Na de verkiezingen de kater ,Van Swaay heeft lak aan werknemers' TOTO] Kamer woensdag op paasreces CV-plannen? Even bellen Hoilestelle nv 01100-6995 Vragen over Hiro Oplichter van vakantiegangers gearresteerd SECRETARIS CHR. WERKGEVERS WIL AANVULLING PRIJZENWET Moeder stond zieke dochter nier af Kleine mammoet achter bij interne democratisering Gratis reizen twee dagen in mei op uw 6tr kaart ZATEROAO J1 MAART 1970 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT 17 NVV-BESTUURDER MEENT: Trieste conclusie na maanden van onderhandelen DEN HAAG (GPD) De directie van Van Swaay's installatiebe drijf in Den Haag heeft lak aan de werknemers en hun verte genwoordigers. Dat is de trieste conclusie van NW-districtsbe- gtuurder A. Naaktgeboren na enige maanden van onderhande len met dit bedrijf. Beweringen «lat constructief kan wor den onderhandeld wanneer de drei ging van acties wordt weggenomen, blijken zelfs regelrechte leugens le zijn, aldus deze distriotsbestuurder In ,De Metaalkoerier', het bondsor gaan van de Metaalliedrijfsbond NVV van deze week. D* vakbonden openden besprekingen met het Haagse installatiebedrijf, toen in de kleine metaalnijverheid geen landelijke cao kon worden af gesloten. Daarnaast werden ook spe cifieke bedrijfsproblemen aan de or de gesteld, die dringend oplossmg be hoeven. De landelijke onderhandelingen zijn door de uitspraak van de rechter in het Lomefa-proces weer op gang ga- komen. De Haagse vakbondsbestuurders zijn vanzelfsprekend doorgegaan met hun pogingen de bedrijfsproblemen op te tossen. Daarover zegt districtsbe stuurder Naaktgeboren: .Het gaal om het betalingsniveau van de werk nemers van Van Swaay en om de karweiwerkregeling. Het heeft maanden geduurd, voordat de direc tie toegaf dat de basisionen bij Van Swaay lager zijn dan elders. Dat werd eerst botweg ontkend. We kre gen toezeggingen dat men er wat aan zou doen, wanneer wij bewijs materiaal op tafel zouden leggen. Maar ook dat w«rd later door direc teur Remmelts ontkend.' Smoes' Volgens districtsbestuurder Naaktgebo ren werd toen als smoes' gebruikt dat de te lage lonen worden goed gemaakt door allerlei .franjes.' Bij verdere discussie met de directie bleek echter dat deze franjes niet gelden voor het grootste deel van liet personeel. De presentatietoeslag en autowasgeld bijvoorbeeld is alleen voor leidinggevende functionarissen en servicemönteurs- Het zal duidelijk zijn dat met dezelfde smoesjes ook een verbetering van de karweiregeling van tafel werd ge veegd, aldus de districtsbestuurder. Tijdens de gesprekken die de vak bonden met de directie voerden bleek dat bij Van Swaay ook nog allerlei Individuele loonfranjes worden toege past. De directie gaf toe dat de loon- situatie ondoorzichtig is en een cha otische indruk maakt--en liet zich moeizaam over de streep trekken in WIJZIGING VAN BESLUIT OMROEP BIJDRAGE DEN HAAG (ANP) In de minister- rand is gistermiddag een wijziging goed gekeurd van liet besluit omroepbijdra gen, waarbij de mogelijkheid van vrij stelling tot het betalen van de omroep bijdrage door blinden en doven niet meer wordt gerelateerd aan de. mate van arbeidsongeschiktheid, maar betrokken wordt op de mate van gehoor- of ge- nichtsgestoordheid. Minister-president De Jong deelde gis teren na de ministerraad mee dat in de Sraktijk de bestaande bepaling niet vol» oet. Veel doven en dit geldt ook voor blinden weten zich een plaats te verwerven in het arbeidsproces te- Sen een gelijke beloning als hun niet- ove collega's. Uit dien hoofde zijn zij dan niet meer te beschouwen als ar beidsongeschikt in de. zin van de wet en blijven bijgevolg verstoken van de mo gelijkheid van vrijstelling van de beta ling van omroepbijdrage. (Van onze parlementaire redactie) DF.N HAAG Met ingang van woens dag zullen de leden van de staten-gene- rahl kunnen genieten van tien dagen ver diende rust, omdat, dan het paasreces tal Ingaan tot maandag 7 april. Volgen de week dinsdag, de dag voor de reces, willen echter twee tweede-kamercommis sies zich nog in een openbare vergade ring buigen over een aantal belangwek kende onderwerpen. De vaste commissie voor verkeer en waterstaat komt om elf uur bijeen voor de behandeling van de begroting van PTT en het rijkswegenfonds, 's Midda, vergadert de vaste commissie voor i volksgezondheid over de onderdelen van de begroting van sociale zaken en volles- gezondheid die nog niet in de plenaire Kamervergadering waren behandeld. Op de agenda staat: tandheelkundige voor zieningen, jeugdgezondheidszorg (inc-1. de militair-geneeskundige zorg), orgaan- transplantaties, geluidshinder, de art- senvoorzieniing in de grote steden, ge zondheidscentra en de honorering artsen, De ministerraad zal volgende week niet, zoals de gewoonte is, op vrijdag verga deren, maar op donderdag. Het kabinet besloot vorige week op witte donder dag te vergaderen in plaats van op goede vrijdag. ADVERTENTIE ZAAGMOLENSTRAAT 1, GOES de belofte dal daar eigenlijk wel eens wal aan zou moeten gebeuren. De directie eindigde met te conclu deren d'it hel loch nog allemaal zo slecht niet was. Districtsbestuurder Naaktgeboren: .We hebben nog een laatste poging ge daan om de directie le bewegen een plan op tafel le leggen voor wijzi gingen in de loonsituatïe Maar ook daarmee was hel weer hel oude lied je. na aanvankelijke toezeggingen, krabbelde directeur Rommelt* in het zelfde gesprek terug.' Voordat de Van Swaay-directie door alle voorstellen van de vakbonden een slieep had gezel, vroeg men nog wel even of de bonden kandidaten willen stellen voor de ondernemings raad. Deze raad wordl door Van Swaay sinds kort gewenst, nadat di recteur Remmelts ,aan het denken was gezet door de sliidentenonlus- ten.' Ondernemingsraad De vakbonden lieten weten dat kandi daatstelling mede van liel verloop van de besprekingen zal afhangen. Hoewel men zich niet kan voorstel len dat onder «leze directie een on dernemingsraad kan functione ren, willen de vakbondsbestuurders het laatste woord la,ten aan de leden. Een schriftelijke enquête zal nu gaan uitmaken of de vakbonden hun me dewerking moeien geven aan de in stelling \an een ondernemingsraad of dat zij nu dezelfde houding tegen de directie moeten innemen, als de ze doet tegenover de werknemers. DEN HAAG (GPD) Het lid van de tweede kamer, drs J. J. Voogd (pvda) heeft aan de minister van erm gevraagd de kamer te willen inlichten over even tuele financiële moeilijkheden bij de Hi- i. In een toelichting zegt de heer V«v»gd kt- er verschillende geruchten gaan over financiële problemen ten aanzien van de Hiro. De openbaarheid is er volgens hem mee gediend, indien komt vast le staan wat van die geruchten wél en niet waar is. Donderdag is in Amsterdam de munt ,Do' van Oranje Vrijstaat geïntroduceerd. De Do is een gou den plakje met een waarde1 van ongeveer drie Nederlandse gul dens. De nieuwe munt sou volgens Ae Oranje Vrijstaatleden een om wenteling betekenen in het ruil verkeer. Tijdens de viering van de geboorte van de Do werden bil jetten van tweeduizend gulden ver brand. Een van de to p-mensen van Oranje Vrijstaat werd. hierbij ge arresteerd, omdat de politie nog steeds op zoele is naar de her komst van de bankbiljetten.' Op 'le foto: een beeld van de verbran ding van het ,geld'. een van de agenten heeft een tweeduizend biljet in de hand. Onderzoek CBS wijst uit: OP 1 OKTOBER 1969 STONDEN 58.700 HUIZEN LEEG WAARVAN 13.100 ONBEWOONBARE DEN HAAG (ANP) Op 1 oktober van het vorige jaar stonden er in Nederland 58.700 woningen leeg. Daar van waren er 13.100 niet meer geschikt gelijke. A an de reste rende 45.600 niet be woonde huizen zjjn er 38.600 reeds bewoond geweest en 7000 nog nimmer. Dit blijkt uit de eerste uitkomsten van een onderzoek, in gesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De gegevens wijzen uit dat van de 38.600 .oude' woningen er 23.700 (61 korter dan vier maanden on bewoond waren en 14.800 (39 vier maanden onbewoond waren en 14.900 (39%) vier maanden of langer. Voor de 7000 .nieuwe' wonin gen bedroegen deze aantallen respectieve lijk 4800 en 2200. Dit betekent dat bijna tweederde van de 45.600 voor bewoning geschikte woningen slechts gedurende een betrekkelijk korte pe riode leeg staan en weer vrij snel door de nieuwe bewoners wor den betrokken. De overige woningen staan gedurende een langere periode leeg, omdat zij ijvoorbeela betrokken zijn bij een intensieve verbouwing, een ge rechtelijke procedure, dan wel omdat zij qua prijs, grootte e.d. min der gewenst zijn aldus een publikatie van het ministerie van econo- nomische zaken dat deze gegevens bekend maakt. Een vergelijking van de jongste gegevens met vorige onderzoe ken leert dat voor Ne derland als geheel het aantal onbewoonde w vertoont. In de periode 1 april tot 1 oktober 1969 nam de kortstondige leegstand van ,oude' woningen toe met 200 tot 23.700 en die van de .nieuwe woningen' eveneens met 200 tot 4800. De lang durige leegstand van .oude" woningen daalde met 5600 tot 14.900 en die van .nieuwe' wo ningen met 500 tot 2200. Bij deze laatste cijfers wordt opge merkt, dat als gevolg van de gewijzigde op zet een beter inzicht is verkregen in de fei telijke omvang van de langdurige leegstand. Per 1 oktober startte men met een individu ele opgave van de wo ningen die vier maan den of langer onbe woond zijn. Daarbij zijn voor deze woningen enige aan vullende gegevens ver zameld. De uitkomsten daarvan zijn nog niet beschikbaar, maar wel kan worden vastge steld, dat een aantal woningen die bij vori ge opnemingen als ge schikt voor bewoning zijn verantwoord, in feite reeds ongeschikt voor bewoning waren. Andere woningen wa ren reeds geruime tijd voor beroep of be drijf respectievelijk als tweede woning 'in gebruik genomen. Bij vorige onderzoeken is derhalve vooral de langdurige leegstand van ,oude' woningen overschat'. In het noorden (Gro ningen. Friesland en Drente) zijn 5300 voor bewoning geschikte huizen onbewoond, in het oosten (Overijssel, Gelderland, Zuidelijke IJselmeerpoIders) 6400, in het westen (Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land, Zeeland) 25.900 en in het zuiden (N. Brabant en Limburg) 8000. KLACHT TEGEN AMSTERDAMSE POLITIERECHTER AMSTERDAM (ANP) De 22-jarige freeütnce-jiie<le\v<Tker van lie: radiopro gramma .VPRO-vrijdng', nir Peter Ni- colal heeft bij de president van «Ie Am sterdamse-rechtbank en «Ie minister van justitie een klucht ingediend tegen de politierechter inr G. II. Nomes. Tijdens de behandeling van de zaak te- gen de Maagdenhuisbezeller dr Torn de Booy. wetenschappelijk hoofdmedewer ker aan de universiteit van Amsterdam op vrijdag 13 maart, verbood mr No- mes de heer Nicolai een bandopname te j maken voor hel bewuste radioprogram ma. Mr Nomes vond de openbaarheid voldoende gewaarborgd door de aanwe zigheid van de schrijvende pers, aldus mr Nicolai, die wetenschappelijk mede werker aan de universiteit van Amster dam is in hel administratief recht. Toen i hij geen toestemming kreeg om tijdens de zitting opnamen te maken vroeg Nicolai of hij dan het uitspreken van het worms mocht opnemen, doch ook dit stond mr Nomes hem niet toe. Mr Nicolai beschuldigt mr Nomes van: mis- j bruik van bevoegdheden en onrechtmatig handelen tijdens "het proces. DEMONSTRATIE OP GEVAARLIJK KRUISPUNT WATERINGEN (ANP) Een demon stratieve tocht met ruim 100 personen auto's door het Zuidhonllandse dorpje Wateringen is gisteravond omstreeks half acht ontaard in pen flinke chaos, waardoor een kruispunt ruim een half uur volledig werd geblokkeerd. Het ver keer moest worden omgeleid. De politie behoefde niet in actie te komen. Eén jeugdige demonstrant raakte onder een; rijdende auto en brak zijn enkel. Aanleiding tot de demonstratie was een verkeersongeval vorige week op het kruispunt Noordweg - Kerklaan in Wa teringen. waarbij een vrouw om het le ven kwam. Het was de zoveelste dode lijke aanrijding op dit gevaarlijke kruis punt. De burgerij formeerde een actiecomité, dat de demonstratie organiseerde. De tocht door het dorp, waarbij de auto's en de vrachtwagens van de stoet wa ren beschilderd met leuzen als ,plek des onheils' en ,wel duur geld voor een plantsoen, maar voor verkeerslichten teen poen', verliep zonder moeilijk eden, en duurde ongeveer een uur. De narigheid kwam pas. toen ruim 300 jongelui, het omstreden kruispunt in be zit namen door zich lopend, zittend en liggend midden op het wegdek te verza melen. fADVERTENTIE Wel eens een schilderijtje gezien waar u overheen kunt lopen? Het is iets heel aparts. Vooral kinderen, maar ook groten zijn er verrukt over. Het zijn schilderijtjes van Heuga Tapijt. Prachtig van kleur en met hartverwar mende figuurtjes. U kunt ze ophangen, maar ook plakken op v/and of deur. En u kunt ze neerleggen als kleedje of tus sen andere Heuga Tapijttegels. Want het zijn Heuga Tapijttegels en ze heten Heuga Toy Tiles. Waar u ze kunt kopen? Bij uw Heuga-dealer natuurlijk. woninginrichting LANGE NOORDSTRAAT 25 - MIDDELBURG - TEL01180-2943 Felle kritiek op prijsbeleid j rnentsfactor gevaren zal kunnen mee- brengen voor het voortbestaan van de [ondernemingen, maar tal van onderne mers kunnen hem vertellen dat dit geen niogelijkheid. maar al werkelijkheid ia. Dat die redelijke rente in het beleid I van de minister nog niet 13 toegestaan, I komt natuurlijk om dat dan de kans be- i staat dat de prijzen meer omhoog zul- ien gaan dan is voorzien, aldus de heer Van Dam. Dat zal misschien wel zo zijn. maar aJs de lonen, een veel zwaarder» kostenfac tor, dat doen, roept geen enkele minis ter dat er geen risico genomen moet worden en neem ook eens de invoering van de btw per 1 januari 1969. Het ef fect daarvan op de prijzen was 100 pro cent hoger dan geraamd. De ondernemers worden ervan verdacht van de invoering te hebben geprofiteerd, maar professor De Mohr heeft in zijn openbare les duidelijk gemaakt dat hier In liet blad van deze bond, .De werkge- geen sprake van is geweest en dat de uit de secretaris l'elle kritiek op het minister van financiën zich op de zaak prijsbeleid van de overheid. Naar zijn heeft verkeken. De werkgevers hebben mening zal de prijzenwet op twee pun- dat destijds al betoogd, aldus mr Van ten moeten worden aangevuld. In de para. eerste plaats zullen geen algemene prijs-J maatregelen meer genomen moeten kun- J°°r e misrekening van financiën moet nen worden dan allpen in samenhang jae ondernemers nu ai s.nds 1969 boe- met andere maatregelen waarbij even-ten met een straf prijsbeleid. GULPEN (GPD) L speurwerk heeft de politie van Gulpen een geraffineerde oplichtersaffaire, waarbij zeker 100 aspirant-vakantie gangers samen voor meer dan 10.000,- gulden werden benadeeld, opgelost. Als hoofdverdachte is de 27-jarige J. M. röntgentechnicus van beroep, maar de laatste tyd zonder werk, uit Valken burg aangehouden. Als vermoedelijke medeplichtige werd de 31-jarige Frans H., van wie als beroep eveneens rönt- [entechnicus staat vermeld, aangehou- len. De mannen hebben zich de laatste maan den voorgedaan als verhuurders van va kantiebungalows, sta-caravans en appar tementen in de Eifelplaatsen Heimbach en Hellental, in Eupen en Malmedy in de Belgische ardennen en in de Luxem burgse toeristenoorden Vianden en Kiekirch. In diverse landelijke dagbladen en Hol landse provinciale kranten adverteerden zij voor inderdaad wel bestaande vakan tieadressen, zonder dat zij echter ooit contact met de eigenaren hadden ge had. Het was de mannen slechts te doen om de eerste aanbetaling, varië rend van 60 tot 100 gulden. Om dit geld in handen te krijgen maak ten zij gebruik van postbus 163 te Heer len en van het adres Slenakerweg 8 te Gulpen. Beiden stonden op naam van M. Schleepen. Nadat reflectanten, zich hadden aangemeld, kregen zij een com plete documentatie over de gewenste vakantieplaats, verzonden onder de naam M. Schleepen. Daarbij het ver zoek om de eerste aanbetaling per che que naar de postbus in Heerlen of naar het adres te Gulpen over te maken. Naar M. bij zijn arrestatie bekende, hebben zeker 100 mensen op de adver tenties gereageerd en in de meeste ge vallen 100 gulden overgemaakt. Bescherming tegen onevenwichtig en onrechtvaardig overheidsoptreden HAARLEM (GPD) In de toe- komst zullen de ondernemers be schermd moeten worden tegen on evenwichtig en onrechtvaardig overheidsoptreden. Dat is de me ning van mr Van Dam, algemeen secretaris van het Christelijk Werkgevers Verbond. eens de belangen van andere evenwaar dige partners in de samenleving wordt ingeperkt, aldus de heer Van Dam. Dit naar analogie van artikel 10 van de loonwet, dat bepaalt dat alleen al gemene loonmaatregelen genomen mo- jen worden in samenhang met andere maatregelen in het belang van de na tionale economie. Een tweede aanvulling van de prijzen wet. aldus secretaris Van Dam, za moeten voorkomen dat het prijsbeleid bedrijfseconomisch verantwoorde be- die het prijsbeleid in het afgelopen jaar hierop heeft gedaan, is hier dan in stnja met de bedoelingen zoals in I parlement z.jn uitgesproken bij het tot stand komen van de prijzenwet en dient voor de toekomst te worden uitgesloten, zo zegt hij. Minister Nellissen heeft dan wel een wijziging in zijn prijzenbeleid aan gekondigd waarbij een zekere rente over het geïnvesteerde eigen vermo gen voor doorberekening in de prijs in aanmerking komt. maar waarom is daarbij alleen maar sprake van een zekere en niet van een redelijke rente, zo vraagt secretaris Van Dam zich ajf. In beginsel is de rentaibiliteitsregel wel hersteld en minister Neiissen meent dat het nog langer negeren van de rende- TWINTIG DODEN BIJ HOTELBRAND IN SEATTLE SEATTLE (REUTER) Bij een ho- tebrand in Seattle zijn 20 mensen in de vlammen omgekomen en 14 gewond. De brandweer vermoedt, «lat de brand is gesticht omdat hij op twee plaatsen- tegelijkertijd is uitgebroken en waar schijnlijk een zeer brandbare vloeistof is gebruikt. VERWIKKE LINGEN ROND BRIEF VAN DEMKA - PERSONEEL UTRECHT (GPD) Een \rijdag In de publiciteit gekomen brief, waarin e«n aantal beambten van de staalfabriek Demka In I'trccht aan de directie \an Demka en Hoogovens vraagt de aange kondigde fusieplannen niet Sambre et Meuse niet door te voeren, en waarin zij aankondigen t«- zullen overwegen of zij hun medewerking aan de fusie moe ten onthouden, bestaat formeel niet. Het bewuste stuk is een conceptbrief ge weest, waarvan een aantal exemplaren door het bedrijf en daarbuiten beert gecirculeerd, maar hij zal niet worden verzonden. Dit lantste is h«-t resultaat van het vrijdagmiddag gehouden over leg in de ondernemingsraad, waar bij tussen directie en personeel afspra ken zijn gemaakt over liet verschaf fen van die informatie, die het nood zakelijk vertrouwen in de fusieparlner bij het personeel van Demka moet her stellen. In een communiqué zei vrijdagavond de Demka-directie dat bij het personeel een aantal vragen zijn gerezen over de voorgenomen fusie met sambre et Meu se. Dit heeft geleid tot het opstellen door een aantal personeelsleden van een conceptbrief. Naar aanleiding daarvan heeft vrijdagmiddag overleg plaatsge had mot de ondernemingsraad. Resul taat hiervan is geweest dut de bewuste conceptbrief niet zal worden verzonden, aldus de directie. Niettemin is de con ceptbrief in de publiciteit eekomen. Vrijdagavond heeft overleg plaats ge had tussen de Demka-directie en de dis trictsbestuurders van de vakbonden. De vakbonden zullen dezelfde informatie ontvangen als het personeel en de di rectie van Demka verwacht, dat van die inlichtingen een geruststellende wer king zal uitgaan. Tegenover de officieel dus niet be staande. want niet verzonden brief van het personeel, dat weet dat het Utrechtse bedrijf voldoende levensvat baarheid heeft ook op langere termijn en dat zich daarbij baseert" op de gun stige financiële ontwikkelingen die er de laatste tijd zijn geweest, stelt de di rectie van Demka, dat het besluit een fusie aan te gaan is gebaseerd op de structurele situatie. .Deze is, sinds wij onze besluiten namen, niet gewijzigd', aldus de directie. .Het vertrouwen in de fusiepartner !s ongeschokt. Sambre et Meuse is zowel qua marktpositie als qua technisch kunnen sterk. Ook de fi nanciële positie is goed.' Tenslotte herinnert de directie van Demka aan de met de Franse partner gemaakte afspraak het bedrijf staalgiet- werk inclusief de smelterij in Utrecht voort te zetten. In een nadere toelichting op de gang van zaken wordt van directiezijde on veranderlijk een aantal van globaal 150 man genoemd dat zal moeten afvloeien. ENSCHEDE (GPD) ,Het maakt mij niets uit of het voor de oudste, de jongste of de ondeugendste is', ver- telt mevrouw Van der Veen uit Ensche- de, die ruim twee weken geleden van een van haar gezonde nieren afstand deed voor haar 18-jarige dochter Lu cie. De operatie geschiedde ln het St- Radboudziekenhuis ln Nijmegen. Me vrouw Tan der Veen is enkele dagen geleden uit het ziekenhuis ontslagen en mag nu verder thuis uitzieken. De spanning van de afgelopen wéken staat haar nog op het gezicht te le zen. Hoewel zij goede vorderingen maakt, is de zorg om het behoud van haar jongste kind nog niet geweken. ,Ik ben niet eerder gerust dan dat de dokter zegt dat de kritieke toestand voorbij is. Haar verslag over de ingrijpende ope ratie is nuchter. De dokter had de keu ze uit vier nieren. Twee zusjes, een broertje en ik hadden geschikte nieren, aldus mevrouw Van der Veen. .Toen ik van de dokter hoorde dat mijn nier goed was, heb ik gezegd: dan de mijne. Die nier ging er bij mij uit en bij haar in'. Toen Lucie de nacht erop veel bloed verloor, zijn de Enschedese en LTtrecht- se politie in de weer gekomen. De dok ter zei: ik heb bloed nodig van José. Kathrien en Henme. Waar kan ik die be reiken. José en Kathrien. die beiden verpleeg ster zijn, waren boodschappen aan het doen in de stad. De directrice van het Stadsmatenziekenhuis in Enschede is met de politie de stad doorgereden, waar ze de beide meisjes zijn tegenge komen. Zoon Hennie zat in de trein tussen Amsterdam en Deventer en kon in Utrecht op het station worden opge vangen, Toen begon uit Utrecht en En schede een dolle rit naar het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen. De afstand Utreoht-Nijmegen werd in een uur af gelegd. Er werd door rode stoplichten gereden om op tijd aan te komen. ARNHEM (GPD) ln de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel vindt men dat de .kleine mammoet' van staats secretaris Grosheide niet bepaald voor op loopt ten aanzien van de interne de mocratisering van het onderwijs. Dat zei de heer J. D. v. d. Bosch, voorzitter van de sectie basisonderwijs van de ABOP, gisteravond in zijn openings woord op de jaarvergadering in Arn hem. Het .voorontwerp van een wet op liet basisonderwijs' omvat geen duidelij ke inschakeling van de ouders en van het personeel van de 6ehoIen, zo zei de heer v. d. Bosch. Bij de beoordeling van het voorontwerp stuit men op een paar moeilijke punten, volgens de heer v. d. Bosoh. Hij consta teerde bijvoorbeeld dat volgens liet ont werp belangrijke nadere regelingen in zeer grote mate zullen afhangen van algemene maatregelen van bestuur. Daarvoor is wel begrip op te brengen, zei de heer v. d. Bosch, omdat de wet straks bij de invoering helemaal up to date moet zijn. Maar voor de beoorde ling nu zou het toch wel wenselijk zijn althans enige gedachte over die nadere regelingen te De heer v. d. Bosch deelde mee dat de .ABOP geen bindende stellingname over liet voorontwerp heeft gefromuleerd. Men is er bijzonder blij mee dat de staatssecretaris probeert te komen tot oordeelsvorming van onderaf in plaats van bovenaf over 't voorontwerp. Daar aan wil men in de eigen organisatie zo breed mogelijk meewerken. Pas later zal het daarvoor kunnen komen tot een advies van de sectie basisonderwijs en eventueel van andere secties aan het hoofdbestuur, waarna tenslotte een me ningsuiting samen met de rooms-katho- lieke en protestantse ABOP-partners in de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie tegemoet gezien kan worden. (Van onze parlementaire redacteur R. W. Heidinga) DEN HAAG Wat katterig hebben de politici aan Het Binnenhof deze week de uit slagen van de statenverkie zingen van zich afgeschud. Vooral de oppositie was te leurgesteld. Alle mooie dro men over een linkse overwin ning, vervroegde kamerver kiezingen en een groeiende progressieve meerderheid, bleken bedrog. Wederom is gebleken dat dit land niet progressief van aard is, al thans niet in linkse zin. De christelijke partijen laten zich niet losweken en het ka binet-De Jong zit voldoende vast in het zadel om de rit tot volgend jaar te kunnen uit rijden. Het was een beetje gênant le zien aanwezig toen hij het woord vroeg De voorzitter kreeg verder geen hand omhoog toen hij conform het reglement van orde naging of het voorstel van Bakker voldoen de werd ondersteund om in behan deling te komen. Drs. Den Uyl, de man die zelf het idee in de* ver kiezingsstrijd lanceerde, hield zich nu afzijdig. Behalve de communisten en libe ralen heeft de uitslag dan ook niemand in een juichstemming kunnen brengen. Zelfs D'66 niet. hoewel dat in feite de enige par tij is die werkelijk stemmen heeft gewonnen. Vergelijkt men het aantal uitgebrachte stemmen met vorige verkiezingsuitslagen, dan blijkt dat alleen D'66 nieuwe kie zers heeft aangetrokken. De winst van de anderen is alleen maar het gevolg van de verschuivingen, die de afschaffing van de opkomst- plïcht heeft veroorzaakt. Er mag dan ook nog wel eens bedacht worden dat mr. Van Mierlo, als het om landelijke verkiezingen was gegaan, nu een fractie zou aanvoeren zo groot als die van de ARP. liet bijzonder uit naar de kiezer die niet is opgekomen. Politicolo gen breken zich nu het hoofd over de motieven die hem hebben be wogen thuis te blijven. Voor som migen spreekt er een brok onbe hagen uit, voor anderen apathie. Er zal wetenschappelijk worden onderzocht waarom zoveel kiezers het hebben laten afweten. Al die drukte doet echter een beetje overdreven aan. Het staat wel vast dat een groot percentage thuisblijvers gewoon niet in de politiek is geïnteresseerd. thuisgebleven, wordt er aan Het Binnenhof gejammerd dat het een lieve lust is. Tevreden Eermien BP naar aan hun kant, donderdag voor aap liet staan, toen hij een poging deed een kamerdebat over de verkiezingsuitslag uit te lok ken. De communisten zitten met vier man in de kamer, voldoende om een voorstel in behandeling te krijgen. Helaas voor Bakker was slechts een- van zijn kameraden De grote verrassing van deze ver kiezingen was vooral dat er geen verrassingen uit de bus zijn ge komen. Toch hebben zich wel dege lijk verschil''"vingen voorgedaan In de kater die op de uitslag is ge volgd, is bijvoorbeeld nauwelijks aandacht besteed aan de verplet terende nederlaag die de Boeren partij is toegebracht. Voor deze partij is het politieke getij dui delijk gekeerd. Het verlies zal zich bij de volgende verkiezingen nog stellig voortzetten. Wat "dat be treft heeft de afschaffing van de opkomstplicht zijn werk ge.daan! De belangstelling gaat echter in Boekdelen spreekt wat dat betreft een commentaar dat de zangeres Hermien Timmermans aan de voor avond van de verkiezingen vanuit haar woning in Boeikelo telefo nisch een landelijk dagblad gaf. .Ik ga niet stemmen en Gert ook niet', zo liet zij de verslaggever weten. .Het hoeft nou toch niet meer? Ik ben 27 en heb dus nog maar een keer in mijn leven ge stemd. Wat ik toen koos? Eens even denken. Het was een partij die in van Gert moest nemen. Oh" ja, de WD. geloof ;k. Maar nu blijven we lekker thuis Gert en ik. We interesseren ens hele maal niet voor de politiek. Goeden- middag'. We bleven lekker thuis, want het hoeft immers niet meer. Ziedaar het belangrijkste motief van veel kiezers. De politici aan Het Bin nenhof hebben hen gewoon over schat. toen zij op de valreep nog even een eind aan de opkomst" pLicht meenden te moeten maken. Zij riepen in koor dat de kiezer zo langzamerhand wel mondig en vol wassen was geworden en heus wel in staat zelf uit te maken of hij naar de stembus moest komen of niet. Nu ruim dertig procent is De regeringspartijen hoeven met de matige opkomst niet zo erg ongelukkig te zijn. Er spreekt een zekere tevredenheid uit met de gang van zaken. Het land wordt in ieder geval niet bestuurd op een manier die de kiezer in mas sale bewogenheid naar de stem bus jaagt. Verder is het een ge brek aan onze opvoeding-. Grote groepen kiezers hebben wel leren rekenen en schrijven, maar niet bewust kiezen. Dat speelt zeker een rol bij de verkiezingen voor provinciale staten. Het provincie bestuur is nooit een college ge weest dat erg aan de weg heeft getimmerd en velen weten nau welijks wat bijvoorbeeld gedepu teerde staten doen. Wat dat be treft zullen de verkiezingen voor de gemeenteraden in juni stellig nieer kiezers in beweging brengen. Als er ran apathie onder de kie zers sprake is. dan nioet dat voor al een gevolg zijn van het politie ke gehakketak tussen de vele par tijen die zich aan de kiezer pre senteren, De oppositie is in ieder geval niet in staat gebleken hen een duidelijk alternatief voor te schotelen. Misschien is ook de keuze te groot. Bij de verkiezin gen zijn steeds waer een groot aantal partijen in het geding die geen werkelijke invloed op de gang van zaken iveten uit te oefenen en dat werkt frustrerend. Als men de kiezer in vrijheid naar de stem bus wil lokken zal men hem ten minste een werkelijke keuze moe ten voorhouden en invloed geven op de wijze waarop het land, de provincie of de gemeente wordt bestuurd [ADVERTENTIE) Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2. 5. 9,12,13,20.21,23,26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart, aan het loket te laten afstempelen, le Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. voordelig uit met NS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 17