GEEF HET AANEEN RAM n f een beurs voor de minister Nederlandse Hartstichting ook op Walcheren gestart Nieuwe behuizing Boerenleenbank van Oostburg w «599 Expeditiebedrijf voorlopig gered Teleurstelling om christelijke MEAO Jus dorange lag 129 Tomatensap 7 OP INITIATIEF JUNIORKAMER HART-EN VAATZIEKTEN DOODSOORZAAK NUMMER 1 OPENING DOOR BURGEMEESTER CHEQUE VAN f 1900 VOOR JEUGD EN SPORT ZITTING ECONOMISCHE POLITIERECHTER BEDRIJF MOGELIJK SPOEDIG LEGAAL REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN MOGELIJK AANVRAAG AVOND-MEAO TE VLISSINGEN .EXCENTRISCHER DAN NODIG WAS' punt komma WOENSDAG 25 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIDDELBURG De Nederland se Hartstichting, een stichting die zich bezig houdt met het probleem van de toenemende hart- en vaat ziekten, heeft sinds dinsdagavond een regionaal comité voor Walche ren. Dit comité dat voorlopig be staat uit vier burgemeestersvrou wen, te weten de dames Wolters (Middelburg), Hack (Arnemui- den), Koevoets (Valkenisse), en De Wolf (Mariekerke)gaat zich bezighouden met het organiseren van voorlichtingsbijeenkomsten over hart- en vaatziekten, en later misschien met de organisatie van een collecte ten bate van de Neder landse Hartstichting. Tot oprichting van het comité werd dinsdagavond besloten, tijdens een ove rigens maar door een gering aantal per sonen bijgewoonde bijeenkomst, die door de Juniorkamer Walcheren in het gebouw van de rhbs te Middelburg werd gehouden, namens de Nederlandse Hart stichting. De Middelburgse internist der L. P. Roegholt vertelde in een inleiding een en ander over de schrikbarend toene mende hart- en vaatziekten. Ook lagen er brochures met documentatie over het werk van de Nederlandse Hartstichting. De hart en vaatziekten vormen thans 32,2 procent van het totaal aantal doods oorzaken. Een hoger percentage dan van kanker dat 24,4 procent bedraagt. Er waren volgens de heer Roegholt drie soorten hart en vaatziekten te onder scheiden: reumatische klepgebreken, een categorie die thans minder voorkomt dan vroeger, door de toegenomen me dische kennis, de aangeboren hartgebre- ken en de ziekten, die de vaten aantas ten. De inleider wees erop dat er ver band bestaat tussen onze gewijzigde leefgewoonten en de toename van ge noemde ziekte. Verkeerde voeding, ro ken. het zittende leven en te weinig beweging werken de ziekte in de hand. Voorlichting kan misschien in vele ge vallen reeds preventief werken, een be langrijke taak voor de Hartstichting. Als vijf pijlers van de cardiologie noemde de heer Roegholt speurwerk, preventie, operationeel- en niet-ope- rationeel ingrijpen en revalidatie. Die pijlers worden weer in belangrijke mate gesteund door de Nederlandse Hartstichting, een reden te meer waarom de inleider de aktie. die nu ook in Zeeland misschien reliëf gaat krijgen, succes te wensen. Na de inleiding ging men over tot het vorman van bovengenoemde comité Daarvoor zal men veRder nog contact opnemen met vertegenwoordigers van het Rode Kruis en I5HBO. Ook wil men mevrouw Roemers, echtgenote van de burgemeester van Vlissingen verzoe ken in het comité zitting te nemen. De eerste voorlichtingsbijeenkomst is moge lijk op 14 april voor militairen van de COAC. Een legerfunctionaris zegde toe, dat het leger voor eventuele vrijwillige collectanten zou zorgen. OOSTBURG Met het verrichten van de eerste bankhandeling het innen van een cheque van dui zend gulden opende burgemees ter J. L. van Leeuwen van Oost burg dinsdagmiddag het nieuwe kantoor van de plaatselijke Boe renleenbank. De cheque had bur gemeester Van Leeuwen kort te voren cadeau gekpegen van voor zitter L. de Smet van het bank- bestuür. Het geld is bestemd voor de sportorganisaties in West Zeeuwsch - Vlaanderen en voor de Oostburgse jeugdraad. Aan de eigenlijke opening ging een feestelijke bijeenkomst vooraf. Voorzit ter De Smet vertelde daar on der meer, dat de Boerenleenbank Oost burg in 1905 werd opgericht. Evenals elders gebeurde dat ornaat de landbouw daarmee een eigen krediet-instelling wilde creëren, omdat men bij de be staande bankinstellingen niet terecht kon. De heer De Smet benadrukte, dat de sfeer bij de Boerenleenbanken in principe afwijkt van die bij het .harde' bankbedrijf: hij noemde de sfeer ge moedelijk en vertrouwelijk. Burgmeester Van Leeuwen toonde zich niet helemaal gelukkig met de naam Boerenleenbank. Hdj verklaarde dit als een geladen begrip te beschouwen en hij meende dat de Boerenleenbanken in de ADVERTENTIE puur uitgeperst fruit - nu voor een proefprijs k Geniet van alle B3 fruitsappen - puur geperst uit appels, k L tomaten, druiven, sinaasappelen, .abrikozen, peren en perziken. toekomst naar een andere naam zullen moeten zoeken willen deze bankinstel lingen werkelijk kunnen worden wat zij Sretenderen te zijn: een bank voor ie- ereen. Deze uitspraak ontlokte nogal wat protest bij de heer K. Roncken, die in een toespraak namens bestuur en directie van de centrale bank Eind hoven verzekerde, dat de ontwikkelin gen van de laatste jaren juist het be wijs hebben geleverd dat het werkter rein van de Boerenleenbanken kan wor den verbreed zonder de naam prijs te geven. ,\Vij hebben de laatste drie jaar meer dan 500 nieuwe kantoren geopend,' aldus de heer Roncken. ,De Boeren leenbanken hebben zelfs hun weg ge vonden naar de grote steden. We peinzen er niet over de naam te la ten veranderen. Burgemeester Van Leeuwen vertelde nog dat het gemeentebestuur aanvankelijk een heel andere bestemming wilde ge ven aan het gebouw aan de Nieuwstraat - - Boerenleenbank is een toegangsweg te maken naar de kantoren voor de gemeente lijke diensten die achter het huidige ge meentehuis zullen worden gebouwd. Het bestuur van de Boerenleenbank Oostburg werd met de ingebruikname van het nieuwe gebouw gefeliciteerd door de heer M. L. N. IJsebaert namens het kringbestuur, door drs P. Vroegop namens de VW Oostburg, door archi tect J. Loonen namens het bouwteam, door de heer A. de Moor namens de kas- siersolub en door mevrouw A. Dierickx- Buijck namens de katholieke organisatie. (ADVERTENTIE) Voor jarigen tussen 21 maart en 21 april Een Ram is een man met persoonlijkheid. Wilskrachtig. Enthousiast. Is niet bang voor een moeilijkheidje. Hij is een eerlijke vechter. Op en top idealistisch. Hij houdt van eigentijdse opvattingen, ideeën. Hij houdt van Boldon. De after shave met de eigentijdse roller. En met de geur die past bij zijn eerlijk karakter. BOLDONAfter shave, pre shave, scheercrême, haarlotion, haar crème BO LI DON AFTER SHAVE 't is wonderkoel, 't is wonderful Op 4 april Zeeuws boekenfeest te Vlissingen VLISSINGEN Op zaterdagavond 4 april vindt in hotel Britannia te Vlis singen voor de negende maal het Zeeuws boekenfeest plaats. In het voorprogram ma van dit feest wordt de première voor Zeeland gebracht van het nieuwe programma .Knollentuin' van de caba retier Rients Gratama. Aan dit cabaret, dat een geheel vorm heeft gekregen, wordt medege werkt door de cabaretière Mady Misset, die bekendheid heeft gekregen door di verse televisie-uitzendingen. Muziek en tekstbijdragen zijn van Harry Bannink, Jelle de Vries, Joop Verbeke en Rients Gratama. De muziek tijdens het boeken bal wordt verzorgd door het orkest Jean Benée uit Den Haag. De zaalversiering zal in het teken van ,de zee' staan er. wordt verzorgd door de christelijke de tailhandelsvakschool te Middelburg. MIDDELBURG Het expeditie be drijf van F. W. van G. te Clinge is voorlopig gered. G. stond dinsdagmiddag voor de economische politierechter te Middelburg, mr P. Empel, om zich te verantwoorden voor liet feit dat liij het vervoersbedrijf uitoefende zonder ver gunning. Deze vergunning was verval len omdat G. niet in het bezit was van een vakdiploma. De zaak werd aange houden tot mei, om zo G. in de gele genheid te stellen zijn zaak weer te le galiseren. Daarvoor wordt een man aangetrokken, jdie wel over de vereiste papieren be schikt. Deze zal in de leiding van de zaak worden opgenomen. Bij het ver voersbedrijf rijden acht vrachtwagens. !L. de W. uit Westkapelle kreeg een boete van ƒ25 omdat hij zonder papie ren het aannemingsbedrijf had uitgeoe fend. Het lag aldus de verdachte in de lijn van de ontwikkeling van zijn slo persbedrijf dat men zich ook met bouw ging bezighouden. De nieuwe branche is thans gelegaliseerd, doordat een man werd aangetrokken die de vereiste pa pieren bezit. De heer F. B. een visser uit Colijns- plaat moest zich verantwoorden voor het feit. dat knechten van hem een partij ongesorteerde schol, waaronder onder maatse, op de vismijn Colijnsplaat had den aangevoerd. De vis behoorde al aan boord gesorteerd te zijn. Door ëen sa menloop van omstandigheden, ziekte van de vrouw van de schipper, waar door B. zelf niet aanwezig was, en pech onderweg, was men daar niet toe geko men. De boete bedroeg 100, waarvan 75 voorwaardelijk. Het niet voldoende schoon zijn van een bierstuk-vermalser waarvoor J. M. uit Cadzand terecht stond koste de la ste tenslotte 75. De politierechter deed daarmee nog 25 af van het bedrag dat de officier had geëist. Tegen de verdach te was al eens eerder proces verbaal opgemaakt, maar die zaak ging bij de rechtbankbrand verloren. Een Middelburgse winkeliers kreeg een boete van 750, waarvan 500 voor waardelijk omdat hij zijn winkel had opengehouden toen dat niet mocht. De officier had 1500 geëist, waarvan 1000 voorwaardelijk. Raadsleden Don en Hietkamp willen geringe opkomst onderzocht hebben MIDDELBURG De raadsleden W. Don (pvda) en drs H. W. Hietkamj: (chu) hebben in de rondvraag van d< gemeenteraadsvergadering van Middel burg maandag hun teleurstelling geuit over het groot aantal niet opgekomenen bij de statenverkiezingen. De heer Hietkamp kwam met de op merking dat men in Nieuw- en St-Joos- land had verzuimd kandidatenlijsten rond te delen. Burgemeester, drs P. Wolters, zegde toe de zaak te onderzoe ken. Het raadslid Don kwam met de sug gestie om bij volgende veilkiezingen een mobiel stembureau te laten rijden ten behoeve van de bejaarden. Beide raads leden drongen aan op onderzoek en op sporing van de oorzaak van het grote aantal niet-stemmers. De heer Don wees er voorts op dat te genover het kampeerterrein te Middel burg een vuilnisbeltje aan het groeien was. Hij drong er op aan dat de rom mel zou worden opgeruimd. Burgemees ter Wolters merkte op dat ook hij was geschrokken van de rommel. Men zal er wat aan gaan doen. Het raadslid M. L. Almekinders (chu) informeerde wanneer er eindelijk wat gaat gebeuren aan de griffioenwonin gen. Wethouder J. A. van Bennekom (ar) verzocht om begrip voor de moei- J van de zaak. (ADVERTENTIE) Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken •poedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt bij de jijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. hand hebt om zodra het nodig i: MIDDELBURG De school voor mid delbaar economisch en administratief onderwijs, die zoals gemeld verbonden gaat worden aan de christelijke middel bare detailhandelsvakschool te Middel burg, zit de mensen van het onderwijs van niet protestants-christelijke signa tuur nog al hoog. Het feit dat de enige school van het type meao, die Mid den-Zeeland zou kunnen krijgen er een wordt van een christelijke signatuur heeft in verschillende kringen reacties van teleurstelling opgeroepen. De Goese wethouder van onderwijs, de heer J. H. Roose spreekt er zijn te leurstelling over uit dat de meao niet in Goes kon komen, terwijl er van die zijde toch sprake was van een veel lan gere aanvraag. De hëer Roose wijst er op dat 9 van de 12 mavo's zich inder tijd voor vestiging van een meao-school in Goes hebben uitgesproken. ,Nu komt de Zeeuwse meao vee! excentrischer te liggen dan nodig was. De school is ver keerd gesitueerd, vooral ook wanneer we naast dit besluit de nota van de commissieVerburg leggen', aldus de heer Roose. De Goese wethouder spreekt er voorts zijn teleurstelling over uit dat de school een christelijke signatuur heeft gekre gen, gezien het feit dat er. het poten tieel Zeeuws leerlingencijfer in aan merking genomen in Zeeland nauwelijks plaats is voor een school van een der gelijk type. .Door deze christelijke sig natuur wordt een zeker aantal leerlin gen van meao uitgesloten.' De heer Roose vindt dat er sprake is van een onjuist beleid. Een sa menwerkingsverband voor het run nen van een dergelijke school, zoals er ook bij het bestuur van de Zeeuw se lomscholen een is. was aldus de heer Roose beter geweest. belangrijke gegadigde v meao-school. De heer Triest' Teleurstelling ook bij de heer M. J. A. Bil, directeur van de rijksmavo, verbon den aan de Rijksscholengemeenschap Schéldemond te Vlissingen, eveneens rn voor de Zeeuwse KI kwalificeert de gehele gang van zaken als een tries te ontwikkeling. Hij betreurt het dat de aanvraag van Vlissingen van de tafel is geveegd alleen op grond van de forme le overweging dat niet werd voldaan aan de norm van een bepaald aantal po tentiële leerlingen. Verder stelt de heer Bil, dat er geen enkel overleg meer is geweest en dat er thans een duidelijk gekleurde meao in Zeeland is gekomen. redactie van de definitieve brief van staatssecretaris Grosheide niet kent en hoopt nu maar dat er nog een clausule in is opgenomen, waardoor ook het on derwijs van niet protestants-christelijke signatuur nog een kans krijgt in de gang V3n zaken op de school mee te spreken. Avond-MEAO Intussen hebben b e j van 3 april in stemming worden gebracht. B en w stellen voor dat de raad hen mach tigt om bij de staatssecretaris te verzoeken tot stichting van een ge meentelijke avond-meao te mogen Deze avond-meao zou dan in de plaats komen van de gemeentelijke middelbare handelsavondschool, die zoals alle han delsavondscholen uiterlijk septem ber 1975 ophoudt te bestaan. Men wijst er op dat êr vrij veel belangstelling be staat voor het onderwijs aan de han delsavondschool en dat er in het onder- Zeeland vijf handelsavondscholen met samen ongeveer driehonderd leerlingen. Deze avondscholen hebben alle een ,neu- traal' karakter. aan de christelijke detailhandelsvak school, een avondopleiding zou worden verbonden, aldus een verklaring van de heer P. Geelhoed, directeur van deze schooL Wel is er een avond-midden standsopleiding aan de christelijke de tailhandelsvakschool verbonden. land een goed klimaat heeft voor de vee houderij en Nederland eigenlijk het melk- land van de EEG is, moeten we genoegen nemen met een prijs, die per liter 1 tot anderhalve cent lager is dan in de andere EEG-landen'. Zij vindt, dat de landbouwers over het al gemeen traag reageren, het oplossen van de problemen liever aan de voormannen overlaten, mede omdat men het op het ei gen bedrijf vaak erg druk heeft. Zal de lege beurzen-actie in Zeeland aan slaan |S01U1UU Mevrouw Vogelaar: ,Ik denk niet, dat er uit Zeeland erg veel reacties op zullen ko men. Men vindt wel, dat het een goede actie is, praat erover op de beurs, er wordt ge klaagd, dat de landbouw nog steeds in de slechte hoek zit. Maar men vecht er verder niet voor. Ik vind, dat je een persoonlijke daad moet stellen. Vandaar ónze lege beurs' Het ziet er naar uit, dat de indruk van me vrouw Vogelaar over de Zeeuwse deelna me aan de lege-beurzenactie er niet ver naast is. Een kleine enquête bij verschil lende PTT-kantoren, waar de pakketpost uit de diverse streken wordt .gecentrali seerd', gaf een hint in die richting: men had óf geen pakketten binnengekregen, óf het aantal was zo gering geweest, dat het de beambten niet was opgevallen... maatregelen ter verbetering te nemen'. Mevrouw Vogelaar-Hanse in Anna Jaco- bapolder (bedrijf met 60 koeien en bijna 60 stuks jongvee) heeft aan de actie mee gedaan een individueel gebaar, dat ze verklaart met: ,Je kunt niet altijd iemand anders voor je laten vechten. We hebben als boeren weieens kritiek op het land bouwschap. Nu wordt er iets opgezet, waar aan je zelf kunt meedoen dan moet je die morele steun ook geven, vind ik. Ik hou niet zo van wilde demonstraties, maar nu er een keer een geordende de monstratie is, moet je meedoen'. Ze vindt, dat er reden is vertrouwen te stellen in de landbouworganisaties, .vooral als de voormannen praktizerende landbou wers zijn', maar meent ook, dat de leden in de organisatie niet altijd voldoende in spraak hebben. Wijst op de situatie in maart vorig jaar, toen alekerbouw en fruit teelt in een actie ,aan de bel trokken', maar de veehouderij niet meedeed, omdat het voor de voormannen ,niet hoefde' en stelt: ,Daar wisten wij als leden niets van. Vindt het echter niet juist, dat bijvoorbeeld de Friese veehouders min of meer het vertrou wen in hun voormannen hebben opgezegd. Naar de mening van mevrouw Vogelaar zijn de problemen rond de investeringen in de verschillende agrarische bedrijfstakken even groot, maar zij vindt, dat behalve de fruitteelt toch ook de veehouderij reden heeft om een protest te laten horen ten aanzien van de prijzen. Rekent voor, dat de melkprijzen dit jaar lager liggen dan in dezelfde periode van vorig jaar: in janu ari 1969 bracht 100 liter melk met een vetgehalte van 3,30 pet 38,14 op, dit jaar ieverde meik met 4 pet vet 37,44 op, ter wijl in een volgende maand in 1969 de op brengst van melk (3,85 pet vet) ƒ38,44 was tegen dit jaar ƒ35,48 (3,8 pet vet). Verwijt die lagere melkprijs de minister van landbouw, ,die het probleem heeft af geschoven op de minister van economische zaken'. Mevrouw Vogelaar: .Terwijl Neder Mevrouw C. W. Vogelaar-Hanse uit Anna Jacobapolder heeft 't pakket dinsdagmiddag eigenhandig naar het postkantoor van St.-Philipsland ge bracht. Een pakket met een zwart lint rondom, met aan de buitenkant opgeplakte krantenkoppen als .Boe ren roepen om hun Fré Meis', .dui zenden boeren gaan een ander baan tje zoeken' en de naam van de gea dresseerde: De minister van land bouw, Eerste Van de Bosschestraat 1, Den Haag. En met als inhoud: hooi, en stro, én een lege beurs. Om de geadresseerde en de lege beurs gaat het. Het kan zijn, dat minister Lairddnois vandaag woensdag zijn kantoor nau welijks kan binnenkomen vanwege duizen den pakketten met lege beurzen, die de PTT daar heeft bezorgd als een ge baar van duizenden fruittelers, akkerbou wers en veehouders om hem er nog eens op te wijzen hoe slecht de situatie in de landbouwsector is. De gedachte voor de lege beurzen-actie kwam van de Friese Maatschappij voor Landbouw en vond steun bij het land bouwschap en de gewestelijke landbouw organisaties. En iedere agrariër, die het er mee eens was stuurde dinsdag zijn pak ketje op, ,dat de aandacht van de minis ter en parlement moet vestigen op de gro te moeilijkheden waarin land- en tuinbouw verkeren, maar ook op de verantwoorde lijkheid van de overheid om de nodige

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7