,voor personeels werving wordt 1971 een krachtproef' MR J. S BUREAU P. RIETEMA, DISTRICTS ARBEIDSVOORZIENING: HOE, WANNEER EN WAAR IN DE INDUSTRIE.... mum TIESTEN EN MUSICI BIJZONDERE BEMIDDELING wonenwerken en winkelen op Walcheren WOENSDAG 15 APRIL 1970 MIDDELBURG ,Het jaar 1971 zal voor de personeelswerving in midden-Zeeland een dui delijk topjaar en tegelijk een krachtproef wor den. We schatten dat er dan zo'n 900 nieuwe ar beidsplaatsen voor mannen en 150 voor vrou wen zullen ontstaan. Toch zie ik de mogelijkhe den om die vlot te bezetten niet zo somber in. Mr J. S. P. Rietema, directeur van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening (DBA) in Zeeland, stalt wat materiaal uit op tafel, staten en tabellen over de arbeidsplaatsen op Walche ren en verwachtingen voor de komende jaren. De ervaringen met het aantrekken van personeel ln de voorbije periode van zeg 5 jaar hebben dit ge matigd optimisme in het bureau aan de Middelburgse Noordsingel in de hand gewerkt. .Zeeland is op het ogenblik voor wonen en werken echt wel ,in', zegt mr Rietema ,De bedrijven, die zich hiier gevestigd heb ben kunnen op een bevredigende manier aan personeel komen. Voor een groot deel zijn dat mensen uit Zee land, nogal wat voormalige zeevarenden en dan neemt het percentage gegadigden van buiten de provincie steeds toe. Vooral de chemische nijverheid trekt aan. Het verdient daar goed. De wervingscampagnes verlo pen naar wens, door het hele land. Tot nu toe zijn er geen moeilijkheden'. Vraag: wat beweegt iemand, die van baan wil veran deren om naar Zeeland te gaan Mr Rietema: ,De randstad Holland zit propvol. De kan sen op snellere en betere huisvesting zijn in Zeeland veel groter. Dat Is een zeer belangrijk element. Het gaat meestal niet aUeen om een relëe positieverbete ring in de eigen sector van bedrijf. Die is elders ook wel te vinden. Wat hier in de nieuwe bedrijven weer wel een rol speeLt is de kans op sneller opschuiven, terwijl in oude bedrijven de posten wat hogerop vaak ge blokkeerd zijn. Voor veel mensen is het ook van be lang dat er in Zeeland zoveel recreatiemogelijkheden zijn, al staat daartegenover dan de factor van een min der ontwikkeld grootwinkelbedrijf. Maar dat zjjn toch geen doorslaggevende zaken. Een beslissing wordt op grond van irrationele gevoelens genomen. Rationeel is toch wel de woongelegenheid'. CAMPAGNE Nog niet zo lang geleden heeft het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening Zeeland .proberen te ver kopen' via een advertentiecampagne in landelijke kran ten. Mr Rietema: ,Er zijn mensen, die willen veran deren. Maar aan Zeeland hebben ze dan meestal niet gedacht Kijk, als je ze dan deze provincie uitstalt, gaan ze hier op vacatures reflecteren'. De advertentiecampagne leverde 330 aanvragen naar een informatiemapje over Zeeland op. Negentig van hen hebben gereageerd met een sollicitatie. De heer Riete- noemde dat een hoog percentage. Vraag: .Zeeland is op het ogenblik nogal eens in het nieuws met het vraagstuk van de gevaren als gevolg van luchtverontreiniging. Heeft dat nog invloed op de werving van personeel voor nieuwe arbeidsplaatsen in de industrie?' Mr Rietema- ,Er is een begin gemaakt met de werving van- personeel voor de aluminiumfabriek van Pechiney in het Sloegebied, maar daarbij hebben we geen enkele moeilijkheid ondervonden. Verschillende mensen willen daar juist graag werken. Ik ben ervan overtuigd dat ook voor de beroepen als gieters en smelters in dit be drijf gegadigden zijn te vinden. Het gaat vaak om heel andere dingen. Waar kom je vandaan; hoe is de arbeidssituatie daar Je gaat vergelijken'. OUD-ZEEUWEN De directeur van het DBA had het ons al eens eerder verteld: ,Veei oud-Zeeuwen en mensen die ergens bin dingen hebben met deze provincie komen terug, nu ze kans zien hier een geschikte baan te vinden'. Het om gekeerde dus van wat een jaar of tien geleden gebeurde, toen de bevolkingscijfers iedere keer opnieuw een .uit tocht' van Zeeuwen te zien gaven. In veel beroepen was hier toen geen emplooi te vinden. De nieuwe bedrijven hebben het aanbod op de arbeidsmarkt veel gevarieer der gemaakt. Zeker, nog niet alle beroepen zijn hier vertegenwoordigd. De wensen van mensen op het niveau van hbs en hoger, ambitieuze wensen, zijn nog niet allemaal te vervullen. Maar Walcheren groeit toch naar een verdubbeling van het huidige inwonertal. In de toekomst verwacht mr Rietema dan ook een aanzien lijk beter voorzieningenpakket En op het ogenblik is het al zover, dat de arbeidsbureau's iïi de technische sfeer en de dienstensector niet vaak ,nee' hoeven te verkopen. BRONNEN Er zijn de laatste tijd op het gebied van voorlichting over en inzicht in wat er op de arbeidsmarkt van Zeeland te koop is een aantal belangrijke ontwikke lingen te signaleren. De Industriegroep Midden-Zeeland, waarin acht be drijven samenwerken bij het aantrekken van per soneel is voor de arbeidsbureaus een interessante bron om een duidelijk beeld te krijgen van de vraag naar arbeidskrachten. De arbeidsbureaus zelf leveren een niet onaanzien lijke bijdrage aan de personeelsvoorziening via het centrum voor vakopleiding, beroepskeuze-adviseurs, bemiddelaars en jeugdconsulenten. In het kort geeft de heer Rietema ons nog een over zicht van de Walcherse bevolkingscijfers en de groei van het aantal arbeidsplaatsen op drie peildata: begin 1960, 1965 en 1969. Het aantal inwoners is gegroeid van bijna 82.000 vla 84.000 tot bijna 90.000. Bij de manne lijke beroepsbevolking is in de periode van negen jaar het aantal arbeidsplaatsen in de nijverheid met 1700 gestegen en dat in de landbouw met 1700 teruggelopen. Bedrijfstakken waar ,trek' in zit zijn: de bouw, de che mie en de metaal. In de voeding- en genotmiddelensec tor liep de werkgelegenheid terug. En wat de open staande vraag beitreft: die is gestegen in de metaal en de bouw. CIJFERS VAN DE BEZETTE ARBEIDSPLAATSEN IN DE NIJVERHEID IN HET GEWEST MID DELBURG, INGEDEELD NAAR BEDRIJFSKLAS SEN. Met ingang van 1 januari 1965 is de gemeente Wissenkerke gevoegd by het gewest Middelburg. OVERZICHT VAN DE BEZETTE ARBEIDSPLAATSEN IN DE VIER SECTOREN VAN DE WERK GELEGENHEID OP WALCHEREN VOOR DE JAREN 1960, 1965 EN 1969. Nijverheid Landbouw Visserij Diensten Totaal M V M V M V M V M V 1960 9.843 1.009 3.585 452 120 10.058 4.162 17,8% 15,2% 8 0,5% 42.5% 74,2% 100% 100% 1965 10.250 1.020 2.300 260 40 4.440 9.6% 4.6% 0,2% 47,3% 77,6% 100% 100% 1969 11.550 1.150 1.880 260 50 11.915 7,4% 4,2% 0,2% 46,9% 76.% 100% 100% Bij deze cijfers inbegrepen is de gemeente Wissenkerke op Noord-Beveland, die onder het ressort van het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg valt. Aardewerk, enz. Grafische nijverheid. Bouwnijverheid Chemische nijverheid, kurk en stro. Leder, wasdoek en rubber. Metaalnijverheid. Textielnijverheid. Gas, elektriciteit en water. Voedings- en genotmiddelen Sinds januari 1948 beschikt het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg ook over een afdeling beroepskeuze-voorlichting. Tot dan toe bestonden wel enige instellin gen en personen die zich met dc voorlich ting: bezig hielden, maar als het op een psycho-technisch onderzoek aankwam was men genoodzaakt om buiten de provincie zijn heil te zoeken met alle ongemakken van dien. Gebleken is dat in de 22 jaar van het be- ataan van de afdeling met het doel en de onbekendheid wel is afgerekend, gezien het aantal adviezen die in de loop der jaren ge geven zijn. Werden in het jaar 1948 onge veer 300. adviezen verstrekt, in 1969 be droeg het aantal uitgebrachte adviezen 2400; het aantal adviseurs is gegroeid van één tot zes. Hierbij dient nog gerekend te worden dat ook particuliere bureau's in Zeeland op dit terrein werkzaam zijn. Bo vendien kreeg het GAB Terneuzen enige jaren geleden een eigen afdeling beroeps keuze-voorlichting. Wat een afdeling be roepskeuze-voorlichting doet Voorlichting geven omtrent studie en beroep in de ruim ste zin van het woord. Het leeuwenaandeel bestaat tot nog toe uit de schooladviezen. Kindaren in de 6de klas van de lagere school en niet te vergeten hun ouders, staan voor de vraag: .Welke vervolgopleiding' Aan de hand van de uit komsten van het psycho-technisch onder zoek. aangevuld met de gegevens van schoolhoofd of klasseonderwijzer en de wensen van het kind en hun ouders wordt getracht de juiste keuze voor het kind vast te stellen. Ook aan de eindklassen van ulo-mavo. hbs-havo en vwo-leerlingen wor den adviezen verstrekt over hun verdere op leiding en-of beroepskeuze. Bij de invoe ring van de mammoetwet kan ook de hulp ingeroepen worden voor liet vaststellen van het keuzepakket. Dit gebeurt dan meestal in de 3e klas van de vervolgschool Een andere categorie zijn de bemiddelings adviezen, als een bemiddelaar van het ar beidsbureau meer inzicht wil hebben ln de aanleg, capaciteiten en belangstelling van een werkzoekende als hulpmiddel bij de plaatsing in het bedrijfsleven, een her- of omscholing aan het centrum voor vakoplei ding van volwassenen. Voor de toekenning van een studietoelage of trainingstoeslag wordt eveneens de hulp van de afdeling ingeroepen. Verder staat de afdeling ten dienste van alle particulie ren, ongeacht hun leeftijd of opleiding om hen te adviseren als men het niet weet of twijfelt omtrent de keuze van het beroep of de studie. Bij veel mensen bestaat nog ten onrechte de indruk dat een beroepskeu ze onderzoek iets geheimzinnigs zou zijn. Er wordt echter op grond van nuchtere statistische gegevens een onderzoek inge steld naar de capaciteiten va.n betrokkene. Deze worden met de consultanten zelf be sproken. Bij jeugdige personen worden ui teraard met de ouders deze gegevens door genomen. In gezamenlijk overleg kan dan geschikte studie of beroepsrichting worden een geschikte studie of beroepsrichting worden gekozen. Wat is nu de waarde va.n een dergelijk ad vies? Vooral ten aanzien van de school onderzoeken is uit verschillende nacontroles gebleken, dat ongeveer 85 procent van de adviezen trefzeker zijn. Hierbij rijst de vraag of de overige 15 procent onjuist zou den zijn geweest als op de eerste plaats al le adviezen zouden zijn opgevolgd en wan neer andere factoren die men bij een on derzoek uiteraard niet in de hand heeft, niel zo'n grote invloed op de verdere carrière zouden hebben. Ten aanzien van de beroeps keuze adviezen is de trefzekerheid moei lijker in cijfers uit te drukken, omdat tracht wordt de adviesvragende een inzich te geven in zijn capaciteiten en beperkin gen om aan de hand daarvan samen hen tot een goede beroepskeuze te komen Als ideaal kan daarbij gesteld worden dat de adviesvragende zelfstandig tot een eigen welbewuste keuze komt. De bemiddeling voor artiesten en musici door het arbeidsbureau te Middelburg, heeft de laatste jaren een grote omvang aange nomen. Werden er in 1962 nog maar 68 ar tiesten en musici bemiddeld, in 1969 waren dlilt er al 990, waarmee een totaal gagebe- drag van 88.000 gemoeid was. Door de vele en geregelde contacten met allerlei verenigingen en bedrijven (voor per- soneelsavonden) is de bemiddelaar, goed op de hoogte van wat er gaat gebeuren ten aanzien van festiviteiten, jubilea etc. In be sprekingen met het bestuur of een afvaar diging daarvan, geeft hij adviezen. Hierbij wordt rekening gehouden met de aard van het publiek, voor wie een programma moet worden samengesteld, hoe lang een voor stelling mag duren en hoe groot het bedrag is dat men ervoor heeft uitgetrokken. De bemiddelaar maakt dan een programma en als de opdrachtgever hiermee akkoord gaat, zorgt de eerste voor het contact met de ar tiesten en de musici, maakt de contracten op en zorgt er kortom voor dat de feest avond goed verloopt. De bemiddeling via het arbeidsbureau is ook voor deze groep gratis. Het ligt voor de hand dat er een zeer goed contact moet bestaan met de artiesten en musici, 'n con tact dat gebaseerd is op wederzijds vertrou wen. Zoveel als mogelijk is bezoekt de be middelaar de door hem verzorgde avonden. waardoor hij op de hoogte blijft van het programma van de artiesten, maar waai hij hij ook kan bemiddelen ais er onverhoopt moeilijkheden zijn. In deze sector is het vooral belangrijk dat de bemiddelaar .bij' blijft. Hij heeft een uitvoerige documenta tie ter beschikking van artiesten en music:, de bezette data en alles wat hierover van belang is. Daarnaast geeft hij ook adviezen over eve nementen buiten Zeeland, omdat hij be schikt over programma's in de grote steden, zodat hij ook zijn bemiddeling kan verlenen indien besturen van hun feestavond een feestdag willen maken. Het vertrouwen dat het arbeidsbureau in deze sector heeft ge kweekt, blijkt duidelijk uit het feit dat alle grote bedrijven op Walcheren hun feest avonden door bemiddelaar Marquinie laten verzorgen, maar ook allerlei andere vereni gingen en instellingen. Gemiddeld wordt 90 pet van al dit soort activiteiten door be middeling van het arbeidsbureau verzorgd. Dat hierbij slagvaardig moet worden ge werkt ligt voor de hand. Drie dagen na de Nederlandse première van .De Fabeltjes krant' trad het gezelschap al op in de Sporthal te Middelburg. Na bijna een jaai' van onderhandelen kon voor de samenwer kende personeelsverenigingen op Walche ren de .Maastrechter Staar' worden gecon tracteerd. Het gewestelijk arbeidsbureau heeft ook een afdeling bijzondere bemiddeling waar op iedene gehandicapte, die door zijn-haar handicap niet meer volledig aan het ar beidsproces kan deelnemen, een beroep kan doen. Het bijzondere van deze afdeling ls, dat men zich uitsluitend bezighoudt me: het arbeidsprobleem van de gehandicapte mens. Om deze optimaal van dienst te kun nen zijn kan de consulent gebruik maken van een aantal hulpmiddelen. Zo kan de consulent, in overleg met zijn cliënt, deze laten onderzoeken door de medisch advi- In dien-s advies wordt vooral gelet op de ar beidsmogelijkheden van de cliënt. Iemand met bronchitus zal moeten werken in een goed geventitiléerd droge omgeving, zonder prikkelende dampen of gassen. Hij zal moeten oppassen voor kout. vocht en tocht. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om via een beroepskeuzeonderzoek samen met de oliënt, te bezien of er misschien een mo gelijkheid bestaat in een ander beroep weer emplooi te vinden. Niet iedere gehandicap te wordt getest. Dat hangt af van het aan tal factoren, zoals leeftijd, aard van de handicap en wal heel belangrijk is. van de wil van cliënt om er aan mee te wer ken dat hij opnieuw in bet arbeidsproces wordt ingeschakeld. De afdeling bijzondere bemiddeling staan nog een aantal hulpmiddelen ten dienste. Uitgaande van het feit. dat de nieuwe be roepsrichting voor de cliënt niet aansluit aan de opleiding van de gehandicapte, kan 'n studievoorstel gedaan worden. Deze stu die moet doelgericht zijn Zo worden er opleidingen verstrekt tot het behalen van een middenstandsdiploma- een boekhoudd-.- ploma, een cursus pedicure en verschillen de technische opleidingen, kortom al die opleidingen welke gericht zijn óp het nieuw uit te oefenen beroep. De opleidingen kun nen al beginnen als de gehandicapte nog ziek is of een langdurige medische behan- behandeling moet ondergaan. Gebleken :s namelijk dat een dergelijke studie, mits goed voorbereid, mee helpt aan het gezond heidsproces. Een tweede mogelijkheid is, dat een werkgever bereid gevonden wordt een gehandicapte in dienst te nemen en op te leiden in zijn bedrijf. Gedurende die op leiding wordt door het arbeidsbureau een loonsubsidie (trainingstoeslag) verstrekt aan de werkgever. De derde mogelijkheid van omscholing kan plaatsvinden op het centrum voor vakopleiding van volwasse nen. Hier wordt omgeschoold in de technische handvaardigheidsberoepen zoals timmerman en metaalbewerker. Op Walcheren zijn een tweetal uitstekend geoutilleerde sociale werkplaatsen waar de handarbeiders geplaatst kunnen worden. In deze werkplaatsen wordt er naar gestreefd om passend werk te vinden voor de gehan dicapte; zo is er een goed ingerichte hout afdeling, een afdeling voor metaalbewer kers en worden de elektriciteitsmeters ge revideerd en geijkt, brillen gemonteerd, naamplaatjes gegraveerd. Bij al deze werk zaamheden wordt er op gelet, dat de gehan dicapte juist dat soort werk kan verrichten waar hij-zij het meest geschikt voor is. Ook voor de hoofdarbeiders is een dergelijk ob ject in Souburg aanwezig waar verschillen de soorten kantoorwerk verricht worden. Om de gehandicapten zo volledig mogelijk te doen functioneren en hem-haar zo goed mogelijk te helpen heeft de afdeling BB uitgebreide en goede contacten met dokto ren. specialisten, revalidatiecentra, maat schappelijk werkers(sters) en al die men sen die met de problemen van de gehandi capten geconfronteerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 27