Verdachte tot politierechter: JDe politie moet mij hebben' Zeeland begint uitwisseling leerkrachten SIE* Geen chemische industrie meer rond Zelzate Vakbondsblad hekelt staatssecretaris over positie werknemers bij Pechiney BILT MrM. Somers wordt burgemeester van nieuw-Hontenisse 2 Raad Hoek plant op 31 maart een treurwilg Leeuwse ALMANAK JOMGENS- 0VERHEMSEN ENGELSMAN NA AANVARING I SPOORLOOS Inbraken bij familie van bruiloftgasten in 's-Heer-Abtskerke VREEMD GELD OOK OP ZATERDAG DE GRENSWISSELKANTOREN Paastoogdag GJV Zeeland in Goes Indrukwekkend passieconcert OOK CNV-BOND HEEFT NOGAL BEDENKINGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1970 HAVENDIEFSTAL ZWAAR BEBOET MIDDELBURG ,Ach, schei toch uitWaarom zou de politie u nou juist moeten hebben Dat zei politierechter mr P. van Empel donderdagmorgen tij dens de zitting in Middelburg tot een jongeman uit Westka- pelle. Deze jeugdige H. v. A. had op 1 januari 's morgens vroeg met .een aantal kornuiten de ruiten van het gemeentehuis in zijn woonplaats met grind be- De wachtmeester van de rijks politie had hem met deze gooi- partij bezig gezien. H. ontkende dit. .De politie moet mij hebben', verklaarde hij. ,Ze hebben me al eens excuus aangeboden, ook toen had ik niets gedaan'. De als getuige opgeroepen wachtmees ter K. hleef bij de inhoud van zijn ces-verbaal. Ook kwam ter sprake H. een plankier over een fontein had beschadigd. .Absoluut niet waarf. hield H. vol. Maar de wachtmeester heeft u zelf ge zien. Die man heeft toch goede ogen. wierp mr Van Empel tegen. De offi cier van justitie, mr J. L. Andreae acht te de ten laste gelegde feiten wel be wezen en vorderde 100,boete of 10 dagen hechtenis. De politierechter maakte er 90,of negen dagen van. H. zag er maar vanaf in hoger beroep te gaan. Een aantal havenarbeiders R. B. K. uit Souburg. J. W. M. v. Z. uit Mid delburg, J H. uit Souburg en G. J. S. uit Middelburg stonden terecht voor het meenemen van blikken per ziken uit een vrachtschip in de Vlis- singse haven. Op 14 februari van dit jaar hadden zij zich hieraan schuldig gemaakt. .In iedere haven wordt gestolen', merk te een der verdachten op. .Inderdaad, repliceerde de politierechter. .In Rotter dam gebeurt het ook. Maar daar wordt men dan ook indien men betrapt wordt onmiddellijk door de politie in het huis van bewaring ingesloten en krijgt men zonder meer gevangenistraf'. ,U zou maar akelig kijken als we hier meteen dezelfde straffen als in Rotterdam gin gen uitdelen', zei de officier vóór hij zijn eis uitsprak. .Wonderlijk genoeg krij- fen we juist de laatste dagen meer van ergelijlte verbalen. We zullen goed dub deijk maken, dat havendiefstallen hier niet worden geaccepteerd'. De officier eiste een boete van 100, of tien dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenistraf van een week met een proeftijd van een jaar. De poLfïereohter vonniste overeenkom stig de eis, met uitzondering van rt; die werd vrijgesproken. Juridisch stond niet vast, dat hij door het aannemen van blikken iets strafbaars had gedaan. De Souburger L. H. en de Vlissinger A. v. B. werden later voor hetzelfde feit, met dezelfde straf bedacht. De VUssinger E. H. P. X. had op 24 januari trottoirtegels bij zijn werkge- Hoek De gemeenteraad van Hoek gaat op dinsdag 31 maart aanstaande met man en macht een treurwilg planten aan de kreek bij het dorp. Met deze ludieke! handeling wil de raad op de dag dat de gemeente voor het laatst bestaat nog eens goed duidelijk maken hoezeer men het verdwij nen van de zelfstandigheid be treurt. Na de boomplanting staat om 14.30 in de gemeentelijke gehoor zaal een afscheid van het gemeen- tepersoneel op het programma. Om 19 uur begint de laatste raads vergadering. die om 20 uur wordt gevolgd door een afscheidsrecep tie voor de hele bevolking. (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer J. Kusse, Sloehaven- tra at 5, Nw- en St-Joosland. Telefoon 01182-506. Koe De tijd stelt- zijn eisen: op ellce verkaveling volgt wel een herver kaveling. De jonge landmeter had er wat last mee en vroeg - het verhaal speelt in de huurt van Heinkenszand zijn oudere colle ga's hoe ze toch aan al die keurig rechte uitkomsten kwamen. Je moet je oriënteren op één vast punt. en dat niet meer loslaten', sprak een der vergrijsden met de overtuiging die tientallen jaren land/meterschap hem pijnloos had den opgeleverd. ,Eén vast punt, lAjvoorbeeld die koe daar'. De jongeman keek naar de koe, keek nog eens naar de koe, keek voortdurend naar de koe en mat land met grote mate. De uitkomst en de uitgetekende weergave daarvan leverden echter een uiterst grillig patroontje op mm het soort dat herverkavelaars onmiddellijk naar de instrumen ten doet grijpen. Immers, evenals de tijd, staat ook een koe niet stil. ver een rijksdienst ine Hij wilde hiermee de kennel voor zijn honden van een betere vloer voorzien. .Dij het slechte weer staan de beesten met de poten in de modder', verklaarde hij. Verdachte betoogde dat er bij het rijk wel eens meer iets over bleef. ,Da.t blijft dan maar liggen en niemand kijkt er meer naar om'. Mr van Empel: ,Maar het is toch ontzettend stom voor een waarde van een paar honderd guldens je baan te wagen'. De officier meende, dat N. de opzet had gehad er met een koop- ie vanaf te komen, en veel te licht over het gepleegde feit dacht. .Dat doe ik niet', verweerde N. zich. die even van te voren had gezegd zijn daad niet goed te keuren. .Wij denken er ook niet te licht over", antwoordde de politierechter en hij vonniste conform de eis: ƒ150, boete of 15 dagen hechtenis. enomen. proef wees een promilage van 1,55 uit. .Ver boven de marge', concludeerde mr Van Empel en ging mee met de eis van de officir. Een week onvoorwaardelijk en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor een jaar hoorde ook de Vlissinger J. W. te-1 gen zich eisen en uitspreken. Hij had; op S februari onder' drankiawloed een overigens verkeerd geparkeerde stilstaande auto geraakt, én was zonder bekendmaking van zijn identiteit doorgereden. Zijn raadsman, mr F. Adriaanse kon wel met de straf meegaan, maar vroeg een regeling van de straftijd in verband met W's dienst belangen. .Ontvoerd' C. V. uit Vlissingen was 's-avonds laat op 8 november door de politie liggende naast zijn totaal vernielde auto ïn de berm van de Vlissimgse weg bij Middel burg aangetroffen. Hij ha'd letsel aan het hoofd en rook volgens de verbali sant-getuige naar drank. Een medisch rapport wees op een hersenschudding. V. wist zich van het geval niets meer te herinneren. Hij meende door twee personen gedwongen te zijn in zijn auto te stappen en te rijden, en achtte het mogelijk, dat zij hem in de ongunstige situatie zouden hebben gebracht, waarin hij was aangetrof fen. Officier en rechter twijfelden aan dit verhaal, temeer daar V. al eens eerder was bekeurd voor het rijden onder in vloed. Do politierechter aelitte ditmaal deze beschuldiging niet wettig te bewijzen en sprak V. ervan vrij. Wel kreeg Y. een boete van f 50.omdat zijn auto een gladde band had vertoond. Een week onvoorwaardelijke gevange nisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar hoorde de Mid delburger J. G. V. tegen zich eisen. Hij had op S februari na zijn verloofde naar huis te hebben gebracht nogmaals enke le drankgêlegenheden bezocht. De poli tie had hem aangehouden. Een bloed- fADVERTENTIE) Joy-riding H. B. uit Zierikzee had zich op 9 fe bruari aan joy-riding schuldig gemakt met een in Goes weggenomen auto. Officier en rechter vonden het op zijn minst verleidelijk dat de auto met niet afgesloten portier en met het contact sleuteltje in het slot stond geparkeerd', maar dat is geen verontschuldiging voor B'. De verdachte kreeg een vermaning en een geldboete van 100,of tien dagen hechtenis. A. D. uit Vlissingen was al vijf weken in hechtenis. Zijn daad het verko pen van een gehuurde auto aan een garage werd gezien als de voortzet ting van een ree-ks delicten. Hij kreeg drie maanden met aftrek. Zijn raads man, mr J. E. van Niefeld wees erop, dat zijn cliënt van de laatste vijf jaar slechts 14 tot 15 weken op vrije voeten was geweest. De Vlissinger J. C. E. werd bedacht met zes weken gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Hij had op 8 en 10 januari van voor collega's afgehaald geld tot een totaalbedrag van ruim ƒ3000,weggenomen. Verdachte. die door mr P. Adriaanse werd bij gestaan was al eerder wegens dief stal veroordeeld. J. S. v. H. uit Vlissingen die niet ter zitting verschenen was kreeg con form de eis een boete van 250,waar van 150 voorwaardelijk, 1 jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid en verbeurd verklaring van de bromfiets, waarmee hij op 24 oktober te Koudekerke een stilstaande auto had beschadigd. Dit on der voorwaarde dat hij de schade binnen 2 maanden zal vergoeden. H. reed toen onder invloed. ALS EERSTE PROVINCIE Nieuwe collectie fantastisch leuke vanaf leeftijd 6 jaar. TEXTIEL Y!ASH»WT O MIDDEIWIG SLUITING KANTOREN PZC I De kantoren van de Provinciale I Zeeuwse Courant te Middelburg, I Vlissingen, Goes en Terneuzen zullen vandaag (Goede Vrijdag) na 16.00 uui< gesloten zjjn. TUSSEN KLEUTER EN BASISONDERWIJS VLISSINGEN Als eerste in Ne- derland is het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland gekomen met een provinciale regeling voor de uitwisseling van leerkrachten van de laagste klassen van het basisonderwijs en het kleuteron derwijs. De bedoeling is niet al leen een nauwere samenwerking tot stand te brengen tussen deze beide vormen van onderwijs, maar tevens om de overgang van de 5- en 6-jarigen van de kleuterschool naar de basisschool zo soepel mo gelijk te laten verlopen. Zo zullen de kleuters een paar middagen of ochtenden op de basisschool door brengen om .iets van de sfeer te proeven'. De Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland heeft nu een brief doen uitgaan aan alle hoofdleidsters van kleu terscholen en hoofden van basisscholen in deze provincie. In de bnef wordt het grote belang van een soepele over gang van de kleuters benadrukt. Tenein de zijn bijdrage te leveren stelt het P.PC-Zeeland voor te komen tot een uitwisseling van leerkrachten en tot een voorafgaand bezoek van de oudste kleuters aan de basisschool. In de maanden mei-jimi zullen onder wijzeressen van de eerste klas (cursus 70-71) ibweemaaü een halve dag een be zoek brengen aan de kleuterschool, An derzijds zullen de kleuterleidsters in ge zelschap van de oudste kleuters in die feriode tweemaal een halve dag door- rengen in de eerste klas van de basis school. In de maanden augustus-septem- ber volgt dan nog tweemaal een bezoek van een halve dag van de—kleuterleid sters aan de basisschool. Ais regel zal die basisschool worden bezocht, die het merendeel van de kleuters opneemt. Ui teraard staat bij de uitwisseling voorop, dat de kleuters vertrouwd dienen te worden gemaakt met hun nieuwe, toe komstige omgeving. Goedkeuring Het RPC-Zeeland heeft deze regeling ontworpen in nauw overleg met ae In specties van het kleuter- en het lager- onderwijs in Zeeland, die er inmiddels hun goedkeuring aan hebben gegeven. De bedoeling van de initiatiefnemers is, dat de hoofdleidsters van de kleuter scholen en de hoofden van de basisscho len op vrijv van ihet RPC deelnemen Voor de uitwisseling heeft het RPC een schema opgesteld, dat als leidraad za fungeren. "Voorts wordt zorg gedragen voor een schriftelijke begeleiding en, zo nodig, zullen voorlichtingsbijeenkom sten worden gehouden. Het RPC heeft inmiddels alle gemeen tebesturen in Zeeland gevraagd toestem ming te verlenen om deze voor de kleu ters zo belangrijke uitwisseling moge lijk te maken. Als vervolg op het uitwisselingspro gramma zal het RPC-Zeeland in nauwe samenwerking met de beide pedagogi sche academies zich met ingang van het nieuwe cursusjaar in het bijzonder wij den aan bijscholing voor leerkrachten van kleuter- en basisonderwijs. VLISSINGEN Na een lichte aanva ring met liet Griekse vrachtschip .The- tis-C' donderdagavond op de rede van Vlissingen is het Engelse schip ,El Fla mingo' spoorloos verdwenen. De .Thetis- C' liep averij aan bakboordzijde boven de waterlijn op en ging voorlopig ten anker. Sleepboothulp werd door de ge zagvoerder afgewezen. Waar de .El Flamingo' na de aanvaring zo gauw is gebleven kon men gister avond niet achterhalen. De Engelsman kwam van Antwerpen af en had ver moedelijk bestemming Engeland. De 2276 brutoton metende Griek was juist uit de haven van Vlissingen vertrokken om zee te kiezen. Het schip heeft a's thuishaven Kalavafcis op Pyraeus. -HEER ABTSKERKE Tijdens een 50-jarig huwelijksfeest in 's-Heer Abts- kerke is woensdagavond op drie plaat bij familieleden van het bruidspaar Minnaard ingebroken. In alle gevallen maakte de inbreker minder dan honderd gulden buit. De avondlijke dieventocht begon bij broer A. M. van de bruidegom. De an- twee inbraken werden bij twee ne ven. G. M. en G. J. M., gepleegd. De rijkspolitie van Heinkenszand die het onderzoek leidt, heeft tot op heden nog geen spoor van de dader kunnen ontdek ken. GEBOREN ZEEUW KENT ZEEUWSCH-VLAANDEREN HOEDEKENSKERKE Mr M. Sommers is met ingang van 1 april benoemd tot burgemeester van Hontenisse. 1 april is tevens de datum, waarop de herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen in werking treedt en waarop de vorming van de nieuwe gemeente Hontenisse dus een feit wordt. Mr Soniers, lid van de KVP, is va november 1960 tot I januari 1970 bur gemeester geweest van Hoedekcnskerke. In 1962 werd hy tevens gemeentesecre taris van die gemeente en in 1968 werd hij achtereenvolgens waarnemend bur gemeester van Heinkenszand en Ove- zande. Met de herindeling van Zuid-Beveland kwam voor mr Somers plotseling ont slag uit die functies. Plotseling, omdat algemeen werd aangenomen, dat hij in aanmerking zou komen voor het burge meesterschap van Nieuw-Borsele. Als gevolg van het ontslag heeft mr So mers, zoals hij zegt .bewust niet meer naar de post Borsele gesolliciteerd'. Bloemstukken De heer en mevrouw Somers, thuis met blijde gezichten temidden van bloem stukken en feliciterende kennissen, voe len veel voor hun nieuwe woonplaats. ,Wij zijn anderhalve week geleden al eens wezen kijken', aldus de burgemees ter. Hij vertelt, hoe hij bij een bezoek aan een plaatselijk kroegje geruime tijd smakelijk heeft moeten lachen om verhalen van een aantal inwoners. Hontenisse betekent voor mr Somers een uitdaging. .Het is nu nog een landelijke gemeente met zo'n 7700 inwoners, maar het wordt een industriekern'. Voor het grootste deel is de gemeente zowel voor de dertien nieuwe raadsleden (ze3 lijs ten) als voor de nieuwe burgemeester nog een onbeschreven blad, omdat het eigenlijk allemaal met de herindeling gaat beginnen. Het gezin Somers laat in Hoedekcnsker ke mooie herinneringen achter. Mevrouw (ADVERTENTIE) Cheques - goud - reisverzekering Spaar-, salaris-, deposito rekeningen kantoren sinds 1927 VLISSINGEN HANSWEERT TERNEUZEN SLUIS SAS VAN GENT Hal station NS Sluisplateau Herengracht 5 Douanepost Douanepost Telefoon 01184-4295 Telefoon 01130-1397 Telefoon 01150-4051 Telefoon 01178- 334 Telefoon 01158-1210 L. M. Somers-van den Heuvel heeft er veel gedaan aan bejaardenwerk. .Hon tenisse heeft een bejaardentehuis', zegt ze veelbetekenend. Mevrouw Somers gaf ook les in hand werken aan de Mr dr Messchool in Goes. Daarmee zal ze nu moeten ophouden. Mr Somers ziet tevreden terug op zijn ambtsperiode in Hoedekenskerke. In die tijd werden op één na alle plaatselijke scholen vernieuwd. Voor de laatste, de r-k school in Kwadendamme, heeft men het principebesluit tot vernieuwing nog vóór de herindeling kunnen nemen. In zijn korte tijd in Heinkenszand voor burgemeester Somers het op gang brengen van het recreatieplan de groot ste uitdaging. Mr Somers is geboren Zeeuw (26 novem ber 1920 in Vlissingen). Hij studeerde rechten in Nijmegen. Zeeuwsch-Vlaan deren is voor hem geen onbekend ge bied: hij werkte van 1950 tot 1960 op de gemeentesecretarie van Groede. GOES De afdeling Zeeland van de gereformeerde bond van jeugdverenigin gen houdt op tweede paasdag een paas toogdag in de Oosterkerk aan de Berg weg in Goes. Het middagprogramma be gint om 2.45 uur en draagt een kerke- Ejk karakter. In het avondprogramma, dat om half zeven begint, treedt onder meer de ce'u- retgroep op van Joris Schiks. NIEUWE KERK, MIDDELBURG JEUGD EN MUZIEK. Een daad van grote betekenis stelde Jeugd en Muziek met het uitnodigen van het Brugs Renaat Veremanskoor naar Middelburg. In de Nieuwe Kerk al daar bracht dit koor (hel grote kerk koor van de Sint-Salvator) naast een aantal kleinere werken uit de oude Ita liaanse en Spaanse scholen twee belang rijke stukken van de zeventiende eeuwse componist Christoph Demantius ten ge hore: diens .Weissagung des Leidens und Sterbens Jesu Chrisli' en .Passion nach dem Evangelisten Johannes'. Deze lijdensmuziek deed naar de uiter lijke vórm sterk archaïsch aan: de ge hele tekst wordt uniform meerstemmig gezongen, geen onderscheid in solo- en koorpartijen. De wijze waarop de lijdens geschiedenis is uitgebeeld (de innerlijke vorm) is echter voor de tijd van ont staan (de jaren van de dertigjarige oor log) zo modern, ik denk slechts aan de geweldige expressiviteit van de har monische middelen dat gisteravond in de onvergetelijke inteipretatie van het Renaat Veremanskoor velen met een schok deze .moderniteit' ervaren zullen hebben. In de zienswijze van dirigent Rogier Deruwe kreeg deze ruim drie eeuwen oude muziek een hartstochtelijke gloed in de zowel mystieke als dramatisch- realistische episodes. Hij schuwde niet als zovele rechtlijnige vertolkers van vroegbarokke muziek contrastwerkin gen, tempoversnellingen, lcleurwisselin- in de stemmengroepen (bijv. waar vervulden). Voor het Veremanskoor. amateurs! bleek deze zeventiende eeuwse muziek geen geheimen te ver bergen. Het bewoog zich soepel in de gecompliceerde ritmiek, in de vaak dub- belkorige schrijftrant (prachtig homo gene mannengroep, nogeens onder streept in Da Vittoria!), in de meer dan eens hoogst merkwaardige samenklan ken. die professionele zangers nog ge noeg intonatieproblemen kunnen bieden. In dit opzicht gaf Rogier Deruwe al een voorproefje in het motet ,0 Vos Omnes' van Gesualdo di Venosa, een slordige driehonderd jaar te vroeg geboren Wagner! De instrumentale intermediën waren toevertrouwd aan de .Blokfluitkeur- f-oep' van het Sint-Andreas-instituut in rogge. Dertig meisjes speelden poly fone stukken van Pachelbel, Bach, en enkele passiekoralen. Rogier Deruwe leidde ook dit charmant ensemble met vaste hand. Toenemende ontstemming, vooral bij de sopranen, kon hij in de grote kerkruimte, die gevuld was met een geboeid luisterend publiek, jammer- genoeg niet vermijden. G. W. B. Majoor Van Thiel bevorderd tot dirigerend officier der eerste klasse MIDDELBURG De districtscomman dant der rijkspolitie in Zeeland, majoor A. J. van Thiel, wordt met ingang van 1 april bevorderd tot dirigerend otficier der rijkspolitie eerste klas. Tot nu toe was de heer v. Thiel dirige rend officier der rijkspolitie tweede klas. Majoor Van Thiel werd op 1 maart J958 districtscommandant van Zeeland. Voor dien was hij districtscommandant ln Dordrecht. BRUSSEL De Belgische prof. dr Heyndrickx, die aan het hoofd staat van het laboratorium voor toxicologie van de uni versiteit van Gent, heeft donderdag in Zelzate verklaard dat het stof gehalte van de lucht in de Gentse kanaalzone op som mige paatsen soms drie tot vier maal zoveel is als de normen die daarvoor in het buitenland worden aangegeven. Prof Heyndrickx hekelde het feit, dat in België nog steeds geen uitvoe ringsbesluiten op de al uit 1964 daterende kaderwet op de luchtverontrei niging bestaan. Hij sprak op een bijeenkomst die gewijd was aan het on derwerp milieuverontreiniging. De burgemeester van Zelzate, Danschutter, heeft «laar »ieege«leeld dat ln zjjn gemeente al besloten is dat op de nieuwe industrieterreinen geen chemische of andere primaire industrieën meer zullen worden toegelaten. METAALKOERIER' (NW): ,KRUISINGA SCHUIFT VERANTWOORDING AF' DEN HAAG - VXLSSINGEN Het weekblad van de Metaalbe- drïjfsbond NW, .Metaalkoe rier' van vrijdag verwijt in een commentaar staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid dat hij de verantwoording af schuift voor de werknemers van Pechiney, die bij een eventueel niet doorgaan van de vestiging van dit Franse aluminium be drijf in Zeeland weer ontslagen zouden moeten worden. Ener zijds staat de heer Kruisinga toe, dat er werknemers worden aangeworven, anderzijds zegt hij radicaal te waken voor het leefmilieu in Zeeland, stelt de .Metaal koerier'. Het blad citeert PZC van 17 persconferentie met dr Kruisinga in Middelburg wordt weer gegeven. Het vakbondsblad haalt daaruit de woorden vam dr Kruisinga aan: ,Ik ben nog niet zo ver dat dk zeg. .Ak koord met Pechiney.' (Dit gezien de aanvaarding van de eisen op het ge bied van de luchtverontreiniging) De Metaalkoerier citeert ook het ant woord van de staatssecretaris op de vraag of het niet vreemd is dat Pe chiney al bouwt in het Sloe. De heer Kruisinga zei toen: .Dat is voor hun eigen risico.' .Afschuiven' De Metaalkoerier geeft dan het vol gende commentaar: Het. raakt kant nog wal om te beweren dat de aangevangen bouw van de aluminiuinfabriek Pechi ney alléén risico is voor de onder neming zelf. Want Pechiney doet méér dan bouwen: het werft ook personeel. Het ie natuurlijk niet zo, dat alle werknemers .nieuw* zijn, voor een deel werden en worden zij ont trokken aan gevestigde bedrijven. Daarvoor zijn ontslagvergunnin- gen nodig, ontslagvergunningen van de Gewestelijke Arbeidsbu reau', die ressorteren onder 't mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid. Het is prachtig dat de rechter hand van minister Roolvink zo ra dicaal zegt te waken over het leef milieu in Zeeland, hoewel we be nieuwd zijn naar de invloed die de toen naderende verkiezingen op zijn uitspraken hebben gehad. Maar als staatssecretaris Kruisin ga aan de ene kant beweert, dat vestigingsvergunn ing kant toe dat werknemers worden vrijgemaakt, dan snoet h,ij de ver antwoordelijkheid niet afschuiven. Bij weigering van da vestigings vergunning. wanneer een groot aantal werknemers in de kou kan komben te staan, ligt die verant woordelijkheid bij zijn eigen mi nisterie.' aldus het vakbondsblad. Op liet districtskantoor voor Zeeland en Westbrabant van de Metaalbe drijfshond XVV in Bre«la, bevestigde men nog eens «Int gezien de woor den \an de heer Kruisinga solli citanten bij Peehlne.v naar «Ie mening van de bond een zéker risico lopen. Ook bij het Zeeuwse district van de Christelijke Metaalbedrijfsbond in Vlissingen was men deze mening toe gedaan. ,Een reden te meer om als vakbonden een gesprek met Pechiney te hebben.' verklaarde de CMB-dis- trictsbestuurder. Het is de gewoonte dat bij vestiging van een nieuw be- van Pechiney vernomen. Wél zullen wij vertegenwoordigers van deze on derneming binnenkort ontmoeten bij een gesprek met de industriegroen Midden-Zeeland,' aldus CMB-bestuur- der P. van de Bnde. Va,n vakbondszijde zei men ook er mee op de hoogte te zijn dat Pechi ney werknemers aanwerft voor het in het Sloe u vestigen bedrijf. Bij het gewestelijk arbeidsbureau Mid delburg werd bevestigd, dat Pechiney inderdaad om bemiddeling bij de aan werving van arbeidskrachten had ver zocht. Men vond daar overigens de opmerkingen in he.t commentaar van de .Metaalkoerier' over de ontslag- vergunning niet geheel juist. .Ont slagvergunning komt in de praktijk alleen aan de orde als er sprake is van verschil van mening tussen werk nemer en werkgever over het ontslag. Ontslagvergunning Vertrekt een werknemer met goed- ontslagvergunning aan te pas. Wij hebben nog geen ontslagvergunnings- an vraag gezien betreffende een sol licitatie bij Pechiney. Maar het is best mogelijk dat die elders is ver leend. Want werknemers voor dit be drijf komen overal vandaan,' aldus een zegsman van het GAB te Mid delburg. Van de zijde van Pechiney wenste men zlcli niet te mengen in de dlscusie tussen staatssecretaris Krui singa en het vakbondsblad. (ADVERTENTIE) BUIEN Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen of hagelbuien, matige tot krach tig noordwestelijke wand. Lagere mid- da gtempera Lu ren. Opklaringen, af en toe ook regen nf natte sneeuw en aanhoudend te koud voor do tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 7, min. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal, max. temp.: 2 tot 5 graden on der normaal, kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5. min. temp.: van ongeveer normaal tof 4 graden onder normaal, max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent., kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON EN MAAN 28 maart Zon op 06.25 onder 19.06 Maan op 01.11 onder 08.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2