PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT THEODORAKIS VRIJ EN IN 1 ZIEKENHUIS Waterweggebied in rep en roer door gifwolk Herindeling Tholen - laatste in Zeeuwse rij - nu in tweede kamer Nixon negeert advies Wheeler Servan Schreiber praat componist los uit handen Griekse kolonels KERNDUIKBOOT VOOR SPAANSE KUST VERGAAN? Nog eens 50.000 man naar huis Koerier en boodschap Vandaag in de krant... VAN ZEVEN NAAR ÉÉN GEMEENTE Mogelijk deze week prijzen- debat in kamer 213e jaargang - no. 88 Dinsdag 14 april 1970 Rustige dag WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VU SS INGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ^uimle i. Mij. van Je C V Provinciale Zeeuwse Courant: F. /al.Ir. 56-60, lel. 5144 Ibgg red. 3508. adv. 011 lel. 3346, adm. lel. 2094 Advertentieprijs os! 16.00 per Kwartaal. Loss. v 5213). Ooslbum. lel. 2395. K blw. Ciro 359300. Provir -a 25 cent (Incl. 4 blw) I. Nleuwatraat 22. lel. 44S7. euwse Courant. Mlddelbun WASHINGTON, SAIGON, BANG KOK (AFP, RTR) President Nixon heeft maandag besloten donderdag op zijn persconferentie een nieuwe Amerikaanse troepen- vermindering in Vietnam aan te kondigen en daarmee tegen het ad vies van zijn hoogste militaire raadgevers in te gaan, zo is uit betrouwbare kringen in Washing ton vernomen. Man verwacht een troepenvenminöering vam 50.000 man. De militairen, onder leiding van het comité van de chefs van staven, generaal Earle Wheeler, hebben bij de president hun bezorgdheid geuit over de toegenomen militaire activiteit van de tegenstanders op het Indochinese schiereiland waar de verliescijfers aaln geallieerde kant vorige week scherp sten gen tot 139 gesneuvelde Amerikanen en 754 Zuidvietnamezen. Volgens gezaghebbende bron wilden de militairen dat president Nixon een ver dere troepenvermindering twee maan den zou uitstelten om de militaire ont wikkelingen te kunnen analyseren, maar met de steun van minister van defensie (Zie slot pag. 7 kol. 1 De journalist Jean Starakis (L) en prof. Geaorge Mangakis van de universitiet van Athene tlie beiden door een militair tribunaal in de Griekse hoofdstad tot JS jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld. /jD werden beiden schuldig bevon den aan activiteiten legen het Griekse regime en lu't plaatsen van hommen Servan Schreiber wil hen ook vrij krijgen. Theodorakis werd op het Pariise vliegveld Le Bourget opgewacht door tientallen vrienden, die hem enthousiast verwelkomden... r. (Van onze correspondent) PARIJS De wereldberoemde Griekse componist Mikis Theodora kis, die sedert drie jaar door de fascistische kolonels in Athene aan de circulatie was onttrokken, is gistermiddag met een particulier vliegtuig onverwachts als vrij man in Parijs gearriveerd. Hij werd begeleid door de bekende Franse journalist en secretaris-generaal van de Radicale Partij, Jean-Jacques Servan Schreiber, die in een on derhoud met de Griekse premier Papadopolos in Athene de bevrij ding van de vermaarde musicus, die voor de hele wereld tevens het symbool van de democratie en de vrijheid in zijn vaderland was, had weten te bedingen. GROOT ALARM NA BRAND BIJ ENCK In Hoogvliet moest men zich met zakdoeken voor de mond bescher men tegen de prikkelende gassen. Commissie GS van Zeeland hebben een pro vinciale onderwijscommissie inge steld, die het college zal adviseren over allerlei onderwijszaken. (pagina 2) Autotocht EEN uit een kliniek in Nijmegen ontsnapte Middelburger maakte met een andere ontsnapte gedeti neerde een tocht naar Parijs en Middelburg, hoofdzakelijk in ge stolen auto's, die later weer van de hand werden gedaan. (pagina 2) Mini of maxi ALS de modemakers hun zin krij gen gaat de minirok haar laatste zomer in en wordt het alles maxi of midi wat de klok slaat. Als (pag. 3). Belegering BOZE Belgen beramen een bele gering van kruidendokter Van de Moosdiiks bolwerk in Casteren. Zij willen hun geld terug dat zij betaalden voor kruidenpakketten nan de Brabantse handelaar (pag. 7). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 7 Zeeuws nieuws: pagina 2, 4 en 5 Sport: pagina 9 Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv: pagina 11 VLAARDINGEN (ANP) Een wolk giftig gas, gevolg van brand bij de ENCK in Vlaardingen, heeft gisteravond grote onrust teweeg gebracht in de wijde omgeving van de Waterweg. De autoriteiten in het gebied sloegen alarm, toen de wolk, voortgestuwd door de noordoostenwind, de wooncentra naderde. Met geluidswagens waar schuwde de politie de inwoners van Rhoon, Poortugaal, Brielle, Rozenburg en Hoogvliet ramen en deuren te sluiten, vuren en waak vlammen te doven en motoren af te zetten. Het verkeer op het wa ter en op de weg kwam tot stil stand. Zelfs het treinverkeer werd stilgelegd. Tegen middernacht meldde de brandweer dat de zaak onder controle was. Gede tailleerde gegevens over het gebeurde waren toen nog niet bekend, omdat het fabrieksterrein ook voor de pers herme tisch gesloten was. De waarschuwingen werden omstreeks één uur afgelopen nacht ingetrokken. De rampénorganisatie van Zuid-Holland stond klaar om op een sein van de com missaris der koningin, mr Klaassesz, in te grijpen. In Rotterdam gaf dr L. Bure- ma. directeur van de GG en GD opdracht] - metingen te verrichten op de Nieuwe Waterweg. Volgens mededelingen van de ENCK-be- drijfsleiding. moet broei zijn ontstaan in een box niet 1000 ton mengmest. Als gevolg van ontleding der stoffen ont snapten chloorgassen, vermengd met ni- treuze dampen. De brandweer bestreed de broei met alle voorhanden zijnde ma-l teriaal om te voorkomen dat deze zich zou uitbreiden. De kans hierop was aan-| wezig, omdat de box zich bevond in een| loods met nog 19 gevulde boxen. In ziekenhuis Volgens de directie van de Eerste Ne derlandse Coöperatieve Kunstmestfa- briek verliep de bestrijding van de] brand naar wens. dank zij het feit, dat direct de sprinkler-installatie in de loods in werking was getreden. Één personeelslid van de ENCK moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Het was de 25-jarcge P. J. W. van der L. uit Vlaardingen. De man bevond zich op het terrein van de kunstmestfabriek, toen de brandweer met de bluswerk zaamheden was begonnen. Op een be paald ogenblik kreeg hij een mengsel van water en mest over zich heen. Hij werd voor onderzoek naar het Holyzie- kenhuis overgebracht, maar de artsen constateerden geen ernstige aandoenin gen. Later kon de man weer naar huis Volgens de brandweer heeft er geen ge vaar bestaan voor uitbreiding naar vlak bij gelegen bedrijven. Op één kilometer afstand vam de kunstmestfabriek be vindt zich wel een uiterst brandhare tankopslagplaats van de Shell, maar tussen beide ondernemingen bevindt j zich nog een vrjj brede haven. Servan-Sehreiber denkt overigens deze l week naar Athene terug te keren, waar hem is beloofd dat dan ook de Frans- Griekse journalist -Jean Starakis en prof Mangakis, die zondag vanwege hun po litieke activiteiten juist tot 18 jaar ge vangenisstraf veroordeeld waren, oji vrye voeten zullen worden gesteld. Voor dien hoopt Servan Schreiber woensdag in Straatsburg, waar dan de Europese ministerraad en de assemblee vergade ren, die bij die gelegenheid juist een lij vig document van 2000 pagina's over de wandaden van het huidige Griekse gime ondei varingen ii Mikis Theodorakis, wiens aankomst In Parijs enkele uren eerder pas door de persbureaus was aangekondigd, werd Zondag niet meer gezien WASHINGTON (REUTER) Ongeveer 400 mijl van de Spaanse kust op de Atlantische oceaan is in het afgelopen weekeinde mo gelijk een Sowjet-Russïsche kernonderzeeboot, die averij had, ver gaan, zo meldde het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren. De onderzeeboot werd vrijdag door een Amerikaans patrouillevliegtuig ge signaleerd. en scheen in nood te verkeren, aldus het Pentagon. Later zagen Amerikaanse vliegtuigen bemanningsleden aan dek en twee Russische koop vaardijschepen, die de onderzeeboot trachtten te slepen. Vanwege hoge zee scheen dat niet te lukken. Zondag zagen de bemanningen van patrouillevliegtuigen de oorlogsbodem niet meer, maar wel werden twee olievlekken waargenomen. De koopvaardijsche pen waren nog wel in het gebied en schenen te zoeken. ,Het is mogelijk dat de Russische kernonderzeeboot is gezonken. Het lot van de bemanning is niet bekend', aldus de verklaring van het Pentagon. Het .Pentagon' identificeerde de onderzeeboot als behorende tot de ,N'-klasse, waai-van er tot 1965 vijftien zijn gebouwd. De ,N'-boten hebben een water verplaatsing van 3500 ton boven water varend en 4000 ton onder water. Zij zijn ongeveer 120 meter lang en hebben een bemanning van 88 koppen. De hoofdmotoren zijn kernreactoren die stoomturbines aandrijven die het schip een snelheid van 25 knopen geven. De ,N'-klasse boten zijn bestemd voor de jacht op vijandeiyke onderzeeboten. zingen verwelkomd. Ook de vermaarde Griekse filmster Melina Mercouri, die sedert drie jaren de Helleense fakkel der vrijheid in het buitenland had hoog gehouden, was aanwezig om haar land genoot wenend van ontroering in haar armen te sluiten. De componist zelf was te geëmotioneerd om na drie Jaar isole ment nog veel woorden te kunnen uit brengen. In zijn naam las Setvan Schrei ber een verklaring voor waarin aan het adres van het buitenland, en vooral van Europa, uit naam van het Griekse volk dank werd uitgesproken voor de pressie die op Athene was uitgeoefend. Theodo rakis sprak ook van de bitterheid waar mee zijn vreugde nu vermengd was, nu zijn \touw en twee kinderen en ook zijn tienduizenden kameraden in Griekenland onder het fascistisch bewind waren ach tergebleven- De componist, die bruin-verbrand was. zag er niettemin buitengewoon veermoeïd en verzwakt uit. Servan Schreiber vertelde mij dat Theodora kis donderdag juist op het moment dat minister Luns in Den Haag ver zekerde dat de musicus in goeae ge zondheid verkeerde voor een long aandoening in een sanatorium had moeten worden opgenomen. Servan Schreiber zei ook dat hij zelf had (Zie slot pag. 3 kol. 3 n de nationale journalisten organisatie van Engeland is thans een fel debat aan de over sPort en apartheid. J Aanleiding is de komst deze zomer van het Zuidafri- kaanse ericketteam een groep leden van de Engelse journalia- lenorganisatie heeft namelijk voorge steld alle evenementen te boycotten waarbij het Zuidafnkaanse team zal zijn betrokken. Men wil er dus niet over schrijven. De voorstellers betogen, dat het hier niet om gewone sportgebeurte nissen gaat, maar om wedstrijden tus sen een Engelse ploeg enerzijds en an derzijds een team. dat slechts een kleine minderheid van Zuid-Afrika vertegen woordigt. De leden van dit team al dus de voorstellers worden in de eer ste plaats uitgezocht op basis van huids kleur en pas daarna op sportprestatie: sporters met een niet-blank uiterlijk zijn per definitie uitgesloten van het natio nale cricketteam van Zuid-Afrika. Op 24 april aanstaande zal over het boycot- voorstel worden beslist tijdens de jaar vergadering van de Engelse journalis- tenbond. Het betreft hier een opvallend debat. Opvallend, omdat het zich afspeelt binnen de journalistieke kring. Meestal namelijk worden dergelijke dis cussies buiten deze kring gehouden. Om een voorbeeld van eigen bodem te noe men: zodra zich ergens rellen afspelen laten we zeggen in Amsterdam en de kranten maken daarvan melding, kan men allerlei mensen de opmerking horen maken: .De kranten zouden aan die rellen géén aandacht moeten schen ken'. Sommigen betogen, dat journalis ten met hun geschrijf rellen in stand houden en stimuleren. In zulke situaties heeft de journalist maar één antwoord: de koerier, de bren ger van het nieuws en het nieuws zelf zijn twee verschillende za ken, die men niet met elkander moet ver wisselen. En dat gebeurt in zulke geval len: men verwijt journalisten dat ze ver velend nieuws brengen. In oude tijden werd de boodschapper van slecht nieuws omgebracht: wellicht werd daarmee de verspreiding van dat nieuws enige tfld vertraagd, maar het werd er hoe dan ook niet minder slecht door. Over het algemeen bestaat er in journalistieke kring weinig verschil van mening over de beroepshouding, die in zulke geval len moet worden aangenomen: men vindt dat de journalist tot publikatie be hoort over te gaan. ook al betreurt hij de nieuwsfeiten, ook al is hij het met de door hem te melden ontwikkelingen niet eens. PLAAT VAN THEODORAKIS PARIJS (AP) De nieuwste en, in zijn eigen oordeel, belangrijk ste plaat van Mikis Theodorakis zal deze week m Parijs uitkomen. Hef. is de muziek bij Staat van be leg', een dramatisch gedicht dat deel van een oratorium zal uitma ken. Theodorakis heeft de muziek geschreven tenoijl hij m Grieken land in «ie gevangenis zat. Daar kreeg hij het gedicht, dat ge schreven was door een vrouwelij ke gevangene, toegespeeld en hij ivas er zo van onder de indruk, dat hij meteen begon aan het compo neren. Hij deed dit zonder over enig muziekinstrument te beschik ken. Het enige waaruit hij geluid had weten te krijgen vxiren de tralies van zijn cel. De muziek werd na voltooiing de gevangenis uitgesmokkeld en kioam in Frank rijk terecht.. ,jHERINDELINGSGOLEACHTER DE RUG THOLEN Als de tweede ka mer zich deze week uitspreekt over het wetsontwerp inzake de gemeentelijke herindeling van Tholen is de ruim tien jaar gele den ingezette .herindelingsgolf' voor Zeeland achter de rug: al le gebieden in de provincie zijn dan ,aan bod' geweest. Schou- wen-Duiveland telt sinds 1961 zes gemeenten. Walcheren heeft er sinds juli 966 acht, op Zuid- Beveland bestaan sinds januari vier nieuwe gemeenten en een paar weken geleden begon Zeeuwsch-Vlaanderen gemeen telijk opnieuw met acht gemeen ten. Voor Thnlen gaat het wetsontwerp zoals intussen wel bekend er van uit. dat de zeven bestaande gemeen ten worden opgeheven en dat er één nieuwe gemeente voor in de plaats komt. Dit plan is een van de ingrij pendste voorstellen, die l>ij de herin delingen in Zeeland zijn gedaan. Wal cheren ging van twintig naar acht gemeenten, Schouwen-Duiveland van achttien naar zes, Zuid-Beveland van vierentwintig naar vier, Zeeuwsch- Vlaanderen van dertig naar acht (wetsontwerp dacht aan vijf gemeen ten). De Thoolse herindeling staat op de kameragenda voor deze week, maar op welke dag de behandeling zal plaatsvindon is nog niet te zeg gen. Wat de geschiedenis van de Thoolse herindeling betreft: gedeputeerde staten van Zeeland lieten de raden van de zeven gemeenten op Tholen begin april 196b weten, dat hun ge dachten uitgingen naar de vorming van één gemeente, toen zij de raden en ontwerp van een wet in die rich ting stuurden. Daarbij werd nog wat verder in de Thoolse herindelingsge schiedenis gegrepen: er werd in de toelichting aan herinnerd, dat gs in november 1961 hebben voorgesteld de gemeentegrenzen aan te passen aan ae door de herverkaveling ontstane situatie en de gemeenten St-Maar- tensdijk en Scherpenisse samen te voegen tot één nieuwe gemeente. van de gemeentelijke indeling van ge heel Zeeland de handhaving van de zelfstandigheid van de vnj kleine gemeenten op het eiland Tholen niet j^AtltlijK Dat houdt overigens niet in, dat alle kranten alles maar publiceren. Er wordt namelijk geselecteerd, een se lectie die mede wordt bepaald door de lijn van de krant Zo is het duidelijk, dat bijvoorbeeld het blad van het Gere formeerd Politiek Verbond er een an dere nieuwskeuze op na houdt dan bij voorbeeld De Telegraaf: de beleidslijn van beide kranten bepaalt mede de keu ze van het nieuws. Maar in dit Britse geval zijn niet de kranten In het geding, maar gaat het om een vakbondsactie: men wil een uitspraak van de jouma- listenvakvereniging uitlokken, zodat be paalde sportwedstrijden worden geboy cot hetgeen mede tot gevolg kan heb ben, dat bijvoorbeeld de typografenbon den weigeren het bewuste nieuws te zet ten. En daarmee zouden alle kranten, die dat nieuws gewoonlijk wel brengen en het ook wensen te brengen, in feite worden gecensureerd. Waarom? Omdat sommigen het verspreiden van dat nieuws om politieke redenen onjuist achten. We geloven, dat een dergelijke boycot in bepaalde gevallen een aantas ting betekent van de vrijheid van me ningsuiting. een belemmering ook van de journalistieke beroepsuitoefening, na melijk in alle gevallen waarin sprake is van kranten, die gewoonlijk het hier in het geding zijnde nieuws wel publiceren, maar nu daarin worden gehinderd door een vakbondsuitspraak. Het Engelse zondagsblad The Obser ver stelde in een commentaar over deze kwestie, dat iedere journalist het persoonlijke recht heeft er bezwaar tegen te maken een bepaalde zaak te moeten behandelen, zoals overigens ooK cricketers het recht hebben om bezwa ren te maken om tegen een bepaalde ciub te spelen. Maar dit individuele recht van de journalist is precies het tegen overgestelde van wat de voorstanders van de boycot willen: het besluit van de journalistenorganisatie om tot boycot over te gaan zou namelijk de individuele journalist beroven van zijn recht zelf zijn standpunt te bepalen. The Obser ver voegt er aan toe, dat zijn eigen re dactionele standpunt is: het is de eerste plicht van diegenen, werkzaam bij de mformatiemedia. om te rapporteren wat er gebeurt. Daaraan mogen geen beper kingen worden opgelegd door wat voor organisatie dan ook. Een standpunt dat ons juist lijkt: de koerier en zijn bood schap zijn twee verschillende dingen. In drieën Industrie Met name de industriële ontwikke ling in westelijk Noord-Brabant en de aanleg van de Schelde-Rijnverbin- ding waren voor gs belangrijke aan leidingen om dit aanvankelijke stand punt te herzien en een verder strek kend herindelmgsplan in studie te nemen. Voor een nieuw plan bestond, aldus gs in april 1966, .te meer aatn- leiding omdat in het algemene kader stig opzicht niet van dien aard zijn, .dat deze de vorming van een nieuwe uit. dat tmnhouwvraagstukken als eventuele stichting van een tuin bouwcentrum, vakopleiding, concen tratie, watervoorziening, bijzondere bestuurlijke aandacht zullen vragen. Voorts attendeerde men op de ont wikkeling van de recreatie, met na me als ae Oosterschelde zal zijn af gesloten. Reimerswaalplan. Schelde- Rijnverbinding, industrialisatie van westelijk Brabant zullen naar de me ning van gs de invloed op het Zeeuw se, "Thoolse gebied sterk stimuleren en beïnvloeden en vandaar, dat men stelde: ,Eén nieuwe gemeente zal een gelijkwaardige partner vormen tejj opzichte van de in oostelijk Zuid-Be veland te vormen gemeente Reimers- waal en voorts een belangrijke part- De reactie van de Thoolse gemeen ten was de opdracht aan de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten een rapport samen te stellen over de .be stuurlijke begeleiding van de schaal vergroting op het eiland Tholen.' l'it dit rapport .Tholen Emergit' hlpek een voorkeur voor een geleidelijke overgang. Men kwam met de sug gestie drie gemeenten te vormen: do eerste gemeente zou moeten bestaan uit Tholen, Oud-Vossemeer en Poort vliet, de tweede uit St-Maartensdijk en Scherpenisse, de derde uit Stave- nisse en St-Aranaland. Die indeling kreeg in de Thoolse ge meenteraden geen unanieme bijval er werd onder meer aangedrongen op handhaving van de zelfstan digheid door enkele gemeenten, ter wijl ook een tweedeling werd be pleit. een indeling, die ook de laatste (Zie slot pag. 4 kol. 6) DEN HAAG (ANP) De minister van economische zaken, mr R. J. Nelïssen, heeft in een brief aan de voorzitter van de tweede kamer, mr F. J. F. M. van Thiel. \erklaard dat hij de kamér op korte termijn, zo mogelijk nog deze week, een analyse wil overleggen van het verloop van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie in het eerste kwar taal van dit jaar. Hij wil dan tevens in gaan op een aantal aspecten van het be leid die met de ontwikkeling van het in dexcijfer verband houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1