Laat in Zeeland alleen schone industrieën toe Plannen voor luchtlijn in vaster vorm Jaap Boon, onvermoeibaar' concourspianist '69, sap 7 .SPOORWEGEN SSïXPSXLz.S'.. SsLiss'KrdL' I a. III d. tt C51C15UIC1UC SCHULDIG AAN ONGEVAL' Vragen Sj. Joustra (Vlissingen) over verontreiniging van het zeewater Is uw man ook zo'n onhandige' kaaskerver'? Laét'm maar. POPFEEST TROK VEEL PUBLIEK punt komma DONDERDAG 2 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WIJKVERENIGING MIDDELBURG-ZUID IN BRIEF AAN MINISTER, GS ENGEMEENTEN: Verdachte voor kantonrechter: Gevonden voorwerpen P\»«o m O gToepsburt stburg zijn in-j lichtingen te" verkrijgen over ae volgen van de rijkspolitie te Oostbi een kinder- STEDEBOUW IN RICHTING SLOE MIDDELBURG De wijkvereni ging in Middelburg-Zuid heeft er in een brief bij het ministerie van verkeer en waterstaat, het college van gedeputeerde staten van Zee land en de gemeentebesturen op Walcheren en Zuid-Beveland op aangedrongen om er zoveel moge lijk voor zorg te dragen, dat zich in Zeeland alleen maar schone in dustrieën zullen vestigen. Het bestuur schrijft tot het rekest te zijn gekomen op grond van de toe nemende luchtverontreiniging en voorts met het weinig aantrekkelij ke .voorbeeld' van het Rijnmondge bied voor ogen. Voorts wordt ook gewezen op de omstandigheid, dat de belangrijkste stedelijke ontwikke ling van Middelburg en Vlissingen zich juist in do richting van hel Sloegebied bewegen. Het bestuur van de Wijkvereniglng- Zuid schrijft ook de instelling wense lijk te achten van wat zij noemt een .complete commissie', die voordat een nieuwe industrie wordt aangetrokken De wijkvereniging. die een dezer da gen de jaarvergadering hield, ver klaarde zich akkoord met het ver zenden van deze brief. De voorzitter, de heer F. Kuijpers. die eerder was ingegaan op de problemen van de luchtverontreiniging, zei het be paald mede als een taak van een wijkvereniging te zien om de ont wikkeling van de industrie in de omgeving goed in de gaten te houden. De heer Kuijpers stelde voorts in een jaaroverzicht, dat de wijkverwarming na een moeilijke aanloopperiode, nu het stadium van de .kinderziektes' wel te boven is en nu tot volle tevredenheid functioneert. Voorts haalde hij vele evenementen VLISSINGEN" In de vergadering van de gemeenteraad van Vlissingen. die vrij dagmiddag gehouden wordt, wil de heer Sj. Joustra (pvda) het college van b en w enkele vragen stellen met betrek king tot bet door de Belgische Ver- bruikersunie ingesteld onderzoek naar de verontreinigingsgraad van het zee water van verschillende Europese bad plaatsen, waaronder ook Vlissingen. De neer Joustra vraagt zich af of de Ver bruikersunie bij het onderzoek te Vlis singen medewerking heeft gekregen van bet college van b en w, de Provinciale Waterstaat of het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA). Voorts wil hij weten van wanneer het laatst bekende rapport over de bemon stering van het zeewater te Vlissinger dateert en of het resultaat van de be monstering door het RIZA overeen stemt met de conclusie van het rapport van de Verbruikersunie, namelijk dat het zeewater van de badplaats Vlissin gen gevaarlijk is voor ae gezondheid. Indien dit het geval is, vraagt de heer Joustra zich af welke oorzaken tot de ze ontwikkeling hebben geleid en welke maatregelen getroffen kunnen worden om de verontreiniging weer terug dringen tot westwaarts van de lijn V singen-Breskens. Wanneer het RIZA het zeewater voor Vlissingen niet ge vaarlijk acht voor de gezondheid, dan zou de heer Joustra graag zien dat er, indien de bemonstering door de Verbrui kersunie van recenter datum is dan de laatste gegevens van het RIZA, een nieuw onderzoek door het RIZA naar de verontreinigingsgraad van het zeewater te Vlissingen wordt verricht. Wanneer het resultaat hiervan gunstiger is dan van de Verbruikersunie, dan vraagt het raadslid zich af of het niet gewenst is om de mogelijkheid te onderzoeken of dit resultaat op ruime schaal kan wor den gepubliceerd om daardoor te voor komen dat Vlissingen als badplaats in binnen- en buitenland wordt gediskwa lificeerd. De heer Joustra acht het voorts wenselijk dat het RIZA in plaats van incidentele onderzoekingen veel frequen ter periodieke onderzoekingen dient te verrichten. Hij acht het van belang dat het gemeentebestuur vóór het openen van elk badseizoen dient te beschikken over recente en betrouwbare gegei omtrent de verontreinigingsgraad van het zeewater. beoordeelt of deze industrie gevaar zou kunnen opleveren voor de milieuhygiëne In dit verband stelt het bestuur, dat haars Inziens aan Pechiney een vergun ning tot1 vestiging werd verleend, ter wijl eerst daarna duidelijk werd dat luchtverontreiniging door deze industrie wel eens gevaar voor de omgeving zou kunnen opleveren. Gewezen wordt ook op de .dreigende' vestiging van een raf finaderij van .Total" in het Sloegebied en de gevaren, die de verontreiniging voor de landbouw opleveren. Het be vorderen van een ongewenste vorm van industrialisatie wordt tenslotte ,in fla grante strijd' genoemd met het stre ven om het toerisme in Zeeland te he- vorderen. Taak Lelijke Eend' verdronk in Goese haven GOES De Lelijke Eend van de heer A. van H. uit 's-Heer-Arends- kerke waggelde woensdagmiddag in de Ganzestad eigener beweging t.e water. De auto stond gepar keerd aan de Albert Joachimkade. Kennelijk was de handrem niet strak genoeg aangetrokken: legen vieren hobbelde hef. voertuig lang zaam de havenkom in. Met een takelwagen werd hij err weer uit gehaald.. de gevonden voorwerpen handschoen, twee Belgische bankbiljet ten, een sierstrip, een schaatsmuts, twee bankbiljetten, een damesportemon nee met inhoud, een haarborstel, een I bril. een bos sleutels, een rood tasje, >1 een paar werkhandschoenen, enkele sleu- eerste lustrum weer vele punten op het programma staan, zoals een optre den van .The Cats'. Tevens zullen er meer avonden voor de oudere ieued worden gegeven. Bij de bestuurs verkiezing werd ae heer M. P Gunst weer herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met drie leden namelijk me vrouw Van Os, mevrouw Ruitenberg en de heer Regter. Van de heer J. Schip per, die wegens vertrek naar elders, zich niet meer herkiesbaar stelde, werd met waarderende woorden afscheid ge nomen. Tevens werd hem een cadeaubon overhandigd als dank voor het vele werk dat hij voor de wijkvereniging heeft verricht. De vereniging kon het jaar met een batig slado afsluiten. De be groting werd ongewijzigd aangenomen. Uitgebreid werd voorts nog gediscus sieerd over het al of niet zelfstandig worden van de volleybalclub. Besloten werd om met verhoging van de contri butie deze club in eigen middelen te la ten voorzien. Op een volgende vergade ring zal dan ook worden voorgesteld deze volleybalclub zelfstandig te maken. MIDDELBURG Niet allen de spoor- wego\'ergang bij Krahbendijke is soms, zoals gemeld lu de kTant van woensdag,teis Tn etui. al te veilig ook de overweg van liet goederenspoor door Zuid-Beveland in rijksweg 58 bij 's-Heer-Arendskerke lijkt wel eens al te veilig. Voor de j enige aanleiding toe bestond. Men heeft kantonrechter tc Middelburg kwam er toen een zak over heen gehangen, woensda gaan het licht dat deze al te Waar het licht in de nacht en avond grote veiligheid de onveiligheid weer in echter gewoon doorheen scheen, de hand werkt. Dat ondervond namelijk de heer M. K.Van D. sprak voor de kantonrechter als D. van D. uit Kats, die terecht stond zijn mening uit dat de Nederlandse voor het feit dat hij op 6 januari achter Spoorwegen de schuld waren van het op een voor de overweg stoppende au- ongeluk. Men had er maar voor moe- to was gereden. D. had niet meer optc-n zorgen dat een en ander goed func- tijd kunnen stoppen omdat zijn voorlig- tioneerde of in ieder geval goed was ger zeer abrupt was gaan remmen, voor afgeschermd. De officier eiste een boe- het rode licht van de overweg, dat, te van 40. De kantonrechter kon veel doordat er een jute zak omheen zat, pas begrip voor de redenering van Van D. van zeer dichtbij waarneembaar was opbrengen en bracht de boete terug tot ONA verloor van Engelse ploeg pi g van de ploeg Vandervell Products uit Engeland met 3-0. De spelers van glasfabriek en Zuid-Chemie, die zaterdag ,1e eerste wedstrijd van het jaar speelden wisten tot de thee goed stand te nouden, maar na de rust wraakte de slechte con ditie zich want binnen enkele minuten wisten de Engelse bezoekers de stand op 3-0 te brengen. Na de wedstrijd ver broederden de spelers van Sas van Gent en Engeland zich met hun suppor ters in hotel Rotterdam te Sas van Gent waar nog even werd nagekaart over de wedstrijd en afspraken werden gemaakt voor eén tegenbezoek van ONA aan Engeland. regeld geweest. Telkens sprong het licht beroep te gaai op rood zonder dat daarvoor ook maar D. echter niet. NOG MOEILIJKHEDEN IN BELGIË GROTE INTERESSE VAN PECHINEY-FRANKRIJK VLISSINGEN/BRUSSEL. De plannen I voor een geregelde lijndienst met de tweemotorige .Skyservant' van Amster dam, Rotterdam, Sloe-Midden-Zeeland, Gent, Rijssel, nemen vaster vormen aan, hoewel aan Belgische zijde nog met enige moeilijkheden wordt gekampt. Het realiseren van de lijndienst schijnt nog slechts af te hangen van de mede werking van de Belgische luchtvaartau toriteiten. Deze zouden namelijk voor het Gentse vliegveld dat met goed zicht uitstekende landingsmogelijkheden voor de .Skyservant' schijnt te bieden, maar bij slecht zicht landingsapparatuur nodig heeft de apparatuur ter beschik king moeten stellén. Een ander punt is, dat het niet uitgesloten wordt geacht, dat het Gentse vliegveld over enige tijd (ADVERTENTIE) Erg veel vrouwen vinden het Nee, dat zal Henk nooit en naar als hun. man naar de nimmer leren. Lé,ó.t 'm nou maar. keuken gaat - om zelf een reep De oplossing is eenvoudig: „kaas uit 't vuistje" te snijden. koop een extra stuk kaas voor Want als ze de volgende morgen Henk z'n reepjes. En waarom boterhammen klaar willen neem je nou net maken, zit d'r een pracht van een het verkéérde stuk 1 „bocht" in de kaas. „Hè, kun je kaas,Henk?"Ja, 7_ nou niet recht snijden, Henk?" dan houdt alles op. a\ zal worden gesloten omdat er plannen bestaan een nieuw vliegveld ook ge- schik voor straalvliegtuigen aan te leggen bij Oostakker (vlak bij het ka naal van Terneuzen) of bij Eke (in buurt van Europaweg nr 3). Het Belgische blad .Het Laatste Nieuws' veronderstelt, dat de Belgische lucht vaartdienst (bestuur voor de luchtvaart) ook al niet bereid zou zijn medewerking te verlenen, omdat ze geen concurrentie aan de Sabena zou willen toestaan. Deze vliegtuigmaatschappij verliest al jaren veel geld, dat tot nu toe door de staat is bijgepast. De heer D. F. P. Hoegen. voorzitter van de stichting vliegveld Midden-Zeeland zei ons oo de hoogte te zijn van de moei lijkheden aan Belgische kant. ,Het is ons echter ook bekend dat Gent deze lijn beslist wil, ondanks het onder slechte weersomstandigheden wat moei lijke aanvliegen. Ik heb de indruk dat de zaak in België ook een beetje politiek tintje heeft. Voor Gent is die lijn een kapstok, waar ze andere verlangens aan kunnen ophangen. Gent heeft dus een extra motief en vindt onze lijn zeer inte ressant. Ons maakt het uiteindelijk niet zoveel uit. We hebben ook al gedacht aan een lijn via Oostende. Dat heeft ten slotte interessante verbindingen met En geland. Maar zoals de zaken nu staan, blijven we Gent claimen'. De heer Hoegen deelde voorts nog mee dat, nu het ministerie van verkeer en waterstaat de lijn voor het Nederlandse deel van een toestemming heeft voorzien, de Rijksluchtvaartdienst zich verder in zal zétten voor toestemmingen in België en Frankrijk. De toestemming van Frankrijk zou voor de deur staan. In Rijssel heeft men zich zeer geïnteresseerd getoond, terwijl ook Pechiney-Frankrijk én -Nederland hebben laten weten zeer gebaat te zullen ziin bij deze luchtlijn. Zoals hekend wil de Nationale Vliegtuig- beheer NV te Rotterdam op deze lijn een Dorninr .Skyservant' inzetten met een voorlopig maximum van tien vluchten per week. De .Skyservant' kan tien per sonen vervoeren. Oud-katholiek Anglicaanse mis VLISSINGEN In de kapel van de Missions to Seamen op de werf Scihel- depoort in Vlissingen-Oost wordt zon dagmorgen aanstaande een gecombineer de oud-katholieke-Anglicaanse dienst ge houden. Voorganger in de eucharistie viering is pastoor drs G Blom. uit Dord recht, diasporageestelijke van de oud- katholieke kerk. De predikatie wordt verzorgd door de heer Anthony Driver, lay-reader, die de leiding heeft van het Missions to Seamen-werk in Vlissingen. De bijbelgedeelten in deze mis zullen door leden van genoemde kerk worden gelezen. De dienst begint om half elf. Slot van pagina 1 omstreeks acht meter onder water Het wrak is gemarkeerd. Tegen het middaguur speelde er niet ver van de plaats van het ongeluk wrakhout en kinderspeelgoed aan. Van de slachtoffers was echter nog geen spoor te bekennen. Alle opvarenden van de .Alfred Petra', behalve de loods, waren Nederlanders. Zij had den als domicilie Antwerpen. De rijks politie te water zet het onderzoek voort. MIDDELBURG Een talrijk publiek bevolkte dinsdagavond de grote zaal van de schouwburg te Middelburg, waar Jeugd en Muziek een grote popmanifes tatie op touw had gezet, waaraan mee werkten ,Ahora Mazda', .Eternal Life", de beatgirls en de kosmoslightshow. Het voor het overgrote deel uit jongeren bestaande publiek volgde met grote aan dacht de verrichtingen van dé artiesten op het podinm. met onder andere Toni Schreuder, bas gitaar; Peter Abbink, solo-gitaat en Wim Abbink, drums, traden vóór en na .Etharnal Life' op. Daarbij kon men te vens kijken naar enkele beatgirls, die beschilderd om de band heen dansten, Zoals gebruikelijk kwam ook dit keer weer met een geheel eigen en geïmprovi seerd programma. De Vlissingse seasiongroup .Eternal Life' speelde deze avond voor het laatst in de bekende samenstelling (EMELCO Tamminga, piano, gitaar, viool, fluit, mondharmonica en zang; (Eelco Tamminga, piano, gitaar, en zang en Peter Wessels, gitaar en zang). De lichteffecten ontbraken natuurlijk ook niet bij deze popmanifestatie. Bei de bands traden op tegen een decor van achterwand werden geworpen. Zo smol ten muziek en kleur dan ook tot een ge- heel samen, een combinatie waarin soms ook het publiek zelf werd betrokken. Een publiek tussen haakjes dat zich bij deze popmanifestatie. getuige de reacties geheel thuis moet hebben gevoeld. De l^-jarige Matthijs kwam bij een kop koffie en in een gekregen jas wat op verhaal na het onge luk. Schieting Ovezande gaf op liggende wippen bij weduwe C. Verbeek een schieting. waren 51 schutters van 13 verenigin gen aanwezig. Uitslag van de eerst» wip: hoofdvogel; P. de Koeijer van .Dia na' uit Yerseke; eerste zijvogel; P. v. Steenbergen van Zeelandia uit Ovezan de; tweede zijvogel J. de Baar van' Willem-Teil uit Ovezande; eerste boven- kal; O. Steenaert van Vooruitgang uit Kwadendamme; tweede bovenkal; P. Daalman van ADLM uit Kwadendamme; eerste ctmdierkaiiA. A. Martens van Vlos uit 's-Heerenhoek; 2de cm der kal; C. v. d. Plasse van Diana uit Yerseke (belde laatsten bij loting); le klep: P. de Koey er van Diana uit Yerseke; 2e klep L. de Koeyer van Diana uit Yerseke; derde klep: C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels: mevrouw Steenaert van Vooruitgang uit Kwadendamme. 7 stuks. irlp: Vict< Kwadendamme; tweede hoofdvogel: de Koeyer van Diana uit Yerseke; eer ste zijvogel: J. v. Doorn van Spes-Nos- tra uit Ovezande; tweede zij vogel: A. A. Mariens van Vios uit 's-Heeren hoek; derde zijvogel: C. v. d. Plasse van Diana uit Yerseke; vierde zijvogel: Jac. Doene van Victoria uit Kwaden damme, de laatste drie bij loting. Eerste kal: Sjaak Rijk van Willem-Teil uit Ovezande; tweede kal; mevr. v. Loo van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk; derde kal; C. v. Weele van Juliana uit Oudelande; vierde kal: Bas de Jonge van Spes-Nostra uit Ovezande. Meeste kleine vogels: C. Lous van Edele-Hand- boog uit Oudelande, 6 stuks. ADVERTENTIE Zaterdagavond tegen half tien sloeg pianist Jaap Boon schijnbaar onvermoeid de laat ste akkoorden van het laatste nummer, ge speeld door de laatste solisten op het so listenconcours van de Zeeuwse bond van harmonie- en fanfareverenigingen. Twee- honderdenvyf solisten en solistjes hnd- den vier zaterdagen hun solo op het podium van de Middelburgse concertzaal gebracht. Verreweg de meeaten met de pianistiseho ruggesteun van Jaap Boon, de muzikale man op de achtergrond. ,Ik speel maar een ondergeschikte rol', zegt hy van zichzelf, .maar ik doe het stikgraag'. Die .ondergeschikte rol' bestaat niet alleen uit het begeleiden. De heer Boon .dirigeert' de solisten ook, geeft aan, wanneer de kor net-, tuba- of klarinetspeler moet invallen. Als de jury nog bezig is aan het rapport over de vorige muzikant en de volgende al weer al of niet in de zenuwen op het podium staat, maakt Jaap Boon een geruststellend praatje met hem. Ze kennen elkaar al, want er is zeker vier, vijf maal van te voren gerepeteerd. Sedert december vorig jaar heeft de heer Boon een vijfhonderd solistische optredens pianistisch bijgestaan. In de meer dan zeven jaar dat hfl concourspianist is, moeten dat er tussen de zes- en zevenduizend zijn geweest. Jaap Boon, Goesenaar, 4l> jaar. in hel da gelijkse leven ambtenaar bij de keurings dienst Zeeland van de NAK, toont steeds dezelfde opgewekte glimlach. Nervositeit schijnt hij niet te kennen. ,Je ziet het niet aan mij, maar ik transpireer soms van de zenuwen. Bij ieder optreden is de spanning er steeds weer, en het is steeds weer an ders'. Ontelbare malen hetzelfde stukje, dezelfde variaties, vele malen .The Young Vft-tuoso', of .The Young Genius', vooral In de lagcro concoursafdelingen. .Maar daar geef ik niets om', zegt Jaap Boon. ,Ik houd van pianospelen, en het is steeds weer span nend do mensen bij hun solo te helpen. Boon zou vele stukken uit zijn hoofd kun nen spelen. .Maar daar begin ik niet aan. Stel dat de solist een paar noten overslaat, of een maat rust vergeet, dan moet ik hem kunnen opvangen','zegt hij. Boon is bezeten van de piano. Zelfs de schaarse avonden dat hij thuis is, moet hij even een paar akkoorden aanslaan. Thuis is hij eigenlijk alleen maar 's zon dags. Door de weeks is hij op pad in de provincie: solisten instuderen voor een con cours, of repeteren met zijn twee orkesten, die hij als dirigent leidt: de harmonie .Apollo' te Wissenkerke, en de fanfare ,OKK' in Westkapelle. n f Y'. 011 lil Kt \uuiL ,Ik had vroeger graag naar het conservato rium gewild", vertelt hij, maar ik kom uit een Thools timmermansgezin. Het zat er niet aan.' Op zijn zevende jaar kreeg hij piano- en orgelles van een vriend, de heer Goedegeburen, die op zijn beurt weer les kreeg van de bovenmeester. Negen jaar oud kreeg hij zijn eerste blaasinstrument, een alt-saxofoon van de Sint-Annalandse fanfa re .Accellerando.' Het instrument bezit hij nog. Van de fanfare is hij het jongste ere lid. Boon studeerde verder. Meest zelfstudie. Bij Henk van Lijnschoten, de bekende componist en dirigent, volgde hij de cur sus voor dirigenten, die onder auspiciën van de Zeeuwse Muziekschool werd gege ven. Hij dirigeert dus nu zijn .eigen' or kesten, maar aan de piano heeft hij zijn hart verpand. Lievelingscomponisten zijn Rachmaninoff, Liszt, Tsjaikowsky. Zijn ideaal: ,Net eens zo'n pianoconcert spe len als Roy Newsome deed, vorig jaar ok tober in de Royal Albert Hall in Londen, santen met de Black Dyke Mills Band. Ik ga ieder jaar naar de kampioenschapscon- coursen van de Engelse brassbands. Mach tig" Dat bezoek aan Engeland is één van de wei nige .uitjes' die de heer Boon zich permit teert. Als hij in de weekeinden niet repe teert. is er ergens altijd wel een onderling solistenconcours, of een concert waar hij begeleidt. Dat betekent niet alleen wat begeleidings akkoorden aanslaan. Soms heeft de solist een stuk ingestudeerd, dat voor bes-instru ment is geschreven, en daarbij vergeten dat zijn instrument in es gestemd is. of in de hoge stemming staat. .Begin er dan maar eens aan een andere pianopartij uit te schrijven', zegt Jaap Boon. .Het enige wat er dan opzit voor de pianist is transponeren, een aantal noten hoger of lager spelen, dan er op je blad gedrukt staat.' Boon was enige tijd terug ook repetitor bij de Goese Ope rette. ,Via de heer Harthoorn, nu stadsbei- aardier, kwam ik destijds in aanraking met de concoursbegeleiding", vertelt hij. .Veel heb ik te danken aan mijn vrouw en aan de buren. Beiden klagen nooit, ook niet als er 's avonds laat nog een bassist zijn so- lootje bij mij komt uitproberen.' ,We had den 48 procent eerste, en 52 procent tweede prijswinnaars op het jongste solistencon cours. Maar het puntenverschll is zo gering, dat lk zeg: het moest eigenlijk 75 procent tegen 25 procent zijn. Want veel mensen met een tweede prijs zouden beslist een eer ste halen, als ze him zenuwen beter de baas waren', meent Jaap Boon. Op de foto: Jaap Boon, de onvermoeibare.,.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7