Massaal verzet tegen verkaveling Kieldreeht Boomgaarden wellicht te redden voor landschap; inrichten als camping Brief over dubbeldekker ligt nog in Middelburg 2 DE RUYTERSCHOOL EN MARINE IN SPORTTWEEKAMP GRONDEIGENAARS VRAGEN GS 1350 HA UIT HET PLAN TELICHTEN' HERDENKINGSENVELOPPEN BIJ HERINDELING ALMANAK Vogelheschermers in België tegen kanaal van Baalhoek HERINDELING VAN THOLEN BEWAKINGSBEDRIJVEN BETALEN MINDER DAN MINIMUM LOON' 22 mei 1969 Advies MOGELIJKHEDEN OP SCHOUWEN IN ONDERZOEK Gemengd dubbel, 8 maal huwelijk KASAARDBEIEN IN KAPELLE Kansen recreatie Schouwen- Duiveland in voorontwerp streekplan PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 MAART 1970 IN VIER POLDERS HULST Tegen het begin deze maand gepubliceerde plan voor de ruilverkaveling Kieldreeht (3800 hectare) zijn in Oost Zceuwsch- Vlaandereu ernstige bezwaren ge rezen. Deze betreffen niet zozeer het herkavelingsplan op zich, als wel de door de Centrale cultuur technische commissie voorgestelde blokbegrenzing. Van de grondeige naren in de polders Willem Hen drik, Melo, Van Alstein en de Klei ne Molenpolder heeft 85 procent zijn handtekening gezet onder een bezwaarschrift aan gs, waarin verzocht wordt deze polders (het zogenaamde gebied Noord) uit de ruilverkaveling te lichten. De to tale oppervlakte zou daardoor met ongeveer 1350 hectare verminde- De betrokken grondeigenaren zijn van oordeel, dat het gebied noord wat be treft ontsluiting, verkaveling, bedrijfs- type en structuur niet alleen gunstig afsteekt bij de toestand in .midden' en .zuid', maar dat er bovendien ruim schoots aan de eisen wordt voldaan. Alleen de ontwatering in Noord is on voldoende, maar hierin kan aldus de betrokkenen op veel goedkopere wijze door A2-werken (waterschapswer- ken) verbetering worden gebracht. Door het gebied in de ruilverkaveling op te namen, zouden de eigenaren in noord door de algemene omslag relatief te zwaar worden belast. Dat de toestand in het gebied Noord inderdaad veel gunstiger is dan de rest van het ruilverkavelingsblok, blijkt ook uit het rapport dat de Cultuurtechni sche oommissie begin deze maand ter visie legde. De gemiddelde bedrijfsop- pervlakte ito .Noord' bedraagt 38.6 hec tare tegen 18.7 hectare in .Midden' en 15 in .zuid'. De kavels in .noord' heb ben gemiddeld een oppervlakte van 10 hectare tegen 3 hectare in Midden' en 1.1 in Zuid. Er worden voor het gebied Noord slechts bescheiden verbeteringen van wegen en waterlopen voorgesteld. De bezwaarschriften tegen het betrek ken van de vier noordelijke polders bij de ruilverkaveling Kieldreeht zijla ingezameld door een kleine commissie, bestaande uit J. Rottier, K. J, A. baron Ooitot d'Escury, A. van de Vijver, J. Bruggeman en J. Seydiitz. Volgens de ze commissie zijn de bezwaren tegen een ruilverkaveling: in het betreffende gebied al oud. Het feit, dat met deze oude bezwaren geen rekening is gehou den wijt men aan de omstandigheid, d.t de toevoerleiding naar het nieuwe gemaal bij paal door de vier noorde lijke polders moet lopen. Door deze nolders op te nemen in de ruilverkave- ing, spaart het waterschap Hulster Ambacht zich de kosten van toevoerlei ding uit, aldus de commissie. In de bezwaarschriften aan gs wordt er terloops op gewezen, dat de Louisa- en HTJDST De postzegelvereni ging ,Het land van Hulst' heeft net initiatief genomen tot de uit gave van herdinkingsenveloppen ter gelegenheid van de opheffing van de oost Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Het is de bedoeling de ze enveloppen op 31 maart te la ten afstempelen, met alleen met het gebruikelijke poststempel, maar ook met een stempel van de betreffende gemeente. Lijk van vermiste sleepbootkapitein in Bruinisse gevonden BRUINISSE Woensdagmorgen om streeks half acht is in de vluchthaven van Bruinisse het stoffelijk overschot ontdekt van de 55-jarige Belgische sleep bootkapitein M. F. Becu uit Deurne. Hij werd sinds 6 januari vermist.. Veron dersteld wordt dat de man tengevolge van de gladheid van de loopplank is ge vallen en is verdronken. leeuwse Voorjaar ,Over Westhoek van Schouwen gonst het van de vogelgeluiden' zo schrijft men ons uit Burgh ,in de vroege morgen en tegen het invallen van de duisterni-s als het nog vrij stil is hoort de op lettende luisteraar de lijster zin gen'. Dat zijn bemoedigende geluiden. En omdat het schrijven uit Burgh doortrokken is van voorjaarsbo den, komen we er maar niet meer tussen,De jodelaars van de dui nen zijn ook al volop in actie en er is een groter aantal wulpen te constateren dan in vorige ja ren. Pa en moe eend dribbelen al driftig langs de slootkanten. Het zal niet lang duren of zij produ ceren hun eerste eieren en het is niet onmogelijk of ze zijn er al, hoewel we nog niet van vondsten hebben gehoord. Over eieren ge sproken: er is een bar vroeger tje in de Westhoek en wil van een vogel waar vie dat niet van verwacht hadden. Hij maakte zich al een paar weken heel drulc, die koolmees en overal in de strui ken hoort men zijn geroep dat op het geluid van een fietspomp gelijkt. En daar komt dan (ie ma re: er zit een koolmees te broeden ergens in Haamstede tn een nest kastje. Ook de straatjongen onder de vogels, de mus, krijgt het voor jaar in de benen. Het is af en toe een leven van belang. Kenne lijk worden er pogingen gedaan iloor de mannetjes om een vrouw tje voor het seizoen te paaien hofmakerijtjes die zich voortzetten op tv-antennes. Zo af en toe doen zich onder dakpannen wilde to nelen voor en dan vliegen stukken van oude nesten de goot uil. Echt, die straatbengel neemt het z nauw niet'. .We gaan de goede kant op', zo besluit dit schrijven uit de West hoek en wij houden er een mooi lentemotto aan over: gooi uw ou de nest het raam uit. VLISSINGEN Het Comité voor de Bescherming van Vogels, een overkoepelende Belgische vereni ging voor natuur- en vogelbescher ming heeft brieven geschreven aan de ministers van buitenlandse za ken, financiën, economische za ken, verkeer en waterstaat en cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk van Nederland over de natuur-beseherming in het Land van Saeftinge. .In verband met de bedreiging die weegt op het Verdronken Land van Saeftinge, verzoeken wij de Nederlandse regering dringend om maatregelen te treffen teneinde het voortbestaan aan dit natuur gebied te verzekeren en dit niet te beschadigen bij het graven van een zeevaartkanaal. Wij willen uw bijzondere aandacht vestigen op het feit dat ook van Belgi sche zijde grote waarde wordt ge hecht aan het behoud van dit ge bied. Ook wordt dit merkwaar dig landschap gans het jaar door Belgische toeristen, natuur- en vo gelvrienden bezocht', aldus het co mité. Het zegt er' van overtuigd te zijn dat de Nederlandse rege ring zich volledig rekenschap geeft van de noodzaak de steeds zeld zamer wordende natuurlijke land schappen in stand te houden. Daar om wil men dat het voortbestaan van het Verdronken Land van Saeftinge verzekeren. .planologische onzekerheden" aanlog Baalhockkanaal, red) buiten de ruil verkaveling zijn gehouden. Hel lijkt, zo voegt men hier top, dan even ge rechtvaardigd de Van Alsteïnpolder op grond van ".planologische onzekerheden' niet bij de ruilverkaveling Kieldreeht te betrekken. De ondertekenaars van liet bezwaar schrift hebben gs verzocht vóór 1 mei aanstaande een standpunt bekend te ma ken over het al dan niet opnemen var het gebied Noord in de ruilverkaveling. Voor het geval dit standpunt negatief mocht uitvallen, overweegt men een ac tie om te bereiken dat" de hele ?uil- verkaveling Kieldreeht op 27 mei aan staande wordt afgestemd. Het is beleend, dat de veelal Belgische grondeigenaren in het betrokken gebied toch al niet enthousiast staan ten opzichte van de plannen van de cultuurtechnische com missie. Koningin Emmapnldcr erband mot DEN HAAG (GPD) Enekele leden van de vaste kamercommissie hebben de minister van binnenlandse zaken gevraagd of hij nu een definitief ant woord kan geven op de in de openbare commissievergadering door de heer Wie- benga gestelde vraag of de minister be reid is een berialing in het wetsont werp, grenswijziging Tholcn. op te ne men omtrent de Verantwoording van de raad van de nieuwe gemeente Tholen aan gedeputeerde staten ten aanzien hoopte op korte termijn te bezien of hij ertoe over zou gaan oen circulaire rond te zenden aan de nieuwe gemeen teraden. Verschillende ieden van de kamercom missie hoopten dat het antwoord niet zo laat zal komen dat het de toege zegde behandeling van dit ontwerp ver der zou vertragen. Een beslissing had vorig jaar al moeten vallen. ABC-blad Welvaart' Directies:waarover praten ze eigenlijk?' VLISSINGEN - het blad van de algemene bedrijfsgroepen centrale, ABC, aangesloten bij het NVV, worden twee niet met name genoemde veiligheids- en bewakingsinstellingi die bij nieuwe Zeeuwse bedreven werk» niet bonafide genoemd. Eén van de bedrijven, dat de bewaking verzorgt voor ,een nieuw modern che misch bedrijf in Zeeland, betaalt vol gens het blad nog minder dan het so ciaal minimumloon, zoals dat in de wet is vastgelegd. Het andere bedrijf, .een nieuw bewakingsbedrijf uit Amsterdam' dat ,de bewaking op zich zal nemen van de nieuw te vestigen Franse alumlnium- fabriek,' betaalt wel enkele tientallen guldens hoger dan het andere bedrijf, maar blijft volgens .Welvaart' toeh ook .aanzienlijk achter bij de beloning wel ke in normale ondernemingen geldt' .Noimale ondernemingen' zijn bedrijven die een eigen bewakingsdienst hebben, in plaats van die uit te besteden aan daar op gespecialiseerde instellingen. Het blijkt te gaan om de .Eerste ge combineerde Nederlandse veiligheids dienst', gevestigd in Den Haag. De GN VD nv heeft volgens hoofd-inspecteur L. Lumaye Schuld, 400 man in dienst, waarvan er negen werken voor de be veiliging van Hoechst-Vlissingen NV. Het andere bedrijf is Hoogenbooms be wakingsdienst (90 man personeel) uit Amsterdam, dat ook negen personeels leden in Zeeland heeft werken: voor be waking van het werkobject Péchiney- Nederland te Vlissingen-Oost. van het minimum loon. Het gaat uit van de (eigen) wens dat het minimum loon moet gelden voor dagdienst, er wordt ook' niet bijgezegd om hoeveel uur het gaat. Vreemd, dat men juist met déze getallen gaat werken, want die zijn lijn recht tégen hetgeen de wet bepaalt. Wij ontduiken niets, er staan aperte onjuist heden in dat artikel'. Directeur B. Hoogenboom van het Am sterdamse bedrijf dat een vestiging in Vlissingen krijgt in de Lange Zellce, moet toegeven, dat de loonregeling voor bewakingsdiensten is achtergebleven hij de eisen des tijds. .Maar wij zijn een be hoorlijk vooruitstrevende dienst, het werk is niet meer te vergelijken met de vroegere nachtveiligheiasdiensten. Ik vraag mij af of dat blad wel over de juiste gegevens beschikt'. VLISSINGEN De De Ruyterschool-1internaat Onze Vloot en op het kanaalistuurlieden m opleiding van de zeeva leerlingen en de marine in "Vlissingen'door Walcheren. De De RuyterschoolI school werd gewonnen. Deze school bleek ontmoetten elkaar woensdag voor een jkreeg uiteindelijk het grootste aantal look totaal de winnaar van deze dag. sporttweekamp in de sporthal van het wedstrïjdpunten: Op de foto een beeld van de roeiwedstrijden, die door de Zij kreeg de wisselbeker. (Foto PZC) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Waar is de brief over de derde dubbeldeksveerboot voor de Westerschelde gebleven? De brief, die liet provinciaal be stuur van Zeeland in de loop van vorig jaar heeft verstuurd naar de minister van verkeer en waterstaat en waarvan de bewindsman zegt dat ie nooit in Den Haag is aange komen? Deze vraag bleef giste ren hangen na het vraag- en ant woordspel in de openbare commis sievergadering van de tweede ka mer tussen eh-ai'gevaardigde C. F. van der Peijl en drs J. A, Bakker. Het antwoord is even simpel als formeel: het epistel ligt nu al bij na een jaar op bet bureau van de hoofdingeiiipur-dïrecteur van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir J. Zuurdeeg, recht tegenover het pro vinciehuis aan de Abdij in Middel burg. Rest dus alleen nog 't probleemp je: heeft deze brief met een klem mend verzoek van Zeelands pro vinciaal bestuur nu het departe ment van verkeer en waterstaat wel of niet bereikt? Op het Bin nenhof in Den Haag is het schrij ven zoals dit soort stukken of ficieel meestal worden genoemd inderdaad niet aangekomen. Het antwoord van de minister aan ka merlid Van der Peijl (bevestigd door twee topambtenaren van de bewindsman)) was wat dat be treft volkomen duidelijk. Maar het blijkt dat de brievenbus van de minister voor dit soort-zaken in Middelburg aa.n de deur van een kantoor hangt. Op grond van de rijksbijdrage aan de provinciale veerdiensten is de hoofdingenieur directeur aangewezen als de offi ciële vertegenwoordiger van de minister. Correspondentie over alles wat met de Zeeuwse veerdiensten te maken heeft moet dus van het provinciaal bestuur naar de mi nister altijd via diens belangrijk ste ambtenaar in Middelburg lo pen. Zo is het nu ook weer gegaan. Op 22 mei 1969 heeft het college van gedeputeerde staten bij de heer Zuurdeeg een brief laten be zorgen met daarin het verzoek aan de minister ,om toestemming voor de voorbereidende werkzaamheden in verband met de bouw van een derde dubbeldeksveerboot voor de Westerschelde'. Gs vertelden bij de aanbieding van de provincie- begroting 1970. dat ze de brief hadden verzonden.-; Onder het hoofdstuk .provinciale stoombootdiensten' in de toelich ting op de begroting konden de staten namelijk lezen: ,In 1967 werd het nis .Prinses Christina' te water gelaten; in 1968 vond de officiële oplevering plaats; in 1969 op 5 juli werd het ms .Prins Wil- lem-Alexander' aan het water toe vertrouwd, terwijl de verwachting is gewettigd, dat dit schip reeds in het begin van 1970 zijn officiële proeftocht zal maken. Het is dui delijk dat ons college niets liever zou willen dan deze lijn door te trekken voor de derde dubbeldek ker. Reeds enkele maanden gele den hebben wij de minister van verkeer en waterstaat gevraagd, machtiging te verlenen voor de voorbereidende werkzaamheden. Deze boot zal voornamelijk op de lijn Vlissingen - Breskens moeten varen'. Met deze mededelingen In het achterhoofd stelde de heer Van der Peijl in de kamercommissie zijn vragen aan de minister. Maar de bewindsman wist van geen briefhij herinnerde zich alleen (lat. Zeelands commissaris der ko ningin, mr J. van Aartsen, enkele weken geleden bij de over dracht van de tweede dublieldek- ker een aantal opmerkingen over de bouw van een derde boot van dit type had gemaakt. Toch had de minister van het be staan van de bewuste brief kun nen afweten, wanneer zijn regio nale vertegenwoordiger in Zee land hem van de aankomst van het epistel op de hoogte had ge steld. Waarom dat niet is ge beurd We hebben begrepen dat de lieer Zuurdeeg het niet erg zinvol vond de brief zonder een advies van zijn leant aan de minister door te sturen. En dat advies kon hij vorig jaar mei en kan hij ook nu nog niet geven. De vraag wanneer .met de bouw van een derde dubbeldeksveerboot, speciaal bestemd voor Vlissingen - Breskens en dus van een ander type dan de vorige twee, moet worden begonnen is namelijk af hankelijk van een aantal zaken. Op het tijdstip, dat een derde dub beldekker gereed komt zullen ook de walaccommodaties aan Vlis singen en aan Breskens moeten zijn aangepast. Dat betekent dus: dubbele oprijbanen en grote op- stêLterreinen, zoals die aan Kruin ningen en Perkpolder te vinden zijn. Voor Vlissingen houdt dat in: de aanleg van een geheel nieu we veerhaven ter hoogte van het zogenaamde Fort de Ruïjter. In vesteringen van ettelijke miljoe nen guldens, waartoe pas kan worden besloten wanneer duidelijk is wat de toekomstige functie van het veer Vlissingen-Breskens zal zijn. En dat laatste dan weer ge zien in het licht van een vaste oeververbinding Westerschelde tussen Kruiningen - Perkpolder. De voorbereidingen voor dat pro ject zijn, zoals men weet, in volle gang. Met de studies naar die vaste oe ververbinding parallel loopt een onderzoek naar het verkeersaan bod voor de veerdiensten, die in de toekomst zullen moeten blij ven functioneren. Prognoses moe ten er dus ook uitrollen voor de dienst Vlissingen - Breskens in de directe en de verdere toekomst. Die studies zijn een stevig eind gevorderd, zo is ons duidelijk ge worden, maar de computers heb ben nog geen exacte cijfers voor iet toekomstig verkeersaanbod op gehoest. Tot dat moment had ae heer Zuurdeeg de brief nog maar liever even vastgehouden. Een ad vies aan de minister over' een der de dubbeldekker en alles wat er aan vastzit, heeft voor de heer Zuurdeeg pas met deze cijfers als argumentatie enige zin. Ziedaar de verklaring van een wat mistige zaak in de tweede kamer. Kamerlid en minister hadden bei den gelijk. De heer Van der Peijl wist zeker dat er een brief van het gedeputeerden-college was uit gegaan; de minister kon met de hand op zijn hart verklaren dat het ding niet in Den Haag was aangekomen. STATENLID C.F.VAN DER PEIJL LANCEERDE IDEE GOES Zeeland zal dit voor jaar minder bloeiende boom gaarden tellen. Behalve brood winning voor de fruitteler was en is de boomgaard in het land schap een aantrekkelijk punt: oogstreling voor toerist en in woner. Het verdwijnen van boomgaarden gaat menigeen dan ook aan het hart, al ziet men de economische noodzaak van het rooien als gevolg van de Europese fruitcrisis wel in. Het statenlid C. F. van der Peijl vroeg in de zitting van de provinciale staten van 16 de cember jongstleden aandacht voor de landschappelijke waar de van de Zeeuwse fruitop- stand: ,Rooi de boomgaarden sleehts in het midden en houdt de overige fruitbomen ais een bloesemrijke rand rond een ter rein, dat wellicht als camping kan worden ingericht', zo luid de zijn suggestie. De lieer Van der Peijl verklaarde te genover ons, desgevraagd nog steeds hetzelfde standpunt te handhaven: ,Ook uit overwegingen van land- sehapsschoon is hel nodig dat wij aan liet behoud van boomgaarden wat trachten te doen', zo zei hij. Ir J. Prins, voorzitter van de ZLM en van de gewestelijke raad Zeeland van het landbouwschap, gaf als com mentaar: ,Als georganiseerde land bouw zijn wij bezig iets in die rich ting te ondernemen, In Westerschou- wen zijn wij doende aan een inven tarisering van mogelijkheden en wen sen, die bij de rruitbedrljven daar aanwezig zijn. Het provinciaal be stuur is bereid in dezp geest mee te werken', aldus de heer Prins, die meedeelde dat er vandaag (donder dag) een gesprek zal plaatsvinden met het gemeentebestuur van Wes- terschouwen, om de planologische as pecten en de inpassing in het streek plan te bekijken. Dé omschakeling van nog Intact zijnde boomgaarden voor reereatiedoeleinden is een zaak die voor Westerschouwen urgent is. ,Het Is een streek waar de recreatie ve aanzet duidelijk aanwezig is. Schouwen zal een test-case' zijn voor eventuele andere gebieden in Zee land. De kernvraag is natuurlijk: ,Is de ondernemer bereid?', aldus de ZLM-voorzitter. .Want. om van fruit teelt over te stappen naar recreatie zijn er nogal investeringen nodig', zo besloot ir Prins. ,Het is visueel een vervelende zaak zowel voor toerist als inwoner, dat rooien van boomgaarden', stelde de heer J. P de Regt. directeur van de Zeeuwse provinciale Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. .Ik kan me de noodzaak van de ingreep wel voor stellen. maar je hebt dc neiging om te zeggen: daar gaat er weer con. blijft er nog wel wat staan .De zaak ligt in feite buiten het be reik van de WV, maar ik durf toch wel te zeggen, dat. ik het idee van vestiging van campings in boomgaar den wel een goede gedachte vind', zo vervolgde dè" VW-directeur. Geen compromis .Het zal echter niet overal kunnen, maar slechts incidenteel. De ligging van de boomgaard pla nologische regelen en maatregelen, en vooral ook de te treffen voor zieningen, spelen een belangrijke rol',-aldus de heer De Regt., die verklaarde begrip te hebben voor de belangen van de fruitteler. .Maar we dienen ervoor te waken (lat er geen compromis wordt geslo ten, waarbij we minder gunstige hy giënische toestanden zouden tolerc- We zullen onze eisen moeten stellen ten aanzien van toilet, en wasgele genheden. Dat vergt geld van (Ie on dernemer, en die zal er niets voor voe len om van het one marginale be drijf in hel andere te vallen', aldus de lieer De Regt, die van mening was dat boomgaarden wel eens geschikte plaatsen zouden kunnen zijn voor de stacaravans. .De echte trekker maakt steeds min der deel uit van de campangbcvol- king, en men moet steeds meer ruim te reserveren voor mensen, die een vaste standplaats voor hun caravan willen. Dat geeft de exploitant ook meer vastigheid', zei de heer De Regt De VVV-directeur zag in boomgaar den wel een goed .overloopgebied' voor de stacaravans. ,Maar ik her haal: niet overal, en geen pardon met slechte voorzieningen. De voorzie ningen bij de campings zijn op dit ogenblik zeer redelijk in Zeeland, en de tijd van klachten hierover willen we niet terug' De heer De Regt was voorts van mening dat de attractie van campings in boomgaarden, ook wat het rendement vóór de onder nemer aangaat, een groeitijd nodig zou hebben: ,HeL komt nier in één seizoen voor elkaar'. Drs W. J. Wolff, secretaris van de stichting ,Het Zeeuws landschap*, zei over de rooikwestie: ,AIs dit zo door gaat betekent (lit een duidelijke ver arming van het landschap in deze provincie. Wij hebben in ons bestuur de mogelijkheid al overwogen of wij als stichting geen boomgaarden kon den aankopen, maar dat is niet be taalbaar. We hopen nu maar dat er toch nog wat behouden zullen blij- De heer Wolff deelde mee, dat het bestuur van ,Het Zeeuws Landschap' ook pogingen had ondernomen om het kappen van de windschermen tegen te gaan. .Maar dat rooien van "dia windschermen houdt ten nauwste ver band met de hoogtp van de premie. De landelijke natuurbeschermingsor ganisatie heeft gepoogd hier iets aan te doen, maar er waren geringe kan- Alhoewel de oplossing van de fruit crisis een zaak Is van internationale landbouwpolitiek, acht ik het plan van de heer Van der Peijl wel inte ressant. hoewel er ook 'gevaarlijke aspecten aanzitten. landschappelijk bezien Als de camping uitbreiding vergt, zal de exploitant geneigd zijn de nog aanwezige vruchtbomen toch maar te rooien voor meer ruimte. En dat kan men hem als exploitant nog niet eens kwalijk nemen', zo besloot drs Wolff. De heer ,T. M. Bannink, voorlopig voorzitter van de onlangs opgerichte Zeeuwse vereniging voor bevordering vain milieuhygiëne, zei wel positief te staan tegenover het door de heer Van der Peijl geopperde idee: .Mis schien zijn er voor het rooien wel andere alternatieven te vinden, maar die moeten ook bekeken worden op de financiële en economische aantrek kelijkheid voor de fruitteler'. De neer Bannink twijfelde of het be houd van de boomgaarden een rol zou spelen bij de zuurstofwinning door tniddel van bomen, vooral van belang in gebieden, die met uitstoot van industrie te maken hebben. ,Wat dat betreft zie ilc meer tn de aanleg van groene bufferzones op een gebied van twee vierkante kilometer rond de industrie, hoewel er een ten dens dreigt om die groenzones maar niet aan te leggen'. De heer Bannink was van mening, dat er maar weinig boomgaarden in de zak van Zuid- Beveland zouden overblijven, mede door de oprukkende industrie. ,En als er wel over zouden blijven, dan zijn het nog geen aangename plaat sen om te Kamperen in de rook van de bedrijven aan het Sloe'. Twintig procent De heer A. van Oosten, voorlich tingsfunctionaris van de ZLM, ver telde ons tot slot dat er de laatste twee jaar voor ongeveer 1600 ha aan rooi vergunningen was aangevraagd. .Dat is ongeveer 25 procent van hat totale areaal in Zeeland, da.t wij op ongeveer 6000 ha, kunnen stellen De heer Van Oosten betoogde, dat niet alle fruittelers, die een rooi- vergtinning hebben aangevraagd, daar ook gebruik van zullen maken. ,Dr zijn er ook. die met de rooivergun- ning op zak eerst nog eens de prijs ontwikkeling van dit jaar willen af wachten'. De heer Van Oosten was van mening dat ongeveer een 20 procent van de boomgaarden dan zal worden ge rooid. Van de vijf boomgaarden zul- ler er dus theoretisch vier over blijven. .Daarbij geldt de rooipremie alleen voor appels en peren, maar niet voor pruimen en kersen', aldus de ZLM- functionaris, die nochtans de toe stand wel ernstig noemde. .Vooral Westerschouwen zou bij een drastisch rooien van de fruitopstand aldaar ernstig landschappelijk benadeeld worden'. Aan de andere kant zag hij Zeeland niet geheel ,l>oomgaardloos' worden. .Zoals gezegd, schat ik het rooi-effect op ongeveer 20 procent', aldus de heer Van Oosten. Centrum heeft woensdagavond voor een korte eerste of hernieuwde kennisma king gezorgd met acht Engelse schrij. vers van wat .modei-n toneel' genoemd wordt. De verpakking van acht korte eenakters in het cellofaantje .Gemengd Dubbel' gaf bovendien de indruk van zij het ongebonden, afgeronde pro- duktie, waaraan niet het minste werk besleed zal zijn. .Gemengd Dubbel' dankt zijn ontstaan aan hel initiatief van een Engels to. neetgezelschap dat acht bekende acteuïj opdracht gaf over een en hetzelfde on derwerp een eenakter te componeren voor direct toneelgebruik geschikt De uitslag daarvan is een produk- tie die veel evenwichtigheid in het ni veau laat zien, met enkele toppers even wel. toppers die dan meteen met da klinkendste namen verbonden zijn. Het is de vraag of in Nederland wel voldoende van de opdrachten mogelijk, heden gebruik wordt gemaakt. Regel matig wordt er wel een en ander .ver deeld', maar een schrijverspool op basis van .Gemengd Dubbel' missen we een beetje. Hoogstwaarschijnlijk missen we ook de schrijvers. Gegeven van het Engelse gebeuren \v; een huwelijksverhouding man-vrouw vrouw-man; uitkomst, acht variaties op dit thema, te spelen door twee leans acteurs, die wel wat van beweeglijk heid in zich moeten hebben. Centrum en regisseur-vertaler Waiter Kous hebben erheen boeiende profluktu van gemaald, waarin de verschijn! ngn» vormen van het huwelijk, het feiio- meen dat soms (en op liet toneel be- drieglijk vaak) tot een fantoom wordt, een krachtige uitbeelding kregen. Het uitstekend acteurskwartet, Elsje de Wijs Henny Orrï, Jules Hamel en Frans Vorstman, had de niet geringe steun van een sterk sprekende tekst, zo soepel en stroef als nodig was, ten volle voor het toneel gemaakt. Acht stukken, die, het een meer dan het andere, gezien zijn en in een sub- tiele dan wel overtrokken situatieteke ning (of zelfs maar aanduiding) bin- nen de gestelde opdracht vaak een maximum aan toneel opleveren. Uitschie ters, ook gerekend naa.r de acteurs, waren ,Hoe staat het?' van Lyndon Brook, de nogal mooie .Nacht' van Pin ter, .Nulpunt' van Alan Ayckbourn en .Rustplaats' van David Campton. Ac teren van groot formaat praktisch gelijkelijk verdeeld over dit sterke kwar tet maakte de productie vrijwel vlek keloos, bij welke kwalifacatie we de de coratie van Floris Guntenaar graag be trekken. Voor het slot gebruiken we graag een opmerking uit de zaal: Ik vind het niet goed en niet leuk, het is allemaal zo gewoon'. En omdat liet dan zo gewoon was, vonden wij het allemaal nogal goed en (zelfs) leuk. 0. KAPELLE Op de fruitveiling KapeHe-Biezelinige is woensdag de aan voer van kasaardbeien begonnen. Een tweetal telers Icon samen 110 stuks aard beien aanvoeren en de handel betaalde hiervoor prijzen van 15 tot 24 cent per stuk. De aarbeien zijn afkomstig uit kassen waarin is gestookt en de plan ten bovendien vanaf begin januari kunstmatig zijn belicht. Kapelle en om geving is een belangrijk teeltcentrum van vroege kasaardbeien en verwacht wordt dat na de paasdagen de aanvoe ren snel zullen toenemen. Vooral wan neer er wat meer zon zou komen. Tot nu toe Is het t© donker en te koud ge weest voor een vlotte ontwikkeling van de aarbeien in de kassen. Het vorig Jaar werden de eerste kasaardbeien in 'Ka pelle aangevoerd op 19 maart. MIDDELBURG In een voorontwem voor een algehele herziening van he't streekplan Schouwen-Duiveland, dut thans uit ls, wordt met name inge haakt op de enorme kansen, die Schou wen-Duiveland biedt voor de recreatie, Nieuwe mogelijkheden komen er hij de afsluiting van de Greveüngen (1971)', de afsluiting van Oosterschelde (1978) cn de aanleg van de Dammenweg. Op dit voorontwerp komen wij nog nader terug. Het heeft als vijf hoofdaccenten de ster ke ontwikkeling van de recreatie, hand having en versterking van het agrari sche karakter, bijzondere zorg voor liet landschap en natuurschoon, stimule ring van het streekcentrum Zierikzea en uitbouw van het wegenstelsel. RADIOCONCERT BRAM BEEKMAN MIDDELBLTRG In het NCRV-radio programma (Hilversum If) van heden, donderdagavond is de 20-jarige Middel burgse organist Bram Beekman te be luisteren. Op het orgel van de Koor kerk in Middelburg voert hij een Bach- programma uit. Het concert het eer ste radioconcert van Bram Beekman wordt uitgezonden van half acht tot acht ZONNIGE PERIODEN Droog en overwegend zonning weer met weinig wind. Later in liet noorden toe nemende bewolking en ecu matige zuid westelijke wind. leis hogere tempera turen dan woensdag. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: Maartse buien ook perioden niet zon en vry koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 7; Min. t.emp: van ongeveor normaal tot 4 graden onder normaal; Max. temp. 1 tot 5 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6: Min. temp: 0 tot 4 graden onder nor maal; Max. temp: 2 tot 6 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent": Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent- 27 maart Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2