VANDAAG VOOR DERDE MAAL VS-MAANVLUCHT LOVELL: MAN VAN VELE RUIMTERECORDS zeeuwse c WAT OP DE MAAN KOMT. DE AMERIKAANSE LM p 25 ZATERDAGKRANT 11 APRIL 1970 LEIDEN (GPD) Lovell en Haise gaan bin nenkort op de maan pionieren in het alpinis me. Op de vlakke en veilige landingsgebieden, waar de Apollo's 11 en 12 hun maantaxi neer zetten, was er geen gelegenheid tot de berg sport. De maantaxi Aquarius van de Apollo 13 zal echter in de nacht van 15 op 16 april als eerste in bergterrein op de maan worden gezet, namelijk in het krater- en bergcomplex van Fra Mauro, dicht bij de evenaar. De maanreizigers zullen in totaal 33,5 uur op de maan blijven en tijdens deze periode twee maanwandelingen van elk vijf uur maken, terwijl het derde lid van de Apollo-bemanning Swigart in de commandocapsule rondjes om de maan blijft draaien. James A. Lovell (42) maakt met deze vlucht zijn vierde ruim tereis, Fred W. Haise (36) en de gister avond als invaller aangewezen Jack Swigart (38) zijn ruimte-debutanten. Het is de bedoeling dat de Apollo vanavond za terdag om 20.13 uur Nederlandse tijd van Kaap Kennedy start en dat de maantaxi in de nacht van woensdag 15 op donderdag 16 april om 03.55 uur op de maan landt. Deze maanexpeditie is geenszins een herhaling van de voorgaande, want er worden vele nieuwe experimenten uitgevoerd. Reeds vóór de landing zijn er aanzienlijke verschil len. Terwijl de Apollo-combinatie om de maan draait en de maantaxi zich nog niet heeft afgescheiden, laat men door een radiosignaal vanaf de aarde de derde trap van de lanceerraket, die bij vorige vluch ten in de richting van de zon werd gestuwd, op de maan te pletter vallen. Het bijna 19 meter lange gevaarte, waarvan het gewicht nauwkeurig bekend is, moet met een snelheid van 6000 km per uur in de maanbodem slaan op 225 km ten westen van de seis mometer, die door de Apollo 12 is achtergelaten Uit het verloop van de schokgolven én de aard van de trillingen hoopt men meer te weten te komen over het inwendige van de maan. Er deden zich merk waardige verschijnselen voor, toen men een soortge lijke proef nam met de maantaxi van de Apollo 12, toen deze overbodig was geworden. De bodemtril lingen hielden toen 55 minuten aan in plaats van de vijf tot zes, die men had verwacht. Ook ditmaal zal men de maantaxi na de terugkeer van Lovell en Haise in de Apollo op de maan te pletter laten slaan, tussen de seismometers van de Apollo 12 en die welke tijdens de komende maanvlucht worden geplaatst Een van de belangwekkendste experimenten op de maan zelf zal het boren van een drie meter diep gat van 2,5 cm diameter zijn voor het nemen van grondmonsters op grotere diepte. Bij de eerste maan landing werd tot slechts 20 cm diep geboord, bij de tweede tot 80 cm. Men verwacht nu zeer oud maanmateriaal naar boven te halen. Trouwens, ook het te verzamelen oppervlaktemateriaal is vermoe delijk van zeer hoge ouderdom. Maamgeologen zijn van mening, dat het grillige bergland van Fra Mau ro onder meer is gevormd door het neervallen van puin, dat bij een enorme metoriet-inslag elders op de maan is weggeslagen. Deze inslag zou als litteken de ronde vlakte Mare Imbrium op 950 km noordelijker hebben achtergelaten. De diepteboringen, die tevens gelegenheid zullen geven tot temperatuurmetingen in de maanbodem, zijn er aanleiding toe, dat de maanreizigers na hun vlucht toch weer drie weken in quarantaine moeten. Het wordt niet uitgesloten geacht (hoewel uiterst on waarschijnlijk) dat zich op grotere diepte in de maanbodem, waar minder extreme condities heersen, baeteriee) leven zou hebben ontwikkeld. Lovell heeft dit .nonsens' genoemd, maar zal zich toch aan de door de NASA voorgeschreven isolatie moeten on derwerpen. Voorts zullen Lovell en Haise wederom een kleine kernreactor in bedrijf stellen, Instrumenten voor we tenschappelijk onderzoek plaatsen en oppervlakte materiaal verzamelen. Tijdens hun maanwandelin gen zullen zij tot een kilometer van de maantaxi komen Bij vorige landingen was dit slechts resp. 60 en 400 meter. Daarbij zullen zij de rand van de Cone-krater beklimmen, een 80 tot 140 meter hoge formatie, die belangwekkende aspecteE heeft. De krater zelf is 50 meter diep en 300 meter in door snee. Langs de randen bevindt zich rommelig puin van vermoedelijk zeer hoge ouderdom. De ouderdom van de maan wordt geschat op 4,6 tot 5 miljard jaar, ongeveer dezelfde als dóe van de aarde. Tijdens hun rondwandelingen hebben de maanreizi gers zakken met drinkwater bij zich. Bij vorige wan delingen klaagden de maanreizigers over dorst waar door de aandacht van het werk werd afgeleid en dit werk ook zwaarder viel dan nodig was. Er gaat een extra zwart-wittelevisiecamera mee voor het geval dat de kleurencamera het weer zou laten afweten, zoals bij de Apollo 12 het geval was. Voorts krijgt Lovell rode identificatiebanden om een arm en een been, zodat beter vastgesteld kan worden wie nu eigenlijk wie is. RISICO'S De eerste maanwandeling duurt van 8.13 tot 12.13 uur (het mag langer, tot vijf uur) op donderdag 16 april, de tweede van 03.58 tot 07.58 uur (of ook weer eer. uur langer) op vrijdag 17 april. Die dag om 13.22 moet de maantaxi weer starten, om 17.01 uur koppelen aan de Apollo en om 21.13 uur leeg op de maan neerstorten. Na fotograferen van toekom stige landingsplaatsen keert de Apollo met de drie ruimtevaarders terug naar de aarde voor een landing op dinsdag 21 april om 21.16 uur. De vlucht heeft dan 241 uur en 3 minuten geduurd, ruim tien da gen, twee dagen langer dan, die van de Apollo 11 en ruim drie uur korter dan die van de Apollo 12. Het gebied van Fra Mauro, waar de Aquarius zal landen, is een onregelmatig gevormd bergterrein met enkele grote en talloze kleine kraters, veel ook gro te rotsblokken en groeven en richels. In zeker op zicht brengt een landing in een dergelijk gebied ex tra risico's mee, maar die .extra's' zijn gering in verhouding tot de gehele operatie. De maantaxi mag niet op een te sterk hellende glooiing komen te staan, want dan zou starten niet meer mogelijk zijn. Maar ook in de vlakke maangebieden bevinden zich talloze kratertjes en heuveltjes, die nopen tot het zoeken van een geschikt plaatsje. Nauwkeurig tot op de seconde weten de mannen, wanneer zij uiter lijk een goed plaatsje gevonden moeten hebben. Is dat niet gelukt, dan moeten zij zonder landing te rugkoren naar de Apollo. Het hogere risico ligt der halve uitsluitend in de discipline van de ruimte vaarders. nauwelijks in het terrein zelf. Lovell funksj en Haise oefenen met Hel samenstellen van de grondboor waarmee op de maan grondmonsters van 3 meter diepte moeien worden genomen. (Van onze ruimtevaarbmedewerker) LEIDEN (GPD) Voor de Ameri kaanse astronaut James A. Lovell zal dc komende maanlandingsvlucht van de Apollo 13 de bekroning van zijn carrière, die hem op 11 april als eerste mens voor de vierde maal in de ruimte brengt. Ook de vervulling van een wens. die hij ruim een jaar geleden uitte: ,lk hoop ook die laatste honderd kilometer nog eens te mogen afleggen.' Hij vormde liiet Frank Borman en anders het team. dat met de Apollo-8 de befaamde kerstvlueht om de maan uitvoerde, de eerste vlucht die mensen in de ban van een ander hemellichaam dan de aarde bracht. Het trio hleef toen honderd kilometer van de maan en betreurde, dat laatste stukje van de 400.000 ki lometer, die aarde en maan scheiden, niet te kunnen gaan. Want van het begin van het Amerikaanse ruimte programma af is het ïdenal van alle astronauten geweest: eens over die uitdagende lege woestenij te mogen dwalen. Waarom? Waarschijnlijk was het dezelfde obsessie, die slechts tientallen jaren geleden de eerste poolreizigers naar de harre onher bergzame oorden in het uiterst noor den en zuiden van de aardbol heeft gedreven. Lovell heeft onlangs verklaard, dat de komende vlucht zijn laatste ruim tereis zal zijn Hij krijgt een bureau functie in de NASA-organisatie. Hij vindt hot na de komende maanwan deling welletjes Er staan nog tiental len astronauten te trappelen van on geduld om hun ruimtedoop te onder gaan. Wanneer die niet de kans krij gen dreigt het gevaar dat het astro nautenteam uitdunt. Bovendien be seft Lovell. dat hij toch te .oud' voor de ruimte zal zijn geworden om deel te nemen aan de volgende .grote sprong voor de mensheid', de sprong naar Mars. En als er iemand is die het recht heeft, het nu welletjes to vinden, dan is het Lovell. Hij heeft er meer ruimte-uren en - kilometers op zitten dan welke Amerikaanse of ruimtevaarder dan ook. DUURRECORD Zijn eerste vlucht was al meteen spec taculair en leverde hem een record op dat nog steeds ongebroken is. Sa men met Borman (van de kerst- vlucht om de maan) vloog hij in de cember 1965 in de Gemini-7. Zij maakten toen 206 omwentelingen om de aarde in 330 uur en 35 minuten, op enkele uren na twee weken. Dit duur- record ts nog steeds van kracht. Tij dens deze vlucht kwam het eerste ruimte-rendezvous tot stand met de door Schirra en Stafford gevlogen Gemini-6 In deze ene vlucht legde Lovell al een afstand van ruim negen miljoen kilometer af. Voor de twee de maal proefde Lovell de ruimte tijdens de laatste Gemlnl-vlucht (nummer 12) samen met Aldrin, de man die in juli vorig jaar direct na Armstrong als tweede mens op de maan stapte Deze Geminivlucht duur de 94 uur en 9 minuten Lovell voer de enige ontmoetingen en koppelin gen lm de ruimte uit met een Agena- doelraket, welke ervaring hem goed van pas kan komen bij de terugkeer van de maantaxi naar het moeder schip tijdens de komende vlucht. Lo vell besloot de laatete Geminivlucht met een precisielanding zoals deze nadien niet meer is overtroffen. .Grandioos' noemde Lovell zijn derde vlucht, de vlucht om de maan met Borman en Anders tijdens de kerst dagen van 1968. Deze vlucht, tijdens welke tien rondjes om de maan wer den gemaakt, duurde 147 uur pre cies. Voor het eerst aanschouwden mensen met eigen ogen var nabij het maanoppervlak en de van de aarde af onzichtbare .achterkant* van de maan. Honderdmiljoenen op aarde leefden dank zij directe televisie-uit zendingen uit de •i.pollo mee met dit adembenemende avontuur. RUIM EEN MAAND Met deze drie ru-.mtevluchten heeft Lovell in totaal 572 uur en 10 minu ten ruimte-ervaring opgedaan nu al ven, of de Russen zouden met een stuntvlucht van veie weken moeten komen. De Amerikanen hebben op korte termijn nog geen plannen van die aard. STAND sterken. Na die vlucht heeft hij er 81." uur en 13 minuten op zitten, dal is oijna 34 dagen! De ruimtevaar der, die hem het dichtst benadert is Borman met 477 uur en 35 minuten of bijna 20 dagen Borman zal Lo vell echter niet meer kunnen inha len, want hij heeft er het bijltje als actief ruimtevaarder al neerge legd Dat is ook het geval met de an dere Amerikanen, die veel uren ruim te-ervaring hebben. Je Rus met de meeste uren ervaring is Waldimir Sjatalow, die in twee vluchten 190 uur of bijna acht dagen volmaakte. Lovell vergroot zijn voorsprong door ditmaal met twee debutanten opstap te gaan, die nog lang niet een be dreiging voor zijn record kunnen vor men. Het ziet er dus naar uit, dat het trotse record van Lovell, on danks het feit dat hij er mee stopt. Lovell is niet de enige Amerikaan die nu al drie vluchten op zijn naam heeft staan. Er zijn er nog vier, na melijk Schirra. Young, Conrad en Stafford. Tien Amerikanen en drie Russen zijn tweemaal in de ruimte geweest, negen Amerikanen en acht tien Russen eenmaal. Amerika heeft, ongeacht de komen de vlucht, in totaal 5834 manuren ruimte-ervaring, de Russen slechts 1751. Bij dat laatste moet worden opgemerkt, dat bijna de helft (840 uur) werd geboekt tijdens de zeven mans Sojoezvlucnten in oktober jl, een kennelijk op een tas-experiment na mislukt spektakelstuk. Lovell zal na de komende vlucht aanzienlijk meer dan tien procent j- Amerikaanse -rvaring voor vanng samen. Dat moet toch wel voldoening geven wanneer men be denkt. dat het Amerikaanse pro gramma door 24 astronauten is uit gevoerd en het Russische door 21 kosmonauten. Hij zal echter weinig tijd hebben over deze prestatie té mijmeren als hij als kroon op zijn carrière als eerste voor de vierde maal in de ruimte vertoeft, als eer ste alpinisme bedrijft op de maan en als eerste voor de tweede maal ,in de ban' van de maan vertoeft. Landingspooh Schokbreker De 2astronauten siaan in de stuurhui

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25