Pete: in Zuid-Amerika is voetballen een hartstocht FALEN ARGENTINIË IS ONBEGRIJPELIJK 10 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL (3) ZEEUWSE MOTORCOUREURS IN WEGRACES TE HEESCHWIJK (N-B) Twee Brazilianen uit veld gestuurd AZW-Terneuzen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1970 VLISSINGEN Ter gelegenheid van de paasdagen een vrolijke puzzel. De oplossing insturen op een briefkaart of per brief gericht aan redactie PZC, Walstraat 58-60, met in de linkerboven hoek vermelding: paaspuzzel 1970 loont de moeite, want de goede oplossingen komen in aanmerking voor één van de zeven prijzen, uit te keren in waardebonnen. Die prijzen zijn dan: le prijs ƒ30; 2e prijs ƒ20 en 3e tot en met 7e prijs ƒ10. Totaal dus 100 aan prijzen. De oplossingen dienen vóór 11 april a.s. in ons bezit te zijn. By liet aanschouwen van hygaand tafereel zal het de puzzelaars duizelen voor 3e ogen. En niet ten onrechte! Een wirwar van kortpotig pluimvee, waartus sen men niet zonder moeite de familie Snoek zal ontdekken! De enige figuur, die duidelijk met dit uitzicht vertrouwd is, zit rustig in zijn schommelstoel stil te genieten van datgene wat zijn leven in zo hoge mate beheerst: de tot vér over de grenzen geroemde collectie Japanse krielen. Oom Dik is de tweelingbroer van vader Snoek en is eigenlijk altijd het buiten beentje van de Snoekfamilie gebleven. Deze paasdagen zijn oma, vader en moeder en de zes kinderen Snoek bp hem in zijn buitenhuis te logeren ge vraagd. Als onverwachte verrassing was oom Dik met een paaspuzzel op de ploppen gekomen, waaraan niet alleen zyn familieleden, maar iedereen kan deelnemen. De collectie krielen van oom Dik bestaat uit zes verschillende kleurcombina ties en wel van elite soort één haan en een bijpassend ongelyk aantal hennen. Het Is aan de puzzelaars én de Snoeken om de juiste hennen bij hun haan te rocken! Voor kenners een penleschil, voor alle niet-Ingewijden geen simpele opgave! Zowel hanen als hennen werden voorzien van één of meerdere letters en de letters van één soort vormen in de Juiste volgorde gezet (spaties en lees tekens zijn niet aangegeven) een regel van een gedichtje, dat gezien de zes kleurvariaties ook uit zes regels moet bestaan! De letters van de hanen vormen telkens de beginletters van de te vormen zin. Het Is hens niet zo moei lijk als het lijkt; u moet alleen héél erg goed de tekening bekijken om de goede bennen bij hun haan te zoeken. Om het nog een tikkeltje moeilijker te maken, gaf oom Dik ook enkele niet ras-zuivere1 krielen een paar letters deze tellen natuurlijk niet mee voor de puzzel. U zult ze gauw genoeg ontdekken! Dus nu aan de slag! Hoe luidt het zesregelig gedichtje? Voetballen is meer dan alleen maar een tak van sport in Zuid - Ame rika, het is een hartstocht, een soort geloof. Jammer genoeg laaien die hartstochten bij wedstrijden soms zo hoog op, dat de gevolgen tragisch zijn. Een interland is zelfs nog niet zo lang geleden de oorzaak geweest van een oorlog tussen de twee Zuidamerikaanse landen Honduras en El Salvador. Aan de andere kant moet even eens worden gezegd, dat interlands toch wel hebben bijgedragen tot een betere verstandhouding tussen landen en een versteviging van de vriendschapsbanden. Kort samengevat, Zuidamerikaans voetbal heeft zulke fervente hartstochtelijke aanhangers, dat emotionele uitbarstingen van bet publiek kunnen leiden tot onbeschrijfelijke tonelen van vreugde en feesten, waarbij de grenzen ver worden overschreden, maar ook tot een niemand en niets ontziende razernij, waarbij vaak slachtoffers vallen. De Braziliaanse stervoetballer l'ele heeft speciaal voor de GFD-bladen een serie artikelen geschreven over de wereldkam pioenschappen voetbal die in Mexico gehouden worden. Hier bij de derde aflevering. Het voetbalpeil staat in Zuid-Ameri ka In ieder geval op een dergelijk hoog peil, dat op zijn minst één Zuid- amerikaans land zich wist te plaatsen voor het eindtoernooi sind> 1930, het jaar waarin voor het eerst om de Cou pe Jules Rirnet werd gestreden. Ver over ie grenzen De Invloed van het Zuidamerikaans- voetbal is ver over de grenzen merk baar. Menige Europese club trok Zuid amerikaanse spelers of trainers aan vooral clubs in Spanje en Italië. Al fredo di Stefano is zelfs in het oude Europa een legendarische figuur ge worden en hij heeft Rea! Madrid naa menige triomf geleid. Noord- c-n Midden Amerika hebben nooit belangstelling getoond voor de ontwikkelingen op voetbalgebïed in Zuid-Amerika. Dat moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de populariteit van baseball waardoor voetbal nauwelijks van de grond komt. Serieuze pogingen in Noord-Amerika om de voetbalsport een kans te geven hebben nooit grote resultaten opgele verd. Mexic-- is in Midden-Amerika de eni ge. uitzondering. Een land me; natio nalistische aspiraties, waar niet werd geaarzeld buitenlandse spelers te im porteren om voetbal op een hoger plan te brengen. Dat heeft zijn rente opge leverd VooraJ de afgelopen drie jaar heeft Mexico grote /orderingen ge maakt. Het föi dat Mexico het eind toernooi kreeg toegewezen duidt erop, dat ook internationaal Mexico de aan dacht heeft gekregen. Een vreemede eend in de bijt is El Sal vador. Na Mexico het tweede land uit Midden-Amerika, dat zich bij de laat ste zestien wist te scharen. Eigenlijk is er ook bij ons in Zuid-Amerika niet zo heel veel bekend over Ei Salvador. Tocli moeten ze daa' wel kunnen voet ballen en met grote nieuwsgierigheid zie ik het optreden van dat land tege moet, al zie ik het niet in staat voor enorme uitschieters te zorgen. De grootste verrassing tot nu toe is, dat Argentinië in de voorronde faalde. Onbegrijpelijk voor een land met zo'n rijke voetbalhistorie. Waarom man keert Argentinië in Mexico? Duizend en-een redenen komen in mijn gedach ten. Hebben de Argentijnen in de voor ronde de kracht van Peru en Bolivia onderschat? Zijn ze te overmoedig ge weest? Zijn ze technisch achteruit ge gaan, het zijn toch altijd balvirtuozen geweest? Hebben de spelers met in ternationale ervaring meer "belangen bij de resultaten van hun club dan van hun land? Paalden de selectiehe ren? Ik weet hef; antwoord niet. Het enige wat ik kan zeggen is, dat het Argen tijnse voetbal kan worden verdeeld in twee perioden: vóór 1958 en na 1958. Voor 1958 beleefde Argentinië op voet- balgebied een .gouden eeuw' en Ar gentijns voetbal had zelfs een grote invloed op het Braziliaanse. Na het falen in Zweden in 1958 is het bergafwaarts gegaan met Argentinië. In de begin van de jaren zestig was er nog even een opleving. De Argentij nen veroverden op sublieme wijze de .landencup' tijdens een toernooi waar aan ook Engeland, Portugal en Bra zilië deelnamen. Daarna ging het op nieuw mis. Een middelmatig optreden in Engeland en een uitermate teleur stellend jaar 1969. Opvallend is wel, dat twee Argentijn se clubs kans zagen zich in de finale te spelen voor het officieuze wereld kampioenschap voor clubs. Racing en Estudiantes de la Plata. Daarom ge loof ik, dat- de moeilijkheden in Ar gentinië moeton worden gezocht bij tie selectiecommissie voor het natïonnle elftal en niet. bij do clubs en dc spe Iers. Schrale troost Ik ben er zeker van. overigens dit jaai een schrale troost voor de Argentij nen, dat de falen van dat voetballend een goede les voor de toekomst zoals de Braziliaanse voetballeiders lum lesje leerden in 1950 (Rio de Janeiro), 1954 (Bern) en 1966 (Lon den). In Rio de Janeiro verloor Brazilië tol enorme teleurstelling voor eigen pu bliek de finale van Uruguay (1-3), in Bern schakelde Hongarije de Brazili anen (4-2) uit in de kwartfinale en in 1966 strandde Brazilië in groep 3, waar uit Portugal en Hongarije zich bij de laatste acht plaatsten. Daarom, over vier jaar is Argentinië er beslist weer bij. De kracht van Uruguay stoelt op de spelers van twee clubs, Nacional en Penarol. Uruguay heeft door de jaren heen respect afgedwongen door tem peramentvol en virtuoos voetbal. Dal land heeft in de internationale voet toernooien, waarin zij met Brazilië in 1958 en 1962 de hoogste top be reikten. De grote vraag is: heeft Peru voldoende ervaring voor een groot in ternationaal toernooi Over het Mexicaanse voetbal heb ik ail iets geschreven. Ik wil daar nog een groot voordeel aan toevoegen. De eindwedstrijden worden op Mexicaanse bodem gespeeld. De Mexicanen kun nen daardoor rekenen op massale, niet te onderschatten steun van hun land- fenoten. Iet het oog daarop is het de moeite waard naar hel verleden le kijken. Uruguay, Engeland en Italië verover den de wereldbeker in eigen land. Brazilië en Zweden brachten het in hun land tot de finale en Chili legde in 1952 op eigen bodem beslag op de derde plaats. Zo geredeneerd zou Me xico in het komende toernooi hoog meteen eindigen. PELE Buiten hel voetbalveld probeert Pele een so rustig mogelijk gezinsleven te leiden met echtgenote Rosemary en ■zijn dochtertje. balwereld de weg gebaand voor de ove rige Zuidamerikaanse landen. Het de buut :n Europa van Uruguay was im ponerend: olympisch voetbalkampi oen 1924 ;n Parijs. In 1928 werd Uru guay vergezeld door Argentinië. De olympische finale in Amsterdam werd een Zmdainerikaan.s onderonsje. Met Uruguay, in een beslissingswedstrijd, voor de tweede keer olympisch win naar. Twee keer wist Uruguay beslag te leg gen op <!e Coupe Jules Rimet. Al ma ken de Uruguyancn de indruk zonder tempo te spelen, zij zijn in staat om plotseling in hoog tempo los te barsten en hun tegenstanders als aan de grond genageld te laten staan. Momenteel maakt Uruguay een rusti ge periode door, maar vastberadenheid, moed en techniek maken van Uruguay in Mexico een met te onderschatten te genstander, in staat de wereldbeker te grijpen. Peru heeft zijn kracht gedemonstreerd door Argentinië en Bolivia uit te scha kelen. Twee Brazilianen speelden daar in een grote rol. Mijn vroeger door iedereen bewonderde landgenoten Wal- dir Pereira en Didi, tevens mijn oude clubgenoot, hebben daarin een groot aandeel als clubtrainers en bondscoa- ches. Pereira en Didi hebben de Peruviaanse voetballers begrip bijgebracht voor combinaties en gezamenlijke inspan ning aan de hand van een schat van ervaringen opgedaan in twee wereld- (Van onze motorsportmedewerker) VLISSINGEN Op zondag aan staande 29 maart (eerste paasdag) zullen te Heeschwijk (N-BrJ nationa le en internationale motorwegraces worden gehouden in de klassen 50, 125 en 250 cc. Naast de Beste Nedeerlandse coureurs in die klassen en buitenlandse deel name onder andere uit België starten de volgende leden van hot Motor - Racing - Team - Zeeland.' Adrie van de Broeke uit Middelburg iu de 50 en 250 cc klasse internatio naal respectievelijk op de merken Kreidler en Kawasaki; Adrie de Korte! uit Bïggekerke in de klas 50 cc na tionaal op Kreidler; Cees van de Dries uit Ovezande in de klas 250 cc natio naal beschikken, dan zijn hun kansen toch goed te noemen. De wedstrijden vangen die eerste paasdag aan om 2 uur s middags. naai op Suzuki. Vóór deze eerste wedstrijd van het seizoen valt over de resultaten van de Zeeuwse renners weinig te zeggen, ze ker wat betreft Adrie van de Broeke en Jan de Jonge, die hun debuut ma ken in de internationale klas. Kijken we echter naar hun prestaties in het vorige seizoen en naar het feit, dat zij over nieuw of verbeterd mate- Zaterdag de Wallenloop Goes GOES Zaterdagmiddag om half drie organiseert de Goese atletiekvereniging AV'56 voor dc elfde maai haar jaarlijk se Wallenloop op de Oostwal te Goes. Hoewel de inschrijvingstermijn pas een half uur voor de aanvang sluit, blijkt nu reeds een grote belangstelling te be staan ook van de zijde van de scholen. Als favoriet bij de senioren gaat Piet Vonck van RKHAV van start. Deze groep zal over 6 ronden van 10Ö0 meter strijden om de wisselbeker van de PZC, die vorig jaar is gewonnen door Rini Marijnisse van Thor. Bij de A-junioren zal Kees van Dalen van AV'56 ongetwijfeld als winnaar over de finish gaan. Van Dalen heeft in het afgelopen seizoen uitstekende prestaties geleverd. Zo werd hij derde bij de natio nale veldloopkampioenschappen en tweede bij de AVRO-cross. Bij voldoende deelname zal ook f een vedstrijd worden gehouden over 1000 neter voor sprinters. '•tart en finish zijn nu gelegen op het •ostelijk gedeelte van de Oostwal, ter- vijl het kleedlokaal en wedstrijdsecreta- iaat zijn gevestigd in de bejaardensocië- eit op de Kreukelmarkl. RIO DE JANEIRO (ANP) Twe« leden van de Braziliaanse selectie voor het wereldkampioenschap zijn vrijdag van het veld gestuurd na een vuistge vecht op hel, middenveld tijdens de oefenwedstrijd tegen een Chi'leense se- lecetie in Rio de Janeiro. De Brazili anen wonnen uiteindelijk met 2-1. Zij beëindigden de wedstrijd met negen nan. evenals Chili. Twaalf minuten na le hervatting gingen de spelers van heide elftallen tot handtastelijkheden over, die de scheidsrechter oploste door Jairzinho en Roberto van Brazilië naar le kleedkamer te verwijzen en het- •.elfde gebaar te maken tegenover de Ohilenen Laube en Silva. Volgens oog getuigen was het een van de aller- ilechtse wedstrijden die het Braziliaan- :e elftal ooit heeft gespeeld, Een groot re deel te van het publiek verliet vroeg- ijdig de tribunes; gedeeltelijk uit pro est tegen het ontbreken van Tostao. Oe opstelling van de Braziliaanse ster- ïpeler was wel aangekondigd. AXEL De' Axelse zaterdag derde kalsser AZVV speelt op zaterdagmid dag (vandaag) om half vijf een vriend schappelijke voetbalwedstrijd tegen de zondag tweede klasser Terneuzen op I het AZW-lerrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 10