KIND CENTRAAL IN mm KLEINE MAMMOET «litis rivellamet zïi tweeën TH [S HÉS! BSSfl Brandt naar DDR ARP en D'66 gaan over politieke vernieuwing praten Spanjes nieuwe regering vaart een voorzichtige Europese koers lekker tui fiw Treffer Engels verplicht op basisscholen samenhang kleuter-en basisschool exploitatievergoeding eerlijker Binnenkort officieel verzoek STÏMEZ0 WIL IN ROTTERDAM ABORTUS-KLINIEK STICHTEN WONINGBOUW IN FEBRUARI WEER LAGER TERUGTREKKING VS-TROEPEN UIT EUROPA heetman Geen contact tussen industrieschap HOLTHUIS HOOPT OP MAXI-WINTER US gebruiken geen biologische wapens Negentien doden bij ongeregeldheden in West-Bengalen WOENSDAG 18 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GROSHEIDE LANCEERT VOORONTWERP WET pBN HAAG (GPD) Staatssecretaris Grosheide heeft dinsdag een voorontwerp op de nieuwe wet op het basisonderwijs bekendgemaakt. Deze .kleine mammoet' bevat deze elementen I het kind staat centraal. Voor geen enkel kind is de basisschool meer het eindonderwijs. Niet alle kinderen hoeven dus meer hetzelfde te leren. Normaal blijft geen kind langer op de basisschool dan zes jaar; I allerlei al begonnen vernieuwingen en experimenten worden tot systeem bijvoorbeeld verplichte les in het En gels. Voorts doorbreking van het klassenstelsel en vervallen van het daarmee samenhangende zitten blij ven; vergaande samenhang tussen kleu ter- en basisonderwijs is op komst. eBide scholen kunnen samen een ,on- derwijsgemeenscliap vormen. De hoofdkleuterleidsters krijgen be voegdheid voor de eerste jaren van de grote school'; bekostiging van scholen in onderwijs wordt soepeler, de nu van gemeente tot gemeente sterk afwekende exploi tatiebedragen ,per jaar per kind' ma ken plaats voor .genormeerde' rijks bedragen. Gelden komen voortaan niet via het gemeentefonds, maar meestal rechtstreeks van het rijk. Discussie De staatssecretaris heeft in navolging van minister Veringa's handelwijze met de universitaire bestiuurshervorming vol staan met een voorontwerp. Hij wil zo ruim mogelijke discussie voor er een definitief wetsontwerp wordt opgesteld. Hij heeft geen kostenbegroting van de invoering der vernieuwing gemaakt, maar zegt slechts dat de kosten .be langrijk' zullen stijgen. Daarom kon- d.gt hij nu al een afweging deir priori teiten aan voor het moment van invoe ring. Met andere woorden: het zal be hoedzaam en langzaam gebeuren. Aan de staatssecretaris blijft trouwens het regelen van vele details voorbehouden per algemene maatregel van bestuuT Andere opvallende punten uit het voor ontwerp zijn: t aan de ouders wordt geen andere Slants of rol toebedeeld dan zij nu ebben; het openbaar onderwijs krijgt een veel ruimere doelstelling: in plaats van de christelijke en maatschappe lijke deugden vam nu komen er waarden ontleend aan de tradities van christendom en humanisme; GROSHEIDE WIL REACTIES VAN IEDEREEN DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Grosheide ziet graag voor 1 oktober van dit jaar reacties op zijn .kleine mam moetwet' tegemoet van iedereen die er In geïnteresseerd is. In een mondelinge toelichting op zijn .voorontwerp voor een wot op het basisonderwijs' zei lilj giste ren dat het ontwerp naar allerlei orga nisaties en lichamen ls gestuurd om ad vies. maar dat daarnaast allerlei andere reacties hem welkom zijn. Na 1 oktober zullen alle binnengekomen beschouwingen en bezwaren verwerkt worden, opdat volgend jaar een definitief wetsontwerp tot stand lean komen, al dus de staatssecretaris. Invoering van de wot ziet hij als een zaak van vele jaren. De staatssecretaris wenste geen uit spraak te doen over een detail zoals de leeftijd waarop de kinderen in het ba sisonderwijs les in de Engelse taal moe ten gaan krijgen. Ook tot een omschrij ving van zijn gedachten over de feite lijke grootte van grote, middelgrote en kleine scholen (welke grootte straks be palend zal zijn voor hot. al of niet am bulant zijn van het hoofd) was hij niet bereid. Dat alles kan beter wachten tot er adviezen over binnen zijn, aldus de heer Grosheide. Mr J. de Bruyn, een van zijn topambtenaren, voegde hieraan wat betreft het onderwijs in het Engels nog wel aan toe dat het Utrechtse experi ment hiermee startte in wat nu nog klas vijf heet. Het onderwijs in het Engels kan op een leeftijd van acht negen jaar, zei hij, maar een deel van de kin deren blijkt dan toch wel nog niet mee te kuinnën. ROTTERDAM (ANP) De Stichting voor Medisch Verant woorde Zwangerschapsonderbre king te Rotterdam (stichting Sti- mezo) zal binnenkort een verzoek richten aan de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, om toe stemming voor het openen van een kliniek. In deze speciale kliniek zouden volgens de stichting onge wenste zwangerschappen onder broken moeten kunnen worden. Volgens de ln juni van het vorig jaar (ADVERTENTIE) Rivella: puur-natuurlljke frisdrank, helder-goudgeel, verkwikkend, lékkerI Zonder kleurstoffen of conserveermiddelen, zo zuiver als kristal. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. altijd RIVELLA tliuls, op Uw gezondheid! het voorontwerp spreekt bewust niet meer van .vakken' om de samenhang van die vakken (totaliteltsonderwijs) mogelijk te maken. Creativiteit en .verkenning van de wereld' krijgen nadrukkelijk een plaats. Zwemmen wordt voor alle kinderen en scholen verplicht; het schoolhoofd moet in overleg met zijn personeel het leerplan opstellen; het wordt ter kenas gebracht van de ouders. Het hoofd moet zijn leer krachten gaan .begeleiden', bijvoor beeld in de vorm van instructieles sen. In de toekomst zal er een ge heel nieuwe .verklaring van geschikt heid en bekwaamheid' komen om tot hoofd te kunnen worden benoemd; in het onderwijs komt er onderscheid tussen drie soorten onderwijzers: de groepsondierwijzers, ongeveer te ver gelijken met de huidige klasseonder- wijzers, maar dan in een veel flexi beler schema: de taakonderwijzers, die bijstand verlenen aan kinderen die meer dan normale zorg nodig hebben, maar nog niet in éen blo- school hoeven te worden geplaatst: en vakonderwijzers voor lichamelij ke oefening en expressievakken. Het Engels zal nadrukkelijk door de ge wone groepsonderwijzers gegeven moeten worden. Vervoer Voor vervoersregelingen door gemeen tebesturen worden de mogelijkheden veel ruimer: de gemeenten zijn niet langer febonden aan de minimale afstand van km, zij mogen er ook toe besluiten op grond van bijvoorbeeld veiligheids overwegingen (het verkeer). Becaling door de gemeente hangt ook niet meer af van het inkomen der ouders. De gemeen ten moeten wel voor zo'n regeling het openbaar en het bijzonder onderwijs sa menbrengen im een overlegorgaan. Op dit L ---"qjgjj*--- vind naar de provincie: gedeputeerde staten krijgen meer te doen en meer zeggen schap. Nieuw is ook dat een leerling verwij derd kan worden wegens ordeverstoring, en dat dit ook mag als een kind beter op zijn plaats is op een blo-school. De ze laatste .ingrijpende maatregel' dient zowel leerling als basisschool als er bij de ouders geen wil is om zelf de weg naar de blo-school te zoeken voor bun kind. Men heeft bij het vervaardigen van het voorontwerp gestreefd naar voorschrif ten die zowel openbaar als bijzonder voorontwerp zegt voor het eerst in de geschiedenis met zoveel woorden dat er in iedere gemeente ten minste één open bare basisschool moet zijn. Slechts als er minder dan 50 kinderen op zouden school wil het voorontwerp de 75 kinderen (gemeenten onder de 50.0< inwoners) of 175 (boven de 50.000). opgerichte stichting Stimezo in het bestuur hebben vier Rotterdamse art sen zitting is het dringend noodza kelijk. op korte termijn te komen tot de stichting van een dergelijke kliniek. Volgens de plannen van Stimezo is het de bedoeling een vaste staf aan de kli niek te verbinden. Daarnaast moet het mogelijk worden voor gyneacologen, die in net' ziekenhuis, waar zij hun werk zaamheden verrichten geen zwanger schappen kunnen onderbreken, dit deel van hun werk in de Stimezo-kliniek te doen. DEN HAAG (GPD) Ook in februari is het aantal gereedgekomen woningen achtergebleven bij de verwachtingen. Dit is gebleken uit de cijfers die het CBS gisteren heeft bekendgemaakt. De 12 maands-totalen over de periode 1 maart 1969 tot 1 maart 1970 zjjn zelfs nog la ger dan over de periode van 1 februari 1969 tot 1 februari 1970. In deze nieuwe maands-periode bedraagt het aantal voltooide woningen 120.311 tegenover 120.993 in de vorige periode van twaalf maanden. Het aantal ln aanbouw genomen ningen over de betrokken periodes is ge stegen van 117.098 tot 119.493. Zoals bekend is het streefgetal van minister Schut 125.000 woningen over twaalf maanden, waarbij echter het totaal aan tal gereedkomende woningen dit jaar nog hoger moet zijn. omdat de minister de achterstand die vorig jaar is ontstaan in ieder geval dit jaar wil inhalen. De grootste tegenstander in de tweede ka mer van minister Schut, de socialist drs H. van den Doel, is van oordeel dat nu opnieuw duidelijk blijkt dat het opti misme van de minister onverantwoord is. De inzinking in de woningproduktie duurt immers veel te lang om de ge plande aantallen nog te halen. De heer Van den Doel meent inmiddels in deze mening medestanders te hebben gevon den. Met name in de persoon van het AR-kamerlid. mej. Van Leeuwen, die volgens de heer Van den Doel hij haalt deze wetenschap in dit geval uit een verslag in de Nieuwe Apeldoornse Courant op 10 maart in Apeldoorn heeft verklaard: zoals de zaken nu staan halen we het streefgetal in 1970 ook niet.' Overwegingen Aan het besluit van de stichting bij volksgezondheid het verzoek in te dienen tot het openen van een ar- bortuskliniek, liggen de volgende overwegingen ten grondslag: Vrijwel dagelijks komt het ln Rot terdam en omstreken voor, dat artsen op grond van medische overwegingen verzoeken om onderbreking van zwan gerschap te ondersteunen, omdat zij voor hun patiënten geen gyneacologi- sche hulp kunnen vinden. 2. Als gevolg daarvan blijft een groot aantal vrouwen verstoken van noodza kelijke medische hulp. Het is bekend, dat een deel van deze vrouwen dan te recht komt bij die mensen, die niet in staat zijn de zwangerschap op medisch verantwoorde wijze te onderbreken, of zich genoodzaakt zien, tegen exhorbi- tant hoge prijzen hulp in het buiten land te zoeken of zelfs abortus opwek- leen. 3. Er bestaat geen uitzicht op spoedige spontane verbetering van deze situatie. 4. Het is gebleken dat bij legaal uit gevoerde abortussen door het behan delend personeel vaak schuldgevoelens bij de patiënten worden aangekweekt. WASHINGTON (AP) Volgens di Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers zal de regering volgend jaar .ernstig overwegen' hel aantal Amerikaanse militairen in Euro pa te verminderen. Rogers beweerde dat Amerika ,meer dan zijn aandeel' draagt in de lasten de NAVO-verdediging in Europa. De minister beantwoordde vragen in televisieprogramma .Today snow' van de NBC. Hij zei dat op het ogenblik reeds de toekomst van de Amerikaanse troepen macht voor de NAVO bekeken wordt, maar dat de sterkte vam de onderde len in Europa in elk geval tot halver wege 1971 op het huidige peil blijft, Het meesterstuk van Rolex, gedragen door vele grote persoonlijkheden over de hele wereld Een officiële chronometer met automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter door Oyster kast met Tv/inlock opwindknop, Duidelijke datumaanwijzing door ingenieuze Cyclops lens. ROLEX DATEJUST vanaf 635- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam WEVEN BERGEN (ANP) Het indu- strieschap Moerdijk is de laatste dagen herhaaldelijk benaderd over de vraag of Progil zich in dit gebied gaat vesti gen. De voorzitter van het industrie schap, de burgemeester van Zevenber gen, verklaarde namens het bestuur tegorisch dat geen enkel contact tussen seliap en Progil bestaat en ook nimmer bestaan heeft. De PvdA-kamerleden Wierenga en Wil- lems hebben de ministers van econo mische zaken en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening schriftelijk vra- gesteld over de vestiging van het nse bedrijf Progil. Zij vragen beide ministers of de directie van Progil de finitief besloten heef-t het bedrijf niet in ons land te vestigen. ,Zijn alle on derhandelingen over een eventuele ves tiging van Progil in Nederland afge broken', aldus de beide kamerleden. In deze vragen informeren zij naar de juistheid van het bericht, dat het be stuur van het industrieschap Moerdijk een verzoek van Progil om zich in Moerdijk te vestigen, niet in ging zal nemen. MICXICO-STAD De vijf Bra zilianen die om politieke redenen zijn verbannen, wérden maandag vrijgelaten in ruil voor de vrij heid van de Japanse consul-ge neraal, die vijf dagen lang als gijzelaar werd vast gehouden. Op de foto: de groep Brazilianen, die nu in Mexico-Stad werkvergun ningen hebben gekregen. AMSTERDAM (GPD) Hoe je het ook bekijkt het blijft wennen, want geen enkele vrouw loopt zo gemakkelijk in een niaxi-jurkje weg, en zeker niet in een tot halverwege de kuit reikende midi-jurk. Toch heeft Dick Holthaus het er voor de komende winter op ge waagd, en de Amsterdamse fabrikant Someren NV had de moed om maar liefst 162 verschillende maxi- en midi- modellen te confectioneren. Jurken, pak jes en mantels, die weliswaar pas de komende herfst als onderdeel van Holt haus' .Twenty seven' collectie in de ex clusieve modewinkeltjes zullen hangen, maar waarmee Holthaus voor de gemid delde Nederlandse vrouw toch een hoofdstuk te ver is. De Amsterdamse couturier die zijn con- fectie-collectie overduidelijk op Parijse Dior-creaties had geïnspireerd ziet de vrouw bij voorkeur in combinaties van broekpakken met kraagloze maximan- tels of in midi-capuchonjurken lopen. Creaties in zwart, grijs, paars, auber gine, bruin en camel, die in prijs van 149,- tot ongeveer 400,- varieerden. En daarmee krijgt de vrouw wat betreft het materiaal heslist wel waar voor haar geld, want confectionair Someren had zeer veel aandacht aan de afwerking van de Holthaus-creaties besteed. Toch zullen heel wat vrouwen ondanks al die pluspunten de beurs liever geslo ten houden, want ook al brengt Holt haus de allerlaatste snufjes van. Parijs,- het zit ér.nóu niét zó in dat men in één seizoen zonder meer van mini op maxi zal overschakelen. Uiteindelijk heeft de komst van de mini-rok ook een paar jaar geduurd. En hoe gevaarlijk het wel is, om te denken, dat wat Parijs brengt alleen maar mode is. bleek gistermiddag wel in het Haagse hotel Des Indes, waar Philippe Guerlain tijdens de presentatie van de nieuwe parfum chamade ver klaarde, dat nog lang niet iedere Pari- sienne ln een maxi-rok gelooft. Slot van pagina 1 dienen te maken. Vrijdagochtend 9 uur brengt hij in Bonn namelijk verslag uit aan zijn kabinet en een uur later aan de bondsdag. Dat gebeurt in de vorm van een regeringsverklaring. Diezelfde dag reist staatssecretaris Egon Bahr spoorslags opnieuw naar Moskou om Gromyko verslag uit te brengen en om, bij een onverhoopte te genvaller in Erfurt, de schade zo be merkt mogelijk te houden, listeren concentreerden de voorberei dingen zich in Bonn op de activiteiten van de pers. die ruim duizend man sterk naar Erfurt had willen trekken, maar tot de ontdekking kwam dat de DDR, tegen deze invasie niet bestand, het aantal drastisch heeft beperkt. Vele buitenlandse correspondenten in Bonn kregen telegrafisch te horen dat hun, wegens het te grote aanbod, geen vi- -zou worden verleend. De Westduitse pers, uiterst wantrou-l wig tegenover de technische oapaciteï- ten van de Oostduitse overheid, heeft de Bundespost ertoe bewogen vlakbij de grens met de DDR extra telefoon- en; telexvoorzieningen te treffen, zodat j men met. de impressies van de histori- sche ontmoeting' naar eigen land terug kan snellen, om van daaruit de kran-1 ten te berichten. Het moeizame tele foonverkeer tussen de bondsrepubliek en de DDR heeft een begrijpelijke arg waan doen groeien. bereidheid van Brandt zal laten door schemeren om op een gegeven moment over volkenrechtelijke erkenning van het tweede Duitsland te praten. Dat on derwerp zal echter niet aan het begin mogen staan van de contacten tussen beide regeringen. Verslag Morgenmiddeg zal Brandt in Erfurt voor de tweede keer spreken, namelijk als reactie op de verklanng van Stoph. Die tweede speech wordt in de middag pauze samengesteld in de trein. Het station ligt tegenover het interhotel .Erfurter Hof', waar de conferentie plaats heeft, 's Avonds, op de terugwee, zal de kanselier zijn derde toespraak OP UITNODIGING VAN BIESHEUVEL (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Anti-Revolu tionaire Partij en D'66 gaan voor de komende verkiezingen voor de tweede kamer een goed voorberei de openbare gedachtenwisseling houden over de vraag hoe een bij drage te leveren tot een vernieu wing van de Nederlandse politiek. De fractievoorzitters in de tweede kamer van beide partijen, de heren GENEVE (GPD-RTR) De Verenig de Staten hebben dinsdag verklaard, dat zij .geheel hebben afgezien' van het gebruik van biologische wapens. Zij de den dit bij monde van ambassadeur Ja mes Leonard op de Geneefse ontwape ningsconferentie tijdens de behandeling van een ontwerpconventie om bacterio logische wapens uit te bannen. Leonard zei, dat het voor het ogenblik niet doen lijk schijnt te zijn, te onderbandelen over een akkoord, waarbij zowel che mische als biologische wapens worden, verboden; zoals de Sowjet-Unie en haar communistische medestanders bepleiten. Dergelijke onderhandelingen zouden er op neerkomen, dat de betrokken par tijen voor een aanzienlijke termijn zou den moeten afzien van .concrete vorde ringen' op het gebied van de chemische bewapening. Wel was Amerika bereid mee te werken aan de totstandkoming van een doeltreffende controle op deze bewapening, aldus Leonard. Hij achtte het mogelijk om ln de naas te toekomst te onderhandelen over een verbod van de ontwikkeling, de produk- tie hét opslaan en het verkrijgen van biologische wapens. Mr H. F. Eschauzler, hoofd van de Ne derlandse vertegenwoordiging bij de con ferentie van de commissie voor ontwa pening (CCD) in Genève, heeft gisteren verklaard, dat Nederland bereid is mee te werken aan het zoeken naar een overeenkomst, die het gebruik van her- bicideen (oogstverdelgers) en ontblade- ringsmiddelen bij de oorlogvoering af schaft. Dit besluit van de Nederlandse rege ring was gebaseerd op de overweging, dat het gebruik op grote schaal van der gelijke middelen op lange termijn on voorspelbare gevolgen kan hebben. Wat het gebruik van traangas als strijdmid del betreft, blijft de Nederlandse rege ring volgens mr Eschauzier twijfels koesteren. De heer Eschauzier verklaarde voorts dat Nederland de door Engeland inge diende ontwerpovereenkomst steunt, die de biologische oorlogvoering wil verbie den. Biesheuvel van de AR en Van Mierlo van D'66, hebben dit aan de vooravond van de verkiezingen voor de provinciale staten afge sproken, Ze deden dit gisteravond de KRO-televisieuitzending .Vanavond in Nieuwspoort'. Beide politieke leiders debatteerden gis teravond voor de televisiecamera's over de beschuldiging van de heer Biesheu vel aan D '66 dat de partij van de heer Van Mierlo on-Nederlands is omdat ze niet met anderen wil samenwerken en gevaarlijk omdat ze geen beginselen heeft. De heer Biesheuvel had deze be schuldiging enkele dagen geleden tij. dens een politieke vergadering in Har- denberg geuiit. De heer Biesheuvel vindt het een verkeerd uitgangspunt dat een poli tieke partij zoals D '66 dat doet, geen beginsel voorop stelt, maar zich richt naar de feiten. De heer Van Mierlo ontkende deze beschuldiging. ,Wie de moeite neemt ons program ma te lezen', zo zei hij, .ziet in elk punt dat wij een visie hebben op de samenleving". Hij zette uiteen daK D '66 een partij is voor mensen met principes en niet meer uitgaat van dat grote beginsel zoals de begin- selpartdjen waarbij op den duur nie mand meer weet wat het beginsel nu precies is. Alle leden ADVERTENTIE lakens en slopen kabinet en was voordien minister van industrie. Het voornaamste verschil tussen zijn eerste ver klaringen als minister van buitenlandse zaken en zijn huidige verklaringen, die .La Van; F\e Spaanse minister van buitenlandse za ken, Lopez Bravo, heeft in enkele inte ressante verklaringen over 's lands inter nationale politiek aangeduid dat Spanje een overeenkomst met de EEG heeft be reikt, die uiteindelijk tot haar integratie in de Europese Gemeenschap zal leiden. De minister heeft echter tegelijkertijd de po litieke aanpassing aan de Europese demo cratie voorlopig ter zijde geschoven. De Spaanse afvaardiging in Brussel en de commissie van de EEG bereikten verleden week een overeenkomst over de uiteinde lijke tekst van een preverentieel handelsak koord, waarvan minister Lopez Bravo meende: ,Dit akkoord is een proces van toenemende verbintenis men moet de integratie dus beschouwen als het uiteinde- jlijke doel van het akkoord'. Op de vraag of de Spaanse staatsdoctrine zich dan niet zou moeten aanpassen aan de democra tieën van de Zes, verklaarde hij onder meer: ,In algemene en directe verkiezingen geloofden eens enkele Griekse steden, maar men geloofde daar niet meer in tijdens de middeleeuwen of in de tijd van de renaissance en de modernen: nu zijn er weer hedendaagse staten die- er in geloven. Wat er dan zal gebeuren wanneer wij op het punt van de integratie aankomen? Wel, dan zullen wij de omstandigheden opnieuw bezien. Voorlopig be staan er al heel wat verbonden van staten die geen absolute gelijkheid van politieke instellin gen vereisen. Bijvoorbeeld: de Verenigde Naties.' Deze eigenaardige visie, volgens welke Spanje wel spoedig de economische vruchten van de EEG zou plukken, maar in politiek Europa bui ten schot zou kunnen blijven, alsof het om de Ve renigde Naties ging, zette de minister uiteen in een exclusief interview met Spanjes grootste krant, ,La Vanguardia' in Barcelona. Spanjes nieuwe regering van technocraten en Opus Dei leden (zoals de heer Lopez Bravo) is nu al vier maanden aan de macht, en in deze .inwerkperio- de' was haar activiteit het meest merkbaar op het vlak van de buitenlandse politiek. Minister Lopez Bravo is één van de jongste leden van het ze zondag afdrukte, ligt dan ook m de grotere matieke betrekkingen met Rusland, waar dit ka- diplomatieke omzichtigheid, waarmee hij zijn denkbeelden nu inkleedt. Dit merkte men boven al in zijn opmerkingen over de positie van Span je tegenover het Arabisch-Israëlische conflict- Weinige dagen na zijn benoeming verklaarde di minister: .Israël bestaat voor ons alleen defac- to, want Spanje heeft de staat Israël nooit er kend'. Op de vraag wanneer Madrid dan diploma tieke erkenning aan Israël zou verlenen, ant woordde hij: Wanneer de Arabische landen hier toe overgaan en wanneer zulks nuttig zou zijn ter bevordering van de vrede.' Kruisverenigingen Arbeidsvoorwaarden kraamverzorgsters achtergebleven UTRECHT (ANP) De Algemene Nederlandse Vereniging Het "Groene Kruis en de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis zijn het met eens met staatssecretaris <lr. R. J. H. KruLsinga van sociale zaken en volksgezondheid, dat de arbeidsvoorwaarden voor de kraamzorg verantwoord zijn. De staats secretaris constateerde dit vorige week liij de opening van het opleidingsinter naat voor kraamverzorgsters ,De Oost hof' van Het Oranje-Groene Kruis (pro testants-christelijk) in Rïjssen. In een brief aan dr. Kruisinga schrij ven de twee andere kruisorganisaties dat de arbeidsvoorwaarden voor kraam verzorgsters belangrijk achterblijven bij die van hun collega's in dienst van in richtingen. Dit geldt met name de werk tijdregeling, de onregelmatigheidstoeslag ein de pensioenvoorziening. Verder zeggen Het Groene Kruis en Het Wit-Gele Kruis, dat van overheids wege niet de mogelijkheden geschapen worden om de noodzakelijke leidingge vende krachten te kunnen aanstellen die nodiig zijn voor een optimale ver lening van de kraamverzorging en voor de begeleiding van de leerling-kraam verzorgsters in het praktijkjaar. Da twee kruisorganisaties noemen de be schikbare financiële middelen voor dit werkt ten ene male onvoldoende om de kraamzorg bij de regelmatige stij ging van de diverse kostensoorten voor net publiek bereikbaar te houden. Ten gevolge daarvan begint de toestrom-.ng van de ook door staatssecretaris voor gestane deskundigen volgens hen steeds meer te stagneren. bezoek aan het Vaucaan heert argelegd, aangaan- de het nu zeventien jaar oude concordaat, waar- j CALCUTTA (AFP-RTR) Bij onlus- van velen een herziening eisen: Jk zie geen en-, ten in India's belangrijkste industrie- kele mogelijkheid om het huidige concordaat te|®„a*'Q nisme praktisch hun geloofsbelijdenis hadden ge maakt. Maar minister Lopez Bravo bracht reeds een privé' bliksembezoek aan Moskou. Op de vraag of binnenlandse krachten' de diplo- binet wel voor voelt, niet enorm zouden bemoei lijken of vertragen," antwoordde de minister: ,Het is logisch dat de meningen in Spanje aangaande een erkenning van de USSR uiteenlopen. Maar ik meen dat de voornaamste obstakels die Span je en Rusland nu op het diplomatieke vlak schei- Deze uitlating van de heer Van Mierlo bracht de heer Biesheuvel tot wat hij noemde een misschien wilde gedachte om te proberen tot een openbare brain storming te komen over politieke ver nieuwing in de zeventiger jaren. De heer Van Mierlo nam deze uitnodiging met beide handen aan en stelde voor deze discussie dan niet te beperken tot de beide fractievoorzitters, maar ze open te stellen voor alle leden van beide par tijen. Wanneer deze bijeenkomst gehouden zal worden is uiteraard nog niet bekend. In elk geval voor de kamerverkiezing is de afspraak. ,U weet bet beste me neer Biesheuvel of dat nog dit jaar zal zijn of niet', aldus de slotopmerking van D'66 -fractieleider Van Mierlo. den, niet van ideologische aard zijn. Men moet die obstakels met een realistisch en wederzijds optreden overwonnen.' Hoewel deze woorden natuurlijk geheel in over- eenstemming waren met Spanjes officiële, pro- Tenslotte verklaarde de minister, die reeds een Arabische politiek, die men rechtvaardigt in de .eeuwenoude vriendschapsbanden.' vonden vele Spanjaarden dit toch een erg harde verklaring. ,La Vanguardia' schreef indertijd in een hoofdar tikel dat het wel ver ging om Spanjes diploma tieke beslissingen ondergeschikt te maken aan de mening en het initiatief van de Arabieren. Twee andere interessante onderdelen van het vraaggesprek betroffen de betrekkingen met Sowjet-Rusland en het concordaat met het Va- ticaan. Het huidige kabinet is het gevolg van - moderniseren door de privileges van beide par tijen te herzien.' Het voornaamste probleem bestaat echter in het recht van generaal Franco om de kandidaten voor bisschopsbenoemingen voor te stellen. Het Vati- caan heeft ale staten verzocht om eenzijdig van dit privilege af te zien. hetgeen andere landen rel, maar Spanje niet heeft gedaan. Madrid interne machtsstrijd in Spanje, die werd verlo- houdt het been stijf en wenst dat ook de kerk be ren door de Falangisten, die van het anti-commu- paalde privileges in Spanje opgeeft ker 19 doden eiT meer dan 100 gewon den gevallen. Er deden zich bloedige gevechten voor tussen Marxisten en aanhangers van an dere partijen tijdens een 24-uursstaking, die door de Marxisten was afgekon digd uit protest tegen het uiteenval len van de door hen gedomineerde coali tieregering van de staat. Op verschei dene plaatsen opende de politie het vuur. Het leger is in West-Bengalen in staat van paraatheid gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3