4 maanden voor jonge Belg op ,roofvierdaagse' Zeeuwse sieraden onder de hamer Geldboeten voor onbehoorlijk gedrag' tegen wachtmeesters Walcheren is veel mooier dan vroeger Zeeuwse schooldecanen bijeen op studie-conferentiedag Mi Fabery de Jonge 13 GB-RAADSLEDEN VREZEN INVLOED VAN REGIONAAL BRANDWEERCOMMANDANT Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65+kaart ZATERDAG 11 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ,BONT ALLERLEI' IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN UW viert jubileum met modeshow voor bejaarden MEER SCHADE DAN BUIT MIDDELBURG ,Een bont al lerlei'. Aldus bestempelde donder dag de officier van justitie bij de politierechter te Middelburg de criminele activiteiten van de jeug dige Belg L. van M. De 24-jarige Belg, afkomstig uit Stekene, had zich begin maart op vier achter eenvolgende dagen op vier ver schillende plaatsen, getracht door diefstal zijn geldmiddelen aan te vullen. De eerste twee dagen ope reerde hij in Hulst, de volgende twee in St-Jansteen. Officier, mr Th. Lob rot kwalificeerde Van M's praktijjken als respectievelijk twee inbrtaken, een poging tot inbraak en tenslotte vernieling, ltjj eiste daar voor een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 6 maanden met aftrek voorarrest. Politierechter mr W. van Solinge toonde zich bij het uitspreken van 1 vonnis ofschoo ook hij hier een zwj gevangenisstraf op zijn plaats achtte wat milder. Hij veroordeelde Van M. tot vier maanden onvoorwaardelijk met af trek van voorarrest. De 21-jarige eveneens uit België afkom stige W. vain der IC, die terecht stond omdat hij op de vierde dag, 12 maant, van M. had! terzijde gestaan, werd verK oordeeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken, eveneens met aftrek van voorarrest. Tegen hem had de officier zes weken on voorwaardelijke gevangenissraf geëist. De buit. die Van M. had weten te verga ren, was steels bijzonder gering geweest. Door een bijzonder ruwe ,werkwijze' had hij echter in bijna alle geval' 11 vernielin gen aangericht, zodat aan betrokkenen toch voor ve e honderden gulden schade was berokkend. Van M. legde zijn eerste onaangekondig de bezoek af aan een huis in Hulst. Of schoon htj het hele huis afzocht, werd hij hier slechts achttien gulden rijker. En passant nam hij ook nog een vest mee. ergens in het stro zijn roes uit'. Zijn eerste gang na het ontwaken is weer naar het café'. Aldus de officier, die er ook nog op wees, dat Van hl. ook in België nog voor een vijftal geval len te boek stond. Mr E. de Rechter, die het als verdediger voor de beide Belgen opnam, stelde dat Van M. door familieomstandigheden was losgeslagen en, in een periode van de pressie. steeds verder op drift geraakt. J. de V. uit Caidzand moest zich verant woorden voor het zich ongeoorloofd toe eigenen van een bedrag van 300 gulden van een uitvaartvereniging. De V. had geweigerd het geld aan een zekere S. af te dragen omdat hij op hem nog een vordering had van 180 gulden, zo ver klaarde hij voor de rechter. Van M. had het geld op een eigen bankrekening ge stort. Nadat Van M. nog had verklaard des tijds niet te hebben geweten dat de uitvaartvereniging een eigen bankreke ning had en voorts van plan te zijn ge weest om het geld over te maken nadat hij het volledige bedrag van de begrafe niskosten, waarvan de 300 gulden deel uitmaakten, had geïncasseerd, besloot de politierechter tot aanhouding van deze zaak tot 14 mei, voor het horen van S. Het verbod om omgang te hebben met de dochter, had bjj J. R. uit Cadzand op een gegeven moment een dolle drift ge wekt. De woede van R. richtte zich daarbij geheel op de moeder van meisje, die het ver-bod had uitgevs digd. Toen hij toch een ontmoeting had met de dochter en de moeder achterop kwam, kon R. zich niet meer beheersen. Hij mishandelde de vrouw dermate, dat zij zelfs een barstje in de schedel en windige bloedingen opliep. .Dat kan ik niet gedaan hebben', zo ver klaarde R. ter zitting. Hij wees er ook nog op, dat toen de politie er bij was gekomen, ,er nog niets aan de hand was' en die vrouw eerst rt ikeile dagen later naar de dokter was gegaan. R. voegde daaraan ook nog toe: ,Ze kan best van de trap zijn gevallen'. Dat ontlokte de politierechter prompt de opmerking: .Die bewering kan je inooit waarmaken'. l6lers vaI1 het eerste uur'; Officier mr Lebret zei in zijn requisitoir. - dat R. waarschijnlijk door gebruik van teveel alcohol op dat moment zijn kracht niet meer had gekend. ,Als hij nog iets hardhandiger was geweest, had de mis- hamdeling een dodelijke afloop kunnen hebben'. Zo concludeerde mr Lebret. Hij eiste tegen R. een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken met een proeftijd van twee jaar, een boete van 300 gulden an onder toezichtstelling van het Zeeuws consultatieburau voor alco holisme. Mr Van Solinge, die van een .sombere zaak' sprak, legde deze st.Aif conform op. uitgezonderd de boete, die hij op 200 gulden bepaalde. (ADVERTENTIE Ravage De volgende avond richtte hij zijn schre den naar niets minder dan het stadhuis van Hulst. Op zoek naar geld richtte hij een grote ravage aan. Hij vernielde deu ren. sloeg stukken van kasten en trok zelfs telefoondraden kapot. Het schade bedrag werd later op zo'n vijfhonderd gulden geschat. De derde nacht was het de beurt aan een verenigingsgebouw in St-Jansteen. Ook in dit gebouw sloeg hij onvervaard to op alles wat hem de toe gang tot mogelijk vindplaatsen van geld belemmerde. De bult was andermaal (ni hil. De schade moest echter weer op zo'n vijfhonderd gulden worden begrloot. Op de vierde dag ontmoette Van M. zijn landgenoot Van der K. in een café. Deze laatste bleek wel te voelen voor een nieuw plan van Van M. Na het vallen van de duisternis klommen ze in St- Jansteen een school binnen. Hier leek de speurtocht, waarbij opnieuw deuren en meubilair het moesten ontgelden, wel buit op te leveren. Het tweetal vond na melijk eert geldkist waarmee zij zich prompt uit de voeten wilden maken. De twee jongemarwe hadden echter de on voorzichtigheid begaan om bij hun werkzaamheden in de school heit licht volop te laten bramden. Daardoor waren ze gezien. Toen dan ook Van M. en Van der K, aan de haal prtabeerden te gaan, liepen ze pardoes In de armen van de po litie. De officier wees er' nog op, dat bij Van M. het drankgebruik een belang rijke rol speelde. .Van M. is op een gegeven moment zwaar beneveld «n gaat dan op een eigenlijk belachelijke manier te werk. Volgens slaapt hij BRILJANTRINGEN Gaan Uw gedachten uit naar een prachtige entourage-ring, een mooie slagring of een klassieke solitair-ring? In onze kollektie zult U voortreffelijk kunnen slagen. Priizen variëren van f 90.- tot f' 2500,- MIDDELBURG De unie van vrou welijke vrijwilligers te Middelburg be-l staat binnenkort 25 jaar. De viering van dit jubileum staat zoals was te verwach ten in het teken van de hulpverlening. Maandag wordt in het dienstencentrum ,het Schuttershof' te Middelburg van twee tot vijf, speciaal voor bejaarden een modeshow gehouden. Daarbij ver zorgt Dick den Toonder de muziek. |op 27. De UW ia op allerlei gebied en Op 28 april houdt de UW in het dien lc£ al]e rnogeiljke manieren werkzaam, stencentrum een receptie ter ere van het organiseerde men voor invaliden en jubileum en op de avond van die dag-moeilijk lopende bejaarden een koop- S vSk^ia^deavon(' 611 voor minder validen een (ADVERTENTIE) OLIFANT DOET GEHEUGENTEST. Het b bekend, dat een olifant nooit iets vergeet. Jaren later kan hij zich een vriendelijk gebaar of een misselijk grapje nog herinneren. Omgekeerd is het ook waar. Als 6 eenmaal een glas Olifant Vieux hebt geproefd, vergeet u dat nimmer. 76 zacht, zó edel, zó sympathiek! Test dje Olifant zelf maar eensl in de RAI te Amsterdam het jubileum, waarbij onder anderen minister Klom- komt spreken. UW is nog steeds een bloeiende vereniging. Dat Wijkt wel uit het jaar verslag van 1969 van de Middelburgse afdeling, dat dezer dagen uitkwam. Het aantal medewerksters steeg van 131 tot 190 en het aantal begunstigers van 17 Jeeps J. G. uit Breskens werd, conform de eis van de officier, veroordeeld tot een boete 500 gulden, omdat hij op drie jeeps, totocht. Ook ,Tafeitje-dek-je' wordt door oorlog, zijn uitgenodigd. Op 12 mei islde yyy verzorgd te Goes de provinciale dag van de UW en de landelijke UW viert op 28 mei In 1969 is men ook begonnen met het organiseren van bezoek aan eenzame mensen, die graag bezoek ontvangen en eens met iemand een gesprek willen hebben. Een noemenswaardig initiatief van de UW is ook een rijdend winkel tje voor patiënten in de tehuizen. Een tweede rijdend winkeltje werd in 1969 aangeschaft, zo blijkt uit het jaarver slag. G., die bij verstek terecht stond, had slechts voor één auto belasting betaald. G. had daarbij geredeneerd, dat twee van de drie jeeps zo weinig op de openbare weg kwamen, dat het eigenlijk zonde zou zijn geweest om daar het volledige bedrag aan belasting voor te betalen. Voor officier en politierechter betrof het hier echter een duidelijk geval van be- lastingontduikï.ig. Omdat zij meenden te weinig uitzicht te hebben, vooral als zij met hun tractor van hun land de weg opreden, hadden J. Tr_. TTOr,_^ van S. en K. van S. langs hun landbouw- VALKENISSE Een voorstel Brandweer-perikelen in raad Valkenisse Spijtig dat alleen korps Zoutelande aan wedstrijden meedoet' grond aan de Zuidernieuwlandseweg in Brouwershaven, over een afstand van driehonderd meter struiken verwijder»! en boompjes gekapt. Die rigoreuze han delwijze ging de officier te ver. Hij eiste tegen beiden dan ook een boete van 300 gulden, waarvan 200 gulden voorwaar delijk. Mr Van Solinge, die deze steaf conform oplegde, wees er de twee land bouwers op. dat zij niet voor eigen rech ter had mogen spelen, maar hun pro blemen hadden moeten bespreken met de eigenaar van de begroeiing, het wa terschap Schouwen Dulveland, ,die toch zijn best heeft gedaan om deze weg zo goed mogelijk aan te kleden', aldus de politierechter. betreffende het aangaan van een gemeenschappelijke regeling .re gionale brandweerkring Walche ren' wekte in de gemeenteraads vergadering van Valkenisse don derdagmiddag de felle kritiek van enkele raadsleden. De regeling houdt onder andere in dat op Walcheren een regionaal brandweercommandant komt, die VEILING IN MIDDELBURG Onderhoud rijksweg 18 op Schouwen De rijkswaterstaat in Zeeland heeft hel onderhouden van rijksweg 18 op Schou- wen-Duiveland en de overige rijkswe gen in de dienstkring Zierikzee alsmede van de Slaakdam op Sint-Philipsland gédurende 1970 gegund aan aanne- mtogs maatschappij Zevenbergen Co te Heinenoord voor 157.000. POLITIERECHTER MIDDELBURG MENIGTE WAS WOEDEND' MIDDELBURG .Jullie zijn gro te schoften'. Deze weinig vriende lijke woorden had, zo bleek donder dag tijdens de zitting van de poli tierechter te Middelburg uit de tenlastelegging, een caféhouder uit IJzendijke twee wachtmeesters van de rijkspolitie toegeroepen. De onenigheid, die was voortgekomen uit moeilijkheden over het slui tingsuur van het café, was zelfs zo hoog opgelopen, dat de echtge note van P., mevrouw S. P.-N. la ter, toen de twee politiemannen in hun surveillanceauto zaten, nog zou hebebn uitgeroepen: ,We zul- net doen als in Amsterdam. We steken de auto in brand. Dan halen we jullie er wel uit'. Het echtpaar, dat zich donderdag voor dit gedrag voor de politierechter moest verantwoorden, kreeg van de officier, mr Til. Lebret ronduit te horen, dat der gelijke taal tegen de politie, .wiens taak het toch is er voor te zorgen, dat alles zo goed mogelijk verloopt', geen pas had. Hij vorderde tegen P. een boete van honderd gulden en tegen diens echt genote. wier manier van optreden hij kennelijk nog meer af te keuren achtte, een boete van tweehonderd gulden. Poli tierechter mr YV. van Solinge, deed in zijn vonnis van deze bedragen iets af en bepaalde de hocte op respectievelijk 75 en 125 gulden. Een van de twee wachtmeesters. J. de R. was op de laatste kermisdag In LI- zendijke, om vijf minuten na het slui tingsuur, twee uur, binnengestapt met de mededeling, dat het de .hoogste tijd as. Voor de mededeling haJ men geen or. zo bleek uit de dagvaarding, omdat het nog .zeven voor twee' was. Toen de politiemannen om half drie voor tweede keer bij het café arriveerden, zagen zij dat er nog volop werd getapt. Om kwart voor drie stapten ze bmnen en gaven nogmaals het bevel om de zaak te slu/iten. Dat viel niet to goede aarde. Gezien het rumoer, achtten de wachtmeesters het toen raadzamer de zaak tot de volgende da-g te laten rus ten en begaven zij zich naa-r hun auto. Mevrouw P.-N. was echter nog zo op gewonden, dat ze buiten gekomen met beide vuisten op de auto sloeg, en om standers ze-lfs aanmoedigde om de poli tieauto op te tillen. GEEN PUBLIEK' VOOR SCHILDERIJEN [MIDDELBURG Sieraden behorende by de hoerendrachten van Schouwen, Walcheren, Noord-Bcveland en Kam perland vormden een belangryke trekpleister van de dezer dagen in de schouwburg te Middelburg ge houden kunst- en antiekveiling. Een van de hoogste pryzen werd daarbij betaald voor een zeldzaam gouden horloge, in dubbele kast, dat beliooride tot geveilde set sieraden van de Kamperlanddracht. Veilingmeester A. Verhage uit Groede, die ook op deze druk bezochte veiling de hamer met vaardigheid hanteerde, noemde als inzet voor dit fraaie uur werk zelfs een bedrag van 3000 gul den. Dat bleek duidelijk te hoo grepen. De uiteindelijke koper echter toch nog een bedrag gulden neer. De sieraden waren van de meest uit eenlopende aa.d, zoals gouden .strik jes', bezet met diamantjes, zilveren oorijzers met gouden krullen, rouw- klokken (oorhangers), 18e eeuwse zilveren schoengespen, oorijzers, hals kettingen en spelden maar ook voor werpen als een gouden beursbeugel- tje uit het begin van de vorige eeuw- zilveren Zeeuwse broekstukjes, eer zilveren pepermuntdoosje enz. De bedragen waarvoor de kopers uit ge heel Nederland en onder meer ook uit België, bereid waren om hun hand op te steken, liepen ook naar gelang de «sierraden zeer uiteen. Zo verwissel den twee gouden mutsspélden voort een bedrag van 255 gulden van eige naar en klonk by de veiling van gouden slot met bloedkoralen .verkocht' bij een bedrag van 750 gul den. De kopers, odder wie ook ver tegenwoordigers van het Zeeuws Museum, bleken voor gouden muts- spelden daarintegen weer niet verder te willen gaan dan 255 gulden. Slaag Engeland Wachtmeester De R. zei donderdag ter zitting, dat het voor hem en zijn collega een geluk was geweest, dat ze nog tijdig weg hadden kunnen rijden: ,We zouden veel slaag heb ben gehad. De menigte was woedend'. Hij en ook de andere wachtmeester herhaalden nog eens dat zij de bele digende on dreigende woorden goed hadden gehoord. De lieer en mevrouw P. ontkenden echter ten stelligste zich aan flit woordgebruik te hebben bezondigd. Wel hadden ze zo verklaarde mevrouw P. N. zich bijzonder geërgerd aan hel ontactisch optreden van vooral wachtmeester De R. Zij gaf wel toe naar de politieauto te zijn gegaan, maar alleen met de be doeling om de wachtmeesters te verzoe ken, er zelf voor te zorgen dat de nog aanwezige gasten het café zouden ver laten. De twee getuigen A décharge, die nog werden gehoord, konden zich wel herin neren dat er rumoer was ontstaan, maar wisten geen van beiden nog wat er pre cies was gezegd. Ook van wat er zich buiten had afgespeeld wisten zij niets af. De belangstelling voor enkele bijzondere schilderijen, die tot de .klapstukken' van de veiling behoorden, was zo ge ring dat veilingmeester Verhage van achter zijn microfoon teleurgesteld concludeerde, dat dit artikel hier ken nelijk /niet in zwang' was en mei beter in Engeland in veiling kon brengen. Het schilderij Maria met het Kind Jezus van de 17e eeuwse schilder Daniel Seghers. .of uit diens school', zo ver meldde de catalogus, werd aanvanke lijk door de heer Verhage ingezet voor een bedrag van 12000 gulden. Toen hij al terug was gegaan tot 4000 gulden en nog geen enkel bemoedi gend teken van een van de aanwezi gen had gezien, besloot de veiling meester resoluut het kunstwerk terug te nomen. Tot de collectie op de kunst- em an tiekveiling behoorde tenslotte ook veel en fraai meubilair. Een transac tie. die hier die halzen van de toe schouwers deed rekken, was de vei ling vam een uurwerk, dat in de cata logus was betiteld als .importante wortelnoten staande klok met scheep jesmechanieken. Geeft aan: Maan standen, datum. uur. minuut etc.' De hoogste bieder was tot 8500 gulden tegaam. Na de hamerslag werd hem oor de veilingmeester nog .proficiat' gewenst. Boüak verzoekt om handhaving van \ermisdata TBRNEUZEN De bond van kermis- bedrijfhouders heeft een schrijven ge richt aan de gemeenten Terneuzen, Hulst, Hontenisse, Axel, Sas van Gent en Oostburg. waarin wondt verzocht om de bestaande kermissen in de opgehe ven gemeenten (door de herindeling) op de traditionele data te handhaven. Dit mede in het belang van de plaatse lijke middenstand en horecabedrijven. de gemeentebesturen kan advise ren omtrent de brandpreventie en de blussing van branden. Met na me het GB-raadslid P. Flipse gaf uiting aan de vrees dat de te be noemen regionale commandant van uit Middelburg de brandweren van de Walcherse plattelandge meenten zou gaan .regeren', waar door, aldus het raadslid, de auto- mie van die korpsen zou worden aangetast Burgemeester H. Koevoets kon de vrees van de heer Flipse geenszins delen. Hij stelde onder andere dat de plaatselijke brandweercommandanten, met het toe nemend vervoer van chemische stoffen, niet meer geheel zijn ingespeeld op de ;evaren van chemische branden en het ilussen daarvan, en dat met het oog op moderner wordende blussingstech- rfieken een deskundig brandweer offi cier een noodzaak was geworden. Voor al ook het feit dat de plaatse lijkië brandweercommandanten zich voor het idee van een regionaal commandant had den verklaard woog voor de burge meester zwaar. De heer Koevoets stelde met klem dat de regionale commandant geen bevoegd heid had over de plaatselijke korpsen, maar een begeleidende en adviserende taak, zowel op het gebied van de bouw, ajls op het gebied van scholing, het or ganiseren van oefeningen in regionaal verband. Het raadslid FILpse bleef echter twijfe len aan het nut van de aan te stellen functionaris, en daarbij kreeg hij de steun van zijn fractiegenoot G. Gabriël- se, die tegenover de belangrijke functie, die de regionale commandant op scho- lings gebied zou hebben, stelde, aat men toch ook zelf de brandweercommandan ten en korpsen tot het volgen van cur sussen en het houden van oefeningen kon opwekken. Overigens vond de heer Koevoets het een spijtige zaak dat alleen het brand weerkorps van Zoutelande aan wed strijden deelneemt en regelmatig oefent. De burgemeester merkte verder op dat het naast elkaar bestaan van drie korp sen in één gemeente misschien ook we1 een aanvechtbare zaak was, tussei haakjes ook een punt waarover de aan- te stellen brandweerfunctionaris nutti ge adviezen zou kunnen uitbrengen. De heer Koevoets kreeg bij zijn uitvoerige pleidooi voor tie instelling van de regio nale commandant onder andere de steun van de heer K. van Sparrentak (AR): ,Als die man ons een vingerwijzing kan geven moeten we die dankbaar aan vaarden'. Ook de heer P. Schout (chu) Juichte het b en w-voorstel, dat tenslot- te werd aangenomen toe: ,De brand-1 weercommandant kan een deskundig man zijn, die veel dingen die scheef zitten kan rechttrekken'. WEERZIEN NA 29 JAAR: MIDDELBURG .Walcheren is nu veel mooier dan voor de oorlog*, al dus de sinds bijna 29 jaar in de Verenigde Staten (In Westtown, 70 mijl ten westen van de stad New York) wonende mevrouw Kraat-Muider, ge boren en getogen aan de Middelburgse dodengang. Sinds ruim twee we ken logeert ze met haar dochter Edith bij haar broer in de Kromme Wee- Ie. Omdat Keeltje Mulder uit Middelburg kort voor de oorlog was ge trouwd met de Amerikaan Ted Kraat (wiens familie oorspronkelijk ook uit Middelburg afkomstig is) had ze de Amerikaanse nationaliteit gekre gen. Ted Kraat was oorspronkelijk scheepswerktuigkundige, maar op aan drang van zijn vrouw kwam hij aan de wal. De familie Kraat woonde aanvankelijk in Middelburg, maar later verhuisde het echtpaar naar Zou telande om het pension ,Deep Deen' aan de Duinweg te exploiteren. Omdat de verhouding tussen de Verenigde Staten en Nazi-Duitsland in de loop van 1941 steeds slechter werd en de mogelijkheid van oorlog tussen deze landen steeds groter koos het echtpaar Kraat het zekere voor het on zekere. Met behulp van de Amerikaanse consul konden ze in Juni 1941 via via Berlijn. Madrid en Lissabon de reis naar de Verenigde Staten maken. Het weerzien van Walcheren is haar na 29 jaar alles meegevallen. Me vrouw Kraat verliet Nederland op een tijdstip, dat Middelburg voor een deel in puin lag. Het landschap van Walcheren en de dorpen waren echter nog wel in de staat, die het eiland de erenaam .tuin van Nederland' had den bezorgd. Voor mevrouw Kraat Is er na ruim twee weken van de drie die ze blijft, slechts een conclusie mogelijk: het eiland is mooier dan 29 jaar geleden. Datzelfde geldt voor de stad Middelburg: .Prachtig zoals al les is gerestaureerd. Ik vind het ook heel verstandig dat men nieuwe huizen ta de binnenstad aan het stadsbeeld aanpast. Je kuint hier ten minste nog gezéllig winkelen. Bij ons ta de States zijn er praktisch alleen maar shopping-centres. Ik hoop toch niet dat jullie daar hier mee begin nen'. De bloemen voor de huiskamerramen was voor mevrouw Kraat ook Iets nieuws: .Eevery window is a picture. Vroeger zag je dat niet. Toen was alles veel donkerder in de huizen en van bloemen in de vensterbank van de huiskamer was geen sprake. Een heleboel mensen kwamen praktisch nooit in die kamer'. Het pension JDeep Deen' heeft mevrouw Kraat niet meer kunnen opzoekendat werd aan het eind van de oorlog door de bom men verwoest'. Op de foto: moeder en dochter Kraatvoor een bezoek van drie weken in Nederland, waar met name mevrouw Kraat veel herinneringen heeft. Mimia.tuu.r-Walcheren waar deze foto werd gemaakt was voor me vrouw Kraat uiteraard ook geheel nieuw. IN DE SCHOUWBURG TE MIDDELBURG ADVERTENTIE DRIE SPREKERS HIELDEN EEN INLEIDING CBO De eerste spreker was de heer Pols, die tot onderwerp had .Taak en doelstelling van het contactcentrum bedrijfsleven- onderwijs'. Het CBO werd in 1955 opge richt en wil voorlichting onderwijs. .Maar we kom zelf', waarschuwde de heer Pols. MIDDELBURG In de schouwburg te Middelburg hield de provinciale com- missie beroepenvoorlichting Zeeland ëedrijfs!e\ en moet zich naar zijn mening eelwerking tussen deze twee. Tenslotte heter nresonteren. Ann de hand ven eer h<x ,maar we hebben ervan geleerd'. Een1 probleem bij de beroepenvoorlichting is dat men te kampen heeft met een ge brek aan mankracht. .Het is nog steeds een zaak van opbouwen', meende de heer Daniëls, die daarom aandrong op vechtlust en geen gelatenheid. Voorts sprak hij over de taken van decaan en niet uit onsijeugdconsulent. Hij meende dat er nog P"'Q Het| te weinig ervaring bestaat in de wis- oorzitter. mr J. S. P. Rietema, het ^a'^hetsnratJg Cgg^ette tekeningen noemde, studie-conferentiedftg voor dOjS®* mnvn.»Wnripn in de nrnvineiei'tussen onderwijs en bedrijfsleven mavo-decanen in <1. provincie m ka„ Jwordell Zeeland. Drie sprekers voerden op dezei®". dag het woord: de heer N. C. A. Pols,|feer^c^ directeur 1 trum bedr C. M. Daniëls van de hoofdafdeling roepenstudie en beroepenvoorlichting van liet directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening en drs P. Ressenaar, plaatsvervangend hoofd van de afdeling arbeidsmarktpolitiek van het ministerie sociale zaken en volksgezondheid. De voorzitter van de commissie beroe penvoorlichting, gedeputeerde Zo meende hij dat men van de sta tische klas naar de dynamische groep zou moeten. De heer Pols stel de liet onderwijs op 'n zeker moment voor als steeds dieper en groter wor dende oefenbadjes, waarin de leerlin gen zich leren bewegen. De passie ve voorlichting zou naar zijn me ning vervangen moeten worden door begeleiding, er zou meer eigen waar neming, actieve verkennig en zelf- Tenslotte Daniëls op de integratie van de voorlichting in het onderwijs. Mr Rietema merkte na deze inleiding op, dat Zeeland voldoet aan de gestelde norm voor jeugdconsulenten (1 op de 50.000 inwoners), want deze provincie heeft er zes. Na een lunch werd de bij eenkomst voortgezet met de vertoning van de film .Werken met mensenwaar in een aantal facetten van het voorlich- tingswerk, het maatschappelijk werk, de reclassering en dergelijke werden be licht. Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5. 9,12,13,20.21,23,26, 27, 28 of 30 meL Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. voordelig uit met NS Automatisering Kerkelijke mutaties o, oFstandig onderzoek moeten zijn. senaar. die sprak over .De sociaal-eco- Bos, kon wegens ziekte niet aanwezig'De kinderen zouden bij wijze van spre- nomische gevolgen van de automatise- zijn. maar de heer Rietema kon mede- ken de zaken moeten kunnen pakken, T'-nS schetste hij de voor- en na delen dat hij aan de beterende hand is er op gaan staan, er mee spelen, er meedelen van de automatisering en gaf hij en dat er gunstige berichten uit het zie-'smijten. In de zaal merkte dr ir J. Nij- "et verloop weer van mochamsarip naar NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Sittard A. Ie Coq, jeugd- predikant te Schiedam: te Goudswaard C. Evers kandidaat te Putten; beroep baarstelling: kandidaat C. G. J. Keyzer 73 Avenue Paul Painève, 86 Chatelle- roult. Frankrijk is beroepbaar. Aange nomen de benoeming tot geestelijk ver- zorger van het verpleegtehuis Het Zón- as het woord aan drs Res- nehuis te Zuidhorn L. C. Vogelaar te Voor een tekening van Constant Perme- ke, voorstellende moeder met kind werd, nadat de genoemde bedragen snel waren teruggelopen van 6000 naar 2000 gulden, tenslotte 1500 gul den neergeteld. Tot a! hetgeen in de foyer van de schouwburg van de hand werd gedaan behoorden ook Chinees en Engels porseleinen voor- kantkloswerk. brons, tin kenhuis komen. In de plaats van de heer man (van Hoeohst) naar aanleiding Van den Bos werd de bijeenkomst nu hiervan op, dat de pers het smijten sti- geopend door een andere gedeputeerde, Lmuleert. de heer A. L. van Geesbcrgen. Deze wees erop dat het aantal beroepen in Zeeland toeneemt, de keuze voor de jeugdigen! wordt breder Dit alles door een sterke Drs Daniëls sprak vervolgens over ,V ontwikkeling, nieuwe impulsen, nieuwe dere ontwikkeling in de beroepenvoor-p V oorlichting mechanisatie naar automatisering Hij wees er onder meer op dat in Amerika de computerindus trie naast de olie en de auto's tot de grootste industrieën gaat behoren, e invloed van de mechanisatie op de beroepsstructuur geeft een stijging van het niveau te zien, terwijl de invloed to _Mivan de .automatisering waarschijnlijk arbeidsplaatsen, en nieuwe recreatieve- lichting, die nu nog klassikaal gegeven leen (laling van het niveau tot gevolg - ---- - bieden. De heer Van Geesbergen meende wordt, meer tot zijn recht zou komen zal hebben. De heer Ressenaar zag in werpen, allerhande geel- en roodko- |dan de beroepenvoorlichting van voor groepen geïnteresseerden (een der- de nabije toekomst geen sterke verkor- ren ketels, keteltjes en pannen, belang is. De schooldecanen dra- gelijke voorlichting heeft onlangs in ting van de werktijd. Tussen 1870 en en zilver- „en evemvei de verantwoordelijkheid dat Middelburg al eens plaatsgevonden).[1920 is er zo'n 32 uur per week van 'het scala van mogeiykheden objectief Bovendien is er nog teveel een inpren-'de werktijd afgegaan en tussen 1920 en Opvallende artikelen, die ter verkoop'gebracht wordt. Daarnaast merkte de ting, een intellectuele voorlichting, en 1970 .nog maar zo'n 10 uur. Hij ver werden aangeboden waren ook der-1 neer Van Geesbergen ook nog even opdat geen beleving. wacht dat de 40-urige werkweek wel tien zilveren handgrepen voor wan-1Zeeland echter nog lang niet alle moge-'Voor de methodiek van de voorlichting zo ongeveer het minimum zal zijn. dekstokken. Twee daarvan werden Jijkheden biedt. Tenslotte bracht hij het [is meer pedagogisch-didactlsche vaar-De bijeenkomst werd donderdagmiddag verkocht. Aangezien het publiek voor probleem, waarvan hij zei zich bewust digheid gewenst. Een beroepententoon-jtenslotte besloten met een discussie met de resterende élf niet diep genoeg te zijn dat het niet eenvoudig was, van steil in» heeft men eens laten onderzoende inleiders Daniëls en Ressenaar (de in de beurs wenste te tasten, werden I de aansluiting van de schoolopleiding op ken. ,Er zyn nogal wat gaten is&éÉdgfi^aandacht --j*—"jg die weer achter het gordyn gebracht. |de arbeidsmarkt onder de lechoten', merkte de ge- heer Pols was op het eind van. de och- Daniëls op, I tend reeds vertrokken). Oudega; bedankt voor Leens ca J. Klinkhamer te Leeuwarden. Beroepen te Oudshoorn, toezegging S. W. Verploeg te Leerdam; beroepen te Goedereede. toezegging C. Evers, kan didaat te Putten. Bedankt voor Rouveen J. Bos te Lunte- ren. Beroepen te Ermëlo T. Kuipers te Dwingoloo. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dubbeldam C. J. Tïs- sink te Amsterdam. Beroepen te Hasselt, te Blija. te Schar- negoutum, te Echten en te Waardhuizen J. L. 't Hart, kandidaat te Rotterdam; beroepen te Wormer en te Smilde P. Huisman te F ranekerberoepen te Warns J. J. Dik te Wserum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Hoogeveen T. Boersma ta Assen. Bedankt voor Culemborg en voor Slie- drecht M. Bakker te Maastricht. VRIJE EVAN'G. GEMEENTEN Bedankt voor Utrecht (C) J. M. D, Beeuwkes te Zaandam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13