in de bedrijfskern, zoiets als een ondernè- mingsraad, en de contacten daar tot hogere personeel zijn vrij, erg vrij. Iedereen weet weliswaar zijn plaats en is ten volle verant woordelijk voor zijn werk en dat uit iedereen ook maar de sfeer is goed. Het is beslist niet zo dat het hogere personeel in een kantoortje, zit en zich nooit laat zien. Het loopt echt wel fijn'. 4 CONTINU Evenais de PZEM is ook Hercules een vol continubedrijf. Voor de heer Montenarie is het werken in ploegendiensten geen enkel pro bleem: ,Ik ben eraan gewend. Toen ik 18 jaar was ben ik gaan varen en dan raak je eraan gewend dat je altijd moet werken, je bent nooit vrij en als je eens vrij bent, dan zit je op zee en ben je dus in feite niet vrij. Dat went zo dat ik denk dat een dagdienst mij niet makkelijk zou vallen. Voor de Zeeuwen ligt dat anders, die moeten er nog aan wennen, een enkele uitzondering natuurlijk daargelaten. Door de week gaat alles voor hen nog wel goed en nachtdienst is niet zo erg, maar met do weekenden en de feestdagen is het echt nog een beetje moeilijk' Men is met de ploegendiensten overigens best tevreden, al is het even wennen, en bovendien heeft men beslist meer vrije tijd. De kwestie is evenwel, volgens de heer Montenarie, om die ■vrije tijd te leren benutten .Er zijn mensen die, als ze nachtdienst hebben gehad, tot 's middags vijf, zes uur in bed blijven liggen en dan blijft er natuurlijk weinig van je dag meer over. Op den duur be gint men echter te beseffen dat je met wat minder slaap 's nachts ook nog fit bent. Dat is een kwestie van wennen'. Het werken in ploegendiensten komt naar de mening van de heer Montenarie de sfeer wel ten goede. Als voorbeeld noemt hij het werken op zondag avond, een avond dat heel wat mensen rustig thuis zitten. Dat schept een zekere band met de andere mensen in de ploeg. VOORDELEN Zeeland heeft voor de heer Montenarie wel een aantal voordelen: JDe randstad Holland is erg fijn als je van uitgaan houdt en dergelijke dingen, maar het is toch ook weer zo, je zit overal middenin en wil je eruit dan moet je echt uit. Nou, hier ben je eigenlijk uit en ala ,e ergens naar toe wilt, dan ga je er naar toe. Hier heb je de ruimte en recreatiemogelijkheden'. In één opzicht is de heer Montenaire overigens allerminst tevreden: ,De middenstand laat hier verstek gaan. In alle opzichten. Bij een groot warenhuis krijg je hier dingen in je hand gedrukt die in Rotterdam zijn afgekeurd. Er worden hier van die winkels Deergezet die via een vereniging draaien en die doen maar. Er is helemaal geen vrije concurrentiepositie Er wordt hen opgedragen wat ze moeten en dat doen ze dan maar, of het nou verkocht wordt of niet. ze laten het gewoon verrotten als het met verkocht wordt, want de prijs moet gehandhaafd blijven. Dat vind ik ergens niet kloppen. En waar geen concurrentie is kan ook geen service zijn' De heer Montenarie vindt het wonen in Middelburg prettig: ,Ik wü niet zeggen dat de hulzen hier goed zijn, maar ze zijn ruim'. Ook voor zijn kinderen vindt hij het prettig om in Zeeland te wonen .Het is hier gezond' waarbij hij onder meer aan het strand denkt- Onder de strandhuisjesbezitters, waartoe ook de heer Montenarie behoort, doet een vreemd gerucht de ronde: dat men van plan zou zijn om de duinen weg te halen en er een dijk voor in de plaats te zetten. Als dat zou gebeuren, zou hij er mets meer aan vinden. Maar tot nu toe heeft hij er nog geen spijt van deze kant uit te zijn geko men, al zou hij nog wel wat dingen anders willen zien: ,De stad zou wat meer stad moeten zijn, maar ook weer niet zoveel dat de rest er zo door wordt aangetast dat het onleefbaar wordt'. Tegen over de uitbreiding van de industrie staat hij niet sceptisch: ,Maar het is ook weer niet zo dat ik zeg bouw Walcheren maar vol. Het moet beperkt blijven tot het stuk Sloegebled dat nu in optie is voor de industrie, maar verder niet. Het is alleen jammer voor de mensen in Zudd-Beveland die wat last van eventuele luchtverontreining kun nen krijgen'. VLISSINGEN ,Mijn ervaring is dat er hier bij ,Dc Schelde' al tijd een hijzonder prettige sfeer is geweest, ook onder elkaar. Je hebt natuurlijk wel eens uitzonderingen, maar dat zijn individuele gevallen, die je gernst buiten beschouwing kunt laten. Bovendien is het zo, dat als het hier niet goed geweest was, als hier geen prettige sfeer had geheerst, ik het hier geen dertig jaar uitgehouden zou hebben.' Aan het woord is de heer E. F. Francois (56), sous-chef van de afdeling personeelszaken van de koninklijke maatschappij .De Schelde' te Vlissingen. Hij is een geboren en getogen Vllssinger en heeft er geen enkel spijt van zijn geluk niet elders in Nederland te hebben gezocht. ,Ik ben kris-kras heel Nederland door geweest, ln mijn jeugd op de fiets en met de tent en toen ik wat ouder werd met de auto. Neder land is een bijzonder mooi land, ook als je in het buitenland geweest bent, kom je elke keer weer tot de ontdekking dat er in ons land toch wel heel mooie plekjes zijn en dat hot daar prettig toeven Is. Maar mij persoonlijk lokt de zee altijd weer, het strand en alles wat daar mee samenhangt dat lokt mij en daarom ben lk hier ook niet weg gegaan." Als sous-chef personeelszaken is de heer Francois ten nauwste be trokken bij de personeels werving en de personeelsadministratie. Hij heeft dan ook in de eerste plaats te maken met nieuwe personeelsle den. Waarom gaat iemand bij ,De Schelde' werken? ,Daar zijn ver schillende motieven voor. Er zijn natuurlijk veel mensen die in hun werk vooruit willen komen, wat bij hun vorige werkgever niet meer lukte, en die het nu elders gaan proberen, dus een zekere drang om promotie te maken. Voorts speelt het woonklimaat een belangrijke rol en ook in zeer grote mate het feit dat de mensen zich bij ,De Schelde' helemaal in hut vak kunnen uitleven. We hebben een groot aantal beroepen, we hebben een functielijst met meer dan 500 func ties. Bovendien zijn er vele mogelijkheden om hier vooruit te komen. En dan is er nog het vertrouwen in het bedrijf, want ,De Schelde' is één van de oudste bedrijven. Binnenkort bestaan we, geloof ik, zo'n 100 jaar. En het is altijd zo geweest, dat was ook al in mijn jeugd, als je bi'j J)e Schelde' ging werken, dan ging jo daar werken omdat je ervan overtuigd was dat je dan vast werk kreeg, dan was ie een beetje geborgen.' PERSONEELSZAKEN De heer Francois is zeit begonnen als kantoorbediende. Van begin ai aan heeft hij op de afdeling personeelszaken gezeten. Dat de per soneelszaken bij hem tn hart en meren zitten, blijkt wel wanneer hij over het bedrijf begint uit te weiden. Zo wijst hij erop dat ,De Schelde' allang niet meet alleen een scheepswerf is, maar dat er ook een machinefabriek aa n verbonden is die tot de grootsten van Neder land behoort Ook wil hij het misverstand uit de weg ruimen dat ,De Schelde' geen geschikt bedrijf zou zijn voor vrouwen en meisjes. Ik heb pas nog een gehuwde vrouw aangenomen als kraandrijver en zij werd onmiddellijk geaccepteerd. Maar er is ook heel schoon werk voor meisjes.' De plezierige sfeer en de goede onderlinge verstandhoudingen op het bedrijf blijkt ook wel uit het feit dat de personeelsvereniging zo'n 2000 leden telt. ,En dat zijn trouwe leden. Ik geloof niet dat er veel bedrijven of particuliere instellingen zijn die zo'n grote vereniging bij elkaar weten te houden. Daaruit alleen al blijkt wel dat de men sen hier een beetje saamhorigheid hebben. Er zijn activiteiten als toneeluitvoeringen, er is een kegelclub. een biljartclub, een voet balclub en ga zo maar door. Ook de vrouwen worden erbij betrokken, de vrouwen hebben bijvoorbeeld een eigen kegelclub.' Naast de per soneelsvereniging is er ook nog een beambtenvorenlging, die enige honderden leden telt. De Schelde neeft overigens nog meer .attracties' voor haar per soneelsleden: ,De directie heeft ook een grote werkplaats ingericht, :i*n help u-zelf-werkplaats, waar de mensen hun hobby kunnen uit- even Ik heb er zelf wel eens een droogrek gemaakt. Het is een givte werkplaats met dure gereedschappen, waar men gratis ge bruik van kaïn maken en tegen minimum-prijzen kan men zich ma teriaal aanschaffen Bovendien is daar iemand aangesteld om toe zicht te houden en dat is een eerste klas vakman, die de mensen op allerlei gebied kan helpen. Br bestaat behoorlijke belangstelling voor de werkplaats.' TOEGANKELIJK De heer Francois heeft niet te klagen over de verhouding tussen 'net lagere en het nogere personeel: ,Mijn ondervinding in de loop der jaren is dat het hogere personeel toegankelijk is voor iedereen. Dat klinkt misschien een beetje vreemd. Natuurlijk, als je jong bent en je start met je carrière, dan kijk je tegen bepaalde mensen echt op. nu nog, maa» vroeger durfde je ze bij wijze van spreken nauwelijks aan te spreken. Maar dat is altijd bijzonder meegeval len. Ik heb Ln mijn werk nogal eens te maken gehad met al deze mensen en ik kan niet anders zeggen dan dat ik altijd goed te woord ben gestaan. Als functionaris van personeelszaken moet het ook zo zijn dat de mensen gemakkelijk bij je komen, ook zonder kloppen. 7"- moeten je weten te vinden en ze moeten je ook kunnen ver trouwen. Daar heb :k helemaal geen klagen over. Het is echt niet zo dat de mensen komen met de vuist op tafel, nee, de verhoudingen zijn bijzonder goed.' Hoe denkt de heer Francois over de steeds verder voortschrijdende uitbreiding van de industrie op Walcheren? .Ik kan het wel toe juichen. Ik vind dat door de uitbreiding van de industrie nog meer mensen een kans krijgen dan vroeger "De heer Francois heeft rich geen mening gevormd over de vraag in hoeverre zich de industrie op Walcheren mag en moet blijven uitbreiden. ,Hoe meer mensen er zijn, des te meer mogelijkheden zijn er ook. We moeten niet al leen naar de recreatie kijken, al moeten er" natuurlijk wei grote stukken laad voor de recreatie open blijven. Het is juist zo fijn in Zeeland dat je naast de grote bedrijven zoveel mogelijkheden tot recreatie hebt. Verstedelijking? Dat kan niet uitblijven, maar het is helemaal de vraag of het zover komt. En misschien worden er dan weer zoveel stukken land gewonnen van de zee en ingedijkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 31