Vliegtuig,knal' niet alleen schrik voor duinkonijn mmm Dodelijk ongeval kruispunt St Anna met f 150,- beboet Informatie aan kerken over drugprobleem noodzakelijk' y 1 Bii iil ,Kunstmaand- orkest' speelt donderdag 5e Zuid- landtfceater van Terneuzen Toename gebruik, ook bij kerkjeugd Zeeuwse renners in België PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 MAART 1970 V/OE KANTONGERECHT TERNEUZEN EN ZES MAANDEN VOORWAARDELIJKE ONTZEGGING TERNEUZEN Een boete van 250,- en een ontzetting uit de rifbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, eiste de officier van jus titie, mr Th. Lebret, dinsdagmor gen voor het kantongerecht te Ter- neuzen tegen M. A. v. cl H. uit Axel, die op de kruising St-Anna te Terneuzengeen voorrang aan een auto uit de richting Zaamslag - had verleend. De volkswagen van de Belgische automobilist botste op die van Van der H. Een mede passagier werd hierbij gedood. Van der H. zei op de eis, wel over de geldboete heen te kunnen komen ,doch de ontzetting valt voor mij niet mee'. Van der H. heeft zijn auto nodig voor zijn werk. Op 12 december kwam Van der H. met rijn auto uit de richting Axel gereden. By het naderen van het kruispunt liet hij eerst het verkeer van richting brug Sluiskil passeren, trok toen op tot de middenberm en reed door toen hij ook nit de richting Zaamslag niets zag ko men. ,1k was byna over de weg toen ik de klap hoorde. Het verbaast mij ge weldig dat ik geen lichten van de Bel gische wagen gezien heb'. De officier zei in zijn requisitoir dat Van der H. een kapitale verkeersfout ge maakt had. Kantonrechter mr C. J. M. van Hees noemde de trieste gevolgen var het ongeval al een zware straf op zich zelf. Hij veroordeelde Van der H. tot 150 gulden boete en 6 maanden ontzet ting voorwaardelijk. ,In België krijgt men zoveel niet hoor, daar bom je er met 300 franken af. Dit zei mej. B. M. F. uit het Belgische Ar- dooien op de eis van 110 galden van de officier voor te hard rijden in de G. Ge- zellestraat te Terneuzen. De juffrouw moest naar een vergadering en was al twintig minuten te laat. ,V\jf minuten erby was niet erg geweest. Het gevaar dat n schiep met uw harde rijden staat daarmee in wanverhouding", aldus mr Lebret. De uitspraak van de kantonrech ter luidde: 90 gulden boete. Ook E. P. O. nit Axel had een snelheidsovertreding (64 km) begaan en wel op de Oostkade te Sluiskil. Eis en uitspraak: 85 gulden boete. De buschauffeur C. A. O. uit Axel was zich van geen schuld bewust. Hij was onder moeilijke omstandigheden een opgebroken trottoir, een geparkeerde vrachtauto door de Gentse straat te Hulst langs het postkantoor gereden. Hij moest er postzakken ophalen. Hij bleef even wachten tot de chauffeur van de Transporteur Twee keuringsambtenaren van de ar beidsinspectie troffen voor een pakhuis van J. M. de B. in Hulst na te zyn .getipt", een transporteur aan, die niet voldeed aan alle mechanische en elektri sche eisen van deugdelijke constructie. Beide getuigen, H. A. S. uit Goes en L. K. uit Voorburg, wilden de tipgever niet noemen. J. AL de B. bleef na de ontdek king voor de beide ambtenaren onvind baar. Pas na een maand konden zij op het politiebureau te Hulst een gesprek met hem voeren. De B. zei toen van geen transporteur iets af te weten. ,In ied6r geval 6taat hij er nu niet meer. Waar hjj gebleven is moeten jullie zelf uitzoeken'. Volgens de zegsman van de ambtenaren verkocht De B. de uit België clandestien Ingevoerde transporteur aan boeren. Op de transporteur zat geen goedkeurings certificaat, geen merk en was het naam plaatje van de fabrikant onleesbaar ge maakt. Nadat de ambtenaren het werk tuig hadden zien staan en De B. onvind baar bleef, hadden zij bij diens vrouw het adres van de Arbeidsinspectie achter gelaten. S.: ,De B. had contact op kunnen nemen, er was altijd nog wel iets aan te doen geweest'. De oficier achtte de feiten bewezen, hoe wel niet van ernstige aard, omdat er nog niets met de transporteur gebeurd was. Hij eiste tegen de niet verschenen dus ook nu weer onzichtbare De B. 150 gul den boete. De kantonrechter vonniste conform. J. W. S. uit Axel zou op een terrein na bij Axel de landschapsverordening heb ben overtreden door er puin te stortén en er een paar oude auto's neer te zet ten, zonder het terrein daarna te hebben geëgaliseerd. Puin en metaal was vanaf de openbare weg zichtbaar. ,Nou, nou', was het weerwoord van S. hierop, ,het terrein ligt 150 meter van de openbare weg, als je goed kijkt, kun je natuur lijk alles zien, daar gaat het niet om'. S. had wel een vergunning voor het puin- storten, doch het afdekken met grond en egaliseren was door verschillende om standigheden achterwege gelaten, o.a. omdat er niet genoeg grond was gestort boen S. werd bekeurd. De twee oude auto's mochten volgens S. die naam niet meer hebben. ,In één ervan zaten mijn schapen'. S. verklaarde al bij voorbaat zich niet bij een straf te zullen neerleggen: .Maar jullie ben rechters, neem me wiet kwalyk, dat ik het zo zeg. ,Voor het niet egaliseren eiste de officier 50 gulden boete, voor het neerzetten van de oude auto's: 25 gulden. De kantonrechter achtte ,een rest aan strafbaarheid, doch ook een zekere hoeveelheid goede wil' bij S. wel aan wezig. Hij veroordeelde hem tot in totaal een boete van 50 gulden. Franken geparkeerde vrachtauto naar buiten kwam. Deze liet de wagen echter staan. O. reed toen door en raakte met de bus luifel van een huis waardoor deze beschadigd werd. De kantonrechter noemde het een complexsituatie en O. ,voor een restant strafbaar'. De boete bedroeg overeenkomstig de eis van de of ficier die ook rekening hield met de moeilijkheden 20 gulden. Mej. M. P. L. T. uit Watervliet (B.) werd conform de eis tot 50 gulden boete veroordeeld. Zij had op de provinciale weg te Hoek een vrachtauto ingehaald en was toen te vroeg naar rechts ge komen. De vrachtwagen moest krachtig afremmen. A. G. uit Terneuzen, van geboorte een Tunesiër, moest zich bij laten staan door een tolk. Hij had verboden geparkeerd in de Noordstraat te Terneuzen. Het kostte hem een tientje boete. De eis was 15 gulden. Aanrijding met veel schade bij Breskens GROEDE Maandagmiddag omstreeks half vier deed zich op de kruising Bui- tenlust bij Breskens'een aanrijding voor waarbij een personenwagen geheel werd vernield. Persoonlijke ongelukken deden zidh edhiter 'niet voor. De aanrijding ontstond doordat de auto mobilist L. W. van G. uit Groede geen voorrang verleende aan de vrachtauto, bestuurd door J. A. N. V. uit Culenborg. De vrachtwagen liep geen noemens waardige schade op. TERNEUZEN Aanstaande donder dag concerteert het .Amsterdams Phil- harmoniseh Orkest' (het vroegere .Kunstmaandorkest'tn het Zuidland- theater in Terneuzen. Het is voor de tweede keer dit seizoen dat het orkest hier optreedt. Op het programma staan voor de fauze passacaglia uit de opera .Pe er Grimes' van Benjamin Britten en het bekende klarinetconcert van Mozart. Solist daarbij is Emile Kleymeer. Na de pauze speelt het .Amsterdams Phnlharmonisch Orkest' dat. zoals gewoonlijk, onder leiding staat van An ton Kersjes-Tsjaikowsky's vierde sym fonie. Het concert is opgenomen in de reeks abonnementsuitvoeringen van de TSC. EXAMEN Aan de christelijke pedagogische acade mie te Middelburg slaagden voor het Ve-Hkeersexaimen 1970 de volgende kan didaten: M. Anthowise te \s-Gravenpolder, J. B-aaij, L. Prins te Bergen op Zoom, K. Brouwer, H. Griffioen en J. de Jager te Kapelle, N. Dieleman te Oostburg, J. Geelhoed, L. Adriaanse, J. Boone, O. Hwijsman, R. Pos, E. de Rijke, T. Soe- ting, Y. Wagenaar, A. Kameitnans, E. tnnig, Y. Wagenaar, A. Kamermans, E. Niieuwenhuijse, N. Siljée, H. Vermeu len en L. Westdorp te Middelburg, A. de Jonge en B. van de Wege te Terneu zen, J. Kamerman®, E. de Boevere, F. Doppegieter, R. Kwuijt, J. Pals, P. van S abb en, J. W. van Soelen, L. Speckens en W. Kwast te Vlissmgen, J. de Koeijer K. VijflhiUiae en W. Scïieele te Yerseke, B. de Leeuw te Zaamslag. M. van der Maas te Oosterdand, H. Miehielsen te Nieuwvliet, M. Niewwenhuise te Groede. P. de Pooter en F. Hany te Axel, J. vam Hoorn, en J. Vermaal te Zierikzee, K. van der Schuit te Halsteren, T. Geer- se te Veere, W. Jansen te Hoek, N. Mei- se en A. de Wolf te Oost- en West-Sou burg, .P de Wolf te Koudekerks, M. Bernard en F. Ronner te Domburg. L. Bosselaar te Oudelande, H. Hedjnsdijk te Wilihelminadorp, G. Heuseveldt te Wissenkerke, K. op 't Hof te Biezelin- ge, ,J. Kredcelberg, E. Remijn, K. Sijp en C. Tcrbijn te Goes, E. Merkens te Tricht, B. de Muijnok te Driewegen (ZB), J. Pesters te 's-Heerenhoek en B. Koole te Serooskerke (W). Vier. van de 66 kandidaten moesten wor den afgewezen. Aan de opleidingsschool voor het chris- teüiijke kleuteronderwijs te Middelburg slaagden voor het Vetlkeersexamen 1970 de volgende kandidaten: De dames: H. Allewijn te Kruiningen; L. Arensmam te Stad aan list Haring vliet; J. de Baar te Lewedorp, R. Bak ker te Zaamslag, Y. Bouterae te Kam perland, A. Dieleman te Axel, T. van Dis te Willemstad. E. Franse en E. Proost te Goes, C. Hubregtse te 's-Gra- ven/polder, A. Lodders en A. Sneep te Heijnimgen, J. Speelziek te Wemeldin- ge, M. Verpoorten te Stavernsse en A. de Wild te Kats, J. Boom, I. Kunnen, R. Lenselink en M. Verstraate te Mid delburg, A. va.n Gulst, G. Hontelé, H. de Kok en L. van ZantvTiet te Vh'ssin- gen, R. la Grand te Ktoetinge, H. Ja ger, A. Loeve, A.Vaüken E. de Visser te Goes, L. Volmer te Oostkapelle S. Joaiasse te Vlissüngen. DS WESSEL TOT PARTICULIERESYNODE: GOES ,Het is een uitgemaakte zaak, dat ook onder de kerkjeugd in toenemende mate gebruik van .geestverruimende' middelen toe neemt', aldus ds J. Wessel, direc teur van het gereformeerd cen trum voor jeugd en jongerenwerk in Zeeland in een jaaroverzicht aan de particuliere synode van zijn kerk. Hat rapport werd maandag de particulie re synode aangeboden. Ds Wessel acht het niet ongewenst, dat de particuliere synode de gereformeerde kerkei-aden en speciaal de predikanten, op diit verschijn sel attendeert. Een goede informatie over benadering van dit probleem is nood- telijk, ald/u3 da Wessel in bet rapport. In overleg met het Zeeuws consultatie bureau voor alcoholisme wordt gewerkt aan voorlichting aan jongeren. Ook ambtsdragers zouden zich wellicht kunnen laten informeren, zo meent ds Wessel. De particuliere synode behandelde maan dag de reeks rapporten nog niet, die ter tafels kwamen. Men heeft zich verdeeld in commissiea, die elk een deel voor hun rekeniing zullen nemen. Op maandagmiddag 20 maant, om twee uur, weer in de achterzaal van de Wes- terkerk in Goes, wordt dan een tweede zitting gehouden om de resultaten te Enkele punten uit ds Wessels rapport: de jongeren, die als teamleden in Zee land komende zomer zuilen meewerken in de reereatieteams, krijgen dit jaar, voor het eerst, hun training in Zeeland zelf, tijdens een weekeinde op ,Hede- nesse'. Er ia een ,Pdrk' een provincia le interkerkelijke recre&tiecommissie, in de maak, die onder andere deze zaak zal meehelpen tot een jaarlijks goed vervolg te krijgen. Gehandicapten Ds Wessel acht contact met andere ker ken noodzakelijk om voor de catechese voor gehandicapten te komen tot een voorziening, diie op een duidelijke wijze de verantwoordelijkheid der kerken de monstreert, zowel inhoudelijk als fi nancieel. Hij verzorgt zelf twee jonge rengroepen in .Zonneveld' en er ligt nog een verzoek van twee andere instellin gen van geestelijk gehandicapten. In het rapport van de deputaten voor dev geestelijke verzorging van land-, zee- en luchtmacht wordt niet alleen het vraag stuk aangestipt van de weinige gere formeerde legerpredikanten (dit voor jaar zijn landelijk maar twee van de noodzakelijke acht gevonden), v maai' wordt ook gesproken over het op te richten informatiebureau voor dienst plichtigen (en anderen) ten aanzien van militaire dienst, gewetensbezwaren alternatieve dienstplicht. De gereformëerde kerken hebben in prin cipe al besloten mee te doen. De gere formeerde deputaten vragen zich af, nu geen recrutemdagen meer worden ge organiseerd, wegens gebrek aan belang stelling, wat de taak van dit deputaat- schap kan zijn. Zij vragen daarom de particuliere synode zich uit te spreken of ook tot de taak dient te behoren de plaatse lijke kerken te stimuleren tot bezin ning ^op het vraagstuk van oorlog Dan gaat het dus niet alleen meer de-jonge mensen, die in militaire dienst moeten. Die bezinning kan door middel van catechisaties, op wijlcavonden, in gespreksgroepen en mét themadiensten. Behalve stimulerenzouden de deputa ten dan ook tót taak moeten hébben ge ïnformeerd te zijn over activiteiten op dit terrein in de plaatselijke kerken, in de eerste plaats op classikaal niveau. Gesuggereerd wordt de deputaten dan ook een andere naam te geven; deputaat- sdhap in verband met de vragen rondom oorlog en krijgsmacht. Recreatie De synodecommissie, die het rapport van de deputaten evangelisatie (vooral handelend over kerk en recreatie) zal bespreken kreeg op verzoek van diverse synodeleden ook als opdracht de geza menlijke reoreatiediensten met eucharis tievieringen in Breskens vorige zomei te bekijlten. D3 .P van Til uit Middel burg vroeg om een nader onderzoek en voorzitter ds A. G. v. d. Stoel, Bergen op Zoem, wees er op dat de generale synode alleen uitspraak in het alge meen heeft gedaan. Deze synode heeft de kerken gevraagd niet tot gezamenlij ke vieringen over te gaan met rooms- katholieken. Er moet eerst een studie over ambt en avondmaal komen. Ds J. Paozy, Oostburg, merkte op, dat in de elass.kale vergadering, die enige tijd go- leden uitvoerig over deze zeer goed Met droefheid geven wij kennis dat na een bezit van enkele uren weer van ons is weggenomen ons dochtertje en zusje. A. Oppeneer C. A, N. Oppeneer- Klaassen Leo en Jan Middelburg, 16 maart 1970 Wibautstraat 2 Heden werd van onze zijde weggenomen, door een noodlottig ongeval, ons innig ge liefd zoontje en broertje PIETER WILLEM MARTINUS TINBERGEN op de leeftijd van 3 jaar. Goes: H. H. W. Tinbergen E. Tinbergen- Mieras Liza Goes. 16 maart 1970 Rembrandtlaan 4.0 De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 20 maart '70, om 2 uur, op de alge mene begraafplaats te Goes. Martin ligt opge baard in de rouwka mer van ziekenhuis St-Joanna te Goes. Gelegenheid tot be zoek 's morgens van 11-12 uur en 's mid dags van 15-16 uur. Heden werd van ons ontnomen ons geliefd kleinkind MARTIN op de bloeiende leef tijd van 3 jaar. Zijn diepbedroefde oma en opa: Goes: W. Mieras M. J. Mieras- Paauwe Heden werd van on: weggenomen on: neefje MARTIN Hoek: J. J. Mieras C. Mieras-Deij Jan Carine Ovezande R. E. de Kunder- Miera P. L. de Kunder Inge Wim Tandarts E. KlINKERT IN MAART SPREEKUUR VAN 11-12. Zeer zwaar valt ons het verlies van ons innig geliefd klein zoontje en neefje MARTIN op de aanvallige leef tijd van 3 jaar. Middelburg: Fam. P. Tinbergen Bree 45 Middelburg: C. J. Nagtegaal- Tinbergen M. C. Nagtegaal Peter, Renata O.- en W.-Souburg: P. M. Tinbergen J. M. Tinbergen- Johanseil Santina Veere: P. A. J. de Visser- Tinbergen A. de Visser Heden werd plotse ling, door een onge val, tot onze diepe droefheid, van ons weggenomen, onze geliefde zoon,broe der en kleinzoon JAN PIETER VAN RIJN op de leeftijd van 18 jaar. J. A. van Rijn M. van Rijn- de Bruijne Marianne en Kees Fam. Van Rijn Fani. De Bruijne Axel, 16 maart '70, Kerkdreef 17. De begrafenis zal plaatsvinden op don derdag 19 maart om 2 uur vanaf het ver enigingsgebouw, Kerkdreef 15. Gelegenheid tot con doleren na de begra fenis in bet vereni gingsgebouw. RECTIFICATIE In de rouwadverten tie, geplaatst in de PZG van 17 maart 1970, van mevrouw JOHANNA KODDE geboren Mesu, overleden te Nw- en St Joosland op 16 maart 1970, is ver zuimd de leeftijd te vermelden. De overledene be reikte de leeftijd van 81 jaar. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 19 maart '70, op de algemene be graafplaats te Nieuw en Sint Joosland. Vertrek verenigings gebouw om 13.15 uur E. KANT, arts, Vlisslngen AFWEZIG 19, 20 en 21 maart. Heden overleed, in verpleeghuis ,Ter Valcke' te Goes, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, toch nog onverwachts, onze lieve man, vader, behuwdvader en opa GERRIT TEERLINK echtgenoot van J. C. van Ballegojen, In de ouderdom van 72 jaar. Middelburg: J. C. Teerlink- v. Ballegojen Zwijndrecht: G. J. Teerlink A. M. Teerlink-Marnpaey Mare Irene Middelburg, 17 maart 1970 Statenlaan 98 De overledene ligt opgebaard in het mortua rium van het Gasthuis te Middelburg. De ter aardebestelling zal plaatshebben op zaterdag 21 maart op de algemene begraafplaats te Middelburg. Vertrek van ,De Schakel', Back ten Steene, om 11,30 uur. Gelegenheid tot con doleren in ,De Schakel' na afloop der plech tigheid. Heden overleed, in verpleeghuis ,Ter Valcke' te Goes, na een geduldig lijden, onze beste GERRIT TEERLINK echtgenoot van J. C. van Ballegojen, in de ouderdom van ruim 72 jaar. Middelburg: C. C. Worrell-van Ballegojen J. J. Worrell Amsterdam: L. Klaassen-van Ballegojen Middelburg: H. Wlessner-van Ballegojen W. F. Wiessner Middelburg: G. van Ballegojen J. M. van Ballegojen- Simonse Middelburg, 17 maart 1970 Met leedwezen hebben wij kennisgenomen van het overladen van de heer P. M. O. LINDENBURG lid van het Vlissings hts-corps Namens het corps, L. W. v. d. Linde, voorzitter A. J. Guldemond, secretaris Vlissiingen, 17 maart 1970 Hiermede vervullen wij de droeve plicht ken nis te geven van het overlijden van onze ge liefde vader, schoonvader, groot- en overgroot- AARNOUT GOETHART weduwnaar van C. J. Mulder, op de leeftijd van bijna 85 jaar. Hoek van Holland: J. A. A. Goethart C. Goethart - van Sprang Vlissingen: L. H. Krijger - Goethart Oost-Souburg: H. Meijer - Goethart Klein, en achterklein kinderen Vlissingen, 17 maart 1970 Leeghwaterstraat 9 De rouwdienst zal gehouden worden op vrij dag 20 maart 1970 om 14.00 uur in het Dr Woltershuis, Hogeweg 85, waarna de begra fenis zal plaatsvinden om 14.30 uur op de N oorderbegraafplaats. Na de plechtigheid gelegenheid tot condoleren ih de aula van dé begraafplaats. D. C. BOM, arts, Plaats uw te Vlissingen, t 1 rammebenchten donderdag en vrijdag AFWEZIG in de PZC bezochte en inspirerende recreatiedien- stftn in Breslcens sprak met ds W. .J Musoh was meegedeeld dat deze diensten ween kerkdiensten waren en miet onder de verantwoordelijkheid van de kerke- raad van Breskens staan. .Hef. is een privé-aangelegenlield van ds Musoh'. Drs J. Helderman, Domburg, noemde de diensten ,zo ingrijpend dat de synode- commissie ze uitvoerig moet bekijken'. De gereformeerde kerk van Vlissingen, zo blijkt uit het evangelisatierapport van de deputaten, heelt behoefte aan een derde predikant, die zich grotendeels met de evangelisatie (onder andere op zet van strandpastoraat) zal bezig houden. Toneelspel voor Juliana' .Phoenix' uit Bergen op Zoom voerde het toneelstuk .Pat-rioia' op, een blijspel in drie bedrijven. Na afloop kon er ge danst worden op de muziek van ,The Rytheme Stars' onder leiding van A.: Augustijn. Theo Poedlce uiit Koewacht plaatste zich derde in de 110 km wegwedstrijd in d» Belgische plaats Deerlijk. Antoon vat den Bunder uit IJzendijxe bezette er da 8ste plaats. Winnaar werd de Belg Ju- lien Vermote in een tijd van 2.47 uur. Adri Duiljiker uit Axel' was 2de In d« 115 km wegwedstrijd te Ingelmuijster. Winnaar werd de Belg R. van Linden i de ttjd van 3.15 uur. ,Die vliegers denken dat in het dui nengebied alleen maar konijnen wo nen. Ze knallen maar raak met hun straaljagers en hebben blijkbaar niet in de gaten, dat bier nog heel wat mensen huizen. Je schrikt niet al leen elke keer lam als de vliegtuigen door de geluidsbarrière gaan, maar de trillingen die er nog bijkomen tas ten volgens mij op den duur ook je punt hom ma y.OUÜliti huis aan'. Dat zegt een verbolgen heer J. A. Witte, bewoner van een fraai, nog maar enkele jaren oud, landhuis aan een binnenweg tussen Vrouwenpolder en Domburg. De bewoners van dit zo rustieke stuk je Walcheren zijn bevoorrechte men sen. Zij wonen nog in een omgeving, tegen het bos van Oranjezon aan, die de oudtijdse benaming van Walcheren ,tuin van Zeeland' nog ten volle ver dient. Het landschap, afwisselend duin, bos en landerijen, ligt er nog on bekommerd bij. Het stedelijk geraas is er verre van gebleven. Nu en dan echter, op de meest onverwachte momenten, doet de twintigste eeuw zich met oorverdovende klappen gel den. Dat onverkwikkelijke geluid wordt voortgebracht door superso- ne jachtvliegtuigen bij het finnen- gaan en verlaten' van de snelheids- grens van het geluid. De heer Witte heeft er meer dan zijn be komst van: ,Af en toe zijn het net donder slagen. De vogels vliegen in doodsangst v/eg, het huis staat op zyn grondvesten te schudden'. Op een gegeven moment - al weer geruime tijd geleden - werd het de heer Witte te bar. Hij belde de commandant van de vlieg basis Woensdrecht op. Die commandant vertelde, dat het onmogelijk zijn vliegtui gen konden zijn die daar de rust kwamen verstoren, maar hij zou er toch alles aan doen'. Het was daarna, zo constateerde de heer Witte, inderdaad enige tijd rustig. Plotseling echter was het .gedonder' weer niet van de lucht. In de laatste weken al leen al telde de heer Witte zes van die voor hem zo ergerniswekkende knallen.. De bewo ner van het landhuis hoeft de commandant van Woensdrecht niet meer te bellen. De militaire basis daar werd opgeheven. Hij vraagt zich nog af, tot wie hij zich nu zal kunnen richten. Ais de hinder niet minder v/ordt wil hij op een of andere wijze een scherp protest laten horen. .Desnoods zal ik er bij kamerleden op aandringen om vra gen over deze kwestie aan de minister te stellen'. Zo zegt de heer Witte, die duide lijk laat uitkomen, dat het hem er niet orn te doen is om zo maar een grote mond op te zetten. Jk weet ook wel, dat het die vliegers ons niet doelbewust willen pesten. Volgens mij is het meer een kwestie van nonchalance en misschien ook de gedachte van: ,We zit ten hier toch buiten de steden, dus vooruit maar'. Bijzonder vervelend vindt de heer Witte het ook, dat als hij scheurtjes in de muren van zijn huis zou vinden en de stellige over tuiging zou hebben, dat die waren veroor zaakt door da geluidstriiüngen, dat toch nooit afdoende zou kunnen bewijzen. ,Men kan toch gemakkelijk zeggen, dat de scha de op een andere manier is ontstaan'. Aldus de heer Witte, voor wie het ook volslagen onmogelijk is om precies te achterhalen v/elke vliegtuigen zich aan de geluidshinder bezondigen. Niet alleen is hij een leek, zo geeft hy zelf grif toe, op het terrein van ae luchtvaart, maar alles gaat ook zo snel in zijn werk, dat na het horen van de knal voor het blote oog niet veel meer te zien is dan een yl eonoensstreepje en soms nog een stipje. Andere bewoners, overwegend landbouwers van dit gedeelte van Walcheren bleken, of schoon minder geërgerd dan de heer Witte, toch al evenmin in hun schik te zijn met deze luidruchtige activiteiten Ir. hun lucht ruim. Een van hen vergeleek het lawaai met de .dreunen' bij het opblazen van bun kers. Een boerin vertelde: .Sorns klapperen tie ramen en de deuren. De kinderen wor den zo bang van de klappen, dat ze naar binnen rennen'. Ofschoon niemand van hen tot nu toe directe schade had ondervonden hoopten ze toch, zonder uitzondering, van deze overlast te worden verlost. De rnccs- ten vroegen zich ook af, waarom de piloten hun machines niet hoven volle zee door de geluidsbarrière jagen. ,Daar hebben ze toch alle ruimte', zo zei een jonge landbouwer. Majoor vlieger M. Cosijn van de lucht machtstaf In Den Haag. op wiens bureau de ingediende klachten over geluidshinder, uit welk deel van het land dan ook, neer dalen, zei ronduit dat de knallen in een aan tal gevallen gewoon niet te vermijden zijn. ,We laten de supersone jagers zoveel mo gelijk boven zee door de geluidsbarrière vaan. In driekwart van de gevallen gebeurt dat ook'. Dikwijls zyn deze .booms', zoals ze in lucht machtjargon worden betiteld, echter ook boven land noodzakelijk omdat ook daar bijvoorbeeld regelmatig de werkingssfeer van de boordradar tiidens deze hoge snel heden, dient te woraen nagegaan en ook bepaalde .onderscheppingsoefeningen' bo ven het vaste land moeten worden gehou den. ,Ook de luchtmacht moet in training blijven', zo stelde majoor Cosijn, die voorts wees op de vervelende neveneffecten van een ,boom'. ,De door de knallen ontstane geluidsgolf kan zich in sommige gevallen tot zelfs over een afstand van honderd ki lometer voortplanten. Daardoor wordt liet in ,ons kleine land' al bijzonder moeilijk om bepaalde gebieden weloverwogen van de geluidshinder te vrijwaren'. Majoor Cosyn wees' er in dit verband dan ook op, dat de op Noord-Walcheren gehoorde knallen ge makkelijk in bijvoorbeeld Noord-België, door Belgische jagers, kan zijn veroorzaakt. De vliegers zjjn bovendien verplicht, zo lichtte de heer Cosijn nog toe, om de ge luidsbarrière op een hoogte van ten minste elfduizend meter te passeren. Komen de toestellen lager, dan dienen de snelheden ook aanmerkelijk geringer te zijn. Voor wat betreft de trillingen en als mo gelijk gevolg daarvan schade aan huizen, zei majoor Cosijn dat onderzoekingen door T.N.O., na uit Arnhem ontvangen klachten, hier geen verband tussen oorzaak en ge volg hebben kunnen leggen. ,Ook bij veel zwaardere klappen, dan door de straalja gers kunnen worden veroorzaakt, traden geen scheurtjes of scheuren in de muren op. Trouwens voor het zover zou komen, zouden toch eerst alle ruiten in de huizen rnocten springen'. Aldus majoor Cosijn, die zei toevalliger wijze juist: bezig te zijn aan het antwoord op een brief van burgemeester en wethou ders var: middelburg, waarin dit college onder meer de recentelijk in de raadsver gadering geuite klachten over geluidshin der door vliegtuigen ter kennis van de luchtmacht haa gebracht. Eón zin uit zijn brief aan het gemeente bestuur van Middelburg wilde de majoor alvast verklappen, namelijk de vermelding, dat in het gebied van Zeeland in de perio de december tot en met februari vliegtui gen va.n de koninklijke luchtmacht in totaal ëlf keer een ,boom'' hebben gedaan. ill/M v?J - till lf> ÜNMH HHIKHI iiSpf! m .v. w

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4