Plaatselijke raden voor leefmilieu Pakhoed-bestuur wil overleggen HANOI: GEEN PRAKTISCHE HULP VOOR SIHANOEK Bezette' huizen ontruimd Ook vrijstelling in onderwijssector bepleit Onderzoek na klachten over leerkrachten openluchtschool Westduitse politie hield Oostduitse spion aan NU 00K IN EEMMEER ZWEMMEN DOOR VERVUILING ONMOGELIJK Teleurstellende conclusies uit havo-examens '68 'O VRIJDAG 27 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEVRIJDING MOET VAN VOLK ZELF KOMEN PEKING - HONGKONG - BANG KOK - PHNOM PENH - SAIGON (AFP - RTR) Hanoi heeft laten weten, dat het afgezette staats hoofd van Cambodja, prins Noro dom Sihanoek, volledig steunt', hem bij de huidige toestand in Cambodja geen praktische hulp kan verlenen. De bevrijding zou door het volk zelf moeten worden bewerkstelligd. In een telegram aan Norodom Sihanoek, die in Peking verblijft, heeft premier Pham Van Dong van Noord-Viatnam ge zegd, dat hij jegens Cambodja een poli tiek van vrede en vriendschap zal vol gen gebaseerd op de vijf beginselen van een vreedzaam naast elkaar bestaan en de akkoorden van 1954 inzake Indo- Ohina. Verdere ontwikkelingen In het steeds roeriger wordende Iuido-Cliina: Thailand vraagt om een spoedige bij eenkomst van de Geneefse conferen tie over Laos, Cambodja roept Noord-Vïetnam en het Zuidvietnamese bevrijdingsfront tot onmiddellijke besprekingen over terugtrekking van troepen, De Cambodjaanse pers voert een campagne om van het. land een re publiek te maken, Zuid-Vietnam laat Vietnamese krijgsgevangenen vrij en president Van Thieu spreekt de hoop uit op spoedige hervattingen van de betrekingen met Cambodja. Boodschap De Thaise regering zond een boodschap aan het Verenigd Koninkrijk als mede voorzitter van de Geneefse conferentie van '62 met spoed de 14 ondertekenaars van de daar gesloten akkoorden bijeen te roepen in verband met de ontwikke lingen in Laos, waar de druk van de Noordvietnamezen en Pathet-Lao op de rageringsstellingen na de verovering van de Vlakte der Kruiken nog steeds aan houdt. De conferentie zou moeten doorgaan zelfs als China en-of Noord-Vietnam zouden besluiten niet deel te nemen. Uit Laos zalf meldde de Pathet Lao zware bombardementen op het gebied rond Long Tsjen, welke basis belegerd wordt door de Pathet Lao. Voorts sprak het persbureau van de Pathet Lao van aanvallen op de belegeraars door drie Thaise bataljons. Besprekingen De nieuwe machthebbers in Pnom Penh riepen de Noordvietnamezen en het Zuid vietnamese bevrijdingsfront op onmid dellijk besprekingen te beginnen over terugtDekkïng van Vietnamese troepen uit Canibodjaans gebied. De besprekingen werden voor de afzet- tSng van 't staatshoofd prins Norodom Sihanoek afgebroken toen de Vdetname- zen alle enmaar wilden praten over ver goeding voor de schade die was aange dicht tijdens betogingen tegen de verte genwoordingen van Hanoi en valn 't be- vnijdingsfront in Pnom Penh. Inmiddels is de Cambodjaanse pers een campagne begonnen om van het land een republiek te maken. De kranten ver wijten de monarchie te hebben gere geerd zonder acht te slaan op het be lang en de wensen van land en volk. BREDA (ANP) De staatsse cretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr H. J. van de Poel, heeft donderdag te Breda het denkbeeld geopperd van plaatselijke leefmilieuraden of or ganen voor inspraak van de burge rij in actuele leefmilieuproblemen. De staatssecretaris zei dit in een toespraak over natuurbehoud en leefmilieu in de algemene vergade ring van de Raad der Europese Gemeenten, waarbij thans bijna de helft van de Nederlandse gemeen ten is aangesloten. Volgens staatssecretaris Van de Poel is het leefmilieu van de mens in gevaar ten gevolge van de opkomst van de wc - terse beschaving met haar technolo^ sche verworvenheden gesteund door een negatieve interpretatie van de christe lijke ethiek, waarbij men de natuur in alle opzichten als ondergeschikt dienstbaar Zuid-Vietnam In een toespraak te Can Tho in de Me kong-delta sprak president Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam de hoop uit dat de betrekkingen met Cambodja spoedig zullen worden hervat nu Sihanoek is afgezet. In Parijs tenslotte maakte de Zuidviet namese delegatie bij het vredesoverleg bekend dat Zuid-Vietnam 343 zieke en of gewonde Noordvietnamese krijgsge vangenen onvoorwaardelijk zal repatri ëren. De hoop werd uitgesproken dat Noord-Vietnam een soortgelijk gebaar zal maken. Eerder vrijlatingen van krijgsgevangen zijn door Hanoi steeds genegeerd, ver moedelijk omdat de Noordvietnamezen menen daarmee openlijk hun aanwezig heid in Vietnam te erkennen, hetgeen zij nog nooit hebben geidanln. Vrede In Saigon werd donderdag de oplage van het blad ,Doc Lap' in beslag geno men dat een vraaggesprek met een se nator publiceerde volgens wie de rege ring zou overwegen hot bevrïjdingsfront toe te laten tot de politiek. Volgens se nator Toeoe zou er voor juni vrede kun nen zijn en zou een coalitie-regering kunnen worden gevormd mits het firont bereid is tot erkenning van de huidige grondwet. Noord-Vietnam zou bereid zijn zijn troepen terug te trekken. STItAAT zor.lt In liet Belgische plaatsje Wiokevorst, een in de Antwerp se Kempen gelegen nog al landelijke gemeente, is een straat zoek. Het ge meentebestuur, dat de straat terug wil, is niet op zoek naar een spookbeeld want het kadaster vermeldt wel dege lijk dat de plaatselijke geitebaan een zijweg heeft die eigendom is van de gemeente. Er is maar één moeilijkheid: in het landschap is die zijweg nergens meer terug te vinden. De zaak van de verdwenen straat is aan het licht gekomen toen vee uit een wei land losbrak en op een aanpalend bie tenveld nog al wat schade aanrichtte. De eigenaresse van het bietenveld liet proces-verbaal opmaken tegen de eige naar van het weiland en toen bleek dat de gemeentelijke weg. die eigenlijk wei land en bietenveld behoorde te scheiden, volkomen verdwenen was. De gemeentelijke autoriteiten staan nu voor het volgende probleem: is de weg, misschien jaren geleden al. getransfor meerd in bietenveld of weiland? Hoewel de gemeenteraad inmiddels heeft besloten via een rechtsprocedure te trachten de gemeente weer aan haar weg te helpen, neemt men de zaak nog al gemoedelijk op. De burgemeester van Wiekevorst zegt: het is nu eenmaal een feit dat men het in landelijke gemeen ten soms niet zo nauw neemt met het respecteren van gemeentegrond. Land bouwers ploegen wel eens een stukje verder dan de grens van hun eigen dom, en waarom ook niet? Soms is het beter een wegberm mee te ploegen dan die over te laten aan het onkruid. De burgemeester geeft overigens wel toe dat het wat gek wordt als een weg die oorspronkelijk zeven meter breed was. bij controle nog maar nauwelijks anderhalve meter haalt, zoals ook al eens is voorgekomen. En ook Wieke vorst. vindt het de spuigaten uitlopen als van een weg helemaal niets meer terug te vinden is. Staatssecretaris bepleit: Slot van pagina 1 gistermiddag zonder slag o leen het spitsverkeer had i Raad der Europese Gemeenten, de heer G. Boekhoven, heeft in de vergadering voorgesteld het tiende congres van de Europese gemeenten, dat over twee jaar zal worden gehouden, te wujden aan het vraagstuk van het leefmilieu Het thema zou kunnen luiden ,Een Eu ropa. waard om in te leven.' De heei Boekhoven zei dat het bestuur dat voor stel zou willen indienen op het negende congres dat in jula aanstaande te" Lon den wordt gehouden. Nederland en de Nederlandse sectie var de Raad der Europese Gemeenten zou den voor een belangrijke inbreng in in ternationaal verband kunnen zorgen, al dus dhr Boekhoven. Hij wees er daar bij op dat Nederland hét dichtst bevolk te land van Europa en dat Nederland een "hoge graad van industrialisatie heeft. Daardoor is het vraagstuk het menselijk leefmilieu in Nederland bijzonder urgent. De Nederlandse sectie zou dan ook een groot aandeel kunnen leveren in de voorbereiding van een con gres over bet leefmilieu. de mens zag. Hoewel op bestuurlijke aangelegenheden, moet van een lacune in het democrati sche beslissingsprocedure gesproken worden als de burger die mogelijkheden niet of nauwelijks kent. Het gevoel van onmacht van de individuele burger dat volgens de staatssecretaris thans een veelbesproken verschijnsel is. lijkt zich ook ten aanzien van de inrichting vann het leefmilieu te manifesteren. HAARLEM (GPD) jontruste moeders van kinderen jvan de Albert Schweitzerschool °er Siastvanopenluchtschool) voor ziekelijke De bedoeling was dat de ontruimingkinderen in Haarlem hebben in een om vier uur gistermiddag zou beginnen, I maar het werd een uur later omdat een Uitgebreid rapport aan de gemeen- ïïSSrtï v*° "c"d'! ""jtelrike onderwijsinspectie klachten Hij deed het aanbod dat de bezetters ingediend over de behandeling van voorlopig onderdak zouden worden ge- tij bracht in opvangcentra van de stichtinginun eigen en andere kinderen op hulp voor onbehuisden. Joop Peters, int- La. -«Vinnl fciatiefnemer tot de Aktie-70 liet weten S?ètT«MSr3ietalt0rmZim hL"™!1" het rapport wordt gesproken vrouwen daar op slaapzalen terecht zou den komen. Functie gemeente De Staatssecretaris zei dat op dit ge bied de gemeente een belangrijke functie kan en moet vervullen. Na te hebben gezegd zich omtrent vorm en realisering van .inspraakmogelijkhe den niet te willen uitspreken, opper de mr Van de Po ei het denklbeela van plaatselijke leeftmlleura'de.n en orga nen. die regelmatig bijeenkomsten of hearings over actuele zaken beleggen, die de burgerij informeren en waar aan behalve vertegenwoordigers van de overheid ook individuele burgers kunnen deelnemen. Onderwerpen op het gebied van milieu hygiëne, natuurbehoud, recreatie en ruimtelijke ordening zouden in derge lijke organen aan de orde kunnen ko men, aldus de staatssecretaris. De voor zitter van de Nederlandse sectie van do DEN HAAG (GPD) Wij zijn ver baasd dat wel voor de bouwvakarbei ders vrijstelling van militaire dienst wordt verleent, en wij vragen ons af: en de opvoeding van de jeugd dan?' Dat zei gistermorgen de beer D, J. Me- vius, voorzitter van de organisatie van leerltr achten bij het christelijke mavo ',ijn openingsrede voor de jaarverga- ng, die gisteren werd gehouden in het Nederlands congresgebouw te Den Haag. Hij vroeg voor het onderwijs een der- geijke vrijstellingsregeling van de fitaire dienst. De heer Mewiiius zed over de dooi' het fehele onderwijs langverwachte regc- ng van de lerarenopleidingen, te we ten dat de minister en de staatssecre taris er in de afgelopen weken mee bezig zijn geweest. ,Wij wachten met spanning', zei hij ,en wij hopen dat deze opleidingen zo ruim mogelijk en zo spoe dig mogelijk zullen beginnen'. (ADVERTENTIE) Behang is opwindend nieuw, Behang is anders. In destaalboeken '70 van R&D. Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. In andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te geven.Vraag ernaar bij uw leverancier. De opwindende staalboeken '70 van Rath Doodeheefver. R&D - vooruitgang in behang. VERONTRUSTE OUDERS IN HAARLEM Aktie-70 vindt trouwens dat er genoeg (kantoor)-panden in Amsterdam leeg staan die weer tot woning behoren te worden ingericht. Burgemeester Sam- kalden liet woensdag weten dat Aktie- 70 de gemeente een goede dienst zou bewijzen door een inventarisatie te ma ken van leegstaande panden in Amster dam. Hij kondigde aan dat hij ook wel met Aktie-70 wilde praten over het - gemene probleem van het onder brengen van mensen die geen eigen huis hebben en over het weer bewoonbaar maken van kantoren en andere bedrijfs panden die leeg zijn komen te staan. Hij verwierp echter het .eigen rechter' spelen door het bezetten Van gebou wen. Zonder dat er nog een gesprek met Aktie-70 was geweest, besloot burge meester Samkalden gisteren dat de pan- KARLSRUHE (DPA) Dp Westduit se politie heeft een Oostduitse spion aangehouden, de contaetman van een 28-jarige secretaresse op het ministerie van ontwikkelingshulp in Bonn. Deze vrouw, die nog op vrije voeten is, zou zich vier jaar geleden bij een par ticulier bezoek aan Oost-Berlijn jegens het Oostduitse ministerie voor staats veiligheid tot medewerking verplicht hebben. Zij had evenwel geen toegang tot geheimen en zou voornamelijk or ganisatieplannen en telefoonnummers hebben doorgegeven. PARATYPHUS IN TEHUIS BEJAARDEN TE AMSTERDAM AMSTERDAM (ANP) Onder de ca. 800 bewoners en personeelsleden van het katholieke bejaardentehuis Sint- Jacob in de Plantage Middenlaan in Amsterdam zijn tijdens een eind vorige week begonnen onderzoek 25 gevallen van besmetting met paratyphus ont dekt. Aanleiding tot dit onderzoek was het overlijden in een ziekenhuis van een hoogbejaarde vrouw, die in het tehuis woonde. Wethouder A. A. Verheij (open bare gezondheid) zei gistermiddag in de gemeenteraad, dat het onderzoek in samenwerking met de GG en GD met kracht wordt voortgezet. Ondermeer wordt nagegaan of de besmetting mo gelijk is geschied via het voedsel. Dege nen bij wie besmetting geconstateerd is voelen zioh niet ziele, aldus de wet houder. den aan de sarphatistraat moesten wor den ontruimd. Terwijl de burgemeester het laatste uur van de begrotingsbehandeling uitzat, rukten stadsreiniging en mobiele een heid van de politie naar de Sarphati straat Uiit. Sommige vrouwen (ongehuwde moe ders) hadden heel jonge kinderen op hun arm toen het hele gezelschap belangrijkste persoonlijke spullen tassen naar beneden kwam en de huizen verliet. Het volkslied van Oran je Vrijstraat .De uil zat in de olmen' werd gezongen. Binnen was besloten dat men het niet tot een krachtmeting met de politie zou laten komen. Op de foto: na de ontruiming van het pand trokken de woninglozen naar de ambtswoning van burge meester Samkalden om te protes teren tegen de gang van zaken. over het slaan en schoppen van de kinderen, het dwingen van kinde ren om uitgebraakt voedsel weer op te eten en het verkeerd behan delen van medicijnen. Naar aanleiding van het rapport is een onderzoek ingest old. dat nog voortduurt. De gemeentelijke autoriteiten willen dan i ook nog geen u-.tspraak over de waar- onderdak heid klachten doen. Dat er van wantoestanden sprake zou zijn wordt behalve op het punt van de medicijnen door het voltallige personeel catego risch ontkend. De betrokken ouders hebben hun infor matie voor een deel uit eigen bron en voor een deel van drie leden van het huishoudelijk personeel. Twee van hen bevestigden tegenover cms dat het rap port in grote trekken juist is. Over mis handeling wilden zij echter met spre ken. Wel over .hardhandig te pakken nemen', .knietjes in de rug', .knijpen in de nek' en ,aan de harten trekken'. In het rapport worden met name noemd gevallen aangehaald van kinde ren die uitgebraakt voedsel weer op zouden hebben moeten eten, van een kind dat een afdruk van een mannen hand in de keel had staan, van dieet- opgaven die ganegeerd zouden zijn en ROTTERDAM Donderdagavond is op een met knipperlichten be veiligde overweg op het Marconi- plein een vrachxoagen met aan hanger door het rode licht gere den en door een locomotief gegre pen. (ADVERTENTIE) UW KLEDING STAAT NU WEER IN HET VOLLE LICHT Kies daarom uw lentekostuum uit onze smaakvolle voorjaarscollectie waarin u alles vindt wat de moderne man graag draagt, zeer royale keuze. Vriendelijke prijzen. erópuy SPECLAALZAAK HERENKLEDING EN -MODES Lange Delft 11 - Middelburg DERDE VELUWERANDMEER GESLOTEN AMERSFOORT (GPD) Pro vinciale waterstaat van Utrecht raadt het baden en zwemmen in het Eemmeer ten stelligste af. Uit een onderzoek over de afgelopen vier jaar is komen vast te staan dat er .grote kans is op de aanwe zigheid van ziekteverwekkende kiemen. Het treffen van recreatie ve voorzieningen, welke zwemmen of het op andere wijze in nauw contact komen met het water kun nen bevorderen, dient uit een oog punt van milieuhygiëne en volks gezondheid te worden vermeden zolang de waterkwaliteit niet is verbeterd', aldus de deskundigen van provinciale waterstaat in een rapport over de kwaliteit van het Eemmeer. waar de verontreiniging van het water in het geding is. Het hoofd van het laboratorium afval watervraagstukken van de Utrechtse waterstaat, de heer Kats, verwacht dat het tenminste nog twee jaar zal duren voordat er een kleine kans is dat in het Eemmeer kan worden gezwommen. Op het ogenblik zijn ln Amersfoort, Baarn en Bunschoten rioolwaterzuiveringinstal- latles in aanbouw. Een groot aantal ge meenten loost voorlopig nog het riool water direct in het Eemmeer of in de rivieren de Eem en de Gooyergracht, die uitmonden in het Eemmeer. De heer Kats betwijfelt overigens of het ooit verantwoord zal zijn om in het Eemmeer te zwemmen: .goede zwemba den of goed open water is te verkiezen boven water van twijfelachtig karak ter'. Bij de drie in aanbouw zijnde installaties zullen desinfeetie-installaties (chloring,1 worden gebouwd. In het Veluwera lui meer bij Harderwijk is gehleken dat liet medianisch en biologisch gereinigde water onvoldoende wordt gezuiverd om liet in de voor recreatie bestemde rand meren te lozen. Vergaarbakfunctie Provinciale waterstaat van Utrecht heeft in het onderzoek ook de situatie in het Veluwemeer bij Nulde en Horst (nieuwe pleisterreoreatieplaatsen langs de rijks weg Amersfoort - Zwolle) betrokken: ,Uit de in de zomer van 1969 gevonden waterkwaliteit in het Veluwemeer bij Nulde en Horst blijkt evenzeer hoe hier in een betrekkelijk kort tijdsbestek na het volledig sluiten van de randdijk van J- nieuwe polder Zuid-Flevoland (1968) concentratie van de verontreiniging optrad. De onbedoelde .vergaarbakfunc tie' van de randmeren (lozïngspunt van rioleringen, recreatie, scheepvaart, wa terwingebied) kwam hier opnieuw tot uiting*. Samensteller Kats concludeert dat ,de waterkwaliteit in het Eeemmeer sterk waarneembaar achteruit is gegaan. De graad van verontreiniging is hoog. De gestadige voeding van het water met van organische afvalstoffen afkomsti ge afbraakprodiikten bevordert echter èen wellicht nog voortgaande eutrofe- ring. Al is op zichzelf genomen het zelf reinigend vermogen van het Eemmeer groot, de mogelijkheid dat het biologisch evenwicht soms risico loopt te worden verbroken, is niet gering te achten'. De klacht over de medicijnen geeft het hoofd van de school, de heer P. H. J. Deijs, min of meer toe. By ziekte vam het hoofd van d'e huis houdelijke dienst weitd jonge meis jes opgedragen de vaak zware me dicijnen toe te dienen. Volgens één van die meisjes zjjn daarbij by her haling verkeerde pillen gegeven, maar .God zij dank ontdekten de kinderen dat zelf'. De heer Deljs kan niet zeg- ten of dit gebeurd is. ,Ik weet het oodeenvoudig niet', zegt hy. De klachten over de gevallen van mis handeling worden door hem en de an dere leden van het onderwijzend per soneel zeer beslist ontkend. ,U moet niet vergeten dat met name de kinderen die in het arpport genoemd worden, nogal eens uitbarstingen van hysterie hebben. Omdat ze dan gevaarlijk voor de ande ren kunnen zijn moeten ze wel even ste vig worden vastgehouden. Bij andere kinderen komt het voor dat zij simule ren niet te willen eten. Dan moeten wij aandringen, maar er is geen sprake van sadistische mishandeling in de vorm van slaan of schoppen, noch van het opeten van uitgebraakt voedsel, aldus de heer Degs. De nogal positieve getuigenissan van de twee huishoudelijke hulpen verwijt de heer Deijs aan hun onervarendheid. .Deze meisjes hebben geen weet van de achtergronidten. Ik kan heel goed be grijpen dat ze wel eens schrikken, maar dat betekent niet dat er kinderen mis handeld worden'. De commissie, onder aanvoering vam wethouder Geluk van onderwijs in Haar lem, is nog bezig met de uitwerking van een onderzoek dat op 12 maart op de school is gehouden en waarbij het ge hele onderwijzend personeel en een grjxit deel van de huishoudelijke hulpen zijn verhoord. Op 8 april zal er een vergadering tus sen alle betrokkenen, Inclusief de vijf ouders die de zaak aanhangig hebben geeniaakt, worden gehouden. Op 24 april zal een algemene oudervergadc-Ming wor den gehouden. De ouders en de leer krachten zijn het op één punt eens: de ze zaak moet zo snel mogelijk uitge zocht worden. WIJZIGING BOUWBESLUIT LAGER ONDERWIJS DEN HAAG (ANP) —Het kabinet heeft besloten het in het bouwbesluit lager onderwijs genoemde aantal van 40. Het gaat hier om het maximum aan tal leerlingen dat per lokaal van een 48 leerlingen per lokaal te verlagen tot school voor gewoon lager onderwijs mag worden toegelaten. De wijziging van het bouwbesluit houdt verband met de geleidelijke verlaging (en) van de leerlingenschaal. Met ge noemde wijziging wordt, volgens minis ter dr H. J. Witteveen, voorkomen dat zonder dringende noodzaak meer dan 40 leerlingen tegelijkertijd onderwijs in een lokaal ontvangen. De Ver. Staten hebben donderdag op hun proefterrein in Nevada een onder grondse krenproef genomen met een sterkte van een megaton vijftigmaal zoveel als de kracht van de atoombom die Hirosjima verwoestte. Tot in de wij de omtrek beefde de aarde een halve mi nuut. DEN HAAG (GPD) T it d.- aller eerste havo-examen» die in Nederland werden gehouden, de examens van 1968, zijn conclusies getrokken die nogal te leurstellend zijn. Ke.n departementale commissie heeft geconstateerd dat het aanloopexperiment geen duidelijke we tenschappelijke begeleiding heeft onder vonden en dat liet liavo pas zal kun nen bloeien als die wetenschappelijke Inbreng er komt. De commissie vwo-havo-mavo waar schuwt dat er me>=r belangstelling ln het havo moet komen voor de wlskun- de en natuurkunde, wil het havo het hoger beroep.orrlerw js kunnen voeden. Ook door de geringe keus voor het vak handelswetenschappen zal dc stroom van havo-leerlingen naar het hoger econo misch en .;dmin:sti -f o-i -.-wijs te gering kunnen zijn als de lijn zich blijft voortzetten. De meningen over de .ineerkeuzetoets' in de moderne talen zijn vaak verre van enthousiast. Bij Engels vonden de examinatoren de tok* --i te rn-k kul ijk en van te geringe diepgang. ,De vra gen deden hier en da.-r onbenullig aan en waren niet selectief genoeg*. Positief zijn de ervaringen in de examinering van scheikunde. Conclusie van de com missie. zoals weergegeven in .Uitleg*, het weekblad van bet ministerie: rege ring en school hebben nog veel te doen op het punt van voorlichting bij het samenstellen van de keuzepakketten der leerlingen, en er moet nog bewezen worden dat het havo een eigen gezicht kan krijgen. Wel heeft de samenleving in eerste instantie niet ongunstig gere ageerd op het havo. Of het percenta ge gezakten (14.6 pet) te hoog is, moet nog nader worden bestudeerd. ,PERSONEELSSITUATIE MAVO CATASTROFAAL' ARNHEM (ANP) Was in 1962 de Eersoneelssiluatie bij het mulo nnhoud- aar, thans dreigt ze catastrofaal le worden. Voor bepaalde vakken zijn ge woonweg geen leraren te krijgen en de toestroom uit het basisonderwijs is me de door de lage aanvangssalarissen vrij wel nihil. Veelal moet een beroep op ge pensioneerden worden gedaan of moe ten nog niet bevoegden worden benoemd. Acht jaar geleden werd de mammoet wet ingediend, anderhalf jaar later kwam er een commissie voor de lera renopleiding. maar de nieuwe lerarenop leiding is ook nu nog niet tot stand fekomen. Het grote tekort aan leraren ij het mulo-mavo vraagt om maatrege len op korte termijn. De lerarenoplei ding moet nog dit jaar van start gaan, want langer uitstel wordt fataal voor het mavo. Deze opmerkingen maakte donderdag de heer P. J. Geelkerken, voorzitter van de Vereniging voor Mulo. de mavo sectie in de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP), in zijn ope ningswoord voor de algemene vergade ring in hotel Haarhuis in Arnhem. Hij had daarvoor gesignaleerd, dat de stiefmoederlijke verzorging van het mu lo van de kant van de rijksoverheid nog niet geheel is verdwenen. Hij hoopte, dat ook voor de aanvulling van de In ventaris van de mavo-scholen spoedig de nodige geldmiddelen beschikbaar ko men opdat de inventaris aangepast wordt aan de eisen, die het moderne on derwijs stelt. KAMERLID GOUDZWAARD WORDT HOOGLERAAR IN CANADA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het anti-revolutionaire tweede-kamerlid, drs B. Goudzwaard, keert na de verkiezingen van vclgend jaar niet meer in de tweede kamer te rug. Hij gaat naar Canada, waar hij hoogleraar wordt in de economie aan het .Institute for Christian Studies' in Toronto. Drs Goudzwaard (36) treedt sinds drie jaar op als de £nanciee3-econmische specialist van de AR-fractie. Hij is een erkend deskundige, die minister Witte veen bij diens belastingplannen menig maal opivallend tegenspel heeft gele verd. Drs Goudzwaard heeft ook samen met de KVP-er, mr Nelissen, nu minister van economische zaken, de stoot gege ven tot het instellen '.an een onderzoek naar de achtergronden van fusies ca concentraties in het bedrijfsleven. De mote, waarin om een dergelijk onder zoek werd gevraagd, Is nog niet door da minister uitgevoerd. Drs Goudzwaard, die aan de Rotterdam se hogeschool studeerde, heeft voorts een aantal wetenschappeiyke en politie ke publikaties op zijn naam staan. HAREN (ANP) In Haren, ge meente Groningen, is woensdagavond de 4-jarige M. Duvenkort dodelijk veron gelukt. Het jongetje kwam vermoedelijk met zijn autoped ten val juist voor een passerende veegwagen en was op slag aood. Na gesprek bonden, bestuur en ondernemingsraad: UTRECHT (ANP) ,Na ken die hebben plaatsgevonden tussen de drie betrokken bonden (NBV, KBV en CBC) en de raad van bestuur en de ondernemings raad van Pakhoed, verklaart de raad van bestuur zich bereid tot onmiddellijk overleg over een aan bod aan zoveel mogebjke werkne mers om bij de ondernemingen die de bedrijven van Pakhoed overne men, in dienst te treden in een ge lijkwaardige positie'. Dit heeft de raad van bestuur van Pak hoed gisteravond in een communiqué meegedeeld. Zoals bekend hebben de vak bonden zaterdag jongstleden tijdens een buitengewone vergadering in Utrecht ernstige kritiek geuit op Pakhoed om dat dit bedrijf zonder overleg met de bonden of de ondernemingsraad heeft besloten het stuwadoorsbedrijf Presto NV te verkopen aan Quick Dispatch en tie veemactiviteïten aan de Rijnha ven in Rotterdam over te doen aan .handelsveem'. De raad is tevens bereid onmiddellijk overleg te plegen over de continuïteit ln de werkgelegenheid en in de gelijk waardige positie van de werknemers die overgaan naar deze bedrijven. De raad van overleg ia tevens bereid om te pra ten over een overgangsregeling voor hen die niet naar dé andere ondernemer kunnen worden overgeplaatst en als ge- volg van de herindeling van de taken! Geen reorganisaties De leden van de raad van bestuur heb ben meegedeeld dat zij niet het voorne men hebben om op afzienbare termijn tot reorganisaties van soortgelijke om vang in Nederland te komen. Volgens het communiqué hebben de gesprekspar- tijen eenstemmig vastgesteld, dat in ver band met het feit dat de werknemers sterk betrokken zijn bij de bedrijfsont wikkelingen, alle bepalingen met na me die in de cao-havenbedrijven en ln de cao-tankopalagbedrijven betreffen de fusies, ingrijpende reorgari sa ties en sluitingen door partijen stipt 111 acht zullen worden genomen. Belofte ,De vakbonden en de ondernemingsraad zijn van mening dat het openen van het overleg op deze basis een bijdrage is tot ontspanning van de huidige tegen stellingen. Het overleg en de mate van overeenstemming zuilen het wegnemen van de onrust en het herstel van hel vertrouwen onder de werknemers bevor deren', aldus het communiqué. t ADVERTENTIE) leerjo. 31 mr». 1970 HESSHBEBEZEEHHEBEIjl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3