Mr dr Soumokilstichting in Middelburg nu ook officieel Api sa Nijverheid/Handel besprak probleem luchtvervuiling SOCIAAL-CULTUREEL CENTRUM ZUID-MOLUKKERS BEDRIJFSLEIDER IN GOES STAL JAAR LANG POST VAN CONCURRENT Overheidsbeleid tav Ambonezen wil geen assimilatie Omheining Beleid ALMANAK ONTSPANNING VOOR JONGSTE MIDDELBURGERS IS TE GERING V Raad Borsele: een prijs voor de geit Achter CDK OPENT VRIJDAG NIEUWE BB-COMMANDOBUNKER IN GOES EXAMEN RADIOACTIEF MAGAZIJNEN Wenser. ,Bij bestrijding fluor in de lucht geen emoties...' 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 APRIL l?;t (ADVERTENTIE) I GOES Do Goese gemeentepolitie heeft, maandagavond een 32-jarige be drijfsleider uit Goes aangehouden, die I gedurende ongeveer een jaar van een I eoneurrerend hodrjjf brieven had ge stolen. De aangehouden man stal een groot aantal brieven steeds van de zelfde afzender uit het Centrale Postkantoor aan do Kievitlaan in Goes. I Het bedrijf, waarvan de post werd onit- vreemd, had er een ,gewoonte van ge- maakt de te verzenden brieven in de hal van het postkantoor vóór het loket I achter te laten. De aangehouden be drijfsleider, die dat had opgemerkt, maakte er op zijn beurt een gewoonte van, direct nadat de concurrent op die manier de post had bezorgd, ook naar het postkantoor te gaan en de brieven mee te nemen. Toen hij dat maandag- la vond weer deed. werd hij op heterdaad betrapt. Hij is daarna ingesloten. MIDDELBURG Het sociaal- cultureel centrum voor de Zuid- Molukse gemeenschap op Walche ren, de mr dr Soumokilstichting, is woensdag officieel geopend. Mevr. J. Soumokil, de weduwe van de op 12 april 1966 in Indonesië gefusil leerde strijder voor een zelfstandig Ambon, mr dr Chris Soumokil, opende de toegangsdeur tot het uit twee barakken en een sport terrein bestaand complex aan de Koudekerkseweg te Middelburg Dat gebeurde nadat mr G. M. E. Ebbe- ling, hoofd van de afdeling categoriale opbouw van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk de toegang tot het terrein had vrijgemaakt. De Mr dr Soumokilstichting is de eerste door de Zuid-Molukkers zelf volledig be stuurde sociaal-culturele instelling en het centrum, dat al verscheidene maan den druk in gebruik is voor sport, spel, ontspanning, vorming en studiebegelei ding, is een experimenteel unicum in ons land. Daarop wees in zijn speech de heer Eb- beling van erm toen hij de lustorie van dit centrum naging. Het initiatief da teert van enkele jaren geleden en aan vankelijk waren er plannen om in het voormalige .Vijvervreugd' dit werk te beginnen. Op de laatste dag van 1966 brandde dit gebouw af en werd een ge heel nieuw begin nodig. De gerealiseerde steun was niet het ge- volg van een wat onverwachte goed geefsheid van de zijde van het departe ment. maar paste als initiatief in het beleid dat minister Klompé ook met betrekking tot de Ambonezen wenst ie voeren, aldus de heer Ebbeling, die bij deze opening de heer Hendriks, directeur generaal voor de maatschappelijke ont wikkeling van erm verving, die onver wacht verhinderd was. en daarin verdwijnt. .Wie dit verkiest, hij heeft daartoe uiteraard de vrijheid en wanneer iemand dit zou verkiezen moet hem daartoe ook de mogelijkheid geboden worden. Maar op zich is asi- rmlatie geen doelstelling van het over heidsbeleid', aldus mr Ebbeling. Hij be sloot met op te merken dat het ministe rie van erm hoopt en verwacht dat mede door de stichting de Ambonezen op Wal cheren beter toegerust zullen zijn om hun eigen leven leidend zich in de Nederlandse samenleving te bewegen en daarbij relaties aan te gaan en goede betrekkingen te ontwikkelen. Mevrouw J. Soumokil opende woensdagmorgen in Middelburg officieel het niet/we sociaal-cultu reel centrum Mr dr Soumokil, na dat haar bij aankomst op het ter rein bloemen waren aangeboden. Foto PZC) mens het ontvangstcomité de aanwezi gen verwelkomd en had mevrouw Sou mokil een tableau in de recreatiezaal onthuld met onder andere een afbeel ding van het eiland Ambon met omge ving en een foto van de naamgever van de stichting. Voorzitter B. Saya van de stichting sprak een welkomstwoord namens stich ting en Zuidmolukse gemeenschap. On der de aanwezigen bevonden zich on der andere burgemeester Wolters van Middelburg en gemeentesecretaris J. W. Peters van Vlissingen, drs H. W. Hiet- kamp van het bureau Zeeland van CRM en dr D. van Ooijen, commissaris van politie. .Achttien jaar werden wij geleid door wijze Nederlanders, nu gaan wij ons als stichting aan onszelf en de gemeenschap wijden', aldus de heer Saya." Hij bracht alle medewerkenden dank en hesloot met de wens dat als de Soumokilstichting haar best doet het gemeentebestuur van Middelburg nog eens zal toestaan dat de hoge om heining rond het centrum verdwijnt. Na de heer Ebbeling kreeg ir J. A. Ma- .Ervan uitgaande dat de overgrote meer derheid der Ambonezen nog langdurig in Nederland zal verblijven, is dit be leid erop gericht te bevorderen, dat de Ambonezen als groepering en met be houd van eigen karakter en opvattingen zich in redelijke mate kunnen inpas sen in de Nederlandse samenleving. Hier bij ia niet het uitgangspunt dat de Am bonezen een sociaal probleem zouden vormen, waar tegenover individuele so ciale hulpverlening zou moeten worden gesteld. Het uitgangspunt voor het overheidsbe- leid ten aanzien van de Ambonezen ,is veeleer de erkenning van het eigen ka rakter, de eigen cultuur van de ver-: schillende bevolkingsgroepen in Neder land en dus ook van de Ambonezen om van daaruit welbewust de voorwaar den te scheppen waaronder iedere groep op zijn eigen wijze en in de mate waarin de groep dit verkiest, deed kan hebben aan de Nederlandse samenleving'. Dit sluit uit een beleid, gericht op assimila tie, waarbij het individu zich losmaakt van zijn eigen groep en deel gaat uitma ken van de meerderheid der bevolking teeuwse Fondue Hoe sit dot toch met de slagers tegenwoordig f Je hebt, voor zo ver wij dat althans kunnen over sten, keurslagers, edelslagers en zomaar-slagers. Ze hebben geluk- er tussenin. Maar een Vllssmger had grote verwachtingen van één bepaalde slager, zo maar een huis-, tuin- en keukenslager zonder wolmerk, die hem door vrienden en relaties zeer was aanbevolen. Jdag ik vlees hebben voor fon due?' vroeg hij. ,Voor wie is het zei u?' De man liet. het maar zo. Fondue is er goed voor. MIDDELBURG Voor de jongste categorie Middel burgse inwoners (bijna de helft daarvan woont in de nieuwe wijken Stromenwijk en Zuid) is er een opvallend gebrek aan voorzieningen om zich te ontspannen. Deze toelichting gaf drs D. J. Jansen van de stichting Zeeland gistermiddag onder meer bij de Middelburgse sportnota, toen b en w van de Zeeuwse hoofdstad dit geschrift aanboden. In de nota wordt dan ook geconoludeerd, dat er tot 1980 zeker 14 trapveldjes in de wijken (daaraan is het grootste gebrek) moeten bijko men, alsmede zeven speeltuinen. In een korte inleiding zei stich ting Zeelanddirecteur dr G. J. Smallegange, dat men deze sport nota in een breder welzijnskader moet plaatsen. Hij noemde het rapport een program van actie. Burgemeester drs P. J. Wolters verzekerde, dat de gemeente met de nota proberen moet om te ge raken in de meest optimale ac commodatiesituatie. .Maar daarbij moeten we er ons wel van bewust zijn. dat niet alle wensen onmid dellijk vervuld kunnen worden,' voegde drs Wolters er aan toe. Over eventuele kunstijsbaanplan nen tussen de dubbelstad verklaar de drs Wolters: .Voor ons is dit rapport aanleiding om te trach ten samen met Vlissingen een op lossing te vinden'. De sportnota zal in de komende maanden uitvoerig besproken worden met de sportverenigingen, de stichting sportbelangen en de «dviesraad voor de sport. Verwacht wordt, dat de nota omstreeks september in de raad behandeld kan worden. Zie voor verdere bijzonderheden over deze sportnota ook onze sportpaginla. nusama het woord als president van de Republiek der Zuid-Molukken in bal lingschap. die het Zuidmolukse initiatief volkomen vond paseen in het onafhan- kelijkheidsideaal der Zuid-Molukkers. De oprichters zijn jongeren die hopen eenmaal te kunnen terugkeren naar een onafhankelijke en soevereine republiek der Zuid-Molukken en die hun bijdrage aan dit ideaal willen leveren niet door extreme, radicale en terroristische han delingen, maar door zich op positieve wijze voor te bereiden op de taak die zij hebben als zjj zijn teruggekeerd, aldus de heer Manusama. Er zal in het cen trum geen daadwerkelijke politieke tmteit worden bedreven maar wel zal het oog op het onafhankelijkheids-ideaal gericht blijven, zo zei hij. De heer J. A. van Bennekom. sprekend namens de ge meenten Middelburg, Valkenisse en Vlis- meeten Middelburg, Valkenisse en Vlis singen, wees er op dat de Ambonezen zich mede moeten Inzetten voor de ge meenschap die zij mede dragen. Hij was blij dat er al contacten gelegd tussen Nederlanders en Ambone zen, waarbij hij ook het huwelijk niet vergat en hij zegde de medewerking van Middelburg toe aan de stichting. De overige sprekers waren dë heren P. F. Soumokil van de sectie voorlichting, die wees op de jongeren organisatie Sou'66 die aan de wieg van de stichting heeft gestaan toen enkele jaren geleden in een brief aan b en w van Middelburg om een sportveldje werd gevraagd. Deze Jongeren willen geen Inspraak maar rechtspraak, ornaat de positie van de Zuid-Molukkers volgens hem nog wankel Is in de Nederlandse sa menleving. en in Middelburg: ,wie vertegenwoordigt onze gemeenschap In de gemeenteraad Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken Examen Aan de medische faculteit van de rijks universiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen I de heer W. G. Goed volk te Vlissingen. BORSELE Geen jaarlijkse bij drage voor de geitenfokvereniging J>e Goede Hoop' te Nieuwdorp', wel een prijs van de gemeente als er een wedstrijd, wordt. gehouden' Zo besliste de Borsele raad maan dagavond na een discussie over het nut- van de geit en de vreug de, die men van. zo'n beest kan be leven. B en w stelden voor geen f 100,- subsidie te geven, maar als eerste kwam de heer H. Evers- dijk (chu) daar tegenop. ,Ik zie graag een geit. aan de dijk', ver klaarde hij. Jk zie een geit als een stuk landschupsaankleding' De heer J. C. J. Boone (sgp) meende ook dat er tets moet worden ge daan om de geit te behouden en hij maakte duidelijk, dat een fok- verenig'vng een bok heeft, waarop de heer A. de Jager (vvd) het. al lemaal als een hoogst ernstige zaak" ging zien en ook voor subsi diëring voelde. De sgp-er J. Bras vond dat men in elk geval een prijs kan geven bij wedstrijden. Waarnemend burgemeester J. L. Drogmans: Je moet wel een hart van steen' hebben om dat te wei geren'. De twee adviseurs van de stichting, de heer A. Tak, leraar aan de chr. Peda gogische academie en ds J. Wessel, di recteur van het centrum voor gerefor meerd jeugdwerk in Zeeland, waren de laatste sprekers. De heer Tak, die met mr dr Soumokil In een Jappenkamp in Burma zat. schetste de overleden leider in contact met de Nederlanders komen. Ds Wessel ging de totstandkoming van de stichting na en de gegroeide visie en het toenemende zelfvertrouwen die daarmee gepaard gingen. Hij had de in druk dat de stichting met haar visie ver der was dan het provinciaal bestuur dat in de ontwikkelingschets 1969 opmerkt dat er iets aparts moet worden gedaan voor .minderheidsgroepen, zoals Ambone zen. woonwagenbewoners en onaange paste jongeren'. Hi.i had hoop dat die visie wel zou veranderen. Het program ma werd geïllustreerd met zang en dans, in de middaguren was er een uitgebreide rijsttafel en 's avonds was er gelegen heid het nieuwe centrum te bekijken waarbijeen enige culturele evenementen plaatsvonden. Vanavond, donderdag, zal om half acht de tv-rubriek ,Van gewest tot gewest' aandacht aan de Mr dr Soumokilstich ting schenken. Geschikt voor gebruik in kernoorlog Commandopost voor Zeeland benoorden de Westerschelde GOES Het BB-commando Zee land benoorden de Westerschelde kan nu beschikken over een vol ledig ingerichte commando-bunker. Vrijdagmiddag zal Zeelands com missaris der koningin, mr J. van Aarteen de nieuwe bunker, die in Goes is gevestigd, openen. Met de ingebruiknemen van de nieuw bunker is de eommandoreorganisatie voor de BB-kring ten noorden van de Schelde, de kring A-Anna, voltooid. De nieuwe commandopost is geheel aan gepast aan het gebruik tijdens oorlogen. Mevrouw K. van Langeraad-Delst te Middelburg heeft woensdag te midden van familieleden en beken den hanr I04-de verjaardag ge vierd. Burgemeester drs. P. A. Wolters en echtgenote waren daar bij ook aanwezig om de jarige ge luk te wensen. Een gelukstelegram was er onder andere van de commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen. Ook was er een brief van oud- bureemeester mr. J. Drijber, die als burgemeester van Middelburg verschillende malen bij mevrouw Van Langeraad op verjaardagsvi site is geweest. De kamer van mevrouw Van Langeraad was die dag met vele bloèmstukken ge sierd. waaronder ook een van b en w van Middelburg. Het deed de jarige zichtbaar genoegen dat zo veel mensen haar kwamen geluk wensen. Door te informeren of ieder toch wel van koffie en gebak was voor zien, toondle zij zich nog een goe de gastvrouw. Op de foto: burge meester Wolters in gesprek met de 104-jarige (foto PZC) Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkun- dige de neren: W. A. Gillissen te Vlis singen; J. E. J. Muller te Bergen op Zoem; F. H. Verplanke te Breskens; W. J. Wattol te Kamperland, Allen leer lingen vatn de school voor scheepswerk- fcuigkumdigem te Middelburg. Kloetingseweg. Het hele bouwwerk is gemaakt van beton. De wanden tussen de 60 en 70 centimeter dik. commandopost is niet gefundeerd, de betonnen kist met een inhoud van 1100 m3, hangt als het ware vrij in de aarde. Dit is gedaan om de schokken van ste vige bom-explosies op te kunnen vangen. De inrichting van de bunker bestaat uit vier hoofdlokalen. lu de comrnaado-ika- mer is plaats voor het BB-hoofd en zijn adviseurs, de brandweercommandant, de commandant reddingsdienst, het hoofd van de verbindingsdienst en- dergelijke. Voor de verbindingsdienst, die van le vensbelang is voor het ondergrondse commandocentrum, is een ruim berich- terikantoor Ingeruimd. Ook is er in de bunker een kantine en zijn er twee slaapkamers, met in het totaal 28 bed den. Dit maakt de bunker geschikt voor een bezetting van drie maal 28 man. Eén ploeg kan slapen, één on'^Luit zich in de kantine en de derde plv"^ werkt. Normaal zullen in oorlogstijd zo'n ze- mensen In de commandopost dienst d De bunker wordt geheel afgesloten van de wereld. Men betreedt het gebouw vla twee sluizen, om te voorkomen, dat radioactieve besmetting in de bunker doordringt. Ook de lucht, die van buiten wordt betrokken, wordt in een zuive ringsinstallatie ontsmet. Het centrum is via een eigen telefoon centrale verbonden met alle gemeente huizen in de BB-kring. Verder beschikt men over directe verbindingen met de zes ziekenhuizen in de kring. Vijf ver bindingslijnen geven contact met over- heids en nutsinstellingen als PZEM en ZEGAM en drie lijnen verbinden de bunker met het provinciaal commando centrum in een Middelburgse bunker. Men beschikt ook over een fotozender voor het doorgeven en ontvangen kaarten, waarop de toestand m het Zeeuwse oorlogsgebied wordt aangege ven. Vanuit de bunker ka.n men voorts 81 sirenes in verschillende plaatsen in de BB-kring A in werking stellen. De veranderingen ln de Zeeuwse BB- organisatie zijn niet tot de bouw van een coniniandohunker beperkt gebleven. Hoofd BB-kring A-Anna, H. B. Pilaar, vertelt dat. de magazijn dienst van de BB rigoreus is veranderd. Iedere sectorcommandant heeft nu zijn eigen magazijn, waar de door het rijk beschikbaar gestelde materialen voor de in oorlogstijd zijn opgesteld. Zo is volop medisch materiaal, waarmee zelfs conïplcte operatiekamers kunnen worden ingericht. Er zijn uiteraard brandcards en er zijn vele brandspui ten. De. materialen kunnen ook gebruikt worden bij vredesrampen. Magazijnen bevinden zich bij de Sloedam. in We- meldinge, in Tholen en in Zierikzee. De inzet van mensen en materiaal in kring-A wordt in oorlogstijd vanuit Goes geregeld. Om te kunnen blijven doorwerken Is de nieuwe commando- bunker voorzien van een eigen nood- stroominstallatie en een eigen water voorziening. Als de noodstroominstalla- tie uitvalt kan men zelfs nog overscha kelen op trapfietsen voor het opwekken van genoeg stroom om tn ieder geval de luchtverversing te laten werken. De bunker heeft zo'n negen ton gekost. Het vroegere commandocent rum van de BB in Goes bevindt zich onder het land bouwcentrum. Ook deze bunker is aan gepast aan het gebruik tijdens een kern oorlog. Hij werd echter le klein voor de nieuwe organisatie. Het is nog niet be kend, wat er met de bunker gaat ge beuren. Waarschijnlijk wordt tijdens een oorlog daarin de voedselcommissaris met zijn stof gevestigd. KOSTEN VOOR DE GEMEENSCHAP o.a. ziekteverzuim, extra wassen en schilderen, schade planten en dieren, waardevermindering vast goed, ongemak, ergernis. KOSTEN VAN DB BESTRIJDINo o.a. directe kosten, kosten productveredeling, belastingverhoging voor het controle systeem, be perking individuele vrij heid. Toenemende bestrijding luchtverontreiniging (dus afnemende concentraties) Het denkmodel van de heer Liedmeier waarin kosten van luchtveron reiniging voor de gemeenschap en kosten van de bestrijding in hete» nomisch optimum met elkaar in evenwicht zijn. Slot van pagina 1 Hoewel daarover in Nederland geen uitspraken zijn gedaan wilde de heer Lelameier er wel van uitgaan dat in periodes van hoge luchtverontreini ging (hoge concentraties dus) de toe stand van patiënten, die lftden aan ademhalingsaandoeningen verergerd wordt. ,Hert zal dus zaak z(jn door doelma tige controle in de eerste plaats de periodes van hoge waarden van lucht verontreiniging terug te dringen res pectievelijk te verkorten', was daar om zijn advies. Andere overwegingen die bij de be strijding nog een rol spelen zijn vol gens de spreker bij .Nijverheid en Handel.' De tijdsduur. Het effect van hoge concentraties gedurende korte tijd is anders (en soms minder schade lijk) dan het effect van lage con centraties gedurende langere tijd. Het vaststellen van dit laatste is zeer moeilijk omdat gedurende die langere tijd zoveel andere facto ren ook meespelen. De overbelasting van de natuur lijke .ventilatie'. Plaatselijk ont staat luchtverontreiniging daar, waar de afvoer door ds wind on voldoende is in verhouding tot het .aanbod'. Naast vermindering van de emissies komen dus ook maatregelen die deze ventilatie bevorderen in aanmerking, zoals hoge schoorstenen, stadsplanning voor het doorstromen van het verkeer en voor ongehinderde af voer van schoorsteengassen uit grote gebouwen en ruimtelijke ordening voor de situering van woon- en industriekernen, en voor zone-indelingen, waar eventueel hogere en lagere normen kunnen gelden. Het laatste bijvoorbeeld in recreatiegebieden. Reacties in de atmosfeer. In de atmosfeer kunnen zich chemische en fysische reacties afspelen (oxydaitie, absortie, condensatie en vorming van aerosolen) en bij de normstelling dient hiermee ook rekening te worden gehouden. Reukbezwaren. Sommige typen luchtverontreiniging zijn meer ge karakteriseerd door hun inciden teel optredende hinder wegens reuk of stand dan door directe schadelijkheid. Door de grote ge voeligheid van ons reukorgaan kunnen deze stoffen nog worden waargenomen in uiterst kleine concentraties, beneden de fletec- totegrenzen van analyse-apparatuur waarbij het vertragend effect van onze neus deze sensatie nog kan versterken of verlengen. Vaststel ling van de bron wondt dam zeer moeilijk, soms bijna onmogelijk. Voor deze emissies dient gestreefd te worden naar absolute onder drukking. De technologie stelt ons echter niet altijd in staat dit op eenvoudige wijze te bereiken, nog afgescheiden van de soms naar verhouding buitensporig hoge kos ten die hieraan verbonden zijn. De heer Liedmeier kwam op grond van deze overwegingen met een aan tal stellingen. Bij het formuleren daarvan had hij rekening gehouden met ervaringen uit de praktijk van niet overschreden mogen worden. Voor zover mogelijk had hij in deze stellingen de uiteenlopende belangen van de volkshuishouding tegen elk aar afgewogen. 1 Het nemen van normbeslissin- I gen moet zoveel mogelijk gede centraliseerd zijn, zodat met de plaatselijke factoren rekening kon worden gehouden. 2 Een norm waarbij de grondcon- centratie in de omgeving als li miet wordt gesteld, verdient de voor keur boven een regel, die de maxi male uitworp vastlegt. Als dat niet uitvoerbaar is (bijvoorbeeld auto's) dan verdient een norm die de maxi male uitworp vastlegt op haar beurt de voorkeur boven het voorschrijven van bepaalde installaties ter reduce ring van de uitworp. 3 De normstellingen moeten expe rimenteel en flexibel zijn. zodat verkregen ervaringen en nazichten zonder al te veel administratieve hindernissen tot uitdrukking kunnen worden gebracht in verbeterde norm stellingen. Er is op het ogenblik nog veel we derzijdse beïnvloeding tussen norm stellende autoriteiten, juist door het gebrek aan exacte gegevens, en ie dere strengere norm beïnvloedt al leen al door zijn scherpte het den ken van anderen. Daarom moet het voorlopige karakter van de normen duidelijk onderstreept worden. Bo- vaii&l moeten ook de overwegingen die tot de normstelling hebben geleid, meegepubliceerd worden. 4 Het experimentele karakter van de normstelling mag niet leiden tot, zij het tijdelijk of plaatselijk, extreem-strenge normen. De bestrijdingskosten moeten ten slotte verwerkt worden ln de ver koopprijzen en in een concurrerende markt mag dit niet leiden tot het extra belasten van enkele producen ten, die hierdoor in hun concurrentie- functie geschaad worden. Dit Is voor al in de komende EEG-integratie van groot belang. Deze stelling mag evenwel niet wor den omgekeerd, dat wil zeggen wan neer er om historische redenen er gens een minder gewenste toestand bestaat, dan vormt dit per se geen argument met behulp waarvan men kan ageren tegen het opleggen ia betere strengere normen op anden plaatsen. 5 Het gehele bestrijdingssystea! moet begeleid worden door zorg vuldig economisch onderzoek nay kosten en baten. Niet alleen kan hiermee aan de pp maire doelstelling worden voldaa; dat kosten en baten met elkaar evenwicht moeten zijn, maar he schept ook de mogelijkheid de koste duidelijk in aarnmerking te neme wanneer me uit .welvaarts'. overat gingen verder wil gaan in de richter van de ideaalnorm. De heer Liedmeier beperkte zich; zijn causerie tot de luchtverontre- niging. Het onderwerp van de w; terverontreiniging roerde hij iris; zijdelings aan. De luchtverontreb ging is volgens hem een ondereen, waarmee iedereen te maken heeft. .Een vruchtbare discussie over 4 strijd ertegen is overigens alleen ie gelijk wanneer men kan praten on de aard van de concentraties, de pe riodes en de frequenties, waarii i voorkomen.' Zijn wensen voor de naaste tte komst: dat iedereen (ook teehnob gen) zich eens rekenschap p- der geval op middelbare schote eens enig inzicht wordt gegera over deze materie. G. P. LIEDMEIER VLISSINGEN ,Het probleem van fluoor bij luchtverontreiniging is veel gemakkelijker op te lossen dan dat van de uitstoot van amlc- 1 re stoffen. Waar bij andere slof- i fen steeds de gezondheid van de j mens op de voorgrond staat, komt bij fluor juist de schade aan de I landbouw naar voren. Dat lieeft als voordeel dat men niet met emo tionele factoren te maken heeft,' Dat antwoord, met de nodige hila riteit begroet en ze or ontnuchte rend werkend op de spreker zelf. gaf gisteimiddag de heer G. P. Liedmeier op een vraag na af loop van zijn causerie over de ach tergronden ran luchtverontreim- suggestie niging als het ware te zeven. In het algemeen stond de heer Lied meier sceptisch tegenover het idee. Vooral ter bestrijding van zwavei- dioxyde zag hij er weinig ia i Misschien dat het enig effect heeft bij de uitstoot van stof en dat 't van esthetisch en psygologisch belang kan zijn', zei hij nog. De heer Prins kwam er nog even op I terug, toen hij informeerde of de zaak niet andere ligt wanneer een bedrijf afgassen van andere aard (fluor dus) in de lucht brengt Zonder dat dhr Liedemeier daar over verder een oordeel gaf rela tiveerde hij 't fluor-vraagstuk wel tot een uitsluitend economisch te benaderen vorm van luchtveront reiniging. Bii de vragen naar aan leiding van de lezing stelde de in leider ook nog vast aart de bijdrage van de grootindustrie aan lucht verontreiniging in verstedelijkte gebieden minder is dan die van kleine industrieën. In het laatste geval gebruikte hij de term .door slaggevend'. OPNIEUW' ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele regen, of sneeuwbuien. het algemeen zwakke wind en ongevtc dezelfde middagtemperatureu als wow» dag. AF EN TOE BUIEN- OOK PERIODES MET ZON EN MINDER KOUD. Weersvooruitzichten in cijfers geaniddö over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode va minstens 12 uur: 60 procent; kans c? een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot'! min. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; max. temp.: 1 tot 6 graden ondtf normaal; kans op een droge periode VM minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent- 10 april Zon op Maan op ZON EN MAAN onder 19-28 ondier 00.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2