Geen jagers, SIHANOEK BINDT STRIJD AAN Landbouw en Hoechstverfijnen' de schaderegeling voor Sloegebied wel 100 min dollar Gematigde reactie van Israël Noord-Vietnam zegt steun toe Vorming regering in ballingschap en bevrijdingsleger Doden bij mislukte staatsgreep in Kongo-Brazzaville Einde aan Italiaanse crisis Vandaag in de krant... Franse winkeliers blokkeerden wegen Landbouw en induslrie COMMISSIE ONDERZOEKT OORZAAK SCHADE SCHADE VORIG JAAR ƒ34.000 Jacht op aanrander in Scheveningen 213e jaargang - no. 71 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN >lrectl« N V Beh. Mij. van diCV Provlnt Bur. Villi., Walltr. 56-60, tel. 5144 Êierikzee, red. tel. 3346, adm. tel. 2 oit f 16.00 per kwerleal. Lena 5213). Ooitburj. tel 2395 1 btw. Giro 359300. Provi', Dinsdag 24 maart 1970 ANTWOORD VS OP VERZOEK ISRAËL WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse regering heeft be sloten, voor het ogenblik niet de door Israël gevraagde Phantoms en Skyhawks te leveren. Dit heeft minister van buitenlandse zaken William Rogers maandag op een persconferentie in Washington be vestigd. Hij zei dat de Amerikaan se regering van oordeel is, dat het overwicht van Israël in de lucht toereikend is om aan de behoeften van dat land te voldoen. Rogers voegde hieraan toe, dat Was hington gaat praten met de andere lan den die wapens leveren aan het Midden oosten, in het bijzonder de Sowjet-Unie. Het doel daarvan is te komen tot een beperking van de wapenleveranties. De minister bevestigde, tevens dat Ame rika voor circa 100 miljoen dollar econo mische steun aan Israël zal verlenen. Dit geschiedt in de vorm van kredieten volgens de bepalingen van de oude con tracten voor de levering van militaire goederen en voedingsmiddelen. Indien het militaire evenwicht in het Midden-Oosten zich zou wijzigen, zou de president echter snel meer vlieg tuigen aan Israël kunnen verschat- feil. In dit verhand zei Rogers, dat de komst in Egypte van Rus sische luchtdoelraketten van het type Sam-3 en bijbehorende Sovvjet-tecli- nici een van de factoren vormt, die Nixon nauwkeurig in het oog zal houden. (Van onze correspondent) JERUZALEM Israels eerste reactie op Rogers' verklaring over Amerikaan se militaire en economische bijstand is veel gematigder geweest dan de vaak geïrriteerde perscommentaren van de laatste weken en dagen deden verwach ten. Van gebelgdheid was gisteravond nauwelijks sprake, wel van teleurstel ling en bezorgdheid, al kwam ook deze gemoedsgesteldheid niet zeer scherp tot uitdrukking, 0111 de eenvoudige reden, dat men zowel voor als na Nixoras ge- improviseerde persconferentie van za terdag een feitelijke afwijzing al thans voor het ogenblik van Israels vurigste desiderata reeds had zien aan komen. Bovendien heeft men hier de hoop op een spoedige herwaardering van de situatie door Nixon niet verlo ren. Het tegendeel is waar. In Rogers' woorden heeft men aanleiding gevonden te verwachten, dat wat op dit ogen blik niet verwezenlijkt werd, binnenkort in vervulling zal gaan. Principieel verschilt men in Jeruzalem met Washington van mening over taak en rol van de Israëlische strijdkrach ten. Men kan niet akkoord gaan met de op het Witte Huis en het State De partment heersende opvatting, dat op voering van Israels bewapening op dit ogenblik het oorlogsgevaar zou vergro ten. Men is er in Israël integendeel hei- (Zie slot pag. 7 kol. 3) V rij etij dscentrum HET vrijetijdscentrum Middel burg mag alleen open onder voor waarde'.' De gemeenteraad discus sieerde er fel en lang over (pagi na 2). Radardiploma HET RADARDIPLOMA voor de binnenvaart in Nederland moet verplicht worden gesteld. Van de ze noodzaak zijn zowel de com missie van onderzoek biirnen- vaartrampen als de koninklijke schippersvereniging .Schutte- vaer nu meer dan ooit doordron gen. (Pagina 7). Zeeland: mei '40 DE STRIJD in de meidagen van •40 in Zeeland luid, zo blijkt uit het derde boek van dr De Jong, .Het: koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog', wei nig om het lijf: versterkingen en stellingen werdeti na luttele strijd verlaten. Het derde hoek is gis teren verschenen (Pag. 3 en 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 7. Zeeuws nieuwspagina 2, 4 5 en 9. Sport: pagina 9. Financieel nieuws: pagina 15. Radio en tv: pagina 13. PARIJS Alsof het onder nor male omstandigheden al niet las tig genoeg is in de overvolle ste den en op de te smalle wegen van Frankrijk met een auto vooruit te komen, hebben de Franse winke liers er gisteren nog een schepje bovenop geworpen oni liet verkeer in het land vrijwel onmogelijk te maken. De actie waarbij de middenstan ders gisteren de vrachtwagenbe stuurders aflosten die, zoals ge meld, eind vorige wéék Parijs en andere grote steden al met huia mastodonten hadden geblokkeerd, was door de jonge leider der Franse neringdoenden, de café houder Gerard Micoud, ontketend om te protesteren tegen premier Chaban Delmas die twee weken geleden geweigerd had: hem aam het hoofd van een delegatie te ontvangen. De kleine winkeliers die de con currentie van de grote warenhui zen niet meer aamkulunen, eisen van de regering verlaging van be lastingen en diverse sociale voor zieningen. Overal In het land verschenen bij het krieken van de dag de re belse middenstanders in hun au to's en vrachtwagens en maakten snel- en andere wegen al spoedig onbegaanbaar* voor het overige verkeer. Bij Bordeaux, de stad v.un herkomst van premier Cha ban Delmas, kwamen later op de ochtend leden van de oproerpo litie in actie die met bulldozers de wegen weer poogden te ontzetten. BORDEAUX Frankrijk: De Fran sepolitie maakte gebruik van traangas om de demonstrerende .kleine zelfstandigen', die in auto's net verkeer blokkeerdente ver spreiden. REGERINGSTROEPEN ZIJN SITUATIE WEER MEESTER KINSJASA (RTR, DPA, AFP) -— Bij een mislukte staatsgreep in Kongo-Brazzaville zijn maandag 32 mensen om het leven gekomen. Onder hen zijn dertig opstandelingen eir twee regeringsgezinde mi litairen. Dit is meegedeeld door president Marien Ngouabi op een massabijeenkomst in Brazzaville. De president verklaarde, dat de regeringstroepen weer de toestand meester waren en hjj veroordeelde de avonturiers' die hem en zijn bewind ten val hadden willen brengen. De opstandelingen werden geleid door de ex-luitenant Pierre Kigenga, bijge naamd .Sirocco'. Hij had al eerder deelgenomen aan een staatsgreep, maar was in 1968 naar het naburige Kongo-Kinsjasa gevlucht. Vorig jaar november werd hij bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was aanhanger van de in ballingschap levende oud-president Abbé Foeibert Yoeloe, die na zrjn afzetting in 1963 naar Kongo-Kinsjasa was gevlucht. Kigenga was maandagmorgen met volgelingen over de rivier de Kongo geko men, had het radiostation ingenomen en zich daar verschanst. Enige uren later was de staatsgreep al mislukt. PEKING^ (AFP) Prins Norodom Sihanoek, het afgezette Cambod jaanse staatshoofd heeft maandag de vorming van een regering in ballingschap, een raadgevende vergadering en een nationaal bevrij dingsleger aangekondigd. Vanuit Peking maakte hij voorts bekend de huidige Cambodjaanse regering van generaal Lon Nol, de nationale vergadering onder voorzitterschap van Tsjeng Heng en de koninklijke raad van Ong Sim te ontbinden wegens .hoogverraad'. Er zal een nationaal bevrijdingsleger orden gevormd voor ,de bevrijding van het land van de reactionaire imperia listische regering en voor de strijd te gen de imperialistische Amerikanen, hun meesters. De strijd zal worden gevoerd tezamen met de andere volksstrijd- kraehten en anti-imperialistischo broe derlanden'. In een aan het bijkantoor van ,AFP' te Peking gericht communiqué van het particuliere secretariaat van Sihanoek wordt voorts gezegd dat in de te vor men raadgevende vergadering afgevaar digden van de boeddhisten, het leger, de politiek, de provinciale garde, de jeugd, de intellectuelen, de boeren, de arbei ders en anderen zitting zullen hebben. Alle patriottische, progressieve en an ti-imperialistische groeperingen zullen zijn vertegenwoordigd. Eén front De regering van nationale eenheid, de nationale vergadering en het nationale bevrijdingsleger zullen zich verenigen om tezamen één front te vormen onder de naam .verenigd nationaal front van Kampoetsji" dat tot taak zal krijgen het land te bevrijden en te herbouwen na de overwinning op de imperialisti sche vijand en de lakeien daarvan. Inmiddels heeft radio-Hanoi meege deeld dat N.-Vietnaan het afgezette staatshoofd prms Norodom Sihanoek en het Cambodjaanse volk zal steu nen in hun strijd om het nieuwe be wind in Pnom Penh omver te wer pen. Het bericht, dat ln Hongkong werd opgevangen, beschuldigt de .Amerikaan se imperialisten en hun handlangers' ervan het initiatief van de vorige week gepleegde staatsgreep te hebben geno men. Zij zouden erop uit zijn geweest de onafhankelijkheid en soevereiniteit van het koninkrijk Cambodja te sabo teren. En het bericht vervolgt: ,Wij zijn vast besloten steun te verlenen aan de recht vaardige strijd van prins Sihanoek en het Cambodjaanse volk de staatsgreep ongedaan te maken en de politiek van vrede en neutraliteit van Cambodja te beschermen'. Uit Pnom Penh wordt gemeld, dat de naam van prins Norodom Sihanoek en zijn echtgenote voorkwamen op een (Zie slot pag. 3 kol. 6) ftantlijH Prof. Goedhuis van .gevaarlijk gedrag* beschuldigd SLUOGH/ENGELAND (RTR-AFP) De luchtvaartattaché bij de Nederland se ambassade in Londen, professor Da niël Goedhuis, Is maandag door een rechter in Slough, beschuldigd van .ge vaarlijk gedrag' op de weg, waardoor vorig jaar november bij een verkeerson geluk een 22-jarige medische student om het leven kwam. De diplomatieke onschendbaarheid van prof. Goedhuis is opgeheven om hem in de gelegenheid te stellen zich te ver dedigen tegen de hem ingebrachte be schuldiging. Een datum voor het pro ces is nog niet vastgesteld. MARIANO RUMOR RUMOR AANVAARDT FORMATIE-OPDRACHT Vier partijen met program akkoord ROME (AP, AFP) President Giuseppe Saragat van Italië heeft waarnemend premier Mariano Ru- mor opgedragen een nieuwe rege ring te vormen. Door het mandaat van Romor komt een eind aan de reeds 44 dagen durende impasse in de regeringscrisis, die als de ernstigste van na de oorlog wordt beschouwd. Uit het officieel communiqué, verstrekt door het Quirinaal (het presidentieel paleis) blijkt dat Rumor de opdracht met ,de gewone reserve' heeft aan vaard, waarmee gezegd wordt dat zijn aanvaarding van het premierschap af hangt van het welslagen van de kabi netsformatie. Socialisten De twee Italiaanse socialistische par tijen hadden tevoren als laatste van de vier voormalige coalitiepartijen hun goedkeuring gehecht aan een program van Rumor voor de vorming van een nieuwe coalitieregering van centrum links. Rumors eigen christen-democratische partij en de kleine republikeinse parti; hadden Rumor al eerder steun toege zegd voor de vorming van een vier-par- tijenkabinet. Het centraal comité van de socialisti sche partij (psi) had een hele dag ver gaderen nodig om tot een voor Rumor positieve uitspraak te komen. De 54-jarige Rumor had z*n 22 pa gina's tellende coallfciedokument terdagavond aan de partijen van i trum-links ter hand gesteld. Hij heeft Zie slot pag. 3 kol. 7 Gisteren is meegedeeld, dat de georganiseerde land bouw in Zeeland en Hoechst- Vlissingen het eens zijn ge worden over vaststelling en afwikkeling van schade, even tueel door deze chemische in dustrie toegebracht aan landbouwge wassen in de omgeving. Het gaat hier bij om een experimentele regeling, waarbij men aan beide zijden eens wil toetsen hoe ze in de praktijk werkt. Die toetsing is nodig, zowel voor de landbouw als voor de industrie. Aan beide kanten blijven immers vra gen open. Bijvoorbeeld: over de beroeps mogelijkheden. Als een landbouwer er in gemoede van overtuigd is, dat hij schade aan gewassen door luchtveront reiniging heeft geleden, maar tevens is technisch niet aantoonbaar waar precies de oorzaak ligt. dan rijst de vraag: bij wie moet hij in beroep, is dan een civiele pro cedure een mogelijk heid? Heeft hij in dat geval bij wijze van spreken ,een been om op te staan' Ter andere zijde, bij de industrie, om daarvan ook een voorbeeld te noemen zal men er dunkt ons weinig mee ingenomen zijn indien de landbouwers in de omgeving nu bij voorkeur gevoelige gewassen zou den gaan telen teneinde een schade claim te kunnen indienen. In dat geval zou de industrie wel willen uitzien naar een beroepsmogelijkheid. Indirect is ook de overheid partij in dit geheel. Zij heeft immers door haar planologisch beleid aangegeven wéér de industrie zich mag vestigen. Op grond daarvan zou deze kunnen betogen, dat er geen reden is schadevergoeding uit te keren, omdat zij zich heeft gevestigd overeenkomstig de aanwijzingen van de overheid op een daartoe bestemd ter rein. Aan die vestiging zijn destijds geen bedingen verbonden voor het betalen van schadevergoedingen aan landbou wers in de omgeving. Formeel gespro ken is de kous voor het bedrijf af wan neer het stipt voldoet aan de overheids voorschriften ten aanzien van water luchtverontreiniging. Zo gezien is moeilijk een verplichting te construeren voor schade-uitkeringen aan de land bouw. Hoechst stelt zich gelukkig op het standpunt, dat een dergelijke strikt- formele houding geheel onjuist zou zijn, het bedrijf heeft zonder meer meege deeld bereid te zijn om aan een schade vergoedingsregeling mee te werken. In dit licht gezien is het echter wel begrij pelijk, dat deze industrie een technische (uit deskundigen bestaande) commissie verlangt om in elk geval afzonderlijk de oorzaak van de schade vast te stellen, opdat het bedrijf zekerheid heeft, dat het terecht betaalt. Over schade in het verleden wil het ter wille van de goede verhoudingen niet twisten, die wordt zonder meer vergoed, ook al bestaat er in een enkele geval geen zekerheid, dat de chemische industrie de oorzaak is. Begrijpelijk is eveneens, dat een snelle melding van de schade nodig wordt ge acht: hoe langer een landbouwer met aanmelding wacht hoe minder zekerheid mogelijk is over de aard van een even tuele beschadiging. Bovendien is een di recte melding mede voor het bedrijf van belang: er is dan een onmiddellijke in terne controle mogelijk om na te gaan of wellicht bij de produktie vergissin gen zijn gemaakt. Alles bijeengenomen lijkt ons deze sa menwerking tussen landbouw en industrie een goede zaak. In Zeeuwsch- Vlaanderen bestaat zij al jaren en functioneert ze goed. Nu Hoechst zich positief opstelt is er reden te verwach ten, dat nu ook aan de .Sloekant' van de Westerschelde het overleg tussen land bouw en industrie (en we denken daar bij voor de toekomst aan meer bedrij ven) voor beide partijen tot goede re sultaten zal leiden. MIDDELBURG De Zeeuwse Landbouw en Hoechst hebben el kaar na overleg niet het pro vinciaal bestuur gevonden bij een nieuwe regeling oni vast te stellen welke schade aan de land bouw rond het Sloegebied het ge volg is van verontreiniging door Hoechst. Er zal dit jaar worden geëxperimenteerd met twee com missies: één commissie taxeert de schade zoals dat vorig jaar voor het eerst is gebeurd en er komt een nieuwe commissie, die zal nagaan of de door de land bouwers aangemelde schade in derdaad door het chemische be drijf is veroorzaakt. Om met name deze tweede commis sie (de oorzaken-commissie) zo goed mogelijk te laten functioneren, is het zaak, dat de schade zo snel mo gelijk wordt gemeld: de opzet is, dat landbouwers schade aan de ge wassen binnen een dag, nadat die is geconstateerd, aanmelden bij de ge westelijke raad van het Landbouw schap in Goes. Van de kant van Hoechst is toegezegd, dat ten aan zien van die termijn wel enige soe pelheid zal worden betracht. In de ze experimentele periode zal ook de noodzaak Aan een beroeps-procedure worden nagegaan!. Gedeputeerde A. J. Kaland liet maandagmiddag tijdens een perscon ferentie weten, dat er sprake is van een goede harmonie bij het overleg landbouw-Hoechst. dat beide partij en zich positief hebben opgesteld en dat het voor de provincie .weinig moeite kostte ze tot elkaar te bren gen.' Ook ir H. Friedrich van Hoechst en de voorzitter van de gew raad gevoeligheid van de perschillende Een punt waarover men nog verder overleg zal voeren, is het verzoek van Hoechst aan de landbouworgani saties de agrariërs rond het Sloege bied te adviseren in bet gebied van de bekende ,Artikel-4-lijn' geen fluor gevoelige gladiolen te verbou wen. ,Dat ligt niet zo eenvoudig,' aldus gedeputeerde Kaland, die erop wees, dat de gladiolenteelt ,een van de goede bronnen van inkomsten' voor de landbouw is. .Althans een van de minst slechte', vulde ir Prins aan. ,Als er een dergelijk advies zou zijn, de teelt niet toe te passen in deze strook, zou dat een vermindering van inkomsten kunnen betekenen', aldus de heer Kaland. Ir Prins verzekerde, dat de landbouw wel bereid is ,mee te werken om er achter te komen hoe geolaimde schade veroorzaakt is'. Als er goede vervangingsrassen zijn zou men kunnen overwegen dat voor de fluorgevoelige gladiolen geen vergoeding meer wordt gegeven', al dus de heer Prins. Er zal een lijst worden samengesteld van de fluor- Gladiolen De verfijning in het onderzoek naar de schade aan landbouwgewassen rond Ylissïngen-Oost is het gevolg van de ervaringen, die men vorig jaar heeft opgedaan. Vijf bedrijven binnen en op de rand van de ,Arti- kel-4-lijn' van het Sloegebied hebben vorig jaar in totaal een schade van ruim 34.000 geclaimd, waarvan ƒ5000 voor schade aan suikerbieten, de rest voor schade aan gladiolen. Gedeputeerde Kaland maakte er in zijn toelichting op de nieuwe, rege ling tussen Landbouw-Hoechst ge wag van, dat de verschillende deskun digen liet niet helemaal voor honderd procent eens zijn over de oorzaak van de schade. En hij liet daarbij ook weten, dat Hoechst heeft toegezegd alle ge claimde schade te zullen vergoeden ook al heeft men twijfel of ze al lemaal door verontreiniging van dit bedrijf is ontstaan. Ir Friederich: .Wij stellen prijs op een zo goed mo gelijke verhouding met de landbouw. Daarom hebben we ons op het stand punt gesteld, de nu geclaimde scha de volledig te vergoeden, maar wel willen we voor de volgende keer een onderzoek naar de oorzaak van de schade, die wordt opgegeven.' Zowel ir Friedrich als dr ir J. Nij- man van Hoechst wezen erop, dat het ook voor het bedrijf van belang is, als de schade zo spoedig moge lijk wordt gemeld: men kan dan de oorzaak nagaan en als die bij Hoechst te zoeken is de inrichting controleren en verbeteren. Minder Tn dit verband wees ir Niiman erop, dat in de .gevestigde industriegebie den' de luchtverontreiniging jaarlijks minder wordt, maar dat men in Zee land te maken heeft met een groei end industriegebied; waarbij hij er op attendeerde, dat de nieuwe instal laties om verontreiniging tegen te gaan betere resultaten geven dan tot nu toe gemiddeld werden bereikt. Ir Friedrich betoogde voorts, dat het personeel Ln het Sloe in de afgelopen Zie slot pag4 kol. 2 DEN HAAG (GPD) Jonge, aan trekkelijk geklede vrouwelijke politie agenten hebben zaterdagmorgen in de Scheveningse Bosjes als .lokaas' ge diend bij de jacht op een aanrander, die vorige week zaterdag bij de joodse begraafplaats aan de Scheveningse Weg een 16-jarig meisjes heeft neergeslagen, mishandeld en gedeeltelijk ontkleed. Veertien rechercheurs verloren de vrou welijke agenten geen seconde uit het oog en wie alleen maar naar de meisjes keek, werd ogenblikkelijk aangehouden. Van vijftien jonge Hagenaars zijn naam, signalement en adres genoteerd. De po litie meent echter de aanrander nog niet te pakken te hebben. De politie heeft echter geen aankno pingspunten en zoekt verder, want des kundigen zijn van mening dat het een ernstige zaak betreft. Voorkomen moet worden dat de man een tweede keer een kans krijgt. Bij het onderzoek is gebleken dat de aanrander na zich aan het meisje te hebben vergrepen, ook nog een poging heeft gedaan een 37-jarige secretaresse te verkrachten. Hij greep haar bij beide polsen en maakte duidelijk wat hij wil de. De vrouw, die haar hond uitliet, rukte zich los. De politie zoekt nu een Hagenaar die samen met zijn boxer liep te wandelen en die dit hoogstwaar schijnlijk heeft gezien. PRIJSVERLAGING VAN KOFFIE DEN HAAG (ANP) Met ingang van 24 niaart aanstaande zal de prijs van koffie worden verlaagd met 12 cent per kg (3 cent per pak van 250 gram). Deze prijsverlaging is het resultaat van op het ministerie van economische za ken gevoerd overleg over de naar het oordeel van de minister van economi sche zaken onlangs doorgevoerde te ster ke verhoging. Bij de nu door te voeren prijsverlaging is rekening gehouden met de tot op heden opgetreden stijging van externe kosten zowel in de produkLe als in de distributie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1