Radardiploma voor binnenvaart moet verplicht worden gesteld Reactie Israël gematigd NOS wijst verwijten van de KRO van de hand EENSTEMMIG ADVIES ,BINNENVAART RAMPEN' ElY ,SCHUTTEV AER' KNOTS VAN EEN AANVARING MOET BETROKKENEN WAKKER SCHUDDEN' s BETOGING VAN 3000 MAN VOOR ONTSLAGEN PRIESTERS Garantie Gratis ouaecpreqt bifBoldoot Autorijles duurder NAT. FEDERATIE: VERNIEUWING VAN KINDERBESCHERMINGSWERK ,NOS IS, ZOALS OMROEPWET HAAR OMSCHRIJFT...' DINSDAG 24 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (ADVERTENTIE, de Ooster- en Wcsterscheldc tot cc» ten voorlichten en instrueren. Het euvel gemeenschappelijk politievaarreglenientwil echter dat er eik jaar plaatsen te nnTn/Vf/r/PMrnr tit r/r/nn nnrrr rr\nn*niinll0U(lc",lde verschillende vciligheidsbe- kort schieten om alle aanmeldingen te (Van één onzer redacteuren) VLISSINGEN - ROTTERDAM Het radardiploma voor de binnen vaart in Nederland moet verplicht worden gesteld. Tot deze conclu sie zijn zowel de commissie van onderzoek Binnen vaartrampen als de koninklijke schippersvereniging .Schuttevaer' gekomen, nadat zij de laatste jaren steeds meer zijn geconfronteerd met scheepsonge vallen, die achteraf te wijten waren aan onvoldoende kennis van radarnavigatie of in het ergste geval helemaal geen kennis van radar. Uit talloze verslagen van de commissie Binnenvaartrampen is dit aspect naar voren gekomen. 'de radar, te komen, zoals de Rijnoever-1De heer Hoebée zegt da* h:j uit de staten die voor de Rijn kennen, schrij ven zowel mr Van Dam als de heer Hoe bée toe aan de minimale inschikkelijk heid van België. Mr Van Dam: .België kan je uitschakelen. België is een ver schrikkelijk land om iets mee te begin nen. Met België is op dit punt geen za ken te doen'. De heer Hoebëe: .Dat komt doordat België achterblijft: en de Wcs- terschelde is per slot internationale vaarwej .Schuttevaer'-hoek eigenlijk nooit de wens heeft horen opperen te proberen bij de overheid le bewerkstelligen dat deze radarcursussen voor de schippers verplicht worden, Ondanks dit, ziet hij het instellen deze verplichte radarcursussen meer als een weggelegde taak voor de overheid. .De regering zou eigenlijk subsidie voor moeten uittrekken, want D®e bepaling inzake het verplichte ra dardiploma. die wettelijk in een zoge naamde bïnnenschepenwet dient te wor den omschreven is nog steeds geen feit, ondanks jarenlange aanbevelingen van ile kant, van de onderzoekcommissie hinnenvaartra.mpen en discussie hierover in brede .Schuttevaer'-kringen. Op 15 en 16 april vormt deze kwestie .verplicht radardiploma' opnieuw een punt van gesprek op het jaarlijkse .Schuttevaer'-congres in Krimpen aan de ilssel. Maandagmiddag behandelde de binnenvaartrampen' in Rotterdam bin nenskamers opnieuw twee ernstige sle maal in het geding wt Met twee radartopspecialisten heeft de commissie deze gevallen zo uitgebreid mogelijk doorgesproken, met het doel citinaal niet met slechts een aanbeve ling. ten behoeve van het verplichte ra- cardiploma. het rampverslag af te slui ten maar om tot een zo gedetailleerd mo eilijk rapport inzake deze radaraange legenheid voor de dag te komen, dat sterker dan voorheen de aandacht op deze heersende toestand in de binnen vaart in Nederland zal vestigen. Gevaarlijk spul Op de vraag, wat te doen om het ra ta rdiploma de binnenvaart als verplich ting op te leggen, antwoordt de heer P, A. W. Hoebée, secretaris van de on derzoekcommissie Binnenvaartrampen; ,Ik hoop toch wel dat de inspecteur-ge neraal voor de scheepvaart alle betrok kenen zover kan krijgen, dat er ook inderdaad en daar werken we alle maal aan mee wat moet gebeuren. Want het loopt vandaag of morgen na tuurlijk fout. De schepen zijn niet meer met kolen geladen maar het zijn alle maal vreselijk gevaarlijke spulletjes die ze aan boord hebben. Er zal eerst nog wel weer eens een knots van een r - varing moeten gebeuren, wil men mensen voor deze zaak misschien weer wat wakker schudden'. Legt men deze zelfde vraag aan mr 1. C. W. van Dam, voorzitter van Schut- 'evaer', voor dan blijkt dat hij en de heer Hoebée op dit punt als twee zie len dén gedachte vormen: .Deze zaak is Dit mijn hart gegrepen. Het is iets dat il jaren op ons lijstje staat en waar we il jaren op aandringen, Maar er is geen wettelijke basis om deze verplichtstel- ""T van het radardi/ploma te kunnen :n. En die wettelijke basis is dus de binnenvaartschepenwet en die bïn nenschepenwet bestaat nog niet. We zijn al jaren aan hel vragen aan het rijk om dit voor elkaar te brengen, maar het gaat allemaal met een bijzon dere let'd'. Sloomheid In eerste instantie laat. mr Van Dam rich nogal optimistisch uit, wanneer het tast om resultaat boeken bij de over heid inzake cie wenselijkheid het ra dardiploma voor de binnenvaart ver- r'ht te stellen. ,We zijn nog steeds met ouwerwetse keurige manier van vra gen bezig. Onze vereniging bestaat nu 117 Jaar en we zijn gewend de overheid net zo lang iets te vragen tot we het krijgen. In elk geval is het dringend' no- dij Jat liet radardiploma verplicht is'. Mr Van Dam ziet het verplichte ra dardiploma evenwel niet als de zalig makende bepaling die alle toekomstige binnenvaartrampen zal uitbannen. ,Men moet natuurlijk niet denken, dat dc mensen die een diploma hebben geen aanvaringen maken. Men hoeft het ook weer niet zo erg te stellen, dat hier door ik weet niet wat allemaal ge beurd. Er gebeuren aanvaringen door maar er gebeuren mijns inziens minstens evenveel aanvaringen door mensen die wel weten hoe ze met radar moeten om gaan en het ook wel kunnen maar het domweg niet goed doen. Gewoon een menselijke fout'. Deze kanttekening doet volgens mr Van Dam verder niets aa.n het feit af, dat er bij de overheid de nadruk op deze radarbepaling moet worden gelegd. En niet alleen op deze radarbepaling, want voegt hij er aan toe: .Het gaat niet alleen om de radar... maar ook om re glementering. het gaat om inrichting van schepen, het gaat om bemanning. Die bïnnenschepenwet bestrijkt de hele technische uitrusting van een schip. Zo als de situatie in de binnenvaart nu is, ls die onbevredigend'. Mr Van Dam stelt dan ook dat dit radaronderwerp de ove rige zaken alle aandacht bij .Schutte vaer" geniet. Hij vraagt zich wel af wat er in de nabije toekomst aan resul taten voor de binnenvaart bereikt kan worden. Volgens hem moet het zo zijn. ,dat er een wet binnenscheepvaart tot stand komt. En dan moeten er uitvoe ringsbesluiten op grond van die wet gemaakt worden, want het is dan nog maar een raamwet. En met die uit voeringsbesluiten kun je alle dingen, die wij geregeld willen hebben, regelen. En dat zijn er noral wat; daar is die ra- dardiplomaverplichting maar één onder deel van'. Evenals in Zeeland worden ook elders in het land jaarlijks bij genoeg animo facultatieve radarcusussen gegeven. De praktijk heeft inmiddels uitgewezen, dat er bij de schippers een goede wil bestaat cm zich op aeze cursussen te la- Slot van pagina 1 lig van overtuigd, dat een tot de tan den gewapend Israël de enige factor is die een vierde ronde kan voorkomen en Nasser cs het besef zal bijbrengen, dat zijn hoop op een Arabische eindzege li- del is. Men beroept zich daarbij op de situatie zoals die aan de vooravond van de zesdaagse veldtocht heerste. Naar Israëlische zienswijze brak de juni-oor- log uit. omdat Nasser meende tegen de Israëlische strijdkrachten opgewassen te zijn. België Waarom het een haast onmogelijke zuak schijnt te zijn om voor de binnenvaart op de Zeeuwse wateren niet name op KOMEET VAN BENETT WORDT ZICHTBAAR GPD Tot omstreeks de tweede week van aprU zal in de nanacht de ochtendschemering boven de zuidoostelijke horizon de komeet van Benett zichtbaar zijn. De ster- reknndige J. P. Benett ontdekte de komeet op 28 december van het vorig Jaar te Pretoria in Zuid- Af rika. De komeet die de sterkte van een grote ster krijgt met een zwak ontwikkelde staart, zal met het blote oog zijn waar te nemen mits het helder weer is. Het punt waar de komeet zichtbaar gaat worden ligt ongeveer 20 graden rechts vanwaar de zon opkomt. In de eer3te week van april zal de ko meet het grootste deel van de nacht zichtbaar zijn maar neemt dan wel sterk in helderheid af, doordat zij zich snel van de zon verwijdert. In St.-Gillis - Dendermonde BRUSSEL (ANP) Ruim drieduizend betogers zijn zondegmiddag in het Bel gische plaatsje St-Gillis-Dendernionde op ile been geweest om te betogen tegen het ontslag van de onderpastoor van Xicuwkorken-Waas. Gilbert Verhaeghen. Deze bij de Vlaamse bevolking van de streek geliefde en vooruitstrevende pries ter is enige tijd geleden van zijn oor spronkelijke parochie Gillis-Dendermon- de overgeplaatst naar Nieuwkerken- Wnas en daar vervolgens de laan uitge stuurd. De gelovigen van Gillls-Dendermonde is deze gamg van zaken rond hun vroegere kot populaire zielehcrder te bont ge worden. Spandoeken die ze zondag mee voerden in een bijzonder gedisciplineer de betoging lieten daarover geen twij fel bestaan. .Bisdom Gent: broodroof'. Bisdom Gent, natuurreservaat van de conservatieven' en waren er slechts en kelen van. De man waar het allemaal om ging, on derpastoor Verhaeghen, is overigens niet zo blij met alle opwinding rond zijn persoon. Hij heeft verklaard de beto gingen (zaterdagavond was in Nieuw- «rken-Waas al een kleine betoging te gen zijn ontslag door de rijkswacht uit eengedreven) niet te willen. .Maar mijn ongemotiveerd ontslag heb ik natuur lijk ook niet gewild. Ik heb alleen ge probeerd en dat zal ik ook blijven doen. om ais jong priester mijn opdracht te vervullen in de geest, van een geëvolu eerd wereldbeel', zo zei hij zondag. klaring uitgegeven waarin het actie comité zijn verontwaardiging uit over de ,van weinig menselijkheid getuigen de bisschoppelijke beslissing ten aan zien vam onderpastoor Verhaeghen'. Het comité eist in die verklaring de onmid dellijke oprichting van een onafhankelij ke rechtsinstantie die priesters, die it conflict gekomen zijn met hun over heid. de gelegenheid geeft zich te ver dedigen. D® betogingen in Gillis-Dendermonde, waarvoor een forse politiemacht in re serve werd gehouden, viel In twee de len uiteen. Eerst werd een massale au torit door de gemeente gemaakt en daar na trokken drieduizend betogers te voet door het plaatsje. Een actiecomité, dat, alles had voorbereid, had voor deze de monstratie slechts toestemming van het gemeentebestuur gekregen op voorwaar de dat het zich met zijn persoonlijke bezittingen garant stelde voor iedere cent schade die tijdens de demonstratie zou worden aangericht De rechtsgeldigheid van zo'n contract lijkt ons discutabel, maar we hebben het toch maar getekend, zo zeiden de or ganisatoren bij het begin van de mars tegen de demonstranten. De drieduizend gedroegen zich na die mededeling uiterst gedisciplineerd en politieoptreden kwam dan ook op geen moment van de de monstratie voor. Na afloop van de betoging is een ver- De dood op de weg ANNA PAULOWNA (ANP) Op de Oostelijke Zand vaart te Anna Pau- lowna is zondagavond de 64-jarige Pe trus J. van Loon uit deze plaats om het leven gekomen. Hij werd lopend met zijn vrouw langs de rechterkant van de weg door een achteropkomende aiuto aangereden. De man overleed ter plaatse. De bestuurder van de auto, die dimlicht voerde, merkte de voetgangers te laat op. De vrouw bleef ongedeerd. rekening een I deze je moet leraren hebben enzovoorts en j\ j dat ko3t een hoop geld. Het moet alle- nadarcursussen :naal komen, daar ben ik heilig van over- 'lungd. Maar men moet wel inzien, dat men niet a la minute hieraan begint'. De heer Hoebée vindt dat er eerst terde ge met alle partijen dient te worden mee geboemd is. Mr Van Dam zegt hier over: ,Er zijn cursussen, maar verplich ting betekent alweer een wet'. Eban Het geldt hier als een axioma, dat zon der een Israël, dat over het allermodern ste arsenaal beschikt, de geschiedenis zich zal herhalen. Minister van buiten landse zaken, Abba Eban. sprak gister avond in een officiële verklaring dan ook van een verwaarlozing van Israels meest vitale en essentiële "behoeften en van een nu te verwachten groeiende ob stinaatheid bij zijn tegenstanders, voor al bij Egypte, dat 5e wapenstilstand van null en geen waarde verklaarde en bij de Sowjet-Unie, die uit Washing tons aarzeling om Israël daadwerkelijk bij te staan zou kunnen opmaken, dat zij bij voortgezette steun aan Cairo niet op Amerikaanse tegenstand van betekenis zal stuiten. Abba Eban, die van originele defi nities houdt, sprak in dit verband van ,een onevenwichtigheid van ver wachting', die te ernstig is, omdat de toch al ongunstige verhouding in do bewapening van Israël en zijn vijan den sinds kort nog is verslechterd door de stationering in Egypte van Russische Sam-3 raketten 'met bij behorend bedieningspersoneel. Deze nieuwe stap van Moskou wordt hier beschouwd als een hoogst bedenke lijk symptoom van een toenemende Sowjetizering van het Midden-Oos ten. Het Amerikaanse argument, dat het hier om materieel met een louter de- fensier karakter gaat, wordt in Jeruza lem resoluut verworpen. Men heeft hier naar Israëlische mening met een para plu te doen waaronder Cairo zich rus tiger en veiliger dan voorheen kan voor bereiden op nieuwe agressie jegens Is raël. Volgens Jeruzalem heeft Moskou een nieuwe dimensie aan de oorlog toe gevoegd door zijn Arabische bondgeno ten het gevoel te geven, dat het zich met hun uiteindelijke doel de algehe le vernietiging van Israël identifi ceert. Herwaardering Men weigert in Israël aan te nemen, dat Washington zich bij de nieuw ir~- treden toestand zal neerleggen en raël de werktuigen za! onthouden, die het nodi°; heeft om zijn vijanden eens en vooral te ontmoedigen. Van Israëli sche kant kan dan ook, naar men gis teravond in Jeruzalemse politieke krin gen duidelijk liet doorschemeren, een krachtig diplomatiek offensief verwacht worden om Washington ertoe te brengen de ln uitzicht gestelde herwaardering van de situatie op de kortst mogelijke terrmjn te bewerkstelligen. De hoop daarop is versterkt door de ook in Ro gers' verklaring geaccentueerde verze kering, dat de militaire en politieke po sitie van Israël een voorwerp van aan houdende waakzaamheid is en dat ,de president niet zaïl aarzelen om zijn be slissing te herzien', als naar zijn me ning deze positie in gevaar wordt ge bracht. Naar Israëlische zienswijze is dat nu reeds het geval en men heeft hier alle hoop, dat men ook zijn Ame rikaanse partner van die opvatting deel genoot zal kunnen maken. Opmerkelijk genoeg werd gisteravond' in Israël weinig aandacht gewijd aan dat gedeelte van Rogers' verklaring, waarin van economische bijstand ge wag wordt gemaakt. Eban had er in zijn officiële reactie niet meer dan twintig woorden voor over om zijn waardering te uiten voor de aanzienlijke mate. waarin aan ons verzoek tegemoet is ge komen' en voor ,de beslissing om onze behoeften op lange termjjn in studie te houden'. Het was een duidelijke aanwij zing voor de alles overheersende beteke nis, die in Jeruzalem juist aan militai- bijstand wordt gehecht voor het voortbestaan van Israël als een onaf hankelijke en soevereine staat. Bij elke Boldoof deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoof, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. BOL-DOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. Verloskundige bij geboorte Beatrix, Irene, Christina DR J. DE GROOT OVERLEDEN DEN HAAG (ANP) Vrijdag jongst leden is onverwacht overleden dr Jan de Groot, arts-gynaecoloog, die koningin I Juliana verloskundige hulp heeft ver leend bij de geboorten van de prinsessen1 Beatrix, Irene en Christina. Hij is 86 Jaar geworden. De teraardebestelling geschiedt vandaag dinsdag 24 maart, 's-middags om een uur op de algemene begraafplaats aan de Kerklioflaan in Den Haag. jjan de Groot werd op 12 februari 1884 ln Rotterdam geboren, volgde gymna siaal onderwijs in Schiedam en studeer- Nadat hij zijn studie had beëindigd, maakte hij, voornamelijk ter verkrij ging van een ruime algemene ontwik keling, een reis van drie jaar door het toenmalige Nederlandsch Indië, door] j West Indlë en de Verenigde Staten. I In ons land terug werd hij assistent |bij prof. Treub en dr Van Kampen in het Wilhelminaziekenhuis. Hij was |daar drie jaar werkzaam en was ver- ivolgens eveneens gedurende drie jaar, assistent bij prof. Kouwer. die koningin IWilhelmïna op 30 april 1909 verloskun dige hulp haa verleend bij de geboorte van prinses Juliana. Inmiddels was dokter De Groot gepro moveerd. Hij vestigde zich In 1916 ln Den Haag, was verbonden aan het dia- konessenhuis Bronovo en werd in 1936 directeur van de Emma-klinïek. Van zijn hand verschenen verscheidene publikaües in binnen- en buitenlandse vaktijdschriften. Dr De Groot was onder meer comman deur in de huisorde van Oranje. DEN" HAAG (GPD) De tarieven voor autorijlessen zullen op korte ter mijn met 0,45 per lesuur worden ver hoogd. De toestemming voor deze ver hoging van het ministerie van econo mische zaken is dezer dagen te ver wachten. Volgens de Nederlandse bond voor auto rijschoolhouders is een verdere verho ging van de tarieven in de nabije toe- Roms niet uitgesloten. NIXON ZET MILITAIREN IN BIJ DE POSTSTAKING WASHINGTON (AFP, ANP, RTR) President Nixon heeft maandagavond in een televisietoespraak gezegd, dat lüj de hulp van militairen heeft ingeroe pen om het door de staking getroffen postbedrijf in New York weer op gang te brengen. Volgens het Franse persbureau AFP ril de president voor het gehele indgebied van de Verenigde StaLou noodtoestand afgekondigd. Zo nodig zullen ook in andere delen van het land militairen worden ingeschakeld. Nixon zei in zijn toespraak voor de te levisie verder nog, dat er geen sprake kan zijn van onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de postbestellers, voordat deze hun werk hebben hervat. De president leg de er de nadruk op, dat de poststaking, de eerste in de geschiedenis van de Ver enigde Staten, in strijd met de wet is Hij deed een beroep op de 183.000 sta kende postmensen weer aan het werk te ;aan. NEW YORK Het Spaanse ver keer sb area v in Nctv vw-z. deze oplossing om, onaonKs ae sta king van de posterijen de post be zorgd te krijgen. Óp de foto -rij der Bob Mc-Williams op teeg door de J/Sste straat. ROTTERDAM Op l\el Weena te Rotterdam hebben brandweer lieden twee glazenwassers uit hun benarde positie verlost toen hun cabine dreigde neer te storten door het losschieten van een ka bel. DISCUSSIESTUK NU VERSCHENEN Meer inspraak voor ouders AMSTERDAM (GPD) De Nationa le Federatie voor Kinderbescherming wil komen tot een vernieuwing van het kinderbeschermingswerk in ons land. Basis voor die vernieuwing zijn de gis teren verschenen richtlijnen voor de kin derbescherming: een discussiestuk, waar ou jaren is gewacht en dat nu nogal plotseling en niet geheel volledig ter tafel is gekomen. Recente acties van de werkers in de kinderbescherming (ac tiegroep ,Het roze pamflet') lijken daar niet helemaal vreemd aan, ook al wordt dat niet met zoveel woorden erkend. Grondgedachte van de richtlijnen: de hulpverlening van de kinderbescherming op waarschijnlijk openbare bij eenkomsten.-De federatie meent dat deze met-bindende richtlijnen uiterlijk per 1 januari 1972 in normen moeten worden omgezet, die dan getoetst zullen worden door een speciale toetsings- en erken ningsafdeling. Wordt niet aan de nor men voldaan dan wordt het internaat of de voogdijvereniging niet erkend. De financiële consequenties van de in te voeren richtlijnen zijn nog in studie. Hierover zal uiteraard ook overleg met de overheid worden gevoerd omdat die via de subsidiëring van de instellingen op dit terrein een belangrijke zeggen schap heeft. Inmiddels zal het federatiebestuur ook op korte' termijn een beleidsnota over een wijziging van de structuur van het kinderbeschermingswerk aan de orde stellen. Hoofdpunten van het nieuwe be most in de° allereerste plaats gericht I -ei<L zijn op het kind in het gezin. Alleen *usje van groep«ederat:es en our er in zeer ernstige gevallen kan de rela-' tie tussen ouders en kind worden ver broken. Uit deze grondgedachte vloeit een aantal kernpunten voort: bij hulpverlening door de kinderbe scherming meer .inspraak' voor de ou ders, gee: superieure benadering van de ouders, maar erkenning van hun recht om zelf vorm te geven aan een oplossing; :dëlijkheid en zorgvuldigheid bij de contacten met ouders, onder meer door het geven van een reëel beeld van de bedoelingen met het kind. De heer L. H. Fontijn, voorzitter centra le werkgroep normen: ,op dit punt zijn: in het verleden ernstige fouten gemaakt;1 (voogdij, gezinsvoogdij en tehuizen).; bevordering en begeleiding van een regionale aanpak: op korte termijn inbouw van een opleiding voor .groepsopvoeders" in het kader van de mammoetwet ln het mid delbaar en hoger beroepsonderwijs. Kerkelijke mutaties NED HERV KERK Beroepbaarstelling: L. Doorn, voorheen opredikant te Zoeterwoude en legerpre- itijdelijkheid van ingrijpende maat- dikant, wonende Vondellaan 11 te Er- moet meer accent krijgen, een durig verbl'" *- een gezon de persoonlijkheid de kinderbescherming heeft behoefte aan veel meer goed opgeleide beroeps krachten meer samenwerking met andere vor men van welzijnszorg. De richtlijnen zullen In de komende maasden op een reeks vergaderingen in ons land aan de orde worden*-'J Brandt naar VS BONN (AFP) De Westdnitse bonds kanselier Willy Brandt zal op 10 en 11 april in Washington besprekingen voe ren met president Nixon, zo is van of ficiële zijde in Bonn meegedeeld. Tevoren, van 7 tot 9 april, zal Brandt de persoonlijke gast zijn van de Ame rikaanse president in Camp David, het buitenverblijf van de regering. SECRETARIS DEMOCRATISCH APPÈL NAAR DS '70 CAPELLE-IJSSEL (ANP) De heer Pors jr. secretaris van het comité Democratisch Appèl, heeft het bestuur van de PvdA bericht voor het lidmaat schap van deze partij te bedanken. Hij is lid geworden van de nieuwe poli tieke groepering Democratische Socia listen 70. De heer Pors is vice-voorzit- van het Kon. Verbond van Onder nemers Sn het Midden- en Kleinbedrijf en plaatsvervangend lid ran «*- SER. zendtijdverdeling per 1 oktober aai staande in grote moeilijkheden w< Onzekerheid over winterschema HILVERSUM (GPD) Tussen de NOS en de KRO bestaat eon funda menteel verschil in opvatting van wat de NOS volgens de letter van de omroepwet moet zijn. Zoals be kend liet de programma-adviesraad van do KRO onlangs in een rap port horen, dat de NOS inplaats van een dienstverlenend lichaam in het kader -an de gezamenlijke oni- roeparbeid te zijn. bezig was uit te groeien tot een superomroep. In een maandagmiddag gehouden persconfe rentie nam het NOS-bestuur volle dig afstand van deze beschuldiging. De KRO gaat uit van een situatie, waarin de NOS ten dienste zon staan van een omroepfederatie. Maar dat staat niet in (Ie wet', aldus perso neelscommissaris K. de Wilde na mens de raad van beheer van do NOS, ,die omroepwet waarborgt im mers een reële Inbreng van de afge vaardigden van de culturele organi saties en de kroonleden'. Over de door de KRO geuite beschul- dignng, dat de gezamenlijkheid niet werd beleefd, omdat de omroepen werden geconfronteerd met kant en klare NOS-programma's. zei pro gramma-commissaris televisie J. W. Rengelink het volgende: ,de NOS-te- levisie heeft de beschikking over een eigen staf om de continueprogram- ma's voor te bereiden en te maken Pas bij grotere evenementen gaat men de samenwerking met de omroe pen zoeken. Neem de verkiezings avond en het songfestival: daar wer den bijzonder veel medewerkers van aanvaarden. Een goede participatie van de omroepen bij het maken van Winter- en zomerschema's is wel een vereiste'; man sterke staf nooit 60 uur radio, die de NOS per week heeft, kan vul len. Bij de radio is er dus wel een zeer grote medewerking van de pro gramma-staven der omroepen. .Denk er eens aan. dat wij 90 procent van alle sport-uitzendingen moeten ver zorgen en toch geen eigen sportver slaggever in dienst hebben. Wij heb ben overigens slechts een verslagge ver in vaste dienst en dat is parle mentair redacteur Henk Enkelaar. Ook bij de muziekprogramma's van de NOS is de inbreng van de omroe pen zeer groot'. betreft het maken van "een winter schema. Er is namelijk nog niets be kend over een verdeling van de zend tijd in het nieuwe winterseizoen, om dat de NOS nog niet weet: b. hoeveel zendtijd krijgen onderwijs televisie en ook Teieac erbij c. krijgt de AVRO meer zendtijd? d. krijgt dc TROS meer zendtijd? Voorlopig werken we maar aan een schema, dat gebaseerd is op de huidi ge situatie', zo zegt de NOS. worden opgelost is nog niet bekend, maar een ding is zeker: het is zon der meer noodzakelijk dat het jour naal gehuisvest gaat worden in de onmiddellijke omgeving van Ideuren- studio's 5 en 6 in het omroepkwar- tier, omdat... het NOS-journoal met ingang van 1 april aanstaande op kleur overgaat. melo. Beroepen te Dokku.m G. A. Cnossen te Twijzelerheide; te Ede Th. Lekkerkerke te Oosterwoide (Gld). Beroepen te Brake 1 C. Evers kandi daat te Putten. Beroepen te Dinteloord T. Lekkerkerker te Oosterwoide (Gld) Beroepen te Lexmond W. G. J. van der Sluys kandidaat te Putten. Aangeno men naar Spaarnvoude-Spasrndatn C. Meyer te Ramsdorp ca. Bedankt voor Amstelveen-Buitenveldert M. van den Bosch te Goes. GEREF KERKEN Beroepen te Aimkerk en te Grijp6kerk J. Wolven te Amdijk. Beroepen te Schie dam J. Stolk te Waarder. Beroepen fa Hasselt J. L. 't Hart kandidaat te Per- Journaal schakelen is een onwerkbare metho- De NOS komt •erband met Aan de problemen rond de gebrek kige behuizing van het NOS-journaa! komt een eind. Hoe dit precies zal Beroepen te Dubbeldam C. J. Tissink te Amsterdam-Osdorp-Slo tervaart. Benoemd tot studentenpastor te Kam pen E. Th. Thijs, aldaar. Bedankt voor Nijmegen D. N. Wouters te Pijnacker. Beroepen te Bosrakker: evangelist J. J. Dik te Wierum. Aangenomen naar Heerenveen: N. W. van den Hout te L'trecht-Noord: aange nomen maar Haifweg-Zwanenburg: H. J. Hasper te Gees. GEREF KERKEN VRIJGEM Bedankt voor Utrecht-centrum H. Bou rn a te Assen. Beroepen te Groningen-Noond': O. J. Domna te Assen. Aangenomen naar Haarlem: S. de Waard te Hardenberg. Bedankt voor Tie] en Zaltbommel: X Slotman te Urk. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Ouddorp Chr. van den Poel te Yerseke. Beroepen te Boskoop J. van Haar en te Amersfoort. Bedankt voor Berkenwoude-Stolwijk A. Hoogerland te Werkendam. Bedankt voor Haarlem D. Hakkenberg te Dordrecht. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Ridderkerk G. H. van Koo- ten te Delft: te Heerewaarden J. Klink hamer, kandidaat te Leeuwarden. Aan genomen naar Soest P. Kloek te Lei den; naar Leeuwarden-Oost B. Klop- man te Zelhem; n.tar Leeuwarden-West dr L. J. R. Ort te Alblasserdam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Epe J M. C. van Eg- mond te 's-Gravenzande. Bedankt voor Landmeer en voor de benoeming tot stu diesecretaris van de raad voor contact en overleg van het Nederlands Bijbel genootschap D. N. Wouters te Pijnac- l ker-Nootdorp. Aan de onbevredigende situatie, dat[ CHR. GEREF. KEREKEN de omroepen hun radiostudio's zonder Beroepen te Rozenburg T. Harder te vergoeding ter beschikking van de Hoogeveen. NOS stellen, komt een eind. Tegen I GEREF. GEMEENTEN een vergoeding uit de pot luister- en!Beroepen te Westkaoelle P. Blok te kijkgelden (grootte 2 miljoen gul-Dirksfandte Slikkerveer G. Mouw te ddn) buurt de NOS nu alle radio- Oudemirdum. Bedankt voor Rhenen W. studio's voor gebruik van alle zend- Hage te Krabbendiike. gemachtigden. Deze regeling gaat in, BAPTISTENGEMEENTEN zodra de minister haar goedkeuring Benoemd tot maatschappelijk medewer- heeft gegeven.* i ker te Almelo H. T. Plevier, aldaar. Vergoeding

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7