PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT ACHTENNEGENTIG MENSEN GEVANGEN IN BOEING OP LUCHTHAVEN SEOEL Pechiney heit palen in het Sloe Kapers bedreigen vastgebonden passagiers en bemanning met zwaarden, pistolen en explosieven Piraten DUITSE AMBASSADEUR IN GUATAMALA ONTVOERD Tractorbestuurder overreed dochtertje Voormalig kanselier Briining overleden Vandaag in de krant... Speelterrein Kassei MAART WAS KOUD MOEILIJKHEDEN IN FABRIEK UITSTEL VAN TERUGTREKKING UIT VIETNAM SPECULATIEF' WEKELIJKSE BANKROOF IN BRUSSEL 213e jaargang - no. 77 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELB U RGSE, VLISSING SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bur* Vlls.., W.Utr.' 56-60? Ui!' 1STa50»?U| ierikzee. red lel. 3346. «dm lel. 2094 a Adverten 1186-584, exp. 2751) Middelburg, Mirkl 51. lel. 7651 (b s 9 red. 2*8/3°69iPódl. 6248K Gw.'cnïe i i 40 cent per mm. Minimumprijs per eduerlenll» t 6.Ingezonden mededelingen 2% x Uriel. rk'2. tel. 6140 (bgg'red. 7853, adv S2'l3>.' Ooslburg. tol. 2395. Ten Alle Adver tcnlloprüjen exclutlel 4 blw. Clro 359300. Provilei» Woensdag 1 april 1970 Spoorwegovergang al le veilig Pagina 2 TOKIO (ANP) Met een enkel wagentje onder de vleugel voor het regelen van de hoogstnoodzake lijke luchtverversing ging gisteravond in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel bij het vallen van de duisternis de Boeing 727 van Japan Airlines, die 's ochtends om 7 uur door een 15-tal radicale Ja panse jongeren was gekaapt, een onzekere nacht vol dreigend onheil in. Gewapend met Japanse zwaar den. dolken, pistolen en vermoedelijk zelfs met explosieven, hielden de 15 jongelui de 91 passagiers en 7 bemanningsleden, die zij allen met nylonkoord de handen op de rug hadden vastgebonden, gemakke lijk in bedwang. Zij weigerden in te gaan op herhaalde verzoeken van de verkeerstoren tenminste enige ravitaillering toe te laten, de voedsel- en drinkvoorraad moest zijn uitgeput. Omdat het toestel slechts een korte bin nenlandse vlucht moest maken bestond de voorraad nl slechts uit wat sandwiches, enig drinkwater en sinaasappelsap. De kapers willen naar Noord-Korea. Gisteravond laat toen de autoriteiten al overwogen lachgas in het toestel te pom pen. gaven zij te kennnen hij het aan breken van de dag te zullen vertrek ken. Dat zou rond middernacht Neder landse tijd zijn. Om half twee afgelopen nacht was echter nog niets van een ver trek bekend. Op een persconferentie deelde de pre sident-commissaris van Japan Air Li nes. de heer Teroeo Godo, gisteravond im Tokio mede, dat de machine bij de landing al of niet opzettelijk door de gezagvoerder bij het uitrollen op de baan van Seoel met het neuswiel in het gras naast de baan is gezet, zodat <le machine onmogelijk opnieuw kan vertrekken zonder eerst met behulp van het grondpersoneel door een trekker te zijn teruggesleept op het beton. Onderhandeld Slomatieke betrekkingen met Noorö- lorea. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Kiichi Aichi, heeft naar aanlei ding van de mededelingen van de am bassadeur in Seoel gezegd dat de piloot geen toestemming zal krijgen naar N. Korea te vliegen. Het zou volgens hem veel te gevaarlijk zijn het Noordkoreaan- se luchtruim binnen te dringen, zeker na de berichten dat het toestel eerder op de dag door luchtafweergeschut zou zijn verjaagd., Het is de eerste maal dat een vliegtuig van Japan Air Lines is gekaapt. Het toestel bevond zich op een binnenlandse vlucht in Japan, De gezagvoerder meldde 5 minuten na het vertrek uit Tokio laco niek aan de verkeerstoren: .Dit toestel wordt gekaapt'. De jeugdige gangsters eisten van hem dat hij naar Noord-Korea zou vliegen, maar dat kon niet, omdat er te weinig brandstof aan boord was. Daarop gaven .Wij hebben via de boordradio de gehele dag met deze fanatieke jongens onder handeld', zo zei hij, .maar wij komen geen stap verder.' De president van Japan Airlines heeft een geslaagd be roep gedaan op de Sowjet-Unie zich voor de veiligheid van de passagiers en de bemanning im te zetten wanneer het toestel in Noord-Korea zal zijn geland. Japan onderhoudt namelijk geen di- GI'ATE MALA STAD (AP) Graaf Karl von Apreti (63), de Westduitse ambassadeur in Guatamala, is dinsdag kort na 13 uur door terroristen ont voerd. Hij werd ontvoerd, toen hij in de door zijn chauffeur bestuurde zwarte Mer cedes Benz van de ambassade bij zijn ambtswonmg terugkeerde. De ontvoerders zaten in twee wagens. De chauffeur werd niet ontvoerd. Eerder dit jaar zijn in Guatemala een Amerikaanse diplomaat en de minister van buitenlandse zaken ontvoerd. Zij zijn pas vrijgelaten nadat een aantal gevangen gehouden terroristen waren vrijgelaten. De terreur wordt uitgeoefend door zo wel uiterst links als uiterst rechts. Von Apreti is twee jaar ambassadeur hier. Naar verluidt heeft de ambassa deur een zwakke gezondheid. De auto riteiten nemen aan dat de ontvoering het werk is van de zogenaamde gewa pende strijdkrachten der rebellen (Far) die de hand in een groot gedeelte van de terreur in Guatemala hebben gehad. DOETINCHEM (GPD) Op eerste paasdag werd het drieënhalf jarig meis je M. B. A. A. Jansen op siag gedood toen zij onder het linker achterwiel van de tractor raakte, die door haar vader, J. J. bestuurd werd. Het meisje stond bij het ouderlijk huis in de buurtschap Oosseld te Doetinchem te kijken naar haar vader die met de tractor het erf kwam oprijden. Toen haar vader haar gepasseerd was, holde ze achter hem aan en kwam daarbij zo ongelukkig ten val, dat ze met haar hoofd onder het wiel kwam. NORWICH. VERMONT (AP, DPA) In de Amerikaanse stad Norwich is maandag op 81-jarige leeftijd de voor malige Duitse rijkskanselier dr Hein- rich Brüning overleden. Briining was kanselier in de nadagen van de Wei- mar-republiek, van 29 maart 1930 tot 30 mei 1932. In 1934 emigreerde Brüning naar de Verenigde Staten, waar hij aan univer siteiten ging doceren, maar zich van politieke uitspraken onthield. DE GOUDEN Vlissingse woning bouwvereniging .Goed Wonen' heeft de gemeente een speelterrein in Paauwenburg aangeboden. (Pag. 2) Turkije TERWIJL gisteren het Turkse rampgebied opnieuw werd go- troffen door een aardschok die opnieuw mensenlevens eiste, ko men de hulpacties op gang (pag. 3) HET BEZOEK van de Oostduitse premier Stoph aan hel Westduitse Kassei in mei veroorzaakt, nu al opwinding in deze stad, die blij is met de bekendheid die ze door deze gebeurtenis krijgt(pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina's 2. 4, 5 en 7 Sport: pagina 11 Radio en tv: pagina 13 Financieel nieuws pagina 15 ze hem toestemming om in de Japanse plaats Fukuoka te landen ten einde brandstof b(j te tanken. In Fukuoka lieten ze 23 van de 114 pas sagiers van boord gaan, bijna allemaal vrouwen met kinderen. Met de schrik vrijgekomen, vertelden deze passagiers, hoe ze waren vastgebonden en hoe de jongelui zich hadden uitgegeven voor leden van de Japanse radicale ,Rode Armee'-groepering. Nadat, men met lede ogen de machine na een oponthoud van 5 uur had moeten laten vertrekken, vloog deze naar het noorden tot over de 38e breedtegraad. Tvyee toestellen van de Amerikaanse en 1 van de Japanse luchtmacht hielden de machine op geringe afstand vliegend, in het oog. De heer Godo was overigens het geloof toegedaan dat deze drie toestellen zelf niet boven Noordkoreaans grond gebied waren geweest. Ongewenst Intussen maakte de regering van Noord-Korea bekend dat zij niet van deze kaperij en van de kapers ge diend was en dat ze met de hele zaak niets te maken wilde hebben. Of dat bericht hoog in de lucht is doorgedrongen tot in de cockpit van het gekaapte toestel is niet bekend, (Zie slot pagina 9 kolom 6) fcattlijK Foto geheel bovenvoor het raam van de gelcaaple Boeing in Fu kuoka verschijnt het gezicht van een der gevangengehouden pas sagiers. Hierboven: het. toestel tijdens de tussenlanding in Fu kuoka. (Van onize weerkundige medewerker) Berekend over de laatste 50 jaar behoort de lentemaand maart waar wij vandaag op terugzien, bij de vier kouds ten. Daarbij een boven normaal aantal vorst- en sneeuw- dagen en een tekort van bijna 50 uren zon waardoor ook een som bere nmand. Het meest opvallend is wel, dat in De Bilt 3 en in het noorden slechts 1 dag een temperatuur boven 10 graden werd gemeten. Sinds 1865 is de temperatuur tot 1 april in De Bilt niet meer zo laag gebleven; met 115 celsius op 23 maart ji gemeten als tot nu toe hoogste temperatuur. Inmiddels geeft april (was het maar een mop) deze eer ste dagen een nieuwe koudegolf te zien niet gure hagel- en sneeuw buien en 'n flink beneden normale temperatuur zoals in de eerste aprildagen vrij zelden voorkomt. OLDENZAAL (GPD) In Oidenzaal is gistermiddag een bijeenkomst gehou den tussen werknemers van de N V voor heen firma W. H. Cohen uit Oidenzaal en bestuurders van KNV en NVV. De ruim 30 werknemers van de poetska- toenfabriek stonden met ingang van gis termorgen op straat. Vorige week vrij dag werd hom medegedeeld dat voortzet tin van het bedrijf niet mogelijk was. Ruim een week tevoren had de nv sur seance van betaling aangevraagd. Over de reden van de stopzetting van het bedrijf is niets officieel bekend ge maakt. Werknemers kregen de directie niet te spreken. Voorstellen van hen, hel bedrijf voort te zetten ook zonder dat er een loongarantie zal bestaan, werden niet in behandeling genomen. Met de vakbonden en de bedrijfsvereni ging voor de textielindustrie is gister middag gesproken over de uitbetaling van loon aan de meest ongeschoolde werknemers die van het bedrijf te horen hadden gekregen, dat de laatste werk week niet icon worden uitbetaald. REACTIE WITTE HUIS OP PERSBERICHT: WASHINGTON (RTR) Het Witte Huis heeft dinsdag een be richt van de Washington Post' .speculatief' genoemd volgens het welk de Amerikaanse legerleiders een verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam een half jaar wilde uitstellen. Onder een spervuur van vragen wilde de tweede woordvoerder van het Witte Huis, Gerald Marren, het bericht nietj tegenspreken maar hij z.ei: .Ik verzoek u met klem niet te speculeren. De pre- sident zal een besluit nemen over het au van de strijdkrachten en als dat genomen is zal hij het bekendmaken.' Volgens kringen rond het ministerie van defensie in Washington zou het uitstel, niet in verband staan met de ontwikke lingen in Cambodja en Laos maar zou; de opperbevelhebber in Vietnam, gene raal Anibrams een pauze willen en zou chef van de legerstaf, generaal West moreland zelfs een verdere terugtrek king een half jaar willen uitstellen. De Amerikaanse troepen zouden dan hun pacifieatieprogramnia in dichtbe volkte gebieden als Danang in het noor den van Zuid-Vietnam kunnen voltooien. Enkele regeringsfunctionarissen zouden van mening zijn dat met de huidige gespannen situatie in Zuidoost-Azië een verdere terugtrekking onverantwoord COLORADO SPRINGS. Colorado (AP) Explorer 1, de oudste satelliet nog in de ruimte, zal «leze week worUen vernietigd na 12 jaar om de aarde te hebben gecirkeld, aldus is maandag be- kendgemaakt- iDe Explorer werd in 1958 gelanceerd en heeft ongeveer 58000 banen om de aarde gemaakt. De satelliet zal waar schijnlijk donderdag weer in de damp kring komen en daar verbranden. VLISSINGEN-OOST Da gelijks rijden grote opleggers met heipalen af en aan naar het Sloegebied, waar Pechi ney Nederland NV is begon nen met de bouw van zijn aluminiumfabriek. Op een gegeven moment stonden er negen heistellingen tegelijk te stampen. Een beeld dat hier in deze contreien niet zo vaak is te zien. Van de lucht uit bekeken geeft het bouw terrein al een indruk van wat het gaat. worden. In het midden vaag de stroken grond, waarop de twee pro- duktielijnen van de eerste fase zullen worden opgetrok ken. De foto geeft ook een overzicht van do .waterwer ken' aan de Sloehaven. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). Het lijkt op een moderne vorm van de oude kaap vaart: de piraterij van de laatste jaren ln de lucht, waar bij vliegtuigbemanningen wor den gedwongen hun machine* naar luchthavens te brengen buiten het officiële vliegschema om. De meeat recente is de kaperij deze weck door ultra-linkse studenten uit Japan, die een Boeing-727 naar Noord-Korea wilden laten vliegen. Deze soort Jucht- roverij' begon omstreeks 1958. toen Cu banen vliegtuigen van zuidelijke binnen landse lijnen van de Verenigde Staten dwongen naar Havanna te gaan. Spoedig begon deze kaperij uit te groeien tot een plaag: alleen al op Cuba is tot nu toe een honderdtal vliegtuigen gedwongen geland. Het verschijnsel is echter niet tot dat deel van de Verenigde Staten beperkt gebleven. Enige weken geleden publiceerde het Amerikaanse weekblad Newsweek een kaart, waarop alle bekende ge vallen van luchtpiraterij waren aange geven, een weinig opwekkend beeld. De stelende Cubanen komen er eigenlijk nog het gunstigst af, want bij hen zijn er geen slachtoffers gevallen, hetgeen wel is gebeurd door optreden van de Palestijnse verzetsorganisaties. Zeven enveertig doden door een bomaanslag in een Zwitsers vliegtuig, éénendertig ge wonden door een aanslag in München plus één dode, er wa ren aanvallen van die kant op vliegtuigen in Zwitserland, in Griekenland, in Da mascus, allemaal .ver zetsdaden' in het kader van de oorlog met Israël. Daarnaast werden kaperijen gemeld in Ethiopië, in Turkije, in Noord- Af rika (de aanval op het vliegtuig van de vroegere Kongolese leider Tsjombe). er was voorts de diefstal van een Ame rikaans TWA-toestel op weg van New York naar Rome: het kwam in Libanon terecht. Voorts werd een toestel van de zelfde maatschappij gedwongen van Ca- llfomlë naar Rome te vliegen. Zo is een moderne vorm van terrorisme ontstaan, waartegen tot dusver nog weinig effec tieve maatregelen konden worden ge- Het eigenaardige bij het publiek ls hier en daar, dat het ondanks alles toch een zekere romantiek bespeurt Toen bijvoorbeeld vorig jaar oktober de Amerikaanse Italiaan Minichiello er mei een TWA-vliegtuig vandoor ging en in Rome landde, werd hij min of meer als een soort held ingehaald. Vooral de Ita liaanse pers kwam met roerende verha len: de jongeman had immers zijn va der willen opzoeken. Men is nu bezig na te gaan of er wellicht een film over het avontuur van de kaper kan worden ge maakt: de piratenheld. Vermoedelijk zullen ook de Noord-Koreanen de groep studenten uit Japan, die er deze week met een Boeing-727 vandoor gingen, wel als helden beschouwen: zij kaapten im mers een kapitalistische machine. Zoals de Arabische verzetsorganisaties na elke aanval op een Israëlisch vliegtuig haas tig meedelen, dat zij de verantwoorde lijkheid dragen. Zij willen dat namelijk gedaan hebben. Dat heeft nu eenmaal te maken met de keuze van betrokkenen in een conflictsituatie tussen landen of ideologieën. Het verschijnsel is niet nieuw. In een ver verleden werden aan Nederlandse zeekapiteins kaperbrieven verstrekt: men beschouwde dat als een volstrekt verantwoorde en legale zaak. Het is echter denkbaar, dat diegenen, die daarvan het slachtoffer werden Spanjaarden bijvoorbeeld er een an dere opvatting op nahielden... Er blijkt overigens uit allerlei publi- katies. dat men bij de grote lucht vaartmaatschappijen weinig opti mistisch is over de bestrijdingsmo gelijkheden van deze moderne kaapvaart. Er bestaat geen uniformiteit :n de straf bepalingen van de diverse landen, er bestaat evenmin een duidelijke eenstem mige houding jegens bijvoorbeeld de landen, die de kapers met sympathie omnngen: er wordt wel over boycot ge sproken. maar in de praktijk komt daar niets van. Ook in dit opzicht is een be tere internationale rechtsorde dringend nodig. Tegenover deze moderne kapers is eigenlijk maar één houding mogelijk: hen beschouwen als misdadigers. Dat zijn ze namelijk: ze brengen terwille van ideologische, nationalistische of persoon lijke motieven de veiligheid van velen in gevaar. In de hedendaagse passagiers vliegtuigen worden per vlucht soms meer dan honderd mensen vervoerd, in de nieuwe Boeing-747 zelfs bijna vierhon derd. Tegenover diegenen, die de veilïg- iheid van deze honderden mensen moed- j willig in gevaar brengen, kan en mag men niet tolerant zijn, niet in de straf wetgeving. maar evenmin in de publieke opinie. (Van onze correspondent) BRUSSEL Bij een overval op een filiaal van de kredietbank in Brussel heeft de overvaller gistermiddag een kwart miljoen Belgische frank (circa 18.000 gulden) buitgemaakt. De overval was de negentiende in Brus sel sedert 1 januari van dit jaar. Hij was in scène gezet zoals bijna alle an dere. Een auto hield stil voor het filiaal, een man biecf achter het stuur zitten. De overvaller gmg met een pistool ge wapend het kantoor binnen en nam on- I der bedreiging daarvan van een bedien de van een onderneming die juist geld i kwam halen het bedrag af. De auto bleek gestolen. Hij werd korte tijd ia- ;ter in een stille buurt m Brussel terua- I gevonden. |De Brusselse politie had juist voor Pa- ;sen. toen de meeste salarissen werden uitbetaald extra patrouilles gevormd di'- j gereedstonden om bij het eerste alarm op te treden. De overvallers zijn ook deze keer weer te vlug geweest en ze hebben aldus kunnen bijdragen tot het merkwaardig record aan overvallen voor een Europese stad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1