Frans verzet tegen Duitse kandidaat Europese commissie Agent wierp peuk in bezet' pand Echtpaar in slaap kamer overvallen Soevanna Phoema is bereid VS te bombardementen in noorden te vragen om stoppen 3 Zelfverbrandingen in Frankrijk Rijksrecherche stelt onderzoek in Algemeen onderwijs gedurende 12 jaar HOOGLERAAR BEPLEIT INVOERING GEHEEL NIEUW ONDERWIJSSYSTEEM VERVOLG KANTLIJN VLIEGRAMP MET CARAVELLE - 61 DODEN BUIT GEWAPENDE ROVERS: 20.000 Minister Veringa opent nationale onderwijsexpositie ISRAËL VAN MARTELING BESCHULDIGD Duitser wegens spionage in arrest MEDINA VAN MASSAMOORD BESCHULDIGD DONDERDAG 2 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NAZI-ADVISEUR TIJDENS OORLOG IN PARIJS (Van onze correspondent) PAKIJS De Franse regering, en die trouwens niet alleen, schijnt weinig geestdrift op te kannen brengen voor de kandidatuur van het Duitse liberale kanterlid Ernst Achenbach als opvolger van zijn land genoot Fritz Heiwig in diens kwaliteit van lid van de Europese com missie in Brussel. De Franse bezwaren richten zich in het bijzonder tegen het verleden van Achen bach, die tijdens de bezettingstijd als een der voornaamste adviseurs optrad van Hitiers ambassadeur in Parijs, de gehate Nazi Abetz. Begin maart heeft de Westduitse rege ring een geheime boodschapper naar Parijs gezonden, die met een tas vol documenten en fotocopieën tot opdracht had de heer Achenbach in Franse ogen van alle nazi-smetten schoon te wassen. Het schijnt echter dat die missie niet voor de volle honderd procent met suc ces mocht worden bekroond, want de regering in Bonn heeft Abetz's vroegere rechterhand nog altijd niet officieel kan didaat voor Brussel gesteld. Diplomatieke kringen in Parijs we ten te vertellen dat de officieuze kandidaat van de omstreden ex-di plomaat de vrucht was van een koe handel tussen de huidige Duitse mi nister van buitenlandse zaken Wal ter Scheel en de rechtervleugel van diens liberale partij. PARIJS (DPA) In Frankrijk heb ben dinsdag twee mannen en een vrouw zich door zelfverbranding van het le ven beroofd. In een park in Nice overgoot een 30- jarige maö uit Dahomey, Gregoire Mon- hak, zich met benzine, en stak daarna zijn kleding aan. Enige uren tevoren had ln het 40 km verder gelegen Grasse de 36-jarige Ge orges Bianco hetzelfde gedaan. In een Parijse buitenwijk koos de 29- jarige Vietnamese Thi Tran Tvan, moe der van twee kinderen, uit zwaarmoe digheid de doa3 in de vlammen. kandidatuur van hun geestverwant Achenbach voor de Europese commissie zijn geweest. Ook in andere hoofdsteden en met name in Den Haag en Brussel moe ten aanstonds al bedenkingen tegen de promotie van bet FDP-lid hebben gere zen. Minister Scheel moet zijn rechtse partijgenoten echter hebben voorgespie- Seld dat Nederland en de overige EEG- tnden wel zouden volgen zodra Fran krijk zich eerst akkoord zou hebben verklaard. Maar dat akkoord schijnt rc-gering-Willy Brandt zou voor de recht- Parijs-Bonn dus nog altijd niet te heb- se liberalen in september vorig jaar de ben gegeven. AMSTERDAM (ANP) Een Amsterdamse politieagent heeft op zondag 22 maart via een gat in de voordeur van één der twee toen bezette panden in de Sarphati- straat een brandende sigaretten peuk vlak achter de voordeur naar binnen laten vallen. Dit hebben een inspecteur der rijksrecherche en een rijksrechercheur gistermid- f geconcludeerd, na het vele malen zien van de filmbeelden van deze gisteravond in de VARA te levisieuitzending ,Dit is het begin' een paar keer uitgezonden passage van de bezetting. De voordeur werd van binnenuit ge filmd. Men ziet eerst duidelijk hei hoofd van de agent voor het vierkante gat, waarin een raampje had gezeten, verschijnen. Hij doet een trek aan zijn sigaret, en daarna komt een van zijn handen met de sigaret naar binnen, en laat hij deze vallen. Volgens de free lance tv-regisseur René Colho lag ach ter de deur een stapel pamfletten, doch dit is op de füm niet te zien. Alleen het bovenste deel van de voordeur was het beeld. Men kan moeilijk aanne men. dat de agent de sigaret per onge luk laat vallen, aldus de inspecteur, aJs je het ziet gebeuren. Zoals de feiten zich nu laten aanzien Is er sprake van een strafbaar feit. De betrokken agent zal vandaag worden ge hoord. Het is niet onmogelijk, dat een proces-verbaal zal worden opgemaakt ter zake van poging tot brandstichting. Of er een strafvervolging zal worden Ingesteld zal de officier van justitie be slissen, als hij het proces-verbaal var het onderzoek heeft ontvangen. De agent kan tevens ook disciplinair gestraft worden, hetgeen kan variëren een berisping tot ontslag. Disci e bestraffing geschiedt door hoofd der politie, de burgemeester, op voorstel van de hoofdcommissaris. UTRECHT (ANP) In het Ie- zingenprogramma van de gisteren in Utrecht geopende nationale on derwijstentoonstelling heeft de Nijmeegse hoogleraar in de verge lijkende onderwijskunde prof. dr E. Velema gepleit voor een geheel nieuw algemeen onderwijssysteem in Nederland. Hij noemt dit het vijf-maal-vier-plan, omdat het is gebaseerd op vijfmaal vier oplei- dingsgroepen, van het basisonder wijs tot en met de afsluiting van de universitaire studie. Na een kleuterschool van ééu of twee jaar stelt hij als algemene vorming voor iedereen, een 12-jarige opleiding voor, verdeeld in drie segmenten van vier jaar. Daarna volgt het zogenaamde secundai re onderwijs van weer vier jaar, dat begint op ongeveer het niveau van de vijfde klas havo. Na twee jaar kan men overgaan naar het lagere beroepsonder wijs en de volledige duur Is voor hen die middelbare of hoger beroepsonder wijs willen kiezen. De laatste twee jaar van deze opleiding bevat die informa tieoverdracht die nu ln de eerste twee jaren van de universiteit geschiedt. Ten slotte is er de universitaire opleiding van vier jaar, waarbij de eerste twee jaar bedoeld zijn om het doctoraal te halen, en de volgende twee om inter disciplinaire studies te verrichten en-of het doctoraat te behalen. Impleciet is hier dan al een studie verkorting inge voerd. Ook acht hij een keuze voor een be paalde beroepsopleiding pas verant woord tijdens het vijftiende of zes tiende levensjaar ,en wellicht nog wel later'. Vandaar zijn algemeen on derwijs van twaalf jaren, waarmee de leerling ongeveer op zijn acht tiende jaar voor een keuze wordt gesteld. De kleuterafdeling en de drie segmenten van de primaire opleiding dienen te worden ondergebracht in een schoolgemeenschap. techniek, vindt prof. Velema. ,Wij reser veren de techniek voor een zeer bepaal de groep leerlingen', aldus de hoogle raar, ,en dat is een vreemde zaak. Tech niek behoort tot de dimensies van onze cultuur en dat'dit weggelaten wordt ls een hypocriet verschijnsel in onze maat schappij. De kinderen moeten de werk plaats in en de prakticumangst die be- Btaat. moet verdwijnen'. Prof. Velema uitte tijdens zijn lezing veel kritiek op het bestaande onderwijs systeem, inclusief de mammoetwet, dit hij ervan beschuldigt nog meer barriè res in het onderwijssysteem te hebben Ingebouwd, dan er al waren. Hij spreekt van een .vakkendidactiek' en verklaart dit aldus: .Vanaf de lSe eeuw zijn er alleen maar vakken bijgekomen, en er is niets verwijderd.' Het Nederlandse onderwijs maakt vol gens de Nijmeegse hoogleraar bij de in voering van vernieuwingen vaak ge bruik van .afleggertjes' uit het buiten land, ,of we zijn zo zelfgenoegzaam, dat we niet eens naar de ervaringen in het buitenland kijken. We moeten af van het idee: als het maar anders is, dan is het ook beter'. Onvoldoende Prof. Velema stelt, dat een basisop leiding van zes jaar volstrekt onvol doende is om van een kind een mon dig mens te maken. Hij wil het brug- jaar afschaffen, omdat hij dit - - een barrière ziet. OMSCHOLING Het Indonesische mi nisterie van sociale zaken heeft hekend- gemaakt, dat de prostituees in Djakarta .omgeschoold' zullen worden tot bus- conductrices. Zij zullen over enkele maanden hun .nieuwe beroep uitoefenen Deze maat regel valt binnen het bestek van hel beleid tat de rehabilitatie van zoveel mogelijk prostituees, aldus een %voord- voerder van het Indonesische ministe rie. Djakarta telt meer dan 4.000 vrou wen. van wie bekend is, dat zij pros tituee zijn. sico voor Pechlney, zei de staatssecre taris. Kom nou, de staat zit er voor v(jf- enzestig miljoen subsidie in. Nogmaals, het geheel maakt een vreemde en onge coördineerde indruk, alsof de rechter hand van economische zaken niet weet wat de linkerhand van sociale zaken doet.1 In de toekomst zal men er In ge vallen als deze goed aan doen vanaf het eerste begin gezamenlijk op te trekken Ook de kamercommissie zal beter op haar qui vive moeten zijn, bij vestigin gen van dit soort bedrijven komt het niet alleen op economische zaken aan, maar ook op sociale zaken en volksge zondheid: de commissie moet allebei de ministers laten opdraven Daarmee wordt dan in ieder geval voorkomen, dat het ene departement positief doet, terwijl het andere suggereert dat er nog niets vaststaat. Terecht Is van vakbondszijde op dit zonderlinge dualisme de aandacht gevestigd. Noch de streek, noch het be drijf is met dit soort dubbelzinnigq^er klaringen gediend. Strafbaar CASABLANCA (AP) Een Marok kaanse Caravelle, die mensen van ►aasvakantie terug naar Parijs •rengen, heeft bij de landing in Casa blanca plotseling hoogte verloren, waar door het toestel telefoonleidingen raakte en brandend naar beneden stortte. Bij de ontploffing en de brand zijn 61 van de 82 inzittenden om het leven gekomen. In de loop van de avond zijn nog vier mensen in het ziekenhuis gestorven. De wrakstukken liggen over anderhalve kilometer verspreid. Aangenomen wordt dat de meeste overlevenden in het staart- Eedeelte van de romp plaatsen hadden, at gedeelte raakte niet in brand. Een van de overlevenden is de gouverr van de provincie Agadir, Abdeslam Hammou. Van de verkeerstoren op de luchthaven van Casablanca is vernomen Meisje verdronken ROOSENDAAL (ANP) Omstreeks drie uur gistermiddag is Ln Roosendaal de 3'A-jarige Dimphie Storm verdron ken. Het meisje was met haar zusje ln het park Vrouwenhof aan het spelen, en raakte vermoedelijk te water toen zij achter enkele eenden aanging De gewaarschuwde moeder haalde zelf haar dochtertje uit het water. Toepas sen van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. (ADVERTENTIE) Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoeterlje een zouterlje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus alles Ja, 't is een lekkertje! de candy drop (Van onze correspondent) /beroofd. Van de daders even- NIEUWSTADT (GPD) Drie aig van vierde man die buiten mannen van wie één gewapend waarschijnlijk op wacht heeft ge- met een pistool hebben in de staan ontbreekt nog ieder dui- nacht van dinsdag op woensdag,1 delijk spoor, kort na een uur garagehouder An- toon Hensgens (36) en zijn vrouw, Annie (33) in hun slaapkamer! overvallen en van een som geld tussen 18.000 en 20.000 gulden Wel zyn rond het huis voetafdruk ken van hen gevonden. Mogelijk biedt ook een signalement van één van hen een man met een opvallend vaal gezicht, lichte ogen en witte wenkbrauwen houvast bij het on derzoek. De drie mannen drongen de woning van de familie Hensgens binnen door een raain te forceren Op de bovenverdieping doorzochten ze alle slaapkamers, ook de kamers waar de twee kinderen Mo nica van 4 en Karlheinz van 11 la gen te slapen. Het laatst morrelden ze aan de gesloten slaapkamerdeur van de ouders. Door dat lawaai wakker gewor den. sprong Antoon Hensgens uit bed. Inep tegen zijn vrouw: Daar zijn Inbre kers' en draaide het licht aan. Op het zelfde moment, trapten de rovers de helft van een paneel uit de deur en twee van hen drongen door het gat de kamer in. Zij waren belde gemaskerd. Terwijl één van hen het echtpaar on der schot hield, zocht de tweede snel naar geld. Dat vond hij in een tas naast de garderobekast. Hij nam de bankbil jetten eruit en liet de tas achter. De man met het vale gezicht was gehurkt Ivr*i*svrmf* [achter de slaapkamerdeur blijven zit- fTRECHT (ANP) Minister dr G. ten Mevrouw K hem daar H. leringa van onderwijs en weten- n zjtten en zijr. geziclr. goed in zteh schappen heeft gistermorgen de zeven- kunnen nem„n de nationale onderwijs tentoonstelling, een tweejaarlijkse manifestatie, geopend.[De mannen zijn u. de overval een eind De tentoonstelling wordt gehouden In I te voet gegaan voo: -i .t zij met een auto gebouwen van de jaarbeurs ln verdwenen. Voordat zij vertrokken had- Amnesty International LONDEN (AP) Israël wordt, in eer speciaal rapport van Amnesty Inter national beschuldigd Arabische gevan genen mishandeld te hebben. Het rap port bevatte foto's en medische getui genissen van mensen die verklaren mis handeld te zijn. Een 30 jaar oude man die twee maan den gevangen gehouden is. zei op een tafel vastgebonden te zijn waar hij afgeranseld werd, zijn borst met een mes werd bewerkt en sigaretten wer den op zijn rug en handen uitgedrukt. Volgens Amnesty beschikt het over fo to's van zijn verwondingen en een me disch rapport. Een 40 jaar oude man heeft verteld dat hij bewusteloos was geworden nadat hem urenlang elek trische schokken waren toegediend. De behandeling werd hernieuwd toen hij weigerde een glas urine op te drinken. In een andere gevangenis werd hij ont bloot met zijn handen op de rug vast gebonden aan een tralie opgehangen en zijn voeten geboeid. Hij zei dat hij met een zweep was bewerkt. Volgens het rapport is een meisje van 18 jaar voor de ogen van haar moeder afgeranseld. Er wordt op gewezen dat in geen van deze drie gevallen een aanklacht is in gediend en dat de mensen ook niet hebben terechtgestaan. Amnesty heeft besloten het rapport te publiceren nadat het een jaar lang te- -. j- -,nhet" BONN (AFP - RTR) De Westduit se contra-spionage heeft in Gerbrunn in Beieren een rechter in opleiding gear resteerd wegens spionage voor het oos ten. De man werd vorige week donder dag aangehouden zo is gisteren bekend gemaakt. De. naam en nadere bijzonder heden zijn niet onthuld. Urecht. Behalve leveranciers van school- en leer middelen in een ecala van hoogwaar dige elektronische leermiddelen tot sim pel gekleurd papier nemen vele in stellingen op het gebied van het onder wijs aan de tentoonstelling deel. Opmer kelijk is een grote inzending van de ge meente Utrecht, waar lesdemonstraties voor diverse Utrechtse scholen worden even. Minister Veringa nam korte tij9 deel aan een les aan kinderen van het basisonderwijs, waarbij audlo-visu- ele hulpmiddelen werden toegepast. Op deze tentoonstelling is aan deze hulpmiddelen zeer ruime aandacht ge schonken. Eén firma introduceert zelfs kleuren-beeldbandapparatuur voor h onderwijs. Gisteren ls de koninklijke fami lie in Megeve in Zwitserland aan gekomen. Zij zuïïen daar een xoin- tervakantie doorbrengen. Op de foto vlnr: prinses Irene, prins Charles Hugo, koningin Juliana, mr Pieter van Vollenhove en prin ses Margriet. vergeefs de Israëlische regering heeft trachten te bewegen zelf een onderzoek te mogen instellen. Amnesty beperkte haar commentaar met een verwijziging naar de ernst van de beschuldi gingen en de noodzaak dat onmiddel lijk een onpartijdig internationaal on derzoek wordt ingesteld. Maarschalk Simion Tlmosjenko, één van de vooraanstaande Russische bevel hebbers uit de tweede wereldoorlog, is dinsdag na een langdurige ziekte op 75-1 jarige leeftijd overleden. Dit is be richt door het Russische persbureau Jrins Soevanna Phoema, eerste minister die op de linkeroever van de nu vrflwel uitge droogde Mekongrivier ligt, vervolgde: ,In de bood- aanwezigheid van Noordvietnamezen ln Verder is het dan ook alleen maar propaganda, lid van welk militair pact ook. Daarom is mijn Dankzij de akkoorden van Genève is Laos geen antwoord simpel: de toepassing van het verdrag is voldoende. Het is niet noodzakelijk het ver drag nogmaals te sluiten'. Is de regering in het kader van de neutraliteitsgarantie ook bereid een deel van het huidige grondgebied op te geven? Soevanna Phoema: .Nee, nee, nee. Het koninkrijk is ondeelbaar. (De stem van de premier kr(jgt de intonatie van die van generaal De Gaulle). We zullen zelfs het kleinste deel van het konink- van Laos, verklaarde in een exclusief schap van de Pathet Lao' stond niets nieuws. Ze vraaggesprek, dat hij bereid zou zijn de Voorwaarde vooraf het staket, van de o6 J bombardementen, maar ze spreken niet over de Amerikanen te vragen de voortdurende bombardementen te verminderen of zelfs te staken in de noordelijke Pathet Lao pro vincies Phongsaly en Hoeaphan indien de Noord-Vietnamezen zich terugtrekken in het gebied waar de Ho Tjsi-Minh-route doorheen loopt. De prins vertelde verder dat vandaag zijn kabi net bijeen zou komen om zich te beraden over de naar zijn mening onaanvaardbare voorstellen van de Pathet Lao. Soevanna Phoema. die vanwege rijk niet willen afstaan, aan wie dan ook. Maar z(jn bereidheid om met de Pathet Lao samen te werken de bijnaam .roze prins' heeft gekregen, zei: .Als de Noordvietnamezen en Pathet Lao het gehele land willen bezetten, dan kunnen zij dat gemakkelijk doen. Maar ik geloof niet, dat zij dat doen. Hun politieke en militaire doel is ons onder druk te zetten, want zij hopen daardoor spoedig besprekingen te kunnen openen. Dat ho pen wij ook. maar dan zonder voorafgaande voor waarden. En ais zij het hele land zouden bezetten, brengt dat voor hen veel grotere risico's mee. om dat dit er toe zou kunnen leiden dat Washington zijn politiek wijzigt'. Inmiddels is de generale staf van Laos druk be zig een gedeeltelijke mobilisatie voor te bereiden van in het bijzonder de jonge ambtenaren. Soe vanna Phoema's voorspelling, dat de Noordviet namezen en de Pathet Lao niet van plan zijn het hele land te bezetten, vindt enige steun in het feit dat gistermiddag regeringstroepen na een kort vuurgevecht het dorp Sam Thong, belang rijk om de airstrip en het hospitaal, veroverden Vanmorgen landden helikopters op het vliegveld in de nabijheid van de .geheime' Amerikaanse basis Longtcheng, waar volgens zeggen het hoofd kwartier van de CIA is gevestigd. Prins Soevanna Phoema (68), het geschroeide grasveld van zijn residentie. nen. Dat ls het tracé naar de Mekongrivier, waar volgens inlichtingen verkregen van de plaatselijke bevolking wel landmeters zijn gesignaleerd, maar verder nog niets is gebeurd. Eén ding ls wel duidelijk: deze weg is een belangrijke aanvoer- route voor Thailand, en is bovendien de voornaam ste verbinding met het noorden van Laos. Vol gens betrouwbare bronnen zijn de Noordvietna mezen ook bezig met de aanleg van een andere weg tussen Pak Beng en Dien Bien Phoe bij de noordgrens van Laos. Dit is wel noodzakelijk, om dat door de bombardementen de andere wegen on bruikbaar geworden zijn. het gebruik van de Ho-route is toegestaan, om dat we nu eenmaal niet over de middelen beschik ken om de weg te controleren'. Geldt dat ook voor de weg die de Chinezen in het noorden aanleggen Soevanna Phoema: ,Neen, dat is iets anders. Het is moeilijk om daarop commentaar te leveren, want wij beschikken nog over onvoldoende gege vens om dat goed te kunnen beoordelen. Zo weten wij zelfs nog niet, waar de weg heen zal leiden In elk geval komt hij uit China. Naar Moeong Sai. En van daaruit leidt hij naar Mekong, dat wil zeggen in de richting van Thailand'. Kan dit een onaanvaardbare situatie opleveren? Soevanna Phoema: .Vanzelfsprekend, want de weg wordt zonder onze toestemming gebouwd'. folgens waarnemers bevinden zich in dat deel V van Laos enkele Chinese bataljons en tallo ze koelies, die bezig zijn met de aanleg van de weg. Welke betekenis deze .Chinese weg' heeft, kan niemand tot nu toe precies zeggen. Ook Ame rikaanse zegslieden komen in dit geval niet ver der dan veronderstellingen. Een ding is voorals nog zeker: er is tot op dit ogenblik nog geen uitkijkend over gebruik gemaakt van de weg. Bovendien moet men nog aan het laatste stuk van de weg begin- Is het stopzetten van de bombardementen mo gelijk? Soevanna Phoema,Als de Noordvietnamezen nun troepen terugtrekken kan de intensiteit ze ker verminderd worden, en kunnen ze tenslotte zelfs stopgezet worden. Ik zou zelfs ai blij zijn als zij zich terugtrekken naar het gebied van de Ho- weg. Want wat daar gebeurt, is een kwestie tus sen de Amerikanen en Noordvietnamezen. Wij nebben geen mogelijkheden om de weg onder con trole te houden, omdat we nu eenmaal niet genoeg militaire kracht hebben. Wat er op de weg ge beurt hoewel dat overigens in strijd is met de akkoorden van Genève is een zaak van de Verenigde Staten'. Beschouwt u uw broer als een echte communist? U hebt enkele jaren geleden gezegd dat hij dat niet is. Soevanna Phoema: .Sindsdien is de situatie ver anderd. Ik heb Soephannaphong na 1964 niet meer gezien. Ik denk dat hij geheel onder in vloed staat van Noord-Vietnam'. Bestaat er staatsgreep Laos het gevaar voor een rechtse Soevanna Phoema: ,Neen, ik denk niet dat dat zal gebeuren. Men begrijpt dat eensgezindheid nodig is om het gevaar dat ons bedreigt te kun nen bestrijden'. Zal hij onder druk van de rechtervleugel aan Thailand officieel om militaire hulp vragen, zo dat hij niet meer behoeft te volstaan met zoge naamde vrijwilligers Soevanna Phoema: ,Neen, wij hebben al genoeg steun. We willen bovendien geen vreemde troe pen hebben. We willen ten koste van alles uit breiding van het conflict vermijden'. En als dat nu eens niet meer mogelijk is Soevanna Phoema: ,We zien het nu als een plicht van de ondertekenaars van de akkoor den van Genève hun beloften na te komen. Het is ook ondenkbaar dat die internationale over eenkomst niet wordt nagekomen. Als het onder deze omstandigheden werkelijk onmogelijk is dat een internationale overeenkomst wordt gerespec teerd door de ondertekenaars, dan is het verder nutteloos nog akkoorden aan te gaan. De wereld zou niet langer de wereld zijn. Zelfs als wij of ficieel militaire hulp aan Thailand vragen, zou dat nog geen verlichting betekenen. Die zou im mers altijd onvoldoende zijn. Integendeel, inter ventie van de grote mogendheden is nodig om een eind te maken aan het conflict. Alles is afhan kelijk van Moskou, Peking en Washington'. Is uitbreiding van de Amerikaanse interventie wel mogelijk Soevanna Phoema: .Niet door middel van het zenden van troepen. Maar we hebben ooriogsmate- rïeel nodig. Daardoor zijn we in staat ons te verdedigen. En dat is niet in strijd met de ak koorden van Genève. Daarin is namelijk voorzien. Laos még vragen om conventionele wapens voor zelfverdediging. Wij vragen aan de Amerikanen geen wapens voor offensieve doeleinden. Wij heb ben meer moderne wapens nodig, want de vuur kracht van de vijand wordt steeds groter dan de onze. We hebben nog altijd het Garandgeweer en te wei nig automatische wapens'. (Volgens rapporten heeft het koninklijke Laotiaanse leger bij het treffen met de communisten een deel van de mo derne bewapening verloren). den zij in de hal van de woning de ka bel tussen telefoonhaak en toestel door geknipt. Ze vergaten echter ook elders in huis de telefoontoestellen onklaar te maken. De onmiddellijk gealarmeer de politie kon weliswaar direct een speurtocht naar de daders inzetten, maar tevergeefs. Ook de ir.zet van een speurhond had geen onmiddellijk succes. MINISTER: GEEN ONDERZOEK NAAR SEKSWINKELS DEN HAAG (ANP) Hoewel het juiste aantal verkoopplaatsen voor drukwerkjes op seksueel en op de grens van pornografie, liggend gebiaj niet kan worden gegeven, kan dit voor wat ons land betreft, worde* geschat op enkele honderden. Minister mr C'. H. F. Polak van justi tie heeft dit woensdag geantwoord op de schriftelijke vragen van het tweede-ka merlid Abtna (sgp). die de regering had gevraagd of hier sprake is van doelbe wuste ondermijning van de geestelijke volksgezondheid van ons volk. Voor zover de genoemde drukwerken liggen op of beneden de grens van het geen de strafwet noemt geschriften dlia aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid, moet de overheid zich onthouden van in- pen en vertrouwen op de zelfregu- nde knachten, die er voldoende in de bevolking leven om zelf een standpunt te bepalen tegenover deze geschriften, aldus minister Polak. De overheid treedt echter wel op in gevallen waarin duide lijk de grenzen van het strafbare zijn overschreden. Minister Polak en de mi nisters van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en van buitenlandse zaken hebben geen aanwijzing dat hier van doelbewuste activiteit sprake is. Zij zouden dan ook niet weten op wel ke wijze een onderzoek hiernaar zou moeten worden ingesteld. Zij zijn der halve niet voornemens daartoe opdracht te verlenen. De heer Abma had gevraagd invloeden van buiten onze landsgren zen in het onderzoek te betrekken. WASHINGTON (RTR, DPA) Het Amerikaanse leger heeft woensdag kapitein Ernest L. Me dina officieel in staat van beschul diging gesteld als voornaamste verantwoordelijke voor alle moor den die zijn compagnie in maart 1968 in het Vietnamese dorp My Lai zou hebben gepleegd. De kapitein wordt er niet van beschul digd de burgers persoonlijk ter dood te hebben gebracht, maar hij is vol gens een verklaring van het leger als compagniescommrT.diLnt verantwoorde lijk voor de door zijn eenheid gepleeg de misdrijven Eerder was Medina beschuldigd van moord in eigen persoon op minstens 4 mensen. Militaire autoriteiten in Fort McPherson in Georgia zullen het krijgs- rechtelijke equivalent van een .grand jury' onderzoek uitvoeren naar de be schuldigingen. Zij moeten beslissen of de zaak van Medina voor de rechter zal komen. Pas dan zal het precieze aantal door Amerikanen in Mv Lai ver moorde burgers worden gepubliceerd, al dus het .Pentagon'. In totaal zijn nu 25 soldaten en offi cieren in verband met de massale slach ting aangeklaagd. Een proces is alleen nog tegen luitenant William Calley en onderofficier David Mitchell aangespan nen. Calley zal terechtstaan wegens moord op 102 en Mitchell wegens moord op 31 Vietnamezen. Volgens Pentagon vallen deze moorden mede onder ver antwoordelijkheid van Medina. ISRAËL VEROORDEELT NEDERLANDER WEGENS SPIONAGE TOT 5 JAAR JERUZALEM. Een Israëlische recht bank heeft de Nederlander Willem R. (61) schuldig bevonden aan spionage en veroordeeld tot 5 jaar. Na zijn straf zal hij het land worden uitgezet. Het proces is in Jeruzalem achter ge sloten deuren gevoerd in tegenwoordig heid van de Nederlandse consul in Tel Aviv. R. heeft steeds ontkend een spion te zijn. Hij zegt als archeoloog naar Israël te zijn gekomen. R. spreekt 7 talen en heeft de hele wereld bereisd. Hij is mijnwerker geweest in Zuid-Amerika en bankbediende Later werkte hij voor een museum. De Israëlische geheime dienst arresteerde hem toen hij op 14 september per vliegtuig in Israël arriveerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3