INTERPOUS Industrialisatie in Zeeland 12 Schoenen mode presentatie '70 De arend SLAGERIJ BROUWER Dit alles bij SLAGERIJ BROUWER 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 MAART 1970 Exclusieve modeschoenen ■fr Verfijnde damesschoenen A- .Mannelijke' herenschoenen met zorg voor u bijeengebracht in de grote voorjaarscollectie van SCHOENENMAGAZIJN FA. L. B. VAN HOLTE ZN Nieuwe Burg 18 Middelburg Jonge, hippe mode in vrolijke kleuren Zorgeloos vrijetijdschoeisel ■ir Alles in zelfkeuze SEGEERSSIRAAT 6 FA. L. B. VAN HOUTE ZN Uw paasrollade Is bij ons in goede handen Zowel in prijs als in kwaliteit 5,00 6,50 ƒ7,50 ƒ8,00 ƒ4,00 ƒ2,50 ƒ4,00 1 kilo doorregen runderrollade 1 kilo runderrollade van de rib 1 kilo magere runderrollade 1 kilo magere varkensrollade 1 kilo mager rundgehakt 1 kilo gehakt halfom 1 kilo runder schenkel VOOR DE BOTERHAM: 150 gram pekelvlees 150 gram boereham 150 gram boterhamworst 150 gram ontbijtspek ƒ1,00 ƒ1,20 ƒ0,49 0,75 De zaak met meer vlees voor minder geld. Wilt u uw rollade minstens 1 dag van te voren BESTELLEN? Gravenstraat 88 - MIDDELBURG Telefoon 4398 Alle klanten zijn ons even lief! nTaargrsÜSte ^r^'' I f Verhelp Sê» bii; e"n APL bijontvang jan Nieuwe, duidelijke naam van een krachtige samenbundeling: ABTB, BIX, LTB, LVM én NCB zijn de 5 gezonde (maar niet gigantische) maatschappijen die nu 1 sterke, grote Interpolis vormen. Tn uw belang! De kantlijnschrijver heeft nog niet zo lang geleden betoogd dat het bij verkiezingen voor de provinciale sta ten inderdaad om provinciale aange legenheden gaat en niet om de Iands- politiek; hij noemde toen voor Zee land onder meer de industrialisatie. Des te opmerkelijker is het dat hij eerst tot tweemaal toe een artikel wijdde aan het debat Kaiand - Van Bennekom met als strekking dat bei de heren hun nuance - verschillen maar moesten vergeten en eensge zind aan de industrialisatieslag moesten gaan en vervolgens de D'66- mannen in Zeeland de mantel uit veegde onder meer wegens hun kri tiek op gedeputeerde Kaland. die ho gelijk geprezen werd vanwege zijn openheid. Nu wil ik voorop stellen dat ik geen relaties heb tot de ARP of D'66 en bij mijn weten de heren Van Benne kom en Roodenburg zeifs nooit heb gezien. Gezien des schrijvers mening over de inzet der verkiezingen zou het echter mijns inziens op zijn weg gelegen hebben wat minder vlot de staf te breken over policici, die het industrialisatie-beleid kritisch aan de orde stellen en ook minder vlot in de aanprijzing van de heer Kaland. Zaterdag 14 maart maakte de schrijver het nog bonter door in het bijvoegsel over de komende verkiezin gen het politieke debat over de in dustrialisatie te verklaren als veel geschreeuw en weinig wol, In wezen ie iedereen het met iedereen eens en een alternatief is er trouwens niet mede gezien de politiek der lands regering (daar kwam zijn redene ring tenminste op neer). De verkla ring van dit zonderlinge geschrijf ligt mijns inziens in de behoefte het eigen straatje schoon te vegen. In het decembernummer van het Zeeuws Tijdschrift heb ik een kri tisch artikel gepubliceerd over de in dustrialisatie in Zeeland, waarin ik tevens de PZC een onkritische hou ding ten opzichte van het gevoerde beleid verweet. Hoewel deze courant ieder nummer van het Zeeuws Tijd schrift vrij uitvoerig pleegt te be spreken is opmerkelijkerwijze het zo juist genoemde nummer geheel dood gezwegen. In mijn artikel heb ik een hele serie kritische vragen gesteld: volgens een bericht in de PZC van 24 februari heeft de vereniging Mi lieuhygiëne in een brief aan gs mede een aantal soortgelijke vragen ge steld, en eveneens mogelijkheden voor een alternatief beleid geopperd. Noch die vragen noc-h het geopperde alternatief zijn ooit zelfs maar ter loops besproken door de PZC of door de heer Kaland. Van beide zijden doet men het eenvoudig voorkomen of er maar één alternatief is: dit beleid of geen industrialisatie, zwijgt men over de volslagen onbevredigende gang van zaken bij de behandeling der vestigingsaanvraag van Pechiney en verzekert men opgewekt dat scha de aan de volksgezondheid uitgeslo ten is. De heer Kaland maakt het alleen nog wat bonter: kennelijk om te laten uitkomen hoe overdreven be zorgd hij a'tijd al geweest is betoog de hij kort geleden in Axel dat de afwijzing van de vestigingsaanvraag door een asbestindustrie eigenlijk on juist is geweest (hoewel déze afwij zing op grond van het advies van deskundigen is geschied, er blijken plotseling andere adviseurs te zijn, die er anders over denken). Ik heb er geen behoefte aan hier uit voerig mijn betoog in het Zeeuws Tijdschrift te herhalen. Daarom in het kort enkele opmerkingen. Het huidige industrialisatiebeleid be perkt zich tot het aantrekken van chemische bedrijven, die bij een maximaal grondgebruik een mini maal aantal arbeidsplaatsen schep pen, maximale verontreinigingen te weeg brengen, kolossale hoeveelhe den energie opslokken en grote be dragen aan overheidssubsidie eisen (en nota bene -nog krijgen ook). Welnu in ons overbevolkte land is ruimte ons kostbaarste materiële be zit en zijn arbeids-intensieve indus trieën de aangewezen vorm van nij verheid. Zij plegen schoon of relatief schoon te zijn, slokken geen ruimte noch energie massaal op (het koel waterprobleem voor energie-centrales lijkt reeds thans vrijwel onoplos baar) en krijgen geen rooie cent aa.n belastinggeld. Mag ik misschien vra gen wat een rationeel beleid zou zijn: het huidige soms waarbij zo langzamerhand meer dan f 100.00Ö.000 aan rechtstreekse of zijdelingse steun aan chemische bedrijven alleen m Zeeland is of wordt besteed (Total wenst ook al uit de staatsruif te eten volgens een bericht in de PZC van 28 november jongstleden), met 5 tot 10 arbeidsplaatsen per ha. (Philips m Terneuzen heeft er 175 tot 200 per ha!)? het alternatief (zo veel mogelijk arbeidsintensieve industrie) wordt doodgezwegen? Dat soort industrie (elektrisch, elektronisch, optisch werktuigkundig enz.) mag van mij best overheidssubsidie hebben; alleen de ruimtebesparing en de mindere vervuiling rechtvaardigen dat al. Over de gang van zaken met betrek king tot Pechiney wordt door de verantwoordelijke personen ook een merkwaardig stilzwijgen betracht daaronder valt ook de kantlijnschrij ver, die geweldig heeft gepleit voor dit bedrijf. Ik teken slechts aam dat al im 1967 werd onderhandeld met commissie Zeehavenoverleg in haar ook in de PZC gepubliceerde advies heeft gesteld (januari 1970) dat onder meer de vervuilingsgevol gen bekend behoren te zijn voor de overheid een beslissing neemt inzake de vestiging van een industrie. Ten slotte de volksgezondheid. Nog niet lang geleden werd door vele des kundigen opgewekt verzekerd dat er geen verband lag lussen kanker en DDT, kanker en uitlaatgassen; men hoort die stemmen niet meer. Wat weet men eigenlijk af van de gevolgen van langdurige en onontkoombare inademing van vervuilde lucht? Maar afgezien daarvan: wat is de schade aan de psycho-hygiëne veroorzaakt door het leven in vieze gebieden, over grote oppervlakten bezet met indus trieën. waarin slechts zeer weini gen werken, veroorzaakt ook door het verdwijnen van talloze levensvormen, die de rijkdom en het wonder van de schepping vormen? Het is ons aller belang dat ons land zo leefbaar mogelijk blijft daar om maak ik mij uitermate bezorgd en druk om wat door weinigen be raamd en bepaald wordt op industri alisatie-gebied. Ik meen zinnige vra gen te stellen en ik acht het ont stellend dat deze door de promotoren van het huidige beleid worden dood gezwegen. Het industrialisatiebeleid in Nederland en ook in Zeeland is naar mijn stellige overtuiging het bewandelen van de weg van" de min ste weerstand, het is gegrond op dog ma's en wordt verdedigd met kreten. J. van Malde, Vlissingen. Noot redactie: De heer Van Malde springt wat makkelijk met de feiten om als ze niet in overeenstem ming zijn met zijn opvatting, past hij ze gemakshalve maar aan. Enkele opmerkingen: 1. Er is in de kantlijn niet gesuggereerd dat de heren Kaland en Van Bennekom maar eensgezind aan de in dustrial isatieslag moeten gaan werken. Er is uitslui tend vastgesteld dat zij nuanceverschillen een te sterk accent gaven. Ook de provinciale besturen van AR en CHU hebben dit in De D'66-mannen in Zeeland zijn niet de mantel uitge veegd wegens hun kritiek op Kalana, maar juist omdat deze partij serieus behoort te worden geno men hun opmerkingen aan het adres van de he ren Kaland, Van Poelje en Hoek zijn getoetst op de werkelijkheid. Dat is later ook gebeurd in een verga dering van de f eden-at ie van jongerengroepen van de PvdA, op een heel wat fel lere manier dan in de kant lijn. 3. De heer Kaland is niet ho- waard zou zijn in de notu- len van de staten na te gaan welk lid van gedepu teerde staten de hoogste punten zou scoren op het punt van openheid. Het gaat namelijk om meer dan alleen de industrialisatie. 4. Er is evenmin betoogd dal het politieke debat over de industrialisatie veel ge schreeuw en weinig wol zou zijn, er is gezegd dat het beleid van alledag niet zo zwart-wit is als net in de politieke strijd Is gesteld: het gaat niet alleen om de beslissingen in Zeeland, maar ook om aspecten van nationaal beleid. 5. De nummers van het Zeeuws Tijdschrift worden niet au tomatisch in de PZC be sproken: het artikel van de heer Van Malde was een aanvulling op het betoog van de heren Schipper en Vam der Zee. Beide auteurs hadden echter alles wat de heer Van Malde naar voren bracht, beter gezegd. Aan dat artikel is aan ook wel aandacht besteed, ook in de kantlijn, waarbij stelling werd genomen tegen de kri tiek onder meer van gede puteerde Kaland op hel stuk. 6. In het bewuste artikel van de heer Van Malde in het Zeeuws Tijdschrift werd on der meer gesuggereerd, dat de PZC- vroeger minder kri tisch zou zijn geweest met betrekking tot de industria lisatie, een mening overi gens die de heer Van Malde nu kennelijk weer heeft verlaten. Ten aanzien van zijn aanvankelijke opvat ting moet worden vastge steld dat hij er volstrekt naast is. De PZC heeft in de eigen commentaren de ontwikkeling van Zeeland voorgestaan daarbij uit gaande van het feit dat dustrialisatie één van mogelijkheden daartoe Evenwel is tevens steeds met nadruk gesteld, dat in dustrialisatie tot elke prijs te verwerpen is. In mei 1966 werd in een kantlijn met nadruk de aandacht ge vestigd op uitlatingen van dr Tesink over aspecten van luchtverontreiniging Hoechst had nog niet beslo ten zich hier te vestigen en nadrukkelijk op gen van volksgezondheid gewezen. Het was trouwens niet de eerste keer dat op dit aspect werd gewezen In de zomer van 1966 is vervolgens hetzelfde onder werp voortdurend in de kantlijn aan de orde gesteld, mede als gevolg waarvan het debat op gang kwam dat uiteindelijk leidde tot de instelling van de raad voor de luchtverontreiniging. De lieer Van Malde heeft zonder zich van de feiten op de hoogte te stellen in dat bewuste artikel in het Zeeuws Tijdschrift conclu sies getrokken. Op eenzelf de lichtvaardige manier springt hij in bovenstaand stuk met de feiten om. ,MEER AANDACHT VOOR KOMST JONGE MENSEN NAAR ROTTERDAM NODIG' ROTTERDAM Wethouder G. Z. de Vos van sociale zaken en maatschappe lijk werk van Rotterdam maakt zich ernstig bezorgd over to geringe aan dacht die Rotterdam schenkt aan de jongeren die zieli in deze stad willen vestigen. .De dynamische ontwikkeling van Rot terdam trekt jaarlijks vele duizenden jongeren naar onze stad' zei de wet houder. .De voorwaarden echter die zij zoeken om hier te kunnen leven kunnen zij niet vinden. Dat is heel erg. Wij zien de komst van de jongeren nog te veel met angst tegemoet, terwijl wij er ons juist op zouden moeten verheugen omdat juist de jongeren kunnen helpen om ons blijvend te kunnen vernieuwen en ons op te stellen in de twintigste eeuw die theoretisch wel begonnen is maar waar wij nog niet aan toe zijn omdat we eigenlijk kort voor de oorlog zijn blijven steken," aldus de wethou der. ,Bij alle zorgen die men zich te recht en zelfs nog té weinig maakt over de toestanden zoals huisvesting waarin de buitenlandse arbeiders hier verkeren, mag men vooral ook de jon geren niet vergeten' merkte de wethou der op. De heer De Vos zei dit maandag in het Rijnhotel te Rotterdam bij de officiële opening van liet nieuwe onderkomen van liet maatschappelijk advies en inlich tingenbureau (MAI) aan de Maurits- weg 58. Hel Mai-bureau dat zijn oor spronkelijke vestiging in het centraal slation ai had uitgebreid met een de pendance, eerst aan de St-Laurensplaats en later in het gebouw van de AMVJ, heeft in het nieuwe pand voldoende ruimte om alle werkzaamheden te con centreren. Sinds de samenwerking niet liet Katholiek inlichtingen- en bemid delingscentrum KIC is de vestiging in liet centraal station nu omgedoopt in Jongeren Informatie Centrum. Slechte Mant voor Hij ging wroem-wroem 130 km/u. Het meneertje ging tuf-tuf 70. Hij haalde in en keek meewarig opzij. Dat had-ie niet mogen doen en zeker niet in die bocht. Daar vloog hij dan ook uit, recht tegen een bejaarde beukeboom. De total loss was zeer totaal. Z'n Italiaanse sportwagen was precies 7 weken en 4 dagen oud, z'n all risks verzekering eveneens. De waarde, die wij hem uitkeerden, deed onze kassier even verbleken. ;i Slechte klant voor Interpolis? Interpolis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 12