In Vlissingen verkoop voorbehoedmiddelen geheel vrij gelaten libeïle Raad verheugd over aanwijzing haven van Vlissingen tot containerhaven ,De bevrijding van Walcheren' ,Dow Chemical moet lichten afschermen' lenteweelde in modieus nederhnd MEERDERHEID RAAD ACHTER MINDERHEID B EN W BENELUXPARLEMENT KREEG OVERZICHT ZEEHAVENS Musical van Leger des Heils ,En nu wij' komt in Goes Kamervragen over leidingstraten' EERSTE PAAL NIEUW COMPLEX DAUWENDAELE 7- V~7 Nog geen reactie op vragen over watervervuiling EXAMEN CV-plannen? Even bellen! Hollestelle nv 01100-6995 CONTAINERVERVOER GAAT GROTE TOEKOMST TEGEMOET' BOEK H. A. L1TH VERSCHENEN Gedocumenteerd ,oorlogs- communique VRAGEN OVER WONINGBOUW Milieuhygiëne Koopavond Voorstel op de jaarvergadering Slalionsbrug Middelburg Portefeuilleverdeling college van b en w Terneuzen Burgemeester Baas gaat met pensioen 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 APRIL 1970 VLISSINGEN De kleinst mogelijke minderheid in het Ylissingse college :de verantwoordelijkheid waar de pro van b en w heeft in de vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering de raad achter ;testants-christelijke fractie over gespro- zich gekregen Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage had zich namelijk uitge- ^en had: .Waarom laat u die verant- sproken voor een geheel vrije verkoop van voorbehoedmiddelen en na een lange woordelijkheid niet aan de gebruikers?. Zowel het voorstel van de wethouders G. J. Janse en 1. Filius om de verkoop van uitdraaide dat de verkoop van voorbe- voorbehoedmiddelen bulten besloten ruimten geheel te verbieden als het voorstel hoedmiddelen in Vlissingen geheel vrij van burgemeester drs D Roemers en wethouder F. G Smit om de verkoop te zal worden gelaten. Beide beperkende voorstellen werden verworpen door de verbieden zonder vergunning van h en w werden met 13 tegen 9 stemmen worpen Verdere stemming was hierna overbodig, daar de wet de vérkoop voorbehoedmiddelen geheel vrij laat, doch de gemeentebesturen de mogelijk heid biedt tot het invoegen van bovengenoemde voorwaarden. De fractievoorzitter van de PvdA. de [zich bij monde van de heer H. van heer E. de Priester, zen dat het bij zijn Rooijen uitgesproken voor een algeheel weten de eerste keer was in de tijd dat - -- - - hij zitting heeft in de raad, dat het standpunt van b en w drie richtingen te zien geeft. Hij meende evenwel dat het geheel open voorstel van b en w mede was bepaald door de brief van het GPV, waarin wordt aangedrongen op beper- s temmen van PvdA, king van de openbare verkoop van voor behoedmiddelen. .Wat heeft net college verder aan voorbereiding gedaan?', vroeg hij zich af. Waarom heeft heit college zich niet gewend tot daartoe bevoegde instanties om inliohtingen De heer De Priester noemde daarbij met name de Protestants Christelijke Stich ting voor verantwoorde gezinsvorming. Namens de PvdA werd de kwestie ver der besproken door de heer S. Joustra, die een uitvoerige verhandeling gaf over de huidige stand van zaken m de sek sualiteit en het standpunt dat momen teel door velen wordt ingenomen ten aanzien van voorbehoedmiddelen. Hij wees erop dat de opvattingen de laatste jaren sterk veranderd zijn en dat ook de zin van de seksualiteit een geheel andere ls geworden Hij citeerde hierbij een artikel van dokter Dupuis in het maandblad .Gezond gezin'. Kern De heer Joustra werd op een zeker moment van protestants-christelijke zijde geinterunipeerd,U komt niet tot de kern van de zaak.' .Daar kom ik zo', zei de heer Joustra, terwijl er voorts op wetd gewezen dat er in het geheel geen deskundigen wa ren gehoord, vandaar de uiteenzet ting. De heer P. Bikker (pc): ,Dat weten we allemaal ai.' De heer De Priester: ,Daar merk ik dan niet veel van.' Hierop suste de burge meester de discussie om de heer Jous tra de gelegenheid te geven ,om tot de kern te komen.' Deze wees nog op de voorkoming van zwangerschap in onrijpe situaties, waar in naar zijn mening de vrije verkoop een belangrijke rol zou kunnen spelen. De protestants-christelijke fractie had verbod. De heer J. M. H. van de Sande (bp) onderschreef deze mening, daar hij er geen enkel nadeel van meende te mogen verwachten. De heer L. L. C. Koster wachtte met het bepalen van zijn standpunt tot hij de motieveringen van b en w had gehoord. Burgemeester Roemers merkte in zijn beantwoording op dat voorlichting over voorbehoedmiddelen wei iets anders is dan voorlichting over luchtverontreini ging. Hij vroeg zich overigens af of men dan tot een ander resultaat zou zijn ge komen. Hij meende trouwens dat voor lichting op dit gebied niet op de weg ligt van b en w. Het betrof hier geen dis cussie over de seksuele ethiek, maar over de vrijheid van de verkoop. De burgemeester en wethouder Smit waren van mening dat er in in de geest van de wet zoveel mogelijk vr.jheid moet worden betracht, maar met daar aan verbonden 'n zekere beperking door het verlenen van vergunningen. De wet houders Janse en Filius meenden daar entegen dat het onverantwoord was om voorbehoedmiddelen aan de openbare weg te verkopen, vooral met het oog op de minder rijpere jeugd. Wethouder Gil lessen Verschage tenslotte meende dat het niet noodzakelijk was om maatre gelen te nemen. Hij vroeg zich overigens af hoe het college van b en w kon be oordelen waar een automaat met voor behoedmiddelen wel en waar niet aan stootgevend is. Wethouder Smit gaf daarop later naar aanleiding van een vraag van de heer De Priester een antwoord op: ,Ik kan als man van vijftig ook bepalen in welk gezelschap ik wel en niet kan vloeken.' De heer De Pries ter: .Dat is een voorbeeld van niks. je moet nergens vloeken.' In tweede instantie hield de heer Van Rooijen vast aan zijn standpunt, hoe wel hij moest toegeven dat er de laatste jaren wel iets veranderd was. De heer Van de Sande noemde het ,een goed staaltje van democratie om toe te ge ven aan de wensen van een minderheid.' De heer Joustra haakte tenslotte in op BRUSSEL Het comité van ministers van de Benelux heeft een uitge breid overzicht samengesteld over de bestuurlijke constructie en de onder linge verhoudingen van de zeehavens in de landen van de gemeenschap. Dit beschrijvende gedeelte van een aantal onderzoekingen en rapporten, die over de havenproblematiek in de Beneluxlanden zijn toegezegd, is in tussen toegezonden aan de leden van het Beneluxparlement. Het gaal onder meer in op de vormen van overleg op de verschillende bestuurlijke niveau's waar dit zeehavens betreft, de aard van het havenbeheer, het bestuurlijke- en financiële klimaat, de taak en organisatie van haven bedrijven en een aantal technosche deitails. In België zijn de havens van Antwerpen, Gent, Brugge en Oostende onder de loep genomen; In Neder land zijn dat Rotterdam, Amsterdam, Terneuzen, Delfzijl en Vlissingen. Het comité van ministers zegt bij de aanbieding van dit overzichtelijke stuk documentatie over de havens dat het (mét de andere onderzoekingen) zal dienen als basismateriaal bij het streven naar versterking van de gemeen schappelijke elementen ln het zeehavenbeleld van de Beneluxlanden. ■worper WD en PSP. GOES De Leger des Heils-musical ,En nu wij', die deze week in Rotter dam in première gaat en die 9 april in Amsterdam wordt opgevoerd komt voor lopig in de schouwburgen van tien ste den n ons land, daarbij is Goes. De oj voering in Goes is zaterdagavond 2 april in de schouwburgzaal van c Prins van Oranje om zeven uur. De Leger des Heils-musical heeft al successen beleefd in diverse landen en is nu In het Nederlands vertaald. Onge veer zestig jonge mensen maken met deze musical een toernee in ons land. Grondgedachte van de musical is nu het moment is gekomen voor jeugd om de platgetreden paden te laten en met een nieuwe aanpak het werk te komen. DEN* HAAG. Het socialistische tweede-kamerlid H. Wierenga vraagt minister-president De Jong of hij niet an mening is dat de totstandkoming an zogenaamde leidingstraten -zoals bijvoorbeeld de leidingstraat Pernis- Klundert-België/Zeeland ondermeer een zeer belangrjjk instrument is ten be hoeve van het in ons land te voeren spreidingsbeleid, zowel met betrekking tot de industrie als met betrekking tot de bevolking. De heer Wierenga vraagt de heer De Jong verder of hij niet van oordeel is dat de uitvoering van dergelijke projec ten dient te worden getoetst aan het nationale ruimtelijke beleid. In dit verband is het misschien nuttig te bevorderen dat in het voorlopig be stuur (stuurgroep) dat vooruitlopend op de totstandkoming van de definitieve be heersvorm van genoemde leidingstraat is gevormd, ook een vertegenwoordiger wordt opgenomen van het departement van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Deze zou dan met de leiding van de stuurgroep kunnen worden belast, daar zijn departement het meest betrok ken is bij het nationale ruimtelijke be leid, aldus het kamerlid. MIDDELBURG De eerste paal voor 60 woningen te Middelburg van het algemeen burgerlijk pensioen fonds in Dauwendaele is geheid. De hoofddirecteur van het pensioenfond» dr mr N. H. Wiarda dreef de paal vrijdagmorgen vaardig (le weke grond in, onder het kritisch toeziend oog van enkele beroeps-heiers en ve le genodigden. Daarbij bevonden zich onder andere nog drs F. Bo- gaerdt, het hoofd van de afdeling beleggingen, de heer P. de Visser, directeur van de Walcherse bouw- unie, die do bouw van de woningen verzorgt en namens de gemeente Middelburg gemeentesecretaris mr J. Hooij en de adjunctdirecteur van ge meentewerken, ir J. Snoey. Als klap stuk van de heiwerkzaamheden had men op de paal een echt klapstuk aangebracht, dat de heer Wiarda op deskundige wijze als zodanig liet functioneren. Wat betreft het algemeen burgerlijk pensioenfonds, zijn de zestig huizen waarvoor vrijdag de eerste paal werd geslagen geenzins de laatste, die op Walcheren worden gebouwd. Het zijn ook niet de eerste woningen van het pensioenfonds hier. Eerder werden 320 en iets later nog eens 56 wo ningen neergezet. Dat verklaarde de heer Wiarda, na afloop van zijn hei werkzaamheden tijdens een bijeen komst in restaurant ,De Abdij' te Middelburg, waar het hele gezelschap nog een glas ging drinken op de goe de afloop. Na de 60 woningen wor den er nog eens 72 woningen van het pensioenfonds bijgezet in Kou- dekerke zodat er te zijner tijd in ie der geval totaal 508 woningen van het pensioenfonds in Walcheren zul len zijn gebouwd. Zowel van de zijde van de gemeen te als van de zijde van de Walcherse bouwunie werd gesteld dat men zich aanbevolen houdt voor verdere sa menwerking, ook in de toekomst met het algemeen burgerlijk pensioen fonds. Gemeentesecretaris Hooij verklaarde, in antwoord op de door de heer Wiar da uitgesproken hoop dat de 60 wo ningen spoedig met groenstroken en speel voorzieningen voor de kinderen zullen worden omringd, dat da ge meente alle aandacht besteedt aan het creëren van een prettig woonkli maat in de nieuwe wijken. De huur van de nieuwe woningen in Dauwendaele zal ongeveer 230 per maand gaan bedragen. De woningen bevatten een royale woonkamer met een oppervlak van 28 m2, vier slaap kamers, een beneden- en boven- toilet en een moderne Amerikaanse keuken. De woningen zijn elk voor zien van een inidlividuele centrale ver warming. De beheerder ls het make laarskantoor Sinke en Komejan, de architect H. Weertman. Op de foto: het heien van de eerste paal. (foto PZC). VLISSINGEN. De heer S. Jou stra (pvda) heeft vrijdagmiddag tijdens de vergadering van de raaa Vlissingen nog geen antwoord ge kregen op zijn vraag betreffende de vervuiling van het zeewater te VUsingen. Hij had ze gesteld naar aanleiding van het onderzoek van de Belgische Verbruikersunie waarin men tot de conclusie komt dat het zeewater voor Vlissingen gevaarlijk is voor de gezondheid. Burgemeester drs D. Roemers zegde hem toe dat zijn vragen in een volgende vergadering be antwoord zullen worden Er werd overigens opgemerkt dat het arti kel in de PZC van vrijdag al wel enige opheldering zou hebben ge geven. Aan de .De Ruyterechool' te Vlissingen slaagden in de maand maart: SWTK diploma A: L. P. A. Hermans, L. Jansen. R. Kalle, A. Koppejan, J Ch. J. B. M. Machielsen, J. A. van Ochten, L. J. de Pagter. P. van Putten, R. J van Putten, W. A. Rossen. M. J M d. Sommen, C. C. O. J. Teulings; SWTK diploma B-l B. L. Bosdijk. C. J. v Sande. CH. DE Vlieger: SWTK diplo ma C-n C. A. de Brume. Voor 3e stuurman GHV slaagden: M. C. Valois, H. D A. van Hattum. Voor radarnavigator slaagden: A. Martijn, A. Salomé. Te Utrecht slaagde voor het examen ter verkrijging van de akte N n a de heer J. Hoekstra, leraar aan de lts te Zierikzee Deze akte geeft de bevoegd heid tot het leszeven in uts en lts-ver band van handtekenen, lijntekenen en technisch schetsen. /ADVERTENTIE! ZAAGMOLENSTRAAT 1, GOES VLISSINGEN ,In de strijd om de Scheldemond werden meer dan 30.000 ge allieerde militairen gedood of gewond, dorpen lagen in puin en Walcheren was prijsgege ven aan het zeewater'. Met deze zin, waarachter een we reld van oorlogsgeweld en leed schuil gaat. besluit H. A. van Lith het vrijdag bij de uitgeverij G. W. den Boer te Middelburg verschenen boek ,De bevrijding van Walche ren'. Van Lith, deskundig in vele militai re zake geeft in forse bondige stijl een overzicht van de gebeurtenis sen, die in het natte najaar van 1944 leidden tot de bevrijding van Walcheren. Geen opsmuk bij Van Lith en ook geen pathos: hij sig naleert de feiten, geeft ze weer en interpreteert ze. Daardoor leest Van Lith's boek als één doorlopend lorlogscommuniqué, slechts hier en daar aangevuld met een aantal persoonlijke opmerkingen van die het allemaal hebben meegemaakt. Wie méér heeft gelezen over de strijd om het bezit van de voor de geallieerden zo belangrijke Scheldemond en over de strijd op Walcheren, zal Van Lith boek als een welkome aanvulling beschou wen. Tot in de finesse geeft hij weer wie aan de acties deelnemen Als hij bijvoorbeeld over de be vrijding van Vlissingen spreekt zei Van Lith precies uiteen, waar de commando's werden ingezet, waar de Franse .troops', waar de twee bataljons van de .Kings Own Scottish Borderers' enzovoort. Deze detaillering, die men van de eerste tot de laatste bladzijde aan treft. wijst op een grondige voor bereiding en documentatie van de schrijver. De aan het slot van zijn boek opgenomen literatuurlijst, de op somming van de aan de strijd op Walcheren deelgenomen geallieer de en Duitse troepen (de laatste minder uitgebreid) en de verkla ring van afkortingen en begrippen, dragen er mede toe bij het beeld compleet te maken. In het eerste hoofdstuk geeft Van Lith een korte beschrijving van de opmars van de geallieerde troe pen na D-day. In aparte hoofd stukken behandelt hij verder de bombardementen op de dijken en de inundatie van Walcheren, de landingen in Vlissingen en West- kapelle en de verbeten strijd, die daar moest worden gevoerd, voorts de bevrijding van Middelburg, en staaltje van militaire bluf, zoals dat in elke oorlog wel voorkomt en de strijd in de duinen van Noord-Walcheren. Foto's en kaar ten vullen het verhaal over .De bevrijding van Walcheren' goed aan. SCHUTTEVAER-AFDELING PUTTERSHOEK: VLISSINGEN De raad van de gemeente Vlissingen heeft in de vergadering van vrijdagmiddag eenstemmig met genoegen kennis genomen van het voornemen van de NV Haven van Vlissingen om een container-terminal aan te schaffen. Ir W. Landheer (wd) meende dat het containervervoer een grote toekomst tegemoet gaat en dat de aanschaf van een termi nal zodoende ook van groot be lang was. Alle raadsleden deelden deze mening. De heev P. Bikker (pc) merkte nog op dat de investering hoog is 11.000.000), .maar er is maar één weg: meedoen.' Burgemeester drs D. Roemers sprak na deze loftuitingen zijn waardering uit voor bet beleid van de tegenwoordige directeur van de NV Haven van Vlissingen, de heer C. Oreel, die niet alleen stad en land, maar ook de heie wereld heeft afge reisd om het containervervoer naar Vlissingen te krijgen. De neer Roemers was het eens met de opmerking dat men meer risico loopt door geen terminal aan te schaffen dan door het wel te doen. Hij verwachtte dat de loskade in 1971 gereed zal zijn, in welk jaar ook de eerste kraan zal komen. De financiering van dit alles ge schiedt onder andere uit de liquide mid delen. De vrees van de heer J. M. H. v. d. Sande (bp) dat het aanwijzen van Vlissingen als containerhaven maar een wassen neus was. waarop men elk ogenblik zou kunnen terugkomen, werd niet door de burgemeester gedeeld. Hij wees erop dat vele afnemers in Eu ropa erop aan hebben gedrongen dat Vlissingen in het containervervoer zou worden betrokken. Een ander punt van gesprek vormde vrijdagmiddag de woningbouw. Naar aanleiding van het voornemen van de woningbouwverenigingen ,St- Willibrord' en ,Goed Wonen' om res pectievelijk 116 en 194 woningen te gaan bouwen in Souburg-Noord stel de de heer G. van Sluijs (pc) enkele algemene vragen. Wethouder F. G. Smit zei dat het gemiddelde van 500 woningen per jaar wel zal worden gehaald. Er zouden evenwel meer wo ningen gebouwd kunnen worden wanneer er meer bouwrijpe grond zou zijn. Burgemeester Roemers merkte in dit verband op dat een hoger tempo in het gereedkomen van bestemmingsplannen m Vlissingen nodig is. Middelburg heeft voor de woningbouw hetzelfde streefcij fer (500) als Vlissingen, maar het was wethouder Smit niet bekend in hoeverre dat gerealiseerd werd. De huurprijs van de te bouwen woningen ln Souburg- Noord zou rond de 180 per maand ko men te liggen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer P. H. v. d. Ven wees de wethouder er met nadruk op, dat hierin niet de stookkosten zijn vervat. De huizen zullen tussen de zomer van 1971 en die van 1972 gereed komen. De heer Van de Ven was wat huiverig voor de open keukens in deze woningen, daar hij in andere gevallen al eens had ver nomen dat een afzuigkap financieel niet haalbaar is. Met betrekking tot de nota van prof. ir H. Eilers over de mogelijke veront reiniging van de lucht door raffinaderij en van minerale olie merkte de heer A. Loriet (pc) op dat men niet de mi lieuhygiëne op de goede weg is. Hij benadrukte evenwel nog eens de strenge die men moei stellen ten aanzien Je volksgezondheid. De heer Van de Sande meende dat men de opbreng sten van een raffinaderij moest afwe gen tegen de lasten. Burgemeester Roemers was het eens met de opmerking dat er in een Sloe- gebied een selectief beleid moet worden gevoerd. Voorts wees hij op de sociale en economische kanten die er zitten aan de industrievestiging met het oog op land- en tuinbouw. Iedereen wenst naar de mening van de burgemeester arbeids intensieve en schone bedrijven, alhoe wel hij voor Zeeland bij dat arbeidsin tensief toch een vraagteken wilde zet ten Wat dat schoon betreft zal men ge zamenlijk in Nederland een evenwicht moeten vinden. De zeehavennota, die ook tussen de ingekomen stukken lag. kon niet een ieders goedkeuring wegdragen. De heer S. Joustra (pvda) consta teerde enkele afwijkende cijfers, ter wijl de heer Landheer een aantal zeer uiteenlopende meningen had ontdekt, wat naar zijn mening geen vertrouwen wekte. De burgemeester kon de teleurstelling van de belde sprekers in deze delen. Hij meende overigens dat de coördina tie beter in een groter verband kon geschieden dan alleen ln het overleg orgaan Ziuidwest-Nederland. Betreffen de het verslag van de vergaderingen van de .dubbelstad' merkte de heer E de Priester (pvda) op dat er haast ge maakt diende te worden met een school voor debiele kinderen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Van Sluijs met betrekking tot dit zelfde verslag, zei wethouder G. J. Janse dat een door stromingsverordening bij het college van b en w in behandeling is. De aanvraag van Albert Heljn NV, de Vlissingse middenstandseentrale en de raad voor het grootwinkelbedrijf, om op 8 mei een koopavond te mogen houden, werd ingewilligd, alleen met deze restric tie, op voorstel van hoer Joustra, dat de winkels tot 21 uur open mogen zijn en niet, zoals in het voorstel van b en w slond, tot 24 uur. In de rondvraag vroeg de heer De Pries ter de aandacht voor het artikel in de PZC van vrijdag over de BBK, die ten strijde brekt tegen ,het autoritaire ge drag van Vlissingen'. Hij zou graag zien dat de raad hierover een volgende keer wordt voorgelicht. De heer Van de Sande vroeg of er een onderzoek kon worden ingesteld naar de reden van de niet- stemmers. Burgemeester Roemers meen de dat Vlissingen hierin geen uitzon deringspositie inneemt en dat een der gelijk onderzoek al op meerdere plaat sen wordt verricht. VLISSINGEN, KRIMPEN Op de jaarvergadering van de Konin klijke Schippersvereniging Schut- tevaer op 15 en 16 april a.s. in Krimpen aan de IJssel komt een aantal afdelingsvoorstellen aan de orde, die betrekking hebben op de vaarwegen in Zeeland. De afdeling Puttershoek heeft het voorstel in gediend de lichten van Dow Che mical in Terneuzen, die over de Westerschelde schijnen te laten af schermen. Deze lichten, aldus de afdeling in een toelichting, zijn zo verblindend dat de schepen, die in de richting van die Lich ten varen, de vaarlichten van tegemoet komende schepen niet kunnen onderken- Een ander voorstel, va.n* de afdeling Puttershoek en Rotterdam, vraagt er op toe te zien dat de politieboot van Hansweert bij het in- en uitvaren van de haven aldaar snelheid matigt, om dat het regelmatig voorkomt dat door zonder noodzaak te snel varen zo'n zui ging ontstaat dat de meerdraden van de in de havens liggende schepen bre ken. De afdeling Bergen op Zoom dringt er op aan dat alle plannen met be trekking tot het huidige en het toe komstige gebeuren in de Oosterschelde- delta tijdig worden bekendgemaakt. Men denkt hierbij onder andere aan de toe geschreven havenontwikkelingen van Bc-rgen op Zoom. De afdeling St Phi- lipsland vraagt om verlichting aan weers zijden van het schaar van Ossenisse. Bij goede verlichting zou de binnen vaart beter uit de lijn van de zeevaart kunnen blijven, die een veelvuldig ge bruik maakt van dit gebied. Gevraagd wordt ook om indirecte ver lichting van de pijler van de spoor- en verkeersbrug over het Kanaal van Zuid-Beveland te Vlake, omdat deze bij donkere maanloze nacht niet kan wor den gezien. De afdeling Middelburg dringt er op aan de seinlichten van de Keersluisbrug en vam de sluizen te Vlis singen te versterken en Puttershoek /ADVERTENTIE) Voor li,om dit voorjaar helemaal met de mode 'bij'te zijn. GOES in do Prins van Oranje, woensdag 8 april, aanvang 14.30, 19.00 en 21.15 uur. KAARTVERKOOP bij het Stoffenpaleis, Lange Kerkstraat 44 vanaf maandag 23 maart ©n aan de zaal een half uur voor aanvang van elke show. VLISSINGEN in Grand Hotel Britannia, donderdag 9 april, aanvang 14.30.19.00 en 21.15 uur. KAARTVERKOOP aan de zaal op de dag van de show van 13DO -14.00 uur en een halt uur voor aanvang van elke show. toegangsprijs f 2.- p.p. vraagt om wijziging ln het systeem van de doorvaartlichten bij de bruggen te Sluiskil en Sas van Gent. De afdeling St-Philipsland vraagt het hoofdbestuur bij bevoegde instanties te informeren of deze het verant woord achten dat net grote (afge keurde) zeeschepen, omgebouwd voor zandtransport, op de binnenwateren wordt gevaren. In de toelichting wijst de afaeling erop dat deze schepen een zo grote diepgang hebben «lat ze in smal vaarwater moeilijk l>e- stuurbaar zijn en uit het roer lopen. Dit heeft al meermalen tot ernstige ongelukken niet verlies van mensen levens geleid. >eze afdeling pleit ook voor een stren gere controle op snelheid van hoofdza- celljke grotere schepen. Ter vergadering komen verder voonstellen met betrek king tot verbetering vam de seingeving bij de bruggen te Zelzate, Sas van Gent en Sluiskil, omdat de huidige regeling overtredingen uitlokt en aanleiding geeft tot processen-herbaal. Ten aanzien van de stationsibrug in Middelburg pleit de afdeling ter plaatse voor doorvaart aan beide zijden. Ge vraagd wordt voorts om het elektrisch bedienbaar maken van de sluis te Veere, waardoor de schuttijden aanzienlijk be kort kunnen worden en om de moge lijkheid tot overnachting bulten de sluis te Terneuzen. Vier afdelingen pleiten ver der voor regeling van de scheepvaart te Hansweert en toe te staan dat daar lege en geladen zand- en grmtschepen eerst mogen schutten en dan klaren. Gepleit wordt voorts om de sohutregeling van de sluizen in Willemstad ook te ge bruiken voor de nieuwe sluis te Ter neuzen en voorts om wisseling van da sluisdeuren in Vlissingen niet in de druk ke vaartijd maar 's zomers te laten plaatsvinden, omdat dan de stremming korter is. De afdeling Schouwen-Duive- land verzoekt om het openstellen van de schutsluis te Bruinisse op zondag gedurende bepaalde uren. En Goeree- Overflakkee wijst erop dat passagiers schepen geen toestemming moeten krij gen om passagiers in te laden in de nieuwe binnensluis te Terneuzen. Dit geeft oponthoud voor <".e binnenvaart. Andere verzoeken betreffen verbetering van de afloopsteigers in de vluchthaven als deze vol is. De afdeling Stavenisse die meergelegenheid bij de stationsbrug te Middelburg, waar de situatie thans ui termate onhandig en gevaarlijk wordt 5enoemd, en de plaatsing van een tele- ooncel op het Zijpe. Veel schippers die de vluchthaven binnenlopen moeten nu cm op te bellen naar particulieren. Ge pleit wordt tot slot om een betere beurt- regefllng in de haven van Wemeldinge als deze vol ls. De afdeling Stavenisse dl hier op wijst, vraagt om een rijksvaar tuig dat hiervoor zou kunnen zorgen. TERNEUZEN Het nieuwe Terneu- zense college van b en w heeft giste ren beslist over de portefeuilleverdeling. Burgemeester J. C. Aschoff beheert de portefeuille van algemene zaken, waar onder herlndelingszaken. economische zaken, planologie, voorlichting, politie, bescherming bevolking en brandweer. Wethouder R. C. E. Barbé kreeg de por tefeuilles toegewezen van onderwijs, jeugdzaken, sport, cultuur en recreatie, wethouder A. Ramondt die van openba re werken en volkshuisvesting, wethou der P. A. Lindenberg financiën en toe risme en wethouder R. Hol sociale za ken, personeelszaken volksgezondheid en miiieu-hygiëne. Als loco-burgemees ter ls de heer Hol aangewezen. ST-ANNALAND Aan W. Baas is op zijn verzoek met ingang van 1 mei 1970 in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ont slag verleend als burgemeester van do gemeente St-Annaland. Dit met dank voor de langdurige diensten als burge meester bewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 12