PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BONN BEVRIEST' BETREKKINGEN MET GUATEMALA Havenoverlegorgaan zuid-west' trok conclusies voor toekomstig beleid Ambassadeur werd vermoord Von Spreti in slaap geschoten Maanreizigers met rode hond? Groninger boeren in actie Israël wijst gesprek tussen dr Goldmann en Nasser af VREES VOOR BESMETTING keuvelend overleg v°; Hotelbandiet' in Lyon gearresteerd GRAND JURY' ONDERZOEKT OPNIEUW DOOD MARY KOPECHNE Leider joods wereldcongres uit de gratie Vandaag in de krant... Onbehagen Rijnpoort DISCUSSIE RAPPORTEN COMMISSIE VERBURG Conclusies ONTVOERINGEN IN JAPAN 213e jaargang - no. 82 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 9'red. 7853, edv S211)'. Ooflburg, lel. 239S. 1 exduilel 4 «i btw. Giro 359300. 25 cent (loei. 4 H btw) iuwitreet 22. lel. 4457. Courent. Middelbun Dinsdag 7 april 1970 104 jaar oud Pagina 2 BONN, GUATEMALA-STAD (DPA, AFP, RTR, GPD) De ont voerde Westduitse ambassadeur in Guatemala, de 62-jarige Karl graaf von Spreti, is vermoord. Zijn stoffelijk overschot werd maan dagmorgen vroeg gevonden. Hij was in de slaap geschoten. Als reactie op de moord heeft de Westduitse regering besloten de betrekkingen met Guatemala te .bevriezen'. De minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, heeft maandagmiddag op een persconferentie meege deeld, dat de bondsregering de volgende beslissingen heeft genomen: De zaakgelastigde van West-Duits- land in Guatemala, Gerhard Mikesch, en een gedeelte van het ambassadeperso neel terug te roepen; de Guatemalaanse ambassadeui Bonn, Antonio Gandara, te verzoeken de bondsrepubliek te verlaten. Gandara had zaterdag aangeboden de plaats van Von Spreti als gijzelaar in te nemen; een oproep tot alle. landen te. rich ten gèzamenlijk op te treden tegen der gelijke ontvoeringen, die volgens de bondsregering een gevaar voor de inter nationale betrekkingen betekenen overleg te plegen met de westelijke bondgenoten en de landen van de Euro pese Economische Gemeenschap. Contact Minister Scheel zal naar Guatemala ver trekken om het overbrengen van het stoffelijk overschot van graaf Von Spre ti te regelen. Het Westduitse ministe rie van buitenlandse zaken heeft ont huld, dat de bondsregering indirect con tact met de Guatemartaanse guerilla's heeft gehad. Het uitwisselen van poli tieke gevangenen tegen de Westduitse ambassadeur werd evenwel belemmerd door het feit dat de guerilla's van plan ^aren vier van de door hen opgeëiste gevangenen terecht te stellen. Minister Scheel heeft verder verklaard, dat een algehele diplomatieke breuk met Guatemala niet uitgesloten moet worden geacht, maar dat dit het vraag stuk zou opwerpen van de bescherming van de 1.500 Westduitsers die in Guate mala wonen. De Westduitse minister voor ontwik kelingshulp. Erhard Eppler, heeft maandag de in Guatemala werkende Duitse ontwikkelingshulpdeskundigen opgedragen naar de bondsrepubliek terug te keren, daar voor hun vei ligheid niet meer kan worden inge staan. Bondskanselier Brandt, die in Texas verblijft, had gisterochtend de .gruwe lijke moord' een bewijs genoemd dat de regering van Guatemala niet in staat is de veiligheid van buitenlandse diploma ten te garanderen. RAAP KENNEDY (RTR) In Kaap Kennedy is maandag hekend gemaakt, dat de drie bemanningsle den van de Apollo-18, die zaterdag aanstaan de naar de maan moet worden afgeschoten, contact heblien gehad met iemand, bij wie. ro de hond is geconsta teerd. Bovendien blijkt de zoon van één van hen aan mazelen te lijden. Bij een grondig medisch onderzoek werd het drietal James Lo- vell, Fred Haise en Thomas Mattingly overigens in een uit stekende fysieke condi tie bevonden. Het is nog niet bekend, of de besmetting van invloed zal z(jn op het tfldstip van de lancering. De man bij wie rode hond is geconstateerd, is Charles Duke, een majoor bij de lucht macht, die deel uit maakt van de reserve bemanning voor de Apollo-13. Het gevaar voor de besmetting met mazelen komt van de kant van de vier-jarige Jeffrey Lovell. Alleen zijn vader heeft con tact met hem gehad. Overigens hebben Lo vell, Haiise en Matting alle drie al eens maze len gehad. Het aftellen voor de lancering ver loopt intussen naar wens. Argumenten De kern van.de zaak is dat de Guatema laanse regering zich naar Westduits oor deel ten onrechte is blijven beroepen op grondwettelijke argumenten tegen inwil liging van de eisen der ontvoerders. In een land, waar een uitzonderingstoe stand van kracht is en waar wel poli tieke gevangenen konden worden vrij gelaten toen het leven van de eigen mi nister van buitenlandse zaken op het spel stond, wist men het recht het le ven van een buitenlander, die niet bij ag in het land el te zetten, al dus de Westduitse redenering. Het vermoeden bestaat dat de Guatema laanse regering niet opnieuw heeft wil len toegeven aan de eisen der terroris ten en heeft willen onderzoeken in hoe verre hun dreigementen ernstig moes ten worden genomen, wanneer zij voet bij stuk zal houden en de eisen van de hand zou wijzen. Westduitse persbe richten uit Guatemala meldden echter ook het vermoeden dat de regering van het land met duizenden politieke gevan genen, van wie er velen spoorloos zou den veidwijnen, niet in staat is geweest de geëiste 25 politieke gevangenen vrij te laten, bijvoorbeeld vanwege folterin- (ering heeft volgens I het mogelijke ge- (Zie slot pagina 9 kolom 6) Op de foto: het ontzielde lichaam van Von Spreti wordt door de po litie naar de stad vervoerd. LYON (RTR) In een voorstad van Lyon is maandagavond een man gear resteerd, die vermoedelijk behoorde tot de vier gewapende lieden die vorige week een hotel aan de Franse Rivièra bijna een etmaal bezet hielden. De arrestatie werd onmiddellijk gevolgd door een vuurgevecht met de politie en een tweede man, die gewond ontkwam. Ook werd een voorbijganger licht ge wond. Bij hun overval op het hotel in Villefranche-sur-Mer hadden de 4 ban dieten drie mensen gegijzeld een Frans echtpaar en een Westduitse toe rist. Bij hun vertrek, donderdagochtend, hadden ze de Fransman Lespagnon als gijzelaar meegenomen in zijn huurauto hem later ergens ongedeerd Tegen beleid van Lardinois BEDUM (GPD) In het winterse Bc- dum bjj de melkfabriek de Domo hebben duizenden Groninger boeren maandag ochtend uren gewacht op minister P. J. Lardinois van landbouw. Met spandoe ken en borden hadden ze zich gewapend om te demonstreren tegen liet land bouwbeleid speciaal naar aanleiding van het werkbezoek dat de minister maan dag aan Groningen bracht. Om negen uur werd de bewindsman verwacht, maar opgehouden door het slechte weer landde zjjn vliegtuig omstreeks half elf op Eelde. Zaterdag had een comité van de Gro ninger Maatschappij van Landbouw in allerijl de actie op touw gezet. Men had zeven concentratiepunten in de pro vincie aangegeven waar de Groninger landbouwers zich maandagmorgen in al le vroegte moesten verzamelen. Vandaar trok men in slagorde op in de richting van Bedum. Tegen negen uur hadden zich voor de melkfabriek duizenden boe ren verzameld. De politie had moeite om de honderden auto's waarmee ze naar Bedum waren gekomen een plaats je te geven. OP VERZOEK OFFICIER VAN JUSTITIE DIN1S EDGARTOWN (RTR; Een .grand jury', bestaande uit Hen mannen en tien vrouwen, is maandag begonnen met een nieuw geheim onderzoek naar de dood van Mary-Jo Kopechne, het meisje dat bijna negen maandeD geleden in de auto van senator Edward Kennedy verdronk. Rechter Paquet van het hooggerechtshof van Massachusetts drukte de jury op het hart, strikt stilzwijgen te bewaren over al het besprokene. Aan het hoofd van de jury staat een 29-jarige apotheker, Leslie Leiand. Het nieuwe onderzoek heeft plaats op verzoek van officier van justitie Edmond Dims, en zou kunnen leiden tot een gerechtelijke vervolging van senator Kennedy en andere bij de zaak betrokken personen. In januari is al een vierdaags gerechtelijk onderzoek met gesloten deuren ge houden naar de dood van Mary-Jo, maar de verhoren en het rapport van districtsrechter Boyle zijn geheim gebleven. J^AlltlijK VREDESKANS GEMIST (Van onze correspondent) JERUZALEM Bij enigerlei Is- raëlisch-Arabische besprekingen dienen alle deelnemende partijen vrij te zijn in de benoeming van hun vertegenwoordigers. Spoeddebat in Brits Lagerhuis over Noord-Ierland LONDEN (AFP) Vandaag wordt een spoeddebat over de situatie in Noord- Ierland in het Britse Lagerhuis gehou den. De voorzitter van het Lagerhuis, Hora ce King heeft toestemming gegeven tot het debat, op verzoek van een Noord- ierse unionistische afgevaardigde uit het kiesdistrict Zuid-Belfast, waar zich de afgelopen week verscheidenen botsingen hebben voorgedaan tussen rooms-kaiho- j lieke en protestantse betogers waarbij ook ordetroepen zijn opgetreden. ven officiële verklaring, voor de Isra ëlische regering het voornaamste mo tief geweest om de suggesrie van een ontmoeting tussen president Nasser en dr Nachoeni Goldmann, president van het joodse wereldcongres, van de liar.d te wijzen. In regeringskringen heette liet. dat men er niet van gediend is, dat Nasser zelf uitmaakt wie zijn Israëlische gespreks partner zal zijn. Dat de keus op dr Goldmann viel, schrijven deze kringen toe aan de bedoeling van Cairo om de regering van Israël te passeren door contact op te nemen met een figuur, die in feite de status heeft van een particu lier. Voor die grond moge misschien iets te zeggen zijn. de werkelijke beweegre denen om dr Goldmann het groene licht te onthouden, moet elders worden gezocht. De president van het joodse wereldcongres is bij het Israëlische es tablishment geen persona grata. Verdienstelijk Goldmann heeft zich voor Israël en het joodse volk enorm verdienstelijk ge maakt door Adenauer destijds te win nen voor de idee van Westduitse her- stelbetalingen. Zijn besprekingen met de bondskanselier resulteerden, naar men zich zal herinneren, in een forme le overeenkomst, waarbij Bonn zich verplichtte een bedrag van 822 miljoen dollar te betalen als compensatie voor Zie slot pagina 9 kolom 1 DE Katholieke Bond van Ver voerpersoneel vindt dat de reor ganisatie bij de NS te snel gaat, zo is te lezen in ,Ruim zicht', or gaan van het NKV. (pag. 9). MINISTER Schut heeft de twee de kamer ingelicht over de over wegingen van de rijksplanologi sche commissie, die ertoe hebben geleid dat zij positief staat tegen over het Rotterdamse plan voor een Rijnpoorthaven. (pag. 3) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9 Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5, 7 Radio en tvpag. 13 Sport: pag. 10 Financieel nieuwspag. 15 SARK VOORUIT MAAR NIET TE SNEL 5ARK (RTR) Op Sark, een van de kleine Britse eilanden voor de kust van Normandië, wil men met zijn tijd meegaan maar niet te vlug. Volgens een uit 1698 daterende wet was het alleen de feodale heerser op het ogen blik de 86-jarige ,dame' sibyl Ha thaway toegestaan een vrouw tjeshond op het eiland te houden. Deze bepaling is nu na 272 jaar in dier voege gewijzigd, dat toe risten en bewoners een teef mo gen meebrengen, mits het dier is gesteriliseerd. Hoe de 73 reuen op het eiland over deze maatregel denken, is niet bekend, maar de ouderen on der de 500 bewoners zien de toe komst somber in. .Straks mogen ze hier ook duiven houden', klaag de het parlementslid Reginald Adams. Tot dusver zijn deze die ren, ongeacht hun geslacht, op Sark verboden, behalve uiteraard voor .dame' Sibyl Hathaway. EERSTE OPENBARE VERGADERING ALGEMEEN BESTUUR het eerst heeft g.steren het overlegorgaan zeeha- •enonlwikkeling Zuidwest-Ne derland in het openbaar verga derd. Het werd - om het maar vriendelijk te zeggen - een makke vertoning. De leden wa ren uiterst beminnelijk en vriendelijk je gens elkaar, wie niet beter wist zou heb ben gedacht, dat het hier een vergade ring van een service-club betrof. Er was eigenlijk maar één man die de dingen ge. woon bij de naam noemde: burgemees ter Roemers van Vlissingen. Niet dat de Vlissingse burgemeester onvriendelijk zijn - wie hem goed kent weet dat hij een beminnelijk man is ondanks vier kante formuleringen - maar hij houdt er nu eenmaal niet van bepaalde dingen mooier voor te stellen dan ze zijn. Hij gisteren de enige, die zonder meer vaststelde dat hel bestuur van het Over legorgaan eigenlijk onmachtig was iets te doen met de resultaten van de com missie-Verburg. Ter verduidelijking: de ze commissie heeft een reeks Rotter damse rapporten doorgelicht over de havenontwikkeling in Zuidwest Neder land, een doorlichting waarvan de resul taten zijn vastgelegd in een rapport, van welk rapport het Rotterdamse lid der commissie zich heeft gedistantieerd. Waarna het dagelijks bestuur van het overlegorgaan zelf een nogal vaag stuk met enkele conclusies produceerde, dat iin de vergadering van gisteren defini tief werd vastgesteld. Maar het water van alle zeehavens in Nederland kan het feit niet afwassen, dat de heer Roe mers in alle duidelijkheid stelde: tegen stellingen binnen het overlegorgaan heb ben verhinderd dat het rapport-Verburg de basis werd voor een beleidsadvies van het overlegorgaan. Voor het overige heeft het overlegor gaan gistermiddag omringd door journalisten: er waren er haast mer-r dan leden van het orgaan - vriendelijk gekeuveld over een woordje erbij en woordje er af van de conclusies, daar mee zijn naam eer aandoend: er werd overleg gepleegd, maar ook niet meer. De belangrijkste vraag echter :s in hoe verre dit alles nog heeft te maken met het werkelijke zeeha- venbeleid in Neder land. Ook daar heeft de heer Roemers een enkele opmerking over gemaakt, hij sprak namelijk de verwachting uit, dat het accent zal komen te liggen bij de nationale zeehavencommissie, bezig on der leiding van kamerlid ir S. A. Post humus. Deze kon horen wat de Vlissing se burgemeester daarover zei: met en kele deskundigen van de commissie zat hjj op de publieke tribune. Vermoedelijk heeft de heer Roemers gelijk: het zeehavenbeleid is een na tionale zaak en zal steeds meer in Den Haag worden beslist en komt pas daar- de regio's. Ook de voorzitter van het overlegorgaan, mr Van Aartsen. zinspeelde daarop, toen hij meedeelde lat de stukken van de nationale zeeha- encommissie in de toekomst op de tafel van het overlegorgaan zullen komen. Met andere woorden: daar (in de com- missie-Posthuma) ligt het accent. Wei kan een wederzijdse beïnvloeding ontstaan (in de goede zin van het woord), maar dat neemt niet weg dat het beleid veel minder in de regio en veel sterker in Den Haag zal worden uitge maakt. Mr Van Aartsen maakte in dit verband een opvallende opmerking: ,Het werk van de commissie-Verburg is niet tevergeefs geweest', zei hij min of meer troostend. ,er zijn immers vele gegevens verzameld, die nu op rijksniveau van belang zullen zijn'. Dat is juist. Maar tegelijkertijd is met deze opmerking het onvermogen van het overlegorgaan dui delijk gedemonstreerd: het heeft immers zelf géén gebruik kunnen maken van de gegevens uit het rapport-Verburg, maar moet het doen met de troost dat vermoe delijk het centraal planbureau en de commissie-Posthumus er wel mee kun nen gaan werken. Langzamerhand begint door dit alles het patroon wel duidelijk te worden: in Nederland ontstaat een nationaal ha- venbeleid. waarvoor de diverse havenge bieden weliswaar materiaal kunnen en mogen aandragen, maar daarover zal elders - in Den Haag namelijk een be slissing worden genomen. En het over legorgaan? Dat kan wellicht een nutti ge functie hebben op het tweede plan. Tengevolge van interne tegenstellingen echter zal het overlegorgaan helaas niet in staat zijn om in dit hele zeehaven beleid een dynamische rol te spelen. Met opzet gebruiken we hier het woord .he laas': aanvankelijk hebben we nog wel gedacht, dat het orgaan wei degelijk een primaire functie zou kunnen vervullen bij de totstandkoming van een zeehaven beleid in Nederland. Maar het ziet er naar uit dat deze gedachte niet is te I rijmen met de werkelijkheid. Een werke lijkheid, die gisteren temidden van veel vriendelijke en ethisch-aandoende woor- den - nuchter is geformuleerd door bur- gemeester Roemers. MIDDELBURG Het Over legorgaan zeehavenontwikke ling zuidwest-Nederland heeft maandagmiddag in de Middel burgse statenzaal met meer persmensen op de voor hen ge reserveerde tribune dan offi ciële vertegenwoordigers rond de vergadertafel het algemeen bestuur voor de eerste keer in het openbaar laten vergaderen. De discussies in deze opvallend korte bijeenkomst nog geen twee uur bewogen zich rond het beleidsadvies, dat het dage lijks bestuur had uitgebracht over de twee rapporten van de zogenaamde ,commïssie-Ver- burg' (de werkgroep, die de Rotterdamse visies voor de toe komstige havenontwikkeling in het deltagebied heeft •doorge licht')- Voordat vijf partners ïn lu i overlegorgaan de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant, Rotterdam en Rijnmond hun vertegenwoordigers in het algemeen bestuur het beleidsad vies en de conclusies aan het eind daarvan lieten behandelen had men zich ,in eigen kring' over de materie gebogen. De weerslag daarvan kwam naar buiten in een serie amendementen op de tekst van de conclusies. Onder voorzitterschap van Zeelands com missaris der koningin, mr J. van Aartsen, raakte men het over de for muleringen, zoals die met de rappor tage aan de regering zal worden aangeboden, vrij snel eens. De betekenis van de rapporten en het advies van de commissie-Verburg na de behandeling gisteren in het alge meen bestuur van het overlegorgaan typeerde de Zeeuwse vertegenwoer- sultaat. maar wij moeten het toch in onverdunde vorm aanbieden. Er is tenslotte toch een flink stuk deskundigheid in bijeengebracht. De bedoeling van het overlegorgaan voor het deltagebied is altijd geweest een poging om het mankement van een nationaal havenbeleid in Nederland op te lossen door coördinatie van onderop. Onze conclusies kan de re gering mede betrekken bij het uit- stippen van een nationaal havenbe leid.' En dat laatste zag de heer Schorer nu langzaamaan boven de horizon komen. De letterlijke tekst van de conclu sies, zoals die tenslotte in deze ver gadering werden aanvaard, is als volgt: Iln het overlegorgaan bestaat eensgezindheid over de belang rijke bijdrage, die de havens en industrieën in de delta aan de Nederlandse economie leveren, alsmede over het feit dat daar aan nieuwe haven- en industrie gebieden moeten worden toege voegd. i Beslissingen op korte termijn i werken door op een zeer lange termijn. Het is derhalve onver mijdelijk enig inzicht te hebben in de meest gewenste ontwikke ling op lange termijn voor men belangrijke beslissingen op kor te termijn kan nemen. Daarbij kunnen de Rotterdamse rappor ten behulpzaam zijn. Tevens client aandacht te wor den geschonken aan alternatieve oplossingen. i De onmiddellijke taak bestaat I uit een krachtige stimulering van de mogelijkheden van West- Brabant en het zuiden van de delta Westerscheldebekken). alsmede een onderzoek- naar de vraag of en zo ja waar verdere uitbreidingsmogelijkheden in de noordelijke delta gerealiseerd moeten worden. Het industriali satiebeleid zal voor het hele del tagebied uiterst selectief moeten zijn, waarbij voor de noordelij ke delta extra aandacht moet worden besteed aan het beperkte arbeidsaanbod. Het ligt in de beleidslijn opge sloten om met spoed te gera ken tot een kosten - baten-ra ming voor een eerstkomende pe riode van vijf jaar. Besloten wordt om overleg te openen met het centraal bureau voor de statistiek en het cen traal planbureau. Tevens willen wij er arji medewerken dat er bij voortduring betrouwbare in formaties ter beschikking staat, die de economische rechtvaardi ging van de plannen toetst, op dat daarin zonodig wijziging kan worden aangebracht. Uitvoering van deze taken I maakt ingrijpende maatregelen nodig zowel op de korte als op de lange termijn ten be hoeve van de verbetering van de infrastructuur en het leefkli maat van het betrokken gebied: in het noordelijk deel vooral ter- wille van de reeds aanwezige bevolking: in westelijk Brabant en het zuiden van de delta ook om de aantrekkingskracht te vergroten en de migratie naar deze gebieden te bevorderen. (Voor meer nieuws over deze vergadering van het haven- overleg pagina 7). TOKIO (AFP) De uiterst-linkse Ja panse studentenorganisatie .Het rode leger', verantwoordelijk voor de opzien barende vliegtuigkaping van vorige week, is volgens politiekringen in To kio nu van plan hoge regeringsfuncti onarissen en huitenlandse diplomaten te ontvoeren. Zij zou daarmee de vrijla ting willen bewerkstelligen van gevan gen zittende medewerkers. De Japanse politie heeft maandag op een spoedvergadering besloten tot uit breiding van het aantal lijfwachten voor regeringspersonen en politieke leiders en'verscherpte bewaking van de ambas sades. Ook leden van het diplomatieke korps en vooraanstaande bezoekers van dë wereldtentoonstelling :n Osaka krij gen lijfwachten toegewezen. Volgens de politie had .Het rode leger* in de herfst van het vorig jaar al plannen beraamd die premier Sato en het hoofd van de politie in Tokio, Ak.ra Hatano. ais doel wit hadden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1