Zeeuwse staten achter advies gs havenoverleg zuidwesten Voor Zeeland geen oefenterrein of tweede luchthaven Gs zullen de Zeeuwse waterschappen gaan belasten met de waterzuivering ambulant jeugd Reorganisatie van de stimuleren Zeeuwse raad inzake luchtverontreiniging HOORZITTING' VAN COLLEGE VOOR FORMULEREN STANDPUNT Controverses Provincie gevraagd werk te i RAFFINADERIJ DEBAT JE GEDEPUTEERDE JHR MR SCHORER Federatief Reimerswaal ..Grote partner' Tv voor Vlissingse en Souburgse chr lagere scholen ANTWOORD OP VRAGEN PVDA- LID P. ROELS Staten eens met reconstructie Korte Giststraat VERANDERING IN SAMENSTELLING DER BESTUREN Beëdigd voor twee vergaderingen... ZATERDAG 21 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DISCUSSIE OVER RAPPORTEN COMMISSIE-VERBURG AANKONDIGING IN STATEN MIDDELBURG ,Dit, jaar komen we wat nader bij het punt, waarop we onze regionale inbreng op een zinniger manier kunnen inpassen in het nationale beleid', zei gedeputeerde jhr mr T. A. J. W. Schorer vrijdagmiddag in de staten van Zeeland, toen de frac ties hun zegje hadden gedaan over de beleidsadviezen met betrek king tot en de reportage van de commissie synthese zeehavenont wikkeling' (de commissie-Verburg) van het Overlegorgaan voor Zuidwest-Nederland. Op 6 april behandelt het algemeen bestuur van dat overlegorgaan dezelfde stukken in een openbare vergade ring. De Zeeuwse staten hadden gisteren in eigen kring de gelegen heid om hun standpunt uiteen te zetten. pAHes wat we Kier gehoord heb ben zullen we verwerken lol een Zeeuws standpunt bij de behan deling straks', kondigde de heer Schorer aan, nadat hij had uit eengezet dat deze discussie in de staten eigenlijk als een soort hoorzitting moest worden be schouwd. In hun beleidsadvies hadden gs als een van de belangrijkste grondtrek ken voor de toekomstige ontwikke ling aangegeven, ,dat voor het be reiken van een evenwichtige plano logie in zuidwest-Nederland de zui delijke delta in betekenis zal moe ten toenemen.' De fractiewoordvoerders konden zich stuk voor stuk in die opvatting wel vinden en de heer C. F. van der Peijl (chu) toonde aan de hand van de handelingen van de tweede kamer aan dat de Zeeuwse inzichten op vallend parallel lopen met het stand punt van de regering. Gedeputeerde Schorer onderschreef dat met ple zier en hij voegde daaraan toe dat het de vurige wens van het provin ciaal bestuur is dat het tempo van woningbouw en infrastructuurwerken ook synchroon loopt met de uitbrei ding van de werkgelegenheid en de bevolkingsgroei. Zoals bekend was het de commissie- Verburg niet gelukt om een eenslui dend rapport uit te brengen. Met name de Rotterdamse afgevaardigde verzette zich sterk tegen de opvat tingen van de andere vier deskun digen. Verschillende woordvoerders spraken daarover hun teleurstelling uit. .Misschien moeten we het wel spijtig vinden, dat het niet allemaal botertje tot de boom is geweest', was overigens het antwoord van de heer Schorer, ,maar ik heb van het be gin af gewaarschuwd voor het be staan van conorete controversen. De studies moeten dan ook als onvol tooid worden beschouwd en mét de bestaande tegenstellingen moeten ze steeds worden getoetst aan wat de lijk maakte dat het centraal plan bureau al een studie maakt naar de economische betekenis van de haven- ontwikkeling in Nederland. Mr J. F. Schlmgemann (wdl stelde nog vast, riat het altijd moeilijk is om overleg te plegen met een .grote partner' (Rotterdam), als die eerst zijn eisen op tafel legt en daarna pas begrip begint te tonen. Wat deze woord voerder in de rapporten had gemist ''was een uitspraak over overleg met België. Daarop attendeerde ook de heer Hu- son nog. Drs W. R. V. Dusarduijn (kvp) kwam namens zijn fractie ver tellen dat men graag akkoord gaat met de conclusies van het college van gs. Algemeen werd er op aangedron gen om het Zeeuwse standpunt over de toekomstige havenontwik keling, zoals dat tot nu toe naar voren is gebracht, ook in het ver dere overleg te handhaven. De rapporten en beleidsadviezen wer den tenslotte voor kennisgeving aangenomen. MEER SUBSIDIE PROEFSTATION FRUITTEELT .MIDDELBURG Het proefstation voor de fruitteelt te Kapelie kan re kenen op een verhoging van het pro vinciale subsidie van f 2500,- tot 17.500,-. De Zeeuwse staten wilden met dit gebaar graag hun steentje bijdragen om de fruitteelt zij het dan indirect te helpen uit de moei lijke situatie, waarin ze verkeert. Er was bij alle fracties instemming met het voorstel van gs. Zoals AR- woordvoerder J. A. van Bennekom zei: .Alles wat we als provincie kun- nen doen voor deze belangrijke be drijfstak moeten we zeker niet nala ten'. En dat was een gedachte, die door VVD-fractievoorzitter mr J. F. G. Schlingemann, E. Dekker (ch), J. L. Lukaart (pvda), Van Ruym- beke (kvp) en G. de Waal (bp) werd onderschreven. De heer Dekker: ,Het proefstation heeft bijgedragen tot de verbetering van de fruitteelt, de sub sidieverhoging is een Zeeuws belang, het zou jammer zijn als het station verdween'. De heer Lukaart betoog de nog. dat de moeilijkheden in de fruitteelt weliswaar geen provinciaal, maar een Europees probleem zijn, maar vond ook, dat de provincie niets moet nalaten om te helpen. De heer Van Bennekom had nog ge vraagd of hulp ook op andere wijze mogeijk is en wilde weten of er ze kerheid is, dat het proefstation ook in Zeeland blijft. Die absolute zeker heid kon gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen hem niet geven maar wel had hij van de directie begrepen, dat de ze wel tot de overtuiging was ge komen in een gesprekt met het minis terie, dat vestiging in Zeeland de be doeling blijft. De gedeputeerde wees op het provinciale overleg in het landbouwcontact, maar zag geen con crete mogelijkheden om de fruitteelt als provincie direct te helpen. Wel benadrukte hij, dat gs eventuele voor stellen steeds zullen bestuderen en op de bres staan voor het behoud van deze bedrijfstak. MIDDELBURG Gedeputeerde A. L.i van Geesbergen heeft de staten vrij dagmiddag meegedeeld," dat het college' .vrij snel' een rapport op tafel zal krijgen over het ambulante jeugdwerk op Sehouwen-Duiveland en Noord-Beve land. Dat gebeurde, toen de staten en kele korte opmerkingen maakten bij het verzoek van het gewest Zeeland, van de PvdA-v rouwen medewerking tei verlenen bij liet van de grond helpen van het jeugdwerk in kleine kernen, door bijvoorbeeld aanstelling van twee. ambulante jeugdleiders, Er was hij de verschillende statenfrac tie waardering voor dit voorgestelde ex-' periment en men stond er symph&tiek tegenover. De heer C. Buurman (chu) verklaarde met belangstelling de verde-i re ontwikkelingen af te wachten, de heren R. Dusarduyn (kvp) en J. A. van Bennekom (ar) vonden het experimentI een stimulans waard en mevrouw De Priester-Gubbels (pvda) drong er bij gs' op aan dat van ae kant van de pro-' J vincie ook injecties worden gegeven aan het werk als het plaatselijk of inter-1 plaatselijk overleg over deze vorm van jeugdwerk niet zo vlot verloopt. De heer Van Geesbergen maakte er namens gs gewag van. dat niet alleen met de gemeentebesturen op Schouwen, maar ook met bestwen van bij het jeugdwerk betrokken verenigingen over leg wordt en is gevoerd, dat er Is ge dacht aan hoen-zitting voor bestuurders en jeugd en dat een" commissie in junii een rapport over deze zaak zal uitbren gen, waarop gs waarschijnlijk hun ad vies zullen baseren. MIDDELBURG Het debat over de nota van gedeputeerde staten, waar uit blijkt dat (op milieu-hygiënische gronden) geen bezwaren legen de vestiging van een raffinaderij in het Westerscheldebekken heeft gisteren nog een aantal nieuwe elementen op geleverd. Zo kon gedeputeerde A. J. Kaland in zijn antwoord op de be schouwingen van de verschillende fractiewoordvoerders meedelen dat: waarschijnlijk in mei een voorstel op tafel zal komen om de provinciale raad inzake luchtverontreiniging zo te reconstrueren, dat daarin niet al leen deskundigen maar ook (moge lijk paritair) vertegenwoordigers uit de staten uit gemeenteraden en van belangengroeperingen zitting zullen krijgen; bovendien zou deze nieuwe raad op een breder vlak van milieu hygiëne kunnen gaan opereren; 2 een raffinaderij zal direct aan 250 man personeel werk bieden: de aan wezigheid ervan zal binnen korte ter mijn een zodanig uitstralingseffect hebben dat op 500 arbeidsplaatsen kan worden gerekend; 3 het nu verrichte onderzoek naar mo gelijke luchtverontreiniging van een gelijke 1' raffinaderij had in zekere wat vrijblijvend karakter, het was geënt op de vandaag de dag gang- Bare (norm) raffinaderij; zodra ech- sie-Verbürg voor het Zeeuwse colle ge van gs geen reden om al te pes simistisch te doen over het overleg orgaan. .Ondanks alle moeilijkheden en controversen leren de verschillen de besturen en apparaten nu op el kaar inspelen. We moeten het posi tief waarderen dat dit overleg func tioneert. Gs hebben geen enkele be hoefte om af te stappen van het be leid, dat naar coördinatie blijvend moet worden gezocht.' de delta, zoals die de laatste tijd overal worden gehoord, klonken het kan haast niet anders ook in de discussies van de Zeeuwse staten over dit onderwerp door. De heer A. Maljaars (sgp) wees op de noodzaak daarvan, toen hij vaststelde dat nog teveel vastloopt op de concurrentie, op elkaar vliegen afvangen. En de heer R. Huson (ar) stelae vast dat te veel energie wordt gebruikt om elkaar In de delta te bestrijden. Ge deputeerde Schorer stelde zich namens het college van gs volledig achter de opvatting vaii minister Bakker (verkeer en waterstaat), dat een federatief havenbeheer in natio naal kader nodig is. Over de nieu we bestuursorganisatie voor het del overlegorgaan al een eerste interim rapport heeft uitgebracht en een tweede heeft aangekondigd. De heer Van der Peijl stelde zich de vraag of Zeeland hef op den duur zonder buitenlandse arbeidskrachten zal kunnen stellen. Volgens de. heer Schorer is het inderdaad de vraag of het aanbod van werkkrachten zo groot zal zijn, als het wordt veron- T. A. J. VV. SCHORER dersteld voor de toekomst. Overigens voegde hij er aan toe, dat grote voorzichtigheid op dit terrein zal worden betracht. Een zwak protest (de heer Maljaars) werd aangetekend tegen de plannen van Bergen op Zoom voor een Rei- merswaalihavein met recreatiegebie den in het: oosteli jk deal van de Oos- tersehelde: ,Men doet alsof' de Zeeuw se gemeente.en het provinciaal daar toe niet capabel zijn. tk zou zo zeg gen: Jet op uw saeck', waarschuw de de SGP-er. De heer Schorer ant woordde dat het hier gaat om een project-studie van de gemeente Ber gen op Zoom, waarvan Zeelands pro vinciaal bestuur nog steeds niet of ficieel heeft kunnen kennisnemen. Ter informatie deelde de gedeputeer de nog mee, dat er tussen Zeeland en Noord-Brabant een samenwerking op planologisch gebied bestaat, waar in wordt bestudeerd welke plannen eventueel in aanmerking komen voor de uitvoering van een Keimerswaal- haven. Zodra de regering urgenties gaat stellen mag geen tijd worden ver loren. Bepaald sarcastisch getint was het betoog van de heer J. Stenvert (pvda), die de nodige vraagtekens zette bij de gang van zaken van de commissie-Verburg en het optreden van de Rotterdamse vertegenwoordi ger drs Fransen. Hij suggereerde de hele rapportage voor te leggen aan het centraal planbureau. Waarop de heer Schorer hem overigens duide- VLISSINGEN Als de raad van d gemeente Vlisslngen er in de vergade ring van vrijdag 3 april mee akkoord gaat, zullen de scholen onder bestuur van de vereniging voor protestants christelijk onderwijs te Vlisslngen en van de vereniging voor christelijk volks onderwijs te Souburg een televisietoestel krijgen. In Vlisslngen betreft het de volgende scholen voor gewoon lager onderwijs: Prins Willemschool, Oranjeschool, Ko ningin Wilhelmïnaschool, Juliana van Stolbergschool en Louise de Colignv- school. In Souburg zijn het de Juliana- sclhool, de Mairnixschool en de A.H.S. Stemerdingschool. Door de besturen van beide verenigingen zijn de gelden voor deze televisietoestellen aangevraagd in het kader van het bepaalde in artikel 72 van de lager-onderwijswet van 1920. De reden is dat men wil gaan deelnemen aan de onderwijsuitzendingen van de Nederlandse Onderwijs Televisiestich ting. Uit experimenten is gebleken dat deelneming aan deze uitzendingen over het algemeen zeer gunstig is ontvangen en dat deze nieuwe onderwijsvorm aanzien van de behandelde onderweri in belangrijke mate bijdraagt tot verdroten van de begripsvorming bij de leerlingen. B en w stellen voor" om de gevraagde medewerking te verlenen. gmtm MIDDELBURG ,We hebben in Zeeland planologisch ge zien voor twee zaken geen belangstelling: voor militaire oefenterreinen en voor een gro te luchthaven. Een onderzoek heeft het niet waarschijnlijk ge maakt, dat er in Zeeland vol doende ruimte te vinden zal zijn voor een complex van de om vang als een tweede luchtha ven'. Dat antwoord gaf gedepu teerde jhr mr T. A. J. W. Scho rer vrijdagmiddag aan het Pvd- A-statenlid P. A. Roels, dat vra gen had gesteld .vreemd aan de orde van de dag' over de moge lijkheid, dat de tweede nationa le luchthaven op Tholen zou worden gevestigd. De heer Roels had zijn vragen geba seerd op een in een dagblad weerge geven opmerking van een planoloog bij de PPD in Noord-Brabant, ge maakt tijdens een bijeenkomst in Borgen op Zoom: volgens zijn in het kranteverslag opgenomen uitlating niet aan de eisen voldoen, zowel qua ligging als qua capaciteit. Op de vragen van de heer Roels be toogde de heer Schorer, dat het be richt hem had bevreemd. Hij atten deerde er de staten op, dat er door het NTI wordt gezocht naar de mo gelijkheden voor een tweede luchtha ven. dat men in het kader van die opdracht ook in West-Brabant is gaan kijken en zei: ,In dat kader blijkt ook het woord Tholen genoemd te zijn, als liggende westelijk van de Zoomweg. Maar er is geen enkele mate van waarschijnlijkheid, dat er in Zeeland voldoende ruimte zal zijn voor zo'n complex project. Het had de gedeputeerde wat bevreemd te le zen, dat een ambtenaar van een pro vinciale dienst opmerkingen heeft feraaakt, zonder dat men daarover in eeland op de hoogte is. ,Daar was toch overleg met de buurprovincie over nodig geweest', meende hij. Vragen De concrete vragen van de heer Roels en de antwoorden daarop van de heer Schorer waren aldus: 1. Hadden gedeputeerde staten reeds kennis genomen van het zojuist voor gelezen artikel in het dagblad De Stem d.d. IS maart 1970? Antwoord: .Ja, gisteren! 2. Berust de in dit artikel gesugge reerde aanleg van een tweede na tionale luchthaven op het eiland Tho len tot de reële mogelijkheden? Ant woord: .Die gesuggereerde aanleg op Tholen is irreëel! 3. Hebben gedeputeerde staten reeds een standpunt of een voorlopig stand punt ingenomen ten aanzien van de eventuele aanleg van een tweede luchthaven, ter ontlasting van Schip hol, in Zeeland cq op het eiland Tho len? Antwoord: ,Nee, die zaak is voor ons nog niet actueel. zou voor de vestiging van een tweede 4. Is het college van gedeputeerde luchthaven worden gedacht aan het staten bereid een diepgaande studie eiland Tholen en zou Woensdreeht te doen verrichten teneinde een gron dig inzicht te krijgen in de verhou ding voordelen-nadelen van de even tuele luchthavenaanleg en de moge lijkheid te scheppen voor het college van gedeputeerde staten, de provinci ale staten en de Zeeuwse cq Thoolse bevolking zich zeer vroegtijdig een oordeel te vormen over de al of niet- wenselijkheid van deze gesuggereerde luchthavenaanleg? Antwoord: ,We zien geen aanleiding stappen te doen! 5. Zijn gedeputeerde staten bereid om de provinciale staten, en door de ze de bevolking, door middel van stu dies alle mogelijke inlichtingen te verstrekken omtrent de mate van en de mogelijkheden tot het voorkomen van geluidshinder, die het moderne luchtverkeer veroorzaakt Zelfde antwoord als vraag 4. 6. Vindt de vertraging in het tot stand komen van het ontwerp streek plan Oost-Zeeland, behalve in de reeds vroeger vermelde onzekerheden met betrekking tot de gevolgen van de aanleg van de Schelde-Rïjnverbin- ding, mede zijn oorzaak in de moge lijke aanleg van een luchthaven op het eiland Tholen? Antwoord: ,Nee.' 7. Zou het college van gedeputeerde staten op de hoogte zijn geweest van de onderhavige mogelijkheid tot luchthavenaanleg op het eiland Tho len. wat is dan de reden dat het colle ge van gedeputeerde staten deze mo gelijkheid niet heeft medegedeeld aan de provinciale staten en via deze de bevolking? Antwoord: ,Het college was niet op de hoogde.' 8. Zijn gedeputeerde staten bereid ten allen tijde voor een streek of ge meente belangrijke plannen in een zeer vroegtijdig stadium in de open baarheid te brengen en volledige In formatie te verstrekken aan de bur gers. bijvoorbeeld door het houden van "hearings in de betreffende streek of gemeente teneinde de bevolking op een zo vroegtijdig mogelijk tijdstip gelegenheid te geven tot discussie, oordeelsvorming en wezenlijke in spraak? Antwoord: ,Als het relevant is, zijn gs daartoe bereid.' GEDEPUTEERDE J. M. A. C. VAN DONGEN AAN PROVINCIALE STATEN: MIDDELBURG Voor de restaura tie en de reconstructie van de noor- detlijke wand van de Korte Giststraat in Middelburg waarin kantoor ruimte met ongeveer 20 werkkamers voor enkele provinciale en se,mi-pro vinciale diensten wordt gemaakt hebben de Zeeuwse, staten vrijdag een krediet van 2,3 miljoen beschik baar gesteld. Voor bijna f 15.000.- kocht men het. pand Korte Gist straat 3, waardoor alle bij de recon structie betrokken panden in bezit van de provincie kamen. Gs werden gemachtigd stnppen te ondernemen oin subsidie aan te vragen bij rijk en gemeente Middelburg. De staten hadden weinig moeite met het voorstel. Alleen Pvd A-fractie voorzitter J. Stenvert vroeg zich af, of deze zaak niet een geweldige druk zal leggen op de gewone dienst van de begroting. Gedeputeerde M, J- van Poelje kon hem gerust stellen, al noemde ook hij de kosten hoog: hij wees erop, dat op de begroting voor deze reconstructie al jaren een post is uitgetrokken en vreesde geen zwaar dere belasting van de gewone dienst; er zal sprake zijn van Uupitaalslas- De staten besloten voort zonder dis cussie de gebruikelijke provinciale subsidies te geven ten aanzien van een viertal monumenten: Sohuitvlot- straat 4-Kaai 1 te Middelburg, de hervormde kerk te Kapelie; de ko renmolen te Krabbcndijke; de Noord havenpoort te Zierikzee. MIDDELBURG Gedeputeer- de staten zullen de waterschap pen in Zeeland een nieuwe taak opdragen: de zuivering van het water. Er komen in Zeeland geen aparte zuiveringsschap pen, maar de zuiveringstaak wordt in het waterscliapsbestel opgenomen. Nu de verwachting is, dat de wet op de verontreini ging van het oppervlaktewater nog dit jaar in werking zal tre den, zullen gs nog deze zomer met voorstellen in de staten komen over de kwestie van de waterzuivering door de water schappen in Zeeland. Dat deelde gedeputeerde J. M. A. C, van Dongen vrijdagmorgen in de statenzittiug mee, toen hij reageer de op de beschouwingen vanuit «Ie staten over hel algemeen water- sehapsreglenient en de bijzondere re glementen voor de Zeeuwse water schappen. De gedeputeerde liet «eten dat het college een en ander heeft besloten naar aanleiding van een una nieme conclusie van een studiecom missie over deze zaak. Op korte ter- A J. M. A. C. VAN DONGEN mijn wordt een nota opgesteld voor de commissie watersehapsbestel. De heer Van Dongen betoogde, dat deze nieuwe zuiveringstaak conse quenties zal hebben voor de bestuurs samenstelling van de Zeeuwse water schappen. .Pachters en huurders zul len ten aanzien van dit onderdeel van de waterschapszorg moeten mee betalen', stelde hij. Met deze opmer king over een te wijzigen bestuurs samenstelling van de waterschappen die deze zomer dus nog aan de orde zal komen reageerde de ge deputeerde op een aantal kantteke ningen uit vrijwel alle fracties over de huidige bestuurssamenstelling van de waterschappen, waarin men met name ten aanzien van Walcheren een betere verhouding tussen .ge bouwde' en .ongebouwde' vertegen woordigers bepleitte. Amendement Er kwam over deze zaak zelfs een amendement op het bijzondere wa terschapsreglement voor Walcheren uit te stellen: de kwestie van de evenredige vertegenwoordiging van gebouwd en ongebouwd in het wa terschapsbestuur vormde een belang rijk onderdeel van de discussie in de staten. CHU-woordvoerder P. W C. van Westen diende het amende ment in eerste instantie in. daar bij gesteund door de heren W Koster (vvd). A. Maljaars (sgp). D. Geuze (ar) en P. J. Bom (pvda). Zij acht ten het amendement echter niet aieer nodig, iiadal cle gedepu teerde erop had gewezen, dat als ge volg van die nieuwe waterschaps- taak de samenstellihg van de bestu ren toch moet worden bezien. Daar op trok de heer Van Westen zijn amendement in .gelet op de duidelijke toezegging van gs tegelijk met de op te dragen zuiveringstaak ook de bestuursverhouding in de water schappen te bezien. Gedeputeerde Van Dongen wees er in zijn reacties in eerste en twee de instantie op, dat de taken van waterschappen aan het veranderen zijn. Hij betoogde: ,Stel, dat het be heer en onderhoud van de Noordzee- lcering zou wegvallen, dan zou dat vooral voor bijvoorbeeld het water schap Walcheren een uitholling van de taak betekenen. Nu krijgt men in ieder geval een taak ten aanzien van de waterverontreiniging en de zuivering. De gedeputeerde meende overigens, dat de bestuursverhouding gebouwd-ongebouwd in andere water schappen dan Walcheren waar de verhouding 4-3 is' nog ongun stiger ligt, omdat er waterschappen zijn, waar het .gebouwd' nog niet is vertegenwoordigd in het bestuur. .Die zaak ligt veel moeilijker dan op Walcheren vond hij. En hij vroeg de staten met klem: ,Is dat punt voor Walcheren nu zo urgent, dat de situatie juist daar per se moet worden gewijzigd, terwijl deze za ken nog dit jaar aan de orde moe ten komen. Zo urgent vonden de sta ten dat tenslotte niet: men was zo bleek uit de woorden van de heer Van Westen en anderen voor al bevreesd, dat de door gs toege zegde studiecommissie erg lang zou doen over een uitspraak. Mini Een ander punt, dut bij de discus sie over het nieuwe, raamregiement voor de waterschappen een accent kreeg: de kwestie van de miniraum- gesehotsheffing van 0.50, die gs wilde nfsehaffen. maar die door vrij wel alle «"oordvoerders werd verde digd. Alleen wilde men van die 0.50 een minimum-heffing van 2,50 ma ken'. omdat ook kieirre percelen pro fiteren van de diensten van het wa terschap'. De heer Van Dongen vond een der gelijke verhoging .gewoon onbillijk'. Het is een vervijfvoudiging en er is in dit debat al gezegd, dat het ge- schot in Zeeland toch al zo hoog is. Nu worden de kleine luiden daar van het kind van de rekening: In terruptie W. Koster (vvd): Laten we nu wel wezen, dit zijn echt geen kleine luiden. ,Er werd op die ver hoging uit de staten verder niet meer expliciet aangedrongen. Op een vraag van kvp-«-oordvoerder C. Ver donk een verplichte classificatie voor de waterschappen voor te schrijven reageerde de heer Van Dongen met de kanttekening dat de waterschap pen zelf de bevoegdheid hebben om een dergelijke classificatie in te voe ren, als de algemene vergadering dat wil. Van vrijwel alle sprekers kwam lof voor de vlotte voorberei ding van dit reglement en voor de manier, waarop het in openheid en overleg met de waterschappen en andere instanties tot stand gekomen is. Zoals de heer Koster zei: .De waterschappen kunnen tevreden zijn met dit reglement, het is een eigen tijds fundament dat de toets der kritiek glansrijk kan doorstaan'. En KVP-woordvoerder C. Verdonk prees met name ook het werk in deze van gedeputeerde Van Dongen en zag in dit werkstuk ,een goede afronding van zijn politieke loopbaan'. De gedeputeerde was blij met de lof, wees erop, dat het nog niet hele maal compleet is in verhand met be paalde onzekerheden, die buiten de sfeer van de provincie liggen en vat te de betekenis van het algemeen waterschapsreglement als volgt sa men: .Het is in de eerste plaats be doeld als een uniform reglement voor de hele provincie, om de bevoegdhe den van de waterschappen zo groot mogelijk te maken en om de samen werking r mogeljjk t bepaalde onderneming zich voor vestiging In het gebied 7-ou aan melden, worden detailstudies ge maakt; de eisen daaraan gesteld zul- i stringent mogelijk zijn. het gistermorgen inet het college van gs eens zijn dat de vestiging van een raffinaderij van minerale olie een duidelijke versterking zal betekenen voor het industriële patroon van het Westerscheldebekken. Steeds werd waarbij gesteld dat zo'n vestiging het zogenaamde .agglomeratie-effeet' zal bevorderen. Zonder uitzondering maakten alle woordvoerders bij dit onderwerp en deze nota ook onmid dellijk het voorbehoud ,op voorwaar de dat strenge eisen worden opgelegd met een dwingend karakter, waar het om de bescherming van de volksge zondheid gaat'. De staten hadden on hun tafel liggen het rapport van prol. ir H. Eeilers (hoofdinspectie voor de hvgiëne van het milieu iDaarin werd gesteld dat op grondniveau weinig of geen bezwaar van luchtveront reiniging is te duchten. Alleen kan er enig stankbezwaar optreden. Algemeen dus een instemming met het beleid van gs dat vestiging van een raffinaderij moet worden bevor derd. Toch waren er wel een aantal vragen: over voldoende garanties te gen lucht- en waterverontreiniging, over de herkomst van de olie, over de capaciteit, het produktieproces, over de wetgeving op dit gebied enzo voorts. Gedeputeerde Kaland kon over deze rechtstreeks op een bepaalde raffi naderij gerichte vragen nog geen antwoord geven, Het onderzoek be trof de algemene informatie over de vestiging van een (norm) raffina derij, waarbij juist deze specifieke zaken in het midden waren gelaten. Overigens hoeft dat niet te betekenen dat de nota en het onderzoek als al te vrijblijvend moeten worden be schouwd, want prof. Eilers was uit- van het tegenwoordige ge- kraakproeéaé in raffinade rijen. De heer Kaland attendeerde de staten er nog op dat een raffinaderij niet een op zichzelf staande vesti ging is. maar dat deze (vooral met petrochemische bedrijven ernaast zijn invloed zal hebben op de gehele omgeving. Wat de milieuhygiëne be- A. J. KALAND treft zei de gedeputeerde dat men bij het stellen van de voorwaarde uit gaat van het minimaal toelaatbare. Daarbij wordt ook rekening gehou den met eventuele uitbreidingen. Er was ook nog gevraagd (via de Vereniging voor milieuhygiëne Zee land) naar een weerkundig onder zoek van het KNMI. De heer Kaland kon meedelen, dat het KNMI tn de periode 1954-1962 een dergelijk on derzoek heeft uitgevoerd te Vlïssin gen en dat dit onderzoek de basis is geweest voor de beoordelingen van vestigingen als Pechiney en een raf finaderij. Gs voelen niet veel voor een zoge naamde begeleidingscommissie uit de staten, die het college van gs van de eerste aanvraag van een industrie vestiging af op de voet zou moeten volgen bij de onderhandelingen. ,We zijn graag bereid om met de staten in overleg te treden', aldus de heer Kaland. .maar de voorbereiding en uitvoering van besluiten van de sta ten is het «erk van gs'. Van enkele kanten was nog de vraag gesteld waarom de conventionele nieuwe centrale van de PZEM bij Borssele niet alleen op aardgas gaat werken in plaats van op zware stook olie. .Kan zo'n nutsbedrijf niet een voorbeeld geven als het gaat om het voorkomen van luchtverontreiniging'. De heer Kaland stelde dat twee as pecten een rol spelen: uit veiligheids overwegingen beschikt men liever over twee Drandstofbronnen dan over één; de concurrentie maakt soms olie goedkoper. De staten waren content over de nota en de mogelijkheid een der gelijke vestiging in een vroeg sta dium te bespreken. Gs-lid Kaland: U bent er nu vroeg bij. We dis cussiëren over iets dat er hele maal nog niet is. MIDDELBURG Aan het begin van de statenvergadering heeft Zeelands commissaris der" koa r.- ging, vrijdag het nieuwe KVP- statenlïd F. C. M. Thomaes uit Hoofdplaat beëdigd. Hij neemt de plaats in van het naar de PR overgestapte statenlid F. van de Voorde uit Sluiskil. De heer Tho maes zal zijn statenzetel niet lang bezetten: h:j werd :n feite beëidigd voor twee vergaderingen, die van gisteren en van mei aanstaande Daarna treden de staten in hun nieuwe samenstelling op en daar in zal de heer Thomas geen zit ting y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9