extiA WIELER- VARIA SLUISKILSE MARIE CLAES ER LOOPT NOG WEL EEN ENKELING ROND UIT 1880 VLAAMS JOURNAAL WIM DE RIDDER: .SCHAKEN ZOALS ANDER MET AUTOOTJES SPEELT' EEN VRIJDAG 27 MAART 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Milaan-San Remo is een triomftocht voor de Italianen en een diepe ontgoocheling vooi de Belgen geworden. Na de grote successen van Binda, Girardengo. Bartali, Coppi en Petrucci, moesten de fanatieke tifosi niet minder dan 17 jaar wachten eer ze weer eens een landgenoot (Dancelli) als grote triumfator konden begroeten. Ontgoocheling dus bij onze zuiderburen die nog op de ochtend van Milaan-San Re mo schreven dat deze .Primavera' niet door de Belgen kon worden verloren. Patrick Sercu zei zelfs: ,We maken er een Belgisch kampioenschap van'. Een kennis van ons zegt altijd dat de bloemen pas aan de meet worden uitgedeeld en zo is het. Onze zui derburen moesten het stellen met een 3e, 5e en 8e plaats. Wat bescheidenheid zou hen wel passen. Herman van Springel bracht het afge lopen weekeinde de Brabantse Pijl op z'n naam. 2e werd Van Schil. 3e Pintens, 4e Rosiers en 5e Joop Zoetemelk. 6e werd Jos van der Vleuten, 18e Jan Krekels, 20e Wim Dubois, 22e Gerard van Vianen. Er waren 95 deelnemers. In Harelbeke waren er twee koersen, één voor A-renners en één voor B-renners. Bij de A-ranners zegevierde van Rijckegem, 2e Roger de Vlaminck, 4e Gerard van Via nen, 11e Rik van Looy, 22e Cees Rentmees ter. 42e Huub Harings. Uitslag B-koers: le Van Viierberghe, 11e Wim Dubois (had dus een redelijk week einde), 16e Jan Serpenti, 30e Johan van der Horst, 38e Leen Poortvliet. Een complete Belgische sprint werd ge leverd in het Italiaanse Calibrië, waar na 247 km Walter Godefroot niemand minder dan Patrick Sercu versloeg. Onder de twintig koplopers bevonden zich ook Tac- cone, Bitossi, Conti en Poiidori. Daniel van Rijckegem had wel een bij zonder goed weekeind, want nadat hij za terdag in Harelbeke de bloemen had gegre pen, won hij zondag .Dwars door België' met aankomst te Waregem. Daar klopte hij memand minder dan Eric Leman en Frans Verbeek. Onze landgenoot Jan van Katwijk werd 4e, Evert Dolman 11e en Jan Krekels 31e. Eind vorige week overleed in België ge heel onverwacht de 23-jarige Berno Thoma. Thoma was een veelbelovend renner, die als nieuweling en amateur meer dan honderd keer als eerste over de eindstreep ging. Een knaap met een vlijmscherp eindschot. Vorig jaar startte hij als beroepsrenner. Hij kwam bij koersen twee keer zwaar ten val. Thoma was pas vijf maanden gehuwd. De Oostduitser Axel Peschel heeft uitein delijk de Ronde van Algerije voor amateurs gewonnen. De Brit Dailly werd 2e en de Westduitser Knab derde. De totale afstand bedroeg ruim 2000 kilometer. Zoals bekend werd de Nederlandse ploeg met onder an dere Fedor den Hertog en Piet Legierse uit de koers gehaald na onenigheid met de or ganisatoren en vanwege de uitzonderijk slechte weersomstandigheden. 0 Eddy Merckx is door zijn dokter een week rust opgelegd. In Milaan-San Remo voelde hij zich al niet fit (werd er overi gens nog zevende). Eén en ander impli ceert dat hij een verbintenis in Engeland moest afzeggen en het komende weekeinde ook niet zal kunnen starten in een tweetal Italiaanse criteria. Wel hoopt hij 1 april te kunnen starten in Gent-Wevelgem. In het komende (paas) weekeind befevcn we in Zeeuwsch-Vlaanderen de eerste twee echte koersen van het seizoen, Axel bijt het spits af met een wedstrijd voor nieu welingen en adspiranten, die maandag (2e paasdag) om half drie begint. De volgende dag is Groede aan de beurt met eveneens een wedstrijd voor nieuwelingen. Start om half drie aan de Traverse. 9 Voor beroepsrenners zijn er zondag en maandag koersen, namelijk zondag le paas dag in Helmond en maandag 2e paasdag in hc-t Limburgse Bleijerheide. Voor onze vaderlandse dames gaat het wielerseizoen 1970 open op maandag 30 maart te Wer kendam. In Hoogeveen vindt zaterdagmid dag om 12 uur de start plaats van de ama- teurklassieker, de Ronde van Drente. In België wordt zaterdag de Grote Prijs van Roeselaere voor profs verreden. Zon dag is er in dat land de Omloop van het Waesland. Verder staan er voor profs op het programma de Omloop van de Fruit- streek en voor woensdag 1 april de beken de Belgische voorjaarsklassieker Gent- Wevelgem (vorig jaar gewonnen door Willy Vekerhans). Dan start op 2 april de Ronde van Mallorca en op zondag 5 april de meest sprekende klassieker van het Bel- genland, de Ronde van Vlaanderen. Woens dag kunnen ook de amateurs terecht in Gent-Wevelgem. Tot slot nog even een herinnering. Maan dag (2e paasdag) in het Antwerpse Sport paleis de omnium Vlaanderen-Antwerpen- Nederland met Janssen, Ottenbros, Pijnen, Rik van Looy, Roger de Vlaminck, Monseré, Sercu, Theo Verschueren en Ward Seis. Zij rijden vijf reeksen. Dit sportgebeuren be gint 's middags om drie uur en wordt afge wisseld met catch-vierkampen. ...,Ik kaart al heel lang'... SLUISKIL ,Ik blijf dit werk doen zolang ik kan. Ik vind het veel te leuk. Iedereen kent me, maar dat is begrijpelijk als je hier zolang gewandeld hebt. Soms is het wel eens lastig om helemaal naar het Gildehuis te lopen. Maar dat hoeft gelukkig ook niet dikwijls. Meestal brengt de zoon van mijn buurvrouw ons er met de wagen'. De 89-jarige mevrouw M. (van Marie) Claes-de Moor uit de Sluis- kilse Albertpolderstraat is al vijftien jaar lang sinds de start bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de r-k bejaarden- bond. Eén uit het legertje van ,zeer sterken', fitte tachtig- en negentigjarigen die nog allerlei verenigingskarweitjes op hun schouders nemen. Iedere week door weer en wind, maar als het al te bar is, wordt ze met de auto gebracht gaat ze op donderdagmiddag naar het Gildehuis om er met zo'n 30 andere bejaarden ,soos' te houden. Voor mevrouw Claes komt dat meest al neer op een kaartje leggen: ze is er verzot op. ,Ik kaart al heel lang. Of ik het goed kan? Dat weet ik niet: ,je moet dikwijls geluk hebben, daar hangt veel van af. Ik ben zo'n beetje penningmeesteresse van de kaartclub: iedere week dragen de leden aan mij hun dubbeltjes af.' Ze woont helemaal alleen in een riante eengezinswoning aan <le nieu we Albertpolderstraat, kookt zelf haar eten en zegt, aan de vooravond van haar negentigste verjaardag (14 april),Naar een bejaardencentrum krijgen ze mij niet. Je moet trou wens veel te lang wachten voor je aan bod bent. Soms ben je al dood voor je er in kunt: Nee, laat liet maar zo. Ik kan nog heel goed uit do GROOTOUDERS Manie Olaes heeft Sluiskil met de jaren zien veranderen. De l'Azote kwam, het dorp groeide en als laat ste ontwikkeling was er de verbre ding van het kanaal waarvoor haar huisje aan de Benedenweg moest wij ken. ,'t Ligt nu in't kanaal', zegt ze plastisch. ,Ik ben ook in een huis aan de Benedenweg geboren, maar toen ik vijftien maanden was stierf mijn moeder en daarna groeide ik op bij mijn grootouders. Drieëntach tig jaar heb ik in hun oude huisje ge woond. Dan valt het niet mee om ineens naar een nieuw te moeten. Naar m'n zin heb ik het hier wel hoor, 't bevalt me best. Maar 't dorp kennen zoals ik 't vroeger kende, nee, dat is er niet meer bij. Al die nieuwe gezichten Toen ze van school afkwam ging ze op 't land werken. ,Dat deden er hier toen zoveel. Later heb ik nog in de huishouding geholpen.' Als ze over een paar weken haar verjaardag viert, zal er ongetwijfeld heel wat familie over de vloer ko men, daar aan de Albertpolderstraat. Mevrouw Claes heeft een zoon, 5 klein- en 9 achterkleinkinderen. De bejaardenbond toont natuurlijk ook belangsteliMng. Enkele weken geleden hebben de ouden van dagen a,l iets aan haar 15-jaiig jubileum als be stuurslid van de bond gedaan. Een enorme plant op een tafeltje bij het raam legt daarvan treffend en in volle fleur getuigenis af. ,Ach ja, het aantal mensen dat in 1880 geboren is, wordt steeds kleiner. Steeds vallen er weg', peinst me vrouw Claes, terwijl ze naar de. re gen op het pleintje kijkt. Hoewel: hier in de. buurt gaat het goed. In 't eerste huis woont een man, die is ook van '80. En dan loopt er nog wel een enkeling rond.' OPERA GENT MET .KERODIADE' De Koninklijke Opera van Gent geeft vandaag, vrijdag, en aanstaande zondag ■nog voorstellingen van ,Herodiade'een opera van Massenet. In de voor naamste rollen: Tony Poncet, Jacqueline van Quaille, Michéle Vilma, Jean Laf font, Tadeusz Wierzbicki e a. In plaats van de première van fDe bruiloft van Don Juan' die is uitgesteld tot november '70 krijgen (le operalief hebbers zondag ,La. Traviata.' te horen en te zien. De voorstelling begint om 14.30 uur en Ottilia Mere, Giuseppe Todaro, Simon Waltens, Yola de Gruy- ter, Mie van Kerckhove en Antoon Haeck behoren tot- de medewerkers. Tegen vrijdag 10 april is er een bijzondere voorstelling van .Madama Butterfly' ge pland. In de titelrol: Atzuko Azumaeen Japanse soliste. .GLOBE' SPEELT IN ANTWERPEN Het zuidelijke toneel Globe' speelt op dinsdag 7 april in de Antwerpse KNS J*lay Strindberg', Friedrich Diirrenmatt's bewerking van Strindberg's do dendans'. ,DE FAMILIE TOT' IN ANTWERPSE KNS Het gezelschap van de KNS in Antwerpen heeft momenteel fie familie Tot' van de Hongaarse auteur Istvan Orkény op het repertoire. Het stuk speelt in een Hongaars bergdorp tijdens de tweede viereldoorlog. De kapitein, onder wie Tot's zoon vecht aan het Russische front, komt in het plaatsje veertien dagen vakantie doorbrengen. Vader Tof, het heil van zijn kind voor ogen. doet alles om het de militair naar de zin te maken. Tot hij het niet langer volhoudt en z'n lot in eigen handen neemt. PERSOONLIJKE TITEL EERSTE KLAS Wim de Ridder ...peil moet omhoog... De Ridder, van de 8 jaar dat hij schaakt twee jaar voorzitter van de cdub in Terneuzen, herhaalt, sprekend over het besluit van zijn vereni ging geen deel te gaan uitmaken van één grote Zeeuwse club, nog eens de argumenten dde secretaris C. H. Provoost al naar voren bracht: de geringe animo van de topschakers als het op randstand-contacten aan komt en het feit dat financieel lang niet aLtljd sterke clubs het team moeten betalen. ,We hebben intussen steun gehad van de schaak club Sluiskil. Die heeft op een vergadering besloten om ook niet mee te doen. Het lijkt me voor de Zeeuwse Schaakbond heel goed dat hij uit meerdere clubs bestaat. Ik zie dan ook helemaal geen moeilijkheden door het feit dat Terneuzen en Sluiskil buiten de nieuwe opzet blijven. Overigens moet alles nog worden goedgekeurd door de KNSB'. TERNEUZEN ,Ik weet niet waarom ik niet schaken ben begonnen. Vermoeidolyk zoals een ander de beboette heeft om met autootjes te spelen of iets anders te doen. Het wedstrijdschaken zal wel ontsproten zyn aan de menselyke drang om iets te winnen', zegt de Tereuzense schaken Wim de Ridder (24). Vorige week zaterdag bracht, hy in Krui- ningen de pe*30onlyke schaaktitel «1 de eerste klas van Zeeland op zyn naam met 6 punten uit 7 wedstrijden. Hei was de eerste keer dat De Ridder aan deze wedstrijden meedeed. ,We waren met nog twee leden van de schaakclub Terneuzen, mijn 'broer en secretaris Provoost. Dat hebben we gedaan om gezamenlijk te kunnen reizen, dal is gezelliger'. De Ridder, voorzitter van de schaakc ub Terneuzen en c'oor de week student (,in wat doet er niet toe'), reageert nogal nuchter op zijn tite'. en de daarmee gepaard gaande vette 2-kolomskrantenkop. ,Het toeval heeft een belangrijke rol gespeeld. Het spelpei1 lag niet zo hoog. Ik heb in deze wedstrijd geen mooie partijen gespeeld vind ik voor mezelf. Nee, het peil zal echt naar boven moe-ten'. .D e jongen is vee', e bescheiden', interrumpeert zijn moeder. En ze meent het. De Terneuzense schaker heeft door zijn kampioenschap de mogelijkheid om uit te komen in de hoofdklas. waar hij de plaats van de Vlissinger A. Mast V2 punt uit 5 wedstrijden) in kan nemen. .Ik denk niet dat ik het doe, omdat ik toch niet zou kunnen winnen. Je moet het dan opnemen tegen kampioen Cor Jansen uit Waterlandkerkje. Dan ben ik by voorbaat kansloos. Verder weet ik niet of ik er tijd voor kan vrij maken'. Mevrouw Claes en de plant van de bejaardenbond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 33