Meningsverschil over energieprijs tussen Hoogovens en R'dam Bij overval in Brunssum 25 mille buit VS: ZORGEN OVER CAMBODJA hè-hè... LENTE Brandt in Bondsdag 3 Interim-rapport kinderbescherming RAKETTEN IN EGYPTE Ouders achter onderwijzer in Grubbenvorst BROER SCHOOT ZUSJE NEER ZUTPHEN KEEK WIJKAGENT AF VAN DE BRITSE HERMANDAD Miljoenenschade bij brand in Haarlem Maatregelen voor visserij PVDA-ENQUETE NAAR SLECHTE OPKOMST Prof. De Wijs naar Curacao rrieo PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RISICO VAN 20 MILJOEN ROTTERDAM (ANP) Rotter dam verspeelt twintig miljoen gul den als Hoogovens-Hoesch door beslissingen van de Rotterdamse raad of andere politieke organen geen hoogoven- staalindustrie op de Maasvlakte kan vestigen. Dit risico van 20 miljoen is ontstaan door de noodzaak op de Maasvlak te een elektrische centrale te ves tigen investering 440 mil joen gulden geschikt voor aard gas en hoogovengas. De Rotter damse raad gaf deze week toe stemming de eerste bestellingen te doen, onder meer voor 20 mil joen aan installaties voor het ge bruik van hoogovensgas. De centrale moet per 1 januari 1974 Waar zijn. Het tijdschema maakte vol gens b en w een beslissing over de cen trale op dit moment onvermijdelijk: als de centrale niet doorgaat, kan de Hoog ovenvestiging niet doorgaan. Negen raadsleden waren niet onder de indruk van deze stok achter de deur. Zij stem den tegen het eerste krediet van 45 mil joen voor de centrale: vier leden van de PvdA-fractie; vier PSP'ers en een lid van de Boeren Partij. Duidelijk is dat het enthousiasme voor een Hoog- ovenbedrijf op de Maasvlakte bij de .linkse' partijen CPN. PSP en PvdA een meerderheid in de huidige raad niet bepaald groot is. Veel zal afhangen van de milieuhygiënische eisen, die de overheid aan Hoogovens-Hoesch zal op leggen. Deze zullen per 1 juni dit jaar na overleg tussen deskundigen van het rijk, Rijnmond, Rotterdam en Hoog ovens bekend zijn. De Rotterdamse PvdA-fractie eiste na 1 juni een discus- sietijd van zes weken over deze milieu- beschermende eisen: het publiek moet de gelegenheid krijgen over de lucht verontreiniging een oordeel uit te spre ken, aldus de fractie. Pas daarna zou de Rotter damse raad het geheel moeten behandelen. DEN HAAG (ANP) De in 1968 In gestelde commissie-Hoefnagels, die de opdracht had advies uit te brengen over een aantal vragen omtrent taken en werkomvang van de maatschappelijke werkers in de kinderbescherming, heeft een interim-rapport uitgebracht. Hoe wel het advies nog van voorlopige aard Is, bevat het beschouwingen die een belangrijke bijdrage kunnen vormen in de discussie over de toekomstige ont wikkeling van de kinderbescherming. Naar minister-president De Jong gis termiddag na afloop van de minister raad meedeelde ziet het rapport de kin derbescherming als een totaal-kader, waarbinnen de hulpverlen'ng niet al leen op het kind, maai' ook op gezin on milieu gericht moet zijn. Van hieruit en vanuit een voorkeur voor de extra murale behandeling van het kind komt de commissie tot het toekennen van een zeer gewichtige rol aan de maatschap pelijke werkers in de kinderbescher ming. De minister van justitie zal het ranport binnenkort vrijgeven voor pu- blikatie. VANDAAG BEGINT DE LENTE (Van onze weerkundige medewerker) Vergeleken met wat wij tot vandaag aan voorjaarstemperaturen gewend zijn, is het toch een lente-entree met tempe raturen in de buurt van 10 graden. Nu is dit voor midden maart vrijwel nor maal, maar door de hardnekkige kou tot dusver mag het weekeinde zacht genoemd worden. Verder landinwaarts komt het kwik iets hoger dan vlak langs de kust, door dat het zeewater nog afkoelend werkt.. Zo werden gistermiddag in Engeland temperaturen van 13 tot 14 graden ge meten, maar het zeewater heeft een temperatuur van ongeveer 5 graden zo dat deze zachte lucht afkoelt alvorens Nederland te hebben bereikt. Het wordt tijd dat maart wat meer zon geeft, want deze drie weken gaven in De Bilt een tekort van 20 uren Het warmste begin van de lente maart werd in De Bilt in 1938 wi genomen met een temperatuur van rond 20 graden. Slot van pagina 1 ontwikkeling op gang te brengen, waar toe Klesinger kansen ongebruikt voor bij heef t laten gaan. Vertrouwelijk Brandt is bereid de oppositie over zijn politiek in te lichten. Omdat hij met Stoph overeengekomen is, de in houd van het besprokene vertrouwe lijk te houden, heeft hij de parlemen taire leiders van CDU en CSU, Bar- zel en Stücklen, gisteren uitgenodigd voor een bijeenkomst met het kabi net. Dat de oppositieleiders weigerden, is ge zien hun afwijkende opvattingen begrij pelijk. Dat Brandt hen daardoor slechts oppervlakkig inlicht (namelijk in het parlement) is onvermijdelijk. De scher pe kritiek op het gebrek aan openheid is echter misplaatst. De indrukwekken de ontvangst en de belangrijke ontmoe ting tussen Brandt en Stoph werd nu echter door die situatie een dag later al onderwerp van een onwaardig Bonds dagdebat. Barzel verweet Brandt wel minister Schmidt tegen Stoph's aanval te hebben verdedigd, maar niet Adenau er, Strauss en Schroder. Waarop zijn di recte tegenstander tn het parlement, SPD-fractieleider Wehner, repliceerde dat het beter is geen aandacht te beste den aan degenen die vroeger slechte voorbeelden hebben gegeven. Naar aan leiding van Brandts" réis naar Buchen- wald om de slachtoffers van het Hitier- regime te eren, wees Barzel op de slacht offers van Stalin en Ulbricht. Wehner: Slot van pagina 1 ook van deze raketten worden installeerd bij Port Alexandria, bij een belangrijke Egyptische lucht machtbasis ten westen van Cairo, en ook vermoedelijk bij de Aswan- dam, ter bescherming van de krach tige generatoren die daar staan. Volgens de kranten zouden er Egypte, met de raketten, 1500 des kundigen uit de Sowjet-Unie zijn aan gekomen. Hieruit kan worden afge leid dat deze mensen de radar- en raketinstallaties zelf gaan bedienen. Vliegtuigen Adlai Stevenson jr heeft tijdens een persconferentie in Chicago verklaard (lat de Verenigde Staten jachtvliegtui gen aan Libië hebben geleverd terwijl ze de levering van Mirages door Frank rijk hebben veroordeeld. In officiële Amerikaanse kringen wordt toegegeven, dat (lc regering zich had verbonden een twintigtal vliegtuigen van het genoemde type aan Inbië te leveren. De overeenkomst was echter in juni 1969 tot 6tand gekomen drie maan den voordat koning Ictris bij een staats greep werd afgezet. Zij wordt thans op nieuw bekeken in het licht van de nieu we politieke ontwikkeling in Libië. On de Amerikaanse luchtmachtbasis Williams bij Phoenix in de staat Arizo na worden op hei ogenblik Jordaanse Jarhtvliegers generend op de F-5. Dit is vrijdag bevestigd door een woordvoer der van het ministerie van defensie die zei dat ook Perzische vliegers op de ba sis hun opleiding met het toestel krij- Meningsverschil Inmiddels is komen vast te staan dat er een verschil van mening is tussen Hoogovens-Hoesch en Rotterdam over de prijs van de elektrische ener gie te leveren aan Hoogovens-Hoesch. De staalcombinatie heeft de zaak op landelijk niveau gebracht door zich over dit geschil te wenden tot de mi nister van economische zaken. De raad van Rotterdam heeft in decem ber zich in principe bereid verklaard mee te werken aan vestiging van Hoogovens-Hoesch op de Maasvlakte. De plannen van deze Nederlands- Duitse combinatie voorzien in een hoogoven- en staalbedrijf met een ca paciteit van 2,4 miljoen ton staal in de eerste fase, dat werk zal geven aan 2500 man en een investering vergt van 1,4 miljard. In een twee de fase zou een verdubbeling van de capaolteit bereikt worden. Hoogovens-Hoesch hebben zich bereid verklaard twintig procent van het aan delenkapitaal beschikbaar te stellen aan andere Nederlandse bedrijven. Hoog oven en Hoesch (voor veertien procent van Hoogovens) zouden dan ieder voor veertig procent deelnemen. Hoogovens- Hoesch hopen eind 1973 begin 1974 de eerste staalprodukten af te leveren. De verdubbeling van de produktie tot 4,8 miljoen ton staal zou enkele jaren later kunnen plaatsvinden. Uiteindelijk zal het nieuwe hoogoven- en staalbedrijf een niveau van acht miljoen ton bereiken. Hoogovens en Hoesch produceren thans samen ruim tien miljoen ton. Dicht bij zee Een aantrekkelijke zaak voor de staal concerns is de vestigingsplaats dicht bij de Noordzee. Bereikbaar voor grote en goedkoopvarende maminoet-ertsca rriers. INVENTARISATIE VAN KINDERDAGVERBLIJVEN DEN HAAG (ANP) De belangrijk ste motieven tot plaatsing van kinde en in een dagverblijf zijn het werken an de moeder in loondienst en de woon situatie. Dat is een van de conclusies die kunnen worden opgemaakt uit een, in opdracht van de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, gehouden inventarisatie van kin derdagverblijven. Dit onderzoek vond plaats in 25 gemeenten met een inwo nertal van meer dan 75.000. De gegevens zijn nog slechts gedeelte lijk verwerkt. Wel kan staatssecretaris Van de Poel reeds meedelen dat er 191 kinderdagverblijven bekend zijn, waar van 74 procent in het westen des lands is gesitueerd en 60 procent in de vier grote steden. De bewindsman schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede- kamerlid mevrouw Padt-Jansen (pvda). VENLO (GPD) Onder druk van het actiecomité en dreigementen stelt het hele schoolbestuur van de jongensschool in Grubbenvorst zijn zetels ter beschik king, mede omdat het schoolbestuur de indruk lieeft dat het niet meer het ver trouwen van de meerderheid van de ouders geniet. Zn staat in een commu niqué, dat het afgetreden schoolbestuur in de nacht van donderdag op vrijdag heeft uitgegeven. Zoals gemeld deelde het schoolbestuur de 29-jarige onderwijzer L. J. van de vierde en vijfde klas onlangs mee, dat hij per 1 augustus niet op een vaste benoeming hoeft te rekenen, omdat hij homofiel is. Met die beslissing is een grote meer derheid van de ouders het niet eens. Uit hun midden werd een actiecomité! ;evonmd dat de beweringen van het nestuiuir iheeft weerlegd. ,moet men zelfs het herdenken van de doden gaan interpreteren en commen tariëren?." Wat een stuk nationale politiek zou moeten zijn, en in de Westduitse pers na de ontmoeting van Erfurt ook de in druk kan wekken dat te zijn, was een dag later in de Bondsdag -onderwerp van een onwaardige en kunstmatige (want tegen de Duïtsland-politiek als geheel willen CDU en CSU zich niet verzetten) twist, waarbij de algemene verklaring van kanselier Brandt vooral het niveau-verschil duidelijk maakte, dat op dit punt tussen de regeringspolitiek en de politiek van de oppositie in Bonn bestaat. Walter Ulbricht, de Oostduitse staats- en partijleider, heeft de houding van Brandt bij de conferentie met premier Stoph in Erfurt .teleurstellend' ge noemd, omdat de Westduitse Bondskan selier ,nog niet bereid was over volken rechtelijke betrekkingen op voet van gelijkheid' te praten. In plaats hiervan had Brandt zich op verdragen en ak koorden met de drie Westerse mogend heden beroepen, die tegen de DDR en haar bondgenoten zijn gericht, aldus Ulbricht, die vrijdag het woord voerde op een bijeenkomst in Suhl, een plaats in Thüringen. Het tot stand komen van een vredes verdrag met de beide Duitse staten wordt, zo meende Ulbricht, geblokkeerd door de verdragen van Parijs tussen1 de .imperialistische Westerse mogendhe den'. De DDR beijvert zich om, 25 jaar na het einde van de oorlog, eindelijk de voorwaarden voor een vreedzame co ëxistentie van de twee Duitslanden te herstellen. Slot van pagina 1 was bij vrienden en familie bekend dat de student, die een onevenwichtige in druk maakt en erg nerveus kan zijn, regelmatig medicijnen gebruikte. Welke medicijnen wilde de Bredase politie niet meedelen. De levensgevaarlijk gewonde Corrie, leerlinge van de Newman hbs te Breda, was vrijdag niet in staat de politie veel meer mee te delen over de toedracht. Daarvoor was haar toestand te kritiek. De directe aanleiding tot de tragedie is voorlopig dan ook nog een raadsel. Een raadsel is het ook hoe de in Bandoeng (Indonesië) geboren Ruud aan bet 22 flobert pistool gekomen is. Inmiddels wordt de speurtocht naar de jongen voortgezet. Zijn signalement: mager gelaat, donker vol haar. lic-bte baard, grijze regenjas en antracietgrijze broek. Voor zover bekend is hij niet in bezit van een voertuig. FUSIE VAN VERENIGINGEN OFFICIEREN TER KOOPVAARDIJ ROTTERDAM (ANP) De leden van de Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij (cko) en van de Vereni ging van Nederlandse Koopvaardij Of ficieren (vnko) hebben gistermiddag op afzonderlijke vergaderingen in Rotter dam besloten, hun verenigingen te li quideren en gezamenlijk een nieuwe or ganisatie op te richten: de vereniging van Kapiteins en Officieren ter Koop vaardij (vlto). Dit besluit is genomen, nadat onder de leden van beide verenigingen een refe rendum is gehouden, waarbij met over weldigende meerderheid is gekozen vóór de fusie van CKO en VNKO. De nieuwe officierenorganisatie, die bijna 6000 le den telt (60 procent van alle koopvaar- dij-officieren), zal zich aansluiten bij de federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart. Deze federatie wordt op 1 april lid van het NW. De dood op de weg UTRECHT (ANP) Op de Spino zabrdg in Utrecht is donderdagmiddag door onbekende oorzaak het 17-jarige winkelmeisje Jantje Leemans uit Utrecht met haar bromfiets onder de aanhar van een passerende vrachtauto gera Het meisje werd door het recht er achter wiel van de aanhanger overreden en liep een zware schedelbasis- en bekkenfrac tuur op. Na aankomst in het ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. van een pannenfabriek opreed, in bot sing gekomen met een cementauto, die op dat ogenblik het fabrieksterrein ver liet. De bromfietser kwam onder het voorwiel van de tegemoetkomende auto terecht. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht en overleed korte tijd na aankomst. BEDRIJFSLEIDER NEERGESLAGEN BRUNSSUM (GPD) Op de winkel van Albert Heijn in Brunssum is donderdagavond een overval gepleegd, waarbij de bedrijfsleider H. Janssen (49) werd gewond en de dagopbrengst van de zaak, geschat op 2U.000,- tot 25.000,- is buitgemaakt. De politie heeft een zwak signalement van de daders: het zouden volgens buurtbewoners twee mannen zijn. Alle grensposten zijn gewaarschuwd. Om ongeveer 20.15 uur werd de bedrijfsleider Janssen, bij het controleren van de zaak. voordat hij naar huis ging aan de buitendeur door twee of drie mamien weer naar binnen gedrukt. Er ontstond een worsteling, waarbij de daders de bedrijfsleider met een hard voorwerp op het hoofd sloegen en hem vervolgens aan handen en voeten boeiden. De overvallers gingen de geheel verlichte win kel binnen. Janssen kon hen in de donkere gang waar hi] lag niét onder scheiden. Wel hoorde hij hen Duits praten, een van hen werd Hanz genoemd. Met de sleutel die de bedrijfsleider bij zich had probeerden de overvallers de brandkast te openen, waarna de alarminstallatie begon te loeien. Deze alarm installatie is alleen hoorbaar in de winkel zelf. De daders verbraken daarop elektrische contacten en verwijderden zekeringen. Uit de daarna geopende brandkast werden cassettes metgeld gehaald en in de tas gedaan die Janssen bij zich had. Janssen herinnert zich dat een van dé mannen in het Duits zei: .opschieten'. Later hoorde hij nog een auto starten en wegrijden. Om 20.50 uur wist de bedrijfsleider zich zelf te bevrijden. Hij strompelde bloedend naar een etalage en trok met kloppen de aandacht van de voorbijgangers die de politie belden. De heer Janssen kon na verbonden te zijn in het ziekenhuis naar huis terugkeren. (ADVERTENTIE) Et i'oila....uivpassepartout-ring! Een blijvend modieuze creatie die past bij elk toiletje, bijiederegelegenheid.bijal uwstem- mingen. In een oogwenk verwisselt u een fon kelende granaat voor een dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! passepartout-ring vanaf 67.- bijpassende stenen vanaf 24.50 heetman edelsteenkundiae f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 oostzeedijk 155-157, rotterdam ZUTPHEN (ANP) De politie van Zutphen werkt sinds 28 fe bruari met een voor Nederland uniek systeem. Een systeem, dat, althans voor de Hermandad, Zut phen in vier rayons deelt. In deze rayons leeft, woont en werkt per manent een hoofdagent, dieuit sluitend voor spoedgevallen, tele fonisch bereikbaar is. Commissa ris H. Veltkamp verwacht, veel van dit systeem. ,We wilden een nog beter contact met het pu bliek, waar overigens niet over viel te klagen, maar het publiek lieeft kennelijk behoefte aan een contactpersoon. Daar leent zich dit voor ons gecreëerde en eigen lijk enigszins van Engeland af gekeken systeeem uitstekend voor. Een andere belang rijke factor is zonder meer dat de politieman meer vreugde aan zijn werk moet en kan hebben. Vroeger werd hij maar losgelaten in de stad Zutplien. Daar komt uit verandering in. De rayonagent, die zijn dienst naar behoefte in deelt, zal zelf moeten uitmaken, wanneer hij ergens gewenst is', Onder het nieuwe systeem vormen twee ray ons of wijken samen een groep. Fan deze groep maken deel uit twee hoofdagenten, vier assisten ten, een rechercheur die ook kin- dei-politieman is, een man voor de bijzondere vjetten, een man van de vreemdenngêndiehs t en als coördinator een brigadier. Met z-'n tienen zijn ze verantwoorde lijk voor wat er in een groep ge beurt tussen zeven uur 's 'mor gens en half elf 's avonds', aldus de commissaris. Jn de nachtelijke uren opereren vanuit het bureau de mensen van de nachtdienst. Jk hoop dat we, als het nieuwe systeem goed werkt, meer mensen krijgen. We hebben toezegging van het ministerie van binnenlandse zaken dat binnenkort een ambte naar van dit departement een stu diebezoek aan Zutphen zal bren gen. Het. is, ik weet het, een ex periment. Maar beslist geen ge vraagd, of we een goede greep met dit systeem hebben gedaan kun nen we pas over een jaar zeggen', aldus de commissaris. HAARLEM (GPD) Bij de enorme brand wellicht de grootste van deze eeuw in Haarlem in het oostelijk deel van de oude binnenstad is donder dagnacht zeker voor vijf miljoen gul den schade aangericht. De vier verdiepingen hoge meubelzaak Marank-a' op de hoek Anegang - Kleine Houtstraat gin^ in de vuurzee geheel verloren, terwijl ook het tegenover ge legen pakhuis van Vroom en Dreesmaji voor een belangrijk deel uitbrandde. Het vuur was zo hevig dat omwonenden ;n paniek de straat op vluchtten. De Haarlemse brandweer, die assistentie kreeg van de korpsen van Heemstede, Bloemendaal. Zandvoort, Haarlemmer meer en Velsen, stond aanvankelijk fhteloos tegen de vuurzee die de .belzaak (daar brak de brand om tien uur uit) in korte tijd in de as leg de en naar de aangrenzende gebouwen dreigden over te slaan. Hoewel men die nat hield, kon niet worden voorkomen dat de vlammen al spoedig oversprongen naar de tweede verdieping van het voormalige waren huis van Vroom en Dreesman, waarin totaal voor 4,5 miljoen gulden aan -goe deren lag opgeslagen. Door de grote hitte sprongen tientallen ruiten in de omgaving, terwijl een vier tal zaken ernstige waterschade oplie pen. il verloren is gegaan. DEN HAAG (ANP) De regering heeft volgens voorstellen van de minis ter van landbouw en visserij een aantal algemene maatregelen van bestuur in voorbereiding, die onder meer in het belang van de visserij bescherming van de zeevisstand beogen. In verband met de recente afsluiting van het Haringvliet wordt beoogd het visserijreglemeiit voor de Zuiclhollandse stromen 1964 in te trekken, een nieuw visserijreglement voor de binnen visserij vast te stellen dat ook van toe- fiassing is op de afgesloten Zu-idhol- andse wateren en voorts de visseri) in de Zuidhollandse wateren, die kustwa teren zijn gebleven, te brengen onder het regime van een nieuw reglement voor de kustvisserij, eveneens geldend voor de Waddenzee en de Zeeuwse stro men. o Donderdag is er weer een West- Duitse starfighter neergestort, de 118e. Dit gebeurde bij Freiburg, ;n het zuiden des lands. De piloot kon tijdig de ma chine verlat-en en is ongedeerd. ZWOLLE (GPD) Ook het dagelijks bestuur van de PvdA in Zwolle ïs ge schrokken door de zeer geringe opkomst bij de statenverkiezingen. ,Maar wij vinden, dat er op dit stuk negativisme positief moet worden gereageerd', werd gesteld. Vandaar dat riien het initiatief heeft genomen om via een grootscheep se enquête in Zwolle te weten te ko men, waarom al die kiezers in Zwolle was (lat ongeveer een kwart van totaal aantal stemgerechtigden thuis zijn gebleven. Bij de organisatie van deze enquête zullen alle politieke partijen worden in geschakeld, terwijl men tevens hoopt op de medewerking van middelbare scho lieren en uiteraard de inwoners van Zwolle zelf. ,Over ruim twee maanden zijn er weer verkiezingen, we moeten proberen de oorzaken van het thuis blijven op te sporen zodat we als po litieke partijen daarmee naar de kie zers kunnen gaan', aldus de PvaA-voor- zitter in Zwolle de heer S. Zuiderbaan. (Van onze correspondent in Washington) Jn Amerikaanse regeringskringen wordt er rekening mee gehouden, dat de ont troonde Cambodjaanse leider, prins Siha- noek, terug kan keren naar Pnomh Penh om er ondanks de staatsgreep weer de lei ding op zich te nemen van een regering. Omdat ook de diplomatieke verbindingen tussen de Amerikaanse ambassade in Cambodja en het ministerie van buiten landse zaken hier zijn verbroken, is alle aandacht nu gericht op Sihanoeks uitlatin gen in Peking, waar hij een bezoek brengt aan de Chinese regeringsleiders. Deze uit latingen zullen een eerste aanwijzing zijn omtrent zijn plannen en de omvang van de door zijn eerste minister, generaal Lon Nol, uitgevoerde greep naar de macht. Niettemin heeft Washington naar aanleiding van de gebeurtenissen in Cambodja zowel de toege spitste militaire situatie in Laos, als het verloop van de oorlog in Zuid-Vietnam aan een nadere analyse onderworpen. Het ligt voor de hand dat de Amerikaanse regering niet in de eerste plaats gealarmeerd is over een staatsgreep, die vooral gericht schijnt te zijn tegen de aanwezigheid van Noordvietnamese en Vietcongtroepen op Cambod- jaans grondgebied. Toch zijn er drie punten die de aandacht hebben. In de eerste plaats zal het ministerie van defen sie zich willen beraden over de vraag in hoeverre directe of indirecte militaire bijstand verteend moet worden, wanneer de nieuwe Cambodjaanse leiders daarom vragen. Het Cambodjaanse leger van 35.000 man is slecht uitgerust en niet opge wassen tegen de naar schatting 40.000 man Noordvietnamese troepen, die zich in het land bevinden. Gezien de publieke opinie in de Verenigde Sta ten, de gebeurtenissen in Laos, en het door president Nixon gevolgde beleid, is het onwaar schijnlijk dat de Amerikaanse regering zou be sluiten om goveohtstroepen ter beschikking te stellen. De verwachting is dan ook dat. als er steun wordt verleend, deze in i'c v.>ni zal zijn van bombardementen door Amerikaanse vliegtui gen en in Zuid-Vietnain geslalioneeicïe 'Icrie Daarnaast is het met uitgesloten dat Zuidvietna- mese troepen zullen worden gebruikt om acties in Cambodja uit te voeren. In de tweede plaats heeft de Nixon-regering zich te beraden op de mogelijkheid dat de staatsgreep oorlogsactiviteiten uitlokt van Noordvietnamese troepen, die in het nadeel van het Cambodjaanse leger kunnen verlopen. In dat geval komt. Was hington voor eenzelfde vraag te staan, die het nu in Laos te beantwoorden heeft: tot hoever moet eventuele Amerikaanse militaire hulp gaan om het land te vrijwaren voor een communisti sche overwinning? Omdat een Cambodja, dat in handen zou zijn van Hanoi, geheel of gedeelte lijk, een nog grotere bedreiging oplevert voor het Amerikaanse streven om de oorlog in Vietnam te beëindigen, baart deze mogelijkheid de Ame rikaanse regering de grootste zorgen. Tenslotte wordt ook de mogelijkheid niet uilge sloten van een terugkeer van prins Sihanoek. Maar het lijkt vrijwel uitgesloten dat hij op een zelfde politieke basis zou kunnen terugvallen, als die hij verliet. Het is te verwachten dat zijn terugkeer alleen kan plaatsvinden, wanneer hij bereid is concessies te doen aan rechtse elemen ten in het land. Men wijst er in dit verband op dat de prins verleden jaar de sinds vier jaar ver broken diplomatieke relaties met de Verenigde Staten weer herstelde een beslissing die door sommigen wordt uitgelegd als een aanwijzing dat Sihanoek niet langer geloofde in een totale overwinning van Noord-Vietnam in het zuiden In dit geval zou hij dus minder ver verwijderd staan van de leiders van de staatsgreep dan de gebeurtenissen doen vermoeden. Het. is zonder meer duidelijk dat er Washing ton veel aan is gelegen om Cambodja als een min of meer neutraal gebied in stand te houden. Om die reden is het nauwelijks te verwachten dat de Amerikaanse regering zich geheel afzijdig zal houden van de recente ontwikkelingen. Voorals nog schijnt er geen reden te zijn om aan te ne men dat de Amerikaanse buitenlandse inlichtin gendienst (CIA) de staatsgreep heeft voorbereid, maar er is evenmin reden om te geloven dat de huidige Cambodjaanse leiders door Washington aan hun lot zullen worden overgelaten. Maar wat de regering in Washington ook zal ondernemen, ze za! zich daarbij moeten laten '.e den door de nationale publieke opinie die juist door de kri tieke toestand m Laos weer was gealarmeerd over de mogelijkheden van een verdere uitbrei ding van de Amerikaanse invloed en betrokken heid in Indochina. BOODSCHAPPER PATH ET LAO IN VIENTIANE lentiane aangekomen met een i •ootste] voor de Laotiaanse prins I Het vliegtuig was een machine van de internationale cont rolecomniissïe. De boodschap die hij bracht was af komstig van prins Soevanoevong, de lei der van de Patliet Lao. Het persbureau .Nieuw China' meldt, dat troepen van de communistisch ge zinde Pathet Lao de stad Sam Thong, 145 kilometer ten noorden van Vien tiane, hebben veroverd. vijandelijke troepen zijn vernietigd. Een Laotiaanse militaire woordvoerder heeft gezegd, dat de Laotiaanse rege ringstroepen nog in het bezit zijn van Sam Thong. In welingelichte kringen in Vientiane is vernomen dat twee Thailandse ba taljons Laotiaanse troepen, die trach ten een vooruitgeschoven stelling ten zuid-westen van de Vlakte der Kruiken te beschermen, te hulp zijn gekomen. Dit is het eerste bericht over het op aanzienlijke schaal deelnemen van Thailandse troepen aan het conflict in Laos. WILLEMSTAD (ANP) Op verzoek van de Antilliaanse premier, E. O. Pe- tronia, heeft de Nederlandse regering besloten in het kader van de technische toe te lichten, die de Mijnmaats (ADVERTENTIE) metivrgeten~ Fricoeten FRICO. KAAS MET EEN GROTE K

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 35