Inspraak Domburgers in plannen Hotelmij naar Tholen nog dit jaar gereed RPCU wil geen zondagkermis in Vlissingen Uitbreiding stad naar Sloe stoppen vah/iere bilt Benelux-parlement wil uniformiteit voor milieu-eisen ,Kooplui' verkochten bejaarde waardeloze brillen voor f 225 2 IN AARDENBURG SPEURTOCHT HAAR ANTIEKE WERKTUIGEN Minister over raadsverkiezingen op Tholen Belofte b en w nog niet ingelost J DOMBURG De bevolking van jde gemeente Domburg zal binnen kort in de gelegenheid worden ge steld om tijdens een hoorzitting van het gemeentebestuur het hare te zeggen over de plannen van de NV Hotelmij Domburg. PvdA- woordvoerder A. Don stelde aan het begin van de raadsvergadering van dinsdagavond mede namens mevrouw M. Vaandrager-van 't Hoff (gb) en zijn fractiegenoot J. Maas voor het minderheidsvoorstel van b en w om akkoord te gaan met de bouwplannen van de nv nog niet te behandelen. SPORTCENTRUM WEMELDINGE 1 MEI OPEN Zeeuwse ALMANAK Spoorwegovergang ,0ckenburgh' Goes 3 nachten gesloten Bedenkelijke activiteiten op Tholen TON SCHADE BIJ BRAND BERGEN OP ZOOM EXAMEN 00K ,TJIF-TJAF ZIET DE LENTE... Onzekerheid over invloed industrie op leefmilieu niet praten over de prijs PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 APRIL 1975 Aan gemeente geschonken landbouwwerktuigen zoek AARDENBURG ,Wat is er met die werktuigen gebeurd?' is de vraag die een bezorgd raadslid J. J. Rosseel van Aardenburg aan zichzelf en aan het college van b en w heeft gesteld. Want de door hem in 1959 aan de gemeente Aardenburg ge schonken zeldzame, honderd jaar oude landbouwwerktuigen zijn zoek. Tot deze teleurstellende ontdekking kwam de heer Rosseel na een uitge breide speurtocht langs diverse pan den, waar de instrumenten mogelijk konden zyn opgeslagen. Reden voor hem om tijdens de gemeenteraads zitting van dinsdagavond daar eens een hartig woordje over te spreken met het college van b en w. De oude eigendommen van de heer Ros seel zijn om hun antieke waarde in 1959 te bezichtigen geweest op een landbouwtentoonstelling van de ZLM, waarna hij ze met het oog op een mogelijke oprichting van een museum voor oude landbouwwerktui- Dat waren een zogenaamde strobak, een .fato' (een machine voor de eindcon trole van graan en een werktuig om landbouwgrond gelijk te maken. De apparaten zijn na de tentoonstel ling destijds veilig opgeborgen in de Aardenburgse gasfabriek. Na «dich tingen van de heer Rosseel bleek daar niemand meer op de hoogte te zijn van de aanwezigheid van de werktuigen. Ook burgemeester en wethouders kon den geen zinnig woord zeggen over de me-.<kwaardige gang van zaken, hetgeen de heer Rosseel zeer be treurde. Wel deed wethouder E. Lansu de toe zegging om gemeenteopzichter G. Paridaen voor naspeuringen in te schakelen. Ook andere Inwoners hebben in de loop der jaren overigens landbouwwerk tuigen aan de gemeente geschonken met hetzelfde doel als dat van het raadslid. Ook hiervan is geen spoor te vinden. De licht verontwaardigde heer Rosseel tenslotte: ,Ik ben er bang voor dat ze niet meer gevonden worden. Het is wel erg. Dan doe je eens iets voor de gemeente en dan gebeurt er zo iets.' DEN HAAG Minister mr. H. K. J. Beernink van binnenlandse zaken heeft de tweede kamer op het nippertje nog een wijziging van het wetsontwerp inzake de gemeentelijke herindeling van Tho len gestuurd. De bewindsman wil de gemeenteraadsverkiezingen op Tholen verschuiven, als de wet voor juni 1970 in werking kan treden. Ter toelichting zegt hij: ,Naar het zich thans laat aanzien moet het niet uitgesloten worden geacht, dat het onderhavige wetsontwerp nog voor de in dit jaar te hou den periodieke raadsverkiezingen de beide kamers der Staten-Gene- raal is gepasseerd. In dat geval zou, ervan uitgaande, dat het wets ontwerp wordt aanvaard, het hou den van die periodieke verkiezin gen in de op te heffen gemeenten van het eiland Tholen achter%ve- ge dienen te worden gelaten'. EERST HOORZITTING THOLEN De montage van de staalcon structie voor de bovenbouw van de nieuwe brug over de Eendracht bij Tholen is ge start. En dat betekent dat er al aardig zicht' komt in deze toekomstige verbinding tussen de stad Tholen en de vaste wal van Noord- Brabant, die de oude uit 1928 daterende brug moet vervangen. Het constructiebedrijf De Vries Robbé uit Gorinchera zal het stalen gedeelte in dit project voor zyn re kening nemen. De luchtfoto laat zien dat de ruw bouw voor de brug al een stevig eind is gevorderd. Aan de Thoolse kant (onder) zijn de zogenaamde aanbruggen al voor een belangrijk deel gereed. Ook het zandbed voor de lus van de brug naar de weg verbinding Tholen-Oud-Vossemeer ligt er. De op rit naar de brug aan Brabantse kant is het volgende deel van de ruwbouw. Het is de verwachting dat de nieuwe brug nog voor het eind van dit jaar gereed komt. De nieuwe brug is een onderdeel van het project Schelde-Rijnverbinding voor de binnenvaart. Wan neer straks het scheepvaartverkeer door de geka naliseerde Eendracht wordt geleid is de oude brug een obstakel geworden. De nieuwe brug heeft een hoofdoverspanning van 140 meter lengte. De hoofdrijbaan voor het verkeer erover wordt 10.1 meter; daarnaast komt een baan voor langzaam verkeer en een voetpad. De bouw van een soortgelijke brug bij Oud-Vossemeer is eind vorig jaar aanbesteed. (Luchtfoto Slagboom en Peeters) Om de door het college toegezegde In spraak tot zijn recht te laten komen zou volgens de heer Don het plan eerst moeten worden gepubliceerd in het ge meenteblad De Klapbank, de maquette zou aan de bevolking moeten worden getoond en vertegenwoordigers van de gemeenteraad zouden een hoorzitting moeten voorbereiden: ,We achten dit Burgemeester F. G. Sprenger vond het niet op de weg van b en w liggen om een dergelijke hoorzitting te houden, maar juist wel op de weg van de politie ke partijen. De heer A. Coppoolse (ar) was wel voorstander van de in februari toegezegde inspraak, maar hij wenste dinsdagavond toch alvast een principe- uitspraak van de raad: ,De kwestie sleept nu al zo lang. Dan weet de telmij tenminste ook waar ze aan toe is.' De heer W. K. van Nïeuwerihuijzen (chu) zei het voorstel van de heer Don niet goed te begrijpen, .omdat een rige keer fracties anderen op de 1 gera tikten toen werd voorgesteld begrotingsbehandeling uit te stellen.' Hoewel de heer P. Hoefkens (gb) per soonlijk geen behoefte had om de be handeling van het voorstel uit te stellen, toonde hij begrip voor de wens om de beloofde inspraak ook te doen plaats vinden. Jhr mr Rutgens van Rozenburg (ch) stelde zich achter het standpunt van de heer Don cs. Na dit alles te hebben aangehoord zei burgemeester Sprenger, dat hij wel zover wilde gaan. dat hij de maquette ten toon wilde dagavond toch tot behandeling van het minderheidsvoorstel \an b en w wilden overgaan. Hoewel wethouder C. den Hollander heeft bedankt als lid van de kiesvereni ging Gemeente Belang te Oostkapelle zal hij toch tot het eind van deze zit tingsperiode lid van de raad blijven. Dit bleek uit brieven va.n de heer Den Hol lander en genoemde kiesvereniging aan de raad. Gezien het feit. dat op korte termijn gemeenteraadsverkiezingen zul len worden gehouden is hiertoe na over- tussen de heer Den Hollander en de kiesvereniging besloten. Uiteraard zal de heer Den Hollander niet meer optre den als vertegenwoordiger van de groep KAPELLE De heer M. J. van Poelje, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, zal vrijdag 1 mei het .Sportcentrum burgemeester Van Sas' te Wemeldimge officieel openen. Ter gelegenheid van die opening is er een bijeenkomst in het dorpshuis, die om half drie begint. Lelijk Een hooggekwalificeerd Middel burgs ambtenaar heeft zich opge werkt tot een doe-het-zelver van sinds z'n vrouw hern enig elektrisch gereedschap ten geschenke heeft jeven, heeft hij zich fraai gere- DEN HAAG Het Beneluxparlement heeft de drie regeringen nog eens opgepord om te komen met een werk programma voor het opstellen van uniforme maatregelen tegen water en luchtverontreiniging. In de rege ringsconferentie van vorig jaar april werd een dergelijk programma tegen 1 december van hetzlefde jaar aan gekondigd. Tot op heden is het nog niet verschenen. De vraag .hoe staat het ermee?' werd gesteld in een vergadering van de commissie voor sociale aangelegen heden van de raadgevende interpar lementaire Beneluxraad, onlangs te Den Haag gehouden. Van de kant van de Beneluxregeringen werd toegege ven .dat het tempo waarin naar een dergelijke regeling wordt gestreefd versnelling behoeft. Over de praktische mogelijkheid, uni forme regeling voor de bestrijding van water- en luchtverontreiniging op te stellen wordt in het verslag van de besprekingen tussen Benelux parlement en regeringen nog een aan tekening gemaakt. .Elke Beneluxwet- Kampioenschapsprij s Vlissingse hond De Drentse patrijshond Esta van me vrouw M. Roskam-Braam uit Vlïssin- gen heeft op de tentoonstelling Ahoy '70 te Rotterdam voor de tweede maal de kampioenschapsprijs behaald. De eerste keer gebeurde dat ta Amsterdam waar de hond de titel .Winster 1969' kreeg. geving, die tot stand zou mogen ko men zou pas werkelijke resultaten opleveren indien deze zou zijn inge- werkt in een wijdere internationale regeling. Zolang in de omringende landen aar industrieën geen beperkende maatre gelen ten aanzien van lucht- en wa terverontreiniging worden opgelegd, zouden zodanige beperkingen binnen de drie landen slechts leiden tot een toestand van concurrentievervalsing ten nadele van de Beneluxindu- strieën.' GOES De spoorwegovergang bij .Ockenburgh' in Goes zail binnenkort 3 nachten voor alle verkeer gesloten zijn in verband met herstelwerkzaamheden aan de bevloering van de overweg. De af sluiting is in de nacht van zondag 19 op maandag 20 april van 8 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens en in de nachten van maandag 20 op dinsdag 21 en dins dag 21 op woensdag 22 april van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. De af sluiting geldt ook voor wielrijders en voetgangers. dit niet bij voorbaat stellen. In eerste instantie had hij reeds gevraagd om vóór een beslissing te nemen eerst gesprek te hebben met de stedebc-.. kundige: ,Ik zou het dan toch zeer op prijs stellen, dat daar ook vertegen woordigers van de Hotelmij bij aanwe zig zouden zijn om eventuele vragen te beantwoorden.' Voor de heer Van Nieuwenhuijzen lag het voorstel om de behandeling uit te stellen niet gemakkelijk: ,De consequenties is, dat we geen uit breidingsplan meer kunnen vaststel len zonder eerst hearings te hebben gehouden. De beslissing van de raad zal mede worden bepaald door de aard van de reacties tijdens de hoor zitting. Dan is de raad niet meer het college dat bestuurt, dat het vertrouwen heeft van de bevolking." Burgemeester Sprenger vond ook, dat het houden van hoorzittingen een .ge vaarlijk pad is, dat slechts zelden zaJ moeten worden betreden.' Bij de stemming over het voorstel van de heer Don bleken de heren Van Nieu wenhuijzen, Coppoolse en L. Wodergem (ar) de enige drie raadsleden, die dins- MET VENSTERGLAS.. THOLEN Oplichters hebben op het eiland Tho len een 73-jarige inwoner van Poortvliet twee volko men waardeloze brillen (mei vensterglas) verkocht voor 225,-. De bejaarde man moest daarbij bovendien zijn oude bril nog inleveren. De .kooplieden' lieten hem na een stortvloed van woor den geloven, dat hy een nieuwe bril nodig had. het eiland Tholen en uit West-Brabant gekomen over .kooplui', die het voor al op oudere mensen heb ben gemunt. Bij de rijkspo litie op het eiland Tholen zijn intusasen enkele aan giften gedaan. Sommige van de kooplieden leuren met lappen stof. die van zeer slechte kwaliteit zijn en waarvoor enkele honderden guldens gevraagd worden. De rijkspolitie heeft Intus sen de bevolking waar dit mogelijk was gewaarschuwd voor de prakrijken van deze kooplieden, waarbij er de nadruk op legde niet overhaast en lichtgelovig te werk te gaan als goederen als hierboven beschreven worden aangeboden. Bij de politie zijn intussen nieuwe meldingen binenge- komen van soortgelijke ac tiviteiten. In enkele plaat sen had men het opnieuw bij bejaarden mensen gepro beerd ditmaal zonder succes. Ziekenhuislinnen- en gasthuiswasserij BERGEN OP ZOOM Bij een brand in de wasserij van het al gemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom is dinsdagmorgen voor zeker een ton schade veroorzaakt aan machines en linnengoed van het gasthuis. Het wasgoed van het Lievensbergziekenhuis, dat ook in deze wasserij wordt behandeld, ging voor een belangrijk deel ver loren. Het wasèerijgebouw werd zwaar beschadigd. De oorzaak van de brand Is onbekend. Een personeelslid ontdekte de brand dinsdagmorgen omstreeks zeven uur. Hij wilde de wasserfl binnengaatn. wat hem door dikke rookwolken werd belet. De gewaarschuwde brandweer was het vuur in ongeveer tien minuten meester. Het vuur moet al de hele nacht hebben ge smeuld. Late voorbijgangers en perso neel van het gasthuis menen schroei- lucht te hebben geroken. De elektrische klok stotnd op half drie stil. Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het tandarts heer M. D. Smallegange uit Wolphaarts- dijk. Gemeente Belang, maar als onafhan. kelijk raadslid. Blijkens een mededeling van de burg», meester zal het postkantoor te Oostks- pelle blijven bestaan. De raad ging zot- der stemming akkoord met het voorste! om aan de leerlingen van de basissen»! len ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding een lepeltje te geven (totale kosten ongeveer 400 gulden). Op voorstel van de heer Rutgers van Rozenburg zal de gemeente Domburg d» voor drie jaar aangegane gemeenschap, pelijke regeling Wegschap Walcheren met ten hoogste een termijn verlengen. De heer Rutgers van Rozenburg wuide hiermee bereiken, dat gs als het war» worden gedwongen met een nieuw voor. stel te komen. De heren Wondergem Den Hollander, A. Wisse (sgp) en Ja» de Visser (sgp) waren tegen het amen-' dement. In een vrij vlot tempo stelde de raad een aantal onderwijsuitkeringen vaat; ols Oostkapelle extra krediet voor nieu! we leermiddelen en verbetering van het schoolgebouw 18.128,44; bedrag p»r leerling gewoon lager ondenviji ƒ142,50: bedrag per leerling voor he' blo 651,55; en voorschotten bijzondere scholen. Blauwe zóne In de Noordstraat werd een blauwe zo ne ingesteld. Op voorstel van de heer Maas werd de. parkeertijd van één uur, zoals in het voorstel stond, op te voeren tot anderhalf uur. De horen Rutgen van Rozenburg, Van Nieuwenhuijzen en Wondergem waren tegen dit voorstel AARDENBURG Het gaat er nu toch werkelijk naar uitzien dat diverse warmteminnende vogel soorten een vleugje lente in het Zeeuwse klimaat ontdekken. Be reikten ons de afgelopen dagen diverse tips over gesignaleerde vo gelsoorten als ooievaars, gekraag- burg meegedeeld dat de heer H. van Iwaarden in de omgeving van het sportpark een tjiftjaf heeft waargenomen. Een klein zangvo geltje dat zich pas naar onze stre ken begeeft als daar werkelijk van een lente doorbraak sprake is. De 15-jarige zoon van de heer Van Iwaarden maakte ons er op merkzaam op dat hij eveneens in de buurt van het sportpark al diverse malen de roep van de Koek-koek hoorde. Ook vanuit Aardenburg dus optimistische ge luiden die ons aan de lente doen herinneren. SOUBURG De .Rechts Protes tants Christelijke Unie in Sou burg heeft in een brief aan het gemeentebestuur van Vlissin gen .vurig en klemmend' ver zocht niet in te gaan op een ver zoek dat de Bond van kermis- bedrijfshouders, Bovak, b en w van de Scheldestad heeft ge daan. De Bovak vroeg om de kermis 's zondags ook na één uur 's middags te mogen open stellen. De Rechts Protestants Christelijke U (RPCU) is een unie waarin de SGP samenwerkt met andere verontruste protestants christelijke kiezers. De unie zal aan de a.s. gemeenteraads verkiezingen deelnemen. Zjj doet ,een ernstig en dringend beroep op h gemeentebestuur om het verzoek vi de Bovak niet in te willigen. De RPCU spreekt als haar overtuiging Tegenover zijn ondergeschikten laat hij zich 's maandagsmorgens altijd breed- uit over zijn presta ties van het afgelopen weekend. Het begon met mededelingen over het ophangen van schilderijen, waar nog niemand van onderste boven was. Maar gaandeweg wer den zijn prestaties indrukwekken der. Zijn beschrijvingen, hoewel in ambtelijke taal gesteld, logen er niet om. Zaterdagavond. Iieb ik nog juist voor het avondeten een vogelhuis voltooid' was er zo een, of imorgen hoop ik gereed te ko men met het vlakken van de vloer van het salon.' De werkstukken beginnen boven dien steeds imposanter afmetingen aan te nemen. Maandagmorgen zei hij, nauwelijks zijn stem ver heffend: Zaterdagmiddag heb ik eigenhandig een schutting ge plaatst.' ,Om alle woorden op te schrijven, die hij hier niet kwijt kan' brom de iemand op gedempte toon een heel lelijk commentaardat de man gelukkig niet ter ore is ge komen, want hij bewoog zich reeds in de richting van een andere af deling, ter verdere verspreiding van het nieuwtje. SUGGESTIES' PvdA MIDDELBURG: MIDDELBURG De afdeling Middelburg van de Partij van de Arbeid acht, gezien de huidige onzekerheid omtrent de invloed van de industrie op het leef milieu, verdere stadsuitbreiding van Middelburg in de richting van het Sloe niet gewenst. De afdeling doet deze uitspraak in een aantal .suggesties' voor het gemeentelijk verkiezings program 1970-1974. Deze suggesties, die zijn bedoeld als een .proeve' van het werkprogram voor de komende vier jaar zijn toe gezonden aan een groot aantal ver enigingen, instellingen en organisa ties, die op enigerlei wijze op ge meentelijk terrein werkzaam zijn zo als sportverenigingen, maatschappe lijke organisaties, vakorganisaties en nok speeltuinverenigingen enz. Ver tegenwoordigers hiervan zullen in de gelegenheid worden gesteld om tij- april in over dit verdere .Wens in', op vrijdag 24 ,De Brasserie' hun mening voorlopige program en ook wensen kenbaar te maken. Op het punt industrialisatie wordt voorts nog gewezen op de wense- ADVERTENTIE misschien wel het beste kostuum van de groninger stijlgroep, een mooie coupe, perfect sluitende kraag, stoffen van haastouderwetse' kwaliteit/ zoals ,gardier' 309,- L.DELFT8888 MT MIDDELBURG lijkheid van aanleg van groenstro ken om industrie-terreinen. Ook de vestiging van schone bedrij ven zou dienen te worden gestimu leerd. Ten aanzien van de woning bouw wordt onder meer aangedron gen op een meer stringente controle op kwaliteit van opgeleverde wonin gen. Er worden ook suggesties gedaan op verschillende andere terreinen zoals onderwijs, sport- en jeugdzaken en cultuur, samenwerking met Vlissin gen en andere gemeenten, maat schappelijk werk enz. 7,0 zou naar de mening van de af deling het aantal vakleerkrachten voor gymnastiek en handvaardigheid bij het basisonderwijs moeten wor den uitgebreid en zouden voorts am bulante onderwijzers dienen te wor den aangesteld voor het begeleiden van leerlingen met leermoeilijkheden of achterstand door ziekte. Zou de Middelburgse handelsavond school moeten verdwijnen, dan zou, aldus de Middelburgse PvdA-afde- ling, dienen te worden bezien of er een andere vorm van avondonderwijs of cursusbegeleiding zou kunnen ko men. Stadsbus acht het instellen van een fre quent rijdende stadsbusdienst, maatregelen om het voetgangers- en fietsersverkeer in de binnen stad te bevorderen, het instellen van een onderzoek naar de moge lijkheid om bepaalde winkelstra ten op bepaalde dagen voor het verkeer af te sluiten, terwijl men voorts, in samenwerking met Vlissingen. een verkeersdeskundi- ge zou moeten aanstellen. Onder het hoofdstuk cultuur, wordt onder meer gesteld, dat voor ierlpr- een die dat wenst de mogelijkheid zou moeten worden geschapen om deel te nemen aan diverse vormen van cultuurbeleving, terwijl ten aan zien van de sport enz. êen onder zoek, samen met Vlissingen, wordt nodig geacht naar de mogelijkheden van realisering van een kunstijsbaan. Voorts zouden er in Dauwendaele (Middelburg-Zuid) een sportpark en een sporthal moeten komen. Gesug gereerd wordt ook om de mogelijk heid te onderzoeken om sportaccom modaties ook voor niet in sportver enigingen georganiseerden open t« stellen. Voor de jeugd wordt de stichting wenselijk geacht van een ontmoe tingscentrum met de mogelijkheid voor het houden van beatfeesten. uit, dat de zondag de mens. ingevol ge het vierde gebod, is gegeven als rustdag te besteden tot eer van God. ,U als gemeentebestuur heeft, als Godj dienaresse, te waken voor het heil van uw onderdanen, hetwelk alleen kan, indien u uw beslissingen neemt met de bijbel als uitgangspunt, alduj de unie in de brief. .Behalve, dat u met het eventueel ver lenen van toestemming voor een open kermis op zondag uw onderda nen gelegenheid biedt om hier naar toe te gaan en geld te besteden, creëert u hiermee een .aantrekkelijk"' object voor bepaalde inwoners uit omliggende gemeenten, recreanten enz. wat alleen maar aanleiding kan geven, dat het leven in onze stad zondags ernstig wordt verstoord en allerlei onregelmatigheden plaats vinden (zie de rellen van 1969). Bo vendien vindt door de luide muziek een ernstige inbreuk plaats op de privérust van velen onzer, die Gooi dag tot Zijn eer willen besteden. .Zo gaat de unie verder. De RPCU vraagt de huidige zondags rust niet op te offeren aan de gro tere winstmarges van kermisbednjfs- houders en aan de hogere opbreng sten van gemeentelijke inkomsten uit de kermisstands. Zij vertrouwt, dat de minderheid van kiezers een ge willig oor zullen mogen vinden. VERWACHT... VRIJ ZONNIG Vrij zonnig en droog weet met weinig wind. Hogere middagtemperaturen dan dinsdag. oruitzichtcn voor donderdag en vrij dag, opgesteld door het KNMI op dins dag om 18.00 uur: 'rij zonnig en zarilit lenteweer. Weersvooruitzichten in cijfer; gemid deld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon: 4-11; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 lot 5 graden boven normaal; leans op een droge periode van min- stens 12 uur: 95 procent; kans op een jeheel droog etmaal: 90 procent, /oor vrijdag: nan tal uren zon: 3-10; min. temp. 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 1 tot 6 graden nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheèl droog etmaal: 70 procent. Normalen voor 16-20 april: respectie velijk min. temp. en max. temp.: Den Helder 6 H Eelde 3 13 De Bilt 4 H Vlissingen 6 12 Zuid-Limburg 5 14 16 april Zon op Maan op ZON EN MAAN onder 19.3® onder 04.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2