PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUWE CRISIS LIBANON Acties tegen bewind Cambodja B en W van Westerschouwen willen nu de ,rioolknoop' doorhakken Provocateurs zouden gevechten uitlokken Beiroet op rand van anarchie Vandaag in de krant... ONTVOERDE CONSUL ZOU ZIJN GEDOOD AMSTERDAM - ONDANKS KOUDE WEER - VOL PAASTOERISTEN VOORSTEL AAN RAAD: NEEM PLAN VAN 12 MlUOEN AAN Wethouder Van de Klooster tegen Voorlichting Burgemeester op hel platte vlak 213e jaargang - no. 75 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I Bur. Vll«»„ Wilitr. 56-60. tel. 5144 (b 3 9 red 3508 adv. 01186-584, «*p. 2751). Middelbars, Mirkl 51, I I. Gom. Grote Markt 2, tel. 6140 (b s s red. 7853. adv 5213). Ooilburg, Zaterdag 28 maart 1970 Stuurloos Pagina 2 359300. Provl-.elal BEIROET (RTR) De Libanese minister van binnenlandse za ken, Kamal Djoemblatt, heeft politieke provocateurs ervan be schuldigd een veldslag ontke tend te hebben op Goede Vrij dag tussen Palestijnse comman do's en aanhangers van een rechtse partij. De provocateurs hadden geschoten op zowel de commando's als de rechtsen. door Britse stoorzender' RADIO NORDSEE TIJDELIJK TOT ZWIJGEN GEBRACHT LONDEN (RTR) De Britse autoriteiten hebben vrijdag de pira tenzender Radio Noordzee International, die opereert vanaf een schip voor de oostkust, tijdelijk tot zwijgen gebracht. Het ministerie van posterijen en verbindingen schakelde een krachtige zender in op de door het piratenstation gebruikte golflengte, die bestemd is voor het noodverlceer tussen schepen en de kust. Radio Noordzee werd .weggedrukt' en verdween na korte tijd uit de lucht. Vernomen is, dat het station zondag de uit zendingen zal hervatten, maar dan op een andere golflengtes. Vliegveld HET NIEUWE vliegveld voor Midden-Zeeland in het Noord-Sloe zal zaterdag 13 juni officieel wor den geopend. (Fag. 2) Luchtslag ISRAËL zegt in een grote lucht slag 5 Egyptische Migs te hebben neergeschoten; Egypte geeft het verlies van één toestel toe. (pag. 3.) Plundertocht EEN groep zigeuners heeft giste ren een grote plundertocht door de twee noordelijke provincies ge houden. De politie waarschuwde winkeliers van te voren, hun win kels te sluiten (pag- 3). Paaspuzzel Voor de trouwe puzzelaars tijdens de paasdagen een speciale puz zel. Het prijzenbedrag uit te keren in waardebonhen be draagt 100,- (pag. 10) Binnenlands- en buitenlands nieuwspagina's 1, 3, 9 en 31. Zeeuws nieuwspagina's 2, 5, 9 en 14. Sport: pagina 10 en 11. Radio-tv: pagina 29. En in de pag. 17: Terreur in VS. over ra dicalen, bomaanslagen en angstige mensen. pag. IS: Cuba voert, geïsoleerd als het is door de Amerikaanse economische blokkade, een zware strijd voor zijn bestaan, pag. li): Mógelijkheden en moei lijkheden rond een eigen Zeeuw se ijsbaan'. pag. 21: De rijlcspedagogische academie t.e Middelburg heeft zich deze week drie dagen beziggehou den met een industrieproject, icaarvan een aantal studenten ver slag uitbrengt. pag. 2$: Letterkundige kroniek door Hans Warren. Sari Göth ze ventig jaar. pag. 25: Onderwijsproject op een zestal scholen op Schouwen-Dui- veland; eerste vrouwelijke studen te aan Vlissingse zeevaartschool, pag. 20: Klacht van Schotse mili tairen begin van nieuwe Engelse bijbel; stemmen uit de. kerken: het christelijk instituut van zui delijk Afrika. pag. 27: Dammen, schaken, brid- gepuzzel en prijsplaat. Argentinië weigerde gevangenenruil BUENOS AIRES (RTR) In een anoniem telefoongesprek aan een Argentijns persbureau is gezegd dat de ontvoerde consul van Pa raguay, Joaquin Waldemar San chez is gedood en dat zijn lijk in een rivier in de buitenwijken van Buenos Aires is geworpen. Volgens onbevestigde berichten zou den plaatselijke bladen en radiosta tions eenzelfde anoniem telefoonge sprek gevoerd hebben. De Argentijn se regering had woensdagavond op nieuw geweigerd twee gevangenen in ruil voor de consul vrij te laten omdat de een op vrije voeten zou zijn en de ander niet vrijgelaten wilde worden. Een verslaggever van het persbureau Saportiti. die al eerder met leden van het Argentijnse bevrijdingsfront via de telefoon had gesproken terwijl deze zich niet bekend maakten, zei dat hij de stem herkend meende te hebben. De 56-jarige Sanchez werd dinsdag ont voerd toen hij probeerde zijn auto in Buenos Aires te verkopen. BRENNERO, Italië: Het dorpje Brennero, nabij de Brennerpas, k voor de eerste keer in de geschie denis door een lawine getroffen. Twee personen werden gewond de materiële schade was gering. Poolse familie vluchtte met treiler KOPENHAGEN (AFP) Een Poolse familie van tien personen heeft asiel gevraagd in Nexoe, op het Deense eiland Bornholm, na aankomst daar met een treiler. Tijdens de reis hadden ze twee be manningsleden, die hen niet wil den volgen, na een handgemen op gesloten. Vervolgens hadden ze het schip in volle zee overgeschilderd en een andere naam gegeven om het voor een Deens vaartuig te laten door gaan. De Deense autoriteiten gaan na of het schip moet worden te ruggestuurd. De vluchtelingen zeg gen dat het van hen is, maar vol gens de twee .weerspannige' be manningsleden is het eigendom van een Poolse maatschappij. Djoemblatt, die leider is van de linkse progr'essïeve socialistische partij, zei dat er een duidelijke samenzwering was achter de reeks schietpartijen in het gebied van Beiroet, die sinds dinsdag meer dan 25 levens hebben geëist. Volgens Djoembiatt zijn pro vocateurs verantwoordelijk voor het doden van negen guerrillastrijders in het Libanese bergdorp Kachala op woensdag en voor een gevecht op donderdag rondom een vluchtelingen kamp, waarbij zes mensen het lev verloren. De Libanese minister van defensie, Ma- jid Arslan, heeft geweigerd commen taar te leveren op veronderstellin gen dat de incidenten van deze week geënsceneerd zijn. Hij zei slechts dat het Libanese leger heeft gehandeld op last van de regering. Waarnemers in Beiroet hebben gezegd dat militaire eenheden, op last van de regering, niet hebben deelgenomen aan de gevechten van deze week. Zij lieten het aan de politie over, het toneel van de strijd af te grendelen en lieten de guerrillastrijders en de rechtsen het met elkaar uitvechten. Maar linkse Libanese partijen me nen dat zekere politieke elementen schutters gebruiken om botsingen uit te lokken met de guerrillastrijders met de bedoeling een pro-conserva tieve stroming op te wekken met het oog op de presidentsverkiezin gen, die in augustus in Libanon worden gehouden. Minister Djoemblatt heeft nog gezegd dat tientallen en mogelijk honder den gewapende mannen 's nachts doorgedrongen zijn in het gebied tus- 6e Harat Heraik, een voorstad van Beiroet en het vluchtelingenkamp in de buurt van de internationale Li banese luchthaven. Volgens de plaat selijke bevolking hadden zij het vuur geopend op guerrillastrijders en ver volgens op de plaatselijke rechtsge- zinden. Bij de gevechten van vrijdag hebben volgens ooggetuigen guerrillastrijders enkele huizen veroverd. Met raketten (Zie slot pagina 9 kolom 4) WEGEN S'MIDDAGS OVERVOL NS merkte niets van Paasdrukte AMSTERDAM (GPD) Amster dam stroomde in de loop van vrij dagavond tjokvol buitenlandse tocrislen. De vloed van Duitsers ver baasde zelfs de ingewijden die toch niet veel buitenlands bezoek met deze koude paasdagen hadden ver wacht. De VVV werkte tot in de nacht om de bezoekers aan onder dak te helpen. In de loop van de avond raakten de hotels in Am sterdam echter boordevol. Verwij zen naar Wijk aan Zee, Edam, Haarlem en Zandvoort ging op een gegeven moment ook niet meer, onidat men ook daar volgeboekt was. De meisjes van de VW begon nen toen ruimte in zuidelijker richting te zoeken. Overweldigend is ook het bezoek van jeugdige buitenlanders voor wie echter nau welijks onderdak voorhanden is. Jeugdhotels en -herbergen zaten al vroeg vol. Het jongerencen trum Paradiso herbergde gister avond zo'n 1400 jongelui, terwijl er nog 400 buiten op straat ston den te wachten. Niemand wist aan het eind van de avond waar al deze jongelui 's nachts zouden slapen. De politie heeft niet veel moeite gehad met de stroom buitenlan ders. Wel werd een groter aantal (kleine) aanrijdingen in de stad geregistreerd. lijke richting deden zich in de ochtend alleen moeilijkheden voor, waar het nog op de weg zijnde vrachtverkeer verstrikt raakte in liet opkomende reereatieverkeer inclusief caravans. Opstoppingen deden zich ais gevolg daarvan ech ter niet op de weg te Driebergen meldde rond 4 uur aanmerkelijke stagna ties bij Den Bosch, tussen Zwolle en Meppel en op het verkeersplein voor de IJssel'ourg bij Zwolle; om vijf uur had de verkeerspolitie op dit laatste punt de handen vol om een westwaarts gerichte file van zes kilometer lengte hoofd zakelijk Duitse wagens te ont knopen. Tegen de verwachting in bleef het ln en rond Den Haag-Scheveningen gisteren rustig. De eerste Duitsers arriveerden eerst later ïn de mid dag, Van echt vakantieverkeer was rond de residentie nog maar %vel- nig te merken. Del De spoorwegen hadden het gis termorgen en gistermiddag druk ker dan anders op vrijdag. Avond daalde het reizigersaanbod echter sterk. Volgens een woordvoerder van de NS was het stiller dan vorig jaar met de paasdagen. Als voornaam ste oorzaak werd het slechte weer genoemd. Vrijdagavond was de be zetting van de treinen zelfs lager dan op andere vrijdagavonden. BERGH: Bij de grenspost Bergh kwamen gisteren veel Duitse aoutomobilisten ons land binnen. ftlVltllJ* GESPANNEN TOESTAND IN HET LAND SAIGON, VIENTIANE (RTR, DPA) Een groep van 27 Noord- vietnamese en Vïetcong-diploniaten is vrijdag uit de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh in Vientiane aangekomen op doorreis naar Hanoi. De diplomaten zijn teruggeroepen nadat het nieuwe bewind ïn Cambodja Noord-Vietnani en de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam tot onmiddellijke hervatting had aangespoord van de onderhandelingen over de ontruiming van Cambodjaans gebied. Diplomaten Hanoi en Vietcong verlieten het land Een Noord Vietnamese functionaris ver telde op het vliegveld van Vientiane dat in elk der ambassades drie man waren achtergebleven. Eerder had de Noord- vietnamese persattaehé in Pnom Penh gezegd, dat de diplomatieke betrekkin gen .tijdelijk opgeschort' waren. bodjaanse luchthavens een .belangrijke aanwijzing', dat het bewind van generaal Lon Nol de verdere ontwikkeling met zorg tegemoet ziet. Mogelijk hield de maatregel verband met betogingen te gen de regering in de ten noordoos ten van Pnom Penh gelegen stad Kam pong Sjam. Volgens de Cambodjaanse radio hadden pro-communistische demon stranten op aanstichting van de Viet cong het ambtsgebouw van de provin ciale gouverneur en het gerechtsgebouw bestormd, en documenten en ander of ficieel materiaal vernietigd. De beto- grs hadden vervolgens bus- en vracht wagenchauffeurs gedwongen, hen naar Zorg rijdei jaanse troepen hadden hen tegengehou den en de orde in de provincie her steld. De autoriteiten in Pnom Penh hebben alle rijdend verkeer in de hoofdstad verboden voor de periode van zes uur 's avonds tot acht uur 's mor gens. De radio noemde de toestand ernstig, en riep de bevolking opnieuw op tot kalmte en waakzaamheid. Vietcong Vogens radio Pnom Penh heeft de Viet cong de bevolking van de aan Vietnam grenzende provincies tot een opstand te gen het nieuwe bewind opgeroepen. De Cambodjaanse regering had de interna tionale controleseommissie dringend ver zocht alles in het werk te stellen voor een vreedzame oplossing van het con flict. De strijdkrachten was opgedragen .alle demonstraties, aangesticht door de Vietcong en een minderheid van door de- (Zie slot pagina 9 kolom 5 WESTERSCHOUWEN Het rioleringsvraagstuk van Wes terschouwen is voor de raad van die gemeente in de vergade ring van maandag 6 april voor de zoveelste maal onderwerp van discussie. B en w willen de knoop doorhakken en zij komen met een meerderheidsvoorstel. Wethouder L. v. d. Klooster is tegen het rioleringsplan, zoals het er nu ligt goed te keuren, met inbegrip van de bouw van de slib-pasteuriseerinrichting en lozing naar de Oostersclielde. Het college vraagt de raad machtiging het ingenieursbu reau Witteveen en Bos te De venter opdracht te verstrekken een besteks- en bestedingsklaar plan klaar te maken op de kortst mogelijke termijn. Tenslotte vraagt de meerderheid van b en \v 'n besluit om, zo gauw dat in verband met het begin van de uitvoering van bet plnn nood zakelijk is de benodigde kredie ten via begrotingswijzigingen be schikbaar ie stellen. Het college wil buiten beschouwing laten hoe men de investering van rond de twaalf miljoen gulden wil dek ken. Als de raad het college volgt, wordt een punt gezet achter een stuk moei zaam gemaakte historie met plan nen om de recreatiegebieden in de gemeente Westerschouwen van rio lering te voorzien. Het vraagstuk heeft op dit moment een extra ur gentie gekregen: de fruitteelt is in moeilijkheden en telers, die willen omschakelen naar de recreatie heb ben daar de grond wel voor, maar in die grond ligt geen riolering. Het gevolg ia, dat op die grond op recre atief gebied niets kan gebeuren, om dat dat uit het oogpunt van milieu hygiëne ten ene male ontoelaatbaar zou zijn. B en w maken in hun voorstel duide lijk, dat de keus zal moeten wor den gemaakt tussen het nu openen van de mogelijkheid om de bestaan de toestand op het gebied van de milieu-hygiëne te verbeteren en uit breidingsmogelijkheden te scheppen, dan wel de toestand zo laten als ze nu is. Het college meent, dat het treffen van voorzieningen op de be staande bedrijven dan wel eens meer kan gaan kosten, dan wat de eige naars bij uitvoering van het grote rioleringsplan nu moeten betalen. En verder schrijft het college onder meer, dat de gemeente bevroren blijft wat betreft nieuwe uitbreidingen "op toeristisch gebied, dat er geen com pensatiemogelijkheden voor de fruit telers zullen zijn en dat men een be drag van 5 miljoen gulden aan toe gezegde overheidssubsidies verliest. Voordat de raad 's avonds vergadert wordt in het dorpshuis in Renesse maandagmiddag om half vier een openbare bijeenkomst belegd, waar een team van deskundigen de di recteur van het RIZA. Se inspectrice van de volksgezondheid, de hoofdin genieur-directeur van de provincia le waterstaat, een vertegenwoordiger van het ingenieursbureau en ambte naren van de provinciale griffie de raad zal voorlichten. Voor die bij eenkomst zijn ook exploitanten v< recreatiebedrijven uitgenodigd en ve der kan iedereen komen, die belang stelling heeft. Zo mogelijk kunnen ook n iet-raadsle den aan de discussie deelnemen. Burgemeester H. P. Evenvijn over de kwestie: ,De riolering voor Wes terschouwen, dat is een lange lijdens weg'. De oude situatie was, dat de kernen, die samen Westerschouwen vormen over riolering en zuivering beschikten. Toen er beperkt gekam peerd werd in de Westhoek, was het toelaatbaar, dat de buitengebieden niet over riolering beschikten. Maar met name in de zestiger jaren kreeg het gebied een steeds belangrijker recreatieve taak. Cijfers uit de offi ciële gastenstatistiek geven aan, dat er in ~1962 31.864 gasten waren en 371.156 overnachtingen. In 1964 wa ren er 74.142 gasten" en 807.114 over- (Zie slot pag. 5 kol. 6) 'purgerT,eester ridder van aJ Rappard kan tot aan zijn i£ LJ-ffi pensioen volgend jaar 1971 zijn ambt in Gorkum blijven vervuilen, mits zijn optreden I 1 niet opnieuw aanleiding tot conflicten geeft. Wanneer dat wel het geval zou zijn, volgt onvermij delijk vernoegd ontslag, aldus heeft minister Beernink hem meegedeeld. In een brief aan de tweede kamer schrijft de bewindsman, dat de burgemeester weliswaar op een aantal punten heeft gefaald, maar dat hij de minister rekening heeft willen houden met .de grote verdiensten' van de heer Van Rappard voor de gemeente Gorkum, met ,zijn leeftijd en zijn veeljarige staat van dienst'. Op grond daarvan wil de be windsman de burgemeester nog eens ln de gelegenheid stellen ,te tonen dat htj bereid en in staat is' om tot aan zijn vijfenzestigste op .normale en verant woorde wijze' leiding te geven aan het bestuur van Gorkum. Het komt er eigenlijk op neer, dat de Gorkumse burgemeester ais een lastige schooljongen in de hoek heeft moeten staan, vervolgens een preek van de meester heeft moeten aanhoren met als slot de mededeling: .Terug naar je plaats, jij. En denk er om: al3 je weer je pen laat vallen word-je van school gestuurd'. Waarna de hele geschiedenis ook nog in geuren en kleuren aan de bui tenwereld wordt ver teld. Men begrijpe ons goed: we weten heus wel, dat de bur gemeester van Gorkum een moeilijke en onhandelbare man is, een bestuurder die op een reeks van punten kennelijk heeft gefaald: zowel de commissaris der koningin in Zuid-Holland als oud-burge meester Kolfschoten van Den Haag heb ben deze punten onderzocht en daar over aan de minister gerapporteerd. Maar dat neemt niet weg, dat "deze zaak nu zo rechtlijnig naar buiten Is ge bracht, dat betrokkene haast onmoge lijk is geworden. We zouden ons kun nen voorstellen, dat nu de heer Van Rappard met een hautain gebaar zou zeggen: .Excellentie, op deze manier wens ik niet te behoren tot het korps van harer majesteits burgemeesters'. Het burgemeestersambt moet hem wel heel dierbaar zijn om deze gang van zaken te kunnen accepteren. De laatste jaren van de heer Van Rap pard vormen een mini-tragedie. Het gaat hier om een man van onmisken baar grote kwaliteiten, bestuurder van allure, vooral ook een conservatief uit overtuiging. Op dat laatste moet de na druk worden gelegd, omdat dit princi pieel conservatisme naar ons gevoel mede bepalend was voor de nu gewraak te handelingen van de Gorkumse burge meester. De denktrant van de heer Van Rappard is namelijk feodaal-cohserva- tief; hij heeft dat nooit onder stoelen of banken gestoken, zelfs heeft hij er een politieke partij voor opgericht. Zijn visie op het burgemeestersambt vloeit ongetwijfeld uit deze maatschappijbe schouwing voort: hij ziet een burge meester helemaal niet als een functio naris of als een (zoals dat tegenwoor dig heet) manager, maar als een met gezag bekleed bestuurder, een regent. Hijzelf acht zich door afkomst, familie traditie en educatie tot diegenen te be horen, die in deze maatschappij van na ture met gezag zijn bekleed. Dat schept verantwoordelijkheden, zoals bijvoor beeld het aanvaarden van een burge meestersambt, verantwoordelijkheden, die tevens leiden tot een eigen vorm van gezagsuitoefening binnen de gren zen van de wet. Vermoedelijk zal da heer Van Rappard de Engelse achttien de eeuwse politieke filosoof Edmund Burke graag en met instemming lezen. Van deze ideoloog van het conservatis me is het veel geciteerde woord: ,Een perfecte democratie is het meest schaamteloze, dat in deze wereld kan bestaan'. Burke heeft ook een klassiek- geworden zin over de Franse revolutia neergepend, een opmerking die bij wijze van spreken in een Gorkumse nieuw jaarsrede had kunnen staan. Deze zin namelijk: ,De eeuw van ridderlijkheid is voorbij. We leven in de tijd van half- intellectuelen. economen en rekenmees ters. de glorie van Europa is voorgoed verdwenen'. Daarom spraken wij van een mini- tragedie: de maatschappij-beschou wing van de Gorkumse burgemeester en de ontwikkelingen in de westerse industrie-maatschappij staan lijnrecht tegenover elkaar en daar is hij min of meer het slachtoffer van. Het gelijk van de heer Van Rappard Is dat van een vroegere periode, maar hij heeft dat tot nu toe niet willen inzien. Gezag wordt in deze tijd niet meer geaccepteerd ais een vanzelfsprekend gegeven, het leidt niet meer automatisch tot ontzag. De maatschappij is niet meer in duidelijk herkenbare klassen van boven naar be neden verdeeld, maar lijkt meer op een plat vlak. Een burgemeester op dit .platte vlak' heeft een andersoortige autoriteit dan zijn voorganger. Die ont leende zijn gezag vooral aan zijn hiërar chieke plaats op de maatschappelijke ladder. De fout van de heer Van Rap pard was vooral, dat hij niet van die ladder afwilde en het bestaan van het platte vlak ontkende. Dit bestaan is hem nu op zijn drieënzestigste jaar op een meer dan hardhandige manier duidelijk gemaakt. NTogmaals, we zouden ons kunnen li voorstellen dat de Gorkumse bur gemeester zich vooral nu een conse quent man zou tonen. Maar misschien heeft hij toch de tekenen van de tijd duidelijk herkend. Zoals na de woelin gen in 1S48 koning Willem IT aan en kele buitenlandse gezanten meedeelde: .Gij ziet voor u een man, die in vieren twintig uur van zeer conservatief zeer liberaal is geworden'. Als dat thans ook voor de heer Van Rappard geldt, za! dat het komende jaar wel duidelijk wor den. Voor hem zal het wennen zrjn op het platte vlak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1