Teveel gebruikte wekaminen beperkten succes Apollo-12 Geen willekeurige arrestaties meer in Griekenland Ontvoering en chantage voorbode gewelddadige revolutie in landen van Latijns-Amerika 3 Politie Den Bosch arresteerde ,zeer actieve' inbreker Horecaf: plaats voor 5 casino's in Nederland Haagse politie deed goede vangst Zonodig overheidsmaatregelen ter beveiliging van banken Afstandsborden laws snelwegen worden verwijderd Zaakgelastigde Griekenland verlaat Praag n afren a Patiënt viel in zee bij overbrengen naar helikopter BEATLES TOCH UIT ELKAAR? Maatregelen verontreiniging van Veluwemeer ZATERDAG 11 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NASA stelde onderzoek in naar fouten Apollo-12 bemanning Apollo-13 moet het prestige herstellen DEN HAAG (GPD) In kringen van de NASA, het Amerikaans bureau voor lucht- en ruimte vaart is een diepgaand onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de ver achtergebleven pres taties van de Apollo-12 beman ning die in oktober 1969 een reis naar de maan maakte. Hoewel niet verwacht kan worden dat dit feit officieel zal worden be vestigd schrijven nauw met de NASA verbonden kringen de matige prestaties van de Apollo -12 bemanning toe aan een over dosering van drugs. Deze overdosering zou er ook de oorzaak van zijn geweest dat Pete Conrad en Alan Bean b\j hun werk op de maan vele fouten hebben gemaakt. Een van de belangrijkste taken van de Apollo- 13 vlucht is dun ook om het geschok te prestige van de Amerikaanse maanvluchten te herstellen. De uitwerking van een te grote dosis kalmeringsmiddelen begon zich af te tekenen tijdens de landing van de Apollo-12 op de maan toen Conrad In plaats van verticaal te landen tijdens DEN BOSCH (ANP) De 21-jarige J. de H. uit Helmond heeft tegenover de politie van Den Bosch bekend in een aantal plaatsen in ons land in totaal zo'n honderd inbraken en inbraakjes te hebben gepleegd. Hij heeft dit gedaan samen met een metgezel, die nog voort vluchtig is. Beide jongemannen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken m een huishoudschool in Den Bosch. Een Bosschenaar had iemand zien lopen van de school naar een auto en had de politie gewaarschuwd. Toen deze arri veerde was de man er al in zijn auto vandoor. De politie heeft hem via Ros malen naar lleesch achtervolgd en is hem daar kwijt geraakt. Bij de school teruggekeerd, troffen de politiemannen daar nog steeds de Bosschenaar aan die zei dat hij twee mannen had gezien, Na enig onderzoek werd de tweede man, die later honderd inbraken zou bekennen nen, gevonden. De mannen pleegden hun inbraken In fa brieken, kantoren en scholen onder an dere in Zwolle. Apeldoorn, Deventer, Den Bosch en Breda. De politie heeft nog geen overzicht van de behaalde buit. Rapport economische ontwikkeling CPB eind mei gereed DEN HAAG Eind mei zal het rap- nort van het Centraal Plan Bureau ,de Nederlandse economie in 1973' verschij nen. In dit lijvig rapport wordt een schets gegeven van de macro-econo mische ontwikkeling ln de periode 1968 tot 1973. Het rapport zal tevens een bedrijfstake- gewijze analyse bevatten en meer in zicht geven :n de regionale ontwikke ling. De raad voor economische aange legenheden heeft zich deze week met het rapport beziggehouden. In de loop van dit jaar zal het Cen traal Plan Bureau bovendien een progno se opstellen van de macro-economische ontwikkeling in de jaren 1974 en 1975. Dit is een uitvloeisel van toezeggingen van minister-president De Jong aan de fractievoorzitter van de AR in de twee de kamer, de heer Biesheuvel, die al bij de algemene beschouwingen in septem ber 1968 hierom heeft gevraagd. ZANDVOORT (ANP) Tijdens een vrijdagmiddag in Zandvoort gehouden discussiebijeenkomst tussen enkele twee de kamerleden en een aantal journalis ten, verenigd in het Nederlands Genoot schap van Toeristische Publicisten .Tourjour Holland', waarbij onder meer Vraagstukken als logeerbelasting en ca sino's aan de orde kwamen, werd van de zijde van Horecaf, de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restau- rnnt-eafé-en aanverwante bedrijven be kendgemaakt, dat in ons land pluats is voor vier of vijf casino's. Deze zouden volgens de bond een ge schatte jaarlijkse opbrengst hebben van vijftien miljoen gulden, waarvan vier miljoen bestemd zou kunnen worden voor VW's of gemeenten, het bedrag dat volgens berekeningen op grond van zestien miljoen overnachtingen a ratson van een kwartje per overnachting aan logeerbelasting zou binnenkomen. Tegen een logeerbelasting heeft Horecaf ech ter bezwaren. de laatste fase vam de landingsproce- dure horizontaal ging vliegen. De hieitóJoor veroorzaakte stofwolken maakten het onmogelijk dat Conrad het maanoppervlak kon zien waar door 't maanlandingsvoertuig enkele meters doorschoof over de maanbo- dem. De LM kwam tenslotte onge veer tien meter vóór een gevaarlijke krater tot stilstand. Na de landing kwam de overdosering nog sterker tot uiting hetgeen onder meer tot gevolg had dat de juiste landingsplaats niet onmiddellijk kon worden vastgesteld. Voorts bleek Pe te Conrad zich in een overdreven, niet voorziene .goede bui' te bevinden, waarbij hij ln plaats van gegevens naar de aarde door te sturen langdu rig zong en neuriede. Capriolen DEN HAAG (GPD) - Surveilleren de Haagse agenten bleken gister morgen vroeg bij de tijd te zijn, toen zij op de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag een ken nelijk naar de weg zoekende be stuurder van een Volkswagenbus aanhielden. De bestuurder, een 36-jarige heier uit Den Bosch, had allereerst geen rijbewijs, maar daarnaast bleek zijn auto volgeladen met voor meer dan 20 mille aan klok ken. koperen vazen, potten en kaarsenstandaarden en vele tinnen kannetjes. .Dat moet ik afleveren in Rijs wijk en ik ken de weg hier niet zo goed', zei de man argeloos. Bij nader onderzoek bleek echter enkele uren tevoren ingebroken te zijn in de zelfbedieningszaak de Veerpoort in Den Bosch. De heier zei bij zijn aanhouding echter hier niets van te weten. Hij moest de honderden artikélen alleen maar afleveren. De zwaarbeladen Volkswagen werd overgebracht naar het bu reau. De man, een bekende van de politie, werd op transport gezet naar zijn geboorteplaats. die werden gemaakt (vergeten van een cassette met kleuropnamen van de Surveyor-3; verkeerd instellen van de tv-camera die onklaar raakte) de matige prestaties (slechte foto's, geen gegevens doorgeven over de plaatsen, waar de niaanmonsters wer den vergaard) bloken alle sympto- mem te zijn van een te groot gebruik van wekaminen, aldus NASA-func- tionarissen. Tijdens de laatste fase van het verblijf op de maan konden Cocnrad en Bean tot rust worden ge bracht. hetgeen niet verhinderde, dat zij onder meer vergaten een speciaal ontworpen Hasselblad-maancamera mee terug te nemen, hetgeen nodig was in verband met het onderzoek naar eventuele beschadigingen tijdens heft verblijf op de maan. Om de steeds toenemende kritiek op het Amerikaanse ruimtevaartprogramma in le dammen, een kritiek die hoofd zakelijk afkomstig is van de weten schapsmensen, wordt tijdens de vlucht die Lovell. Haise en Swigert vandaag met de Apollo-13 onderne men het accent meer dan ooit. gelegd op wetenschappelijke experimenten. KASTEEL HOGE VUURSCHE NIET VOOR PRINSELIJK PAAR SOESTDIJK (GPD) De geruchten over de aankoop van het hotel Kasteel Hoge Vuursehe door prinses Beatrix en prins Claus worden niet bevestigd door de hoteleigenaar de exploitatiemaat schappij Gooiland het secretariaat van het prinselijk paar, noch door de Het bericht blijkt enige tijd geleden de wereld te zijn ingestuurd door het Belgische zondagsblad .Kwik'. Onder meer zijn de geruchten gebaseerd op het feit. dat aan een bosarbeider, die tegenover het hotel op grond van het hotel gewoont, de huur van zijn woning opgezegd is. Deze opzegging dateert echter al van twee jaar geleden. Mevrouw Beek, de stiefdochter van de overleden eigenaar van Hoge Vuursehe, wil op de plaats van het arbeidershuisje een bungalow voor zichzelf bouwen ,Als er iéts van waar was, moesten wi0 het weten', zei een RVD-woordvoerder. .Iedereen kan ons hotel kopen, ook het prinselijk paar. Maar ons is nooit een verzoek tot verkoop gedaan', aldus een woordvoerder van de hotelexploitatie- maatschappij Gooiland. MINISTER VAN JUSTITIE: Bjj deze overvallen werden een employé gedood en werden in totaal vijf em ployes gewond en bovendien werden een voorbijganger gewond en werden drie daders gewond. DEN HAAG (ANP) Volgens de bij het departement van justitie bijgehouden registratie hebben in de periode van 1 januari 1965 tot 1 maart van dit jaar in totaal 109 overvallen op banken en geld transporten plaats gehad. In der tig van deze 109 gevallen bleef het bij een poging tot het misdrijf. Aldus mr C. H. F. Polak, minister van justitie, in een mededeling aan de twee de kamer. De aantallen overvallen, zo blijkt uit de opsomming, varieerden van vier in 1965 tot 48 m het afgelopen jaar. Voor de overige jaren waren de cijfers als volgt: 1966 tien overvallen, 1967 acht overvallen, 1968 drieëndertig overvallen en gedurende de eerste maan den van dit jaar zes overvallen. Van deze 109 gepleegde overvallen op ondermeer banken, postkantoren, geldtransporten, stationskantoren en de Sociale Verzekeringsbank, wer den er door de politie zeventig opge lost. Dit betekent, aldus de minister van justitie, een oplossingpercenta ge van 64. aanmerk el ijk hoger dan het algemene oplossingspercentage van alle gepleegde misdrijven'. Naar de mening van minister Polak getuigt dit resultaat van grote bekwaam heid, toewijding en volharding van Beveiliging Minister Polak wijst in zijn antwoord op het grote belang, dat moet worden gehecht aan het treffen van adequate beveiligingsmaatregelen door die in richtingen, waar veel baaT geld aanwe zig is. Indien zou komen vast te staan, dat deze Inrichtingen niet eigener bewe ging binnen redelijke termijn zodanige maatregelen treffen, zal de vraag of van overheidswege op dit stuk wettelijke voorschriften moeten worden vastgesteld i i ernstige overweging moeten worden genomen, aldus minister Polak. Hij heeft de tweede kamer meegedeeld, dat de Nederlandse Bankiersvereniging I het van allergrootste belang acht, dat alle bij haar aangesloten leden binnen redelijke termijn een aantal efficiënte veiligheidsmaatregelen treffen, te weten: a. bij kantoren met een bezetting van minder dan vijf man een pantsergla.s- afsluiting tussen personeel en publlek- ruimte: b. bij grotere kantoren een rondom met nantserglas beveiligde kassiersloge of beveiligd kasgehied en; iC. een stil-alarm overva I-signalering,-;- apparatuur In alle kantoren. DEN HAAG (ANP) De betonnen afstandsborden waarop nummers van E-wegen en plaatsnamen zijn vermeld zijn als gevolg van de huidige verkeers intensiteit en -snelheid niet langer zin vol en zullen worden verwijderd, aldus heeft de minister van verkeer en wa terstaat. drs J. A. Bakker, in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid Van den Bergh (pvda) megedeeld. De aanduidingen zullen binnen afzien bare tijd nog slechts op de wegwijzers van de ANWB voorkomen. Autobestuur ders kunnen, voor zij op reis gaan, op kaarten waarop de nummers eveneens zijn aangegeven nagaan welke routes van het internationale hoofdverkeersnet zij kunnen volgen. PRAAG (AFP) Elias Lymberopoe- los, zaakgelastigde van Griekenland in Praag, heeft vrijdag Tsjeehoslowakije verlaten. De regering van dat land ver klaarde hem donderdag tot ongewenst persoon. Deze maatregel was genomen naar aan leiding van .activiteit die onverenig baar is met een diplomatieke missie' en .wegens grove schending van de Tsjechoslowaakse wetten', zo maakt het ministerie van buitenlandse zaken in Praag bekend. Verscheidene Tsjechoslo- waken zijn ervan beschuldigd aan de gewraakte activiteiten van Lymperopoe- los te hebben meegewerkt. r ADVERTENTIE. Het lekkere zoetmiddel, i zonder bijsmaak. w calorievrij zoet BBste- i Goed zeg- lekkerzoet zeg.» natuurlijk Natrena! DEN HAAG (ANP) De heer H. van Boelen uit Katwijk aan de Rijn. opva rende van een KntwIJkxo vissend toot, di«- na «en ongeluk, waarbij hij hersen letsel had opgelopen, per helikopter naar land zou worden gebracht, is vrij dagavond omstreeks zeven uur bij het overbrengen naar de helikopter in zee gevallen en verdronken. Zijn lichaam is nog niet gevonden. De heer Van Beelen verkeerde in be wusteloze toestand ais gevolg van z jn verwondingen, die hij in de voormiddag had opgelopen. Hij is eerst overgebracht naar net hospitaai-k«-rksch ip .Dé Hoop', maar de arts van dit schip oordeelde liet nodig, dat de heer Van Be-alen zou worden opgenomen in dc Ursulaklinlek in Wassenaar. De marine zond een Si korsky helikopter van het vliegkamp Valkenburg naar .Dc Hoop' die zich op de Noordzee, ongeveer 40 m.JI ten noord oosten van IJmuiden. bevond. De kapi tein luitenant ter zee arts H. S. Bartie- ma, die met de helikopter meekwam, was het eens met het oordeel var. de scheepsarts en ging weer aan boord van de helikopter. De heer Van Bee'^n werd op een brancard gelegd en zou a.;ii boord van de helikopter worden gehesen. Op een hoogte van ongeveer vijftien meter raakte een van de banden aan het hoofd einde van de brancard los. waardoor de patient :n zee gleed. Zoeken, onder an dere door een kikvorsinan. bleef vruch teloos. Er is een onderzoek gaande naar de oorzaak van het ongeluk ROTTERDAM In de Rotter damse Van Ghenthazeme vond vrijdagochtend de bevelsover dracht plaats van het commando van het korps mariniers door ge- neraal-majoor der mariniers A. M. Luijk aan de nieuwe comman dant generaal-majoor der mari- niers C. C. Schoemetter. Op de foto draagt de scheidende com mandant (l) het vaandel over aan de nieuwe bevelhebber. PREMIER PAPADOPOULOS: Klein parlement van waardigen' ATHENE (AFP, RTR) Pre- mier George Papadopoulos van Griekenland heeft vrijdag in een radio- en televisietoespraak de herinvoering bekendgemaakt van artikel 10 van de grondwet waar door een einde komt aan de moge lijkheid tot willekeurige arrestatie. Alle processen, met uitzondering van die welke betrekking hebben op de openbare orde. de veiligheid of misdrijven tegen het bewind, zullen In de toekomst weer worden gevoerd door burgerrechtbanken. Ambtenaren, van wie er duizenden zijn ontslagen wegens gebrek aan loyaliteit aan het kolonels-bewind, hebben nu het recht m beroep te gaan bij de raad ivan state tegen willekeur door de re- j gering. Papadopoulos zei dat de nieuwe bepalingen onmiddellijk van kracht wor- |den. Hij waarschuwde dat .magistraten die clement tegenover misdadigers zijn een misdrijf begaan. Tegenover anar chie moet de wet met rede worden toegepast en niet met sentiment'. Parlement LONDEN (RTR) Paul McCartney, verlaat de Beatles nu definitief, zoi heeft het Engelse blad .Daily Mirror' bekendgemaakt. Het blad opende met het nieuws, en meldde dat, McCartney, die vaak de crea tiefste van het viertal wordt genoemd, zijn beslissing zal bekendmaken in een Het land is nog niet rijp voor terug- eoenmuniqué. waarvan de afschriften jkeer naar de parlementaire democratie, voorlopig in een brandkast in het Apple- Er zal een .klein parlement van de hoofdkwartier zijn opgesloten. waardigen' worden gevormd door de re- De beslissing volgt op een maanden-gering, waarin vertegenwoordigers van lange stnjd over het beleid van de de meest uiteenlopende groepen der maatschappij var. de Beatles .Apple", maatschappij vrij en openlijk kunnen Br was een steeds grotere kloof ont- discussiëren. Bij de uitwerking van wet- staan tussen Paul McCartney en John ten zal met deze groep overleg wordeu samen de bedjes gepleegd. Voor 21 apr-.l zuilen iets meer scnreei. ;dan 300 politieke gevangenen hun vrij- de Apple-orga- heid herkrijgen. Êr worden dan nog v i7SWf°ste,U'sstetes<;n"11270 niensen om politieke redenen ge- S332S". McCartney de groep zou vangen gehouden, ïldu, premier Papa. jBpateo wegens een scheuring tussen dopoulos in zijn toespraak die een üjr hem en de drie anderen. Maar hij gaf duurde toe dat McCartney en John Lennon I elkaar in maanden niet hebben gezien. Hij verklaarde voorts dat de pop-groep1 op het moment geen plannen voor plaat opnamen heeft. A-ls het bericht in de Daily Mirror waar is, betekent dit vrijwel zeker het eind van de Beatles als groep, daar het hoogst onwaarschijnlijk is dat de an deren een vervanger zouden gaan zoe ken. Het laatste produkt van hun sa-t menwerking is de plaat .Abbey Road'.' die zij in 1969 maakten Zij hebben alle vier eigen belangen bui ten de groep opgebouwd. John Lennon heeft de Plastic-Ono-band en zijn vre descampagne. Ringo Starr is ln de film wereld terechtgekomen. George Harri son is platenproducer geworden. Paul McCartney heeft een plaat gemaakt van hem zelf alleen als bespeler van 14 verschillende muziëkinstrumenten. De grammofoonplaat verscheen gisteren. TROUWRING Tijdens het schoon maken van het grote standbeeld van koningin Victoria, juist buiten Bucking ham Palace te Londen, is door een der arbeiders, de Ier Andy Farrel, een bijsterende ontdekking gedaan. Victoria droeg geen trouwring. Maar met alleen dat. Er komen op het standbeeld nog drie vrouwen figuren voor, voorstellend .Moederschap' .Waar heid' en .Gerechtigheid' .Moederschap' draagt evenmin een trouwring! Men heeft deze ontdekking onverwijld doorgegeven aan het ministerie voor openbare werken, dat zich onder meer bezighoudt met het onderhoud van de standbeelden in de openbare parken, en de moraliteit aldaar. Namens het min.sler.e is verklaard .dat er een onderzoek zal worden ingesteld.' (Van onze correspondent in Latijns-Amerika) f atijns-Amerikaanse Guerrilleros hebben de laatste drie jaar tien diplomaten ont voerd, van wie zes in de afgelopen maand. Triest hoogtepunt van deze reeks wordt ongetwijfeld gevormd door de ontvoering van de Westduitse ambassadeur in Guate mala, Karl Graf von Spreti, die de activi teiten van het Latijns-Amerikaans verzet met de dood moest bekopen. De wereld is üoor deze dood geschokt., tegelijkertijd is de voortdurende angst dat deze gebeurte nis zich zal herhalen sterk toegenomen. De Latijns-Amerikanen zijn al jaren gewend aan bomaanslagen, wapendiefstallen en bankoverval len. Leger en politie hebben zich ingesteld op dit soort verzetsdaden en kunnen deze met wisse lend succes bestrijden. Betrckkeljk nieuw is de methodiek van de ontvoering en de daarop vol gende chantage. De angstpsychose, die dit ont voeren van mensen met zich meebrengt, vind,: zijn oorsprong in de wetenschap dat ,de geregelde samenleving' in Latijns-Amerika volledig machte loos staat tegenover deze nieuwste methoden van de rebellen. In Columbia werden sinds 1958 meer dan honderd politici, diplomaten, zakenlieden en grootgrondbezitters ontvoerd, waarbij het de ont voerders bijna altijd in dc eerste plaats te doen was om het losgeld. De acties hadden tot vooa kort veel minder een uitgesproken politiek ka rakter dan nu het geval is. De toestand in Guatemala vertoont enige over- eenk< mst met die in Columbia. Daar waren vóór Von Spreti de meest prominente slacht offers van ontvoering minister van buitenlandse zaken Alberto Fuentes Mohr en de Noord-Ame rikaanse attache S. M. Holly. Na hun bevrijding verklaarden zij door intelligente en beschaafde studenten van de staatsuniversiteit te zijn ont voerd. In Chili werden bij de arrestatie van de 23-jarige guerilla-leider Sergio Zorilla san Martin student pedagogie nieuwe plannen gevon den van de .Movimiento de Izquierda Revolu cicmario' (MIR de links-revolutionarie beweging) om bomaanslagen te plegen op kazernes en elek triciteitscentrales en om diplomaten en politici te ontvoeren. Ook in dit land hebben alle diplo maten nu intensieve politiebescherming gekre gen. De ontvoering van de Noord-Amerikaanse am bassadeur Burke Elbrick in Brazilë ln 196! baarde over de hele wereld groot opzien. Nadal de voormalige communistische volksvertegenwoor diger en guerilla-leider no 1 Carlos Marighela was doodgeschoten, geloofde de Braziliaanse mi litaire politie dat zij de kern van de subversieve groepen had geliquideerd, maar de Braziliaanse autoriteiten moeten nu toegeven, dat de dood van Marighela de activiteiten van het verzet niet noe menswaardig hebben lamgelegd. Carlo Lamarca. een voormalige kapitein, schijnt thans leider van de Braziliaanse ondergrondse te zijn. Hij heeft in januari van het vorig jaar met een paar soldaten van het vierde regiment Infanterie die bij deze gelegenheid overliepen naar Lamar ca het wapenarsenaal van deze infanterie- eenheid geplunderd, in het hartje van Sao Paulo. Men stelt Lamarca ook verantwoordelijk voor de ontvoering van de Japanse consul. In Uruguay werd de bankier en dagbladuitgever Caetano Pelligrini Giampetro die inmiddels weer naar zijn geboorteland Italië is terugge- keero ontvoerd en 73 dagen verborgen gehou den door de linkse intellecuele guerilla-organi- saitie .Tupamaros'. Ln argentinië bracht de ontvoering van de Pa- raguese consul Waldemar Sanchez op goede vrij dag het land in beroering. Het Argentijnse be vrijdingsfront heeft de verantwoordelijkheid voor deze daad opgeëist. Het geval Sanchez wekte daarom zoveel opzien in Latijns-Amerika, omdat de Argentijnse regering de eerste was, die het aandurfde de eis tot vrijlating van twee guerril- los te negeren. Terwijl de politie al aan het dreggen was in de Riachuelo een riviertje in de fabriekswijk van Buenos Aires naar het lichaam van de consul, waarin de ontvoerders hadden gedreigd het te zullen werpen, lieten zij lem vrij uit .humanitaire overwegingen' en ga ven hem als afscheidsgeschenk een pop mee voo- '.ijn stiefdochter. Terwijl bij de ontvoering van de Noord-Amen kaanse diplomaten en de Japanse consul hun re geringen sterke druk uitoefenden op de betrok- ;en regeringen om aan de eisen van de ontvoer Iers tegemoet te komen, was de Paraguese die atoi generaal Stroessnei die de dut .-.a d' ontvoering vam zijn consul een bezoek bracht aar Buenos Aires het eens met h -i .neen' va president Ongania. Het is duidelijk dat de regeringen door deze ontvoeringsactiviteiten hun autoriteit in ge vaar zien gebracht. De zaak Von Spreti illu streert. dat de dood van een ontvoerde diplo maat van een machtig land als de bondsrepu bliek de betrokken regering in grote verlegen heid en diplomatieke moeilijkheden kan brengen Aan de andere kant dreigt het gevaar van wrede repressaillas. waarvan ook in het geval Von Spre- tn sprake is geweest. Het optreden van de politie en .speciale troepen' in Brazilië is dermate be rucht geworden, dat zelfs de paus bezwaren heeft gemaakt en heeft gedreigd met excommu nicatie. Men dient niet te vergeten dat geweld dadigheid aan beide zijden heerst en dat de acti viteiten van guerrilleros veelal een wanhopige) reactie zijn op het geweld en de wreedheden van de regeringen en rechtse extremisten. Radio Havanna noemt de ontvoering van diplo maten in Latijns-Amerika vanzelfsprekend een ,meuw wapen van het volk' voor zijn strijd tegen de onderdrukker. De invoering van de doodstraf op aanslagen en kidnapping, zoals in Brazilië reeds een feit is en waarover men in Bolivia en Argentinië thans spreekt, zal geen grote afschrik wekkende werking hebben. Dat leert de ervaring. VI in of meer op zichzelf staande acties vormen ie .vliegtuigontvoeringen', die voor wat Latijns- Amerika bijna altijd het doel hebben om naar Cuba te komen. De gevaarlijke .modegril' is .hans ook overgeslagen naar de zuidelijke landen van Latijns-Amerika. De piloten/ kunnen om re- nen van veiligheid geen tegenstand bieden. De Lat.ji.s-Amerikaanse, luchtvaartmaatschappijen ai-zelen vooralsnog in alle toestellen leden van de veiligheidspolitie te laten meereizen, uit angst nierdoor passagiers te verliezen. Voor zover de" rebellen met hun veelvuldige ac- :.es de .orde van vijandelijke regeringen' willen verstoren, bereiken ze hun doel Maar zij hebben nauwelijks kans de .revolutionaire strijd', waar over zij spreken, te winnen zolang het hun niet lukt politie en leger te infiltreren Zeker, de Bo liviaanse mijnwerkers hebben in 1953 het .leger van de oligarcpieoverwonnen, zoals Fidel Castro door een guerrillaoorlog aan de macht is ge komen Maar deze uitzonderingen bevestigen de regel, dat onder de gegeven omstandigheden een revolutie, gebaseerd op de klassenstrijd slechte succes kan hebben, indien een belangrijk deel van het officierenkorps overloopt. Strijdkrachten en politie ziir nog steeds trouw '^atijns-Amerikaanse establish ir.e- moe! gezien van ut! d. _.>unt het dreigement van de Peruaanse die".generaa' v'elasco om eon burgeroorlog te beg.-nnen. indien de hem vij- andiggezinde oligarchie' erin zal slagen het hui dige .eenheidsfront van officieren' te doorbreken, zeker ernstig nemen. DEN HAAG (ANP) Baden en zwem men in het verontreinigde water van het Veluwemeer heeft wellicht mede een rol gespeeld bij het optreden van maag- en darmstoornissen bij mensen die vo rig jaar hun vakantie bij het meer heb ben doorgebracht. Bij de inspectie \an de volksgezondheid in Gelderland zijn echter geen meldingen binnengekomen van hel in verhoogde mate optreden van gevallen van besmettelijke ziekten. Dit hebben de ministers van verkeer en waterstaat, cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en van sociale zaken meegedeeld in antwoord op vragen van de tweede-kamerleden Van den Doel, Vrede ling en Posthumus (allen pvda). Bij de zuiveringsinstallatie ;n Harder wijk is thans de eerste fase van het zuiveringsproces het verwijderen van bezinkbare bestanddelen in gebruik. Getracht wordt nog deze maand ook het biologische gedeelte van de instal latie. dat dient ter verwijdering van de opgeloste organische verontreinigingen in gebruik te stellen. Uiterlijk 15 mei zullen de voorzienin gen voor het chloren van de effluen ten van de zuiveringsinstallaties te Harderwijk en EÜburg gereed zijn. Op grond van ervaringen in het buitenland is bekend dat ziekteverwekkende bac teriën met chloor afdoende onschadelijk worden gemaakt. Ten slotte delen de ministers mee dat mest en veren van de pluimveebedrij- ven in Harderwijk en Ermelo niet in het riool kunnen komen, en dat wellicht omstreeks januari aanstaande een zui veringsschap voor deze streek zal wor den opgericht- Nederland vraagt om bescherming van diplomaten (Van onze parlementaire redactie) DEN* HAAG De Nederlandse rege ring heeft nan de Veiligheidsraad voor gesteld het internationale gerechtshof in Den Haag te verzoeken maatregelen te Irerfen ter bescherming van de vei ligheid van diplomaten en andere verte, genwoordigers in buitenlandse dienst. Het initiatief van de Nederlandse rege ring tot deze stap is ingegeven door de moord in Guatemala op de Duitse am bassadeur Von Spreti. De bedoeling is dat het internationale gerechtehof in Den Haag een juridische formulering opstelt waaraan alle lan den gebonden zijn. Inmiddels heeft de Nederlandse ambassadeur in Guatamala aan de regering verzocht beschermende maatregelen te treffen om van voldoen de veiligheid verzekerd te zijn. De Ne derlandse regering bekijkt inmiddels welke maatregelen er verder getroffen kunnen en móeten worden. Het is niet de bedoeling, aldus deelde minister-president De Jong vrijdag na afloop van de wekelijkse ministerraad mee. dat de Nederlandse regering de huidige verhouding met Guatemala wil bevriezen, zoals de Duitse regering heeft cedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3