Voorwaarts klopt in spannend duel koploper Scheidesport GRANDIOZE COLLECTIE FA. DEY ECONOMISCHE KRONIEK FEBRUARI Zuidelijke delta en Eemsmond zijn de spreidingsgebieden Saeftinge voorlopig niet in aanmerking DROOG MOLENS KONRAAD Ijzerhandel ZEEUWSCH-VLAANDEREN FOTO- EN FILMAPPARATUUR VAN DE SPECIALIST FOTO JOS BLEJJENBERGH AXEL JUNGHANS electronic ESSELBRUGGE IN 'T VOORJAAR WIL IEDER IETS NIEUWS ERVAREN le VERKOOPSTER vrijdag 27 maart 1970 yY/ssel Zeeuws-Vlaanderen provinciale zeeuwse courant 9 De minister van verkeer en waterstaat heeft in de tweede kamer het zeehavenbeleid weer eens omschreven. De expansie in Rijnmond wordt be perkt, de zuidelijke delta en Eemsmond zijn de spreidingsgebieden. Voor het zuidwesten wordt een federatief havenbeheer aanbevolen. Hpt land van Saeftinge komt voorlopig niet in aan merking, omdat dit leidt tot versnippering en het gebied natuurwetenschappelijk van grote waarde is. Het orgaan Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren Oost denkt daar anders over, maar legt vooral de nadruk op wonen en landschap. Intus sen is berekend dat inpoldering van de mossel- banken bij de Braakman voor Dow 30 a 35 min zal kosten. Zij is nog altijd niet zeker. Het Instituut voor plantenziektekundig onderzoek heeft zijn meetnet in het Sloe uitgebreid en heeft aldus nu voor Pechiney een tweede nulfase vastgesteld. De inspectie van de volksgezondheid en milieu-hygiëne heeft gerapporteerd over de vestiging van een olie raffinaderij. Nu de kans bestaat dat het Franse bedrijf Total zich in het Sloe zal vestigen is het goed te we ten dat er vrijwel geen luchtverontreiniging behoeft op te treden. Vüssingen en Zeebrugge zijn verkozen als Westeurope- se aanvoerhavens voor containerschepen die Australi sche wol vervoeren. Dit zal gebeuren aan de nieuwe kade in Vlissingen-Oost, dat wil zeggen begin 1971. De verwerking beloopt 30.000 tot 40.000 containers. Een mooi succes van de NV Haven van Vlissingen! De Ned. Scheepvaart Unie heef tde Kon. Mij De Schel de in Vlissingen een opdracht verleend voor de bouw van twee hypermoderne vrachtschepen. De PZEM hoopt in het najaar een 150 KV-verbinding in gebruik te ne men tussen Goes en Sluiskil, een belangrijke uitbrei ding van de transportcapaciteit naar Zeeuwsch-Vlaan- deren. Deze maand (maart) wordt de onderbouw voor 4 vaste bruggen over de Schelde-Rijnverbinding ter hoogte van Rilland-Bath aanbesteed. Middelburg staat aan het begin van de uitvoering van een groot plan van verkeersontsluiting dat 13 miljoen gaat kosten. Het gaat onder meer om de aan- sluitingswerken van de nieuwe brug naar de binnen stad, de bouw van nog een kanaalbrug, aansluitings- werken aan de zuidzijde van het kanaal en verdubbe ling van de Schroeweg, richting Sloe. Het ministerie van crm heeft voor een zestal recrea tieprojecten in Zeeland over 1969 een subsidie toege kend tot een totaalbedrag van 1,5 miljoen. Uit een ETI-nota over het toerisme bleek dat de drukte in 1969 ongeveer gelijk was aan die in 1968. Fruitteelt De actiegroep Fruitteelt Zeeland zag zijn ideeën over genomen door andere fruitteeltgebieden in ons land. Er is dus kans op bezetting van het ministerie. Gedepu teerden hebben er intussen ook op gewezen dat de nood niet kan worden opgelost met halve middelen. De meeste veilingen hadden in 1969 een lagere omzet, maar vooral door de stijging van de uienomzet op Tholen kwam het totale cijfer toch van 37 op 39 miljoen. Op Walcheren is mem zich aan het bezinnen op bedrijfsamenwerking - arbeid en machines - tussen de landbouwers. In Middelburg werd eindelijk de eerste paal gesla gen voor een nieuw Its-schoolgebouw. In augus tus 1972 moet deze bijzonder-neutrale school gereed z(]n. Er zal plaats zijn voor vrouwelijke leerlingen. Nu de aanleg van een nieuwe dijk bij Waarde niet wordt toegestaan met het oog op natuurbeschermings waarden, zullen de bestaande dijken worden verhoogd en verzwaard, over een lengte van 3,4 km. Vlissingen heeft het structuurplan Lammerenburg aan de raad voorgelegd. Dit biedt woonruimte aan 18.600 mensen. Het plan is het sluitstuk van de stadsuitleg in noordelijke richting. Op initiatief van de vrouwenad viescommissie voor de woningbouw wordt in Middel burg-Zuid een enquête gehouden naar het woonklimaat. Axel heeft plannen voor de bouw van een nieuw, ver warmd, openluchtzwembad (ƒ1.5 miljoen) en van een sporthal (ƒ1 miljoen). Na het in gebruik nemen van twee nieuwe gymnastieklokalen in Scherpenisse en Stavenisse beschikt Tholen over voldoende gymnastiek- ruimte voor alle lagere schoolleerlingen. Vermeldenswaard is nog de start van een trombose- dienst op Walcheren, op initiatief van de huisartsen vereniging. In januari waren er 2208 mannen en vrouwen werk loos, tegenover 2406 In december, een vooruitgang die vooral toe te schrijven is aan het vrij zachte weer. De industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen doet een steeds groter beroep op de Belgische arbeidsmarkt. Vooral ongeschoolden zijn schaars. De inkomende pendel is nu ongeveer 1500 mannen en 600 vrouwen en meisjes. Men verwacht een verdere toeneming. Drs M. C. Verburg. Meeste veilingen hadden lagere omzet. Gymnastieklokalen in Stavenisse en Scherpenisse. GEEN HUIS ZONDER stewi DROOGMOLENS llllllllllllililllllllllllllllll vanaf 54.- Stationsstraat 19 AXEL Tel. 01155-1392 lllllilllllllllllllllllllllllllll TERHOLE In ecu spannende en bij vlagen goed gespeelde wedstrijl heeft het fel spelende team van Voorwaarts in de volleylialcompetitie in Zeeuwsch- Vlaanderen kans gezien om koploper Scheidesport met 3-2 te verslaan. Na drie goed gespeelde sets bracht Voor waarts er in de 4e set niets van terecht enverloor dan ook met 0-15. In de laat ste en beslissende set hadden de gast heren zich echter geheel hersteld en wisten in een gelijk opgaande en zeer spannende set een 15-13 overwinning te behalen. Reeds van het begin af was te zien dat het een slijtageslag zou worden. Beide teams traden dan ook zeer ner veus in het veld.- Aan beide zijden werd slecht geserveerd. Voorwaarts wist zich het "eerst te herstellen en begon met uitvallen te beuken op de verdediging van Scheidesport. van wie het blok nogal eens te wensen over liet. Voorwaarts daarentegen wist een goed blok te stellen waardoor het voor ae smashers van Scheidesport moei lijk werd om er door te komen. Ge leidelijk aan wist Scheidesport de klei ne achterstand bij te halen maar Voor waarts wist juist het eerst de eind stand te bereiken bij 16-14. Ook de 2e set liet slechte serveringen zien. De stand schommelde steeds heen en weer en nu was het Scheidesport dat de setwinst met 14-16 binnenhaal de. In de derde eet begonnen beide coa ches met time outs en spelerswisse- llngen op het gemoed van de tegen standers te werken. Voorwaarts bleek over de beste zenuwen te beschikken en bracht de stand op 2-1. De aanval van Scheidesport kwam niet tot zijn recht, daar vooral bij het smashen veel ballen in het net geslagen werden of buiten het veld omdat het blok van Voorwaarts geen ruimte liet. Voor waarts begon winst te ruiken vooral toen tegen liet einde der derde set de Terneuzenaren sporen van vermoeid heid gingen vertonen. De korte rust pauze werd door beide teams goed be steed. Een boordevol Scheidesport be gon direct na het fluitsignaal met de opslag en het gaf In de 4e set Voor waarts geen kans. Met maar liefst 0-15 werd de thuisploeg als het ware uit het veld geveegd. De verdienste van Scheidesport was in deze set dat vooral korte set-ups. juist boven het net gegeven weraen waarop Voor waarts geen verweer had. Zowel tech nisch als tactisch steeg Scheidesport in deze set naar een hoogtepunt. De vijfde en laatste set moest dus de be slissing brengen. Dan weer stond Scheidesport voor en dan weer Voor waarts. Zeer dikwijls ging de serve over en weer. Bij de stand 10-11 vroeg de Voonvaarts-coach, die niet gerust in het spelverloop was. om de laatste toegestane time-out om zijn onrustig geworden ploeg tot kalmte te brengen. Dit laatste redmiddel had succes want Voorwaarts kon doorstoten tot 14-11, waarna Scheidesport terug kwam tot 14-13. Spelcrswisseling mocht niet meer baten. Een verkeerd gesmashte bal van Scheidesport bracht Voor waarts op 15-13 en daarmee ook de overwinning. Door de nederlaag van Scheidesport is er weer wat spanning gekomen on der de kampioenskandidaten voor de afdelingstitel. Kikkers - IJVC. Geen scheidsrechter Voor de 2e maal binnen een kort tijds bestek liet de aangewezen scheids rechter voor een wedstrijd te Aarden burg verstek gaan. nu bij Kikkers - IJVC. De trainer-coach van de Kik kers werd bereid gevonden te fluiten en beide teams stemden daarmee in. Na afloop van de wel zeer spannende en zeer goed ge6-peelde wedstrijd mocht de heer Murre dan ook de felicitaties in ontvangst nemen van beide teams voor zijn correcte leiding. Niet minder dan zeven kwartier heb ben de spelers in het veld tegenover elkaar gestaan om in vijf sets te be slissen wie de overwinnaar zou zijn. Van krachtsverschil was geen sprake. In de 2e set kwam na een eerste ge wonnen set IJVC al spoedig op een 13-1 achterstand. Vooral door rustig en met overleg te spelen, werden de aanvallen vanuit de verdediging op gezet en hierop hadden de Kikkers geen antwoord. Het lukte IJVC echter niet om de setwinst nog te behalen zodat de stand 1-1 werd. Ook de derde set was voor de Kikkers. Er werd steeds goed afgeblokt zodat er voor IJVC geen doorkomen aan was. In de 4e set werden korte set-ups van IJVC door goede en juist geplaatste sma shes afgerond. In de laatste set gingen beide teams gelijk op. De grotere wed strijdervaring en de rust in de IJVC- ploeg gaf uiteindelijk de doorslag. De jongere spelers van de Kikkers had den nog niet het juiste spelinzicht om de tegenstander te verrassen, hetgeen bij IJVC wel het geval was. Een ver diende overwinning voor IJVC. dat zich steeds verder naar de top weet te werken: 2-3. Hoewel de kansen voor WH zeer goed lagen om de eerste punten binnen te halen tegen Terhole is het toch niet zover gekomen. Ook hier waren vijf sets -nodig om tot een overwinning te komen. Bij" de stand 2-1 voor WH verzaakte WH door te gaan en van de gelegenheid gebruik te maken het metderugtegen met de rug tegen de muur staande Tarhole II te verslaan Een aantal on gelukkige fouten bracht een ommekeer in de strijd en wist Terhole II door zich goed te herstellen de laatste twee sets na gelijk opgaande strijd met 14-16 te winnen en daarmee een 2-3 zege veilig te stellen. 2e klas heren: Leider Kikkers II liet Zaamslag slechts toe een set le winnen in een goed ge speelde wedstrijd waarin de aanval liet zwakste onderdeel was. (3-1). Hoek behaalde een zeer gemakkelijke 3-0 zege op IJVC III, evenals Sluis kil dat thuis Voorwaarts II wist te kloppen. Schoondijke schijnt aan een opmars te zijn begonnen en wist zeer onver wacht te winnen van OVC II, dat wel een zeer slechte dag had en niet tot grootse daden kwam. IJVC III, dat thuis ISvG n ontving leed voor de 13e maal in successie een nederlaag. Toch blijft deze jeugdige ploeg tot het laatste fluitsignaal strijden. Bij de dames heeft Voorwaarts n een verdiende 3-1 overwinning weten te behalen op Terhole III dat met 3 inval sters in het veld verscheen. In Sas- van Gent wisten de dames van ISvG geen tegenstand te bieden aan het goed spelende Kikkertea.m en zag dan ook de bezoeksters met 3-0 winst huis waarts gaan. OVC gaf Voorwaarts II geen schijn van kans en won met Jaarvergadering plattelandsvrouwen De afdeling Axel van de bond van plat telandsvrouwen hield dezer dagen in de lunchroom van de heer De Jonge haar 24ste jaarvergadering. De vergadering verd geleid door de vice-presidente me- rtouw Dekker-Dekker. De agenda had een snel verloop. Ook de bestuursver kiezing, waarbij voorzien moest worden in 3 vacatures door het aftreden van de dames De Feyter-De Regt, Dieleman en Esselbrugge-Dekker, leverde geen pro blemen óp. Gekozen werden de dames Wolfert-De Regt, Hoogendoorn-Meesen en Faas-Van Poelje. Na dit huishoude lijk gedeelte hield mevrouw Verwillighen uit Goes aan de hand van dia's een le zing over de gesluierde vrouwen van Noord-Afrika. De vergadering werd door zo'n 40-tal dames bijgewoond. Paasmiddag voor de Bejaarden Maandagmiddag werd in het diensten centrum .Het Trefpunt' te Axel een zeer druk bezochte paas'oijeenkomst gehou den voor de Axelse bejaarden en invali den. Mevrouw Versteeg-Bouman opende deze paasmiddag met een hartelijk wel komstwoord. Ds J. v. d. Wielen, geref. predikant vrijgemaakt te Zoutespui verzorgde de meditaties. Solozang werd gebracht door mevrouw Riemens-De Fouw uit Terneuzen. De heer D. Kuij- ken boeide de aanwezigen met een paas- verhaal. Paasliederen van het bejaarden koor wisselden het geheel af. In de pau ze was er koffie met gebak. Mevrouw Versteeg bedankte aan het eind de me dewerkenden aandeze paasbijenkomst. Zangvereniging ,God is mijn lied' krijgt het druk De christelijke gemengde zangvereni ging .God is mijn lied' te Breskens met als dirigent de heer J. Basting krijgt het druk. Het koor zal eerste paasdag 's avonds om zeven uur in een gezamen lijke dienst in de Nederlandse hervorm de kerk te Breskens optreden. Op 10 april volgt een kooravond, eveneens in de Nederlands hervormde kerk te Bres kens. Daaraan zullen ook medewerken .De Heer is onze banier' uit Waterland kerkje onder leiding van de heer H. Ta- zelaar, het hervormd kerkkoor uit Oost- burg, ,Soli Deo Gloria', eveneens uit Oostburg, onder leiding van de heer J. de Feijter, en het koor .Looft den Heer' uit Nieuwvliet, onder leiding van me vrouw A. A. Benschap-Knook. Voorts verleent medewerking de christelijke muziekvereniging .Excelsior' uit Cad- zand onder leiding van de heer M. Zon- nebelt. Op 4 mei zal het Breskense koor even als voorgaande jaren medewerking ver lenen aan de dodenherdenking op het kerkhof te Breskens. Op 5 mei zal het koor ter gelegenheid van de'bevrijdings herdenking medewerken aan een dienst in de Nederlands hervormde kerk Voorts zijn er besprekingen gaande voor een optreden van het koor tijdens een ucharistieviering in de r-k kerk te Breskens. Jaarvergadering schietvereniging De schietvereniging uit Breskens hield dezer dagen haar jaarvergadering. voorzitter, de heer J. P. Goossen welkomde de leden en riep hen op de schietavonden regelmatig te bezoeken. Het jaarverslag van de "secretaris, de heer R. Reynvoet, maakte melding van een stabiel ledental en herinnerde er te vens aan, dat er een Zeeuws-Vlaamse schuttersvel-bond is opgericht. Uit het jaarverslag van de penningmeester, bleek, dat er een batig saldo" was. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer Goossen als voorzitter de heer J. de Coninck gekozen. De hèer R. Reynvoet. secretaris-penningmeester, en de heer J. A. Keijmel. commissaris wer den herkozen. De heer Goossen werd gekozen als commissaris. Er werd be kend gemaakt, dat de prijsuitreikings avond van het schuttersvel-bond op vrij dag 29 mei zal worden gehouden in de zaal Wijffels te Schoondijke. Ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de vereniging zal op vrijdag 10 april een feestavond worden gehouden, tijdens wel ke ook de prijsuitreiking van de club competitie zal plaatsvinden. Oostburgse junioren tegen Engels team Kleurwedstrijd Raiffeisenbank De Coöperatieve Raiffeisenbank Bier vliet - Breskens heeft de prijswinnaars de kleurwedstrijd bekendgemaakt, jelukkigen zijn: le prijs: Annema- 'erschelling, Breskens: 2 Fnts Ter- mote. Biervliet; 3 Henriëtte Babijn, Biervliet: 4 Lianne Bracke, Biervliet; 5 Ina Nijssen, Biervliet; 6 Jos Baecke, Hoofdplaat; 7 Jacqueline v. d. Sande, Breskens; 8 Hannie de Meijer, Bier vliet; 9 Carlien Maas, Biervliet; 10 Pe ter Boei je. Biervliet. P lattelandsvrouwen op vergadering OOSTBURG Leden van de vier afde lingen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen waren dezer dagen in het Ned. herv. kerkcentrum te Oostburg teur van het St-Antoniusziekenhuis al daar over het onderwerp .Mensenma kers'. Na de pauze was er gelegenheid om over het onderwerp vragen te stellen, waarvan de talrijke aanwezigen een druk gebruik maakten. SCHOONDIJKE Afscheid presidente WH Tijdens de door de gereformeerde vrou wenbond verzorgde paasviering voor de bejaarden is dinsdagmiddag in gebouw ,Laus Deo' te Schoondijke afscheid ge nomen van de presidente van de Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening, me vrouw Van Roosevelt-van Lare. Mevrouw De Rijk-de Smet sprak i mens het comité woorden van dank bood een schemerlampje aan. De voor zitter van de bejaardenbond. de heer Rookus. sprak namens de bejaarden- bond een dankwoord. AARDENBURG Schieting St-Sebastiaan De handboogschuttersvereniging Sint- Sebastiaan te Aardenburg de twaalfde en tevens laatste punterischieting van het afgelopen seizoen gehouden. De uit- -'-g was: hoogvogel H. de Rijcke: zij- *els le A. Ballegeer; 2e P. Lippens: lien le Jul. de Rijcke; 2e Iz. Puijen- broek. meeste kleine vogels D. van Her- mon, 8 stuks. De eindstand voor het kampioenschap 1969-1970 was: le (kampioen) H. van Iwaarden met 50 punten: 2 J. Cattoor, 473 Iz. Puijenbroek. 474 Jul. de Rijcke. 44: 5 H. de Rijcke, 42; 6 Fr. Lippens. 40: 7 J. van Iwaarden, 40: 8 A. Ballegeer, 34; 9 D. van Hermon, 29: 10 G. Blondeel, 28. Tevens werd de twaalfde en laatste >schieting gehouden. De uitslag was: ;ob. de Rijcke, 3 kleppen; 2 H. de Rijcke, H. Lippens en J. van Iwaarden, elk met 2 kleppen. De eindstand voor dit kampioenschap 1969-1970 was: 1 (kampioen) H. van Iwaarden, met 23 kleppen; 2 J. Cat toor, 20: 3 J. van Iwaarden, 18; 4 Rob. de Rijcke, IS; 5 Jul. de Rijcke, 14; 6 H. de Rijcke, 14; 7 P. Lippens, 8; 8 P. Blon deel, 8; 9 Alb. de Meyer, 6; 10 H Lippens, 6. Collecte De collecte voor het Reumafonds bracht in Aardenburg in totaal 310 op. P rotestantenbond wijst VPRO af voor eeuwfeestuitzending VLISSINGEN Het hoofdbestuur van de Nederlandse protestantenbond, die dezer dagen 100 jaar bestaat, heeft be sloten geen gebruik te maken van het aanbod van de VPRO aan de viering van het eeuwfeest in november aan dacht te schenken. Het hoofdbestuur heeft nog niet beslist of, en met welke omroepvereniging men voor dit feest aandacht zal vragen. Men vindt het juist de volgens NPB .hoogst waar schijnlijk gunstige' beslissing af te wachten van minister Klompé op de aanvraag om zendtijd, die de NPB vo rig jaar heeft ingediend. Voor het eeuw feest, dat in november in het jaarbeurs congresgebouw in Utrecht zal worden gevierd, zijn internationaal bekende buitenlandse theologen uitgenodigd, on der andere Harvey Cox en Dorothee Sölle. Ook is overleg gaande over een Europese première van een bekende Amerikaanse musical, die in samenwer king met de studentenvereniging VCSB waarschijnlijk zal worden gebracht voor tien van de 108 NPB-afdelingen. De NPB kent in Zeeland afdelingen in Tho len en Terneuzen. 3-0 een niet op hoog peil staande wed strijd. Uitslagen en setstanden: Heren le klas: WH - Terhole II 2-3 (15-7, 14-16, 15-4. 14-16, 14-16); Voor waarts I - Scheidesport 3-2 (16-14. 14-16. 15-10, 0-15, 15-13) Kikkers I - IJVC I 2-3 (11-15, 15-12, 15-7, 7-15, 11-15). Heren 2e klas: Kikkers II - Zaam slag 3-1 (15-5, 16-18, 15-4, 15-13); Schoondijke - OVC II 3-1 (15-9, 9-15, 15-7, 15-2); ISvG H - IJVC UI 3-0 (15-1, 15-5, 15-4); Sluiskil - Voor waarts H 3-0 (15-11, 15-11, 15-1); Hoek IJVC II 3-0 (15-12, 15-10, 15-6). Dames: OVC - Voorwaarts II 3-0 (15-8, 15-8, 15-7): ISvG - Kikkers 0-3 (15-6. 15-11, 15-4); Voorwaarts I - Terhole III 3-1 (15-5, 15-8, 5-15, 15-10). Op zaterdag 28 maart (paaszaterdag) en op 4 april vinden er geen com petitiewedstrijden in het district Zee land plaats. Wel worden er op zater dag 4 april aanstaande in de sport hal te Goes bekerwedstrijden gespeeld, welke georganiseerd worden door de sectie wedstrijd wezen van het district Zeeland der Nederlandse Volleybal- bond. Weststraat 52 Telefoon 01155 - 2093 De electronische revolutie tot op uw pols genaderd. Dit eiectronisch blok maakte 15öriderdelen volmaakt overbodig Een revolutie in de tijdmeetkunde! Ato-Chron: een volmaakt nieuw horloge meteen eiectronisch blok. Daarin transistor, condensators, weerstand en spoel, die de Ato- Chron 'balans' in een eiectronisch nauwkeurige beweging houdt. Looptijd op één minuscule 1,35 volt cel: ruim één jaar! Een automatisch herenhorloge heeft 24 bewegende delen. De Ato-Chron nog maar 9. Zoveel mipder onderdelen betekent zo veel meer zekerheid. Maar ook minder slijtage, langere levens duur. zeer hoge precisie. In doublé, edelstaal en goud. Van 275.- tot 585.- het 'veer'tijdperk vèr vooruit... Bekijk deze top-prestatie, die het eervolle predicaat 'Chronometer Klasse 1' verkreeg, bij: AXEL horioger - juwelier - opticien V slaagt gemakkelijk en plezierig tegen billijke prijzen bij Gevraagd Leeftjjd 25 jaar of ouder. Goed loon. Met eventuele vakantieafspraken wordt rekening gehouden. Sollicitaties aan: Het complete modebeeld van 1970 vindt u in de van de dames- en liereiikledinor AXEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 31