Minister Schut zegt bouw van meer bejaardentehuizen toe Mogelijk toch legereenheden VS naar Laos his his Waarom u Lodaline moet gebruiken kunt u op uw vingers nagaan. Landbouwministers EEG ploegen voort Sociaal-economisch akkoord in België 9 KAMERLID EGAS: DUIDELIJKE TEGEMOETKOMING 13 t'm 22 maart KVP-RAPPORT MIDDEN-OOSTEN 13 t'm 22 maart VOLKSTELLING MOGELIJK PAS VOLGEND JAAR Onderhandelingen voor metaal-cao WOENSDAG 18 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG Minister Schut wil dit jaar zoveel extra-vergunningen voor de bouw van bejaardentehui zen uitreiken, dat voorzien wordt jn een totaal van 2000 méér dan hij eerst van plan was. De minis ter deed deze toezegging in de tweede kamer tijdens de interpel latie van het socialistische kamer lid Egas over de rem, die de rege ring heeft gezet op de bouw van bejaardentehuizen. ,Ik voel het duidelijk als een tegemoetkoming', zo verklaarde ons gisteravond des gevraagd de voormalige staats secretaris Egas' .vooral als je daarbij bedenkt dat dit jaar glechts voor 5600 bejaarden ver zorgingsbedden zullen worden ge bouwd'. D« heer Egas kreeg tijdens zijn inter pellatie duidelijk steun van het AR-ka- merlid, mej. Van Leeuwen, die meerma len opmerkte dat ook bij haar de zorgen over de voorzieningen voor de bejaarden nog lang niet zijn weggenomen. Ook drs Tilanus (chu) merkte op, dat hij het beleid van de regering te ongenuanceerd vond. Hij vond het niet juist, dat er sn acute stop voor de bouw van bejaar dentehuizen werd afgeroepen. punt huldigt, dat de bejaarden in gro tere mate dan tot nu toe, zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven. Daarop is het beleid afgestemd. Daar door zullen er ook minder bejaardente huizen gebouwd worden. Maar de acute nood is nog zeer hoog, zo meent de heer Egas, vooral voor bejaarden die drin gend een plaats nodig hebben in een be jaardentehuis. Mej. Van Leeuwen signa leerde een nieuwe omstandigheid uit het antwoord van de beide bewindslieden op de inleidende vragen van de heer Egas. De afremming in de bouw van bejaar dentehuizen vindt namelijk in alle pro vincies plaats. Het kamerlid meende, dat dat niet juist is. Zij meende dat er bij voorbeeld in Groningen men er al wel is, maar dat met name in de Randstad een grote behoefte aan bejaardentehuizen valt te constateren. ,Ik ben geschrokken van het feit dat er nog steeds geen con crete cijfers per provincie zijn', zo ver klaarde mej. Van Leeuwen. ,We moes ten toch wat doen', aldus de staatsse cretaris, .niet handelen is immers ook een beslissing.' Volgens hem moet men de afremmingsmaatregel toetsen aan het moment waarop het voelbaar zal zijn, Onvoldoende De heer Egas wees er op, dat de af remming onvoldoende gebaseerd is op de reeële behoefte aan tehuizen. De opvat tingen van niet-bejaarden over deze be hoefte aan plaats in tehuizen variëren iter. .Zo ongeveer van zeven tot veertien procent van de bejaarden zou voor ver- lorging in een tehuis in aanmerking ko men', aldus het kamerlid. ,Ook de behoefte aan opname zelf is een belangwekkende zaak. Op 8 novem ber vorig jaar deelde de heer Grootgeest mee, dat een beperkt onderzoek in Zuid- Holland tot de conclusie leidde, dat vier E recent van de bejaarden zonder meer i een tehuis opgenomen diende te zijn, en dat nog eens negen procent met op name zeer gediend zou zijn en de ver- lorging van deze dertien procent het beste en goedkoopste in tehuizen zou kunnen plaatsvinden.' Momenteel is er voor ongeveer 100.000 personen plaats, dat is ruim zeven procent.' Pijlen Later verklaarde de heer Egas tegen over ons, dat zijn pijlen dan ook niet gericht waren op minister Schut van volkshuisvesting, maar in eerste instantie op het beleid van staatsse cretaris Van de Poel, die het stand- GRONINGSE STUDENTEN BEZETTEN UNIVERSITEITEN GRONINGEN (ANP) Gisteravond rijn de studenten Nederlands van de rijksuniversiteit te Groningen overge daan tot bezetting van het gebouw van de alpha-faculteit aan de Grote Kruis- Iteze beslissing hebben de Neerlandici genomen, omdat zij het antwoord dat zij nebben ontvangen van de faculteit der letteren en het dagelijks averteg van de unsversiteit op hun verzoek om een ex perimenteer jiaar, op basis van het door nsm gestelde voorlopige reglement voor relfbestuur, dermate negatief achten, dat zij praten zonder meer met deze .in tenties niet voldoende vinden. Toch zijn Hj Ingegaan op het verzoek van het dagelijks overleg om onder diens leiding woensdagochtend een gesprek te heb ben met de faculteit. namelijk in 1973. Eind 1972 zal negen procent van de bejaarden in een ver zorgingstehuis kunnen wórden opgeno- Prognoses In zijn prognoses, vergeleken met het afgelopen jaar stelde de bewindsman, dat het aantal bejaarden zal toenemen van 1,28 miljoen tot 1,4 miljoen. Het aantal verzorgingsbedden zal in deze drie jaar toenemen van 100.000 tot 126.000 en het aantal bejaardenwoningen van 46.000 tot S2.000. Eind vorig jaar waren er voor acht procent van de bejaarden verzor gingsbedden, eind 1972 zal dat voor ne gen procent het geval zijn. Het kamerlid Egas, die in eerste instan tie een motie indiende waarin de regering gevraagd wordt de bouw van voor uit voering gereed zijnde projecten niet af te renimen, wist gisteravond nog niet, of hij deze motie weer zal intrekken na de belangrijke toezegging van de minis ter. Hij wil daarover eerst contact op nemen met zijn mede-ondertekenaars, ae heren Nypels (d'66) en Van der Lek (psp). MINISTER ROGERS WAARSCHUWT: WASHINGTON, SAIGON, PNOM PENH (RTR, AFP, AP) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, heeft dinsdag verklaard dat de AMSTERDAM De hoofdinspec teur van politie, chef van bureau kinderpolitie te Amsterdam, ver zoekt namens de ouders de op sporing va,n Hildegonda. Willemïna Tacke, geboren SJf-7-1952. Signa lement 1.70 meter, donkerblond haar, blauwe ogen. Kleding: zwar te rok, rode trui, blauw vest zon der mouwen, zwarte pantynylons, zwarte schoenen en blauwe jas. Het meisje, dat zich ook wel Hil da Fokke noemt, is sinds 22-1- 1970 spoorloos. MOEIZAAM OVERLEG IN BRUSSEL Noord-Vietnam heeft dinsdag ver klaard, dat ongeveer 10.000 Ameri kaanse adviseurs en andere functio narissen zich in Laos bevinden. Het officiële Noorvietnamese partij- Wad, ,Nha/n Dan' uitte deze beschul diging in een hoofdartikel, waarin men president N:ixon tevens van es calatie van de oorlog in Laos be schuldigde. Het hoofdartikel werd via radio Hanoi bekendgemaakt. De uitzending werd in Honkong opge vangen. Een Amerikaanse militaire woordvoer der in Saigon heeft bekend gemaakt, dat Amerikaanse strategische bommen werpers en vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht en de marine maan dag hun bombardementen van de Ho Tsji Mirth-route door Laos hebben voort gezet. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse ziaken deelde dinsdag mee dat uit een telegram van de ambassade in Vientiane blijkt dat de situatie in het gebied van Som Thong en Long Thieng .ernstig' is. De .tegenstander' heeft zich van Tam Blioeng en andere heuvels meester gemaakt die zich tien kilome ter ten noordoosten van Sam Thong bevinden. BRUSSEL De raad van mi nisters van landbouw van de zes EEG-landen heeft gisteren en de afgelopen nacht geworsteld met het probleem van de prijzen en overschotten. Daaraan vooraf ging een discussie over het afronden ADVERTENTIE1) 15e INTERNATIONALE WATERSPORT EN KAMPEERTENTOONSTEUJNG van de regeling voor het instellen van een gemeenschappelijke markt voor wijn. Italië heeft bezwaren en het wenst dat daaraan wordt te gemoetgekomen, voordat vrijdag de definitieve reglementen kunnen worden ondertekend. Overeenstemming werd nog niet bereikt en ook al zou die er zijn, dan is het nog de vraag of de demissionaire Italiaanse regering haar handtekening kon zet ten. •m BOTEN - TENTEN geopend van 10-17 en 19-22 uur zondag van 10-17 uur toegang f 3.50 speciaal Trein -Toegang - bil jet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-8tatlo« ,Miniplan' Minister Lardinois Is gekomen met hetgeen hij zelf een .miniplan' noem de. Hij stelde voor, dat de suiker prijzen voor de campagne 1970 on veranderd zullen blijven, maar dat er voor de twee volgende campagnes het produktiequotum met telkens 2 procent zal worden verminderd, zo dat de overschotten langzaam zou den verdwijnen. Voor de granen wil Nederland een ver mindering van de tarweprijs met één procent en een verhoging van de prijs voor voedergranen met eveneens één procent. Ten aanzien van de zuivel stel de minister I^ardinois voor de boterpriis met een halve gulden per kilogram te verlagen en de prijs van magere melk poeder te verhogen. Voor ons land zou dat een verhoging van de melk- en een verlaging van de boterpriis tot gevolg hebben. Veehouders zouden compensatie krijgen door verhoging van de vleesprij- zen. De minister had de indruk gekregen, dat, zijn ideeën ,niet helemaal ongunstig' waren gevallen. Toch bleken er verschil len van mening. Bij de suiker wilde bij voorbeeld Italië niets weten van een vermindering van de produktie. Bij de granen waren de Duitsers het niet eens met het Nederlandse voorstel en de EEG-commlssie meende dat in de sec tor granen de prijsvoorstellen geen op lossing zouden brengen voor het vraag stuk van de overschotten. ontwikkeling van de situatie in Laos er toe kan leiden, dat de Ver enigde Staten terugkomen van hun besluit om geen gevechtstroe pen naar dat land te sturen. Hii deed dit in een vraaggesprek voor de televisie. De minister achtte het te vroeg om nu te zeggen wat er achter de activiteit van Noordvietmamese troepen in de Vlakte der Kruiken steekt. Hij zei te hopen dat Noord-Vietnam alleen zijn positie b.j het vredesoverleg in Parijs wil vertrekken en dat Hanoi er niet op uit is, Laos geheel onder de voet te lo pen. Het negatieve antwoord van de Russen op de oproep van Nixon voor een inter- naitóonace actie voor eerbiediging van de neutraliteit van Laos. noemde Rogers niet verrassend. Hanoi Cambodja Intussen zouden moeilijkheden zijn gere zen bij de besprekingen in Pnom Penh bussen Cambodja, Noord-Vietnam en de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (waarvan de Vietcong de strijdkrachten vormen) over de terug trekking van de Noordvletna mezen eD Vietcong-troepen uit Cambodja. Noord-Vietnam en de Vietcong zouden slechts willen spreken over de compen satie voor de schade die bij demonstra ties aan hun ambassades iri Pnom Penh is aangericht en niet op de Cambod jaanse eis tot terugtrekking willen in gaan. Officieel is over de besprekingen niets meegedeeld. Wel is gemeld dat steeds meer Noord- vietnamese militairen van Cambodja naar de Mekong-delta in Zuid-Vietnam trekken. Militaire kringen in Saigon hebben dat dinsdag meegedeeld. IN VEERTIEN GEMEENTEN AUTOMATISCH STEMMEN UTRECHT (GPD) Bij de verkie zingen voor de provinciale staten (van daag), zal voor het eerst op ruime schaal automatisch gestemd worden; in 14 gemeenten zullen naar schatting 40X00 kiezers op de .politieke' knop drukken. Het apparaat dat door de ge meenten voor ruim f 8.000. moet wor den gekocht is goedgekeurd door de mi nister van binnenlandse zaken en iii op dracht van de firma Sanison uit Al phen aan dc Rijn ontwikkeld door TNO en wordt door de Nederlandse apparn- tenfabriek uit Groenlo (NEDAP) gefa briceerd. De gemeenten die het vol-atomatisclie apparaat in het stemlokaal hebben slaan zijn: Asperen, Berlioum (N-B), Eist (gld), Groenlo, Klaaswaal en Renswoude Gemeenten die gedeeltelijk de hulp van de stem/machine hebben nageroepen zijn: Alphen aan de Rijn, Dordrecht, Gilze- Rjijen, Krimpen aa'.n de IJssel, Leider dorp, Opsterland, Steemwijk en Uden. Het Nederlandse apparaat ls bij de vervroegde gemeenteraadsverkiezingen in Terneuzen en Kapelle onlangs met succes uitgeprobeerd en de firma Sam son verwacht dat de machine tussen 1974 en 1978 algemeen wordt gebruikt bij verkiezingen. BAARD VAN BRUGSE AGENT MAG BLIJVEN (Van onze correspondent) BRUSSEL Voor de 29-jarige Michel Vandenherge, politie-agent te Brugge heeft de burgemeester van deze beroemde stad het ver lossende woord gesproken. Hij mag zijn sierlijke kleine baard behouden. ,Het kan me niets sche len of hij een baard heeft of niet', waren de historische woorden van de eerste magistraat van de stad van Memlinc en Van Eyck. Alles begon 11 maart jongstleden. Toen werd de agent bij zijn hoofd commissaris geroepen. Die zei hem dat hij n:ets tegen hem per soonlijk had, dat hij van zijn su perieuren had vernomen hoe goed hij stond aangeschreven, maar dat hij het .ongepast' vond, dat leden van het Brugse politiecorps een baard zouden dragen. Vandenberge kreeg acht dagen om zich van zijn mannelijk sieraad te ontdoen. vraag om een schriftelijk door burgemeester of wethouders on dertekende opdracht'. Dit heeft zijn baard gered. De burgemees ter was namelijk met vakantie in Nice en de wethouder die hem ver ving had eerst wel tegen oe hoofd commissaris gezegd dat ook hij vond, dat de baard moest ver dwijnen, maar om dat nu schrif telijk vast te leggen... Het bleek dat de vrouw van de agent hem liever met dan zonder baard ziet. Dit was voor Vanden berge een reden niet maar zo voetstoots te capituleren. De ar gumenten van de hoofdcommissa ris waren zoals gebruikelijk in zulke gevallen, zwak. Hij sprak over precedenten, hij was be vreesd dat deze eerste baard een soort capilaire revolutie in zijn corps zou ontketenen. Dat men dus agenten met grote Leopold 2 baarden of met dergelijke siera den in de stijl v,.n Franz- Joseph van Oostenrijk zou zien. Of orde bewaarders met haar tot op de schouders en zo meer. De brave commissaris kende blijkbaar niet het voorschrift dat vroeger in het Nederlandse lege.- bestond en dat een baard toeliet .wanneer deze de man niet ontsierde' Hij had er zich gemakkelijk achter kunnen verschuilen, maar hij herinnerde zich een oud en niet meer bestaan reglement van orde van de Brugse politie dat het dragen van een baard verbood. Gelukkig voor de agent is voor het aflopen van de fatale acht dagen op 19 maart de burgerva der teruggekeerd. Omdat Bel gische burgemeesters hun publici teit nooit beter kunnen verzorgen dan door een bezoek aan de wed strijd van de plaatselijke voetbal club trok hij daar zondag, nog geen halve dag na zijn terug komst, heen. De eerste vraag van de sportjournalisten ging natuur lijk over de baard van Vanden berge. Met zijn antwoord verze kerde de burgervader zich van de sympathie van alle vrijheidslie vende Brugse baarddragers en v-ooral van de jongeren, die de agent al als een soort martelaar waren gaan zien. Het zal zijn par tij wel ten goede komen bij de volgende verkiezingen. DEN HAAG (ANP) Indien een der partijen in het conflict in het Midden-Oosten Nederland zou vra gen bemiddelend op te treden zou, naar het oordeel van een studie commissie van de Katholieke Volkspartij dit verzoek moeten worden ingewilligd. De commissie, die maandag haar rap port lieeft gepubliceerd, is voorts van oordeel dat, indien de grote vier geen voortgang zouden maken bij het zoeken naar een regeling, Nederland in twee de instantie en bij voorkeur samen niet andere Europese en niet-Europese lan den, nieuwe initiatieven zou moeten ont wikkelen. Door thans echter im het conflict te in- teveniëren zou Nederland het werk van hen die thans bemiddelen doorkruisen. Wel kan minister Luns gezien Neder lands gunstige dispositie ten opzichte van Israël en het vertrouwen dat het in de joodse staat geniet, optreden als extra verbindingskanaal. Paleslijnen onder voorzitterschap van T. E. E. H. Mathon, is tot de conclusie gekomen dat de .package deal' voor het Midden-Oosten oplossingen moet omvatten voor het Palestijnse vraagstuk en het probleem van de vrije doorvaart door internationale waterwe gen. Nederland nioet er bij Israël op aan dringen een zo ruim mogelijk beleid te voeren ten aanzien van terugkeer van vluchtelingen. Het moet bereid zijn bij te dragen aan het creëren van nieuwe vcstigingsmogelijkheden voor dc vluchtelingen, desgevraagd een aantal vluchtelingen op te ne men, en zijn bijdrage aan de VN- organisatie -oor vluchtelingen, die dit jaar 600.000 gulden bedraagt, te verhogen. Garanties Om te voorkomen dat, zolang nog geen vredesverdrag is gesloten, Israëlische schepen de toegang tot het Suezka- naal en de Straat van Tiran wordt ont zegd, dienen eventueel internationale ga ranties voor vrije doorvaart te worden overeengekomen waaraan Nederland dient mee te werken, aldus de commis sie. f ADVERTENTIE) Wast u maar eens een tijdje af met Lodaline. En kijk dan eens naar uw vingers. En naar uw handen. En naar uw nagels, Wat merkt u dan? Dat uw vingers en handen gaaf en zacht gebleven zijn. En dat uw nagels niet bros en brokkelig worden. Maar sterk en stevig blijven. U merkt nog iets. Namelijk dat u met een fles Lodaline (f 1,-) een enorm lange tijd doet. Meteen grote voordeelfles (f 1,48) zelfs bijna tweemaal zo lang. Dat komt omdat Lodaline een geconcentreerd afwasmiddel is. Met een heel klein kneepje uit de fles doet u een hele grote afwas. Lodaline is dus niet alleen zuinig op uw handen en op uw nagels. Maar ook op uw portemonnee. In feite is Lodaline dus ontzettend goedkoop. Als u wilt kunt u 5v ook dat even op j uw vingers natellen. Regering, werkgevers en vakbonden BRUSSEL (ANP) Tijdens een diep in de nacht van maandag op dinsdag geëindigde topconferentie van de Belgische regering, de werkgevers en de vakbonden is overeenstemming bereikt over de mocratisering van de Belgische economie, het in de toekomst te voeren prijsbeleid, vermindering van de belastingdruk voor de groe- Kruisinga vraagt steun bestrijding geluidshinder DEN HAAG (GPD) In een rond schrijven heeft staatssecretaris Kruisin ga (volksgezondheid) de gemeentebestu ren gevraagd medewerking te geven aan de bestrijding van onnodige geluidshin der. Dr. Kruisinga denkt hierbij onder an dere aan het verkeerslawaai, het la- waal op bouwplaatsen en bij de aan leg en het onderhoud van wegen, het lawaai In en vanuit woningen en de geluidshinder van bedrijven. Die lawaal-overlast moet zoveel moge lijk worden beperkt met gebruik van de thans bestaande mogelijkheden, zoals het stellen van voorwaarden op grond van de hinderwet ter beperking van het geluid, afkomstig van bedrijven. Ook zou volgens de staatssecretaris een intensiever toezicht op de naleving van de gemeentelijke bouwvoorschriften kun nen worden overwogen. Verder de moge lijkheid lawaai in de nacht tegen te gaan. Bijzondere aandacht vraagt hij voor de controle op .bewerkte' uitla ten van bromfietsen en auto's. Dr. Kruisinga vindt het van groot be lang, dat tussen woongedeelten van de gemeente en terreinen voor Indu strievestiging een zo ruim mogelijke and komt. Toto-winnaar overleed na vechtpartij DORDRECHT (GPD) Willem Wou ters (41). de seheepsschilder uit Dor drecht die zaterdagnacht tijdens een vechtpartij om het leven is gekomen, was een van de veertig thans bekende winnaars met alle dertien goed in de toto. Zondagmiddag bleek dat in het derde rijtje van zijn totoforniulier' alle dertien uitslagen goed voorspeld waren. Wouters had zaterdag in een café aan de Mijlweg in Dordrecht een onbeteken de ruzie gehad met G. van de K. (27) en diens vriend. Buiten het café was Wouters opgewacht door Van de K.. d:e hem zo'n harde kiap gaf, dat de seheepsschilder achterover viel. Toen hij bleef liggen gingen Van de K. en zijn "riend weg. Een voorbijganger vond 's nachts rond vier uur het lichaam van Wouters. Hij was overleden aan een hersenbloeding zoals later bleek. Indonesië en Maleisië hebben dins dag een nieuw vriendschapsverdrag ge tekend op de tweede dag" van het of ficiële bezoek van pres,dent Soeharto van Indonesië aan Maleisië. pen met lagere inkomens en een aantal sociale maatregelen. De Belgische minister van economische zaken, Leburton, karakteriseerde het re sultaat als ,een nieuwe aanloop voor ons economisch en sociale leven, ge richt op een drievoudig doel: behoud van koopkracht, een evenwichtig econo misch beleid door expansie en brede so ciale vooruitgang'. De democratisering van de Belgische economie zal men trachten te bereiken onder meer door economische decentra lisatie een planning door een betere wer king van de bedrijfsraiden, door oprich ting van een gemeenschappelijke onder nemingsraad voor de Kempisch kolen mijnen en door een algemeen beleid dat gericht ls op betere voorlichting aan de werknemers. Prijzen Ten aanzien van de prijzen zal een bijzondere waakzaamheid aan de dag worden gelegd, overigens zonder dat men in België gaat breken met het principe dat de reeële kosten in de prijzen tot uitdrukking moeten ko men. De regering zal er zorg voor dragen dat de normale rentabiliteit van de on dernemingen niet in het gedrang komt. Voorts heeft ze toegezegd met voorstel len te zullen komen om de weerslag die bepaalde facetten van het Europees be leid op de kosten van levensonderhoud hebben, op te vangen. Op sociaal vlak is men een reeks van maatregelen overeengekomen, zoals een -ewaarbopgd maandloon voor de werk- lemers, een optrekking van de loon grens voor wat betreft de ziekteverze keringen, optrekking van de werkne merspensioenen met vijf procent per 1 juli 1970 respectievelijk 1 juli 1971, ter wijl voorts overeenstemming is bereikt over het principe van een openbreek- cüausule in collectieve arbeidsovereen komsten die gebruikt kan worden bij aanzienlijke wijzigingen van de econo mische of sociale conjunctuur. (ADVERTENTIE) m BOTEN - TENTEN geopend van 10-17 en 19-22 uur zondag van 10-17 uur toegang 350 speciaal Trein -Toegang - bi l jet met3xreductie verkrijgbaar aan ca 140 NS-statlona (Van onze parlementaire redactie). DEN" HAAG Het staat nog niet vast dat de voorgenomen algemene volkstel ling dit jaar inderdaad zal worden ge houden. De aanvankelijk geplande da tum van 31 december blijkt op enkele praktische bezwaren te stuiten. Er wordt nu overleg gepleegd in Bene- lux-verband en in de centrale commis sie voor de statistiek om de volkstel ling op 28 februari volgend jaar te doen plaatshebben. Het overleg met de Beneluxpartners is nodig gezien gelijksoortige volkstel lingen in deze landen. Minister Nelissen van economische zaken heeft cLt dins dagmiddag meegedeeld in de tweede ka mer bij de behandeling van het wets ontwerp op de volkstellingen, waarvan de behandeling vorige week donderdag is begonnen. Vorige week was van de zijde van de kamer aandacht gevraagd voor een be tere bescherming van de privacy, voor een niet strafbaar stellen van het wei geren van inlichtingen en voor het ge vaar dat de gegevens in verkeerde han den komen. Minister Nelissen deelde aan de kamer mee dat op alle mogelijke manieren wordt voorkomen dat een even tuele bezetter over het materiaal kan beschikken. Hij liet ook blijken dat er drie jaar nodig zijn voordat de zoge noemde persoonlijke gegevens geheel zijn verwerkt waardoor een amendement van D'66 om binnen twee jaar alle ma teriaal te vernietigen niet haalbaar is. Minister Nelissenliet ook blijken dat na deze periode tien procent van het materiaal bewaard blijft voor verge lijkende onderzoeken, Vooral de PSP had bij monde van de heer Wiebenga daartegen bezwaar. Samen met enkele andere bezwaren doet dit de PSP zich tegen het wetsontwerp verklaren. De strafbaarstelling vü minister Nelis sen ook met veranderen. De behande ling van het wetsontwerp is overigens nog niet afgerond. D'66 wilde namelijk gisteren een motie indienen waarin van de regering wordt gevraagd gegevens die de overheid heeft verzameld in regis ters zoals bevolkingsregisters burgerlijke stand, strafregisters en dergelijke, voor elke buiger in zoverre open te stellen dat hij daaruit de op hem betrekking hebbende gegevens tegen betaling der kosten te weten kan komen. Volgens kamervoorzitter Van Tiel past een der gelijke motie niet bij het debat over de volkstelling. Onderzocht zal nog wor den of deze motie bij de behandeling aaai de orde mag komen dan wel of D'66 deze eis, die deel uitmaakt van haar partijprogramma, op een andere manier aan de orde kan stellen. De de batten en de eventuele stemmingen over een aantal ingediende technische amen dementen worden donderdag voortgezet. DEN HAAG (ANP) De vertegen woordigers van de werknemersorganisa ties zullen eind april met de afgevaar digden van de contactgroep van werk gevers in de metaalindustrie onderhan delingen beginnen over een eerste collec tief arbeidscontract. Dat is het resul taat \an besprekingen die, op verzoek van de contactgroep, tussen beide par tijen zijn gevoerd. De werknemersorganisaties hebben tot uitdrukking gebracht dat er twee con tracten zullen moeten worden afgeslo ten, namelijk een voor de rond 410 on dernemingen in de metaalindustrie die zijn aangesloten bij de contactgroep, en een voor de 75 ondernemingen in de me taalnijverheid, die lid zijn van de con tactgroep. Beide partijen hebben als uit gangspunt dat in die contracten de lo nen, salarissen en andere arbeidsvoor waarden voor zowel handarbeiders als beambten moeten worden geregeld. Dat betekent dat twee geïntegreerde con tracten zouden kunnen ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9