de BILT Nieuwe' Z.-Vlaamse burgemeesters Drs D. Roemers sloeg eerste damplank voor vissershaven Michelin-ster voor Middelburgs hotel ,Le Baron Chassé' 2 Containerhaven vergt 3 miljoen ALMANAK Kom de nieuwste Pfaff naaimachine met de „derde hand" bij ons zien! Bram Beekman, orgel, vertolkte Bach PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 MAART 1970 (JLDVERTENTIBJ Gezeten in de cabine van een dragline sloeg burgemeester drs D. Roemers vrijdagmiddag aan de Koningsweg te Vlissingen de eer- AAN KONINGSWEG TE VLISSINGEN VLISSINGEN In welke Zeeuw se haven zich de visserjj zal con centreren blijft vooralsnog een open vraag, een vraag waarop het antwoord van de overheid moet komen. Vrijdagmiddag tijdens de bijeenkomst ter gelegenheid van het heien van de eerste damplank voor de aanleg van de tijdelijke vissershaven aan de Koningsweg te Vlissingen bracht de heer J. Siereveld, wethouder van Arne- muiden, overigens al wel een dui- VLISSINGEN Zou de aansluiting met de ontwikkeling van de nieuwe ver voerstechnieken door de haven van Vlissingen worden gemist, dan houdt dat in dat binnen enkele jaren deze haven zou terugvallen tot een haven van geringe betekenis. Zo wordt ge steld in het raadstuk dat vrydag 3 april in behandeling komt in de raad van Vlissingen. In februari is immers de definitieve mededeling gekomen dat Vlissingen en Zeebrugge zijn geselec teerd als aanloophavens voor contai nerschepen, komende vanuit Australië. Beurtelings zullen deze schepen de ha vens van Vlissingen en Zeebrugge bin nenlopen. Om de tien dagen zal zo'n schip Vlissingen aandoen. Men ver wacht dat zodoende per jaar zo'n 10.000 containers in de Vlissingse ha ven verwerkt zullen worden. In Rotter dam worden de containers, bestemd voor Australië, geladen. De complete inrichting van een ter minal zal een investering vergen van f 11.000.000. Naar verwachting zal dei exploitatie van de terminal in de eerste jaren een tekort opleveren van ongeveer f 1.240.000. De NV Haven van Vlissingen verwacht overigens dat de activiteiten in het bestaande havengebied weinig of geheel niet zullen teruglopen. Daar de haven de laatste jaren overschotten had tussen de f 1.000.000 en f 1.500.000, wordt verwacht dat het exploitatietekort van de contaïnerterminal kan worden gereduceerd tot circa f 240.000. delijk standpunt naar voren: ,De overheid wil de concentratie mis schien in Breskens. de vissers van Arnemuiden houden het op Vlis singen'. Deze zaak vormde evenwel slechts een klein aspect van de bij eenkomst, tijdens welke het belang van de nieuwe, voorlopige vissers haven in Vlissingen preveleerde. Omstreeks half vier had burgemeester drs D. Roemers, gestoken in een gele jas en met een gele veiligheidshelm op het hoofd, de eerste damplank, die een; (onderdeel gaat vormen van het ankerscherm, een stukje de grond in geheid. Van de winderige Koningsweg begaf het gezelschap zich vervolgens naar het restaurant van de sporthal, waar de burgemeester de vele aanwe zigen welkom heette en het woord gal' aan wethouder I. Filius, die van het college het nauwst bij de vissershavi is betrokken. De heer Filius zette in het kort de achtergronden uiteen die tot deze tijde lijke oplosing hebben genoopt. De moei lijkheden rond de Koopmanshaven wer den steeds groter: de diepgang is te gering en bovendien is er te weinig ruimte. De naastgelegen haven brengt het probleem met zich mee dat er een drempel is die. slechts een diepgang van 1,50 meter toestaat. Tenslotte zal dit havencomplex toch zijn functie gaan ver liezen wanneer de nieuwe zeewering eenmaal is gerealiseerd. Het ligt in de bedoeling om dan aan de buitenzijde van deze zeewering een nieuwe haven te creëren, maar het wat, hoe, waar en wanneer daarvan, is momenteel nog onbekend. Wethouder Filius merkte op dat men niet de kans wil lopen dat de vissers Vlissingen gaan verlaten door niet tijdig met betere accommodatie te komen. Ook voor de visafslag wordt aan de Koningsweg een tijdelijke nieu we accommodatie gebouwd. Een voor deel van de haven aan de Koningsweg noemde wethouder Filius de vrijwel stabiele waterhoogte, waardoor de sche nen ook in het weekeinde rustig kun nen blijven liggen, zonder gevaar te gaan .rijden'. De kade krijgt éen lengte van 102 meter, zodat vier schepen te gelijkertijd kunnen lossen. De visafslag krijgt eén totale oppervlakte van 10 bij 50 meter, waar-van 400 m2 bestemd de visverwerking. Leeuwse Winkelen TZet. u het maar in die blauwe Fiat meneer, don gaan wij nog even winkelen- De do,mes, die zo in Goes een florerend bedrijf in speelgoederen en aanverwante artikelen verlie ten, hadden een kinderfietsje ge kocht. Een snoezig driewielertje voor de allerkleinste verkeersdeel nemer. En meneer mocht het nu, na het zorgvuldig met papier om wikkeld. te hebben, in de auto plaatsen, dan gingen zij nog even de stad in. £>e auto is open hoor', beloofden ze nog. Of er in de wijde Bevelenden maar één blauwe Fiat is. Een Noordbeveland.se meneer, al wat op jaren, kwam met. het drie wielertje thuis. Hij wist het niet eens, maar zijn vrouw, die hem begroette, omhelsde hem innig om dat zij in het pakket op de ach terbank een surprise vermoedde. ,Wat is dat?', vroeg ze vol ver wachting. De mam zag het pak ket voor het eerst. ,Weet ik niet', zei hijvoor hij aan de onthulling begon. Er kvxim een driewielertje uit. ,Voel je je toch goed de laatste tijd?' vroeg zijn vrouw nog. Na. allerlei halsbrekende telefoon tjes heeft het rijwieltje toch nog z'n plaats van bestemming be reikt. Maar 't was voor de man viel een denkertje. Z'n vrouw hield, er, als beloning voor zijn toewij ding, toch nog een bloemetje aan over een surprise voor de vrouw van de gelukkige vinder. Burgemeester Roemers merkte tenslotte nog op dat hij met betrekking tol de havenconcentratie even de indruk had gekregen van ,in het huls van de gehan gene, spreekt men niet over de strop', maar dat was later nog meegevallen. Het slaan van de paal en de bijeenkomst in de sporthal werden bijgewoond door het voltallige college van b en w, secre taris J. W. Peters, de aannemers en voorts vertegenwoordigers van de maat schappij tot Nijverheid en Handel, de Scheepvaartinspectie en de visserij. De kade wordt gebouwd door het aanne mingsbedrijf Schouwen-Duiveland te Zierïkzee, terwijl de prefab vismijn in elkaar wordt gezet door de Bataafsche aannemingsmaatschappij te Vlissingen. Naar men verwacht zullen de werkzaam heden in juli of augustus van dit jaar zrjn voltooid. Zeeuw aangehouden in verband met kacheldiefstal BERGEN OP ZOOM (C.PD) In Ber gen op Zoom is een omvangrijke haar dendiefstal aan het licht gekomen, waarvan de haardenfabriek Beckers NV de dupe is geworden. De 27-jarige ma gazijnbediende van het bedrijf, J. F. uit Bergen op Zoom. is in verband met deze diefstal, waarbij voor een bedrag van minstens 20.000 gulden aan gashaarden, gevelkachels en gaskomforen ls ont vreemd, door de recherche aangehouden. Twee medeplichtigen, de 37-jarige J. J. uit- Linschoten en de 26-jarïge A. S. uit Maartensdijk, zijn eveneens gearres teerd. Het drietal zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. De diefstal kwam aan het licht bij een controle van de voorraadboeken, na dat bij de directie het vermoeden was gerezen, dat er tekorten waren in het magazijn. Een door de recherche inge steld onderzoek wees uit, dat de be trokken magazijnbediende reeds vanaf vorig jaar oktober met zijn praktijken bezig was. Met de regelmaat van de klok nam hij haarden weg uit de ma gazijnen aan de Buitenvest en bij de Oude Veiling en verkocht deze aan J. en S., met wie hij een overeenkomst had gesloten. Voor elke haard kreeg F. honderd gulden. Een enkele maal ver kocht hij zelf een haard voor 250 gul den. Tribune Om te voorkomen dat er publiek in visafslag zelf zal bomen, wordt er een soort publieke tribune gemaakt, van waaruit men de activiteiten kan vol gen. Dc Vlissingse vloot bestaat mo menteel uit elf schepen, maar ook de vissers van Arnemuiden maken regel matig gebruik van de "Vlissingse haven. de schepen die na het sluiten Ooslersc-helde de thuishaven zullen s ï'.ieten verlaten, zoals Colijnsplaat. .-nslotte bracht hij dank aan de rijks waterstaat, waarvan de hoofdingenieur directeur jr J. Zuurdeeg aanwezig was, de NV Haven van Vlissingen, in de per soon van de directeur, de heer C. Oreel en de Vlissingse gemeentewerken, die vertegenwoordigd werden door de direc teur, de heer D. Stam. Waarderende woorden richtte de wethouder tot de mijnmeester en zijn medewerker. Namens het gemeentebestuur van Arne muiden sprak wethouder J. Siereveld, die dit initiatief van Vlissingen toejuichte. Zijn neef. de heer M. Siereveld, sprak als voorzitter van de visserijveren iging .Draagt elkanders lasten', die leden heeft in Vlissingen, Arnemuiden, Colijnsplaat, Yerseke en Tholen. Hij wees onder meer op de sterke toename in de aanvoer van de laatste Jaren. Werd er in 1951 nog voor f 280.000 aangevoerd, in 1969 was dat opgelopen tot f 2.228.000, De heer Siereveld meende dat na het afsluiten van de Oosterschelde vele schepen uit CoHJnsplaat naar Vlissingen zullen trek ken. Blik Namens de Zevibel sprak de secretaris, de heer J. Verbree, die niet op de eerder ter sprake gebrachte havenaccommoda tie wilde ingaan. Deze voorlopige vis sershaven, die één miljoen gulden gaat kosten, getuigde naar zjjn mening van een vooruitziende blik van het Vlissingse gemeentebestuur. Namens de handel sprak tenslotte de: heer Jac. Poppe uit Veere, die hoopte de vruchten van de nieuwe vismijn te mogen' plukken. I (ADVERTENTIE) De wonderbaarlijkste naaimachine ooit ge bouwd. Kom een vrijblijvende demonstratie bijwonen bij Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V. Kortemeestraat 17 Bergen op Zoom Nleuwediepstraat 23 Terneuzen Papegaaistraat 4 Goes F. van Waesberghestraat. 16 Hulst Nieuwendijk 29 Vlissingen (Slot van pagina 1 geval een bijzondere intrede, voor de heer Huber niets nieuws, ook acht jaar geleden kwam hij onder bijzon dere omstandigheden naar Goes. Mevrouw Huber is, met de hele fa milie. zeer verheugd, ,Het was altijd leuk In Goes. De kinderen hebben hier ook hun vrienden'. Commentaren De Goese wethouder J. H. Roose (kvp) voorziet geen moeilijkheden binnen het college van b en w. .Een burgemeester moet in de eerste plaats een coördinator zijn, en dat is de heer Huber'. Volgens wethouder Roose is er in de afgelopen maanden ,op een schandalige wijze met de ,en van hGPr wethouder betwij felt de waarde van de gevoerde actie voor de herbenoeming van de burge meester. Wethouder J. P. Lindenbergh (vvd) zei blij te zijn. dat er nu een bur gemeester is. .Wij hebben bij de tweede hearing in Middelburg ge pleit voor een CHU-burgemeestér. We zullen nu de heer Huber loyaal tegemoet treden. Naar wat ik uit het college van b en w heb ge hoord, geloof ik in de mogelijkheid van een goede samenwerking'. Wethouder dr E. J. Prins (pvda) bleek niet bereid commentaar op de benoeming te geven. .Officieel ben ik nog steeds niet op de hoogte' Ook de fractievoorzitter van de PvdA in de raad, de heer L. H. de Leeuw, wilde zich van commentaar onthouden. AR-raadslid M. Loeve was niet voor commentaar bereik baar. De heer J. van der Woude, één der initiatiefnemers van de handtekenin genactie, toonde zich verheugd, ,11c ben heel blij voor de heer Huber. voor zijn gezin en voor Goes. De actie heeft iets gedaan'. De heer Van der Woude vertelde, dat do re sultaten van de actie vorige maand door ds II. 31. Strating uit Goes en door ZLM-voorzïtter ir J. Prins, aan minister Beernink zijn overhandigd. Zeeuwsch-Vlaanderen Voor vijf van de zeven nieuwgevorm de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande ren kwam gistermiddag een eind aan het wachten op de benoeming van een nieuwe burgemeester. De hui dige burgemeestérs van Terneuzen, Axel, Hulst en Sas van Geut zullen na 1 april ook in de nieuwe gemeen ten met dezelfde naam weer aan het roer staan. Oud-burgeuieester A. Schipper van de pind vorig jaar op geheven gemeente Kruiningen w er cl benoemd tot burgemeester van de nieuwe gemeente Oostburg. De heer Schipper (55, één studeren de zoon. één voor goudsmid studerende dochter, éen gehuwde dochter en een zoontje van acht op de lagere school) verklaarde gister avond erg ingenomen te zijn met zijn benoeming in Oostburg. ,Ik heb er erg op gehoopt', zei hij. ,Het grote Oostburg is een mooie gemeente met gevarieerde be- staansbronnen: recreatie, land bouw, visserij en industrie'. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is voor de toekomstige burgemeester van Oostburg geen onbekend gebied. Hij is er diverse malen geweest en wat hem vooral opviel waren de goed ver zorgde dorpen. .Ik zie het als een zeer belangrijke taak om die ver zorging op peil te houden', aldus de heer Schipper, die desgevraagd zei erg veel te voelen voor een systeem van dorpsraden om voeling te hou den met de bevolking in de kernen. Geen cumulatie i De lieer Schipper (hij is Ncd. vormei) is sinds 1 april 1968 (wei de echter een cumulatie van functies op langere termijn uitgesloten te achten. ,Maar ik moet hierover in ieder geval eerst overleg plegen met de fractie', zei hij. Met het besturen van een streekge- meente zoals Grool-Oostburg er één wordt, heeft de heer Schipper al eni ge ervaring op kunnen doen. Bij zijn benoeming" in Kruiningen (1954) was hij enige tijd waarnemend-burge meester in Kattendijke. Dat beteken de het besturen van tweemaal twee kerkdorpen. Ook met de problematiek van de recreatie i-s de oud-burgemeester van Kruiningen niet helemaal on bekend. Ervaring op dit gebied deed hij op in het recreatiege bied ,Den Inker bij Kruiningen. ,lk moet overigens 'toegeven dat de kustrecreatie in Zeeuwsch- Vlaanderen van een heel andere allure is', aldus de heer Schipper. De heer Schipper wil zo vlug mo gelijk vertrouwd raken met de situa tie in zijn nieuwe gemeente. Daarom is er vanmiddag om 3 uur in Oost burg ai een kennismaking met de toe komstige gemeenteraad. De herbenoemde burgemeesters Hulst. Axel, Terneuzen en Sas van Gent verklaarden allen erg blij te zijn met hun benoeming. Burgemees ter P. J. G. Molthoff van Hulst zei zijn herbenoeming ,toch nog over weldigend' te vinden. ,Mijn gedach ten gaan vooral uit naar die colle- ra's die niet zo gelukkig zijn', aldus urgemeester Molthoff. die het als een groot voordeel beschouwde, dat de beslissing over het burgemeester schap van Groot-Hulst vóór de her indelingsdatum is gevallen. ,Je kunt nu al beginnen, samen met de voor lopige gemeentesecretaris de zaak voor te bereiden, zodat er direct al op een enigszins vaste basis kan wor den gewerkt'. Burgemeester M. K. van Dijke sprak de hoop uit het beleid van 'de laatste jaren te kunnen voortzetten. Hij noemde het van belang dat er een krachtig dagelijks bestuur komt, dat wordt geschraagd door de gemeente raad. Burgemeester Van Dijke zei na het bekend worden van zijn benoe ming al veel plezierige reacties te hebben ontvangen, óók uit de nieuwe kernen en met name uit Koewacht. ,Daar ben ik erg blij om, want ik hoop dat het mogelijk is tot een snel le integratie van alle kernen te ko nten', aldus de heer Van Dijke. Nieuwe start Dc herbenoemde burgemeester van Terneuzen, de heer J. C. Aschoff, verklaarde hel een heel goede zaak tc vinden dat er voor 1 april oen be slissing is gevallen over dc burge- nicestrespostcu in 5 Zeeuws-Vlaam se gemeente. .We staan aan een nieuwe start, ccn nieuw beginpunt', zo zei hij, ,en met elkaar zullen we Zeeuwsch-Vlaanderen van dc grond moeten tillen'. Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent verklaarde om twee redenen erg blij te zijn met zijn her benoeming. .In de eerste plaats om dat hel de continuering van het be leid mogelijk maakt en in de tweede plaats omdat deze vroegtijdige be slissing betekent dat de zaak bij de herindeling zo geruisloos mogelijk kan worden voortgezet'. Na de (her)benoeming van gisteren is het wachten in Zeeuwsch-Vlaan deren nu nóg op de namen van nieu we burgemeesters voor Hontenïssc Sluis. Van een herbenoeming in de gemeenten kan geen sprake zijn, or dat de huidige (waarnemend) burge meesters (die toevallig broers van elkaar zijn) de pensioengerechtigde leeftijd al zijn gepasseerd. Minister hield rekening met inspraak raad Wij hebben minister Beernink de vraag voorgelegd waarom mr Huber niet onmiddellijk in Goes was benoemd. De be windsman verklaarde ons re kening te hebben willen hou den met de inspraak van de raad. .Toen op 3 december jl zestien van de éénentwintig raadsleden aan de commissaris der koningin verklaarden dat zij openstelling van de va cature wensten, stond mij niets anders te doen dan aan dit verzoek te voldoen. Als ik dat niet had gedaan, zou de in spraak van de raad geen en kele inhoud of gestalte hebben gehad. De heer Huber kon in die situatie meesolliciteren. Bij een tweede consultatie van de raad op 27 februari van dit jaar is door veertien van de éénentwintig raadsleden aan gedrongen op een CHU-burge meester. Na beoordeling van de beschikbare kandidaten van deze politieke richting is toen besloten tot benoeming van mr Huber over te gaan', aldus mr Beernink. Kleine ontploffing bij PZEM-centrale: één lichtgewonde VLISSINGEN Vrijdagmiddag om streeks kwart over een deed zich op de PZEM-centrale te Vlissingen een kleine ontploffing voor waarbij de technisch ambtenaar T. D, uit Vlissingen lichte brandwonden opliep aan armen en nek. Na behandeling In het Sint-Josephzie- kenhuiis kon hij weer naar huis gaan. De ontploffing deed zich om onbekende redenen voor in een hogedrukleiding van een compressor. De bedrijfsbrand weer heeft met schuim een beginnend brandje geblust. H.BERKHOUT (NVV METAAL) PLEITTE VOOR .ZEEUWS SOCIAAL STATUUT' BREDA-VLISSINGEX De heer Berkhout, «listrïctsbestuurder van de Metaalbedrijfsbond NVV heeft tijdens de onlaugs gehouden .Provinciale Dag' in Zeeland gepleit voor een Zeeuws so ciaal statuut, zo meldt <lc ,Melaalkoe- rier' van vrijdag. Hij haakte hierbij aan bij prof. dr P. J. A. Hoeven, die meende, dat men aan nieuwe bedrijven eisen omtrent me dezeggenschap moest stellen. De be stuurder achtte dit. in overeenstemming met het welzijnsbeleid, dat op die dag weerd besproken. De heer Berkhout vroeg aan het fo rum hoe er over een Zeeuws statuut werd gedacht, waarin opgenomen eisen op sociaal terrein, waaraan de nieuw le vestigen bedrijven in Zeeland mini maal moeten voldoen. Volgens de .Metaalkoerier' was de reac tie van het forum minimaal, alleen prof. Ter Hoeven zou er ,na aandringen' op terug zijn gekomen en de gedachte aan trekkelijk hebb€=n gevonden. Ook was gebleken dat er géén weiknemers of vertegenwoordigers van ondernemings raden op de .Provinciale Dag' aanwe zig waren, aldus het. vakbondsblad. ,Er stond één man in de zaal op. die zei werknemer te zijn.' Hij had geen uit nodiging ontvangen maar toch maar een snipperdag genomen om de bijeenkomst bij te wonen, zo besluit de .Metaalkoe rier'. Meer geld voor gemeenten met slechte bodem DEN HAAG (ANP) Het ontwerp besluit voor de reeds aangekondigde voorlopige verfijn ingsregeling voor ge nieenten met een slechte bodemgesteld heid is vrijdag in de ministerraad be sproken. Voorlopig komen hiervoor, al- iis dit ontuerp-besluit, in aanmerking In totaal 101 gemeenten in de provin cies Zeeland, Noord-Hollan<L en Zuid- Holland. Beoogd wordt deze gemeenten financieel soelaas te bieden voor de uit een slechte bodemgesteldheid voort vloeiende hoge lasten. De verfijning is gedacht in de vorm van een hogere uitkering uit het ge meentefonds uit te keren in een schaal- bedrag (bedrag per inwoner). De mi nisters van financiën en van binnen landse zaken stellen zich voor de ver fijning voorshands» te doen werken voor dc gemeenten, die bij de gebiedsinde ling per 1 januari 1968 aan het gestelde criterium voldoen. De maatregel zal voor deze gemeenten inhouden een verhoging van het bedrag per inwoner met drie gulden, indien het aantal inwoners minder dan 5.000 be draagt. met vijf gulden per inwoner bij een inwonertal van 5.000 tot 400.000 en met zeven gulden per inwoner bij een inwonertal van 400.000 of meer. CULINAIRE ONDERSCHEIDING Inbrekers gingen zonder buit weg SINT-ANNALAND In de nacht van donderdag op vrijdag hebben inbrekers een speurtocht gehouden in de Cebeco- woning aan de Veiligweg te Sint-Anna- land en in garage Dekker, eveneens te Sint-Annaland. Hoewel men vele laden overhoopt heeft gehaald, bleek er toch niets verdwenen te zijn. Ook de porte feuille met. inhoud en de ring. die in jde Cebecowoning op tafel lagen, ble ven onaangeroerd. Tot de garage had men zich toegang veracha.il door een ruit te forceren, De rijkspolitie van Tho- I len stelt een onderzoek in. MIDDELBURG Grand hotel 'Le Ba ron Chassé' in de Gortstraal: te Middel burg is onderschei den met de ster van Michelin. Een onder- scheiding van alles behalve geringe om vang, waarmee- slechts ongeveer vijf tien Nederlandse ho tels zijn begiftigd. Een onderscheiding voor een superieure keuken voor supe rieure maaltijden, uitgereikt door Fran se fijnproevers. Toen een collega ster-ho telier, de directeur A. van Tilburg felici teerde met het blijde nieuws, liet hij op zijn gelukwensen vol gen: .Maar nu moet je nog zorgen dat je hem houdt'. Dat laatste is geen ge ringe opgave: één on- zorgvuhligheïdje, één iets te bruin of ietsje le wei nig bruin gebakken korstje, of iets anders dat, een niet uiterst ge trainde gastronoom voorbij zou gaan, kan liet verlies van de ster bete kenen. Men zou het be houden van de onder scheiding kunnen verge lijken met koorddansen. Wie immers de zeer be geerde ster verliest kan een diepe val maken, omdat het publiek maar al te gemakkelijk ge neigd is te denken, dat daarmee ook de keuken achteruit zou z(jn ge gaan. Hoe komt men aan de Mlchelm-sler? Bezoekers van het kandidaat-hotel attenderen de Michelin- gastronomen door mid del van een formuliertje op een mogelijk zeer fijne keuken. Dat gaat geheel buiten bet hotel om. Hel hotel doel ook zelf geen verzoek om keuring. Vervolgens komt geheel onverwacht een onbeken de eten, die zich ook na de maaltijd niet als spe ciaal door Michelin aan gestelde fijnproever be leend maakt. Hij vormt zijn oordeel en gaal, ge woon weer heen. zonder dat. men zich van de im- Cortantie van zijn bezoek ewust is. Als 'men dan aan de zeer hoge eisen heeft voldaan, verschijnt op een zeker moment een ster voor de naam van het hotel in do Michelin- gids. De directeur van .Le Baron Chassé' hoorde van een toevallig in het hotel logerende Frans man, van de onderschei ding die het hotel ten deel was gevallen. De Franse Michelin-gids ver scheen Iets eerder dan de Nederlandse versie. De onderscheiding geldt uitsluitend op culinair gebied. Bij de beroorde- ling sneeli onder andere mee de manier, waarop de maaltijd wordt geser veerd en de gevarieerd heid van de spijskaart. Do kok, die hij do ver overing van de ster uiter aard dc hoofdrol speelde. Is de heer J. J. de la Vieiuie. Negen perso neelsleden zorgen er voor, dat het. dc gast: ooit voor de rest aan niets ontbreekt. Bram Beekman gaf gisteravond Baeh-concert op het orgel van de gere formeerde Getuigeniskerk in Middelburg De Getuigeniskerk is sinds korte tij. in het bezit van een klein, maar be koorlijk orgel, dat geen rugpositief be zit en waar de organist op zijn orgel- bank te aanschouwen is. Men had in het voorste deel van de kerk de stoelen gekeerd, zodat men de organist kon zien spelen en dat heeft ook eens zijn deel, want vaak weet men niet w tussen de pijpen zittende man niet al leen intellectueel, maar ook lichamelijk te doen heeft. Dat was gisteravond heel wat, want Beekman had her. zich niet gemakkelijk gemaakt. Een programma samen te stellen voor een instrument dat erg beperkt is en waarop niet .mo numentaal' gespeeld kan worden is geen eenvoudige zaait- Hij had vrij wat (ne gen) koraalvoorspelen gekozen, mooio kerkelijke gebruiksmuziek, waarvoor hij steeds nieuwe registercombinaties wist te vinden uit het kleine arsenaal. Voor de meest aantrekkelijke en daardoor ook meest geslaagde werken koos Beekman muziek die technisch uitermate vee! vraagt. De Triosonate nr. m in D dient hier voorop genoemd te worden. De trio sonates, waarin de beide handen en de voeten zeer onafhankelijk van elkaar .opereren', zijn vaak van de grootste be koring, maar uiterst moeilijk. De wijze waarop Beekman deze derde speelde (m het bijzonder zij het Vivace vermeld) was boven alle lof verheven. Ook in liet Concerto nr. I in G wist hij, dank zij een voortreffelijke techniek en een ui terste doorzichtigheid een boeiend werk te brengen. Voor 't openingsstuk .Prae- ludiumen Fuga in D' schoot de orgelom- vang op vele plaatsen tekort, vooral voor het voorspel was er opvallend te weinig. Ook de Toccata in D (de Dorische), waarmede werd besloten, kwam niet he lemaal tot zijn recht, maar dan weer door de kleine orgelomvang. want wat Beekman ook daar desondanks bereikte was frappant. Een vrij talrijk publiek dankte na deze toccata de jonge mees ter met een welgemeend applaus. Op donderdag 26 maart om 19.30 uur zendt de NCRV een concert van Bram Beek man uit, eveneens bestaande uit werken van J. S. Bach, dan gespeeld op het or gel van de Koorkerk te Middelburg. v. M( Retificatie Abusievelijk is de bespreking van het concert door het Residentieorkest van donderdagavond door ons als planosollst Gerard Hengeveld genoemd. Het piano concert K 466 van Mozait werd echter gespeeld door George van Renesse. Om onbegrijpelijke redenen slipte een ver keerde naam uit de schrijfmachine. v. M. (ADVERTENTIE) Uw fotospeciaalzaak LotoBACKl St.-Jacobsstraat 27, Vlissingen. VERWACHT... ENKELE OPKLARINGEN Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk wat lichte regen. Overwegend ma tige westelijke wind, dezelfde tempern- tiiren als vrjjdag of iets hogere. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Al en toe regen en vrij zacht. Weersoverzicliten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5; min temp.: l tot 5 graden boven nor maal: max.temp.: van ongeveer nor maal lot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal30 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal: max.temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 60 procent; kans op een geheel min.temp. max.temp. Den Helder 3 S Eelde 2 10 De Bilt 3 11 Vlissingen 4 10 Vliegveld Zuid-Limburg 3 .12 ZON EN 3L\AN 22 maart Zon op 06.39 onder 18.56 Maan 'op 1S.34 onder 06.23 ZON EN MAAN 23 maart Zon op 06.37 onder 18.58 Maan op 19.48 onder 06.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2