Bonnbevriest' betrekkingen met Guatemala Onbehagen spoorwegpersoneel door te snelle reorganisatie Nijmegen kiest een universiteitsraad TWEE DAGEN DOLLEN MET DE MINA'S VOORZITTER BEDRIJFSGROEP SPOORWEGEN VAN KBV: personeelsbeleid is sluitpost' DRIE GEWONDEN BIJ VECHTPARTIJ IN ROTTERDAM VIJF GEWONDEN BIJ ROOFOVERVAL IN ALPHEN AAN DE RIJN Twee kinderen in ijskast omgekomen Kamerlid Kikkert wil rectificatie van Vara Op 26 mei a.s. Bezwaren tegen Meijer Sluyser als kandidaat voor raad Bussum Dwarsgebakken lekker! De dood op de weg CARSWELL NEEMT 1STE HINDERPAAL DINSDAG 7 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 UTRECHT, (ANP) De Neder landse Spoorwegen moet de reor ganisatie temporiseren. Deze op vatting verdedigt de heer J. H. Schroër, voorzitter van de be drijfsgroep spoorwegen van de ka tholieke bond van vervoersperso- neel (KBV), in een vraaggesprek met ,Ruim Zicht', het officieel or gaan van het Nederlands Katho liek Vakverbond. De heer Schroër is van mening-, dat de veranderingen bij de spoorwegen zich zó snel voltrekken, dat liet personeel ze niet meer kan verwerken. Hij acht het niet uitgesloten, dat de dienstregeling in gevaar komt als de door he-rn be pleitte temporisering achterwege blijft. Volgens de heer Sdhroër wordt b:j de spoorwegen de laatste jaren te eenzij dig gestreefd naar aanpassing van het apparaat aan de marktbehoeften. Deze aanpassing op zichzelf is noodzakelijk en wordt door het personeel ook ge wenst. volgens de heer Schroër. Maar de reorganisaties volgen elkaar nu snel op, dat het personeel niet meei tijd heeft om zich aan te passen. Dat heeft al geleid tot een wijdverbreid ge voel van onbehagen en de spanning on der de mensen is voelbaar. De 1 Schroër vreest een explosie van onbehagen als het personeelsbeleid ter zake niet wordt omgebogen. De veranderingen van de spoorwe gen zijn begonnen in 1960, aldus de heer Schroër. toen werd besloten tot de vorming van een aantal rayons. Dit hield in. dat de funct e van een aantal stations veranderde en dat er een duidelijke regionale centrali satie op gang werd gebracht. Te snel Aanvankelijk was gepland, dat in 1969 de helft van het aantal noodzakelijk feach te rayons gevormd zou zijn en in 971 de rest. D~e uitvoering is echter versneld, terwijl tegelijk ook een aan tal andere plannen in uitvoering werd ROTTERDAM (ANP) Bij een vecht partij in het Westüidische restaurant .Leslies International' op de Maurits- singel te Rotterdam zijn zondagavond drie gewonden gevallen, van wie twee ernstig. Twee Surinamers zijn met een mes in de buik gestoken door een Zuidsla viër. Zij zijn in ernstige toestand op genomen in het academisch ziekenhuis .Dijkzicht'. De Zuidslaviër is aan het hoofd gewond, vermoedelijk met een barkruk. De namen van de betrokke nen zijn nog niet bekend. Er waren geen bezoekers in het restaurant toen de ruzie door onbekende oorzaak ont stond, De eigenaar, L. Freitos, was in de kelder toen hij hoorde schreeuwen. De dader vluchtte naar buiten. Het mes waarmee hij had gestoken is tot nu toe met gevonden. De Zuidslaviër. de 18- jarige A. A., is door de politie gear resteerd. De twee gewonde Surinamers zijn de 23-jarige H. S. en de 47-jarige ALPHEN .AAN DE RIJN (GPD) Twee mannen niet nylonkousen over het hoofd en gewapend met een koevoet hebben zondagnacht een roofoverval ge pleegd in de woning van de fanii" Gobbel, vlakbij het woonwagenkamp Alphen aan de Rijn. Vader, moeder en twee zoons en een dochter liepen ver wondingen op. Eerder de algelopen nacht is ook ingebroken in de wollig van kapper Lint-sen aan de andere kant van het dorp. De kapper heeft met één van de twee inbrekers gevochten, maar de mannen zagen toah kans te ontkomen. Bij de inbraak in de woning van de kapper maakten de inbrekers 4800 gul den buit. De roofoverval mislukte. De pol.tie houdt rekening met de mogelijk heid dat zowel de inbraak als de over val het werk z.jn van hetzelfde tweetal. De kapper en de familie Gobbel gaven namelijk signalementen op, die op veel punten overeenstemmen. Bij de overval m de woning vam de familie Gobbel sprongen de twee man nen door een glas .n lood ruit ui de slaapkamer van vader en moeder Gob bel binnen. ,We moeten geld hebben', schreeuwden ze. Er ontstond een vecht partij, waarbij de twee zoons en de dochter des huizes te hulp kwamen. De zoons kregen slagen met de koe voet en liepen ernstige hoofdwonden op. Moeder Gobbel kreeg met de koevoet een klap tegen de schouder, die later ernstig bleek gekneusd. Bij het onderzoek kreeg de politie hulp van de Eerste Gecombineerde Neder landse Veiligheidsdienst. Een surveillant :n een auto met mobilofoon heeft ver moedelijk één van de twee mannen lopen. Zonder te weten wat er aan de hand was, vond hij dat de man zich verdacht gedroeg. Via zijn mobilofoon nam hij contact op met de alarmkamer van de veiligheidsdienst, die de politie in lichtte en aan een goed signalement kon helpen. ISRAËL WIJST GESPREK GOLDMANN-NASSER AF Slot van pagina 1 de materiële verliezen, door de joden geleden als gevolg van de vervolgingen in de dagen van het Hitler-regime. Die overeenkomst was de meest indrukwek kende prestatie van Goldmanns jaren lange politieke carrière en werd in Isra el en daarbuiten ook als zodanig erkend. Veel van zijn reputatie als politicus en diplomaat ging echter teloor, toen hij staatkundige ideeën ging verkon d-gen, die niet in de lijn lagen van de officiële Israëlische regeringspolitiek. In dat opzicht deed zfln voorstel om Jordanië in ruil voor een vredesver drag met Israël de beschikking te ge ven over een corr.dor naar de Gaza- strook de deur dicht. Hij vermeed destijds angstvallig om over gebieds- afstand te spreken, maar in feite kwam het daarop neer. De laatste tijd stond hij ook iets voor, dat hij neutralisatie van Israël noem de. Klaarblijkelijk verstond hij daaron der een situatie, waarbij de joodse staat een soort niemandsland werd tea op zichte van Washington en Moskou en onttrokken zou worden aan de machts strijd van beide supermogendheden voor zover het om het Midden-Oosten gaat. Toorn Zijn orthodoxe Ideeën haalden hem hier de toorn op de hals van haviken zowel nis duiven en elimineerden hem van het pol.tieke toneel In Israël. Ze kostten hem ook zijn presidentschap van de zionistische wereldorganisatie, dat hij bekleed had sinds 1956. Het jongste zionisten-congres onthield hem zijn ver trouwen. Voor Goldmann was dit feite lijke ontslag een zware slag. maar het was voor hem geen aanleiding zijn poli tieke activiteit te staken. Momenteel joopt in het prominente Israëlische dag blad Ha'arets een artikelenserie van zijn hand, waarin hij zijn gedachten, die m feite neerkomen op verregaande con cessies aan de Arabieren, uitvoerig be licht. Ook deze publicatie heeft in rege ringskringen kwaad bloed gezet. Onder deze omstandigheden kan het geen verwondering baren, dat Goldmann in Jeruzalem op bezwaren stuitte, toen hij de regering mededeling had gedaan van de hem gedane suggesties inzake een bespreking met Nasser. Dat verzet was vrijwel unaniem. Gemist? Men kan zich afvragen of de regering in Jeruzilem er goed aan heeft gedaan een voortzetting van deze zaak te blok keren. Het is wellicht te begrijpen, dat men hier argwanend staat tegenover een in.tiatief. dat gemakkelijk door Nas ser voor propaganda-doelenden zou kunnen worden uitgebuit. Maar aan de andere kant valt moeilijk in te zien wat Jeruzalem heeft bewogen zich het ver wijt op de hals te halen, dat het een vre- deskans, hoe klein ook, heeft gemist. Men zou genegd zijn te beweren en sommigen h er doen dat ook inderdaad - dat persoonlijke rancune hier over !;ezond staatsmanschap heeft gepreva- eerd. genomen. Het resultaat van dit beleid is, dat aan het personeel voortdurend andere eisen worden gesteld en de mo gelijkheden om zich in te werken in nieuwe situaties onvoldoende aanwezig zijn. De heer Schroër meent, patroon in gevaar komen en dat de mensen daardoor onder te grote druk moeten werken. Als een van de oorzaken van het feit dat bij de reorganisatie van de spoor- •egen onvoldoende rekening is gehou personeelsbestand ook te gering is om den met de personeelsbelangen, "noemt gewenste produkLe-uitbreiding te kun- hij ontbreken van tegendruk nen realiseren. Vooral in het westen van het land is duidelijk te weinig per soneel aanwezig voor de produklie-uit- breiding. .Geen trein kan sneller rijden dan sa menstelling. baan en beveiliging toela ten', zegt hij. De onderbezetting leidt ertoe dat vakantie, het aantal vrije dagen, de regelmaat van het rouleer- deraf'. Hij meent, dat de directie de spoorwegen geobsedeerd is door het streven om zich .waar" te maken, waar bij het personeelsbeleid tot sluitpost is gemaakt bij de planning. Hij is er ook vrij zeker van, dat het onbehagen hierover niet alleen bij het personeel op lagere niveaus toeneemt, maar dat ook in de top wel mensen ,hun hart vast houden' voor de gevol gen van het reoganisatie-beleid. I>e heer Schroër hoopt dat de instel ling van een ondernemingsraad (op 23 april zijn de verkiezingen), waarin men sen zitting hebben van alle niveaus, de communicatie in het bedrijf wel zal verbeteren. LONDEN (AFP) Een tweeling van de familie drie jaar, Vanessa en Elizabeth Allen, hebben maandag de dood gevonden in de ijskast van hun ouders te Stathern, bij Nottingham. De kinderen schijnen verstoppertje aan het spelen te zijn geweest en verstop ten zich in de ijskast. DEN HAAG Het Christel! jk-bisto- rische tweede kamerlid H. Kikkert is van plan de VARA om een rectifica tie te vragen van dd te lifvisieuit zending .Velen met mij' van gisteravond, waar in de VAR A-ombudsman drs. Marcel van Dani een bijzonder felle aanval heeft gedaan op de heer Kikkert. Drs. Van Dam verweet het kamerlid een brief aan een kièzer onwaarheden te hebben geschreven De heer Kikkert had deze kiezer per brief laten weten over het probleem van de oud-invali den te hebben gesproken tijdens het ka merdebat over de begroting van socia le zaken. Volgens drs. Van Dam heeft het kamerlid 'helemaal niet gesproken over het probleem van de oud-invali den. dat znn personen die voor 1 juli 1967 invaliden werden. Uit de handelingen van de tweede ka mer blijkt echter duidelijk dat de heer Kikkert wel het probleem heeft aange sneden, echter in tweede instantie. ,Het is voor een ombudsman wel erg onzorg vuldig'. aldus de heer Kikkert, .als hij niet eens de handelingen er goed op n3 slaat. Je zou door dit geval gelijk te gen een ombudsman zijn'. Het kamer lid voegde er aan toe: .het was een volstrekt onjuiste weergave van de gang van zaken. Mijn brief was volstrekt juist'. HAMBURG —Naar aanleiding van de moord op de Duitse am bassadeur in Guatemala heeft de politie van Hamburg het consu laat-generaal van Guatemala in de Hanzestad onder politiebewa king gesteld. RECORD-SNEEUWVAL IN APRIL (Van onze weerkundige medewer ker) GPD In Noord-Nederland heeft zich voor april in deze eeuw een record-sneeuwval voorgedaan. In de drie noordelijke provincies sneeuwde het van gisternacht 4 uur tot gisteravond 7 uur (totaal 15 uren) onafgebroken. Op de wei landen werd gemiddeld 4 tot 6 cm sneeuw gemeten, de middag- temperatuur kwam niet hoger dan ruim 1 graad boven het vriespunt. Elders in ons land steeg het kwik nog tot 5 6 graden bij lang durige regenval, hier en daar ook met natte sneeuw. In de meeste provincies werd gisteravond 9 tot 13 mm neerslag gemeten. Ons land blijft in een omvangrijk lagedrukgebied liggen met nog on gunstig weer. Wel wordt het ge leidelijk iets zachter, maar nog steeds geen maximumtemperatuur boven de 12 graden, zoals in De Bilt de laagste 21 weken al niet meer is waargenomen. NIJMEGEN (GPD) dingen van de katholieke univer siteit gaan 26 mei een universi teitsraad kiezen, bestaande uit: dertien hoogleraren-docenten en dertien leden van de wetenschap pelijke staf, dertien studenten en dertien vertegenwoordigers het overige personeel. Na die datum gaan ook ,de reglementen bestuursstructuur katholieke universi teit' werken zoals die gedurende de laat ste maanden door eaci technisch-juridi sche werkgnoep zijn vastgelegd op basis van het zogenaamde bruine boekje: .ont werp van een bestuursstructuur' aange vuld met de .standpunten vam facultei ten en geledingen' over het ontwerp. De president-curator stelde gisteren bij het bekendmaken van het reglement dat d-t betnekklng heeft op een ex perimentele periode van tweeëneen half jaar. Het laatste half jaar van de gestelde termijn zal in het bijzonder be steed wordon aan de evaluatie van het experiment. Alle gele- eenheid van bestuur ten aanzien van on derwijs en onderzoek nn het algemeen financieel-economisch beleid. Met betrekking tot het bestuur in engere zin krijsen facüteils.lireeteuren be- dingen in moet norden voegdheden. die niet van de faculteiten Beleidslijnen De universiteitsraad waarover nog niet alles vastgesteld is krijgt vooral een taak bij het vaststellen van de algemene beleidslijnen. Naast de raad komt een universiteitsbe stuur. dat zal bestaan uit het huidige dagelijks bestuur van curatoren. Professor Van Melsen: .dat is een inge werkte groep mensen, zij zullen vooral zorg moeten dragen voor de dagelijkse gang van zaken'. Na de verkiezingsdag treden curatoren terug uit de bestuurlijke sector. Zij zul len gaan fungeren als hoogste beroeps instantie. Het college van curatoren en de senaat zullen wel deelnemen aan de evaluatie na de experimentele periode. Uitgangspunten voor het nieuwe beleid zijn. medebeslissingsrecht, openbaarheid vmn beleid, verantwoordingsplicht voor de bestuurscolleges en het principe van BUSSUM (ANP) Achtentwintig le den van de Bussumse afdeling van de PvdA hebben een buitengewone leden vergadering aangevraagd om daarin de vraag aan de orde te stellen of de heer Meyer Sluyser opnieuw op een verkies bare plaats op de kandidatenlijst van de PvdA voor de aanstaande raadsver- ge il n het universiteitsbestuur zijn afgeleid. In de nieuwe bestuursstructuur opereren docenten en wetenschappelijke staf niet meer als aparte eenheden. Het weten schappelijk corps vormt een homogene Toep in de bestuursorganen, doordat hoogleraren en wetenschappelijke staf mede over eikaars kandidaten stemmen. Tot de bevoegdheden va|n de universi teitsraden behoren uitdrukkelijk: stuuctuur van het wetenschappelijk derwijs, ontwikkelingsplan en leerstoe lenbestand. het opstelion van investe ringsschema's en vaststelling van priori teiten van de nieuwbouw, het financieel schema, de jaarlijkse begroting, de jaar rekening en het jaarrapport. De raad heeft recht van interpellatie met betrekking tot de taken die horen tot ós zelfstandige bevoegdheden van het universiteitsbestuur. Ten aanzien van de verkiezingen op 26 mei is een quorum gesteld teneinde het volledig aantal zetels in de universi teitsraad bezet te krijgen. Dat quorum is gesteld op 50 procent. (ADVERTENTIE) zet. Deze kwestie heeft al een hele voorge schiedenis. Enkele maanden geleden heeft dhr Sluyser bij de begrotingsbehan deling in de gemeenteraad een verkla ring afgelegd, waarin hij zich nogal kritisch uitliet over de jongerenactie in Beverwijk. Dit had later tot gevolg dat het afdelingsbestuur zich eerst van zjjn verklaring distancieerde, waarna een groot deel van de raadsfractie zich weer achter de heer Sluyser stelde. Intussen was de heer Sluyser op de ont- werpkandidatenlijst voor de raadsver kiezingen op een verkiesbare plaats ge zet door de ledenvergadering. Nu voe ren de 28 briefschrijvers aan. dat op het einde van die vergadering (10 maart jongstleden) door de heer Sluyser een huns inziens .ontstellende' verkla ring werd afgelegd. Hij zou de leden bedankt hebben die hem op een verkies bare plaats hadden gebracht en hij zou daaraan toegevoegd hebben uit de par tij te zijn gestapt als het anders was gelopen. De neer Sluyser zou dan overge gaan zijn naar DS'70. De leden van de vergadering die nu om een nieuwe vergadering hebben gevraagd vinden dat de heer Sluyser dit vooraf had moeten meedelen. Zij voelen zich nu .beetgenomen' en menen dat een vol komen nieuwe situatie is ontstaan, die alles te maken zou hebben met de sa menstelling van de groslijst. Daarom vragen zij op korte termijn een nieuwe ledenvergadering te beleggen, waarin de zaak opnieuw aan de orde zou kunnen komen. Het bestuur heeft deze vergade ring thans uitgeschreven voor aanstaan de vrijdagavond. ZAANDAM (ANP) In het Juüia- naziekenhuis te Zaandam is gistermid dag de 18-jarige A. Winkelaar uit Wor- merveer overleden, die zondagnacht in Koog aan de Zaan met zijn bromfiets tegen een auto was gereden. Slot van pagina 1 daan om Von Spreti uit handen ontvoerders te krijgen. Scheel deelde mee dat in Bonn een spe ciale werkgroep is belast met het pro bleem van de bescherming der diploma ten. Zijn regering zal bovendien con tact opnemen met alle bondgenoten in de hoop tot een wereldwijde afspraak over de beveiliging te komen. Het lijk van graf Von Spreti zal in een Westduits regeringsvliegtuig naar de bondsrepubliek worden gebracht. Bij de begrafenis in Vilsheim (Neder-Beiereni zullen van alle openbare gebouwen in de bondsrepubliek de vlaggen halfstok han gen. Antonio Gandara, de Guatemalaanse am bassadeur in Bonn. van wie men de in druk krijgt dat de houding van zijn re gering voor hem even moeilijk te ver werken is als voor de Duitsers, heeft in middels besloten voorlopig geen gehoor te geven aan de aansporing om de bonds republiek te verlaten. Men heeft hem niet de grens gewezen en hij heeft geen aanwijzingen van zijn regering om naar huis te komen, aldus zijn redenering. Gandara wordt na tal van anonieme te lefoontjes en brieven, waarin hij met de dood werd bedreigd, streng bewaakt. Niet alleen de Guatemalaanse ambassa de in Bonn. maar ook het consulaat-ge neraal in Hamburg en de consulaten el ders in de bondsrepubliek staan onder politiebewaking. De consul-generaal en de consul in Hannover zijn evenals Gan dara bedreigd. de eisen van de guerilla's van de hand. De regering in Bonn toonde zich over de houding van de regering van Guatema la teleurgesteld en verwachtte dat alles zou worden gedaan om het leven van de ambassadeur le beschermen. Vrijdag stuurde de Westduitse regering een bij zondere vertegenwoordiger. Wilhelm Hoppe, naar Guatemala-stad om met de ontvoerders te onderhandelen. Deze ver hoogden hun eisen en verlangden de vrij lating van 25 politieke gevangenen en een losgeld van ongeveer 2.1 miljoen gulden. De volgende dag zaterdag verlengden de guerilla's hun ultimatum van 72 uur. dat die dag om 22.00 uur onze tijd zou aflopen. De Guatemalaan se regering wilde ook de nieuwe eisen n j van de ontvoerders niet aanvaarden. De uflnflflrflk'nderhandeiingen om Von Spreti te redden raakten hierdoor in het slop. De Guatemalaanse ambassadeur in Bonn. Gandara. verklaarde zich bereid de Weefe geleden Karl graaf Von Spreti die net twee maanden de Westduitse bondsrege ring in Guatemala vertegenwoordig de, werd vorige week dinsdag door leden van de guerilla-organisatie .Far' (Fuerzas Armadas Revolucio- narias) ontvoerd, a ruim een dag deelden de ontvoer ders telefonisch aan een krant in Guate mala-stad mee, dat zij de ambassadeur wilden vrijlaten als de regering binnen 72 uur zeventien politieke gevangenen vrij zou laten. Door bemiddeling van de pauselijke nuntius in Guatemala kwam een contact met de ontvoerders stand. Er werd gemeld dat er .een goe de kans op een spoedige vrijlating' Von Spreti bestond. De Westduitse gering drong aan op spoedige maatre den om de vrijlating te bespoedigen, ie Guatemalaanse regering wees eenter men. Ondanks dringende oproepen van de Westduitse regering en talrijke di plomaten weigerde de Guatemalaanse regering op dé eisen van de guerilla's in te gaan. Zondagmiddag werd gemeld dat binnen 24 of 36 uur een positieve beslissing over de vrijlating van de am bassadeur kon worden genomen. In de vroege ochtenduren van maandag kwam in Bonn het bericht binnen, dat graaf Von Spreti, die aan een hartkwaal leed. in een lemen hut op ongeveer 17 kilometer van Guatemala-stad door een boer dood was aangetroffen. Hij was door de guerilla's in de slaap doodge schoten. Maatregelen EERSTE DAG: WIJVIG VERGADEREN; TWEEDE DAG: SPIJKERS MET KOPPEN ARNHEM (GPD) ,Er wordt hier wijvig vergaderd'. Een goede, zij het wat bitse karakteristiek van de eerste dag van het Dolle-Mina con gres in een jeugdherberg in Arnhemse goudkust Al te- veer, tussen de bungalows waarin vele jonge huisvrou wen comfortabel onderdrukt zitten te wezen. Het is altijd goed te beginnen bij het begin: de pers mag er niet in, on.:'links eerdere tegengestel de berichten. En waarom dan wel niet? Er is geen ruimte heet het. Een verslaggever biedt aan te ver trekken als Dolle Mina hem dui delijk maakt dat de vergadering besloten kan worden genoemd. Dat lokt een licht verontwaardigde re actie: natuurlijk niet besloten, maar eigenlijk todh wel een beet je intern. Een leuk voorproefje van het woordenspel waarmee de rest van de dag goeddeels gevuld zal worden. Brandpunt steekt de stekels op, als blijkt dat alleen de NOS toe gelaten wordt. Een progressieve verslaggever roept: ,.Ja j? moet maar lekker in zee gaan met de staatstelevisie.' Kortom, de pers mag een half uur blijven. En ze blijft de iele morgen. Gelukkig maar, want de mooiste scènes van het congres spelen zich ju;st op die door een bleek déceinbarzon- netje verlichte zaterdagmiddag af. Nog maar nauwelijks zijn de twee voorzitters die elkaar zullen af wisselen bekend gemaakt of iemand uit de zaal roept: .Wie besluit dat? Moeten we dat niet democratisch besluiten?' Binnen de kortste keren ontstaat dan een geweldig tumult. Er blijkt /een interruptiemicrofoon voorhanden. en de protestgangers hebben gelijk: hoe houd je nu een ludiek congres zonder zo'n instru ment waarmee de discussie zich zo handzaam laat monopoliseren T Smoes Wonder boven wonder komt de vergadering nog op gang. Om twaalf uur is al gebleken aat het gros van de aanwezigen een vorm van organisatie en een vorm van programma voorstaat, waaraan alle groepen zich moeten houden. En men is er voor dat de middag wordt besteed aan groepsdiscus sies. Waarbij men er ook aan denkt de Amsterdammers, met een verpletterende meerderheid aanwezig, te verdelen over alle Er is een goede smoes: de Jeugd herberg heeft geen verlengsnoer. Maar de linkervleugel zou de lin kervleugel niet zijn, als ze do voor de hand liggende oplossing niet bij zich heeft: een mega foon. Onmiddellijk blijkt dat zich bin nen de prille beweging al mins tens een secte heeft afgescheiden. Met Ha Schoutsen (30, pedagoge) aan het hoofd wordt een spreek koor aangeheven waaruit slechts brokstukken te verstaan vallen: .Ik ben Dolle Mina, Jij bent Dolle Mina. Wij zijn Dolle Mina, etc.) Daartussen rennen twee in jute zakken gehulde manspersonen, die op hysterisch schrille fluitjes bla zen. zakjes opblazen, en een on duidelijk stencil uitdelen, versierd met een plakplaatje uit een poë ziealbum. Het dreigt een gezellige ochtend te worden. Er worden diverse moties en voor stellen van orde ingediend, en voorzitster Inke Hoogstede lijkt voor het eerst van haar leven te horen, dat moties van orde met voorrang behandeld werden. De hele toestand vindt zijn na tuurlijke hoogtepunt in een kort maar hevig handgemeen tussen een (wat oudere Mina) en een Mina die met hoogrode konen in de microfoon brult en niet van zins lijkt om het ding anders dan voor harde hand gedwongen weer ter beschikking te stellen van de vergadering. Een en ander uiter aard vlak voor de snorrende ca mera's van de aanwezige tv-men- sen die zichtbaar de hemel dan ken niet te zijn weggegaan toen dat gevraagd werd. Sommigen in de zaal worden wanhopig bij het aanschouwen van dit tafereel. eenmaal ontstaat groot tu mult, namelijk wanneer de voor zitster losjes meedeelt dat er op zondagmorgen tussen 10 en 12 een démonstratie zal zijn in Arn hem. De vergadering wil weten waarvoor of waartegen gedemon streerd zal worden, maar dat weet de voorzitster niet, de Arnhemse groepering heeft de vergunning alvast aangevraagd. Miklós Korzec, een aardige baard man die het helemaal gaat ma ken in Dolle Mina, komt naar vo ren en probeert de snel op kook- temperatuur komende gemoederen te sussen. ,We willen graag een groepje creatieve mensen, die iets bedenken voor de demonstratie', probeert hij. Maar de zaal valt over hem heen. .Wat is dit? Zijn we al zover? Een demonstratie om de demonstratie, wie kent nou Arnhem Moeten we die actie doen omdat we toevallig vergun ning hebben? Ik vind het vrij autoritair. Dit is manipulatie.' Toch zijn er goede redenen voor aan te voeren. De demonstratie is om het congres wat minder vrijblijvend te maken, zegt Mik lós. En dan een hele goede: .Mis schien zijn er mensen die het leuk vinden om spandoeken te maken.' abortus zijn, dan mogen ze zich natuurlijk geen Dolle Mina's noe men. Als de hele beweging voor is, kan niemand toch tegen zijn? Is dat nou democratisch Ik noem het nogal autoritair.' Dat woord zullen we nog meer horen. Want buiten de jeugdher berg gewoon op straat, naast een ludieke volkswagenbus vergadert de groep die betiteld kan worden met de term .Gloednieuw Links* over verder te nemen stappen. Futiliteiten Gesprekjes De Dat het een internationaal con gres was werd bewezen door deze Beierse Dolle Mina.... middagpauze wordt ge- vma met nadere kennisma king. Twee afgeluisterde gesprek ken: ,zo waar komen jullie van daan? Goh, helemaal uit Gronin gen. Al acties gehad? O nee? Niet genoeg enthousiasme natuur lijk. En allemaal studenten. Ja, ilat is bijna overal.' Ander gesprek: .Ja kijk, als die Limburgse Dolle Mina's tegen De middag en de avond verlopen rustig, vergeleken bij de ochtend. Het wordt laat. En er wordt hef tig gekibbeld over meestal met het blote oog niet waarneembare futiliteiten, en ook nadat de doel stelling is aangenomen is het ru moer erover niet afgelopen. Wél wordt de voorzitter weggestemd en ook de voorzitster die daarna komt, legt met de fraaie volzin- ,Je voelt de vijandigheid op je toevloeien', spoedig het bijltje er bij neer. Zondagmorgen gaat de verplichte demonstratie door. De spaarzame Anohemse automobilisten nemen volgaarne de stencils aan die wor den rondgedeeld. Ook al zo'n in stituut zonder welk een demon stratie niet compleet is. De groep Gloednieuw Links heeft, niet stilgezeten. De voorzitster die uit haar midden gekozen is, Sal- ma Leydesdorff, een Dolle Mina van het eerste uur. heeft het con gres op dusdanige wijze in de hand, dat er spijkers met koppen geslagen kunnen worden. Waar ge voel voor vergadertechniek al niet goed voor is. De ludieke actie naar de achter grond, de klassenstrijd als eerste op het programma. Dolle Mina vond de .ludieke reacties van de pers op haar acties toch niet je ware, we zullen ze missen.' Het bleef nog lang rumoerig in de Arnhemse binnenstad. De Nederlandse en andere deurs in Guatemala-stad hebben de regering van Guatemala verzocht pas sende maatregelen ter bescherming van de diplomatieke vertegenwoordi gers te nemen, aldus een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag in ant woord op een vraag. Het collectieve verzoek was reeds ingediend voordat ambassadeur Von Spreti werd dood geschoten. De secretaris-generaal van de VN, Thant. heeft maandag de zinloze moord' op Von Spreti veroordeeld. De leider van de democraten in de Ame rikaanse senaat. Mike Mansfield, heeft maandag gewaarschuwd, dat de betrek kingen met landen die niet in staat zijn Amerikaanse diplomaten te beschermen, zullen worden verbroken. Een woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft er maandag op gewezen, dat Amerika vreest dat het ontvoeren van diploma ten zich van Latijns-Amerika naar de Verenigde Staten zal uitbreiden. Hij noemde de moord op de Westduitse am bassadeur .zeer ernstig.' Een woordvoerder van het Britse mini sterie van buitenlandse zaken heeft maandag meegedeeld, dat er nieuwe, scherpere maatregelen zijn getroffen om de veiligheid van de Britse diplomaten in het buitenland te waarborgen. SUCCES VOOR N1XON WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse senaat heeft maandag de weg vrijgemaakt voor de benoeming van rechter Harrold Carswell tot lid van het Amerikaanse opperste gerechtshof. De senaat verwierp een motie waarin werd voorgesteld de voordracht van pre sident Richard Nixon terug te sturen naar de senaatscommissie voor justi tie, een parlementaire manoeuvre, die wanneer zü zou slage de benoeming van Carswell bijna zeker onmogelijk ge maakt had. De motie werd met 52 tegen 44 stern- men verworpen. De senaat zal nu woens dag stemmen over de voordracht van de president. De oppositie heeft zich de laatste weken hevig verzet tegen de voordracht van rechter Carswell omdat hij niet onbevooroordeeld zou zijn tegen over de negers. En verder zou hij als federaal rechter slechts blijk gegeven hebben van een middelmatige juridische kennis. De oppositie heeft echter ver klaard de hoop nog niet te hebben opgegeven en verwacht woensdag ge noeg stemmen tegen de voordracht te hebben verzameld. Nu president Nixon de eerste ronde bij de benoeming van de nieuwe opperrechter gewonnen heeft ziet het er niet naar uit dat zijn po gingen om een conservatieve Amerikaan uit~het zuiden in het hoogste rechts college van de Verenigde Staten te be noemen opnieuw zal mislukken. Vorig jaar november wees de senaat met 55 tegen 45 stemmen de presidentiële voor dracht van rechter Clement Hayns- worth af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9