Portugees maakt amok in auto van zijn baas PZEMhengelt' naar krediet hij Europese investeringsbank Hoofdgebouw van de Vlissingse MTS levert gevaar op Vliegveld Noord-Sloe gaat 13 juni open 2 Bruids- reportages en alclicrfoto's foto harry verschuren TWEEDE VROUW IN MIDDELBURGS POLITIEKORPS Een brilmaakt' uw gezicht Scbr<7x>te Leeuwse ALMANAK B0UWP0LITIE INGESCHAKELD SURINAME MOET ZELF HEBBEN' FABRIEK VOOR ALUMINIUM Weinig paasdrukte op Zeeuwse wegen VRAGEN IN PARLEMENT Driekwart jaar hotoBACKl PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1970 SNIJ- EN STEEKPARTIJ OP RIJKSWEG KRABBENDIJKE Een 43-jarige Portugese matroos heeft don derdagavond zijn wergever, de kapitein van de coaster .Horizon' met wie hij in de auto meereed naar Rotterdam, op de rijksweg in Krabbendijke plotseling aangevallen en ernstig verwond met een scherp voorwerp. De matroos sloeg daarna op de vlucht. Anderhalf uur na de aanval pakte opper M. Plaisier (57) van Krabbendijke de Portugees, toen zo mak als een lammetje, in zijn kraag. De man was de weilanden van Waarde ingevlucht en had zich moe en be- modderd' verscholen in het varkenshok van fruitkweker Van Weele in Waarde aan de Plasseweg. tien. ,\Ve zaten de krant te lezen toen wo ineens een vuilnisemmer hoorden omvallen. Ik keek door het voorraam, omdat ik .huh huh' hoor de net alsof er iemand dronken bui ten stond. Toen ik het buitenlicht aan deed, zag ik een kleurling met zijn hoofd achterover. Ik dacht bij mezelf: die neemt er nog eentje'. Hel slachtoffer kapitein Leendèrt Brand (46) uit Leïdsehcndam was inmiddels vensberg in Bergen op Zoom overge- na doktershulp naar het ziekenhuis Lïe- bracht. Hij had talloze hoofdverwondin gen en had veel bloed verloren. De po litie kon hem daarom donderdagavond nog niet horen. Over de motieven van de Portugees tast men in het duister. Mevrouw S. Brancl-Sn&terse, die de auto van de kapitein bestuurde, haar man zat naast haar en de matroos zat ach' terin, begreep er niets van. ,Ik had de indruk dat hij zat te bidden of zoiets. Daarna vloog-ie hem meteen aan' Waarde ze tegen de petitie. bezoek d€ 7 N'og geen vijf minuten na zijn belletje iP1IPC h T s'ond opper Plaisier volgens Van Weè- le met zijn zoon: .Het was een jone T elefoon Na dlüt tafereel vluchtig te hebben aan- I gezien greep de heer Van Weele de te- ver" lefoon om de politie van zijn onge- Omdat het stormde besloot kapitein eigenaar Leendert Brand donderdag niet van Terneuzen met de coaster .Horizon' over water naar zijn woonplaats Leid- sehendam te gaan. Brand en zijn vrouw namen de auto. Matroos Miguel Borges Pires (43), afkomstig uit Lissabon, reed met het echtpaar mee tot Rotterdam waar hij in pension is. De vrouw reed, de kapitein zat er naast en de matroos achterin. Op rijksweg 58 onder Krabbendijke ging het mis. Toen was het om streeks kwart over acht. Opeens viel de matroos de kapitein aan. Hij stak hem wild achter elkaar met 'n scherp voorwerp, ,1k dacht een stuk glas* verklaarde mevrouw Brand overstuur later. Kapitein Brand stelde vertwij felde pogingen in het werk om de sterke matroos af te weren, mevrouw Brand stopte de auto, en probeer de de aandacht te trekken van pas serende auto's. Toen een auto, ook bestuurd door een vrouw stopte, was de Portugees a) verdwenen en zat de kapitein versuft en uitgeput door bloedverlies in de auto. De automobilist nam de bebloede jas van het slachtoffer en een laars van de Portugees, die deze bij het wegmnen had verloren, mee in haar wagen, teer- wijl meivrouw Brand haar man ijlings in de auto naar dokter G. J. Noome aan de Noordweg in Krabbendijke bracht. Deze verleende de ernstig gewon de en hevig bloedende man eerste hulp. Terwijl dokter Noome om een ambu lance voor het slachtoffer belde, dat naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom moest worden overgebracht, bond opper M. Plaisier (57) de strijd aan met" de vluchtende Portugees. een jonger iemand in burger' al op het erf. De Portugees had zich verschanst in het varkenskot. Van Weele: ,Ik zag mijn drie varkens loslopen, dus ik zeg tegen de opper: hij zal wel in dat hok zitten, want de grendel was er af en de deur stond open. Ja hoor, daar zat ie. helemaal achterin weggekropen. Hij kwam heel rustig te voorschijn'. Met handboeien om werd de Portugees in de wagen geladen. Hij werd na de enerverende avond vastgezet in een cel van bureau Kruiningen. Men zal 'ni ver horen met een tolk. (ADVERTENTIE) r///s/////////s///////////s/s/ss////////j Wie vakwerk wil, belt tijdig (01180) - 260S Nummer vaak in gesprek Natuurlijk Kwaliteit, zie je kom kijken en vragen bij MIDDELBURG TEL. 01180-2603 5$i S 7f/////f/f/////f///f/f//////f/f////////J MIDDELBURG Mej. J. B. den But ter is bij de gemeentepolitie van Mid delburg in dienstgetreden. Zij ontving, haar opleiding voor agente gedurende1 een jaar aan de opleidingsschool voort gemeentepolitie te Leusden, waar zr onlangs slaagde voor het politiediplo- ma. Met mej. Den Butter heeft de ge meentepolitie van Middelburg nu haar tweede vrouwelijke politie-ambtenaar. burgemeester van Middelburg, drs. A. Wolters zal haar op 15 april in een korpsbijeenkomst aan het politie bureau beëdigen. De burgemeester hoopt op deze dag dan tevens met het politie korps kennis te maken. Varkens In zijn eigen particuliere wagen ging de opperwachtmeester op zoek naar de man. De man rende en struikelde door sloten en weggetjes en zwierf uitende- lïjk wat verdwaasd rond. Tot hij een schuilplaats, 700 meter van de weg vond: het varkenshok van de fruitkweker Van Weele aan de Plasseweg in Waarde. .Die Portugees was zo benauwd als wat. Ik ging 'm achterna in het hok de boer was ondertussen gelarmeerd door het ge schreeuw van de varkens. De matroos had de grendel van het nachthok open- gekregen, de varkens eruit, hij erin. Toen was het gauw bekeken. Ik kon 'm rustig de boeien aandoen', vertelde op per Plaisier. Hij kreeg daarna assisten tie van de inmiddels ook gearriveerde twee wagens van de verkeersgroei) en de groep Reimerswaal. De Portugees was doodmoe en zat onder de modder. Vertelde fruitkweker Van Weele: (38): Het was tegen kwart vooi (ADVERTENTIE) Kies met zorg uit de modernste collectie van OPTICIEN een naam in brillen St-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN - Telefoon 2398 Dinsdag 3e paasdag gesloten. Bezeerd Eén onzer collega's is deze week na een bezoek aan zijn geboorte plaats Westkajielle geestelijk zéér bezeerd ter redactie terug- geleeerd. Hij begeleidde een dienstdoend fotograaf, die een groepje in schoolverband turnende jongelui in het verenigingsgebouw wilde vastleggen en stond a1- wachtemd terzijde, terwijl de fo tograaf het werk deed. Hij werd aangesproken door één van de leerlingen, die graag toilde toeten xoat voor volk er over de vloer kwam zo zijn ze in West- kapelle wel. ,Sprechen S ie Deutsch vroeg-ie. Nu vond onze collega dat nog v;el draaglijk 't liep tenslotte te gen Pasen. Maar hij wilde het toch niet op zich laten zitten en antwoordde, naar hij dacht in plat-WestkappcU,Bin jie noe toch wiezerik komme ier van- daen.' Waarop de jongen zich tot een vriendje v;endde en sprak: ,Noe glövek toch, daftun zelt, ddttun uut Zeeland komt.' ERNSTIGE GEBREKEN VLISSINGEN Het hoofdge bouw van de Vlissingse MTS vertoont zoveel ernstige gebre ken, dat de rijksgebouwendienst en de gemeentelijke bouwpolitie niet meer geadviseerd hebben ingrijpende verbeteringen aan te brengen, maar slechts maat regelen hebben aanbevolen om direct levensgevaar voor de daarin verblijvende leerlingen en pei'soneel te voorkomen. Wel is het afgelopen najaar het dak op verschillende plaatsen verbeterd en het buitenschilderwerk uitgevoerd, maar ook moesten in de gang nieu we ondersteuningen worden aange bracht, omdat het plafond lelijk bleef werken, en nog steeds, waardoor ge vaar voor instorten bestond. Omdat de gevraagde schooluithrei- ding nog steeds niet met een toestem ming is bekrachtigd, vanwege aller lei bijkomende noodzakelijkheden, heeft de mts met haar afdeling tech nisch tekenen haar toevlucht in de oude hulpgebouwen van de hts ge vonden. De mts hield in deze bijge bouwen ruimte over. zodat men ook extra theorielokalen kon creëren. Toch blijft het grote bezwaar be staan, ook al is de afstand tussen het hoofdgebouw en de dependance kleiner geworden maar nog altijd zo'n drie kilometer is. dat deze af stand een vlotte wisseling van de les sen ernstig stagneert. Terloops in formeert het jaarverslag van de mts, dat zij met 'deze nieuwe dependance haar zevende in haar negenjarige be- staansperiode heeft versleten en dat zij momenteel op vier verschillende plaatsen gehuisvest is. DEN HAAG (ANP) Het- alumïnium- eomité heeft ,in aansluiting op de be- -icliten waarin sprake is van een joint- enture tussen de Surinaamse regering :n buitenlandse maatschappijen voor de winning van de bauxietvoorraden in Wc-1-Suriname, en tevens voor de ex ploitatie van een aluinaardefabriek een verklaring uitgegeven. Het comité zegt dat, .gezien de lage waarde van de bauxiet if 40.- per ton en aluinaarde ƒ200,- per ton) deze deel name van de Surinaamse regering aan de bauxiet of aluinaarde-exploitatie van gering belang geacht rnoet worden. Slechts de nationale aluminium-indu- strie, 2000 per ton, kan van bete kenis worden voor de industrisering van Suriname. De huidige plannen heb ben slechts tot gevolg da.t de grijpstui- ver die Suriname op het ogenblik aan haar bodemrijkdommen verdient, ver ben wordt door een grijpdubbeltje. de tweede plaats wordt gesproken over joint-venture van de Surinaamse regering met buitenlandse maatschap pijen. .Het alummiumcomité geeft als zijn mening te kennen, ,dat hier niet sprake moet zijn van een deelname van de Surinaamse regering aan de exploi tatie van de bauxietvoorraden, rnaa.r dat Surinaamse volk recht heeft op de volle honderd procent van zijn bodem- rijkdommen. Op deze grond wijst het alummiumcomité iedere joint-venture met buitenlandse maatschappijen af. Als de Nederlandse regering bereid Is de Pechiney-alnminiumfabriek in het I Sloegebied tientallen miljoenen guldens investeringssubsidie te geven, dan eist het aluminiumoomité een zelfde steun van de Nederlandse regering aan de Surinaamse overheid hij het totstand komen van de nationale Surinaamse alumlnium-industrle1. VLISSINGEN Met de paasdagen voor de deur was het gisteren toch niet noemenswaarig druk op de Zeeuwse we gen. Alleen tijdens de middaguren viel er meer verkeer clan normaal te bespeu ren. De rijkspolitie betitelde de verkeers stroom met .redelijk druk'. De tolgaardere van de Zeelandbrug vin gen 's middags deze verkeerspiek op door tijdelijk met vier posten te wer ken. De provinciale veerdiensten spra ken evenmin van een opvallende hoe veelheid te verwerken voertuigen. De spoorwegen werden in Zeeland ook niet intensiever gebruikt dan doorgaans op de weekends het. geval is. De heer J. P. de Regit van de provinciale VW zei, dat men met name enig Duits toerisme had waargenomen, dat vooral uit woningzoekers voor het hoogseizoen bestaat. De heer De Regt hoopte dat er tijdens de paasdagen meer Belgen zullen komen aan vroeger, dit in ver band met een advertentiecampagne ter bevordering van het dagbezoek aan Zee land. VOOR BOUW VAN KERNCENTRALE BORSSELE europees (Van één onzer redacteuren). BRUSSEL De NV Provinci ale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) zit nog steeds te wachten op een definitieve beslissing op een kredietaan vraag bij de Europese Investe ringsbank, al geruime tijd ge leden ingediend ter financiering van de bouw van de kernener giecentrale te Borssele. De ver wachtingen dat deze Europese bank het investeringskrediet in derdaad zal toestaan zijn overi gens niet al te hoog gespannen. Dat wordt vooral duidelijk uit een aantal vragen, die het Ne derlandse socialistische lid van het parlement in Straatsburg, ir A. P. Oele, heeft gesteld aan de Europese commissie. Hij suggereert (lat de beslissing van do bank negatief zou zijn uit gevallen en wil graag precies we ten of de directie van de Europese Investeringsbank inderdaad al een beslissing heeft genomen. .Wanneer mijn informaties juist zijn, dat de beslissing negatief is, kan de Europese commissie dan meedelen welke motieven hebben geleid lol het nemen van die negatieve beslissing? Hebben die motieven met name reke ning gehouden met het feit dat het hier gaat om een transnationale sa menwerking met een strikt Europees karakter, waarvan de gevolgen ui terst belangrijk kunnen zijn voor ont wikkeling van de kernenergie?' aldus ir Oele. De aanvraag hij de Europese Investeringsbank is er een van een groot aantal kredietaanvragen, dié de NV PZEM heeft geplaatst b:j bank instellingen voor het project 'van de kerncentrale (400-450 megawatt), die de Duitse onderneming Kraftwerlc Union AG Siemens-AEGop het ogenblik aan de zeedijk bij Borssele aan het bouwen is, Het project vordert gestaag, zoals bijgaande luchtfoto's laten zien. ,De kans dat een aan vraag bij de Europese bank wordt ingewiligd is per definitie al klein', zei ons "ir T. Bogerö, directeur van de PZEM nog. .De bank heeft een maximum aan middelen beschikbaar, dat niet groter is dan voor ongeveer dertig procent van de aanvragen. In het algemeen wordt dus zeventig pro cent niet gehonoreerd.' De heer Bo- gerd vertelde ons nog dat de voor waarden. waaronder een dergelijk krediet zou worden verleend iets gun stiger liggen dan bij andere bank instellingen. Hij beschouwt de vragen van dr Oele als een laatste poging om toch nog iets te bereiken bij de Europese Investeringsbank. Zoals gezegd: de bouw van de kern centrale is nu al bijna driekwart jaar op volle toeren. Na het ,ruwe werk' van de betonbouw is in de loop van februari een nieuwe fase aangebro ken: (le montage van de 2 tot 3 cm dikke stalen platen, die met elk aar op de duur de stalen hol voor het reactorgedeelte van (1e centrale (op de luchtfoto de witte cilinder) moeten vormen. Een bol met een doorsnee van 46 me ter. Specialisten van de machinefa briek Vlaardingen-Oost zijn naai Borssele gekomen om dat bijzondere karwei voor hun rekening te nemen. Wanneer de stalen bol "eenmaal in het reactorgebouw is geplaatst zal daar vrij overheen nog weer een be tonnen koepel van 50 om dik worden gebouwd. Verder zijn ook het rcac- lorhulpgebouw (installaties recht streeks verbonden met de opwekking van kernenergie) en het niachinege- bouw (waarin de turbine) al in con touren waar te nemen. Ook buiten dijks is de nodige activiteit te sig naleren. In met ringdijken omgeven putten komen daar de koel- waterinstallaties voor de kerncen trale en de naastgelegen conventione le centrale (op de foto gemarkeerd door de hoge schoorsteen) van de PZEM te staan. Dit .natte werk' moet snel van de grond komen, want voor 1 januari 1971 moet deze con ventionele centrale worden opgele verd. BORSSELE Een overzicht yan de kerncentrale, die Kraftwerlc Union AG in opdracht van de PZEM bouwt bij Borssele. Eet complex begint zich al af te te kenen. Daarnaast (met schoor steen) de nieuwe conventionele centrale in aanbou w. (Luchtfoto Slagboom en Peelers) BORSSELE Een detail van het installaties en buizenstelsels naar centrale-complex. Bovenin de bui- de beide centrales. tendijkse projecten voor de koel- (Luchtfoto Slagboom en Peetera) MIDDELBURG Het nieu we vliegveld voor midden- Zeeland in het Noord-Sloe zal op zaterdag 13 juni aanstaande officieel wor den geopend. De rijks- luchtvaart dienst (RLD) heeft afgelopen week het ongeveer 24,5 ha grote keuring onderworpen en terrein aan een officiële de toestand van het veld als gunstig beoordeeld. De baan kon worden goedge keurd. leeft de minister van i die te Den Haag verg leend voor 'n geregelde lucht- dienst van Schiphol via R.dam (Zestienhoven). Noord-Sloe en Gent naar Rijs.sol vv. Het is de bedoeling van het luchtvaart bedrijf om deze luchtlijn uit tc voeren met twee-motorigc Dornier-Skyservant toestellen Vliegtuigen met ruimte voor twee piloten en elf passagiers. Het vliegveld aan het Veerse Meer is momenteel geheel gereed en bebakend. zodat kan worden begonnen met de bouw van een stationsgebouw, een han gar en een werkplaats en een aparte hangar voor de vlieg club .Midden-Zeeland'. Het dagelijks bestuur van de stich ting" die het vliegveld (een in vestering van 300.000 in deze voorlopige versie) exploiteert zal nog een programma uit werken voor cle officiële ope ning op 13 juni. (ADVERTENTIE) Wisselende bewolking met plaatselijk een sneeuw- of hagelbui. Overwegend krachtige, aan (Ie kust af en toe harde noordwestelijke wind, later afnemend. Koud weer. Vooruitzichten voor de paasdagen Zonnige perioden, ook enkele regen of sneeuwbuien en in do nncht op vele plaatsen lichte vrost. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor eerste paas dag: aantal uren zon 3 tot 8: min temp 2 tot 6 graden onder normaal; max temp 2 tot 6 graden onder normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent: kans op een geheel droog etmaal 40 procent. Voor tweede paasdag: aantal uren zon 1 tot 6: min temp 2 tot 7 graden on der normaal; max temp 2 tol 7 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 pro cent: kans op een geheel droog etmaal 40 procent. 29 maart Zon op Maan op 30 maart Zon op Maan op 31 maart Zon op Maan op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2