Honderden scholieren deden mee aan Zeeuwse boomfeestdag Maatschappelijkeweekeinddienst voor hulpzoekenden Aantal gebruikers drugs neemt toe 7 LEES DE PZC ESSEN, FILMS, IEPEN, TRACTATIES, MEIDOORNS, VAANTJES, ELZEN, ZANG Voor behoud en uitbreiding van groenvoorziening WENS ZEEUWS CONSULTATIEBUREAU VOOR OPVANG VAN ACUTE GEVALLEN DONDERDAG 26 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Enige en algemene kennisgeving. Heden werd geheel onverwachts uit ons midden weggenomen, onze innig geliefde man en zorgzame va der, behuwdvader en opa op de leeftijd van 62 jaar. Uit aller naam, H. J. E. Hendrikse- Radder Middelburg, 25 maart 1970 Pr. Mauritsstraat 53 De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van het Gasthuis te Middel burg. Gelegenheid tot bezoek dagelijks van 10.00-11.00 en van 18.00-19.00 uur. De begrafenis vindt plaats op zaterdag 28 maart, om 12.00 uur, op de algemene be graafplaats. Vertrek van uit Prins Mau ritsstraat 53, om plm. 11.40 uur. Heden overleed plot seling, onze geliefde, onvergetelijke vrouw en zeer zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, JOHANNA DE WITTE geb. Cijsouw, op de leeftijd van 65 jaar. Allen die haar gekend hebben zullen besef fen, wat wij in haar verliezen. J. de Witte W. de Witte R. T. de Witle de Rijcke K. de Witte J. de Witte- Verhulst P. de Witte C. de Witte-Faasse L. de Witte N. de Witte- Verhage En kleinkinderen Westkapelle, 24 maart 1970. Zuidstraat 136. Heden overleed plot seling, onze zeer ge liefde zuster, schoon zuster en tante JOHANNA CIJSOUW echtgenote van Jan de Witte, oud 65 jaar. Middelburg: wed. P. Bolier- Cijsouw Westkapelle: E. Faasse-Cijsouw J. Cijsouw J. Cijsouw- Westerbeke K. Verhage- Cijsouw P. Verhage Neven en nichten Heden overleed on verwachts, onze ge liefde schoonzuster en tante JOHANNA CIJSOUW in de ouderdom van 65 jaar. L. Minderlioud- de Witte J. Minderhoud M. de Kam de Witte W. de Kam P. de Witte Neven en nichten Plotseling werd van onze zijde weggeno men, onze innig ge liefde, onvergetelijke broeder, zwager en oom, LOURENS KERKHOVE op de leeftijd van 66 jaar. Sint-Philipsland: P. Labrujjere- Kerkhove J. Labruijere Domburg: W. Bakker West-Souburg: W. Kerkhove J. Kerkhove- van Wallenburg vliddelburg: P. Zuijdwcg- Kerkhove J. Zuijdweg S. de Noojjcr- Kerkhove J. de Nooijer Neven en nichten West-Souburg, 22 maart 1970. Condoleantieadres: Vrijburgstraat 33, West-Souburg. Heden overleed tot onze diepe droefheid mijn geliefde man en onze lieve vader, groot- en overgroot vader BERNARDUS THEODORUS MIDDENDORP op de leeftyd van 74 jaar. Oostkapel le: mevrouw N. Mid dendorp-de Voogd Wesel (Did.): de heer en mevrouw Heise-Middendorp Oostkapelle: Cupi en Piet Joke en Gert 's-Gravenhage de heer en mevrouw Th. B. Middendorp de heer en mevrouw C. v. d. Togt- Middendorp Leon Terol Saskia Oostkapelle, 25 maart 1970 Brouwerijstraat 38 De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 27 maart '70, op de begraafplaats te Oostkapelle om 12.00 uur. Heden is na een lang durige ziekte van ons heengegaan mijn ge liefde moeder en onze lieve schoonzuster en tante ELISABETH VAN EENENNAAM weduwe van Leendert Stroo, op de leeftjjd van 77 Vlissingen, 25 mrt '70 Papaverlaan 12 De teraardebestelling zal plaatshebben op zaterdag 28 maart. Vertrek Papaverlaan om 10.30 uur. Heden overleed in .Vrederust' te Bergen op Zoom, mijn ge liefde vrouw, moeder, behuwd- en groot moeder ELIZABETH HAVERHOEK geboren Wiskerke, in de ouderdom van 76 jaar. Krabbendijke: Iz. Haverhoek Maarn: N. van Houselt- Haverhoelc L. van Houselt En kleinkinderen Krabbendijke, 25 maart 1970, Doelstraat 43. De teraardebestelling zal DV plaatshebben op zaterdag 28 maart 1970, vanuit het ver gaderlokaal (brand weergarage Wilhel- minastraat. Vertrek om 13,00 uur. Heden overleed, na een smartelijk en ge duldig gedragen lij den, onze lieve vader, behuwdvader en opa JACOBUS KLOOSTERMAN weduwnaar van J. Zuidyk, op de leeftijd van 76 jaar. Wolphaartsdijk: J. W. Schipper- Kloosterman D. Schipper Ineke Middelburg: P. L. Kloosterman J. Kloosterman- Puijpe Jeanine Aarnouth Cobus Wolphaartsdijk, 25 maart 1970, .Nieuw Zorgvliet'. Condoleantieadres Friesestraat 23, Wolphaartsdijk. De begrafenis zal plaatshebben te Wol phaartsdijk op zater dag 28 maart om 11 uur vanaf het vereni gingsgebouw ,De Heden overleed, onze geliefde zuster, schoonzuster en tan te ALIDA LAURINA LAROES in de ouderdom van 77 jaar. Vlissingen: A. Laroes-Metzon Middelburg: J. C. Laroes P. Laroes-Flipse Neven en nichten Middelburg, 25 maart 1970 Herengracht 48 De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 27 maart 1970, op de algemene be graafplaats te Mid delburg, óm 12.00 uur. Liever geen bezoek. In haar Heer en Heiland is heden ontslapen, mijn lieve vrouw, onze moeder, behuwd- en grootmoeder PIETERNELLA PRINS-VAN BEVEREN op de leeftijd van 52 jaar. Vlissingen: J. A. Prins F. D. G. Prins L. Prins-Maas J. Prins Soest: S. Prins P. Prins-van Wouwe Vlissingen: T. Geeve-Prins F. Geeve Thea Prins Connie Pi-ins En kleinkinderen Vlissingen, 25 maait 1970 Burgemeester van Woelderenlaan 72 Gelegenheid tot condoleren voor de rouwdienst die zal worden gehouden op zaterdag 28 maart a.s. in het jeugdgebouw van de gereformeerde kei'k(Dr Ottestraat), des morgens om 11.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben op de algemene begraafplaats. Vertrek van het jeugdgebouw om 11.30 uur. Geen bezoek. Geen bloemen. Geheel onverwacht is van ons heengegaan mijn lieve man, onze lieve vader, behuwd- en groot vader THEODOOR ADRIAAN VOGELAAR op de leeftyd van 68 jaar. Krabbendijke: L. L. Vogelaar-de Graag J. A. Vogelaar J. N. Vogelaar van de Zande Zoelen (Tiel)A. Th. Vogelaar M. M. Vogelaar-Kole Waterford Ierland: C. G. Vogelaar A. Vogelaar-Jacobse Rotterdam: P. J. L. Vogelaar En kleinkinderen Krabbendijke, 24 maart 1970. Rijksweg 5. De crematie zal plaatshebben vrijdag 27 maart om 15.30 uur in het crematorium te Rotterdam, Maeterlinckweg 101. Geen bloemen. Met droefheid geven wij kennis van het plotse ling overlijden van onze geliefde broeder en zwager THEODOOR ADRIAAN VOGELAAR in de ouderdom van ruim 68 jaar. (Alberta Canada): C. P. Winter-Vogelaar KrabbendijkeJ. E. Vogelaar J. Vogelaar-Blok Dinteloord: P. M. Sneep-Vogelaar C. A. G. Sneep Andelst: A. E. Tap-Vogelaar D. Tap Krabbendijke, 24 maart 1970. In plaats van kaarten Na een kortstondige ziekte is heden van ons heengegaan, mijn geliefde man en onze zorg zame vader, behuwd-, groot- en overgroot vader HUBERTUS JOHANNES LACOR echtgenoot van Catharina Jacoba Plujjniers, op de leeftijd van 74 jaar. Vlissingen: C. J. Lacor-Pluijmers F. J. Lacor S. Lacor-Meerman Spalding (Eng.): M. W. Baker-Lacor Zaandam: W. C. J. Sturm-Lacor W. J. Sturm Klein- en achterklein kinderen Vlissingen, 24 maart 1970 Bonedijkestraat 3 De overledene is opgebaard in het mortuarium van het ziekenhuis ,Bethesda'. Bezoekuren van 14.30-15.30 uur en van 19.00-19.30 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrij dag 27 maart. Vertrek ,'t Anker', Bonedijke straat 161, om 14.00 uur. Gelegenheid tot con doleren na afloop van de teraardebestelling in ,'t Anker'. Thuis geen bezoek. Heden overleed, tot onze droefheid, nog vrij onverwachts, on ze geliefde zwager HUBERTUS JOHANNES LACOR op de leeftyd van 74 jaar. Uit aller naam van broers, zusters, schoonzusters en zwagers, W. Pluijmers Middelburg, 25 maart 1970. Met grote heid geven wij ken nis van het plotseling overlijden van ons geacht bestuurslid C. HENDRffiS op de leeftyd van 62 jaar. Namens het VARA-afdelings- bestuur Middelburg H. G. de Ru J. Kopmels H. Vos J. L. van Wijnen Heden overleed, na een geduldig, gedra gen lyden, zacht en kalm, onze innig ge liefde, zorgzame man, vader, behuwd-, groot- en overgroot vader echtgenoot van M. van Scliaik- Luteijn, eerder weduwnaar van Pietcrnella Valkier, in de ouderdom van ruim 80 jaar. Borssele: M. van Schaik- Luteyn Rotterdam: J. van Schalk S. van Schaik- Snater Nes W.D. (Friesland): J. Holwerda- van Schaik S. J. Holwerda Vlissingen: D. van Schaik IUein- en achter kleinkinderen Borssele, 25 maart 1970, Plein 56. De begrafenis zal plaatshebben op za terdag 28 maart '70, des namiddags om 2 uur, vanuit het ver enigingsgebouw. VLISSINGEN In elf Zeeuwse gemeenten is woensdag de aan dacht besteed aan de jaarlijkse Boomfeestdag. De jeugd werd op diverse wijzen, onder andere door het planten van jonge bomen, met het belang van een frisse natuur en groenvoorziening in aanraking gebracht. Honderdvijf Vlissingse scholieren plantten op het plantsoen aan de De Savornin Lohraanlaan vijfendertig essen. Om tien uur gingen de leerlingen van de hoogste klassen van de Louise de Coligny-, de Markus- en de Paauwen- burgschool aan de slag, nadat directeur van gemeentewerken I). Stam een wel komstwoord had gesproken. De gaten waren al gegraven en ook de steunpaaltjes zaten al in de grond. De chef van de plantsoenendienst, de heer A. van der Linden had de afgelopen week op drie scholen al het een en an der verteld ove» de boomplantdag en over de functie van bomen en groenstro ken in de stad. Wethouder Ch. J. Gillis sen Verschage deed dat nog eens in de sporthal van het internaat ,Onze Vloot' toen hij de prijzen uitreikte van een opstel- en tekenwedstrijd over .boom feestdag'. Na de prijsuitreiking wer den er twee films over de flora en fauna van Amerika vertoond. Voor de hoofden van scholen, het gemeentebe stuur en voor de directeur gemeente werken had wethouder Gillissen Ver schage een vaantje van de nationale boomfeestdag. De prijzen van de teken wedstrijd gingen naar I-Iermien Ducrot (Markussohool), Ineke Pierens en Mark Verhagen (Louise de Colignyschool) en Johan Desmidt (Paauwenburgschool). De eerste prijzen voor de opstelwedstrijd gingen naar Oskar Bax (Markusschool en Diana Kluyfhout (Paauwenburg school). vertonen van dia's. Zierikzee In Zierikzee werd ook aandacht aan boomplantdag besteed, Ruim veertig ie pen en zevenhonderd struiken werden door de leerlingen van de vijf basis scholen de grond langs het Groene Weeg- je ingespit. Het goede voorbeeld was daairbij om negen uur gegeven door burgemeester D. W. Kastelein die met grote deskundigheid de spa hanteerde. Aanwezig waren de wethouders mr K. A. Keunlng, C. bij de Vaate, directeur gemeentewerken J. Louwerse, de heer Celen uit Goes, ambtenaar van de Gront- mij. en de heer De Bruin van staatsbos beheer. Dinsdagmiddag hadden de leer lingen al een voorproefje gehad in het hervormd verenigingsgebouw reikte de burgemeester toen ae prijzen uit van de werkstukken die op school waren ge maakt. Er waren tevens vaantjes voor de scholieren en voor de burgemeester en de directeur van gemeentewerken. Tot slot werden enkele films gedraaid. Sluis Ook de jeugd van Sluis deed mee aan de viering van boomfeestdag, ofschoon geen enkele boom geplant werd. In de kelder van het raadhuis werd evenwel gewezen op het belang van het behoud van ons houtgewas en was er een kleine tentoonstelling van gemaakte tekenin gen, waarvan er enige met een prijs be loond werden, na een beoordeling door het gezamenlijk onderwijzend personeel. De heer C. C. Riemslag uit Breskens verttoonde een aantal fraaie kleurendia's uit het recreatiegebied ,De Braakman', waarna nog enige kleurenfilms werden vertoond. Bij aanvang, van de bijeen komst sprak burgemeester P. F. van Hootegem tot de jeugd, onder meer over het natuurbeschermingsjaar 1970. Voor dien had nog de heer L. Ducheine na mens het onderwijzend personeel het woord gevoerd. De uitslag van de te kenwedstrijd luidt: vierde klassers: 1 Harry Bakker, 2. Mar ja de Rijke; vijf de klassers: 1 Peter Baay, 2 Joop Smoo renburg en 3 Els de Dal ie: zesde klas sers: 1 Christie van Vooren, 2 Peter de Smet en 3 Jan de Meyer. Hoek Eenendertig leerlingen vain de zesde klassen van de lagere scholen in Hoek plantten bomen aan de Leliën- en Mei doornstraat. Na het zingen van hel boomfeestlied werden de bomen onder deskundig toezicht van de gemeenteop zichter J. H. Will en de hoofduitvoer der van de Koninklijke Nederlandse Heidemij. in de drassige grond gezet, hetgeen voor de jongelui een zwaar kar wei bleek. Waarnemend burgemeester J. van de Peyl en waarnemend secre taris L. C. Vermont sloegen de acti viteiten gade. Na het planten gingen de jongens en meisjes naar de gehoorzaal, waar ze een traktatie ontvingen en kleurenfilms te zien kregen. Als herinnering kregen de klassen een vaantje uit handen van de waarnemend burgemeester Van de Peyl. Axel In Axel waren de leerlingen uit de hoogste klassen van het lager onder wijs omstreeks drie uur 's middags ver zameld bij de jeugdherberg .Bleye Haghe'. De heer H. J. M. Goosscrns, bos bouwkundig hoofdambtenaar bij staats bosbeheer verwelkomde ze en vertelde iets over de dag. Acht jongens en meis jes, die op of omstreeks 25 maart ja rig zijn, plantten daarna traditiege trouw samen een esdoorn. Vervolgens maakten de kinderen een wandeling door het Axelse recreatiebos. De heer Goossens vertelde hierbij een en ander over de aanleg van dit bos. waarna de heer C. Smies namens de gemeente de kinderen toesprak. Tot slot was er een tractatie. Aan de excursie is voor de leerlingen een tekenwedstrijd verbonden- Het gemeentebestuur stelt voor de vier scholen per deelnemende klas drie boe- kebonnen beschikbaar. De uitslag is over drie weken. Westerschouwen In Westerschouwen kwamen de kinde ren uit de hoogste klassen bijeen aan de Grevelingenlaan in Haamstede om daar de eerste groenaanleg te planten: vijftig iepen en enige struiken, in een nieuwe wijk. Na het planten werden in het dorpshuis te Benesse films ge draaid en kregen de scholleren een ver snapering. Als aandenken waren er line- aals. Aanwezig waren onder andere bur gemeester H. P. Everwijn,- wethouder L. van de Klooster, directeur gemeente werken Z. Roseböóm en de heren Van Erp en Van Nieuwenhulze van respec tievelijk staatsbosbeheer en Heidemij. Groede Op initiatief van het gemeentebestuur werd in Groede ter gelegenheid van de boomfeestdag door zestig kinderen van. de drie hoogste klassen van de lagere scholen bomen geplant in de .Gouver- neurswijk'. Na afloop werd de kinderen een filmvoorstelling aangeboden in de bejaardensociëteit, terwijl ze tevens een traktatie kregen. Sas van Gent De bomen in Sas van Gent werden ge plant aan de Europalaan in klassikaal verband door de hoogste klassen van al le lagere scholen in Sas van Gent. Wet houder W. Colsen verving de burge meester bij deze feestelijkheid. IJzendijke Precies om tien uur werd ook woensdag morgen in IJzendijke een aantal bomen geplant. Dat gebeurde op het bolwerk Ravelin door de hoogste klassen der drie lagere scholen. Daarna werden de kinderen getrakteerd op een film in het jeugdgebouw. Na de film was er een versnapering. Middelburg Ook in Middelburg werden bomen ge- Êiant. Ongeveer 120 leex-Lingen van de 'uneburgschool en de Griffioenschool plantten er 130 iepen, meidoorns, elzen, Êrunussen en wilgen, in de Europa- an, de Hammarskjolcïaan en de Kd.-i- nedylaan. Dat gebeurde woensdagmor gen om tien uur. Na afloop ontvingen ae kinderen een traktatie en was er een filmvoorstelling. Wethouder Hu- bregtse sprak de hoop uit dat de jonge boompjes nog in de leeftijd van de plan ters groot mogen wox-den. Hij overhan digde een herinneringsvaantje aan de hoofden van beide scholen en mocht er ook zelf een in ontvangst nemen. De kinderen kregen als herinnering aan de boomplantdag een lineaal. Terneuzen Voor het eerst na vele jaren werd in TerneUiZen géén boomfeestdag voor de leerlingen vaD de hoogste: klassen van, lagere scholen gehouden. Door het steeds uitbreidend aantal kinderen (er zouden er reeds meer dan zeshonderd moeten worden ingeschakeld) werd het organiseren van een dergelijke diag zeer bezwaarlijk geacht. Wel werd op diverse scholen aandacht besteed aan MIDDELBURG Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholis me, dat zijn werkterrein ook uit strekt tot gebruikers van middelen als marihuana, lsd enz., zou graag zien, dat in Zeeland het maat schappelijk werk in organisato risch verband tot een andere vorm van weekenddienst' zou kunnen komen om aldus voor een eerste opvang van acute gevallen te kun nen zorgen. Een dergelijke dienst die zeker in de grotere Zeeuwse gemeenten zou moeten komen, zou zich niet alleen voor de jon geren, maar voor iedereen die met maat schappelijke moeilijkheden kampt dienen in te zetten. De leiding van het consultatiebureau stelt een en ander naar aanleiding van het jaaroverzicht 1969 van dit bureau waaruit blijkt dat het aantal drugge bruikers in Zeeland met wie contacten konden worden gelegd, vorig jaar toe nam van twaalf tot veertig personen (zie ooi; elders in dit blad) terwijl de verwachting bestaat, dat deze groep ver der zal toenemen. Het ZCBA stelt in dit verband ook, dat zij voor deze categorie personen, wier leeftijd in het algemeen tussen de 15 en 25 jaar ligt, een instelling beoogt te zijn waar betrokkenen on middellijk hulp, advies en informatie kunnen krijgen. Omdat het op de eer ste plaats om acute hulpverlening gaat, wordt ook geen .wachtlijst' aangelegd. Aldus het ZCBA dat dan ook een uit voerig onderzoek, waarbij ouders, onder wijzers of werkgevers van betrokkene zouden worden ingeschakeld, bepaald niet als een voorwaarde van de hulpver lening beschouwt. Anonimiteit .Desgewenst accepteren wij de anonimi teit van de bezoekers, aldus de leiding van het bureau, die daaraan toevoert, dat de mogelijkheid tot directe hulp- vei-lenlng, tot behandeling of tot ver wijzing van de problemen zou leiden indien het verstrekte advies niet tot Heden werd, nog onverwachts, van ons weg genomen, mqn innig geliefde vrouw, onze moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder PIETERNELLA DE VRIEND, geboren Hoogenboom, in de ouderdom van 71 jaar. Goes: H. de Vriend J. Dronkers-de Vriend C. Dronkers Baarland: C. de Vriend A. de Vriend-Barentsen Heemskerk: H. Schipper-de Vriend C. Schipper Anna Paulowna: J. de Vriend P. de Vriend-Meeuwse Spaarndam: M. Schipper-de Vi-iend M. Schipper Driewegen: J. Padmos-de Vriend A. Padmos Klein- en achterklein kinderen .ioes, 25 maart 1970, Anth. Fokkerstraat 23. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 28 maart 1970, des middags om 12 uur. te Baarland. Vertrek vanaf verenigingsgebouw aldaar. oplossing van de problemen zou lelden altijd aanwezig as. Het bureau is zich er terdege van be wust, dat de bereikbaarheid van deze groep, bijzondere eisen stelt. Ook daar om stelt het in Middelburg gevestig de bureau zich ook in de avonduren en in de weekeinden beschikbaar. Men wijst er voorts op, dat het bu reau ook een sociaal-medische instel ing is, waarbij de hulpzoekende kan worden tegemoet getreden door een team van maatschappelijk werkers en medici. ,In onze benadering heb ben wij er oog voor, dat de moeilijk heden van de betrokkenen, waarmee wij te maken krijgen, wel eens meer In Axel werd traditiegetrouw een esdoorn geplant op Boomjeestdag (Foto PZC) verband kunnen houden met 'n maat schappelijk probleem dan met de in dividuele problematiek van de be zoeker". Aldus de leiding van het ZCBA, die ook hoopt dat de .groepsgewijze bena dering* bij de jongeren zal aanslaan. Daarbij worden betrokkenen in betrek- kelijk kleine groepen uitgenodigd om aldus te kunnen discussieren over on derwerpen, die op andere plaatsen zo als jeugdsociëtedten en discobars minder gemakkelijk aan de orde komen. ,Zo nodig geven wij dan naar aanleiding van vragen Inlichtingen over bijvoor beeld druggebruik', zo verzekert men bij het ZCBA. Slot van pagina 1 gevolgen daarvan. Voor degenen, die in de .eindfase' van het gebruik zijn gekomen, zal natuurlijk in de vele gevallen nog slechts een klinische behandeling uitkomst kunnen bie den. Bij het consultatiebureau legt men er de nadruk op, dat deze laat- sten, gelukkig, een zeer klein deel van het totaal aantal gebruikers uit maken en het daarom, ook vanuit het publiek gezien onjuist zou zijn om aan het verschijnsel van deze kleine negatieve groep te voorbarig conclusies te verbinden over het to tale gebruik van marihuana enz. Het ZCBA verwijst voor wat be treft deze geneigdheid om aan het gebruik van een bepaald vooral .nieuw' middel meer dan normale aandacht te schenken, ook naar het .roesverwekkende middel' alcohol. In het jaarverslag over 1969 noemt het bureau de alcohol een .vooi'beeld van een drug, die zo wijdverbreid is, dat de meesten het niet als drug beschouwen: ,Er zijn zelfs mensen, die tussen alcoholisme en andere ver- slavingsziekten geen verband leggen. ,De reden daarvan is waarschijnlijk, zo stelt men bij het ZCBA; het feit dat men in de westerse samenleving vertrouwd is met het verschijnsel alcoholverslaving en de onbekendheid met de ,aan onze cultuur andere ver- slavingsgevallen'. Uit het jaarver slag blijkt, dat naast de genoemde groep van veertig personen, die per eind 1969 als gebruikers van midde len als marihuana enz te boek ston den. niet minder dan bijna vijfhon derd personen wegens alcoholgebruik stonden ingeschreven. In het jaar verslag wordt ook uitgebreid inge gaan op de wel als .verdovend' of .verslavend' aangeduide middelen. Het ZCBA hanteert de volgende verdeling: stimulerende middelen, rustgevende of kalmerende middelen, verdovende of slaapverwekkende middelen, rosverwekkende middelen en de bewustzijnsveranderende mid delen. Tot de eerste groep worden gerekend produkten als coffeïne, am fetamine, cocaïne en nicotine, tot de tweede rustgevende middelen als li brium. De derde groep, de verdoven de middelen opium, morfine en he roïne kunnen betrekkelijk snel tot verslaving leiden. Na de alcohol als vierde groep be treffende de .bewustzijnveranderen- de' middelen produkten als marihu ana, hasjiesj, mescaline en verder dmt, stp en de veelbesproken lsd. Afhankelijk In het jaarverslag wordt ook onder meer ingegaan op de discussie, die gaande is over het al dan niet tot afhankelijkheid drugs leiden van het roken van marihuana. ,Tot nu toe be vestigen de gebruikers van soft drugs dat men aan een bepaald middel niet verslaafd raakt, maar wel afhanke lijk van de .kick,' de roes. het .sto ned-zijn' optreedt,' zo wordt daaraan toegevoegd. Ondanks het justitiële optreden "is er echter sprake van een voortdurende toename van het ge bruik van soft drugs. Zo constateei-t het ZCBA, die in dit verband onder meer ook stelt, dat de gemeenschap op de eerste plaats tolerant dient te zijn ten opzichte van deze categorie gebruikers en ze ook ,de hand' toe te steken. Van belang wordt voorts ge noemd begrip voor hun moeilijkhe den, zorgen voor informatie over soft en hard drugs, tijdige signalering van gevallen van verslaving enz. .Gevangenisstraf is zeker niet het juiste middel om de marihuana-roker in gunstige zin te beïnvloeden. De marihuana-roker begint zijn straf immers niet met een schuldgevoel, omdat hij er vast van overtuigd is, dat hij noch zichzelf noch iemand an ders kwaad heeft berokkend,' zo wordt nog opgemerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7