Vrijetijdscentrum Middelburg alleen openonder voorwaarde' Centraal Planbureau beveelt steviger zeehavenbeen' aan DAGELIJKS VAN 9 TOT 6 UUR DOORGAAT Unieke tentoonstelling over het verleden van Veere RIJNMOND OVER HAVENOVERLEG DELTAGEBIED ALMANAK zeeuws Drie pogingen tot inbraak in Terneuzen VERENIGING WIL EEN NIEUWE GEREF. STREEKSCHOOL IN AXEL Om misverstanden te voorkomen DE GROTE VERKOOP IN ONZE FABRIEK DIRECT AAN HET PUBLIEK Herenconfectiefabriek Superdam, RAADSLEDEN VEERE EERSTE BEZOEKERS WAARBORGEN' OVER GEBRUIK HANGIJZER IN DISCUSSIE Volg ook de mode van de BRIL... 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 MAART 1970 (Van een onzer redacteuren). ROTTERDAM ,De eer ste resultaten van een onderzoek dat het Centraal Planbureau ver richt naar de sociaal - economische rentabiliteit van de zeehavenacti viteiten en -investeringen in ons land, duiden erop, dat de ontwik kelingen in deze sector in de toe komst extra moeten worden gesti muleerd. De speciale werkgroep van het Centraal Planbureau voor deze studie vergelijkt de rentabili teit van het .zeebeen' met die van het .landbeen' van de economie. Een tweede fase van het onder zoek zal moeten uitwijzen welke concrete projecten moeten worden aangepakt'. Dit is maandagmid dag in het Rotterdamse stadhuis meegedeeld toen zich daar een tweetal commissies van de Rijn- mondraad boog over de jongste rapporten en beleidsadviezen van het overlegorgaan zeehavenont wikkeling zuid-west Nederland, uitgebracht door de commissie die de serie plannen voor het Deltage bied van de laatste jaren heeft .doorgelicht', de zogenaamde com missie - Verburg. De voorzitter van de adviescommissie voor economische aangelegenheden en voor verkeer en vervoer van de Rijn- mondraad, drs H. P. SI. van der Drift, gaf een globaal overzicht van de stand van zaken in het onderzoek van het centraal planbureau, toen de vraag de orde werd gesteld of er nu weer een nieuwe commissie van het overlegor gaan moet worden opgericht om de .Rot terdamse rapporten' nog verder te be studeren en na te gaan of er alternatie ve oplossingen kunnen worden aangege ven voor de havenontwikkeling zoals de Maasstad die ziet. Rijnmond voelt daar niet zoveel .Er zijn nu wel voldoende werkgroepen bezig om het totaalbeeld te schetsen, dat aan dit doel beantwoordt.' aldus de Rijnmond-gedeputeerde. Hij gaf er een opsomming van: het Centraal Planbu reau dus, een drietal projectstudiegroe pen (voor Zuid-Holland, Zeeland en N- Brabant) onder leiding van de rijkswa terstaat en met inspraak van de streek en dan is bij Rijnmond intussen in voor bereiding een studie naar de mate waar in bepaalde vestigmgsplaatsfactoren zo als het aanbod van werkkrachten, de keuze van kandidaat-industrieën beïn vloeden. Zoals men weet heeft de studie van de Eigenlijk was dat laatste de ondertoon van de gehele bespreking in de Rijn- mondcommsiies. De bekende suggestie om constructies voor één of meer nieu we bestuursorganen voor het Deltage bied te maken werden nog even geven tileerd en voor het overige deed Rijn mond zijn best om stekeligheden zo veel mogelijk te redresseren. Een voorbeeld: men vond het beter om voortaan tt. spreken van zuidelijke en noordelijke delta dan het gebied tussen Rotterdam Westersclielde in drieën te verdelen ook nog eens het begrip middendelta te introduceren. .Sommigen nemen tie Hoeksche Waard bij die middendelta; anderen weer niet. Dat werkt verwar rend. Onder de noordelijke delta ver staat Rijnmond het eigen territoir, het gedeelte van de provincie Zuid-Holland ten zuiden daarvan en het Moerdijkge- bied in Brabant. Rijnmond is het met het dagelijks be stuur van het overlegorgaan eens dat de mogelijkheden van de zuidelijke del ta (het Westerscheldebekken dus) krachtig moeten worden gestimuleerd en dat een onderzoek moet worden in gesteld naar de uitbreidingsmogelijkhe den voor de noordelijke delta. Het in dustriebeleid voor dit gebied men deelt die opvatting helemaal zal Er kwam een meerderheidsrapport van vier partners (Zeeland, Brabant, Rijn mond en Zuid-Holland) en een minder heidsrapport van de vijfde, de Rotter damse afgevaardigde op tafeL Daaruit heeft het dagelijks bestuur van het overlegorgaan met kunst- en vliegwerk een beleidsadvies gedistilleerd. Deze verzameling nieuwe lectuur over de toekomstmogelijkheden voor havenontwikkeling in het zuidwesten van het land circuleert op het ogen blik in de provinciale staten en ra den van de deelnemers aan het over leg en zal op 6 april aanstaande Middelburg in een openbare verga dering van het algemeen bestuur van het overlegorgaan aan de orde wor den gesteld. Maandag was Rijnmond aan de voorbe handeling toe. En dat gebeurde daar in een openbare bijeenkomst van twee commissies. Het bestuur van Rijnmond had zich ertoe gezet om alleen de prak tische elementen uit de conclusies van rapporten en beleidsadviezen te lichten, die hier en daar wat bij te schaven, maar het vond het maar het verstan digst om aan de wat meer zwevende motiveringen en het geharrewar voor bij te gaan. Drs Van der Drift: ,De ene tegenspraak blijft de andere oproepen. Dat hebben we nu ook weer gezien. Da ten we maar hard werken aan een nieu we bestuurlijke constructie voo^ dit ha vengebied in de Delta, zodat we niet al leen hoeven te werken met dat over- leeuwse Ei aan de leg, wist dit dagblad gis teren te melden. De 13-jarige ac teur Matthieu Eysden, zo lazen wij, mocht zaterdagnacht op een voor hem gegeven gala-feest in het. Amsterdamse Carré waar schijnlijk' het eerste kievitsei in ontvangst nemen: ,de lekkernij wis in de namiddag van de eer ste lentedag door J. C. Tool in Cos tri cum gevonden'. En dan volg de nog eens de mededeling, dat zondagmiddag klokke twaalf bur gemeester Daniels van Monster in zijn ambtswoning ,oog in oog stond met een vervioed dauwtrap per en eierzoéker de weekbladen- bezorger W. van Koppen uit het kerkdorp Poeldijk. Deze verklaar de eveneens in de veronderstelling te zijn het eerste ei te hebben ge raapt. Zeeland blijft, en zo is weer alle reden tot verheuging, niet achter. In de omgeving van Goes, aan de Schenge, heeft de heer H. Sijp maandagmiddag tien voor drie een ei gevonden en tot onze verrassing troffen wij bij het ter perse gaan van dit nummer een berichtje aan, dat de 17-jarige Terneuzenaar A. Wilting zaterdag nnhij Spui een kievitsei heeft gevonden. Dat riekt naar gezonde competi tie. Wie is de grote eerste vin der, de hear Tool uit Castricum, of onze eigen A. Wilting uit Ter- neuzen I Eet wordt computerwerk en de aanschaf van een elektro nisch scorebord kan voor erm in de toekomst wellicht een punt van studie ixirmen. Ook op het mini sterie beseft men het belang van zo'n eerste ei. Het. had., om maar eens wot te noemen, een vogeltje kunnen worden. Belgische jongen (17) aangehouden in Terneuzen TERNEUZEN De Terneuzense ge meentepolitie heeft zondagnacht de Bel gische jongeman E. van L. (17 jaar) uit Wetteren aangehouden. De jongen had geld gestolen uit de spaarpot van zijn broertje en was van huis weggelopen. Via de politie van zijn woonplaats is hij maandag weer veilig bij zijn ouders be land. Crematie van arts H. J. Jongepier MIDDELBURG In het crematorium te Rotterdam vond maandagmiddag de crematie plaats van het stoffelijk over schot van de heer H. J. Jongepier, in leven arts-radioloog, verbonden aan het Gasthuis te Middelburg. Voor de plech tigheid bestond grote belangstelling. Aanwezig waren onder anderen ge neesheer-directeur van het Gasthuis, dr C. G. Kroes, de directrice, zuster E. Wi- gant, de voorzitter van de medische staf, dr J. D. van Scheijen, dr D. Okker, vroeger als chirurg aan het Gasthuis verbonden en vele andere artsen. Ds A. van Santen, vrijzinnig hervormd predikant te Middelburg, sprak bij de plechtigheid enige woorden waarin hij ie persoon van de overledene tekende als .een man, die bezig was met zijn ugen problemen en zorgen, maar die ;:ch ook volledig gaf als anderen hem nodig hadden'. Aan het slot sprak een zoon van dokter Jongepier een dankwoord. torst selectief moeten zijn, vooral met liet oog op te verwachten beperkte ar beidsaanbod. De Rijnmondcommissies hebben him ver tegenwoordigers in het overlegorgaan het mandaat meegegeven om een drie tal conclusies uit de rapporten van en de beleidsadviezen over de commissie- Verburg op de helling te zetten en daar voor nieuwe formuleringen te geven. En die zouden als volgt moeten luiden: 1 Om er voor te zorgen dat delta een voldoende bijdrage blijft leveren aan de uitvoer van Nederland en dus aan de toena.me van de welvaart is liet noodza kelijk de ontwikkeling op de voet te volgen. Er moet overleg worden geopend met het Centraal Planbureau en het Centraal Bureau voor de Statistiek om bijvoorbeeld door middel van enquêtes regelmatig betrouwbare Informatie te krijgen over de ontwikkeling van deze Tootheden in het recente verleden en Ie onmiddellijke toekomst. 2 Het zal noodzakelijk zijn ingrijpen de maatregelen te nemen zowel op kor te als op lange termijn ten behoeve van de verbetering van de infrastructuur in het leefklimaat van het betrokken ge bied: in het noordelijk deel vooral ter wille van de reeds aanwezige bevolking: in West-Brabant en het zuiden van de delta ook om de aantrekkingskracht te vergroten en migratie naar deze gebie den te bevorderen. 3 Er moet een begroting voor het gehe le deltagebied worden opgesteld voor de periode 1970-1975 waarin een raming wordt gegeven van de kosten van alle infrastructurele voorzieningen, die in deze periode worden gerealiseerd. Erg enthousiast was Rijnmond niet over de rapporten van de commissie, die de Rotterdamse plannen zou door lichten. De heer A. J. van den Berghe (levp): .Het spijt me dat het alle maal wat mager is. Er wordt ge zegd: meer studeren, meer stimule ren en meer geld op tafel. Het ge volg daarvan is advies op advies op advies. De kern van de ontwikkeling wordt daardoor aan het oog onttrok ken.' Voorzitter Van der Drift: ,Met de goede bedoelingen moeten we bet voorlopig maar doen, omdat we nog niet weten welke beleidslijn we moeten volgen en welke middelen er aanwezig zijn. Maar stapje voor stapje komen we wel ver der. TT! Charter-uitreiking Rotary Vlissingen VLISSINGEN Tengevolge van een verwisseling werd gisteren bij de foto, afgedrukt bij het verslag van de char ter-uitreiking aan de Rotary Club Vlis singen zaterdagmiddag in .Britannia' een niet-corresponderend bijschrift ;eplaatst. De foto bracht het moment in ■eeld van de charter-uitreiking door gouverneur J. W. Heringa aan de voor zitter van de Rotary Club Vlissingen, de heer W. K. Schuling. Staand a.chter de tafel zag men van lmks naar rechts burgemeester drs D. Roemers van Vlissingen, secretaris H. C. Vel van de club Vlissingen, ir J. Zuurdeeg, voorzitter van de .sponsor club' Middelburg, mr J. Kolkman (Mid delburgs Rotarian, namens de gouver neur belast met de oprichting van de club Vlissingen) en mr F. W. M. van Oppen, penningmeester van de club Vlissingen. TERNEUZEN Bij de Terneuzense firma Veerman aan de Industrieweg wordt een ventilator vermist, nadat on bekenden dezer dagen een loods en het lcantoor binnendrongeti. In de kantoor ruimte werd alleB overhoop gebaald. Vermoedelijk Is men het bedrijf kunnen binnenkomen door een hangslot te for ceren. Bij de in de buurt van de firma Veer man gelegen aardappelopslagplaats van de firma Van de Wege is eveneens in gebroken. Er wordt een hangslot van een loods vermist. Toen insluipers aan het werk waren bij de winkel van de firma Prent aan de Nieuwstraat wer den ze bij hun werkzaamheden verrast door de eigenaar, die was gealarmeerd door de hond. Twee mannen stonden op het platte dak van een werkplaats je, kennelijk met de bedoeling door een raampje het huis binnen te gaan. Ze wisten te ontkomen. Na conflict in CNS AXEL De .Vereniging tot bevorde ring van gereformeerd onderwijs ir Zeeuwsch-Vlaanderen,' die in hoofdzaak bestaat uit leden van de Gereformeerde kerk (vrijgema'akt) wil in Axel een ge- ADVERTENTIE) attenderen wij het publiek erop, dat Industrieterrein Zuidhoek, Zierikzee reformeerde streekschool beginnen. Dit is maandagavond naar voren gekomen op een vergadering van de vereniging in een van de bijgebouwen van de gerefor meerde kerk te Axel. De plannen voor een gereformeerde streekschool zijn al een aantal jaren oud, aanleiding dat ze opnieuw voor de dag worden gehaald is het feit dat vijf van de zes vrijgemaakte bestuursleden van de christelijke nationale school in Axel hun zetels ter beschikking stel den toen er een hervormd schoolhoofd, de heer J. D. van Toorn, werd benoemd. Het schoolbestuur, dat dertien leden telt, bestaat verder uit vertegenwoordigers van hei-vormde en gereformeerde kerk en oud-gereformeerde gemeente. De .Vereniging tot bevordering van ge reformeerd onderwijs' wil als het moge lijk is al in augustus met een school be ginnen. Daarvoor moeten er 50 leerlin gen zijn. Tijdens de vergadering werden al circa 25 leerlingen opgegeven. De be zwaren die er bij de leden reformeerde kerk (vrijgem.) tegen christelijke nationale school zijn, g< overigens niet alleen het schoolhoofd. Volgens een bestuurslid maakt me.n zich zorgen over de wijze waarop de zoge naamde ,Drie formulieren van eenheid' worden geïnterpreteerd en een aantal an dere prïcipiële zaken. Op de CNS in Axel gaan 136 kinderen van vrijgem. gereformeerde huize. Het is niet waar schijnlijk dat ze allemaal van school worden genomen (er bleef tenslotte ook één vertegenwoordiger van de kerk zit ting houden in het bestuur) r maar wel gebeurt dat met een deel van de leer lingen. De .Vereniging tot bevordering van gereformeerd onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen' denkt in de toekomst ac ties te gaan voeren voor de nieuwe school onder een aantal ouders. Bij de plannen wordt er rekening mee gehou den dat ook kinderen van leden van an dere kerken (onder meer de gerefor meerde gemeente) de school kunnen be zoeken. IN RIJKSARCHIEF TE MIDDELBURG MIDDELBURG In het rijksarchief te Middelburg is sinds maandag een. unieke tentoonstelling te bezichti gen: documenten, kaarten en boeken uit het archief van Veere. Deze archiefstukken zijn nog nooit eerder tentoon gesteld. Tot voor kort wis ten alleen nog mensen die er om wetenschappelijke rede nen interesse voor hadden deze stukken te vinden. Tot de pronkstukken van de ten toonstelling behoort de ver gulde beker van Maximiliaan van Egmond, die Karei V hem uit dankbaarheid had geschonken. Bij testament vermaakte Van Eg- mond deze beker aan Maximili aan van Iiorgondië, die hem op zijn beurt aan Veere gaf. De be ker, waarop de datum 15 septem ber 1546 staat vermeld, is waar schijnlijk gemaakt door de goud smit Jean van Perre te Brussel. In Veere werd deze beleer nog bij enkele officiële gelegenheden ge bruikt. Zo heeft koningin Juliana er eens uit gedronken en onlangs nog minister Luns. Voor zover be kend is de beker zelden buiten de stadsgrenzen van Veere geweest. In dc laatste wereldoorlog is hij .ondergedoken' geweest in Drente. De tentoonstelling is tot stand ge komen, door 'n samenloop van om standigheden. Reeds enige tijd is de archivaris van Veere. de heer N. Veldhuis, bezig met het voor het eerst inventariseren van 't gemeente-archief van Veere. Mo menteel heeft hl,1 zo'n 2000 stuk ken beschreven. De burgemeester van Veere, de lieer A. d. Kam, stelt wel belang in dergelijke za ken en informeerde eens hoever het er mee stond Zo ontstond het idee om er een tentoonstelling van te maken voor het gehele gemeen tebestuur van Veere. In Veere be vindt zich evenwel geen ruimte die geschikt en groot genoeg is voor het onderbrengen van een ar chief. laat staan voor een expo sitie. De heer Veldhuis was zodoen de met het archief van Veere ■eeds gastvrij opgenomen in de ge lederen van het rijksarchief. De directeur van het rijksarchief, dr. P. Scherft, stelde tevens de expo sitiezaal ter beschikking van de heer Veldhuis voor zijn Veere-ten- toonstelling, die de naam kreeg .Een bladzijde uit Veere's verle den'. Men vond het echter wel jammer wanneer deze tentoon stelling maar voor een dagje zou zijn voor de raadsleden van Veere. Daar het zaaltje de eerstko mende tijd niet nodig was voor andere exposities werd beslo ten dat iedereen die belang stelling heeft voor het verleden van Veere er van 23 maart tot en met. .18 april terecht kan. Het rijksarchief is geopend van half tien tot half een en van half twee tot half zes. Op de zaterdagmiddag en zondag is het archief gesloten, evenals de komende vrijdag tot en met maandag. Het archief van Veere is door de eeuwen heen vrij -goed bewaard gebleven en dat blijkt ook wel lit de groeiende belangstelling van de universiteiten voor dit archief. Veere was overigens in de vijf- iende eeuw de belangrijkste plaats van Walcheren, al was het met zijn 4000 inwoners niet de groot ste. De plaats heeft zijn ontwik keling in die jaren hoofdzakelijk e danken aan de familie van Bors- selp, terwijl Veere ook tot bloei kwam door een effectief cn goed stadsbestuur. De tentoonstelling is in een aan tal zaken onderverdeeld: bestuur handel, gilden, kerk en tenslotte wat fotomateriaal. In de vitrine onder bestuur treft men onder an dere een aantal oude brieven aan en ook het eerste notulenboek van liet stadsbesl uur (beginnende op 26 maart 1575.). Onder handel wordt aandacht geschonken aan de visserij en aan de zogenaamde Schotse stapel. JDe Schotse schepen brachten hun goederen, hoofdza kelijk wol, naar Veere, waar ze verhandeld en doorgevoerd werden Uit de documenten blijkt dat de naam Kennedy toen regelmatig m Veere voorkwam. Onder de verza melnaam gilden treft men een aan tal gildeboeken aan, onder andere van "de .chirugijns' en van de .Cuy- pere'. Ook heeft Veere een voor aanstaande Camere van Rhetori- ca gekend, waarvan nog enkele verzenboeken bewaard zijn geble ven. Na een aantal platen en do cumenten betreffende de kerk ziet men tenslotte nog een reeks foto's die de laatste geschiedenis van Veere belichten. Naast de reeds genoemde beker kan men voorts nog kijken naar het oudste nog bestaande zegel met het gemeente wapen van Veere en een poorter- boek. Raadsleden üe raadsleden van de gemeente Veere met hun dames waren maan dagmiddag de eersten die tie ten toonstelling kwamen bezichtigen. Ze werden welkom geheten door de lieer Scherft, die in liet kort het belang schetste van een archief in het algemeen en van dat van Veere in het bijzonder. Voorts ging hij nog in op de huisvesting van het archief. De heer Scherft dank te burgemeester De Kam dat de vergulde beker naar Middelburg had mogen komen. De heer Veldhuis vertelde hierop hoe deze expositie dit eerste optreden naar buiten van het ar chief tot stand was gekomen. Hij meende dat een" ieder die dat wildé de kans gegeven moet wor den om het archief té raadplegen. Vervolgens wandelde men de expo sitie door, waarbij de heer Veld huis voor het nodige commentaar zorgde. Dr. Scherft leidde het ge zelschap hierna rond door het hele rijksarchief, waarbij uiteraard ook een bezoek werd gebracht aan de pot 5. waar de archivaria van Vee re. Serooskerke en Vrouwenpolder ligt opgeslagen. Weer terug in de expositiezaal sprak burgemeester De Kam een dankwoord en wees hij op de goede betrekkingen die er reeds sinds 1920 met het rijksarchief te Mid- delburg zijn. Op de foto: van rechts naar links de heren N. Veldhuis, archievaris van Veere. burgemeester A. de Kam van Veere en dr. P. Scherft directeur van het rijksarchief te Middelburg cn voorts de raadsle den van Veere met hun dames tij dens de rondleiding door de ex positie ,Een bladzijde uit Veere's verleden'. (Foto BZC) MIDDELBURG De gemeente raad van Middelburg heeft zich maandagmiddag na een langduri ge en soms felle discussie akkoord verklaard met het verlenen van een gemeentelijk krediet voor ver dere verbetering van het vrije tijdscentrum voor jongeren onder het beding dat het bestuur van de ze instelling ermee akkoord zal gaan, ,dat het centrum slechts zal worden opengesteld wanneer over de voorwaarden daartoe overeen stemming zal zijn verkregen met alle subsidiënten'. Deze subsidiënten zijn op de eerste plaats de gemeente Middelburg zelf en voorts het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. dr E. Voorhoeve (bp), was een debat voorafgegaan, dat niet minder dan drie maal moest worden geschorst voor .on derling overleg", beurtelings door bur gemeester en wethouders en de gemeen teraadsleden, terwijl ook een wijzigend voorstel van het college bij de raad geen genade had kunnen vinden. Deze poging om de uiteenlopende standpunten met elkaar ïn overeenstemming te brengen werd met twaalf tegen vijf stemmen door de raad teniet geaaan. Het .hete hangijzer' in deze onver wacht breedvoerige discussie was de vraag of dit door onder meer door de bestuurscrisis, al veelvuldig in de pu bliciteit gekomen centrum aan net Koorkerkhof al dan niet weer voor het publiek zal mogen worden open gesteld, alvorens bepaalde waarbor gen zullen zijn verkregen over het, in de ogen van vele raadsleden, tot nu toe niet al te gelukkig gebruik van dit centrum. Aanleiding tot het debat vormde een voorstel van b en w dat de stemming dus niet eens haalde waarin de raad werd gevraagd om akkoord te gaan niet een aanvullend krediet van 25 000 gul den voor de verbouwing van de benden- zaal. Het college, dat hierbij van geen enkele voorwaarde aan het betrokken bestuur repte, stelde dat de oorspron kelijke verbouwingsplannen niet toerei kend waren gebleken om de activiteiten, die het vrijetijdscentrum wenst te ont wikkelen uit te voeren. Als activiteiten werden daarbij genoemd popmanifesta ties, informatie op allerlei gebied, ge sprek en verder allerlei soorten van cre ativiteit. B en w die daarbij onder meer ook opmerkten, dat het noodzakelijk was, dat centrum weer zo vlug moge lijk werd opengesteld, betoogden, dat hiervoor de gelegenheid zou worden ge boden om voor zoveel mogelijk jongeren een door hen zelf gewenste vorm van vrijetijdsbesteding mogelijk te maken. De voorzitter van de rechtse raadsfrac ties (ar, chu en kvp), de heer M. Al mekinders die bij de behandeling van dit voorstel de .knuppel in het hoender hok' wierp, stelde, dat het centrum zo als het tot nu toe heeft .gereild en ge zeild bij een groot deel van de Middel burgse bevolking niet lekker lag.' De heer Almekinders, die eraan herinnerde, dat ook bij de behandeling van de ge meentebegroting in februari was gesteld, da.t de gehele bestuursstructuur van het centrum op de helling moest, merkte voorts vragenderwijs op: .Functioneert dit centrum nu werkelijk?,' terwijl hij ook zei van mening te zijn. dat de be volking het recht had om te weten of het .klimaat in het centrum wel aan vaardbaar' was. De heer Almekinders, die het een on juiste gang van zaken noemde, dat het voorstel niet vooraf was besproken in de commissie voor het jeugdwerk, ver zocht het college daarom de kredietaan vrage terug te nemen. De heer Alme kinders kreeg alle steun van zijn frac tiegenoot drs G. Kerkhof, die zei .be ducht te zijn voor een ontijdige opening van het centrum zonder dat de organi satorische kanten voldoende waren ge regeld.' De heer Kerkhof wees er voorts op, dat een grote groep jongeren zich niet tot het jeugdcentrum voelt aange trokken. Burgemeester drs P. Wolters ging Inter in op een brief aan het gemeentebe stuur die de lieer Kerkhof in dit ver band ter sprake bad gebracht. In deze brief, van de gereformeerde jeugdvere niging, was gepleit voor meerdere jeugd centra in de stad. zodat er dan ook meer keuzemogelijkheden voor de jongeren zouden komen. Voorts was onder meer nog gesteld, dat men ook geen heil zag in de aanstelling van slechts één jeugd leider. Ook de heer Rentier was van oordeel, dat het centrum in zijn huidige vorm niet door de meerderheid van ae bevol king werd gedragen. De SGP-woord- voerder die zijn afkeuring over de gang van zaken in het centrum niet on der steoelen of banken stak, zei zelfs dat het er alle schijn van had ,dat de culturele revolutie ln Middelburg vanuit dit centrum was begonnen.' Ir J. Mol, in deze discussie belangrijk ste woordvoerder van de PvdA-fractie, zei het teleurstellend te vinden, dat de rechtse raadsfracties hier in feite om een .vertraging' van de verdere uitbouw- van het vrijetijdscentrum verzochten.' Wij gaan er vanuit, dat een verdere ont wikkeling van het vrijetijdscentrum zijn kansen moet hebben', aldus de heer Mol, die er voor pleitte dat de raad in deze vergadering net vorbouwingskrediet zou verlenen terwijl dan over de gang van zaken in het centrum alsnog van ge dachten zou kunnen worden gewisseld met de commissie voor het jeugdwerk. Ook de heer C. Kammeraad zei van me ning te zijn dat de raad hier de conse quentie van eerder genomen beslissingen diende te trekken en daarom het kre diet zou moeten goedkeuren. De mening van de laatste t'.vee sprekers, dat dc vol tooiing van de verbouwing van het cen trum, dat door de gemeente aan de be trokken stichting wordt verhuurd, niet zou moeten worden vertraagd, werd om schreven door wethouder M. Hubregt- se. De heer Hubregtse ging ook in op de vraag ,hoe het met de stichting en de statuten stond.' De wethouder deelde in dit verband mee, dat op 16 maart een bespreking had plaatsgevonden tussen het college van b en w van Middelburg, het dagelijks bestuur van het vrijetijds centrum en een vertegenwoordiger van crm. Resultaat van deze bespreking was onder meer, dat een commissie werd gevormd, bestaande uit vertegen woordigers van de gemeente, crm, de stichting cn voorts uit een repre sentant van de bezoekers, die zich zullen bezighouden met de vraag op welke wijze de statuten van de stich ting zouden dienen te worden aan gepast. Uitgangspunt zou daarbij moeten zijn, dat er 'n bestuur tot stand zou komen dat kan worden beschouwd als een .afspiegeling van de Middelburg se samenleving.' De heer Hubregtse, wees er voorts op, dat men er in de ze bespreking ook vanuit is gegaan, dat. het bestuur verantwoordelijk dient te blijven voor 't centrum. Wel werd het gewenst geacht, dat de be zoekers via werkgroepen bij het be leid zouden worden betrokken. De heren Kerkhof en Almekinders toon den zich ook na dit betoog nog aller minst overtuigd. De laatste zei onder meer ,nog: .Wij wensen dit centrum voor de gehele Middelburgse jeugd en niet slechts voor een extreme groep. Daar-I voor willen wij voldoende waarborgen.' Burgemeester Wolters besloot daarna tot een schorsing van de vergadering voor overleg binnen het college. Tijdens de ze schorsing ontspon zich ook nog even een informele discussie' tussen een aan tal raadsleden en de heer B. Bos, pro jectleider van het vrijetijdscentrum, die als belangstellende op de publieke tri bune had plaats genomen. Als resultaat van het overleg diende wethouder Hubregtse vervolgens een ge wijzigd voorstel in. dat er op neerkwam, dat men zich zou akkoord verklaren met het nu gevraagde krediet, voor de ver bouwing van ac benedenzaal doch dat een krediet voor een volgende verbou wing eerst zou worden verleend nadat de statuten op een aanvaardbare ma nier waren aangepast. De heer Kerkhof hield echter voet bij stuk, dat het cen trum .zonder waarborgen' over het ge bruik niet open mocht. De heer Hubregt se noemde ait een .misbruik maken door de verhuurder," dus de gemeente. Op aandrang van vooral wethouder mr J. van der Weel werd de redactie van het voorstel nog gewijzigd en aangevuld. I£en en ander hield onder meer in dat het gevraagde krediet zou worden verleend doch anderzijds spoedig uitvoerig over leg zou volgen tussen gemeente, crm en stichting om tot een bevredigende op lossing van de gerezen problemen te ko men. Dit voorstel kreeg alleen de stem men van de wethouders Hubregtse en Van der Weel, en de socialist ische raads leden W. Don, H. de Ru en H. Gillissen. Het aantal tegenstemmers, waaronder dus ook de heer Mol, bedroeg twaalf. Na twee nieuwe schorsingen kwam ten slotte het laatste voorstel ingediend door dc heer Mol en behalve door hem zelf, ondertekend door de heren Kammeraad, Kerkhof en drs II. Hietkamp. Dit voor stel werd, zoals gezegd met slechts twee stemmen tegen wel aangenomen. (ADVERTENTIE) het nieuwste ziet u bij OPTICIEN St-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN - Telefoon ENKELE OPKLARINGEN Vrij veel bewolking met plaatselijk een bui, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde nuddagtem- peraturen als maandag. PERIODEN MET ZON, VOORNAME LIJK DROOG EN ONGEVEER NOR MALE TEMPERATUREN. Voor woensdag: Aantal uren zon 3 tot 8; min. temp.: van ongeveer normaal tot. 3 graden onder normaal) max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode wan minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 1 tot 6; min. temp. en max. temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2