P. J. J. Dekker: afscheid van veiling Kapelle Sirene voor Hoeks laatstezelfstandige baby' n 4 ■ff w 49 Urn WtAW Uitbreiding weteschappelijk instrumentarium belangrijk Imtiv wmunmoo VAN VOORZITTER NAAR ERE VOORZITTER F r ansman bedreigde Axelse ex-verloofde Zeeuwse nestor op tuinbouwgebied' Bovak wil in Goes, Middelburg en Vlissingen kermis ook op zondag SYMPOSIUM OVER .BIOSFEER EN MENS' punt komma erubocti,.... TtBNGt/LO&N VBRMENBN PINDAKAAS (SRffTFfGT, DOPERWTEN I UTGRBUK middelz urefmew AFVm/DDEL irerpakk gesneden BAKMEEL PONDSMK LEVERPASTEI B 2co&m PER BUK THEEBISKME FRISDRANKEN I rjavel ElER-BMiï TOILETZEEP ^stukken J||P PRUS'StAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 APRIL 1970 (Van onze correspondent.) VENLO (GI'D) ,Als Joyce «Ie verke ring niet herstelt, zal ik haar met «lit pistool dood schieten'. Met die woorden bedreigde kort voor Pasen monteur Al- bert S. (23) uit het Franse Grandqueville de ouders van zyn ex-verloofde, «Ie 28- zijn bedreiging kracht bij te zetten, zwaaide hy met. een gaspistool. Mej. J. van R.. die in de Venlose binnen stad op kamers woont, had met de Frans man enkele jaren verkering gehad, die zij enkele maanden geleden had verbro ken. De Fransman bleef komen en haar lastig vallen. Uiteindelijk probeerde hij haar met geweld terug te krygen. Medio maart stal hij uit haar garderobe jur ken en uit een kamermeubel haar offi ciële papieren met een geldbedrag van honderd gulden om tenslotte haar televi sietoestel te vernielen. Doordat de Frans- talrijke afgevaardigt tuinbouworganisatieleven heeft de lingvereni ging Kapelle-Biczei inge Omgeving' te Kapelle dinsdagmiddag op ker uit Wemeldinge. De Zeeuwse nestor op tuinbouwgebied, maar ook op vele andere maatschappelijke terreinen, heeft veertig jaar zitting in het veilingbestuur gehad, waarvan hij niet minder «tan drie endertig jaar het voorzitteschap be kleedde. Een periode, die dinsdagmid werd bekroond met het aanbieden het ere-voorzitterschap. de manier, waarop de heer «ie tuinbouwbelangen heeft behar tigd. Vice-voorzitter B. Leijs wees er evenwel op, dat niet alleen de land- en tuinbouw zijn belangstel ling had en dat met alleen in regio naal vleband, maar dat ook op ander maatschappelijk terrein de heer Dek ker een figuur was die voor eer krachtige leiding wist te zorgen. ,U kwam evenwel in een tijd', aldus de heer Leijs, ,dat de economie op een tweesprong stond. Ook de veilin maakte toen een zeer moeilijke ti' door, zodat velen zich met bezorgi heid afvroegen waar het allemaail naar toe moest.' De heer Leijs verheelde niet. dat deze vraag ook nu weer wordt gesteld. ,U be- fon uw werk in een crisis en hij ein- igt er ook mee', zo vervolgde de heer Leijs die vervolgens een schets gaf van de ontwikkeling van deze veiling. Een ontwikkeling, die, zoals de heer Leijs beklemtoonde, heeft geresulteerd in een krachtig veilingcomplex, «lat doelmatig en functioneel is. ,Voor de wijze waarop «lat allemaal onder uw leiding tot stand kwam kunnen wij u thans geen mooier oompiimeut maken.' Na de vele functies van de heer Dekker te hebben opgesomd, schetste hij scheidende voorzitter als een leider met een helder verstand, durf. ,De Kapelse gemeenschap heeft uw werk enkele jaren geleden dan ook ge waardeerd door u de erepenning van Kapelle aam te moeten bieden', aldus de vice-voorzitter die voorts zei, op fi nancieel gebied een gezonde veiling ach ter te laten. Ook kenmerkte hij de heer Dekker als een goed financier, maar ook als iemand, die hoge eisen stelde aan zijn bedrijf eD de mensen die daarin werkzaam waren. ,U gaf ook een krach tige stimulans aan ae kassenbouw, u hecihtte bijzonder veel waarde aan de kleinfruitteelt en het kleinbedrijf, zodat u een pleitbezorger was voor de klein- fruitteeltproefttnn en u toonde zich voorts een groot voorstander van de tuinbouwschool. De betekenis van uw werk voor de tuinbouw is dan ook niet in woorden uit te drukken, zodat de vei- g, die uw stempel draagt er een eer stelt in uw geest verder te werken.' Na hem de oorkonde te hebben overhan digd behorende bij het erevoorzitter- schap bood hij vervolgens namens be stuur en vereniging een cadeau aan, be staande uit Chinees porselein. Namens hat personeel vertolkte de direc teur, de heer A. C. de Klerk de dank voor de wijze waarop de heer Dekker ook on sociaal terrein meelevendheid be trachtte. ,BiJ het beleid stond u altijd met beide bnen op de grond en u laat dan ook geen zinkend schip achter.' Ook namens het personeel mocht de heer Dekker een geschenk ontvangen evenals van de hamled, waarbij als spreker op trad de heer J. de Priester uit Middel burg. In zijn toespraak wees de heer De Priester er op, dat de heer Dekker er van overtuigd was, dat er zonder de handel geen afzet van produkten moge lijk is en dat er dan ook mede docr zijn krachtige leiding een veiling tot stand kon komen die gezien kan worden als één van de belangrijkste van het land. LEVENSVERVULLING lingorganisatie ziin levensvervulling is geweest, dat nij steeds getracht Op de foto een beeld van de hul diging van de scheidende veiling voorzitter. (Foto PZC) Ieren luisteren. Dank bracht hij nan allen voor de prettige omgang, de gofide contacten en verstandhou ding waarin het steeds zijn beslag kon krijgen. Tenslotte zei hij, dat ook de agrarische ondernemers zullen moeten beseffen, dat er zich grote veranderingen aan het voltrekken zijn. Veranderingen, waarbij ook de land- en tuinbouw zal moeten proberen positie in te nemen. Met de wens, dat de moei lijkheden, waarin de fruitteelt thans verkeert, spoedig tot het verleden zul len behoren, werd deze afscheidsbijeen komst besloten. Van de mogelijkheid om persoonlijk afscheid te nemen werd door velen gebruik gemaakt. Eerder had in de kantine de algemene vergadering plaats, waarin in de vaca ture van de heer P. J. J. Dekker tot bestuurslid werd gekozen, zijn W. A. G. Dekker. In de vacature de heer Chr. Smallegange, Biezelinge, werd voorzien door verkiezing van de heer W. de Jager Pzn, Kapelle. terw de heren J. E. Kole, Wemeldinge en van Leeuwen, Kattendijke als bestuurs lid werden herkozen. Het bestuurs voorstel om het rentepercentage van het ledenkapitaal van 4 op 6 procent te brengen werd teruggenomen omdat er eerst een statutenwijziging dient plaats te vinden. Medegedeeld werd, dat de omzet van het per 31 maart geëindig de boekjaar 10.588.850.57 heeft bedra gen. Dat is 318.837,67 minder dan het jaar daarvoor. Op de openingsrede van deze vergadering komen wij nog nader terug. Zo ook afgelopen zaterdagavond, kort na de in Axel geuite bedreiging, waar van de onderwijzeres op 26 maart bij de politie in Venlo aangifte had gedaan. Toevallig werd de Fransman ontdekt door een late bezoeker aan het pension, waar J. van R. woont. De onderwijzeres was op dat moment niet thuis. Vandaar dat de bezoeker de politie waarschuwde, die de Fransman in de afgesloten douche aantrof. Door een ruitje te vernielen kon toegang worden verschaft. De Fransman bleek bewusteloos. De gemeente-arts, dokter A. J. Postmes stelde vast, dat hij pillen had ingenomen, die echter niet levensgevaarlijk zijn. In de zakken van de Fransman werd een gaspistool gevon den met enkele gaspatronen. Deze wer den in beslag genomen en wegens ver boden wapenbezit werd tegen de naar het politiebureau overgebrachte mon teur proces-verbaal opgemaakt. Hij zal deze week aan de officier van justitie worden voorgeleid wegens bedreiging. VLISSINGEN De Bovak, de bond van kermisbedrijfhouders, heeft een verzoek gedaan aan de gemeenteraden van Mid delburg, Vlissingen en Goes om toe te staan dat de kermisinrichtingen taan ook op zondag geopend zijn. De Bovak wijst erop, diat ofschoon de zondagswet het houden van openbare vermakelijkheden toestaat in deze drie gemeenten, met uitzondering van andere vermakelijkheden en festiviteiten, alle inrichtingen op de kermissen op zondag gesloten blijven. ,Wij doen hiermede een dringend beroep op u om aan deze voor het kermisbedrijf zo nadelige situatie een einde te maken en toe te staan dat voortaan de inrichtingen op zondag na 13 uur geopend mogen zijn', aldus de Bovak. Men is wel bereid als beper kende bepaling te aanvaarden dat in dien de kermis nabij een kerk wordt gehouden er bijvoorbeeld tussen 17 en 19 uur geen muziek ten gehore mag worden gebracht of microfoons mogen worden gebruikt. De Bovak heeft een van de voorzitters van de raadsfracties in de drie gemeen ten een brief gestuurd waarin wordt gevraagd het verzoek te steunen. DAN ALLEEN HET LEEFMILIEU VEILIG TE STELLEN (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM VIleen een sterke uitbreiding van het wetenschappelijk instrumentarium en een krachtige sti mulering van het onderzoekwerk kun nen ertoe bijdragen dat we voldoende materiaal krijgen om ons leefmilieu voor de toekomst veilig te stellen'. Dat is de generale conriusie, die werd ge trokken op de eerste dag van een druk bezocht symposium onder het thema .Biosfeer èn Mens', uitgaande van de Biologische Raad van de Kon. Ned. Aca demie van Wetenschappen in het Am sterdamse RAI-congrescentrum. Honderden biologen uit het hele land zijn daar samengestroomd om zich te bezinnen op de vraag hoever de invloed van de mens op de biosfeer reikt, welke bedreigingen daardoor kunnen ontstaan voor het milieu waarin we leven en welke maatre gelen kunnen worden genomen om met name de verontreiniging water, bodem en lucht te keren, Eigenlijk komt het erop neer dat de wetenschappelijke onderzoekere via een dergelijk symposium een hoeveelheid kennis en ervaring met elkaar willen uitwisselen en aan de hand daarvan een balans proberen op te maken. Van het begin realiseren zij zitih daarbij goed dat zij er met hun research nog - geen stukken na zijn. Dat gevoel lelt een duchtig woord mee in de be nadering van de problematiek. .Want' zo zei de voorzitter van het symposium, prof. dr A. Quispel uit Lei'den. dins dagmorgen, ,de biologen hebben de taak om de alarmbel te luiden en om zoveel mogelijk voorlichting te geven aan wie het beleid bepalen, maar het hele com plex van de biosfeer is zo ingewikkeld dat ze vaak alleen maar risico's kun nen aangeven en daarbij moeten zij zich hoeden voor voorbarige of overdre ven alarmering, op gevaar af dat hun argumenten in kraent zouden kunnen zijn komen staan, nadat zo lang slechts enkelen daarop hadden ge wezen en het erop leek of men aan hun woorden nauwelijks aandacht wilde be steden. Maar hij stelde zi<^i wel onmid dellijk de vraag: .Is deze belangstelling van tijdelijke aard. een modeverschijn sel. of ontstaat er een ontwikkeling die duidelijk gericht is op het herstel en het behoud van ons milieu? In het laat ste geval kan deze tweedaagse bijeen komst worden gezien ais een poging om op al die uiteenlopende terreinen van de biosfeer een zo groot mogelijke en zo betrouwbaar mogelijke informatie te verschaffen'. Mr J. Nittel. die het symposium na- lens de ministerie van onderwijs en •etenschappen officieel opende, gaf een overzicht van de onderzoekprogramma's en de acties in wereldwijd verband die op het ogenblik gaande zijn. Hij stelde daarbij vast dat .milieubeleid overheids beleid van de eerste orde is, waarbij in Nederland op zijn minst al zes ministe ries zijn betrokken'. Het symposium van de academie van -•etenschappen is bijzonder systematisch „pgezet. Aan het eind van een serie voordrachten zal er woensdag een fo rumdiscussie worden gehouden en zullen standpunten worden aangegeven. Op de eerste dag werden achtereenvolgens be handeld: het ontstaan van de atmos feer (prof. dr M. G. Rutten uit Utredht). de invloed van 't menselijk handelen op de atmosfeer (prof. dr F. H. Schmidt uit De Bilt), het ontstaan en de functie van het water in onze samenleving en het ingrijpen van de mes «laarin (prof. ir A. Volker uit Delft) en de bodem als natuurlijke milieufactor (prof. dr ir F. A. van Baren Steeds opnieuw kwamen de inleiders tot de slotsom: ,Er is een beter we tenschappelijk fundament nodig voor onze activiteiten op dit gebied. Voor al om te voorkomen dat in «Ie naaste toekomst fouten worden gemaakt die in het verleden haast onvermijdelijk waren'. HOOPGEVEND De hoogleraar vond het een hoopgevend verschijnsel «lat het menselijk milieu en de gevaren vam milieu-verontreini ging het laatste jaar zo sterk in de be- Gewonde bij bedrijfsongeluk BERGEN OP ZOOM Dinsdagmorgen had bij machinefabriek Holland te Ber gen op Zoom een bedrijfsongeval plaats. Toen de 48-jarige C. O. wonende te Tho- ien doende was met het bedienen van een zand-bereidingsmachine werd deze plotseling in werkmg gesteld, op het mo ment dat de 43-jarige C. H. uit Bergen op Zoom zich in de mengtrommel be vond om deze te smeren. H. wist zich gedeeltelijk uit de trommel te bevrijden en bekwam verschillende kneusingen en ontvellingen. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht Bejaarde man (78) levensgevaarlijk gewond op zebra steekplaats LeliUndaalseweg - Noord- weg onder Sint-Laurens Is dinsdagmor gen de 78-jarige heer B. Coppoolse uit Middelburg bij het oversteken door een anto geschept en levensgevaarlijk ge wond overgebracht naar het Gasthuis te Middelburg. Men vreesde daar voor zijn leven. De heer Copootae was met z(jn fiets de oversteekplaats genaderd uit de rich ting Middelburg en was, zoals een ver keersbord ten plaatse wil, afgestapt. Hij heeft blijkbaar de heer C. A. M. uit Middelburg, die over de Leliëndaalseweg met zijn bestelwagen naderde, niet zien aankomen. De heer M. reed niet snel. Bij de oversteekplaats geldt sinds een aantal weken een maximumsnelheid van 50 km. M. trapte echter «loor zijn ram en schepte de bejaarde man, die juist met de fiets aan die hand wilde oversteken. De oversteekplaats staat bekend als zeer gevaarlijk. In het verleden zijn er veel aanrijdingen en bijna-aanrijdingen gebeurd. De Leliëodaalseweg, een voort- rangsweg, noodt «loor de goede ligging tot hoge snelheden. Vandaar de maxi- mum-anelheidsbepaling van 50 km per uur. Aan weerszijden daarvan is een snelheid van 70 km toegestaan. Voor voetgangers heeft men een tunneltje aangebracht. Het rijwielpad heeft men haaks op de Leliëndaalseweg geleid om overzichtelijkheid te scheppen, en er staat een bord .wielrijders afstappen'. (ADVERTENTIE) Uiteraard la het voorko'men van roest beier dan het betalen van een hoge onkosten- rekenlng. En waar kunt dat dan beter mee voorkomen dan met TECTYL van Valvolina én de originele Zweedse ML-methode?# Een gouden combinatie waar u gegarandeerd safe mee zit (in uw TECTYL, perfecte autobescherming. Valvollne Oil Nederland N.V. - Poetbus 11 - Dordrecht - Tel. (01850) 44011. Ds v. d. Vlugt neemt afscheid van maatschappelijk werk Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen TERNEUZEN - Hervormd predikant de P. A. van der Vlugt uit Terneuzen zal op donderdag 23 april officieel afscheid nemen als voorzitter van de protestant- christelijke stichting voor maatschappe lijk werk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst vertrekt om gezondheidsredenen. Hij is 22 jaar voorzitter van de stichting ge weest. Vannacht om precies twaalf uur loeide de sirene over Hoek. een schril en lawaaierig afscheidsteken by het nu definitieve einde van de gemeentelijke zelfstandigheid. Hoek, vanaf vandaag onder de gemeente lijke jurisdictie van Terneuzen, heeft van de dinsdag een dag vol vreemde maar alles zins begrijpelijke evenementen gemaakt- Om half elf, vlak voor het scheiden van de markt, sloot Heidi Cornelia Moerman het register van geboorten voorgoed af. Op de dag van Hoeks .ondergang' zag ze als laatste zelfstandige baby het levens licht. De spruit, dochter van Huib Moer man en Maria Maas, werd om tien minuten over negen geboren op Molendijk 13, een voor deze dag wel zeer toepasselijk huis nummer. Een fns bloemetje op de Molendijk, maar ook op één en dezelfde dag een Hoekse treurwilg bij de Eerste Kreek. De treur wilg. een treffend en levend monument voor' een nageslacht dat misschien nog eens iets vaags zal vernemen over Hoekse en Terneuzense twisten, werd dins dagmiddag eendrachtig door b en w en de raadsleden geplant. Heit gebeurde onder het toeziend oog van veel, meest oudere inwoners. Waarnemend burgemeester Van der Peijl, wegens zijn vele verdiensten voor de ge meente met eregoud getooid, sprak er een korte rede bij uit: .Het lijkt we! alsof we een begrafenis mee maken, maar zo erg is het nu ook weer niet. We hebbben Iets levends geplant en we hopen dat deze boom met onze bevolking in voorspoed moge groeien'. Het Is overigens niet de eerete historische boom die in Hoek werd geplant. Dc Fran sen plantten er hun vrijheidsboom, er stond een leugenboom en nu staat er, zoals bur gemeester Van der Peijl het uitdrukte, .een boom van de waarheid'. Hij hoopte dat de treurwilg een waardige versiering van de woonkern zal zijn en een symbool van de verloren zelfstandigheid. Tot slot van de plechtigheid werd aan de voet van de boom een bord geplaatst met het opschrift: .Hoek. 31 maart 1970'. Na dit wat treurige buitengebeuren wer den er in gemeentelijke gehoorzaal nog wat boompjes opgezet. B en w. de raad en het voltallige gemeente- personeel namen daar afscheid van elkaar. Voor ieder was er een tinnen beker met het gemeentewapen en een inscriptie: aecretarieperaoneel, gemeentewerken, de opzichter, gsw-ers, brandweerlieden, de ge meente-arts dokter H. Hofstee (29 Jaar in gemeentedienst), onderwijzers, werkers en Onder een overweldigende belangstelling was de raad daarna voor de laatste maal bijeen. Half Hoek was er getuige van hoe wethouder L. M. Jansen en de heer D. J. Tollenaar, beiden vanaf 1946 raa«isli«i. de medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld kregen. Het zelfde gehoor werd ook geboeid door een overzicht van werken van de raad en de secretaris, de heer L. C. Fermont. Waar nemend burgemeester Van der Peijl, de laatste eerste burger, ontving uit handen van wethouder Jansen een autoradio en voor de heer Fermont was er een projectie scherm. De afscheidsreceptie mét bloemen en ge schenken bracht veel inwoners naar de ge hoorzaal. Tot slot van de afscheidsvierlng verhuisde het gezelschap naar Philippine, een ge meente waarvoor dinsdag een al te snelle klok eveneens de laatste minuten wegtikte. In Philippine werden tot niemands verba zing mosseltjes gegeten. En na de mosseltjes, de receptie, het ge boorteregister, het koninklijk goud en de treurwilg was het voor Hoek voorbij. Voortaan worden de stencils ten behoeve van de gemeentenaren in Terneuzen ver vaardigd. De Hoekse stencilmachine is ge schonken aan de verenigingen. Zij hebben althans iets van het goede behouden Foto: Jfiet in het aanschouwen der treur wilg is de vreugdemaar het aanschou wen der trewncilg die men zelf heeft ge plant' sprak men in Hoek (enigszins vrij naar Mnltatuli, wat weer - toepasselijk Jk heb veel geleden' betekentj. Foto PZC (ADVERTENTIE) ESN KORTE m-mmBEK dab kan alleen die prijsbewuste huiswil) geen gepu2Kl,ga gaiwon NAAR 06 PRUSSIA waar alles aH'ydopzlkperis KSOSGU/ATUMAAR heerlijk smaig. mm \mwmr &topI homburg ousvi/gas ljjWI9 34C.HEBWNS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4