PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANVLUCHT GAAT TOCH DOOR In tien jaar twee miljoen verduisterd Container-terminal Sloe: f 11 miljoen Mattingly vervangen door Swigert In Cambodja groot aantal burgers om het leven gekomen Niet terzake OORZAAK NIET DUIDELIJK Vandaag in de krant... KABINET BERAADDE ZICH OVER BENOEMING COMMISSARISSEN Senaatscommissie wil intrekking Tonkin-resolutie Weer ontvoering in Frankrijk Accommodatie 213e jaargang - no. 86 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I »ur. VIIm., Wlljlr. 56-60. UI. S144 (b 9 g r.d. "sOs'Tdv.' oi II l.rlklM, r.d. UI. 3346, .dm. UI. 2094 9 Advertentieprijs il 51, UI. 7651 Abonn.prlja 5,05 p. I. 2078/3169, .dv, 6248). G< Zaterdag 11 april 1970 Gehraagde roodstaart is lentebode... Pagina 2 KAAP KENNEDY (AP) Het Amerikaanse bureau voor de ruim tevaart heeft vrijdag besloten de Apollo-13 vandaag naar de maan te laten vertrekken. Na ampel overleg heeft de Nasa besloten de vlucht door te laten gaan met John L. Swigert als plaatsvervanger van astronaut Thomas K. Mattingly. Mattingly moest op het laatste moment voor de missie afgekeurd worden omdat hij niet immuum was voor rode hond De uiteindelijke beslissing over het voortgaan van de missie werd genomen door Na sa-directeur Tho mas O. Paine nadat hij rapporten had ontvangen over liet verloop van de samenwerking tussen Swi gert en de astronauten James A. Lovell jr en Fred \V. Itaise jr. Swigert blijft in liet cominando- seliip rond de maan cirkelen ter wijl Lovell en Haise de maanlan ding uitvoeren. Het wordt Swigerts eerste ruimte vaart. De Nasa heeft vrijdag een kort communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd: ,Het aftellen van de Apollo-l li- missie zal voortgang vinden en de lancering blijft vastgesteld op za terdag 11 april te 14.13 (20.13 W.K.T.). Reserve-piloot John Swi gert zal de plaats innemen van Thomas Mattingly'. Op een persconferentie zei Paine later over Swigert: ,ik ken nie mand die het astronautenvak be ter beheerst bij Nasa. Het ging er om of deze drie mensen inderdaad als team konden samenwerken. Ik ka n u zeggen dat iedereen met wie ik heli gesproken van mening is dat de lancering morgen moet doorgaan'. Paine vervolgde: ,het bewijs is overtuigend dat tegen de tijd dat de maanlanding moet worden uit gevoerd, Mattingly rode hond zal krijgen. Hij is in aanraking ge weest niet tic ziekte en bij heeft lang niet voldoende afwéerstof- fen, zodat wij er zeker van zyn dat hij inderdaad ziek zal worden'. Hij voegde hieraan toe dat vooral Lovell erg teleurgesteld was dat Mattingly niet mee zou vliegen. Na twee dagen training met de reserve astronaut zou bij echter geen bezwaren meer hebben. Paine verklaarde dat als de lance ring om andere redenen, bijvoor beeld het weer. niet doorgaat, op de volgende mogelijke laneerings- datnm - 9 mei - Mattingly weer zal BROOD EN BANKET DUURDER DEN HAAG (ANP) Na overleg met de Nederlandse Bakkerijstiehting heeft de minister van economische zaken erin toegestemd dat met ingang va/n maan dag de maximum-broodprijzen als volgt worden verhoogd: groot brood per 800 gr. met twee cent; groot brood per 400 gr. en klein brood met een stan daardverpakking van tenminste 400 gr., beide met een cent. De minister is er te vens mee akkoord gegaan dat onderne mingen in de broodbakkerijseetor de rijzen van banketartikelen met ingang uil dezelfde datum met 3,5 pet ver hogen. De minister, zo deelt het ministerie van economische zaken mee, heeft met deze prijsverhogingen ingestemd teneinde te voorkomen dat als gevolg van de jong ste loonsverhoging moeilijkheden in de bakkerijsectorizouden optreden met be trekking tot de kostendekking. SLACHTING IN INTERNERINGSKAMP PRASAUT (AP) Minstens 73 Vietnamese mannen, vrouwen en kinderen zijn in de vroege ochtend van vrijdag gedood in een Cam- bodjaans interneringskamp in Prasaut door automatische vuur wapenen. Ongeveer tezelfdertijd viel een Vietcong- eenheid Prasaut van alle zijden aan met mortieren, raketteu en automatische wa penen. Maar de oorzaak van de slach ting in het kamp, dat door Cambodjaan se troepen werd bewaakt, is niet onmid- dr-sllijk duidelijk. De Cambodjanen die bij het kamp in stelling lagen lieten zicli niet uit over liet gebeurde. Een luitenant zei dat de Vietnamezen, die woensdag waren gearresteerd, zijn gekomen, omdat het kanip in dê vuur linie kwam te liggen. Vietcong-soldaten. De hut in de nabij heid, die door brand was verwoest, smeulde nog na. Maar de twee gebouwen in het kamp, vertoonden géén sporen van beschieting. Deze zou trouwens lange tijd hebben moeten duren, wilde het grote aantal slachtoffers in het kamp kunnen zijn veroorzaakt. Eén vam de twee gebouwen had een betonnen onderstuk, waarin gemakke lijk de ongeveer 150 Vietnamezen be schutting hadden kunnen vinden tegen een vuurgevecht. Oók waren in het kamp nog twee loopgraven. Maar het bloed dat overal in het midden Lts Hulst MR J. VAN AARTSEN Zee- lands commissaris opende vrij dag in Hulst de lts. (pagina 2) Brandt HET overleg tussen de Ameri kaanse president Nixon en de Westduitse kanselier Willy Brandt is gisteravond in Washing ton begonnen. Het gesprek ging voornamelijk over de EEG en de verhouding tot Oost-Du itsland. (pag. 9) Salt WENEN bereidt zich voor op een langdurig Amerikaans-Russisch rakettengesprek. De hotels en pa leizen voor de hoge gasten zijn in ijltempo opgepoetst en uitge kamd om een gepast en veilig vertilijf te garanderen. (pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9 en 11. Zeeuws nieuws: pag. 2, 5, 7, 11 en 13. Radio- en tv: pag. 27. Sport: pag. 15. Financieel nieuws: pag. 29. pa ff. 77: Do onderwijsvernieuwing m Zeeland gaat de richting uit van de flexibele schoolgedaeli te; een beschouwing over deze vorm van onderwijs door onze on- derwijsmedewerkster. pag. IS: letterkundige kroniek door Hans Warren; Wim Odé en het amateurtoneeldiscorubriek, pag. 10: 25 jaar geleden daalde voedsel neer op hongerend West- Nederland. pag. 20: Billy Graham: geen ar tiest, maar instrument van God: Stemmen uit de kerken: Onrust in Ulster. pag. 21: Boswachter van Berken bosch, een door Jac. Prince ge ïllustreerde reportage over de bos wachter van het idyllische duin en bosgebied van Noord-Walche- ren. pag. 25: dammen, schaleen, brid ge, puzzel en prijsplaat, alsmede hengelmbrek. pag. 35: Curacao: bijna één jaar na de mei-revolte van vorig jaar. van het kamp de grond kleurde, wees erop dat daar de slachting had plaats gevonden. Enkele uren na de schiet partij probeerden twee rode kruis hel pers eerste hulp te bieden aan de onge veer 35 gewonden, die kermend op "de grond lagen. Een majoor van de Cambodjaanse troe pen zei: ,het zijn allemaal Vietcong-le- den'. Een vrouw, die geld vroeg om melk voor haar baby, rende haastig terug toen de Cambodjanen verschenen. Laatste stap ter democratisering bedrijfsleven Wetsontwerp nog deze regerings periode in kamer Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog voor het ein de van deze regeringsperiode zal de tweede kamer een laatste wets ontwerp in een serie van vier kun nen behandelen voor de verande ring van de structuur en de rechts vorm van ondernemingen. WASHINGTON (AFP) De commissie van buitenlandse zaken van de Ameri kaanse senaat heeft zich vrijdag met algemene stemmen uitgesproken voor in trekking van de omstreden resolutie be treffende de Golf van Tonkin. Bij dit besluit dat in 1964 werd genomen, kreeg (1e president verstrekkende bevoegdhe den ten aanzien van de strijd in Viet nam. Op grond hiervan werd de Ame rikaanse expeditionaire macht daar uit gebreid tot meet dan een half miljoen man. Na de stemming verklaarde de voorzit ter van de commissie, de democraat William FUUbright: .Wij gaan alle ak koorden en resoluties waaraan wat man keert, laten verdwijnen. Ik hoop dat dit ons er toe zal brengen, al onze verplich tingen in de gehele opnieuw te bezien'. De commissie keurde eveneens een voor stel goed tot afschaffing van een soort gelijke resolutie van 1958 ten aanzien van het Midden-Oosten. Daarentegen be sloot de commissie tot handhaving van dergelijke besluiten uit 1955 en 1962, welke respectievelijk betrekking hadden op Formosa en Cuba. Onderzoek naar lot Indianen Brazilië GENEVE (DPA) Het Internationa le Rode Kruis zal ean onderzoek instel len naar de levensomstandigheden van de Indianen in Brazilië. Dit is vrijdag in Genéve meegedeeld. Begin mei zullen een Zweedse, Neder landse en Westduitse arts samen met een functionaris van 't Rode Kruis naar het Amazonegebied vertrekken om zich een indruk te vormen over de behoeften en de toestand van de Indiaanse bevol king. TEL AV1V In Tel Aviv is het eerste geheel in Israël gebouwde vliegtuig getoond. De ,Ara-vaeen tweemotorig turbopropvliegtuig kan voor liwerse doeleinden ge bruikt worden en heeft voor start en landing slechts een zeer korte baan nodig. Het toestel kan 20 passagiers of twee ton vracht ver voeren. TOULON (AFP) Donderdagavond is in Toulon een kind van 18 maanden ont voerd uit het huis van zijn moeder, me vrouw Suzanne Ganayc. Do dader is de minnaar van mevrouw Ganaye, met wie zij heeft gebroken. Tegen de lamp door vermogensaanwasbelasting DEN BOSCH (ANP) De 46-jarige kantoorbediende II. L. uit Nieuwkuyk heeft vrijdagmiddag tegenover ambtenaren van de fiscale inlïohtingenl en op sporingsdienst bekend dat hij ten nadele van het bedrijf waar hij op de loonadministratie werkzaam was, de Verkadefabriek in Den Bosch, gedu rende tien jaar jaarlijks rond 200.000 gulden heeft verduisterd. L. was aangehouden voor een verhoor wegens een veronderstelde mogelijkheid tot fraude inzake de vermogensaanwasbelasting. Hij verklaarde de sterke toename van zijn vermogen steeds uit winsten in de lotto en een door hem geërfde kostbare postzegelverzameling. Daar de opsporingsdienst deze verklaringen niet afdoende vond werd hij voorgeleid aan de officier van justitie in Den Bosch. Daar heeft hij gistermiddag een volledige bekentenis afgelegd over de verduistering van in totaal twee miljoen gulden. L. was in Den Bosch bekend als eigenaar van verschillende horecabedrijven en andere panden, waaronder ook het historische pand ,Het Misverstand', dat nadat het door hem was gekocht, met medewerking van Rijksmonumen tenzorg wordt gerestaureerd. Weekeinde nog te koud (Van onze weerkundige medewerker) GPD De grote koude luchtbel boven West- en Midden-Europa, wordt heel langzaam wat kleiner, maar tijdens het weekeinde zal er van lenteweer hij ons nog geen sprake zijn. Vooral de bovenlucht met temperaturen op vijf kilome ter hoogte in de orde van -30 gra den blijft belangrijk te koud en zolang dit duurt is er ook geen snelle verwarming aan de grond mogelijk. Bij een middagtempera- tuur van 5 tot 8 graden aan de grond gaan zich al buien vormen, die gisteren op enkele plaatsen nog weer van hagel en natte sneeuw vergezeld gingen. In een deel van Noord-Duitsland en in vrijwel heel Denemarken is gisteren langdurig sneeuw geval len. Van de oceaan geven depres sies te kennen de kou boven het vasteland te Mjf te zullen gaan. De regenkans zal zondag toene men en waarschijnlijk zal begin volgende week geleidelijk minder koude lucht gaan doordringen. In deze eeuw hebben wij alleen in 1917 een soortgelijke hardnekkige lentekou ervaren in ons land. De ministerraad heeft zich namelijk vrijdag beraden over een wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van koop handel met betrekking tot de benoeming van de raad van commissarissen. Dit is een zaak waarover al enkele jaren veel jte doen is en waar destijds de SER i niem over heeft geadviseerd. Minister-president De Jong noemde dit laatste wetsontwerp van uitzon derlijk groot belang voor het ge' bedrijfsleven. Samen met drie a: re ontwerpen zorgt het voor een grondige modernisering. De twee I eerste wetsontwerpen die hierop be trekking hebben zijn afgelopen week in de tweede kamer behandeld. Hot betreft het enquêterecht en het pu bliceren van de jaarrekening. Reeds bij I de tweede kamer ingediend is een wets ontwerp op de ondernemingsraden. Dit zal binnenkort in de tweede kamer wor den behandeld. I Het vierde in deze serie wil eveneens meer openheid in het bedrijfsleven be werkstelligen. Het zal vooral een ver- I sterking van de positie van de werkne mers betekenen. Het wetsontwerp is in middels doorgestuurd naar de Raad van State die er nog zijn oordeel over moet uitspreken. BANKOVERVAL IN ROOSTEREN SITTARD (ANP) Vrijdagavond om streeks zeven uur ïs een overval ge pleegd op de boerenleenbank in Rooste ren. Twee jongemannen arriveerden op hun bromfiets voor het gebouw aan het Schetterseind, drongen naar binnen sloe gen een klant bewusteloos. Daarna werd de- kassier, de heer li. Lijnen, door hen met een vuurwapen bedreigd, waarna ze er met ongeveer 20.000 gulden van door gingen. overvallers vluchtten beiden met een bromfiets in de richting Susteren. In woners van Roosteren achtervolgden het duo met een auto. Men kon de over vallers echter niet te pakken krijgen doordat ze gebruik maakten van smal le landweggetjes, die voor auto's niet toegankelijk zijn. Eén van de bromfiet sen heeft men in de Geleenbeek gevon den. KASSIER LIJNEN NV HAVEN VAN VLISSINGEN BESLUIT TOT INVESTERING: VOOR AANVOER VAN AUSTRALISCHE WOL VLISSINGEN Op 1 februari 1971 zal in het Sloegebied het eerste Australische schip met wolcontainers kunnen binnenlo pen om aan een moderne terminal te wor den gelost. De NV Haven van Vlissingen heeft gistermorgen in een buitengewone vergadering van aandeelhouders de hamer laten vallen over de beslissing, een derge lijke terminal aan de nieuwe los- en laad- kade in te richten. Daarmee is een investe ring gemoeid van 11 miljoen gulden. De terminal krijgt een totale oppervlakte van 7 hectare en voor de toekomst is nog meer terrein beschikbaar. De bestellingen voor de installaties zijn meteen de deur uitge gaan. Zoals men zich zal herinneren hebben enige lijd geleden de maatschappijen, betrokken hij het ver voer van Australische wol, Vlissingen en Zee- brugge geselecteerd als de Westeuropese aanloop havens voor de containerschepen, keling van de t de wol naar die in containers vergt zowel te v ter als te land een grondige aanpassing van de los- en laadtechnieken. De betrokken consortia van maatschappijen zullen in de loop van dit jaar de beschikking krijgen over veertien containerschepen van het type zoals er onlangs een in de Vlissingse haven binnenliep. Elk van deze schepen kan zo'n 1200 containers vervoeren. In Vlissingen-Oost en in Zeebrugge zal afwisselend om de vijf dagen een containerschip met Australische wol binnenlopen. Om deze schepen af te handelen zal aan de nieuwe kade in Vlissingen-Oost pen terrein met moderne accommodatie voor de afhandeling en het verdere transport van de wol naar binnen- en buitenland moeten worden ingericht. Zo'n terrein heet een terminal. De bestellingen, die de NV Haven van Vlissingen voor deze terminal plaatst zijn de vol gende: 1 kraan (later een tweede) met een capaciteit van 50 ton te bouwen bij het Duitse bedrijf Peiner; een portaalstapeler (zie tekening hiernaast) voor het horizontale transport van de con tainers lussen kraan en plaats van opslag: trailers voor de containers; een achterliggende kraan om de trailers van de containers te ontdoen. Burgemeester Van Laar van Bergen op Zoom heeft kennelijk niet door waarop het Zeeuwse verzet is gebaseerd tegen het Rcimcrswaalplan en "J daarom gebruikt hij verkeerde argumenten om dat verzet te ontzenuwen. Die conclusie is onvermij delijk na zijn uitlatingen van donderdag jl bij het leggen van de eerste buis van de rioolpersleldlng naar de Westerschel- de. De burgemeester zei namelijk in een niet geslaagde poging om vriende lijk jegens Zeeland te wezen, dat er tot 1978 tijd genoeg zou zijn om de indus trialisatie in het Sloe en bij Terneuzen verder te ontwikkelen zonder dat men bang hoeft te zijn voor een concurrentie van een Reimerswaalhaven. Met andere woorden: Zeeland hoeft geen concurren tie te duchten, het kan zijn verzet dus wel opgeven. De burgemeester ziet ech ter over het hoofd, dat het concurren- lie-element hier helemaal geen rol speelt. Daarom waren zijn opmerkingen niet ter zake, ze waren er gewoon naast- De Zeeuwse bezwaren tegen het Rei- merswaalplan zijn eerst en vooral van wat men zou kunnen noemen ruimtelijke aard. Het Reimerswaalplan is destijds uit de lucht komen vallen de Brabantse lucht wel te verstaan zonder dat er In Zeeland goed over was nagedacht en zonder dat van deze pro vincie uit een wezenlijke bijdrage was verleend tot de discussie over de vraag hoe na afsluiting van de Oosterschelde het vroegere gebied van Reimerswaal (het verdronken land van Zuid-Beve land) zou moeten worden ingericht. Moest het een zeehavenbestemmmg krij gen? Was het wellicht geschikt voor re creatie? Hoe verhield het zich in de natio nale ruimtelijke orde ning ten aanzien van de woon- en werkge bieden? Dat is alle maal niet bekeken plompverloren (Zie slot pag. 7 kol. 1 omdat destijds Reimerswaalplan •erd gelanceerd en allerlei beleidskrin- gen het voor zoete koek aannamen, dat dit project er zou moeten komen. Alleen in Zeeland waar de direct-belangheb- benden wonen was er enige reserve. Een reserve die herhaaldelijk in de Zeeuwse staten tot uitdrukking kwam, onder meer bij de behandeling van een Reimerswaalnota van de beide colleges van gedeputeerde staten uit Zeeland en Noord-Brabant. Het ls goed om óók aan de behande ling van die nota te herinneren, want eveneens deze week is gebleken, dat daarover ook levensgrote misver standen ontstaan. In het pas versche nen voorlopig verslag van de eerste ka mer over de begroting van verkeer en waterstaat wordt namelijk gesugge reerd, dat provinciale staten van Zee land en Noord-Brabant die nota zouden hebben aanvaard. Zoals men weet was aan die nota het voorbarige verzoek ge koppeld om de regering te verzoeken nu reeds een havenschap voor Reimerswaal in te stellen. Welnu, het blijkt noodza kelijk de eerste kamer (en in één adem ook de burgemeester van Bergen op Zoom) er aan te herinneren, dat de nota wel door de Brabantse staten is aan vaard. maar in géén geval door die van Zeeland. Daar bestond zelfs een sterke neiging om het hele ding maar af te stemmen, maar tenslotte heeft men toen een middenweg gevonden: het stuk werd voos kennisgeving aangenomen zonder dat het bijbehorende besluit met het ver zoek aan de regering werd aanvaard. Daardoor werd voor gedeputeerde sta ten van Zeeland de mogelijkheid tot ver der praten over dit plan niet afgesloten, maar werd wel de gereserveerde hou ding van de Zeeuwse staten jegens het plan duidelijk onderstreept. Dat was toen een verstandig besluit. Een paar dingen staan namelijk voor Zeeland vast tegen een zeevaart- kanaal bij Waarde bestaat een felle op positie, dat kanaal mag naar het oor deel van allerlei belangrijke groepen in de Zeeuwse samenleving, de landbouw bijvoorbeeld er eenvoudig niet ko men. Vervolgens staat vast. dat over het Reimerswaalplan onvoldoende is ge studeerd en daarom wil men in Zeeland wel eens aangetoond zien dat nationaal- economisch gezien een havenproject in de afgesloten Oosterschelde noodza kelijk is. Verder wil men de alternatie ven aangegeven zien: daarbij gaat men er in Zeeland van uit. dat indien in derdaad nodig zou blijken dat een nieuw groot havengebied in het zuidwesten moet worden aangelegd er in deze provincie ook andere mogelijkheden moeten worden onderzocht. ïn dit ver band denkt men aan het Baalhoek ka naal me* het land- van Saeftinge. Om die dingen gaat het. om redelijke ruim telijke verhoudingen in deze provincie, niet om concurrentie voor Sloe of Ter- neuzen. Niettemin heeft burgemeester Van Laar juist deze concurrentie-over- wegingen naar voren gebracht. Hij moest beter weten. Zoals hij beter had moeten weten toen hij het tri verband met het Reimerswaalplan over de ves tiging van General Electric in Bergen op Zoom had. Daarover zei hij dat daar mee het bewijs was geleverd, dat Ber gen op Zoom bijzonder gunstig ligt voor industrieën. Dal laatste nemen we di rect aan, maar wat heeft dat te maken met het Reimerswaalplan? Als General Electric naar Keulen zou zijn gegaan, dan betekent dat toch niet dat Keulen daardoor aanspraak had kunnen maken op een zeehaven in de onmiddellijke om geving? Op die manier kan men van de Peel wel een zeehaven willen maken. Gelukkig wordt er de laatste tijd in Ne derland niet meer lukraak plannen ge maakt: er is een commissie-Posthumus. die de minister adviseert op het stuk nationaal havenbeleid. We mogen nu aannemen, dat deze commissie het Reimerswaalplan grondig zal gaan door lichten. Wellicht, dat er dan enige zeker heid kan komen over de vraag of dit hele plan niet beter dê ijskast in zou moeten. In ieder geval: zolang er geen betere argumenten zijn dan die van de Bergen op Zoomse burgemeester, ziet het er naar uit, dat de ijskast inderdaad maar het beste is. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1