MINISTER WIL ONDERWIJS VIA NIEUWE RADIO- EN TV-KANALEN Uitbreiding taken kost f. 3,5 miljard extra Eerste buis Brabants rioolpersleiding naar de Westerschelde ging de grond in Nota in voorbereiding van 3 ministeries Schip bij Genua vergaan- 20 doden Grote oliezwendel bij Shell ontdekt Staatsmijnen de dupe Vandaag in de krant NOG STEEDS ONZEKERHEID OVER VLUCHT AP0LL0-13 DE VLAG IN TOP BIJ BERGEN OP ZOOM Verhelen Irek IN 1972 HET BEGIN VAN DE LOZING Lid 2e kamer wil weten wie wél en wie niet stemden 213e jaargang - no. 85 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MI D D E LBU RGSE, VLI SSI NG SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN recti# N V B«h. Mij. ven do C Bur. Villi.. Wllilr. 56-60, li ■rikzco, rod. tol. 3346. odi 86-584, e>p. 2751). N' Vrijdag 10 april 1970 Giro 359300. Zeeuwse Dolle Jtfina's nodigen uit... Pagina 2 PLOTSELINGE STORM OORZAAK VAN RAMP GENUA (RTA - AFP) Een scheepsramp even buiten de ha ven van Genua heeft donderdag vermoedelijk twintig mensen het leven gekost. De Britse vrachtboot .London Valour' van bijna 16.000 ton werd door een plotseling opgestoken storm tegen de rotsen van de pier ge smakt en zonk vrijwel onmiddel lijk. Binnen enkele uren zag men alleen nog de masten en het bo venste van de pijp, nadat het voorstuk van het schip nog ge ruime tijd boven water uit had gestoken. vrouwen: de echtgenotes van de 58- jarige Schotse kapitein David Muir en ae marconist. De gezagvoerder ging met zijn schip ten onder. Van de twaalf vermisten bevonden de meesten, naar men aanneemt, aich nog aan boord toen de tussen schip en pier gespannen reddingslijn knap te. Vierendertig bemanningsleden zijn ln ziekenhuizen opgenomen. Enkelen hebben veel olie binnengekregen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa van onderwijs en wetenschappen wil een groter deel van het Nederlandse volk via radio en televisie bij het onderwijs betrekken. Hij meent dat dit via eigen netten moet geschieden, dus buiten de bestaande twee televisiekanalen en drie radionetten om. Over de technische kanten van deze voor ons land volkomen nieuwe vorm van onderwijs kon de minister nog niets mee delen. Hij zal samen met minister Klompé van crm en minister Bak ker van verkeer en waterstaat een studie hiernaar instellen waar van de resultaten in een nota aan de tweede kamer zullen worden kenbaar gemaakt. I Minister Veringa heeft dit donderdag- I middag meegedeeld tijdens een vergade ring van de vaste commissie voor onder- I wijs van de tweede kanier over de mi nisteriële nota .democratisering van het onderwijs'. Van verschillende zijden was geïnformeerd naar de mogelijkheden van een dergelijke vorm van democratise ring van het onderwijs. Vooral drs Dijk stra (D'66) hield een warm pleidooi voor het gebruik maken van radio en televisie om alle lagen van de bevol king een gelijke kans te geven onder- 'wjjs te genieten. Hij kreeg hierin steun van mej. Kessel (ppr) en de heren Ter Woorst (kvp) en Schuring (chu). Middenschool Staatssecretaris Grosheide van onder wijs liet weten dat volgend jaar in ons land een begin gemaakt zal worden met een aantal experimenten in een zoge naamde middenschool. De heer Ter Woorst (kvp) had hiernaar gevraagd. Volgend jaar zal in een aantal plaat sen met een dergelijke school worden estart. De school is bedoeld voor leer- ngen die het lager onderwijs hebben gevolgd en nog niet een duidelijke keus kunnen maken uit de verschillende soorten vervolgonderwijs die we ai ons land kennen. De middenschool zal een cursusduur kennen van drie jaar. In het eerste jaar begint men op gelijk niveau met de zelfde stof. In de loop van dat jaar zal echter blijken dat sommige leerlingen meer gevoel en aanleg hebben voor ta len, anderen voor wiskunde of exacte vakken en weer anderen voor de typisch technische richting. Langzamerhand kan 'edereen zich dan in de hem het best (Zie slot pagina 13 kolom 4) REGERING CIJFERT AL VOOR 1973 LEEUWARDEN (GPD) Als de regering, die in 1973 aan het be wind is, een beperkt aantal nieuwe taken ter hand neemt, dan moet er een bedrag van 3,5 miljard extra op tafel komen. defensie: verhoging van de wedden, zoals overigens al ls besloten: 75 miljoen; landbouw: uitgaven voor het opvan gen van uitstoting van werkkrach ten, boeren e d: 75 miljoen; onderwijs: verlaging van de klasse deler bij kleuter- en lager onderwijs tot 32 leerlingen per klas: 400 mil joen; voorzieningen voor de werkende jeugd, die al zijn toegezegd: 420 mil joen; Dit bedrag kan niet worden gevonden door bezuinigingen. Hieruit volgt, dat vnnr de uitvoering van deze taken de belastingopbrengst 3,5 miljard moet stijgen. Dit komt overeen met een ver hoging van de omzetbelasting (btw) van zes punten. Een en ander is geble ken uit een studie,die de regering heeft laten verrichten door het Centraal Planbureau. Bij ongewijzigd beleild, dus als de re gering helemaal niets extra doet, is er op 1 januari 1973 al 1000 tot ƒ1500 miljoen meer nodig. Dat bedrag zal uit verhoging van belastingen moeten wor den gevonden. De stijging komt voort uit een inder daad beperkte opvoering van overheids taken. Het lijstje, dat nog niet in de ministerraad is besproken ziet er als volgt uit: Volkshuisvesting: verhoging van het aantal l.e boiiwen woningen met. 5000 plus de daarbij horende voor zieningen van infra-structuur: 500 miljoen verhoging van de ontwikkelingshulp tot anderhalf procent van het natio nale inkomen: 200 miljoen: Schelderiool WORDT DE WESTERSCHEL- DE een open riool, vragen eerste kamerleden aan de minister. (Pag. 2). Zeeloodsen DE officier van justitie die gis teren de eerste 3 van de ongeveer 100 loodsen Ln de zogenaamde steekpenningen-affaire voor zich kreeg, is mild geweest in zijn eis. (pag. 3) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9,13 Zeeuws nieuwspag. 2, 5, 7, 9 Radio en tv: pag. 19 Sport: pag. 14.15,17 Financieel nieuws: pag. 21 externe democratisering van het on derwijs: 900 miljoen; Industrialisatie: stimulering van zo genaamde toekomst-industrieën, dat wil zeggen van industrieën, die de werkgelegenheid op den duur kwa- litief verbeteren: 200 miljoen; beperking va/n die knelpunten in het verkeer, verbetering van wegen cn openbaar vervoer etc: 750 miljoen gulden. Samen 3,52 miljard gulden. Al deze bedragen zijn globaal en zijn berekend op de toestand van 1 januari 1973. Bij de beoordeling van deze cij fers dient men te bedenken, dat er door allerlei politieke partijen al voorstellen zijn gedaan, die aanmerkelijk verder gaan. AL 17 ARRESTATIES GELEEN (GPD) De staats mijnen (DSM) zijn de dupe ge worden van een massale oliezwen del die bij Shell Nederland in Rot terdam is ontdekt. Op het polyche- miebedrijf te Beek-Geleen zijn de ze week drie werknemers voor on bepaalde tijd uit hun functie ge schorst. Gedurende ruim een jaar hebben zij een niet onbelangrijk aandeel gehad in ccn complot waarbij vrachtwagenchauffeurs die vaten smeerolie voor dieslemotoren op het polychemiebedrijf afleverden, de ze bij volgende bezoeken weer gevuld en al meenamen. De chauffeurs verhandel de de olie dan weer elders. Voor zover de Staaitsmijnpolitie tot nu toe heeft kunnen nagaan, bedraagt de schadepost voor staatsmijnen enkele duizenden gul dens. Het onderzoek verkeert echter nog in een beginstadium. De frauduleuze handelingen bij DSM vormen overigens slechts een schakel rn een totale, nogal omvanrijke olie- zwendel die in de tijdsperiode van een jaar heeft plaatsgevonden. Voor bijna honderdduizend gulden werd aan olie verduisterd. Alle sporen in deze leiden naar Rotterdam en Vlaardii waar een van de werknemers van manipuleerde met de boekhouding. Deze hoofddader, een expediteur van het cen traal distributiekantoor van de Shell in Vlaardingen. zit achter slot en grendel. Hij is op staande voet door de Shell- leiding ontslagen. reeds 17 personen gearresteerd. Tien van hen zijn voorgeleid aan de of ficier van justitie. De meeste ver dachten zijn chauffeurs die voor Shell olie vervoerden. Zij zijn hoofd zakelijk woonachtig in de randstad. Helers die direct bij de manipulaties in deze oliezwendelaffaire zijn betrokken bevinden ziah voor zover de politie van Rotterdam tot nu toe kon nagaan in 28 plaatsen van ons land. Een groot aantal van hen moet nog worden opgespoord. De Rotterdamse politie die de zaak coördineert, heeft daarom de medewerking van diverse politie- en ju- stctie-instanties ingeroepen. Van Shell-zijde deelde de voorlichtings dienst ons gisteravond mee dat binnen het concern het onderzoek nog volop gaande is. De expediteur die op staan de voet is ontslagen, wordt door de poli- ti een doorgewinterde misdadiger ge noemd. Afgezien van het feit dat hij talloze tonnen verstrekte olie niet in de boekhouding opnam, doch wel de cen ten incasseerde, blijkt hij ook met be schadigde olievaten gemanoeuvreerd te hebben. Hij liet deze afgekeurde blikken overladen in andere vaten. Via een groot aantal handlangers meestal vrachtwa genchauffeurs niet werkzaam bij iel!, wist hrj de olie aan de man te 17 arrestaties Naar de heer Pereboom, hoofd van de voorlichtingsdienst van de Rot terdamse politie ons gisteravond mee deelde, zijn in de afgelopen maand AOW-AWW 3,69 PROCENT HOGER UTRECHT (GPD) In afwachting van de wettelijke goedkeuring van de voorgestelde 3 procent extra-verhoging met terugwerkende kracht tot 1 janua ri, is het aow-aww-pensioen thans nog slechts verhoogd met 3,69 procent struc turele verhoging, die met terugwerken de kracht tot 1 februari is ingegaan. Dat betekent dat de aow-aww-uitkering vooralsnog per maand 326,50 (was 314,50) gulden bedraagt voor ongehuw- den en 463 (was 446,50) gulden voor gehuwden. MATTINGLV WASHINGTON, KAAP KENNEDY (RTR, DPA) De Nasa, de Amerikaanse instantie van lucht- en ruim tevaart heeft donderdag be vestigd dat reserve-astro naut Charles Duke rode hond heeft. Uit de definitieve labo ratorium-proeven blijkt, dat alle leden van de bemanning en de reservebemanning im muun zijn voor rode hond, Nu dit is vastgesteld is er behalve Thomas Mattingly. althans vanuit medisch oog punt geen bezwaar tegen ver vanging van Mattingly door reserve-astronaut John Swi- gert. Duke ds het afgelopen weekend ziek geworden en donderdag is met zekerheid vastgesteld dat hij rode hond heeft. Mattingly, de eni- Se die niet immuun is. heeft tot usver geen symptomen van de ziekte vertoond maar hij zou tij- deus de elf dagen durende reis ziek kunnen worden. Swigert heeft donderdag een aantal onder delen van het vluchtprogramma doorgenomen met de twee ande re astronauten Lovell en Haise in de simulator. Lovell, die comman dant is van het ruimtevoertuig, zou er weinig voor voelen om op het laatste ogenblik de samen stelling van de bemanning te ver anderen, omdat er nog slechts kort tijd rest om de nieuwe be manning op elkaar ingewerkt te krijgen. Mattingly of zijn plaats vervanger Swigert moet het ruim tevaartuig om de maan laten cir kelen, terwijl de twee anderen op de maan landen. Als wordt besloten Swigert mee te laten gaan, zal dat de eerste keer zijn dat een reserve-astro naut wordt ingeschakeld. Een aantal voorzieningen in het ruim tevaartuig zou dan aangepast moeten worden aan de nieuwe ruimtevaarder, zoals de vorm van het bed. Een andere factor, die tot uitstel van de vlucht kan leiden, is het weer. Het weerbericht voor zater dag voorspelt bewolking met een kans op regen. Sinds de Apollo 12 na de lancering in ruw weer door de bliksem werd getroffen, heeft de NASA besloten dat voortaan geen lanceringen meer zullen plaatsvinden onder stormachtige weersomstandigheden. Als tot uit stel wordt besloten, zal de Apollo 13 op 9 mei gelanceerd worden. Kaï r:SfS\ ftanilijn rdinaa) Alfrlnk heeft b(j de opening van het concilie iets over feestvieren gezegd. De bisschop van Roermond had tëdgjSlj namelijk zijn veertigjarig pries- I". E y terjubileum gevierd en naar aanleiding daarvan zei de kar- Idinaal te hebben gehoord, dal feesten in J Limburg een .vermoeiende bezigheid' j zou zijn. Daarover heeft deze week het I Limburgs Dagblad wat nagemijmerd en moest daarbij vaststellen, dat .dreigende wolken ztch samenpakken boven fees tend Limburg'. Het blad somde op: de heiligenkalender is danig uitgedund, de communiefeesten devalueren onder de j druk van kerkelijke vernieuwingen, dienstjubilea worden zeldzamer nu de mensen vlugger van baan veranderen. I de kermissen leggen het loodje en het carnaval is in opspraak gekomen. ,In de hele ontwikkeling naar een open sa menleving wordt ook al gewroet aan de hechte basis van vele feesten in L.m- j burg: de sterk beleefde familieband'. Het Limburgs Dagblad juicht een groot deel van deze ontwikkelingen toe, maar vraagt toch aandacht voor een dreigend verlies: .Natuurlijk, tradi ties kunnen geen stand houden als ze niet meer passen bij het levensgevoel van een jonge generatie, ook de Lim burgse samenleving wordt harder en onpersoonlijker; ook hier moet de maat schappij-kritiek zijn kans krijgen en moet iedere vorm van struc tureel geweld wor den bestreden. Maar dat alles doende krijgt men zo'n verbeten trek om de mond. En met zo'n scheve bek kun je geen feest vieren'. Een aardig betoog, deze medi tatie over feestvieren. Met een beetje goede wil kan men ze op heel Neder land toepassen. Wanneer men namelijk de laatste tijd in Nederland zo eens rondkijkt, dan zijn er nogal wat scheve bekken op te merken op allerlei terrei nen van het leven. En het merkwaardig* ls dat een deel ervan zelfs voor .speels' wordt versleten. Er zijn ln dit verband dn dit land twee woorden te signaleren, die zijn vastgebakken in het hedendaagse taal gebruik: .aksie' jawel, met een k en een s geschreven, anders heeft het niet de juiste gevoelswaarde en .ludiek'. Wie tegenwoordig niet .ludiek' is kan in Nederland niet meer mee. de mens moet spelen, zo wordt ons voorgehouden. Zo houden Dolle MLna's een congres om zich onder meer te beraden of men ak sie' in de zin van de klassestrijd moet voeren dan wel of men .ludieke activi teiten' wil bedrijven. Ludiek-wezen is ook .in' op partij-congressen, er zijn na melijk partijen, waar men elkaar met moties en emoties te lijf gaat, maar te gelijkertijd al Iudiek-wezend jegens elk ander een .scheve bek' trekt. Nog een uitdrukking, die tegenwoordig onvermij delijk is: .demokratische diskussie' (let wel: met een k geschreven, anders is het niet goed). In Nederland wordt de laatste tijd heel veel demokratlsch ge- diskussieerd, op congressen en universi teiten, in groepen en groepjes. Vaak ook gaat dat samen met een humorloze ernst, met een verbeten-trek-om-de- mond. Er wordt een moderne woord magie bedreven en enig feestvieren komt er niet meer bij. ATatuurlijk is dit betoog onvolledig: er IN moet worden bijverteld, dat het vroeger bij de feestvierderij ook niet al lemaal goud was wat er blonk. Heel wat feesten en feestjes in het verleden bete kenden eigenlijk alleen maar een vlucht uit de werkelijkheid, een ontsnappen uit tragische werksituaties, trieste ver houdingen en sociaal-onrechtvaardige toestanden. Men had zulk een ontsnap ping nodig om zich met de weinig floris sante werkelijkheid van alle dag te kun nen verzoenen. Allerlei discussies in de ze tijd worden juist daarom zo ernstig gevoerd, omdat men de werkelijkheid rechtvaardig wil doen zijn, leefbaar zo als dat heet: er moet sprake zijn van medemenselijkheid, zo houdt men ons voortdurend voor. Het Limburgs Dag blad zinspeelt eveneens op de .ontspan- nings'-argumentatle. maar het voegt er terecht aan toe: feestvieren behoeft geen vlucht te zijn uit de werkelijkheid, maar men kan ook ,de werkelijkheid tot een feest maken'. Daar gaat het in derdaad om, om die werkelijkheid en om het vieren van die werkelijkheid. En dat laatste kan soms heel feestelijk zijn, in de goede zin van het woord. Men krijgt echter wel eens de Indruk, dat er in Nederland nogal wat mensen zijn, die met een zo grote verbetenheid discussiëren over de verbetering van de wereld, dat zij ondertussen een redelijk gevoel voor humor en vreugde zijn kwijtgeraakt. Wat meer gevoel voor relativiteit, wat minder .scheve bekken' zouden in sommige sectoren van de Ne derlandse samenleving de veelgevraagde leefbaarheid ongetwijfeld helpen bevor deren. WOENSDRECHT Noord- Brabant heeft donderdagmor gen het eerste, bijna manshoge stuk buis voor de rioolperslei ding van Bergen op Zoom naar Waarde in de grond gestopt. Dat gebeurde op een buitendijks terrein aan de Oosterschelde in de buurt van het zogenaamde zeebad ,De Duintjes' bij Bergen op Zoom. De zes meter lange cilinder van beton hing in de stroppen van een dragline, toen daar een gezelschap van provin ciale en gemeentelijke autoritei ten uit Brabant en de gemeente Reimerswaal arriveerde. Even later liet gedeputeerde ir H. A. van Haaren, geholpen door een dragline-machinist van het aan nemersbedrijf de buis zakken in een daarvoor gegraven sleuf. Het project van ile afvalwater leiding van westelijk Brabant naar de Westerschelde begint dus nu na een Innge voorgeschiedenis werkelijkheid te worden. Eind '72 Zn 1 de leiding met liet daarin op genomen nieuwe persstation in de buurt van Bergen op Zoom een capaciteit hebben om per uur ca. 13.000 kubieke meter ongezuiverd afvalwater, voornamelijk van de Brabantse industrieën, bij het !o- 7,ingspunt te Waarde in de Wes terschelde te spuien. Tegen die tijd zaïl de persleiding 58 kilometer laug zijn en reiken van het industriegebied bij Moerdijk tot Waarde. Het bedrijf van Shell Che mie daar en de leerlooierijen uit het Het karwei waarvoor gisteren de vlaggen in top waren gehesen be treft het gedeelte van de leiding tus sen Bergen op Zoom en de kanaal- kruising met ae nieuwe Schelde-Rijn- verbindiiing bij Bath (afstand 10,5 ki lometer). Voorlopig gaat hier één buis de grond in. Het volgende tra- cee, tussen het Schelde-Rijnkanaal en Waarde is intussen voor de uitvoe ring ook aanbesteed. Op het laatste nippertje heeft men besloten over die 12.5 kilometer lengte twee buizen te gelijk te leggen. Inclusief het pers- station hij Bergen op Zoom is mei deze twee bestekken een investerings bedrag van 34 miljoen gemoeid. De Brabantse Soheldestad, die het pro ject stevig heeft aangeduwd en ei genlijk al voor de oorlóg speelde met ae gedachte om de lozing naar de (Zie slot pag. 7 kol. 6) de persleminy. Het getrokken gt deelte tussen Bergen op Zoom e Schelde-Rijnlcanaal is nu in uit voering genomen. De onderbroken lijnen géven de volgende bestek ken aan. DEN HAAG (ANP) Het lid van de tweede kamer, rar Kolfsc-hotan (kvp), heeft minister Beemink (binnenlandse zaken) schriftelijk gevraagd een wijzi ging van de kieswet voor te bereiden. Daardoor moet het mogelijk worden de uittreksels uit kiezerslijsten, waarop per stembureau is aangetekend wie wel en wie niet is komen stemmen, eventueel tegen betaling ter beschikking van be langhebbenden te stellen. Aanleiding tot dit verzoek vormt, zo schrijft mr Kolfschoten, de opvallend slechte opkomst van het kiezerskorps bij de jongste statenverkiezingen. Hij wil door de wetswijziging de politieke partijen in de gelegenheid gesteld zien zich omtrent dit verschijnsel ook in de toekomst gericht te oriënteren. Toelichtend merkt mr Kolfschoten nog op dat volgens de tegenwoordige kies wet de burgemeester verplicht is de ver zegelde pakketten der stembureaus met stembeljetten. uittreksels uit de kiezers lijst en dergelijke te-vernietigen, nadat 't centraal stembureau de uitslag der ver kiezingen heeft vastgesteld en over de toe latins van de benoemde is beslist. De bedoeling is nu deze vernietiging te voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1