PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Passagiers vrij in ruil voor Japanse minister AMERIKAANS-FRANS GESPREK OVER SITUATIE IN INDO-CHINA Vraagtekens achter Belgisch onderzoek naar gevaren op strand van Vlissingen Meer troepen naar Ulster? Hevig treffen tussen Syrië en Israël Vliegtuigkapers accepteren voorstel: Zuivere zee Vandaag in de krant... Rioolwater Oppervlakkig 213e jaargang - no. 79 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELB U RGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMME:: OS. 01186-584 a. A. Kok. 0 Akono.pl ll 51, Ml. 7551 Ik ft rod. 2078/3169. ■dvorlontlo f Inqczonden mcd. Vrijdag 3 april 1970 Breugheliaans protest Pagina 13 ■m- SEOEL. TOKIO, (DPA, RTR, AFP) Voor de 108 passagiers en bemanningsleden van de ont voerde Japanse Boeing-727 op het Zuidkoreaanse vliegveld Kimpo bij Seoel begint na drie dagen van onzekerheid en ontbering de vrijheid te dagen. De linkse studenten, die het vliegtuig in hun macht hebben, accepteerden gisteren de Japanse ondermister van vervoer, Sjinjiro Jamamoera, als gijze laar in ruil voor de passagiers. Zij wililen met Jamamoera naar Noord-Korea vliegen, maar hebben geëist, dat het Japanse socialistische parle mentslid Soekeja Abe ter plaatse bevestigt, dat de vrijwillige gijzelaar inderdaad de onderminister is. De toe stand is voor de passagiers, diie al sindB dinsdag in het JAL-toestel zitten, langzamerhand ondragelijk geworden. Een 57-jarige hoogleraar, die hartpatiënt is, kreeg een zware hartaanval. Door een luik in de cockpit werden medicamenten voor hem aangereikt. De Zuidkoreaanse regering heeft laten weten dat zij het vertrek van de gekaapte Boeing niet zal beletten. De Japanse regering is inmiddels in contact getreden met de regering van Noord-Korea om gedaan te krijgen, dat het vliegtuig, de onderminister en de bemanning onverwijld zuilen kunnen terugkeren nadat zij de kapers in Pjongjang hebben afgeleverd. De Noordkoreaanse regering heeft gezegd vlieg tuig en bemanning ongehinderti te zullen laten terugkeren. Over de kapers, die zich leden van het .Rode Leger" noemen, werd echter met geen woord gesproken. Leden van de Noordkoreaanse gemeenschap in Tokio zeiden de .gewelddadige methoden' van de kapere te be treuren en het blad van de Japanse communistische partij sprak van een .provocerende daad, <üe voedsel geeft aan de anti-communistische Di NIXON STUURT AFGEZANT NAAR PARIJS PARIJS, PNOMPENH (RTR. AFP, AP) President Nixon zendt een speciale afgezant naar Parijs om met de Franse regering te praten over het Franse voorstel tot onderhandelingen over beëindi ging van de gevechten in Vietnam, Cambodja en Laos, zo is gister avond van diplomatieke zijde in Parijs meegedeeld. Frankrijk heeft onderhandelingen tussen alle belanghebbende partij en voorgesteld. Op de Vietnamese vredesbesprekingen in Parijs heeft donderdag geen van de partijen het Franse voorstel ter sprake gebracht. Een woordvoerder van de Vietcong-delegat ie zei dat de Vietcong het voorstel in studie heeft, Framkrijks minister van buitenlandse zaken Maurice Schuim aim zei donder dag dat zijn land China, de Vietcong en de Pat-het- Lao tot de belanghebbende partijen rekent. Slechts een gegaran deerde neutraliteit kan naar zijn mening de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam verzekeren na terugtrekking van da Amerikanen, maar Frankrijk stond open voor elke suggestie aangaande een for mule voor onderhandelingen. De Amerikaanse regering ls volgens de woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken, McClosky, van me ning dat de besprekingen in Parijs over Vietnam moeten kunnen leiden tot een regeling, waarbij ook Laos en Cambod ja betrokken zijn. Hij voegde hieraan toe. dat er op het eerste gezicht geen fundamentele verschillen zijn tussen het Amerikaanse en het Franse standpunt Cambodja Op een vergadering met de senaatecom missie voor de buitenlandse betrekkin gen lie eft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rogers de verzeke ring gegeven, dat Amerika probeert de neutraliteit van Cambodja te handha ven. De democratische leider Mansfelci, die tegen elke Amerikaanse bemoeienis met de toestand in Cambodja ie, ver- Zie slot pag. 3 kol. 3) Kapers DE JAPANSE onderminister van verkeer, Yanamura, speelt thans een hoofdrol in het kapersdrama dat zich afspeelt in Seoel. De ka pers hebben hem aanvaard om de plaats in te nemen van de gegij zelde passagiers... (pag. 1). Gewestvorming ren de vorming van een gewest gewenst. (Pag- 2). Onderwijzers MR GROSHEIDE heeft wijzigin gen in dc opzet van de onderwij zersopleiding aangebracht, waar door de studenten en docenten meer vrijheid krijgen... (pag. 3). Fruitteelt DE fruitteelt zal opnieuw de aan dacht van de minister vragen voor de uiterst benarde situatie in deze sector. (Pag. 7). Binnen- en buitenlands nieuws, pagina's 1, 3, 13 en 17 Zeeuws nieuws pagina's 2, 5 en 7 Sport: pagina's 14 en 15 Radio en tv: pagina 19 Financieel nieuws: pagina 21 (Van onze correspondent) LONDEN De nieuwe, sinds vo rig jaar ongekende, uitbarsting in de ,probleem'-büurten van Belfast in de nacht van woensdag op don derdag, volgende op de felle rellen van dinsdagavond, zet een dom per op het officiële optimisme over de toestand in Noord-Ierland. De autoriteiten overwegen zelfs om nog meer Britse troepen in Ulster te legeren. Ondanks het massale vertoon van de veiligheidsorganen zijn het katholieke minderheden in protestantse omgeving en protestantse minderheden in rooms- katnolieke wijken, die door wederzijdse min of meer geïsoleerde extremisten op .hoogtijdagen' als deze worden belaagd. Daarbij blijft het slagveld meestal tot enkele straten beperkt. Over het aantal gewonden dat donderdagochtend in zie kenhuizen was opgenomen was niets be kend. Wel werd verklaard dat de Britse soldaten het zwaar te verduren hebben gehad. Als algemeen exouus voor de nieuwe onlusten, geldt dat de paasperiode met de traditionele optochten van de oranje mannen en hun roomskatholieke .tegen voeters'. evenals juli en augustus nu een maal als Ulsters wilde maanden te boek staan. Kenmerkend is dat het Britse leger door beide partijen wordt bestookt, omdat het zijn taak is de minderheden te beschermen in een land, waar wer kelijke democratie nog maar een teer kastplantje is. BELFAST. Noord-Ierland: In de nacht van woensdag op donderdag zijn weer hevige gevechten ont slaan hossen de katholieken en protestanten enerzijds en domon- stranten en politie anderzijds. De Itolihe moest gebruik maken tvwt traangas. Op de foto: de Britse politie in actie nabij Springfield APRIL IS ZELDZAAM KOUD Een sneeuwbui In april is, al komt het lang niet elk jaar voor, geen bijzonderheid. Echter zelden zjjn iri deze maand de sneeuwbuien zo actief dat landerijen en wegen wit zien en dat er nog gladde wegen door sneeuw en vorst veroorzaakt, moet worden gewaarschuwd. Deze eerste aprilweek behoort, met die van 1911 en 1964, zeker tot de koudste in deze eeuw ge meten. Op 6 km hoogte boven ons land vriest het ruim 40 graden, hetgeen de grote activiteit van de sneeuw en hagelbuien ver klaart. Ook voor 't weekeinde zal het voor april-maatstaven nog steeds te koud blijven. Niet zelden volgt er na zo'n koudegolf enkele we ken of enkele dagen later een warmtegolf als reactie waarvan 1952 een voorbeeld was. Ook in 1911 volgde r: een koud begin een warme ap:W met temperatu ren boven de 20 graden. Wel een verschil met het. entree van 1946 dat zomers was, toen op 4 april in Den Helder 20. Vlis- singen 21, De Bilt 24, Groningen 25. en in Maastricht bijna 26 gra den werd gemeten. 20 graden meer dan gisteren en vandaag waargenomen. fianthjn PRIJS VOOR NEDERLANDSE ZONDAGSSCHOOLVERENIGING AMSTERDAM (ANP) De Neder landse zondagsschoolvereniging te Am sterdam heeft op de zevende internatio nale kinderhoek en beurs in Bologna in Italië de eerste prijs gekregen voor haar nieuwe hijbelvertel- en werkboek ,Ver- I tel het uw kinderen'. ARTILLERIE EN VLIEGTUIGEN AAN BEIDE ZIJDEN IN ACTIE TEL AVIV. DAMASCUS (DPA RTR) Aan de Israëlisch-Sy- rische bestandslijn is het donder dag na een grote Israëlische aan val op de Syrische stellingen tot zware artillerieduels en luchtge vechten gekomen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat drie Syrische straaljagers, van het Russische type Mig-21 zijn neef- geschoten en dat een Israëlisch toestel verloren is gegaan. Een mi litaire woordvoerder in Damascus echter zei dat de Israëliërs zeven vliegtuigen en de Syriërs slechts twee hebben verloren. De gevechten begonnen tegen 9 uur in de ochtend en duurden langer dan zeven uur. De internationale luchthaven van Damascus werd in de ochtend voor onbe paalde tijd gesloten. De Israëlische actie, één van de zwaar ste tegen Syrië sedert de juni-oorlog van 1967, was Volgens de woordvoerder in Tel Aviv bedoeld als antwoord op de steeds frequenter wordende Syrische luchtaanvallen op de hoogvlakte van Go lan. .Deze aanvallen kunnen niet eenzij dig blijven, het bestand kan niet door slechts één partij worden gebroken', zei hij. Radio Damascus onderbrak ln de ochtend het programma om het nieuws van de gevechten mee te delen. Als de Israëlische opgave Juist is, hebben de Syriërs sinds juni 1967 20 vliegtuigen in de strijd met Israël verloren. In dezelfde periode heeft Israel op alle Arabische fronten een zelfde aantal vliegtuigen verloren. Boven Damascus werden donderdagoch tend sterke formaties van Syrische jachtvliegtuigen gezien, mogelijk om de stad tegen aanvallen te verdedigen. Is raël verklaarde echter dat de actie al leen tegen militaire doelen was gericht, vooral rond Rafid in het zuiden van Syrië. Drie dorpen, Adouan, Jilline en Sjeik Raad in het district Hauran zijn eveneens gebombardeerd, zo is uit Da mascus vernomen. Deze dorpen liggen op ongeveer 20 km van de grens met Israël. Tel Aviv zegt dat Israëlische vliegtuigen 15 artilleriestellingen en luchtafweerpo- sities hebben getroffen. De gevechten hebben langs het hele, bijna 100 km lange front gewoed en duurden tot half vijf Nederlandse tijd in de middag. De Syrische woordvoerder zei dat Israël (Zie slot pag. 3 kol. 7 RIZA-DIRECTEUR ZIJLSTRA: ,IK DUIK MET GERUST HART VOOR BOULEVARD IN ZEE VLISSINGEN De bacteriolo gische analyse van het zeewater langs de Europese kusten, uit gevoerd in opdracht van de Bel gische Verbruikersuide en waar in de stranden van Vlissingen en Scheveningen als gevaarlijk voor de volksgezondheid' wor den bestempeld heeft een aantal vragen- onbeantwoord gelaten. Het Nederlandse rijksinstituut voor de zuivering van afvalwa ter (RÏZA) in Den Haag twij felt ernstig aan de waarde van het onderzoek, omdat de sa menstellers hebben verzuimd in hun rapport verantwoording af te leggen over de gevolgde methode. Bovendien is het BIZA het beslist niet eens met de con clusie dat het strand voor Vlis singen eigenlijk zou moeten worden afgesloten, omdat het er niet langer verantwoord zou zijn in het sterk verontreinigde zeewater te zwemmen. ,Met een gerust hart «luik ik voor de boulevard van Vlissingen m zee", zei ons ir fc. C. Zijlstra, di recteur van het Haagse instituut dat de Nederlandse wateren be- waakt en zelf ook geregeld me tingen verrieht naar de kwaliteit van het zeewater voor onze kust. En bij die opmerking wordt dan tegelijk even uitgelegd, dat de technieken van de metingen en de verwerking van die gegevens in de laboratoria wetenschappelijk en statistisch zeer nauwkeurig en volledig verantwoord zijn. Wat voor bet RIZA in het geval vau dit Belgische onderzoek voorals nog een duistere zaak ls. De Belgische Verbruikersunie (zus terorganisatie van de Nederlandse Consumentenbond) heeft nogal wat onrust gezaaid met haar publikatie in het blad .Test Aankoop'. Het rap port stelde vast dat het zeewater voor Scheveningen en Vlissingen en een groot aantal Franse badplaatsen van zo'n sledhte kwaliteit is dat het baden daar gelijk staat met .spelen met uw gezondheid'. Laboratorium onderzoek van de watermonsters, die daar genomen zijn, hebben de Ver bruikersunie er toe aangezet om heel luid te waarschuwen. De baders stel len zich bloot aan gevaren, die va riëren van huidaandoeningen, keel- en oorontstekingen tot tyfus, parn- tyfue en zelfs cholera. taten zijn de stranden onderverdeeld in vijf categorieën: 1 gezond: 2 aan vaardbaar: 3 verdacht; 4 gevaarlijk; 5 zeer gevaarlijk. Vlissingen kwam in deze schaal m de vierde categorie terecht: gevaar lijk. De bacteriologische analyse daar van: tussen de 2000 en 4000 esdhe- richina coli per honder milliliter wa ter. Naar de bevindingen van .Test Aankoop' wordt verontreiniging al leen overtroffen door de categorie zeer slecht (meer dan 4000 e. c. per 100 milliliter), waarin het strand van Marseille is gerangschikt. De Belgische kust is een categorie (3) beter uit de bus gekomen dan de Nederlandse stranden, waar de me tingen zijn verricht. heeft betrekking op O Het onderzoek heeft betrekking op de Europese stranden van Triest tot en met Marseille en van Bayonne tot en met Scheveningen. Men heeft zich daarbij beperkt tot de bacte riologische toestand van het water. Verontreinigingen dus voornamelijk als gevolg van het lozen van riool water in zee. Op grond van de verzamelde resui- Het Belgische onderzoek en de resul taten. zoals de Verbruikersunie heeft gepubliceerd heeft in Nederland nog al wat reacties losgemaakt. Vrij al gemeen is hier de indruk dat de Bel gen nogal oppervlakkig te. werk zijn gegaan. Het is namelijk bij zonder moeilijk om de uitkomsten kritisch te beoordelen. De onderzoe kers houden namelijk hun gevolgde methodieken geheim. De grote vraag is -namelijk: waar. wanneer en hoe, zijn de monsters genomen? Gebeurde dat bij Vlissingen bijvoorbeeld voor het Nollestrand, het badstrand of in de omgeving van de buitenhaven? Prof. W. van Rrjckghem, één van de twee ondervoorzitters van de Belgi sche Verbruiiltersunie kon alleen ver tellen dat van het zeewater van Vlis singen en van dat in Scheveningen op twee verschillende tijdstippen één keer in de. zomer en één keer in november op twee plaatsen monsters waren genomen. Waar pre cies kon hij niet zeggen. De metingen zijn uitgevoerd door het Laboratoire Intercommunal de chimie et de bac teriologie aan de Maelbeekstraat 3 in Brussel. Onze correspondent in de Belgische hoofdstad heeft gepoogd om op dat adres opheldering te krij gen. Hij kreeg er een vriendelijke vrouw aan de telefoon die niet meer kon zeggen dan: .De enige, van wie u daarover inlichtingen kunt bekomen is de directeur van het laboratorium. Maar die is nog voor een dag of tien met vakantie (Zie slot pag .2 kol. 2 afgelopen week I» er eni ge deming ontstaan rond L'en publikatie van de Bel- gische Verbruikersunie over de stranden in Europa. In die pu lp blikalie werd onder meer ge- meld. dat zowel het strand van Vlissingen als dat van Scheveningen in de categorie .gevaarlijk' zou thuishoren. Ter plaatse zou namelijk het zeewater worden verontreinigd door lozing van ongezuiverd rioolwater. De bewuste pu blikatie is met gemengde gevoelens ont vangen en hier en daar scherp bekriti seerd. Niet ten onrechte: het artikel zwijgt namelijk over de methodiek van hel onderzoek, zodat de juistheid daar van niet kan worden getoetst. Hoe is er gemeten en hoe vaak en waar is het gebeurd? Hoe zijn de monsters ver werkt? Vragen waarop de publikatie geen of onvoldoende antwoord geeft, vragen waarop men evenmin antwoord krijgt als men de Verbruikersunie be nadert of het laboratorium, dat het on derzoek heeft uitgevoerd. Hoe vaag in feite de hele situatie is en hoe weinig definitiefs over de waarde van de proef kan worden gezegd, blijkt uit een ar tikel. elders op deze pagina gepubli ceerd. We geloven dat het onmogelijk is (en daardoor ook onjuist) om in te gaan op het bewuste rapport. De afgelopen dagen hebben we diverse we tenschapsmensen het artikel voorgelegd en iedere keer weer kregen we enig schouderophalen als resultaat. .Zonder nadere gegevens zegt dit artikel niets', was de algemene reactie, ,hier is géén sprake van een wetenschappelijk ver antwoorde rapportage: deze Brusselaars kunnen gelijk hebben, ze kunnen er even goed volkomen naastzitten'. Dit zo zijnde kan het rap port zelf buiten be schouwing blijven. Dat neemt echter niet weg. dat daarmee de zaak allerminst is af gedaan: als aanleiding tot een aantal opmerkingen kan en moet het Brusselse rapport naar ons gevoel wel degelijk fungeren. Er is één algemene conclusie te trek ken: het blijkt dat twijfels mogelijk zijn over <fe kwaliteit van het zee water. onder meer bij Zeeuwse hadplaat sen. Welnu, die twijfels dienen te wonden weggenomen. Bovendien behoort een situatie te worden geschapen, waarbij in de toekomst verwarringen als die rond het Brusselse rapport met meer kunnen voorkomen. De badstranden moeten worden beschouwd als zwembaden- aan zwembaden worden hoge eisen gesteld op het stuk van hygiëne, er worden monsters van het zeewater genomen, er worden bepaalde normen toegepast op dat de volksgezondheid niet in gevaar komt. De belanghebbenden in Zeeland overheden en particulieren zullen er goed aan doen de situatie van het zeewater bij de badstranden op een vol- doend aantal meetpunten periodiek «an I een onderzoek te laten onderwerpen en •het resultaat daarvan regelmatig te la- jten publiceren. Daarbij zou bijvoorbeeld •het streeklaboratorium Zeeland goede diensten kunnen bewijzen. Zoals de laat- I ste jaren ook de lucht boven de indus- I triegebieden voortdurend wordt geme ten. zo zal dat met het water eveneens dienen te gebeuren. Zoals van deze lucht- metingen de resultaten periodiek worden gepubliceerd, zo kunnen ook de metin gen van de toestand van het zeewater naar buiten komen. Wanneer dat ge beurt beschikt men over goede gegevens om een rapport als dat van de Belgische Verbruikersunie eventueel te kunnen weerleggen. Misschien ook zou het wel eens niet kunnen worden weerlegd, wie weet. In dat geval echter kunnen direct die maatregelen worden genomen, die in een dergelijke situatie nodig zijn. Dat zou wel eens een heel kostbare aangele genheid kunnen betekenen, maar in dat geval onvermijdelijk. Deze zaak is in Zeeland des te urgenter nu de indus trialisatie vooral het Westerscheldewa- ter gaat beïnvloeden: men denke aan da persleiding van Brabant, aan de indus trie van Antwerpen en aan die van Zee land zelf. We erkennen overigens: deze opmerkingen kunnen even zovele slagen in de lucht zijn omdat de toestand wel licht helemaal niet verontrustend is. Des te beter zou dat zijn, maar dat neemt niet weg dat er op dit ogenblik onzeker heid bestaat. Een onzekerheid, die nu sterk is geaccentueerd door de publika tie van het Belgische rapport: er zijn op dit ogenblik geen rapporten met an dere gegevens publiekelijk voorhanden. Dit lijkt ons het enige pluspunt van het werk door de Belgische Ver bruikersunie verricht, namelijk het attenderen op de noodzakelijkheid van zuiver zeewater bij badplaatsen. Het milieu van de mens wordt hier en daar grondig aangetast, zuiverheid van lucht en zuiverheid van water worden kost bare goederen, ook voor recreatiebad plaatsen. Wanneer men toeristen werft onder het motto dat dat het heerlijk ba den is in zee, dan zal men moeten waar kunnen maken dat er zuiver water aan wezig is: een wervingsmotief extra. Een periodiek meetnet zou wel eens onver mijdelijk kunnen zijn. Prinselijk paar gaat wereldreis maken DEN HAAG (ANP) Prinses Bea trix en prins Claus zullen op S april voor een particulier bezoek van enkele dagen naa-r New York gaan. Vervolgens vliegen zij via Honoloeloe en Hong Kong door naar Japan waar zij op 14 april hopen aan te komen. Daar zullen prinses Beatrix en prins Claus zich oriënteren cmtrent sociale, educatieve en planologische problemen. Ook culturele en hïstorischd objecten zullen kun aandacht krijgen, met name in Kyoto, Na ra en Nagasaki. Het Japanse verblijf van het prinse lijk paar zal worden afgesloten met een bezoek aan de wereldtentoonstelling in Osaka op 23 en 24 april. De prinses en prins zullen op 25 april in Nederland te rug keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1